m X o m SB s o z m De herdenking van het twaalfjarig bestaan der N.S.B. S« ei ei h sa *3 sa m ia ei m 9 9 c 9 9 9 9 9 Vervolg van van. 1 In dit eene jaar van gebeurtenissen vol af wisseling hebben onze kameraden in Neder land zeer veel moeten meemaken. De geheele vijandelijke propaganda concentreert zich hier en de hatelijkheid van de eigen landgenooten kent soms geen grenzen meer. Maar iets heb ben wij kunnen constateeren: een onwrikbare houding van onzen kameraad Mussert en een onwrikbare' houding van alle Nederlandsche nationaal-socialisten en daarvoor zou ik u op deze plaats van ganscher harte willen dank zeggen. Want de toekomst wordt gevormd op de slagvelden en wordt gevormd in den strijd. En dien strijd zullen wij gemeenschappelijk voeren. Spr. gindigde er mede, er op te wijzen, dat het jaar 1944 groote en beslissende oogenblik- ken zal brengen. Het Nederlandsche volk zal in dit jaar de leiding en den steun van sterke, politiek-bewuste harten noodig heb ben. Ik vergezel u aldus spr., in dit jaar met mijn beste werischen. Weest u er zeker van dat ik in opdracht van den Führer en uit een eigen behoefte des harten, zal doen wat ik maar doen kan, in het bewustzijn van onze bloedsverbondenheid, maar vooral uit het gevoel eener diepe en in den strijd beproefde kameraadschap. Mijnheer Mussert, ik wensch u voor het komende jaar van ganscher harte, namens al mijn kameraden, veel geluk en verzeker u de trouwste kameraadschap, die ons, nationaal socialisten, verbindt. (Stormachtig applaus.) Nadat de Leider den Rijkscommissaris met een handdruk dank gebracht had voor zijn rede, nam Mussert zelf achter de microfoon piaats, nadat hij tevoren minutenlang door zijn enthousiaste aanhangers was toegejuicht. Mussert begon met een herinnering aan 14 December 1931, toen hij samen met Van Geelkerken de N. S. B. stichtte en betreurde het, dat deze dag niet, als voorheen, op het Hagespraakterrein in Lunteren kan worden gevierd. De groei van de N. S. B. Wij zijn in 1931 begonnen, omdat wij niet anders konden. Wij walgden van de kunstmatige poli- tieke verdeeldheid, het opteren van de volkskracht in onderlingen strijd van par tijen, die zeiden de natie te willen dienen, maar haar tot onmacht doemden. Het verval van de volksche waarden, het schreeuwende sociale onrecht voort vloeiend uit de uitstooting van honderd duizenden uit den arbeid, zou nimmer ver beterd kunnen worden door een verdeeld en een verscheurd voHf. Ons stond voor oogen: het hervinden van de éénheid der natie op de eenige mogelijke basis voor alle goedwillende en eerlijke lieden; de liefde voor volk en vaderland en den wil tot sociale gerechtigheid, opdat ons vader land een tehuis zou worden waarin alle volksgcnootefh die dit waardig zijn, zich geborgen zouden gevoelen. Het was een appèl aan de beste tradities en de zui- i verste instincten der natie. Nadat in het jaar 1932 in alle stilte de eerste duizend waren tezamen gebracht, werd 8 Januari 1933 in Utrecht de eerste landelijke openbare bijeenkomst gehouden onder het hoongelach der onwetenden en de woede- kreten der rose en roode ophitsers tot den klassenstrijd. Niettemin groeide van dien dag af de beweging gelijk een lawine. Nog vóór het jaar 1933 ten einde was, pleegde de demo cratie zelfmoord met de bedoeling daardoor in leven te blijven. Dit deed zij door alle democratische be ginselen over boord te werpen waar het be treft de bestrijding van de zoo snel groot wordende N. S. B. Het regende verboden met als sluitstuk' voor dat jaar het verbod voor ambtenaren zoo omstreeks Kerstmis 1933. Alle leden van de N. S. B. werden uit hun ambt ontzet, zonder schadeloosstelling, zonder pensioen, ongeacht het aantal dienstjaren, tenzij zij het lidmaatschap en den steun alsnog wilden beëindigen. Dra volgden de kejrken met hare waarschuwingen, onthouding van sacra menten, enz. De vakvereenigingen besloten de leden der N. S. B. uit haar werkloos- heidskassen uit te stooten. Van de kansels, van de spreektribunes van parlement- en ge meenteraden, van de redactiebureaux der 'alrijke kranten en weekbladen stroomden dag in, dag uit, verwenschingen tegen de N.S.B. 