Na de conferentie van drie. BLUF.ACTIE. D. De conferentie van Moskou is nog maar kort achter den rug en reeds zijn nieuwe samenkomsten onze aandacht ko men vragen. Dat die aandacht sterk ge spannen is kan men niet zeggen. Op Mos kou was de belangstelling nu eenmaal sterk geconcentreerd. Men wist, dat in het Kremlin groote politiek werd bedreven en dat achter Eden, Cordell Huil en Molotow krachten en invloeden zich deden gelden van niet te miskennen beteekenis. Het com muniqué na afloop onthulde, welk een doorslaand succes voor Sovjet-Rusland deze conferentie is geweest en wat de we reld te wachten staat indien de dingen den loop zouden nemen, waarop men in Rusland, Engeland en Amerika hoopt. De bewogenheid, door Moskou verwekt, is nog niet uitgewerkt. Niettemin heeft men, terwijl om zoo te zeggen de zetels in het Kremlin nog warm zijn, een paar nieuwe samenkomsten gearrangeerd, die onder andere omstandigheden een ademlooze spanning zouden hebben teweeggebracht. Roosevelt, Churchill en het echtpaar Tsjang Kai Sjek om één tafel in Cairo, straks Sta lin, Churchill en Roosevelt broederlijk ver eend in de hoofdstad van het voormalig Perziëcenk het u in, wanneer zooiets een jaar geleden was geschied! Thans, met Moskou nog versch in de herinnering, faalt het aan die mate van belangstelling, die men verwachten zou bij een samenspreking tusschen de leidende figuren van staten, die het grootse gedeelte van het aardopper vlak vertegenwoordigen. Nu heeft men zoowel te Washington als te Londen een te goed inzicht in de psy chologie der massa, om niet vooraf te heb ben geweten, dat drie conferenties van pro minenten vlak achter elkaar ce politieke maag der volken zou bezwaren. Er moet dus een zeer bepaalde en gewichtige reden zijn, die tot de wereldreizen van Roosevelt en Churchill voerden en Stalin er toe brachten, Moskou te verlaten, een op zich zelf even groot offer. Wie de communiqués van Moskou en Cairo heeft gelezen en daarbij iedere voor ingenomenheid heeft laten varen, kan he niet moeilijk vallen iets te begrijpen van de aanleiding tot deze conferentie-trits. En gerust mag men daar het op dit oogen- blig nog niet verschenen aangekondigde verslag over Teheran bij doen. Want al kennen we de terminologie nog niet, waar in dit communiqué zal zijn vervat, het zal een bevestiging zijn van de afspraken van Moskou, die aan Rusland de hegemonie in Europa overlaten. En dan zien we, dat aan Sovjet Rusland een toekomstige wereldposite wordt gega randeerd ten tijde dat dit land voor een hongersnood staat en aan het einde van een zomerveldtocht, die in weerwil van niet te becijferen offers de zoo gewenschte door braak van het Oostelijk front niet ver mocht te brengen. Dan zien we, dat Enge land de overwinning uitgalmt, terwijl het échec in Italië de ontevredenheid bij den dag doet stijgen, de Britsche vloot op den bodem van den oceaan ligt en zoowel Amerika als Rusland aan de resten van het voormalig Britsche imperium wroeten en wrikken, dan zien we, dat Amerika zich opwindt over haar hegemonie in den Stil len Oceaan, terwijl Japan de Amerikaan sche vloot aftuigt dat de flarden er bij hangen. Wie zoo de naakte feiten kan zien, feilen, hierop neerkomende dat Stalin noch Chur chili noch Roosevelt na vier jaren oorlog op iets anders kan wijzen dan op ontred dering en verwildering, dan op millioenen slachtoffers en tientallen millioenen tonnen gezonken scheepsruimte. die doorgrondt de werkelijke waarde der fanfares, waarmede van die zijde de toekomstige zege wordt verkondigd. Dan wordt het duidelijk, dat al deze groote waarden geen andere betee kenis hebben dan een doodgewone bluf- actie, nu eens niet om den roem van de Holowaypillen of een andere kwakzalverij te verbreiden, maar om de Anglo-Ameri- kaansche volken het zand in de oogen te strooien van een politiek, die door de fei ten wordt gelogenstraft en van een oor logsvoering. die nameloos leed heeft ge bracht, wijl allerlei idealistische phrasen geen andere beteekenis blijken te hebben dan de handels- en beursbelangen van Londen en Washington veilig te stellen. De bluffers in Londen en Washington hebben in deze dagen wél een groot woord. Maar we weten immers, wat grootspraak waard is? Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebe scheiden is het morgen Dinsdag de beurt aan de letter Ba tun Boen. Hoofdredacteur: F. C Derks, Haarlem Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede, Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Veisen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. Heiioo's nieuwe burgemeester. Installatie van den heer C. L. Swaalf. R&D VROEG NIEUWE OPLAGE AAN. Nu de eerste druk van „Alles over behang'' is verspreid, hopen wij, dat het Departe ment vergunning wil verlce- nen tot herdrukken van dit boekje voor de Behangerij. Dan kunnen wij de vakge- nooten weer tevreden stellenl De commissaris der provincie mr. A. J. Backer, spreekt den nieuwen burgemees ter, den heer C. L. Swaalf, toe. (Foto Peperkamp) In het raadhuis van Heiloo werd Zaterdag morgen de heer C. L. Swaalf geïnstalleerd als burgemeester der gemeente. Tal van gasten woonden de plechtigheid, die in de feestelijk versierde raadzaal plaats vond. bij, o.m. de heer Ufer, vertegenwoordiger van den Beauftragte, de heer S. Plekker, burgemees ter van Haarlem, en tal van autoriteiten en functionarissen uit de provincie en uit de N. S. B. Nadat de gemeente-secretaris in zijn func. tie van loco-burgemeester de bijeenkomst geopend had en de heer Swaalf, diens echt genoote en de commissaris der provincie, mr. A. J. Backer, binnen waren geleid, las de wnd. gemeente-secretaris de acte van benoe ming van den heer Swaalf voor, benevens de kennisgeving van diens eedsaflegging, waar na mr, A. J. Backer het woord nam. In en kele woorden omschreef spr. de taak van den burgemeester, zooals die in de wetten is neergelegd, waarbij hij er op wees dat deze taak veel meer omvat en veel verantwoorde' lijker is dan in de wetten tot uitdrukking wordt gebracht. Thans is de taak van den burgemeester dubbel zwaar, waar bij ook nog de functie van den gemeenteraad en dei- wethouders op zich moet nemen. Als waar achtig nationaal-socialist zal de nieuwe bur gemeester die taak naar beste vermogens vervullen. De commissaris wees erop, dat de nationaal-socialisten positief zijn en cultuur beschermers, en geen godsdienstonderdruk kers en vrijlieidsberoovers. Zij zijn en willen zijn het voorbeeld voor het vo^k en houden zich aan de verplichtingen die het nationaal socialist-zijn hen oplegt. Na in het kort de roerige geschiedenis van Heiloo gememo reerd te hebben, eindigde de commissaris met de formeele bevestiging en installatie van den burgemeester met hem den ambts keten om te leggen. De nieuwe burgemeester dankte allen, die ertoe hadden medegewerkt dat hij in deze functie benoemd was geworden en hij zeide dat hij alles in het werk zou stellen opdat het in hem gestelde vertrouwen niet be schaamd zou worden. Hij wees op het feit dat de oorlogsomstandigheden op zijn ge meente extra-zwaar drukken en zeide in dit verband dat hij hoopte dat de burgers tot het besef zouden komen dat het in dezen rassen oorlog niet gaat om een Dantzig of een Poolsche corridor, maar om 't bestaan van Europa. De heer Swaalf zeide dat zijn stre ven er op gericht zal zijn de moeilijkheden der bevolking steeds zooveel mogelijk tege moet te komen. Verder zal er een nauw con tact wofden gezocht met den N. V. D. en den Landstand, wier werk zooveel mogelijk zal worden gesteund. Een eenheid is noodig, zeide de heer Swaalf, om groote dingen tot stand te kunnen brengen en daarom zal mijn streven er op gericht zijn het volk over haat en politieke verschillen heen tot elkander te brengen. Vele moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen, maar met blijmoedig heid en opgewektheid zal ik mij aan die taak wijden. Onze revolutie is onbloedig, maar zij zal in deze gemeente uitsnijden wat rot is en behouden wat goed is, wat de men- schen ontnomen wordt zal hen in anderen vorm worden teruggegeven. De burgemees ter eindigde zijn rede met te zeggen dat hij als waarachtig nationaal-socialist zal werken en zijn plicht zal doen in Godsvertrouwen voor volk en vaderland. Na dit officieele gedeelte inspecteerde de burgemeester het W. A.