Europa en blokken Oost-Azië twee van -graniet' Landingspogingen der Sovjets bij Kertsj afgeslagen. Luchtaanvallen en propaganda. Doelen in Z. O. Engeland aangevallen. ft Jt Rede van Von Ribbentrop op den tweeden verjaardag van het Pact van Drie over de positie van Duitschland, Italië en Japan. De plannen der Geallieerden en die van de As met Europa. Zaterdagavond heeft de Rijksminis ter van buitehlandsche zaken Von Rib bentrop gesproken voor den Groot- Duitschen omroep. De Rijksminister zeide o.a. het volgende: .„De tweede verjaardag van het Pact van Drie staat in het teeken van ver bitterde gevechtshandelingen in Euro pa en Oost-Azië aan alle fronten, te land, ter zee en in de lucht. In Oost-Azië is Japan in het bezit van de onvoorwaardelijke suprematie. Het houdt deze machtspositie thans steviger dan ooit in handen. In Europa hebben de groote overwinningen van den As, die twee jaar geleden, zonder dralen de zijde koos van Japan, den oorlog reeds verweg in het vijandelijke land aan de grenzen van Europa gebracht. Ook het Europeesche continent is thans stevig in handen van Duitschland en zijn bondgenooten. Zijn de gevechten op sommige plaatsen van dezen geweldigen strijd ook wissel vallig geweest en heeft de tegenstander ook hier en daar eenige successen weten te behalen, toch kunnen wij heden onbe twistbaar het feit constateeren, dat in Europa en Oost-Azië de mogendheden van het pact zich volkomen ongeschokt hand haven. Sinds eenigen .tijd wordt nu door onze vijanden op steeds luider toon de komende groote slag tegen het Europeesche Westen aangekondigd. Wanneer de Westkust van Europa door woorden veroverd zou kunnen worden, dan zouden Duitschland's vijanden al sinds lang aan den Rijn staan. Aan de leiding van de Duitsche weermacht laat dat histe- rische gezwets van Joodsche internationale scribenten en hun handlangers volkomen koud. Want hiei'is de laatste jaren aan alle kusten van den Atlantisch en Oceaan een vestingwerk ontstaan, dat in zijn reusach tige afmetingen zonder voorbeeld is in de krijgsgesch i edenis Bommen en propaganda. Om een uitweg te vinden uit de verle genheid is de vijand over gegaan tot een nieuw soort van oorlogvoering, die bestaat uit het laffe bombardeeren van de burger bevolking en voofts uit een propagandis tisch vuurwerk, een soort combinatie van diplomatie en propaganda. Dat deze beide methoden om het Duit sche volk in het nauw te drijven volkomen misplaatst zijn. zal den tegenstanders -in het verdere verloop van dezen oorlog steeds duidelijker worden. Het moreel van de burgerbevolking wordt door de laffe luchtaanvallen op vrou wen en kinderen slechts versterkt. Wat alleen hierdoor in de ziel van het Duitsche volk wordt gekweekt-, is een niet te temmen haat, tegen den vijand, een des te fanatieker wil om dezen oorlog zonder mededoogen te voereij en niet op te houden voordat het land waaruit deze vliegtuigen komen en zijn schuldige leiders de onbarm hartige en rechtvaardige straf hebben ge kregen. Het Duitsche volk is in zijn groot- sehe houding, besloten, ook het laatste te offeren voor de overwinning. De werkelijk schuldigen aandezen ge weldigen wereldbrand zijn juist de arie mannen, die thans in Teheran zijn samen gekomen en zich daar weer de*rol van den aanklager en rechter nebben aangematigd, n.l. Churchill, de hoofdschuldige aan de oorlogsverklaring van -^Engeland aan Duitschland. Stalin, die twintig jaren lang het roode leger heeft gewapend om Euro pa te veroveren en tijdens het banket in het Kremlin op 5 Mei 1941 het aanstaande offensief tegen Duitschland heeft verkon digd en dan vooral Roosevelt, -die reeds midden in vredestijd het bevel tot schieten tegen Duitschland gaf en Duitsche schepen tot zinken bracht. Geen wonder, dat deze drie ware