'aster en verdachtmaking. Door de bezittende klasse werden wij genoemd erger dan com munisten. Alles wat marxistisch was noemde ons gekocht en betaald door het kapitalisme. De godsdienstigen stelden ons voor als kerk- vernielers, voor de atheïsten en de aanhan gers van het nieuw malthusianisme waren we de zwartste reactionairen. Alles wat macht en aanzien had -m dit land, had elkander ge vonden in hun gezamenlijken angst voor het on'«->mend nationaal socialisme. De verkiezingen van 1935 bevestigden den fabelachtigen groei. Bijna driehonderdduizend menschen stemden op de N. S. B. Van 1935 tot 1937 hadden de vereenigde politieke partijen den tijd om met alle middelen, onder terzijde stelling van alle regelen van moraal en fat- Hoofdredacteur; F. C. Derlts, Haarlem Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuipet Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsen Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgevinge-J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. soen, ons te bestrijden, teneinde ons bij de Tweede Kamerverkiezing van 1937 te ver nietigen. E. D. D. werd opgericht; de Oxford- beweging ingevoerd, het joodsche geld stroom de overal waar sprake was van bestrijding van de N. S. B. In 1937 werden wij tot de helft terugge drongen, maar vernietigd, neen Den vol genden dag stonden onze mannen" en vrou wen met „Voljc en Vaderland" op de straat, alsof et; niets gebeurd was, alsof de joden niet met doodkisten door Amsterdam zeulden om de N. S. B. te begraven. Nimmer zullen wij vergeten, dat de beweging is blijven staan, dank zij den moed en den trouw van onze colperteurs na dien verkiezingsdag. Onze tegenstanders hoopten, dat wij er nu mede zouden uitscheiden. Hoeveel malen men mij in die week heeft aangeraden om er nu maar mede op te houden, weet ik niet. Maar daar lachten wij alleen om. Ophouden zou ver raad zijn. Verraad aan al het werk en al het lijden van 1931 tot 1937. Integendeel, een ge voel beheerschte ons: maar nu eerst recht doorzetten tot ondergang of overwinning. Een taaie, harde verdedigingsstrijd volgde van 1937 tot Mei 1940. Drie jaren in het defensief, uitvallen doende, waar dit moge lijk was. Het wapen van het koninkrijk der Nederlanden was: je maintiendrai, Dat heb ben wij drie jaar iri toepassing gebracht; ter wijl zij, die het moesten doen er in Mei 1940 na drie dagen genoeg van hadden. Omdat wij ons in 1935 al solidair verklaard hadden met alle nationaal socialjsten en fas cisten van Europa en dit standpunt met ijzeren conseqentie vasthielden bij iedere botsing van de democratische mogendheden met Italië en Duitschland, omdat wij daarin zagen, zooals wij dit nu duidelijker dan ooit zien, de eenige levensmogelijkheid van ons volk gingen onze tegenstanders er meer en meer toe over om het wapen dér gemeenste verdachtmaking te voeren, dat tegenover nationaal-socialisten maar mogelijk is, n.l ons voor te stellen als onbetrouwbaar, ja," als landverraders. Na de Meidagen. Na de Meidagen van 1940 konden wij weer voortgaan met onzen arbeid. Het was een fout van velen onzer te denken, dat ons volk door de keiharde gebeurtenissen tot het besef was gekomen van de juistheid van ons atfe- ven, wat toch redelijkewijze verwacht had kunnen worden. Het