Landingshoofd der Sovjets ten Z. van Kertsj opgeruimd. Nieuwsblad voor Noord-Holland 2000 gevangenen Tegenover 6 millioen man. 288e Jaargang No. 287 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Donderdag' 9 December 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmu.iden: Rembrandtlaan 55, Umuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Succes van de Roemenen, gesteund dobr Duitsche strijdkrachten en Kroaten. Hevige strijd bij Krementsjoeg. in Z..Italië aanval op stel. lingen in het Majeila-gebergte afgeslagen. Duikbooten brengen 7 schepen tot zinken. Het Duitsche weermaehtbericht luidt als volgt: „Op de Krim hebben formaties van de zesde Roemeensche cavalerie-divisie onder bevel van den reeds met" het Ridderkruis onder scheiden luitenant-generaal Teodorini, ge steund door Duitsche artillerie en stormge- schut, alsmede door Duitsche, Roemeensche en Kroatische luchtstrijdkrachten, het vijan delijke landingshoofd ten Zuiden van Kertsj opgeruimtj. In driedaagsche zware gevechten werden de bolsjewistische landingsformaties vernietigd en ongeveer 2000 gevangenen gemaakt. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten droegen tot dit succes bij.Onder zeer moeilijke omstandigheden verijdelden zij een geregelde ravitailleering der Sovjet-landingstroepen. Alle bolsjewisti sche pogingen om het aangevallen landings hoofd in den nacht van 6 op 7 December te ontruimen, werden verhinderd; 7 vijandelijke vaartuigen werden daarbij tot zinken ge bracht. Daarmede hebben onze in de Straat van Kertsj opereerende vlootstrijdkrachten gedurende de zeeblokkade, die 35 dagen duurde, 8 motorkanonneerbooten, 2 motor- torpedobooten, 2 sleepbooten, 2 lichters en 23 landingsvaartuigen vernietigd en talrijke andere beschadigd. Vijandelijke ontlastings- aanvallen, Dinsdag ondernomen van het brug genhoofd ten Noordoosten van Kertsj uit, mislukten. In de groote bocht van den Dnjepr vermin derde de vijandelijke aanvalsactiviteit aan zienlijk. Daarentegen bleven de bolsjewisten te'n Zuidwesten van Krementsjoeg met ge concentreerde krachten zware aanvallen on dernemen om hun penetratie uit te breiden. Hevige gevechten zijn nog gaande. Bij een eigen tegenaanval werd in weerwil van een hardnekkig vijandelijk verzet terrein, dat tijdelijk verloren was gegaan, heroverd. In het gebied ten Noordoosten van Sjitomir en ten Zuiden van Korosten maakt de eigen tegenaanval goede vorderingen tegen hard nekkig verzet der bolsjewisten. Talrijke plaatsen werden stormenderhand genomen en vijandelijke strijdkrachten uiteengeslagen. Aan de rest van het Oostelijk front vonden levendiger plaatselijke gevechten plaats tus- schen Pripjet en Berezina, ten Westen van Kritsjef en ten-Westen van Newel. Van 4 tot 7 December werden boven het Oostelijk front in luchtgevechten en door afweergeschut 115 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. Tien Duit sche vliegtuigen worden vermist. In den Westelijken sector van het Zuid- Italiaansche front verflauwde de gevechts activiteit Dinsdag weer. Slechts op twee pe netratieplaatsen, ontstaan bij de gevechten van den vorigen dag, duurden de gevechten nog voort. Op den linkervleugel van het front wierp de vijand sterke strijdkrachten in den aanval tegen onze stellingen aan de Oostelijke hellingen van het Majella-ge- bergte. Zij werden in zware gevechten bloe dig afgeslagen. Duikbooten hebben uit convooien en bij de achtervolging van afzonderlijk varende sche pen in den Atlantischen Oceaan en de Mid- dellandsche Zee 7 schepen met een gezamen lijke» inhoud van 48.000 ton tot zinken ge bracht". Britsch Indië door een autoweg met Sowjet Unie verbonden. Naar in Londen bekend werd gemaakt werd, Britsch-Indië door een autoweg via Iran met de Sovjet-Unie verbonden. Tienduizenden arbeiders hadden aan dezen weg, welke ruim 1000 kilometer lang is, maandenlang gewerkt. De nieuwe weg volgt voornamelijk den ouden oud-Perzischen karavaanweg en is in Iran aangesloten aan het moderne net van ver keerswegen, dat onder Sovjet-controle staat. De