Haarlemsche Courant Tusschen de ruïnes van Berlijn. Duitsche terreinwinst teil N.O. van Sjitomir. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verbitterde gevechten in de bocht van de Djnepr. Eendrachtig in het geloof, eendrachtig in haat". Smuts bij Roosevelt te Cairo. Conferentie met Ineunu te Cairo afgeloopen. Hef verkeer komt weer op gang. 288e Jaargang No. 286 Oureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, «Soendapleln 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: P. C. Derks Woensdag 8 December 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12715 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan IJmuiden-Oost Üitg.; Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Heviger strijd in Zuid-Italië. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt „Op dej Krim zetten de bolsjewisten hun vergeefscne aanvallen ten Noord-Oosten van Kertsj Maandagmiddag niet meer voort. De aanval van Roemeensehe troepen op het vij andelijke landingshopfd ten Zuiden van Kertsj maakt goede vorderingen. In de groote bocht van. den Dnjepr bleef de vijand Maandag aanvallen. Zijn doorbraakpogingen mislukten in verbit terde gevechten. Ten Zuid-Westen van Dnjepropetrowsk werd in den tegenaanval een vijandelijke gevechtsgroep op kleine resten na vernietigd. Ten Zuid-Westen van Krementsjoeg vingen onze troepen aan vallen van sterke vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrachten in hevige gevech ten op. Bij Tsjerkassy deden de bolsjewisten Maan dag slechts eenige vrij zwakke aanvallen. In het gebied ten Noord-Oosten van Sjitomir namen Duitsche infanterie- en pantserstrijd krachten in den aanval verscheidene plaatsen. Van de geheele rest van het Oostelijk front wordt slechts plaatselijke gevechtsactiviteit gemeld. De luchtmacht dééd met goed gevolg aanvallen op den Sovjetaanvoer op straat- en spoorwegen, alsmede op troepenconcentraties in het gebied van Kief. pet jachteskader 52 heeft op 4 December zijn 8000ste overwinning in de lucht behaald. In Zuid-Italië werden de gevechten in het heuvelachtige terrein ten Zuid-Westen van Mignano heviger. Zware aanvallen van numeriek sterkere Amerikaansche troepen wisselden af met eigen tegen aanvallen, in den loop waarvan eenige hoogten meermalen van bezitter wisselden. De gevechten zijn nog in vollen gang. Van den Oostelijken sector van het front worden levendige voorpostengevechten gemeld. Op 5 en 6 December werden boven de Mid- dellandsche Zee en boven het bezette gebied in het Westen 25 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waaronder 17 zware vier motorige bommenwerpers." Dr. Göbbels over de uitwerking van de luchtterrear. Dr. Göbbels heeft gisteren op den „dag' van den Duitschen spoörwegman" een rede uitgesproken. Hij begon met er op te wijzen, dat de Duitsche spoorweg mannen in de afgeloopen vier zware oorlogsjaren een prestatie volbracht hebben, die voor den oorlog van beslis- /sende beteekenis was en is. Daarvoor sprak dr. Göbbels namens den Führer en het geheele Duitsche volk zijn dank en erkentelijkheid uit, Dr. Göbbels karakteriseerde de Duitsche spoorwegen als de grootste en capabelste verkeersonderneming van de wereld, die in dienst van de natie staat en thans geen an-n der doel nastreeft, dan de Duitsche over winning. Ik heb onze mannen, vrouwen en kinderen, de laatste weken in de rijkshoofd stad en voordien in vele andere steden van het rijk, die door de terreur geteisterd wa ren, gadegeslagen, en kan slechts zeggen, dat hij, die ook maar een minuut eraan zou twij felen. dat dit dappere, vlijtig-e energieke en zoo fatsoenlijke volk tenslotte ondanks alles de overwinning zal behalen, in geheel niet waard is Tot het volk te behooren. Onze vijanden kunnen bekokstoven wat zij willen, met dit volk zullen zij niets bereiken. Men heeft In lien den ..furor teuton! - cus" gewekt, de Duïtscher is thans tot alles bereid en tot alles besloten. Wat wij zelf nog niet van ons hebben kunnen maken, dat heeft nu de vijand van ons gemaakt: een strijdend volk van 90 inil- lioen zielen, eendrachtig In het geloof, maar ook eendrachtig in den haat. Wij weten thans waar wij