was een fout te denken, dat de overwinning ons als een rijpe vrucht in den schoot zou vallen. De feiten waren deze: de weg om voort te gaan met onzen arbeid, was niet langer ver sperd. De waarheid, die wij al die jaren ver kondigd hadden, kon nog altijd geen herberg vinden. Tienduizenden waren tot inkeer ge komen; honderdduizenden volhardden in hun voor ons onbegrijpelijk afwijzend standpunt. De levensomstandigheden werden als ge volg van den oorlog moeilijker voor velen, speciaal vodr diegenen, die het onder de democratie zoo bijzonder goed" hadden. Harde maatregelen moest de bezettende macht ne men in het belang van de krachtige voort zetting van den oorlog. LonderT en Moskou oefenden ondergronds hun macht uit en haal den jonge menschen over tot daden, die vaderlandslievend schenen, doch in werke lijkheid tegen onze volksbelangen ingingen. Daartegenover gingen ^.wij .taai en onver zettelijk voort in de lijn, die wij nu 12 jaren gevolgd hebben. Sinds den zomer van 1940 onder de leuze: van vijand tot bondgenoot. Een leuze, die in de daad is omgezet door de tienduizenden onzer beweging, die in milt tairen of e'conomisehen inzet hun plicht doen in den strijd om de handhaving van Europa Deze drie jaren van 1940 tot 1943 hebben ons vele moeilijkheden en zorgen opgeleverd vele teleurstellingen gebaard, maar gegroeid zijn wij in onzen onverzettelijften wil om het doel te bereiken, waarvoor wij in 1931 begon nen zijn: de herleving van ons volk in ons vaderland, dat wij lief hebben. Dit alles is alleen maar mogelijk geweest door den-trouw en de offervaardigheid van mijn kameraden. Het is duidelijk, dat ik er op bedacht ben om dit tot uiting te brengen. Voor de eerste maal is dit geschied door de instelling van het 5-jarig insigne „hou en tt#r". Vijf jaren eerlijk en trouw in de be weging te hebben gestaan, was zeker vóór 1940 een daad die gezien mocht worden, een daad .waartoe sXechts een minderheid in staat is. Daarna heb ik ingesteld het eere- teeken der beweging „Strijd en offer", en „Dienen en volharden", voor hen, die in bij zondere mate strijdvaardig waren en offers hebben gebracht. Het spreekt van zelf, dat diegenen, die niet in de beweging gestreden hebben en geofferd hebben, maar die zich militair hebben ingezet en daardoor op deze zeer bijzondere wijze het nationaal socialisme en het vaderland hebben gediend, te zijner tijd recht hpbben op een bijzondere onder scheiding, die daarop betrekking heeft. (Applaus). Vandaag wordt uitgereikt aan eenige dui zenden leden het onderscheidingsteeken voor ónafgebroken lidmaatschap gedurende 10 ja ren. Het zou mij een groot voorrecht zijn geweest dit persoonlijk uit te reiken aan ieder, die dit vandaag heeft gekregen. Ik weet heel goed, dat er onder hen zullen zijn, die in die tien jaren veel minder zich hebben ingezet, dan anderen, die misschien slechts twee jaren lid zijn, die dus ook minder ver dienste hebben dan zij, die later kwamen en meer offerden. Maar dit neemt niet weg, dat zij het dan toch geweest zijn, die door alle stormen heen 10 jaren onwrikbaar zijn blij ven staan en daardoor aan,onze tegenstanders hebben getoond, dat de N. S. B.'niet kapot te krijgen was, omdat hun aa'nvallen afstuit ten op hun biet te ondermijnen trouw. Daar voor wil ik hun nu danken van ganscher harte. En nu het mij niet mogelijk is aan ieder hunner deze onderscheiding persoonlijk uit te RADIO-UITZENDING VAN MUSSERT'S REDE. De rede, welke de Leider Zaterdag 11 December te Utrecht ter gelegenheid van het 12-jarig bestaan der N. S. B. heeft gehouden, ?al op Dinsdag 14 De cember te 13 uur over den zender Hil versum I opnieuw worden uitgezonden. reiken, geloof ik te handelen in den geest van allen