-vendel .."frendrik Bannink" uit Haarlem, dat voor het gemeen, tehuis stond opgesteld, waarna in de rnads zaal alle aanwezigen in de gelegenheid wer den gesteld den burgemeester met zijn benoe ming geluk te wenschen. ST. NICOLAASFEEST „FRANS HALSSCHOOL" Dinsdag zullen dc kinderen van de Frans Hals- school het St. Nicolaasfeest vieren. Des middags om kwart voor twee zal St. Nicolaas van de Gen. de la Reijstraat zich per rijtuig door verschillen de straten begeven naar gebouw „Flora" op het Pretoriaplein. De laagste drie klassen zullen daar feestelijk onthaald worden op diverse lek kernijen en bovendien een cadeau ontvangen, terwijl 's avonds de beurt is aan de drie hoogste klassen. GEEF WAARDEVOLLE VOORWERPEN AF. In het Sportfondsenbad is gelegenheid voor werpen van waaide en geld in bewaring af te geven. Doet men dat niet, dan kunnen er onaan genaamheden ontstaan. Dat ondervond een stad genoot, die na het zwembad tot de ontdekking kwam. dat zijn portemonnaie .inhoudende f34 gestolen was. Burgerlijke Stand. HAARLEM 4 December 1943. BEVALLEN: 2 Dec.. M. A. RaarGoes, d.; A. M. Bogaard—Mulders, d.; 3 Dcc., M. C. Webbe— van Egmond, d.; R. H. C. Wieringavan Roij, d.; M. C. Teeuwen—Zijp, z.; W. B. Verdonkschot Sanberg, z OVERLEDEN: 3 Dec., J. Luijten—Buvelot, 46 j., Acaciastraat; L. van Sloten, 81 j., Riouwstraat; J. G. Swaving Dijkstra—Swaving, 63 j., Leidsche- vaart; W. VosLeonhart, 48 j., Kamperlaan. Prinsengracht 730-736 Amsterdam Verduisteren: van 16.50 tot 8.30 uur Het Duitsche weermachtbericht van Zaterdag. Leipzig uit de lucht geteisterd. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde als volgt In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front kwam het alleen ten Zuidwesten van Krementsjoeg en bij Tsjerkassy tot vrij groo te gevechtshandelingen Alle vijandelijke aan vallen werden op geringe plaatselijke pene traties na, afgeslagen. Op één plaats zijn ge vechten met een doorgebroken vijandelijke afdeeling aan den gang. Tusschen Pripjet en Berezina drongen de bolsjewisten meermalen onze stellingen binnen; zij werden echter in een onmid dellijk ondernomen tegenaanval weer teruggeworpen. Ten Westen van Kritsjef zijn hevige gevechten met vrij sterke, door pantserwagens gesteunde vijandelijke for maties aan den gang. In het gevechtsgebied ten Westen van Smolensk ondernamen de bolsjewisten op den vierden dag van den grooten afweerslag tij dens een dichte sneeuwjacht opnieuw hevige aanvallen, die zij in weerwil van de stijgende verliezen tot aan het vallen van de duisternis steeds weer herhaalden. Alle aanvallen wer den bloedig afgeslagen en een ten Noorden van den autoweg doorgebroken vijandelijke afdeeling werd vernietigd. Ten Westen van Newel leverden de éigen aanvallen plaatselijke terreinwinst op. Sterke vijandelijke tegenaanvallen mislukten. Hier bij werden 24 Sovjet-pantserwagens vernie tigd en 4 andere stukgeschoten. In den Westelijken sector van het Zuid- Italiaansche front zijn op talrijke plaatsen hevige gevechten aan den gang. Duitsche reservetroepen hieven enkele penetraties op en maakten daarbij gevangenen. Op den uitersten linkervleugel van ons front werden de sterke aanvallen van het achtste Engelsche leger in een stellingsector opgevangen, die enkele kilometers verder naar achteren ligt. Formaties Britsche bommenwerpers hebben in de vroege morgenuren van Zaterdag een terreuraanval gedaan op Leipzig In het stadsgebied werden woon wijken, openbare gebouwen, kunst- en cultuurmonumenten zwaar getroffen. An dere vijandelijke vliegtuigen vlogen over de Rijkshoofdstad, zonder schade aan te richten. Tot dusver is vastgesteld, dat 28 vijandelijke bommenwerpers zijn neer geschoten. Batterijen verdragend geschut beantwoor den Vrijdag het vuur van Engelsche batte rijen aan de overzijde van het Kanaal en be