oor logsmisdadigers, die het oordeel van de geheele wereld en hun eigen volken vree zen, reeds thans alles in het werk stellen om de oorlogsschuld en de verantwoorde lijkheid voor de door hun legers begane gruwelijkheden af te wentelen op de mo gendheden van het Drielandenpact en haar leiders. Het doel der Geallieerden. Wanneer men dit heele spelletje van onze tegenstandei's onder de loupe neemt, dan treedt één feit steeds duidelijker aan het licht. n.l. de absoluut ongeremde im perialistische wil der drie vijandelijke mo gendheden. Men schrikt er niet meer voor terug om openlijk te praten over de ver deeling der wereld in machtsgebieden van de drie-eenheid Engeland, Amerika en Rus land. Elk der drie mogendheden heeft slechts den drang, zoo snel mogelijk en zoo veel mogelijk te veroveren. In Oost-Azië-zou men Japan weer even als honderd jaar geleden willen terugwer pen op zijn eilandje. Europa zou men onder elkaar willen verdeelen. Het Oostelijke deel zouden de Russen krijgen en het Westelijke deel willen de Engelschen beheerschen. terwijl de Amerikanen zich aan het bezit van Frankrijk en andere Europeesche lan den willen schadeloos stellen in Afrika. Verder zouden alle drie overal geweldige zaken willen maken. Deze verdeelingsplannen gaan zoo ver, dat men de emigranten-regeeringen in Lon den eenvoudig van zich afschudt en dat on langs zelfs een der leidende mannen aan den kant van den vijand verklaarde, dat landen als Frankrijk en Italië hun rol in Europa definitief hebben uitgespeeld. En geland zou daarom in West-Europa de zaken in handen moeten nemen en zich met de West-Europeesche landen tot een blok moeten vereenigen, d.w.z. deze anexee- ren. Eén blik op de kaart is echter vbl- doende om aan te toonen welk lot aan het z.g. Britsche blok binnen zeer korten ijd door den Russischen kolos zou worden bereid. Het nieuwe Europa. Wij Europeanen praten heel wat minder over de toekomstige vorming van het nieuwe Europa, want eerst moet de oorlog met een overwinning beëindigd 'worden, maar thans kan reeds gezegd worden, dat het nieuwe Europa van de As er volkomen anders zal uitzien. Het doel van Duitsch land, Italië en zijn Europeesche bondge nooten is een nieuwe ordening van de dingen in Europa, waarin zoowel hun eigen als ook de andere in dit gebied levende volken de leefruimte bezitten, die in over eenkomst is met hun volkskracht en hün prestatievermogen. In een zoodanige Europeesche ge meenschap zal elk volk dat eerlijk en oprecht tot samenwerking bereid is, de passende plaats innemen en zijn leven en zijn prestatievermogen vrij kunnen ontwikkelen. Uiteraard zal de Europeesche economie na den oorlog volgens uniforme gezichts punten opnieuw worden georganiseerd. Het cultureele leven van elk volk zal door de geestelijke uitwisseling met de andere vol ken slechts verrijkt worden. Evenals Oost-Azië in de toekomst 1 uitsluitend door Oost-Aziaten gevormd, geregeerd, verdedigd en een inmenging van buitenaf niet meer geduld zal worden, zoo zal ook Europa uitslui tend door Europeanen gevormd, gere geerd en verdedigd worden. Europa en Azië staan overeind als twee blokken van graniet, waarop de kracht van den vijand tenslotte te pletter zal slaan. Het kan zijn, dat onze vijanden ondanks de geweldige verliezen aan rnenschen en materiaal nog vele reserves ter beschikking hebben. Dat is echter niet beslissend. De overwinning in dezen geweldigen wereld oorlog wordt niet behaald door materiaal, doch moet verkregen worden op het slag veld door den man met de bajonet en dan weet ik één ding: tegenover de strijdlust en de heldhaftigheid van onze soldaten ver mag de vijand in de verste verte niets ge lijkwaardigs te stellen. De tegenstanders zeggen, dat er binnen kort een algemeene aanval op de mogend