als ik dit nu doe aan mijn eersten medewerker en plaatsvervanger, Van Geel kerken, dien ik uitnoodig daartoe hier op het podium te komen. Het wereldgebeuren. De beweging is niet te begrijpen, wanneer wij haar beschouwen als iets, ,dat op zichzelf staat, dat een doel heeft in zichzelve. De beweging vervult een rol in het groote drama van dezen tijd, het wereldgebeuren. Alleen hij, die begrip heeft van, dit wereldgebeuren, is in staat van- dit hooge standpunt uit te overzien den toestand van land en volk- en de roeping die de beweging in dit tijdsgewricht te vervullen heeft. Daarom acht ik het nu mijn eerste taak dit historisch gebeuren in groot formaat met u te bezien om vandaar uit onze stellingen te betrekken. Er is niemand, die niet weet. dat Europa in een strijd staat op leven en dood met den Sovjet-kolos eenerzijds en Amerika-Engeland anderzijds. Wat is Europa? Ons continent zal men .zeg gen. Er is een Amerikaansch continent be- heerscht door de Vereenigde Staten, een Oost- Aziatische leefruimte beheerscht door Japan en een enorm Aziatisch continent grooten- deels beheerscht door de Sovjets. Ziet men op de wereldkaart deze kolossen, dan komt de vraag op of Europa wel een continent is. Geografisch is Europa niets meer dan het Westelijke schiereiland van het enorme Aziatische continent. Dit schiereiland van de Zee van Azow tot de Finsche golf, is niet meer dan het tiende deel van het Euraziatisch continent en heeft geen natuurlijke Oostelijke grens, die een goed verdedigbare afschei ding vormt. Daarom staat Europa door de eeuwen heen steeds weer bloot aan het ge vaar van een Aziatische overstrooming. Niet temin is deze Westelijke zoom van Azië reeds sinds onheuglijken tijd het groote cultuur centrum der wereld. Wat zou de wereld zijn zbnder de Europeesche beschaving, de Euro- peesche cultuur? Hoe durft die ontaarde zoon van Europa. Amerika, zijn moeder in den rug aanvallen, als zij zich verdedigt tegen het grootste gevaar, dat haar ooit uit Azië bedreigde De leider gaf hi&rop een kort overzicht van de aanvallen, die Europa in den loop der eeuwen uit het Oosten te verduren had en wel die van de Hunnen, de J^ooren, de Mon golen onder Djengis Khan en de Turken on der Timoer Lenk. Viermaal is de vloedgolf gekomen en doorgedrongen, tot in het hart van Europa. Alleen met de grootste inspanning is het ge vaar gekeerd. Ditmaal is het gevaar grooter dan ooit te voren. Het bolsjewisme is niet anders dan de nieuwe levensvorm van de millioenenmassa's van Oost-Europa en noor delijk Azië. Stalin is de Djengis Khan en de Attila van onzen tijd. Hij put uit een reser voir yan 200 millioen menschelijke wezens, een enorm grondstoffenpotentieel over een onmetelijke ruimte, waar geheel Europa in kan ronddraaien. De Europeesche techniek is hem door Europeanen en Ametpkanen ge leerd. Tienduizenden tanks, vliegtuigen en kanonnen behaoren tot zijn wapenen. Men moet toch "wel zeer naief zijn om te denken, dat het sovjetdoel daarin bestaat om het Oostelijke randje van Europa te verove ren en toe te voegen aan het onmetelijke Sovjet-rijk. dat daartoe ongetelde millioenen van zijn onderdanen door hem worden op geofferd. Het is duidelijk en onweerlegbaar, dat de verovering van Europa en Noord- Afrika het eerste doel is. om daarna de we reldrevolutie te voleindigen. Wat de overstrooming van Europa door de Sovjets beteekent is evenmin een geheim. Het beteekent 't einde van de Europeesche beschaving, het einde der Europeesche vol keren. De methode Is eenvoudig en doeltref fend. De geheele intelligentia en de bour geoisie worden afgeslacht of naar Siberië vervoerd om in de bosschen en de mijnen te werken tot zij in den meest letterlijken zin zijn