kolenschaarschte in Engeland. Met ingang van 15 December worden de steenkoolleveranties aan industrieel© ver bruikers in Engeland met 10 procent ver minderd. Zaterdag zullen de eerste oproepen worden verstuurd aan de mannelijke personen van 18 jaar om in de Britsche mijnen te werken. In totaal zullen ruim 50.000 jonge mannen in de mijnen worden te werk gesteld. Pearl Harbor. Op grond van een besluit van den Ameri- kaanschen senaat is het onderzoek inzake het beleid van de commandanten van Pearl Har bor, schout-bij-nacht Kimmel en luitenant- generaal Short, wederom voor den tijd van zes maanden uitgesteld. Het ontwerp is door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd. Het is de wensch der Amerikaansche regee ring, dat de zaak eerst na den oorlog wordt behandeld. Spanning tusschen Engeischen en Gaullisten. In de Gaullistische kringen der Spaansche hoofdstad verluidt, dat de zich in Spanje op houdende aanhangers van De Gaulle de be trekkingen met de Engeischen zouden hebben verbroken. De verklaringen van Smuts en de niet-deelneming van de Fransche dissidenten aan de besprekingen in Cairo hebben de vijan dige kloof tusschen de Gaullisten en de Engel- sche en Amerikaansche ambassades in Madrid verscherpt. De Gaullisten nemen niet meer deel aan de bijeenkomsten van het Britsche instituut in Madrid. De commissaris voor koloniën van het dis sidentencomité, Pleven, is voor een inspectie reis naar Fransch Somaliland en Madagascar vertrokken. Pleven heeft op het belang van deze ondernemiing gewezen met de verkla ring: „Thans na de rede van Smuts ga ik zeker déze reis niet uitstellen". Ook Worosjilof was te Teheran aanwezig. In den loop van Maandag zijn nog meer details binnengekomen over de conferentie te Teheran. Den eersten dag heeft Roosevelt een onderhoud gehad met Stalin waarbij nie mand behalve de tolk, aanwezig was. Dit onderhoud duurde ongeveer een uur. Daarna hadden de groote besprekingen plaats die ^voortdurend in het bijzijn van eenige promi nente figuren der Geallieerde diplomatieke en militaire wereld zijn gevoerd o.a. de drie Geallieerde chefs der generale staven, waar van de Russische generale staf werd verte genwoordigd door maarschalk Worosjilof. De besprekingen zijn slechts een korten tijd onderbroken om den 69sten verjaardag van Churchill Je vieren, waarvoor 34 gasten wa ren uitgenoodigd. In welingelichte militaire kringen te Washington deelt men mede, dat Worosjilof een bezoek aan Londen zal brengen. Tezamen met Britsche en Amerikaansche militaire autoriteiten zou hij er de invasieplannen gaan uitwerken. In de genoemde kringen bestaat er thans geen twijfel meer over de oprich ting van het veelbesproken tweede front. Nog een conferentie van drie? De speciale correspondent van de BBC meldt uit Moskou dat daar algemeen de op vatting heerscht dat er in de toekomst meer ontmoetingen van Roosevelt, Churchill en Stalin zullen plaats hebben. Over de voor naamste problemen is men het te Teheran eens geworden doch nog niet alle kwesties zijn opgelost. Zoowel Stockholm Tidningen als Svenska Dagbladet publiceeren een ar tikel van den Moskousehen correspondent van de New-York Herald Tribune, waarin gesproken wordt van een verdere verscher ping van de positie van Finland als gevolg van de conferentie van Teheran. De drie groote mogendheden hebben, zoo wordt in dit artikel gezegd, haar volledige solidariteit betuigd, wat alleen maar kan be- teekenen, dat de vijanden van de Sovjet-Unie ook als vijanden van de beide1 andere staten beschouwd moeten worden. Tsjiang Kai-sjek bij Mountbaiten. Volgens den Britschen berichtendienst heeft Tsjang Kai Sjek op de terugreis uit Cairo een bespreking gevoerd met Lord Louis Mountbatten. Rede van den Paus. Naar uit Vaticaanstad wordt gemeld, .heeft de Paus na een retraite van een week, waar aan kardinalen en prelaten van de Romein- sche curie hebben deelgenomen, een toe spraak gehouden, waarin hij o.a. verklaarde: Terwijl tronen en keizerrijken en openbare instellingen ineengestort zijn en alleen de