heden van het Pact van Drie in Europa en Oost-Azië zal komen. Duitschland, Italië en Japan en hun bond genooten, kunnen daar slechts op antwoor den: „Laat ze maar komen, wij staan op wacht en zullen hun een warme ontvangst bereiden". Hevige gevechten bij Kirowograd, Krementsjoeg en Tsjerkassy. In Zuid-ltalië afnemende hevigheid van den strijd. In het Westen: lucht. aanval op Emden. Het Duitsche weermachtbericht van Za terdag luidde: „Bij Kertsj veroverden Duitsche en Roemeensche troepen in den aanval een nieuwe domineerende hoogte. Nieuwe landingspogingen der bolsje wisten werden door eenheden van het leger in samenwerking met marine- artilleriepramen en kustbatterijen van de marine verijdeld, hierbij werden 15 volgeladen landingsbooten tot zinken gebracht. De heen >en weer golvende afweer«e- echten ten Zuidwesten van Krementsjoeg duren met. onverminderde hevigheid voort. Talrijke vijandelijke pantserwagens werden stukgeschoten. In het gebied van Tsjerkassy werden den geheelen dag zware vijandelijke aan vallen afgewisseld met eigen tegenaanval len. Hierbij verloor de vijand behalve vele dooden 24 pantserwagens. In het gebied van Sjilomir en Korosten won de eigen aanval in weerwil van hevige tegenaanvallen der bolsjewisten verder ter rein. Tusschen Pripjet en Berezina was de vijandelijke aanvalsactie Vrijdag zwakker. Enkele plaatsen werden al aanvallende genomen: er werden gevangenen gemaakt en er is buit behaald. Aan het overige Oos telijk front wérden slechts aan de meer- engte ten Zuiden van Newel levendigere olaatselijke gevechten gevoerd. De in den centralen sector van het front in den strijd geworpen Pommersch-Meck- lenburgsche 292ste infanteriedivisie onder bevel van generaal-majoor John en de Si- iezische öe pantserdivisie onder bevel van generaal-majoor Decker hebben een schit terend aandeel in de tijdens de afgeloopen weken in den centralen sector behaalde afweersuccessen. Aan het Zuid-Italiaansche front, ontston den bij levendige actie van artillerie en luchtmacht alleen in den sector ten Zuid westen van Vafro en aan de Adriatische kust levendigere gevechten. Verscheidene vijandelijke aanvallen werden afgeslagen en een kleine penetratie afgegrendeld. Boven het Italiaansche. front schoot de luchtdoelartillerie van de luchtmacht Vrij dag 9 vijandelijke vliegtuigen neer. Van vijandelijke vliegtuigen, die overdag het Nederlanisch-Duitsche grensgebied en Vrijdagnacht West-Duitschland aanvielen, werden er 6 vernietigd. Formaties van de Duitsche luchtmacht vielen in den nacht van 10 op 11 Decem ber doelen in Zuidoost-Engeland aan. Het Duitsche weermachtbericht van Zon dag luidt: „Ten Zuiden van Kertsj hebben de bolsjewisten opnieuw een nachtelijke lan ding beproefd. Zij mislukte jn het afweer- vuur van alle wapenen, waarbij 12 lan dingsbooten werden vernield. Ten Oosten van Kirowograd zette de vijand over een breed front zijn aan vallen voort; zij werden in verbitterde gevechten af£8slagen, waarbij 68 sow- jetpantserwagens- Werden stukgescho ten. Nieuwe vijandelijke aanvallen bij Tsjerkassy Bleven eveneens zonder resultaat. In het gevechtsgebied van Sjitomir en Korosten namen onze troepen stormender hand talrijke plaatsen. Aan de rest van het Oostelijk front vonden geen groote ge vechtshandelingen plaats. De luchtmacht opereerde met geconcen treerde formaties gevechts- en slagvlieg tuigen overdag en des nachts tegen den vijandelijken aanvoer te land en te water en vernietigde talrijke zwaargeladen trei nen en een aantal sleepbooten. Aan het Zuiditaliaansche front kwam het ook Zaterdag slechts tot plaatselijke ge vechten. Vijandelijke aanvallen aan weers kanten van Venafro en aan de Adriatische kust werden afgeslagen. Formaties Amerikaansche bommenwer pers deden Zaterdag overdag