gecrepeerd. De vrouwen worden toege wezen aan de half en heel Aziatische stam men. De kinderen worden tot bolsjewieken gemaakt. Na één generatie zijn er geen Euro peesche volkeren meer. Nooit Is het gevaar voor het voortbestaan van Europa grooter geweest dan nu. Het is de plicht van ieder Europeesch volk om daartegen fro'nt te maken en mede te wer ken aan de verdediging van Europa. De tragiek van dezen tijd. Zou Europa solidair ziTn, dan zou men vereende krachten de oorlog reeds tot een goed einde gebracht zijn. Het is de tragiek van dezen tijd, dat zelfs in het aangezicht van het grootste gevaar Europa nog geen eenheid kent. Het groote krachtcentrum van Europa is Duitschland, dank zij het natio- naal-socialisme, dank zij Adolf Hitler. Euro pa zou reeds verloren zijn als er geen. natio- naal-soclalisme gekomen was. Wij kunnen het niet anders zien dan als de laatste kans, die God aan Europa geeft om behouden te blijven,' en daarvoor danken wij den Schep per eerbiedig, doordrongen van den plicht om onze krachten in te spannen in dpze wor steling. Niet alleen dat Europa niet solidair is maar Engeland heeft zich verlaagd tot spring plank van Amerika om den dolkstoot van de joden uit New-York toe te brengen in den rug van Europa. Het is duidelijk, dat Amerika, na uitscha keling van Europa, 't Brltsche imperium wil overnemen om daarmede een Amerikaan- sche wereldmacht te stichten, die de helft van de wereld beheerschen zal, welke de sov jets niet, althans voorloopig niet. in bezit kunnen nemen. Het is een schandelijk verraad aan Europa dat Engeland bereid is Europa aan de Sov jets over te leveren. Door dit verraad ver liest het zijn imperium aan Roosevelt. Maar wat wilt ge? Tot nu toe zijn de Sovjets de eenige macht gebleken, die èenigermate te gen .Duitschland op kon. Wanneer de Duit- sche weermacht het daartegen zou afleggen, wie zal dan verder de Sovjets tegenhouden? De vraag stellen is haar beantwoorden: Niemand. Deze staalharde feiten hebben een einde gemaakt aan de romance van Augustus 1941 toen Roosevelt Churchill ontmoette „in een door bergen omzoomde baai, ergens op den Atlantischen Oceaan" om voor de schare van onnoozele toeschouwers het sprookje op te voeren van het „Atlantic Charter", vrede en gerechtigheid belovend aan alle volkeren volgens het oude recept van Wilsons 14 punten. Sinsdien zijn twee jaren voorbijgegaan. „The Times", de spreekbuis van de Engel- sche regeering, betoogde, dat de kleine sta ten maar niet op herstel van de souvereini- teit moesten rekenen en dat zij zich maar niet moesten opwinden, wanneer zij zouden moeten verdwijnen. Dit werd zelfs van Klef- fens te gortig, die zich verstoutte een inge zonden stuk in The Times te schrijven, waarin hij vroeg, waar 2, 3 of 4 staten het recht vandaan haalden om over het lot van de vele menschen der kleine naties te beslis sen. Het Sovjet-Russische agentschap Tass verklaarde: ,.De moderne techniek eischt een-po litiek van groote ruimten. Voortaan zal de wereld beheerscht wordén door een klein aantal groote mogendheden. Voor Groot-Brittannië, een wereldmogend- heid, heeft Europa geen belang en de politiek van^het Europeesche evenwicht wordt nutteloos, ten eerste omdat zij meer en meer technisch onuitvoerbaar wordt, en vervolgens omdat de beslissin gen van de toekomst zich op een ander gebied ontwikkelen. Een verdrag dat Europa zou herstel len in den ouden vorm zou tegen Sovjet- Rukland zijn gericht. Engeland moet er dan ook van af zien Europa te herstel len zooals het was en Engeland moet zich losmaken van al de verplichtingen, die het in dien zin op zich genomen heeft. Sikorski. De Gaulle en de konin gen in ballingschap, de gekroonde hoof den zonder