puin- hoopen als sporen van hun voormalige groot heid hebben achtegelaten, blijft de Kerk sedert 20 eeuwen onwrikbaar voortbestaan en voert zij de haar opgedragen functie onafhankelijk van alle stormen der wereldgeschiedenis uit. De onvergankelijkheid van de kerk, haar in stellingen, haar eeredienst, haar werken en daden voor de redding en vervolmaking van het menschelijke geslacht zijn onbetwistbare verschijnselen. Naar de Paus verklaarde, ziet de Christe lijke menschheid thans met bijzonder ver trouwen op naar Vaticaanstad en de Romein- sche curie, omdat van hier uit niet alleen de leiding en de katholieke leer uitgaat, doch omdat van hier uit het voorbeeld van den geest, van offervaardigheid en van de liefde gegeven moet worden aan een menschheid, die thans gebukt gaat onder het zwaarste lijden en de grootste beproevingen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Paus ook dit jaar na ontvangst van het college van kardinalen op den dag voor Kerstmis een toespraak houden. De kardinalen plegen dien dag hun gelukwenschen ter gelegenheid van het Kerstfeest te komen aanbieden. 1943". Manschappen van een hulpbluschafdeeling' der Hitier Jugend, die in een door bommenterreur getroffen stad gedurende den geheelen nacht aan de blusschingswerkzaamheden hebben deel genomen, rusten uit na hun taak. (PK Morocutti PBZ/R P. c) KORT NIEUWS Enkele dagen na de oorlogs verklaring van Columbia aan Duitschland is de eerste Sovjetdi plomaat Gamiens ky in Bogota aan gekomen. Sevilla zal een onderaardsch centraal station krijgen. De plan nen zijn reeds goedgekeurd. In de V.S. is een Zweedsche luchtvaartcom missie aangeko men om de nieuw ste ontwikkeling van de Noord- Amerikaansche vliegtuigindustrie op het gebied van het overzee- sche luchtverkeer te bestudeeren. De oud-presi dent der Fran sche republiek, Albert Lebrun, is ernstig ziek. Hij Japansche cijfers over twee jaar oorlog. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat sedert het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië de Amerikanen aldaar 277.000 man en deBritten 122.000 man hebben verloren. Aan Japansche zijde werden 159.000 ge sneuvelden of gewonden geborgen. In het Zuiden stonden de Japanners tegen over een millioen mar» De vijand verloor hier 144.000 man aan dooden en gewonden en 413.000 man aan gevangenen en overloopers. Op het Chineesche oorlogstooneel stonden de Japanners tegenover 5.970.000 man. De vijand verloor hier 490.000 man aan dooden en 327.677 aan gevangenen en overloopers. De Japansche marine bracht tot zinken 18 slagschepen, 27 vliegkampschepen, 92 krui pers, 79 torpedojagers, 107 duikbooten, 0 oor logsschepen van niet-herkend type, 4 speciale schepen, 8 kanonneerbooten, 7 mijnvegers, 25 torpedobooten en 31 kleinere oorlogsvaartui gen. Voorts werden 688 ko'opvaardijvaartuigen tot zinken gebracht: 5158 vliegtuigen werden neergeschoten. De Japansche marine leed o.m. de volgende verliezen: 1 slagschip, 2 vliegkampschepen, 3 kruisers, 22 torpedojagers, 11 duikbooten, 2 speciale schepen. Beschadigd werden 1 slag schip, 2 vliegkampschepen, 5 torpedojagers, 5 duikbooten, 96 koopvaardijvaartuigen gingen verloren, terwijl 1203 vliegtuigen zich opzet telijk op vijandelijke doelen stortten. De plechtigheden ter gelegenheid van den tweeden verjaardag van het uitbreiken van den groot-Oostaziatischen oorlog culmineeren in een radiotoespraak van Tojo. Zich wendend tot de honderd millioen men- schen van het Japansche rijk zeide Tojo: Wij honderd millioen menschen van onze natie zullen ons besluit hernieuwen, dat wij het derde oorlogsjaar tot het jaar van de definitieve beslissing zullen mffken". De met ons verbonden naties van Europa hebben den steeds sterkeren wil hun held- haftigen strijd voort te zetten, "ot alle moei lijkheden overwonnen zijn. Onze samenwer king wordt dagelijks inniger. Hoe sterk d« vijandelijke tegenoffensieven ook mogen zijn, wij behoeven niet bezorgd te zijn. Wij zullen hun steeds zwaardere slagen toebrengen, tot zij zich onderwerp?"" De besprekingen van