een $erre,ur- aanval op de woonwijken van de stad Em den. In hevige luchtgevechten» en door luchtdoelgeschut werden 24 vijandelijke vliegtuigen, 'voor het meerendeel zware viermotorige bommenwerpers, rleergescho- ten. Zaterdagnacht vlogen enkele storings vliegtuigen over West-Duitschland". Roosevelt in Zuid-ltalië. President Roosevelt houdt zich, na Malta een kort bezoek te hebben gebracht, thans in het Zuiden van Italië op. Hij zal ook het front'bezichtigen. Het is niet bekend of hij maarschalk Badoglio zal ontmoeten. Het Amerikaansche staatshoofd was Woensdag in een viermotorig transport vliegtuig, dat door 20 jagers werd begeleid op Malta aangekomen. In gezelschap van den president waren Harry Hopkins. Leany. Eisenhower en Spaatz. de commandant van de Ameri kaansche luchtstrijdkrachten in het Middel- landsche Zeegebied. Churchill heeft Vrijdag een tw.eede on derhoud gehad met Peter van Joegoslavië en daarna met George van Griekenland, waarbij ook Eden aanwezig was. Op de terugreis heeft Churchill een be zoek gebracht aan Gibraltar, waar hij de verdedigingswerken bezichtigde. Geduren de zijn bezoek liep een groot koopvaardij schip binnen, dat door een torpedo zwaar was beschadigd. Het had de lijken van meer dan 300 soldaten aan boord. Benesj onderteekent pact te Moskou. Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat tusschen de Sovjet-regeering en Benesj een 20-iarig pact van bijstand en vriendschap is onderteekend. De tekst van het vriendschaps- en bijstandspact zal op 14 December worden gepubliceerd. De onderteekening van het ver drag geschiedde in aanwezigheid van Stalin, en Benesj, door Molotof en den ,,Tsjechischen ambassadeur" in Moskou, Vierlinger. Kalinin, voorzitter van het, presidium van den oppersten raad der Sovjet-Unie, heeft Be nesj een maaltijd aangeboden, waarbij o.m. aanzaten Stalin, Molotof, Worosjilof, Mikojan, commissaris van economische zaken, Kagano- witsj, commissaris van verkeer, admiraa. Koesnezof*en de plaatsvervangende commis sarissen van buitenlandsche zaken Lozowski, Litwinof en Maisky. Aanklacht van den Negus. De Negus heeft een protest tegen den Londenschen dierentuin aanhangig ge maakt, daar deze zijn door Badoglio uit Addis Abeba weggevoerde lievelingsleeu- wen als speciale attractie zouden hebben aangekocht. Volgens mededeelingen van Britsche kooplieden, welke zijn terugge keerd van een rondreis door Ethiopië, tiert de slavenhandel daar weer welig. Alle Abessijnsche families, die met de Italianen hebben samengewerkt, heeft de Negus of ficieel laten vei-koopen. Dat ia roet reeht nog lekkere thee! Ja, (Inmes, netj wal IJ zegt i NETflEi Wat Hilling met „Nettie heeft bereikt, houdt de beste belofte in voor wat Hilling straks weer in echte thee zal brengen. EDEWEEN ZEGT. HETnE NETECHTI t.J.M. HILLING - Heerengr. 435 Amsturdam-C. Japans strijd tegen de tactiek der Amerikanen. De chef van het DNB te Tokio. Vollhnrdt, heeft een interview gehad met den Japan- schen minister van marine, admiraal Sjima- da, die o.m. verklaringen aflegde over de ge vechten in de wateren van Bougainville. Hij wees er op, dat met hun landing op dit eiland de Amerikanen de tactiek voortzet ten. die zij in Augustus van verleden .iaar begonnen zijn, n.l. systematisch het eene eiland na het andere té heroveren. Bij den aanval op Bougainville kwamen zij echter in het bereik van het sterke Japansche lucht wapen en moesten derhalve om te trachten de superioriteit in de lucht te veroveren. ge- bruik maken 'van vliegtuigkampécher>èn, slagschepen,, transportvaartuigen enz. Het Japansche lucht wapen was evenwel voorbe reid en bewees zijn trefkracht. Hoe langer in het vervolg de ravitailleeringslinies der Amerikanen worden en hoe dichter zij dus naderen tot de gevechtszones hij