schoten met goede uitwerking belangrijke doelen in Dover, Deal en Folkestone. Naar Reuter meldt is in Londen officieel toegegeven, dat bij den aanval van de Engel sche luchtmacht op Leipzig in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 25 vliegtuigen vernie tigd werden Nog 5 vliegkampschepen tot zinken gebracht. Zesde luchtslag bij Bougainville. Ten Zuiden van Bougainville is op 3 Dec. de „zesde luchtslag bij Bougainville" ge leverd, die den Japanners opnieuw een overwinning bracht. Drie vliegkampsche pen, een slagschip, of groote kruiser en een groote kruiser werden tot zinken ge bracht. Voorts werden een slagschip, een kruiser en een torpedojager zoo zwaar beschadigd, dat ze verloren geacht worden. Sedert de Amerikaansche landing op het eiland Mono op 27 October, tot den zesden luchtslag bij Bougainville, hebben de Japan ners volgens een samenvatting 55 oorlogs- Onder de tot zinken gebrachte oorlogsschepen en transportvaartuigen beschadigd en 592 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Bovendien werden 40 landingsbooten tot zinken gebracht Onder de tot zinken gebrachte oorlogsscehpen bevinden zich 8 vliegkampschepen, 5 s schepen en 7 groote kruisers. Aan Japansche zijde bedroegen de ver liezen 2 torpedojagers; 2 kruisers werden licht beschadigd. Er gingen 138 Japansche vliegtui gen verloren. Uit de jongste berichten over de confe rentie tusschen Stalin, Churchill en Roose velt in Iran blijkt, dat de bijeenkomst niet te Tebris, maar in de Iraneesche hoofdstad Teheran heeft plaats gehad. Radio-Moskou was het eerste met deze mededeeling. Daarop werden de berichten uit Londen en Washington dienovereenkomstig gewij zigd. Stephan Early, de secretaris van het Wit te Huis, heeft Zaterdag aan journalisten verklaard, dat hij nog geen officieele me dedeeling over de conferentie verwacht. Naar in diplomatieke kringen te Istan boel gemeld wordt heeft zich aan den rand van de vijfdaagsche conferentie tusschen Churchill, Roosevelt en Stalin in Teheran een niet van belang ontbloot zijnde strijd om de macht afgespeeld tusschen de ver schillende veiligheidsorganen die de drie staatslieden vergezelden. De Britsche en Amerikaansche agenten plachten er tegenover de Sovjets op te wij zen, dat zij op grond van hun grootere er vanng en hun daarmee samenhangende persoonlijke bekendheid met de deelnemers aan de conferentie aan alle veiligheids maatregelen dienden mede te werken. De ambtenaren van den N.K.W.D. van hun kant stonden er op de eerste plaats in te nemen bij de bescherming en de be waking der conferentie, daar de Sovjet dictator als chef van de sterkste bezetten de macht in Iran als gastheer resp. als huisheer van de samenkomst optrad en dei- halve voor de veiligheid van het verloop verantwoordelijk was. Naar verluidt is het noodig geweest om in een reehtstreeksch contact tusschen de drie leidende deelnemers der conferentie de competenties af te bakenen, hetgeen zou zijn uitgevallen in den geest van de Sov jet Russische voorstellen. Comité der communisten van Tito. De onder bevel van Tito staande Servische communisten hebben een comité gevormd waaraan alle rechten eener voorloopige re geering zouden worden overgedragen. Ook zou er een voorloopig parlement gevormd worden. Tito heelt den rang van maarschalk gekregen. Deze actie 'van de „partisanen" beteekent, naar Reuter meent, een „pijnlijke uitdaging" aan het adres van de regeering- Portisj te Cairo, die evenmin als de koning en Mihailowitsj in de bekendmaking vermeld wordt. De regeering Portisj heeft dan ook een verklaring uitgegeven waarin het comité wordt afgewezen. De aanhangers van Tito worden „terroristen" genoemd en er wordt ontkend, dat zij eenigerlei nationaal stand punt innemen. Aan deze ontwikkeling zijn de Geallieerden, aldus de verklaring, in belang rijke mate medeplichtig. Duitsch antwoord op Zweedsehen stap. Von Ribbentrop heeft den koninklijk Zweedsehen zaakgelastigde in verband met een onderhoud van den Zweedsehen minister van buitenlandsche zaken met den Duitschen