aan toe zijn en wat ons te doen staat. Wij hebben reeds zooveel voor de verdedi ging van onze vrijheid en ons nationale le- In Rome. Öp weg: naar het Zuidelijk front trekt een Duitsche gemotoriseerde eenheid door de „Euwige stad". *- „(PK Lüttige Sch/C.NJF. P. c) KORT NIEUWS Een Duitsch vrachtschip is ver kocht aan een Por- tugeesche scheep vaart-maatschappij. Het schip (2860 brt.) was bij het uitbre ken van den oorlog naar de Azoren ge vlucht, waar het sedertdien heeft ge legen. Maarschalk Graziani heeft verordend, dat in de geheele Ita- liaansche weer macht de Romein sche groet het ge bruikelijke mili taire saluut zal vervangend Het Zweedsche c o m m u n istische blad Ny Dag, meldt dat het in Oct. in Stockholm 2 131 nieuwe abonné's heeft gekregen. Nieuwe .aardbeving in Turkije eischt 550 dooden. In de gebieden in Noord-Anatolië, die eind November door een ernstige aardbeving wer den getroffen, zijn kort geleden door een he- vigen aardschok volgens de voorloopige cij fers 550 personen om het leven gekomen. In verschillende dorpen ontston^èn scheuren in den bodem. Twee dorpen werden volkomen verwoest. Fransche generaals in arrest. Het Fransche dissidentencomité heeft drie voormalige Fransche generaals laten arresteeren omdat zij critiek hadden ge oefend op de nieuwe militaire organisaties der dissidenten in Noord-Afrika. Onder de gearresteerden bevinden zich de voorma lige bevelhebber van het Fransche vreem delingenlegioen, generaal Clavaus en gene raal Koenig, plaatsvervangend chef van de Fransche strijdkrachten, die huisarrest heeft. Een protest van Koenig tegen de sterke doordringing van het leger met po litieke propaganda is de oorzaak. Zware verwoestingen in de Berlijnschë „Zoo". Tijdens de jongste terreuraanvallen op Berlijn is~ de Zoologische Garten bijzonder ernstig getroffen. Talrijke dieren gingen verloren. Het olifantenhuis wend geheel vernield en van de négen olifanten werden er acht gedood. Ook het aquarium kreeg een voltreffer, zoodat onder de puinhoopen daarvan doode aligators, krokodillen en reuzenslangen liggen. In het» roofdieren- Kuis, dat eveneens zwaar getroffen werd, zijn vele leeuwen, tijgers en luipaarden om het leven gekomen. Een ijsbeer moest worden afgemaakt. Alle giraffen op een ha werden gedood. Ook vele herten, antilopen en apen zijn verloren gegaan. Bovendien werd het vogelhuis gedeeltelijk vernield. De Leider terug in Utrecht. De Leider is van zijn reis naar den Führer in Utrecht teruggekeerd, waar hij zijn ge wone werkzaamheden heeft hervat. De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Cairo, dat de Z.-Afrikaansche minister-pre sident Smuts, die Maandag op weg naar de Unie van Zuid-Afrika in Cairo is aangekó men, des1 avonds met president Roosevelt heeft gedineerd. Deze ontmoeting was van zuiver particulieren aard. Beide staatslie den hebben elkaar alleen gesproken. Nadat de Britsche premier uit Teheran was teruggekeerd heeft hij in Cairo onmiddellijk gesproken met den opperbevelhebber van het negende leger in 't Naburige Oosten. Sir Maitland Wilson, en den opperbevelhebber der Geallieerde luchtstrijdkrachten in het Naburige Oosten majoor Laycock. Na eerst nu bekend wordt is Vrijdag een groote militaire conferentie te Cairo gehou den waaraan door alle stafchefs van het na^- burige Oosten is deelgenomen. Koning Faroek is geheel hersteld van zijn verwondingen, kortgeleden als gevolg van een auto-ongeval opgeloopen naar Cairo te ruggekeerd, waar te zijner eere een groote parade zal worden gehouden. Verder zal de koning, den Amerikaanschen president en Churchill ontmoeten. Rede van Saradzjogloe verwacht. Volgens betrouwbare berichten zijn Roo sevelt. Churchill en Ineunu op het oogenblik in Cairo bijeengekomen ten einde „in het licht van de resultaten der conferentie van Teheran diepgaand van gedachten te wis selen". Naar verluidt nemen ook Eden, Hop kins en Menemendsjogloe deel aan deze nieuwe conferentie van Cairo. De Londensche zender heeft dit bericht bevestigd. Saradzjogloe zal op 12 December de jaarlijksche spaarweek openen met een redevoering, waaraan men in Turksche poli tieke kringen groote beteekenis