Haarlemsche Courant „Turksche politiek blijft ongewijzigd". Duitsche terreinwinst bij Dnjepropetrowsk, Sjitomir en Smolensk. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verklaring van den Turkschen minister van buitenlandsche zaken. De resultaten van de conferentie te Caïro. 288e Jaargang No. 288 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10608 "Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem 15Ukantoor, Soendapleln 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Vrijdag 10 December 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen' Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, Ijmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate* Haarlem K 1297 De Turksche minister van buiten landsche zaken, Menemendzjogloe, heeft Woensdagavond te Ankara de vertegenwoordigers der Turksche en Geallieerde pers ontvangen en tegen over hen een verklaring afgelegd over de besprekingen te Caïro. De conferentie van Caïro, zoo zeide hij en legde den nadruk op ieder woord, is een van de belangrijkste ge beurtenissen der huidige faze van den oorlog. Wij komen buitengewoon te vreden over onze besprekingen terug. Wij hebben daar over alle aspecten van de politiek en wan den oorlog gesproken. Gij weet ongetwijfeld, dat de uitnoodiging aan de Turksche regeering tot deze confe- fentie is uitgegaan van Engeland, de Ver- eenigde Staten en de Sovjet Unie. De Sov- jetregeering had door Wysjinsky vertegen woordigd zullen worden, doch deze kon niet op tijd arriveeren. Ik kan u intusschen verzekeren, dat de Sovjet Unie, ook zonder Wysjinsky, aanwezig was. Wij hebben alle aspecten en problemen met een vaak meedoogenlooze openhartig heid, doch met begrip onderzocht. Wij heb ben veel vernomen dat wij niet wisten. Onze gastheeren op hun beurt hebben van vele dingen, die hun onbekend waren, ken nis genomen. Wij zijn nader tot hen, zij nader tot ons gekomen, opdat wij elkander beter begrijpen wat onze belangen en onze mogelijkheden aangaat. Daar al onze be sprekingen het stempel van dezen geest droegen konden wij Caïro in een atmosfeer van volkomen hartelijkheid verlaten. Ik kan U zeggen, dat wij bij onze be sprekingen, aldus Menemendzjogloe, de richtlijnen van onze volkspartij hebben vastgehouden en dat onze buitenlandsche politiek onveranderd blijft. Na deze verklaring beantwoordde de mi nister talrijke vragen der persvertegen woordigers. Een der vragen luidde: ,,In hoeverre is Turkije door de conferentie van Caïro dichter bij den oorlog gekomen?" De minister antwoordde: „Ik heb reeds gezegd, dat de Turksche buitenlandsche politiek in groote lijnen onveranderd blijft". Een andere aanwezige vroeg: „Hoe kan Turkije Engeland helpen als het neutraal blijft?" Het antwoord was: „Tot nu toe was de Turksche hulp aan,Èngeland voornamelijk slechts mogelijk door de neutraliteit". Weer een andere vraag luidde: „Zal de in het communiqué genoemde nauwere sa menwerking met de Geallieerden Turkije niet in den oorlog brengen?" De minister antwoordde: „Neen". Te Berlijn wordt groote aandacht ge schonken aan verklaringen van den mi nister. De speciale trein, waarmede president Ismet Ineunu en Menemendzjogloe reis den, was Donderdagmorgen te Ankara aangekomen. De twee staatslieden werden begroet door den voorzitter van de na tionale vergadering. Ismet Ineunu scheen zeer vermoeid te zijn van de reis. De ambassadeurs van Engeland, van de V.S. en van Sovjet Rusland te Ankara, die zich ook naar Caïro hadden begeven, zijn nog niet teruggekeerd naar Turksch grond gebied. Het Turksche kabinet is tijdens een kor- Een schier onafzienbare menigte Eetsche arbeiders demonstreerde tijdens een in drukwekkende massabetooging in Riga tegen de conferentie in Moskou, welke 't Letsche volk aan het Bolsjewisme wil uit leveren. Het parool der massabijeenkomst luidt„Ons antwoord aan Moskou is strijd". (Hoffmann/Stapf Pax c) te zitting ingelicht over het resultaat van de besprekingen. Aanstaanden Dinsdag zal de parlementaire groep, van de Turksche volkspartij in vertrouwelijke zitting bijeen komen en daar eveneens op de hoogte wor den gesteld. Op deze zitting zal een ver klaring worden afgegeven door den mi nister van buitenlandsche zaken, in