de vaste Ja pansche bases, dos te grooter zullen hun ver liezen worden. Hoe zal de militaire situatie van den tegenstander zijn. wanneer Japan tot actieve oeraties overgaat? De Amerikanen trachten thans na hun wansuccesf»en - in de eerste jaren en na hun bittere ervar:ngen in Europa den tegenstan der door massaal gebruik van menscheh en materiaal te overwinnen. Aangezien de vijand ook in de wateren van de Salomon- en de Clïlberteilanden deze tactiek toepast, zijn zijn verliezen daar over eenkomstig groot. Maar ook in het vervolg moeten hardnekkige gevechten van don te genstander verwacht worden. Samenvattend constateerde Sjimada, dat de oorlog zoowel in Oost-Azië als in Europa in het nieuwe oorlogsjaar een beslissend sta» d^im intreedt. :5pr. eindigde met de overtuiging uit te spreken, dat Japan en Duitschland dé over winning zullen behalen. De chef voor de bewapening in dé lucht van 'het ministerie van bewapening, luite nant-generaal Endo heeft in een interview het volgende verklaard: De Amerikanen koesteren waarschijnlijk groote verwachtingen van de hoop om door de masèa van hun vliegtuigen den vijand te kunnen verpletteren. Het is ook waar. dat de Amerikanen op het oogenMik over meer vliegtuigen besch:kker> dan Ja pan. Dit feit maakt echter geen indruk op de Jaanhers, wan men zal ook een nume riek sterkeren vijand weten te overwinnen door de kwaliteit van de Japansche vliegtui gen en door de schitterende opleiding, de er varingen en het doodsverachtende optreden van de Japansche piloten. Voorts is er het feit, dat Japan over voldoende grondstoffen en handen beschikt. Het valt niet te betwij felen, dat Amerika rijk is aan grondstoffen. Iedere productie hangt echter in de eerste plaats af yan de mensc.helijke kracht en van de vraag tot op welke hoogte deze met suc ces gebruikt kan worden. Japan zal den wed loop om de vliegtuigproductie tenslotte winnen. Terwijl men in de V. S. in talrijke fabrie ken talrijke types vervaardigt, worden in Japan slechts die types gebouwd, die hun bijzondere prestaties in don strijd bewezen hebben. Ook is het door het beperken van het aantal types in Japan gemakkelijker dan in de V. S. om eventueel nio.uwe typos te maken. Sprekende over dé GilbePt-eilanden en Bougainville verklaarde Endo, dat de aldaar door de Japansche luchtmacht behaalde suc cessen de machteloosheid van het oorlogs- sch?p tegenover het vliegtuig hebben bewe zen. Verder worden thans de taken. die H j de gevechten ter zee totdüsver uitsluitend door de scheepseenheden werden uitgevoerd, reeds voor het grootste doel door de lucht macht overgenomen. Japan bezit in het uit gestrekte gebied van den Stillen Oceaan tal rijke ..onziiïkbare vliegtuigmoederschepen", eilanden van waar de vijandelijke scheeps eenheden aangevallen en vernietigd kunnen worden. Tenslotte legde Endo deif nadruk op de buitengewoon geringe verliezen van de Ja pansche vliegtuigen bij de jongste lucht slagen - Tsjoenking gebombardeerd •Vrijd:y:nacht is Tsjoenking door twee golven Japansche bommenwerpers aange vallen. In de buitenwijken is veel schade aangericht. Tsjang Kai-sjek heeft, nadat Japansche troepen de belangrijke stad1 Tsjangteh in Hoenan bezet hadden, irie legers van de negende TsjoenkineeSche oorlogszone naar dit front gezonden om zijn zware verliezen te eompenseeren. Ja pansche troepen hebben reeds een begin gemaakt met den aanval op deze legers. Er schijnt een groote aanval verwacht te kun- nen worden. Met het oog op de herhaalde bomaanval len op de bevolking door de vijandelijke luchtmacht, hebben de autoriteiten var» Hanoi, vrouwen en kinderen, alsmede manlijke personen, wier aanwezigheid niet dringend noodzakelijk is, aangeraden de stad te verlaten.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 7