den Turkschen president. Naar uit Cairo gemeld wordt heeft de presi dent van Turkije. Ineunu, alvorens de terug reis te aanvaarden, te Cairo een bezoek ge bracht akn koning Faroek. Men verwacht in Turksche politieke kringen dat de president in 'n bijzondere zitting van het Turksche ka binet mededeelingen zal doen over zijn be sprekingen. Bovendien hoopt men dan een. en ander te vernemen over hetgeen, te Te heran is behandeld. Berichten die tot dusver zijn b.nnengeko- men, rechtvaardigen de opvatting, dat de besprekingen van den president betrekkelijk kort zijn geweest. Slechts de Turksche minister van buiten- landsche zaken heeft een zeer langdurige conferentie gehad met Eden. Inmiddels hegft Saradzjogloe den Duitschen ambassadeur Yon Papen, in audiëntie ontvangen. Be diplomatieke correspondent van het DNB dr, Siegfried Horn schrijft dat een reactie in toonaangevende Duitsche politieke kringen op het over de besprekingen van den Turkschen president met Churchill en Roo. sevelt uitgegeven communiqué nog niet be kend is. Ongetwijfeld houdt dit verband met het feit, dat te Berlijn een authentieke in terpretatie van dit communiqué wordt afge wacht. „Trarrtfeisie In de serie bran'dende kwesties zal Max Blokzijl hedenavond om 18.45 over Hilver sum 1 een praatje houden over Tramreisje'* Keuringen voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland. In een der zalen van het Stedelijk Museum te Amsterdam werd Woensdag een tentoonstelling geopend van werken van een 30-tal Nederlandsche kunstenaars, die op uitnoodiging van den Nederlandschen Arbeidsdienst in de werkkampen van den dienst hebben vertoefd en daar hebben geschilderd, geteekend en geboetseerd. Het schilderij van Too» Koster, „Werkobject No. 4", dat een lsten prijs kreeg. (C.N.F./N.A.D./C. W. L. Molkenboer Pax c) Het SS-ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17 4lf jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen teneinde gekeurd - te worden voor de Waffen-SS of den Land- ïs 72 jaar oua en storm Nederland. Tijdens de keuringen wor- *y3S tow t t 1040 den a'Ie inlichtingen verstrekt met betrekking van tot tot de verzorging van familieleden, dijur der i°-elL ztl^V tttltot opleiding, extra levensmiddelen, etc. heett overgeara- Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het SS-wachtbataillon te .Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Kriegsmarine meldt uit Jeruza- kunnen zjcj1 aanmelden: zij. die tot de Ger- dat de vrij-maansche SS in Nederland toetreden willen, willigersformaties||5Unnen zjc[, eveneens ter keuring, melden, die sedert 1J40 de; personen tusschen 1930 jaar. die aanmel- Palestijnsche bur- dingsplichtig zijn voor arbeidsinzet, worden gerwacht vortn- gedurende hun verbintenis hiervan vrijgesteld, den, deze week officier in de Waffen-SS kan ieder worden, worden ontbon- jje na tenminste een jaar diensttijd zijn ge- den. schiktheid voor de officiersopleiding heeft be- Het comité te: wezenZijn schoolopleiding is niet doorslag- Algiers heeft gevend. Beslissend voor bevordering zijn: ka- Zondag den ge-| rakter, gedrag en prestatie. De oproeping na neralen raad van deze keuring geschiedt eerst in het begin van Corsica ontbore- io 11 gen aan maar schalk Pétairt. De Britsche berichtendienst Corsica den. Een depar tementscommis sie zal voorloopig de taak van den generalen raad op zich nemen. De Berlijnsche componist Wal ters heeft in schuilkelders een vroolijke opera „Dorpsmuziek" gecomponeerd. Januari 191-1. 10.12.43 11-15 uur: Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45. 11.12.43 11-15 uur: Arnhem, Café Royal. 12.12.43-11-15 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 13.12.43 11-15 uur: Groningen, Heerestraat 46. 14.12.43 Kt-14 uur: Amsterdam, Dam 4. 15.12.43 9-14 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout. KORT NIEUWS. In Honduras is een complot ontdekt, dat gericht was tegen den president, die zou worden vermoord. Zijn echtgenoote zou worden ontvoerd.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1