aanwe zigheid van den president. Op de conferentie der buitenlandsche pers te Tokio heeft de woordvoerder der Japansche regeering verklaard, dat Japan er van over tuigd is, dat Turkije, in weerwil van alle Engelache en Amerikaansche pogingen om het in den oorlog te betrekken, ondubbelzin nig zal blijven vasthouden aan de tot dus verre gevolgde neutraliteitspolitiek- De woord voerder stelde er prijs op te verklaren, dat Japan evenals tevoren goede, vriendschappe lijke betrekkingen met Turkije onderhoudt. Bewegingsvrijheid voor de Chineezen op Java. De Japansche autoriteiten op Java heb ben de 800.000 op het eiland wonende Chi neezen bewegingsvrijheid toegestaan. Met. ingang van 15 December mogen de Chinee zen weer zonder vergunning rondreizen en werk aannemen. Het Joegoslavische probleem. De besprekingen, die door Churchill en Eden met koning Peter en den Joegoslavi- schen minister-president zijn gevoerd, heb ben betrekking op de conflicten die onder de Joegoslaven te Londen en Cairo zijn uit gebroken. Men betreurt deze crisis bui tengewoon, doch ziet geen mogelijkheid haar snel en afdoende uit den weg te rui men. Men geeft toe, dat de .te Cairo' ge vestigde regeering-Portisj aan aanzien heeft verloren. Het nationale comité met een eenigszins communistisch tintje is er in geslaagd, uitgewekenen van naam, die destijds in Joego Slavië invloed hebben uitgeoefend, aan zich te binden. Duitsche successen pp den Balkan. De laatste dagen hebben de operaties tegen de bandieten in den Balkan groote vorderin gen gemaakt. De steden Prijepolie, Plejiva, Nova Varos en Brodarevo, op het grondgebied van Montenegro, werden "door de Duitsche troepen ingenomen. Tijdens de gevechten hebben de communis ten groote verliezen geleden: 1400 dooden en 800 gevangenen. Aan wapens verloren zij 4 tanks en 16 machinegeweren. Antilandingswapen. De Duitsche pers heeft de eerste foto's ge publiceerd van een nieuw type kanon, dat reeds gebruikt wordt op de verdedigingswer ken aan de Zuid-Oost kust van Europa. Het projectiel van het nieuwe wapen wordt ge lanceerd door een keilschot, glijdt eerst eeni- gen tijd over de oppervlakte van het water en gaat- dan de lucht in, waar het op 30 a 40 M. hoogte ontploft. De brisantkracht en de uitwerking van de scherven der granaten moeten buitengewoon hevig zijn en vooral van groot belang zijn in den strijd tegen de speciale landingsvaartui gen, welke de Geallieerden voor hun invasie pogingen gebruiken. KORT NIEUWS Op het oogenblrk zijn 860.000 Austra liërs onder dienst. Hiervan zijn 607.000 vrijwilligers. Een millioen mannen en 200.000 vrouwen werken in de oorlogs industrie. Australië heeft door middel van leeningen 425 millioen Pond opgenomen. De subcommissie voor militaire aan gelegenheden van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft aan de Mexi- caansche regeering in overweging gegeven, troepen naar het front te zenden. De Boekarester politie heeft een uit 66- communisten, waaronder 44 joden, be staande geheime organisatie ontdekt, die in Boekarest en verschillende andere ste den vijandelijke agitatie bedreef. De Berlijnsche boekhandelaren heb ben thans „vliegende boekwinkels" opge richt, om de behoefte om tijdens de lange winteravonden te lezen, te bevredigen. Men ziet auto's met groote partijen boeken door de getroffen stadswijken rijden. De belangrijke stad Tsjang-teh, die de vorige week na verbitterde gevechten door de Japanners was bezet, is door de troepen van Tsjoenking heroverd. Het laatste traject van den Paname- rikaanschen autoweg door Mexico is ge reed. Men kan nu zonder onderbreking van het Noorden der V.S. groote trans porten naar Panama leiden. Om het volle profijt uit dezen weg te trekken, moet echter ook het Zuid-Amerikaansche deel worden voltooid. Sir Oswald Mosley woont thans in bal lingschap in een klein dorp in Glouces tershire in een dorpshotel genaamd „Ye Shaven Crown". De twee grootste diamanten, welke tot dusverre in West-Afrika zijn gevonden, zijn te Londen gearriveerd. De grootste weegt 530 karaat, de andere 150. Na de nachtelijke bombardementen op Berlijn worden onmiddellijk in alle be schadigde stadsdeelen der Rijkshoofd stad verzorgingsdiensten voor de getrof