glans, zijn, evenals het At lantic Charter, ballast welke over boord geworpen moet worden, evenals het be ginsel van de vrijheid der kleine volkeren." - En zoo rolt dé bal verder van de baai in den Atlantischen Oceaan waar het Atlantic Charter werd geboren, tot Teheran, waar heen de heeren Roosevelt en Churchill moes ten reizen om van aangezicht tot aangezicht te mogen staan tegenover den modernen Djengis Khan: Stalin. De kleine volken Over de kleine volkeren werd niet meer gerept. Slechts was er sprake van „samen werking tusschen ons drieën, bondgenoo- ten". Geheel hiermee in overeenstemming verklaarde de renegaat Smuts dezer dagen voor de parlementaire empire vereeniging, dat gestreefd moet worden naar een drie eenheid van de Vereenigde Staten, de Sov jet-Unie en Engeland. Duistchland zou van de kaart worden weggeveegd, Frankrijk zou nimmer meer als groote mogendheid herrij zen, slechts Engeland en de Sovjet-Unie zou den in Europa overblijven. - Smuts vervolgde: ,,De Sovjet-Unie is de nieuwe kolos in Europa, die over' dit continent voortschrijdt. Haar macht za! te grooter zijn, doordat ook het Janansche rijk niet meer zal bestaan en ieder evenwicht van krachten dus ook in het Oosten zal zijn verdwenen." ^oo staan de zaken en niet anders Er is geeh sprake meer van onduidelijkheid. Als de Duitsche weermacht en de daarmee ver bondenen niet in staat zijn om de Sovjets tegen te houden, bestaat er binnenkort geen Europa meer. Het gaat om het zijn of niet- zijn van Europa. Europa vecht voor zijn leven tegen de hor den uit het Oosten en de renegaten uit het Westen. In deze worsteling behoort ieder, die zich van zijn verantwoordelijkheid bewust is, te staan in het Europeesche front. Wij hebben te staan in den Nederland- schen sector van het Europeesche front. Al leen daardoor is het mogelijk het vaderland op te heffen uit zijn nood van heden, tVaar- in het gestort is door een regeeringsstelsel dat onmachtig was en regeerders, die geen begrip hadden van de eischen van dezen tijd. De neergang van ons Vaderland. Dat wij het dieptepunt van ons nationaal bestaan hebben bereikt is duidelijk. Of het het diepste punt is, hangt er van af of hier het tweede front komt, dat Stalin ongetwij feld varr Churchill zal hebben verlangd. Wanneer er een Engelsch-Amerikaansche invasie in Nederland komt, is dit de vol tooiing van' onzen neergang. Het spreekt vanzelf; dat dan ons vaderland tot een bloedig slagveld wordt, waar de burgerbe volking zwaar te lijden zal hebben en om zoo te zeggen geen steen op don anderen blijft. Vergeleken daarbij zal het zwaar ge teisterde Italië er nog frisch en vroolijk uitzien. Het is. mij onbegrijpelijk dat er in Nederland zulke onnadenkende dw^ize menschen zijn, die hopen op een tweede front. Gelukkig is de Duitsche weermacht al jaren lang bezig om de kust in zoo ster ken staat van verdediging te brengen, dat de Angelsak'sers zich nog wel tweemaal zullen bedenken voor zij tot landingspo gingen zullen besluiten. En hiermede is tevens antwoord gegeven op de simpele domme opmerking, die men na Mei 1940 zoo dikwijls hoorde: „Wat doen die Duit- schers hier, laten ze naar hun eigen land gaan, wij hebben ze toch niet geroepen". Zij zijn gekbmen niet voor hun plezier, maar omdat zij komen moesten, omdat een aan Engeland hoorige regeering niet bereid en niet in staat was, de kust te verdedigen tegen Engelsche invasie. Als de Duitschers (Vervolg op pag. 3) U 9 s I 21 h 9 s 2L. lir m he CS en W] nR te sti tr pa da di ee is he Rg ha ir en SC ee za br vr ha lij vo da ki D< st aa be w el Irr co m< w< de M to sic M va J th ty W do w< U.i Sh be di lig in va ik ve de *2 t

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2