hecht. Men vermoedt', dat Saradzjogloe zal spreken over de positie van Turkije ten opzichte van den huidigen toestand dar wereld. In tegenstelling met de vroeger verbreide berichten zou de* Turksche president al Dinsdag^an zijn besprekingen te Cairo te ruggekeerd zijn. Men kan dus wel aannemen dat de conferentie is afgeloopen. Als de pre. sident terug is zal het Turksche kabinet een buitengewone zitting hebben. De Duitsche ambassadeur .te Ankara, Von Papen, is door minister-president Saradzjog loe ontvangen. De puinhoopen van die stad, die in totaal 70 luchtaanvallen doorstond, worden door Duitsche en buitenlandsche arbeiders opgeruimd; ook de weermacht, de SS en lelfs gevangenen helpen. ven geofferd, dat wij ook de nog overblij- Vooral in tijden van brandstofdistributie. vende rest met blijmoedig hart zullen geven om ,tot de eindoverwinning te geraken. Wanneer onze vijanden willen overwinnen, dan moeten zij maar komen en vechten, de Duitsche wapens zullen hun dan het ant woord niet schuldig blijven. Wij staan hecht en onwrikbaar als volk en natie in een ijze ren en onverbreekbaren ring om den Führer geschaard. De vijand lokt dus te vergeefs. Zijn dreigementen straffen wij slechts met verachting. KORT NIEUWS. In Turkije is een nieuwe chroomerts- laag ontdekt. Over een oppervlakte van 340 H.A. zal met de roductie worden begonnen. In Noord-Italië is de inbeslagneming bevolen van alle kunstvoorwerpen, antiqui teiten en bibliotheken in Joodsch bezit. Deze maatregel geldt ook voor de joodsche ge meenten. De correspondent van den C. D. te Berlijn schrijft:,» De kruidige brandlucht, waarvan Berlijn meer dan een week vervuld was, is weg. Alom hangt nu de weëe geur van veTkoold hout, waar regen op gevallen is. In de skeletten der uitgebrande huizen rookt 't nog. Er stijgt echter nergens meer zoo'n azuren rookpluim op, die eenige dagen geleden nog wat kleur trachtte te geven aan de grauwe troosteloosheid van de dui zenden en duizenden ruïnes, waaraan geen einde meer komt, als men er zich eenmaal tusschen heeft gewaagd. Het is nog slechts stinkende grijze walm, die den voorbijganger tegenslaat. De kelder- kuilen dêr geblakerde baksteengevaarten staan voor een deel in rooden gloed. Het is de win tervoorraad kolen, dien men rustig uit laat branden, omdat hier toch niets meer te redden valt. De duizenden, die opruimingswerkzaam heden verrichten, doen zich te goed aan de weldadige warmte, terwijl zij hun verkleumde vingers uitstrekken naar het vuur, dat daar in de diepte zonder vlammen brandt. Vrouwen gaan langzaam langs de puinhoopen, die thans als een vakkundig opgeworpen wal ononder broken den rijweg omzoomen, en sprokkelen de resten van ramen, deuren, kozijnen, balken, enz. De luchtmijnen hebben de millioenen ruiten versplinterd, ook in de stadswijken, die voor de catastrofe bewaard zijn gebleven, en het karton en het pakpapier, dat van over heidswege wordt verstrekt in afwachting van de komst van den glazenmaker, is al heel wei nig toereikend om de koude buiten te houden, Het was in het begin van dit jaar, dat Berlijn door de Engelschen voor den zes tigsten keer werd gebombardeerd. Schake len wij de vele stoorvluchten en ook de enkele bezoeken van Russische bommen werpers uit, die niets om het lijf hadden, dan zal de rijkshoofdstad nu ongeveer haar zeventigsten luchtaanval achter den rug hebben. In Augustus 1940 was zoo'n raid eigenlijk nog slechts een dramatisch vuurwerk. Wat wij ditmaal echter hebben beleefd, is een aanslag op het voortbestaan van Berlijn zelf. Nergens valt de schade mee.