fen bevolking ingericht. (Röhrich/Transo/Europr. P. c) Uitrusting der Zweedsche strijdkrachten. Majoor Jung, een Zweedsche divisiecomman dant heeft medegedeeld, dat het aantal eska ders van de luchtmacht sedert 1936 is ver dubbeld. Het personeel van de luchtmacht is met 350 gestegen. In hetzelfde tijdvak is dé vloot met 84 vaartuigen uitgebreid,.hoofd zakelijk kleinere schepen voor het leggen en vegen van mijnen en voor het verrichten van konvooidiensten. Het in 1942 begonnen vijf jarenplan voorziet in den bouw van twee krui sers en talrijke kleinere schepen voor de vloot. Infanterie en artillerie zullen verder worden gemoderniseerd. Het aantal divisies zal wor den ingekrompen doch het aantal kleine be weeglijke eenheden zal belangrijk worden uit gebreid. Zweden zal niet ophouden met de uitbreiding en versterking zijner uitrusting voor de oorlog voorbij is. Kaurlngen voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland. Het SS-ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17 45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Land storm Nederland. Tijdens de keuringen wor den alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het SS-wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Kriegsmarine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Ger- maanscbe SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens ter keuring melden. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmel- dingspliehtig zijn voor arbeidsinzet, worden gedurende hnn verbintenis hiervan vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag^- gevend. Beslissend voor bevordering zijn: ka rakter, gedrag en prestatie. De oproeping na deze keuring geschiedt eerst in het begin van Januari 1944. 11.12.43 11-15 uur: Arnhem, Café Royal. 12.12.43 11-15 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 13.12.43 11-15 uur: Groningen, Heerestraat 46. 14.12.43 10-14 uur: Amsterdam, Dam 4. 15.12.43 9-14 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout. CONTROLE OP DE PRIJZEN VAN BLOEMEN EN PLANTEN EN SPEELGOED. De opsporingsdienst van de Prijsbeheersehing heeft de vorige week over het geheele land bijzondere aandacht besteed aan de prijzen van bloemen en potplanten. In enkele dagen tijds moesten bijna 300 winkeliers en bloemen- venters geverbaliseerd worden, die hun bloe men of planten niet of onvoldoende geprijsd hadden of hun administratieplicht niet waren nagekomen, of hun goed tegen te hoogen prijs verkochten. Uiteraard leverden de groote ste den ook nu weer de meeste verbalen op. Voorts werd proces-verbaal opgemaakt tegen een 60-tal bloemengrossiers en tegen ongeveer 25 kweekers. Nog voor Kerstmis zullen de meeste gever baliseerde handelaren hun veroordeeling tege moet kunnen zien. De controle-actie, die. zij het op kleiner schaal, in verschillende deelen des lands -al eenigen tijd gaande was, zal in verband met de nog komende feestdagen met kracht worden voortgezet. Ook de prijzen van het speelgoed zijn nog maals grondig gecontroleerd. Hoewel op dit terrein reeds eenige maanden intensief was gewerkt, werd toch in korten tijd nog weer een 150-tal processen-verbaal opgemaakt. Ech ter kon ook geconstateerd worden, dat vooral het in den laatsten tijd in den handel ge brachte speelgoed grootendeels tegen de vast gestelde prijzen werd verkocht. Ook de kwa liteit van het speelgoed bleek door het prijs- regelend optreden van de overheid zichtbaar verbeterd te zijn. In enkele zaken, waar men met de prijsvoorscbriften geen rekening hield en waar groote voorraden aanwezig bleken, zijn de opsporingsambtenaren tot algeheelen uitverkoop tegen geoorloofde prijzen over gegaan. Hevige strijd bij Krementsjoeg en Berezina duurt voort. Het Duitsche weermachtberioht luidit als volgt: Ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk werden onder de bescherming van dich ten mist aanvallende sterke vijandelijke strijdkrachten teruggeworpen. In het gebied ten Zuidwesten van. Kre- ■nentsjoeg leverden onze traven den ge- heelen c'ag verbitterde gevechten met de steeds weer stormloopende- bolsjewisten. Bij de afweer van dezen aanval werden talrijke Sovjet-pantserwagens stukgescho ten. In het gevschtsgebied ten Noordoosten