gezant te Stockholm, in de kwestie van we gens sabotage gearresteerde studenten te Oslo medegedeeld, dat de Duitsche rijksre- geering moet verzoeken zich voortaan van inmenging in Duitsch-Noorsche aangelegen heden te onthouden. De minister gaf uiting aan de verwonde ring zijner regeering, dat de Zweedsche re geering het onschadelijk maken van sabo teurs en brandstichters tot voorwerp heeft gemaakt van een diplomatieken stap. De Zweedsche regeering heeft nooit iets onder nomen toen Engeland door zijn aanvaishan- delingen op Noorwegen den oorlog naar Scandinavië overbracht. Vooral echter staat de wereld voor het schokkende feit dat Zweden het Finsche broedervolk in zijn heldhaftigen strijd om het bestaan tegen het bolsjewisme in den steek laat. De uit deze feiten blijkende hou ding van Zweden is voor het Duitsche volk onbegrijpelijk, DE HEER H. CRANSBERG OVERLEDEN. In den ouderdom van 75 jaar is te dezer stede overleden de heer H. Cransberg, oud- hoofd van de openbare lagere school aan de Prins Hendrikstraat, die het Haarlemsche on derwijs veertig jaar heeft gediend. In zijn geboorteplaats Axel (Z.) begon hij op 1 Januari 1888 zijn loopbaan bij het onderwijs. 16 Maart 1892 vertrok hij naar Schoonhoven en 1 Maart 1896 werd hij benoemd tot onderwijzer te Haarlem. 1 September 1922 volgde zijn benoe ming tot hoofd der school aan de Prins Hen drikstraat en 1 September 1932 werd hem eer vol ontslag verleend. Ook is hij van 1 Sept. 1913 tot 17 Maart 1932 leeraar geweest aan de Handelsavondschool. In breeden kring zal het overlijden van den heer Cransberg met groot leedwezen worden vernomen, allereerst door de talloozen, in wier verstandelijke en geestelijke vorming hij zulk een belangrijk aandeel heelt genomen. De overledene was een onderwijzer van den ouden stempel, een man van groote kennis en een uitnemend paedagoog. Ofschoon hij tot het laatst van zijn leven groote belangstelling had voor het maatschappelijk gebeuren, be kleedde hij wéinig of geen functies in het openbare leven; het onderwijs was hem alles en tientallen jaren nadat zijn leerlingen hem verlaten hadden, kon hij nog blijk geven van zijn belangstelling in de lotgevallen van hen, die, verspreid over de geheeel wereld en dik wijls geplaatst in eervolle betrekkingen, zich met dankbaarheid zijn lessen herineren. De crematie is bepaald op Woensdag a.s. na aankomst van trein 14.50 uur te Westerveld. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 7 DECEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Georg Freundorfer. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma-overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Ochtendconcert. (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9,00 Licht Allerlei. 9.45 Godsd. Uit zending. 10.15 Orgelconcert. 10.45 Orkest Malando. 11.15 En zij verdobbelden hun vrouw. 11.30 Orkest Malando. 12.00 Almanak. 12.15 Pianovoordracht. 12.45 BNO Nieuws 13.00 Land en Volk. 13.05 Amu sementsorkest en soliste. 14.00 Kemelie in het dorp. 14.15 Orkest Otto Hendriks en orgelspel. 15.30 Zonnestralen in Ziekenzalen. 16.00 Sted. Orkest Maastricht. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Caba ret „Nederlandsch Fabrikaat". 18.00 BNO Binnenl. Gesproken Overzicht. 18.05 Het Omroep Sym- phonieorkest. 18.45 De NSB antwoordt. 18.55 Spie gel v. d. Dag. 19.00 BNO Nieuws en Actueele Be schouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 19.15 Bonte Verscheidenheid. 22.00 B NO Nieuws en Cultureele Berichten. 22.15 Uit het Abecedarium van de Discotheek. 23.40—24.00 Balletsuite. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Strijkkwartet. 17.45 Dresdener Kreuz-Koor. 18.00 Licht en Luchtig. 19.00 BNO Nieuws en Actueele Beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Klassiek orkestconcert m. m. v. pianosolist. 20.15 Duitsche les. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Operafragmenten. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en Cultureele Berichten.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2