-Integendeel, elke kilome ter, dat je verder van huis gaat naarmate de verkeersmiddelen weer in orde Romen, brengt je naar een nieuw centrum van verwoesting. Ik heb zelf dagen lang in de veronderstelling geleefd, dat onze buurt er goed was afgeko men, totdat ik door toeval ontdekte, dat twee, driehonderd meter van mijn woning een puin hoop begint, waarvan ik nog steeds niet weet, waar hij eindigt. Het stadsverkeer. Het verkeer komt weer aardig op gang. De U-bahn, de ondergrondsche.is nagenoeg weer- op alle trajecten in bedrijf. De S- bahn Berlijn's onvolprezen geëlectrifi- ceerd spoorwegnet tusschen het centrum en de voorsteden is ook weer practisch geheel op gang. Mét de tram daarentegen wil het nog niet zoo goed vlotten. Men schijnt er zich in de eerste plaats op toegelegd te hebben, de ver bindingen tusschen de eindpunten van den ondergrondsche en den uitersten stadsrand te herstellen, omdat daaraan de behoefte het grootst is. In het centrum rijden sinds eenige dagen wel een paar lijnen, die echter slechts op een deel van hun normaal traject loopen. Van de zeven lijnen, die anders mijn huis passeeren, rijdt er niet één. Het is intusschen al een groote verbetering, dat men begonnen is, de wrakken der uitge brande tramrijtuigen uit de straten te ver wijderen. Die verwrongen stukken ijzer stem men melancholischer dan de geblakerde huizen Kerstpakketten voor de Nederlandsche Vrijwilligers, die aan de fronten staan. Duizenden Kerstpakketten worden thans in Den Haag voor de Nederlandsche Vrij willigers gereed gemaakt. De pakken worden voor dë verzending keurig opge stapeld. (O.N.F./Meljer Pax c) Met de telefoon gaat het ook weer eenigszins, wat een niet te onderschatten voordeel be- teekent, daar je nu niet meer uren ver hoeft te loopen, om zekerheid te krijgen omtrent het lot van kennissen en vrienden, die je op hun beur^ gerust kunt stellen, als ze uitgebomd en ergens ondergebracht zijn. De waterleiding functionneert weer, al is de druk gering. Het zelfde kan, althans wat de niet ernstig be schadigde stadsdeelen betreft, van het gas worden gezegd. De stroomvoorziening is bijna nergens gestoord geweest. De opruimingswerkzaamheden zijn oogen- blikkelijk ter hand genomen met een ener gie, die boven eiken lof verheven is. Men heeft daarbij gebruik gemaakt van alle beschikbare krachten, zoowel van de ar beiders, die tengevolge van de bomaanvallen werkloos waren geworden, als van straf- gevangenen uit gevangenissen, tuchthuizen en concentratiekampen,alsmede van krijgs gevangenen uit alle landen: Russen, Fran- schen, Belgen, Polen, Serven. Italianen en naar ik hoor ook Nederlanders, maar dat heb ik niet zelf gezien. De leiding dér werkzaamheden berust bij de genie, bij de organisaties Todt en Speer, terwijl ook sterke afdeelingen Arbeitsdienst, weer macht en SS. meewerken. Den geheelen dag hoort men de ontploffin gen van de ruïnes, die met dynamiet tot in storting worden gebracht. Hier en daar maakt men ook gebruik van tanks. De hitte van het met fosfoor doordrenkte rubber is zoo groot geweest, dat zelfs de steen tot op de kern verbrand is. Wat voor goed verloren is. Overal ziet men .zwijgende voorbijgangers, die stomme blikken werpen naar de plekjes, waar ieder zijn eigen herinneringen.heeft. Dit knagende gevoel van iets verloren te hebben, dat men nooit meer terug zal krijgen, heeft niet alleen de Berlijner of de buitenlander, die als schrijver dezes een kleine tien jaar te Berlijn heeft gewoond, maar zelfs onze Neder landsche arbeiders kennen het. Voor de laatsten moge het in den regel een restaurantje zijn,waar .zij voor weinig geld en zonder bonnen iets behoorlijks te'eten kregen,, of een buurtbioscoopje, waar ze een deel van hun wekelijksch uitgaansavondje doorbrach ten, voor de overigen is het 't huis van ouders, verwanten, van een goeden vriend, een kerkje, een boekhandel, een vroegere woning. Het razende vuur heeft zonder piëteit alles ver slonden. t In de eerste dagen stelde mén bij ieder door een brisantbom getroffen huis de bange vraag, of de bewoners den kelder nog hadden kunnen verlaten. En wanneer dozijnen strafgevange- nen in zenuwachtige haast met bloote handen bezig waren, zoo'n vijf, zes meter hoogen puin hoop steen voor steen te verwijderen, dan heerschte daar rondom een stilte, die iets plechtigs had. Diezelfde stilte zonder een onwaardig woord heerschte ook op de plaats, waar bij den ver pletterden cockpit van een Engelsch bombar dementsvliegtuig de lijken van twee Engel sche vliegers lagen. Zij waren niet verminkt en schenen gestorven te zijn aan een schedel breuk. De menschen liepen in blauwe overalls tusschen de lijken en hun houding was waar dig.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1