van Sütomir en ten Zuiden van Korosten bood de vijand tegen onze aanvallen hard- nekkigen tegenstand, zonder echter te kun nen verhinderen, dat onze troepen verder oprukten. In den centralen sector vielen de bolsjewis ten tusschen Pripjet en Berezina alsmede ten Zuidwesten van Kritsjef wederom vergeefs aan. Bij eenige kleine penetraties zijn de ge vechten nog aan den gang. Bij een geslaagde eigen aanvalsoperatie aan de Pripjet werden gevangenen gemaakt en buit behaald. Een plaatselijke aanval van onze troepen ten Wes ten van Smolensk bereikte de bevolen doelen. In weerwil van het ongunstige weer deed de luchtmacht met sterke formaties overdag en des nachts met goed gevolg aanvallen op vijan delijke troepenconcentraties en marschbewe- gingen in het gebied van Newel. Zij schoot Woensdag alleen al in dit gebied 33 Sovjet- vliegtuigen neer. Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het in den Westelijken en in den Oostelijken sec tor tot gevechten van geringeren. omvang. Vijandelijke aanvallen werden afgeslagen en eenige kleine penetraties, die de voorgaande dagen ontstaan waren, door tegenaanvallen van onze troepen opgeheven. Om een bergtop ten Zuidwesten van Venafro wordt nog ge vochten. Boven het front*heerschte een leven dige wederzijdsche luchtactie. Daarbij werden hier vooral door luchtdoelgeschut 16 en in de rest van het Middellandsche Zeegebied 6 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij de zware gevechten van de afgeloopen dagen heeft de 26ste pantserdivisie onder be vel van luit.-generaal Freiherr von Lüttwitz door haar voorbeeldige houding en stand vastigheid alle doorbraakpogingen der Britten in den Oostelijken sector van het Zuid-Ita liaansche front verijdeld. De^A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Aan het Oostelijk front is de activiteit aan merkelijk geluwd, ten deele als "gevolg van de sneeuwstormen, die vooral in Wit-Roethenië de operaties in hooge mate belemmeren. De activiteit beperkt zich op het oogenblik hoofdzakelijk tot het schiereiland Kertsj, de bocht van den Dnjepr en den saillant van Kief. Het is aan te nemen, dat nu ook tegen het bruggenhoofd ten Noordoosten van Kertsj de strijd zal worden aangebonden, met het doel, de Russen geheel van de Krim té verdrijven In de bocht van den Dnjepr is een pauze in de gevechten ingetreden, met uitzondering van den sector ten Zuidwesten van Krement sjoeg, waar de bolsjewisten hun bruggenhoofd trachten te vergrooten. De saillant van Kief is weder het tooneel van hevige Duitsche aanvallen ten Noordoos ten van Sjitomir en ten Zuiden van Korosten, die overwegend in Noordoostelijke richting worden ondernomen en waarbij van Duitsche zijde zeer sterke pantserstrijdkrachten in den strijd worden geworpen. Ten aanzien van buitenlandsche berichten, waarin wordt gesproken van een „winterleger der Sovjets van twee millioen man" wordt te Berlijn verklaard, dat men aan Duitsche zijde van zulk een leger nog niets heeft gemerkt. Wanneer een dergelijk leger echter inderdaad zal optreden, aldus verklaart men in de Duit sche hoofdstad, zal het evenmin in staat zijn het Duitsche verdedigingsfront aan het wan kelen te brengen als dit aan het zomer-leger der Sovjets is gelukt. De toekomst van Iran, Uit Britsche bron verneemt men, dat zich te Teheran groote moeilijkheden hebben voorge daan ten aanzien van de toekomst van Iran, aangezien Stalin er op stond, dat onmiddellijk na het einde van den oorlog de Amerikaan sche troepen en het 10e en 11de Britsche leger Iran zouden ontruimen en de Sovjet-Unie het land zou overnemen. Deze eischen werden door Roosevelt en Churchill afgewezen. Om oneenigheid voor de buitenwereld te verbloe men, heeft men in het communiqué de onaf hankelijkheid van Iran .bevestigd. Badoglio-troepen in den strijd. De Duitsche militaire woordvoerder te Ber lijn heeft melding gemaakt van het feit, dat troepen der regeering-Badoglio, bestaande uit eenige regimenten aan de zijde der Geallieer den aan den strijd in Zuid-Italië hebben deel genomen. De door deze troepen ondernomen aanvallen, aldus de militaire woordvoerder, „konden zonder moeite worden afgeslagen."

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1