Haarlemsche Courant Groote verliezen der Sovjets aan de Teteref. De situatie aan het Oostelijk front. Eden over Cairo en Teheran. De Britsche politiek in Zuid-Oost Europa. I 288e Jaarsrang' No. 292 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert, 10724, Redactie c-10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem By kantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: P. C. Derks Nieuwsblad voor Noord-Holland Woensdag 15 December 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij- Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 35, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedryven Damiate, Haarlem K 1297 Nieuwe aanvallen ten Zuiden van Newel afgeslagen. Tsjerkassy ontruimd. Pauze in Z..Italië duurt voort. Woonwijken van plaatsen in N.W. DuitschEand beschadigd. weermachtbericht luidt als Het Duitsche volgt „In het gebied van Kirowograd en Tsjer kassy versterkte de vijand Maandag zijn druk. Er ontstonden verbitterde nog voortdurende gevechten, ir\ het verloop waarvan de bolsje wisten door zware, bloedige offers op enkele plaatsen terrein konden veroveren. De stad Tsjerkassy, welker bezetting de vijand in wekenlange gevechten tevergeefs trachtte te omsingelen, is Maandagnacht door onze troe pen overeenkomstig het beyel ontruimd. In het aanvalsgebied ten Noordoosten van Sjitomir zuiverden onze troepen den Westelijken oever van de Teteref van uiteengeslagen vijandelijke afdeelingen. Van 6 tot 13 December verloor de vijand daar 4400 gevangenen en rond 11.000 doo- den; 927 stukken geschut, 254 pantser wagens en een groot aantal lichte en. zware infanteriewapens werden' buitge maakt of vernietigd. Bij deze gevechten hebben zich de Thuring- sche 1ste pantserdivisie onder bevel van luitenant-generaal Krüger en de Branden- burgsche 68ste infanteriedivisie onder bevel van kolonel Scheuerpflug zich bijzonder onderscheiden. Ten Zuiden van Newel vielen de bolsje wisten na krachtige voorbereiding door de artillerie met verscheidene divisies en sterke pantserstrijdkrachten aan. Zij werden afge slagen; enkele plaatselijke penetraties werden afgegrendeld, andere in een tegenaanval op geheven. Talrijke pantserwagens bleven stuk geschoten op het slagveld staan. Aan het Zuid-Italiaansche front verliep de dag, met uitzondering van plaatselijke ge vechtsactie aan de Adriatische kust, ook Maandag kalm. Formaties vijandelijke bommenwerpers vlogen Maandag in de middaguren onder de bescherming van mist en het dichte wolken dek daar Noord-West Duitschland. Talrijke brisant- en brandbommen veroorzaakten schade in woonwijken van verschillende plaatsen. Elf vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Maandagnacht wierpen vijandelijke sto ringsvliegtuigen bommen op het Rijnsch- Westfaalsche industriegebied." De militaire cbrrespondent van het D.N.B., karakteriseert den toestand aan het Oostelijk front door een verdere verschuiving der ge vechten ten Zuidwesten van Krementsjoeg en door een hervatting van de bolsjewistische doorbraakpogingen in het gebied van Newel Hij schrijft: Terwijl de tegenaanval der divisies van generaal-veldmaarschalk Von Manstein ten Westen van Kief thans tot den Teteref is vooruit geschoven en de pogingen der bolsjewisten ten Wésten van Gomel in den zoogenaamden natten driehoek tusschen Dnjepr en Pripjet min of meer zijn blijven steken, concentreeren de bolsjewisten hun 'nspanningen nu op de Duitsche stellingen ten Zuidwesten van Krementsjoeg^ Het moet der halve als een tactische tegenzet van de Duitsche leiding worden beschouwd, wanneer •ieze, ondanks het succesvolle handhaven van de Duitsche posities in en om Tsjerkassy ge durende de zware gevechten der laatste we ken, juist thans het bevel tot ontruiming van deze stad heeft gegeven. Want hier, in de Zuidelijke flank van het tegen Kief operee- rende leger van Manstein, bevond zich het Duitsche front in 'een tactisch ongunstige positie door een dunne uitstulping van het front. Dat da terugtrekking daarvan naar een gunstiger stelling eerst thans geschiedde, dwingt tot de gevolgtrekking, dat men de bolsjewisten hier zoo lang bezig wilde houden tot de slagen ten Noorden en ten Zuiden van dit gebied de beoogde Duitsche steunpunt keten resp. eèn taktisch gunstigere uitgangs- linie zouden hebben bereikt. Dit tijdstip is blijkbaar thans aangebroken. Zuidelijker zijn de gevechten thans Kirow grad zoo dicht genaderd, dat het gerechtvaar digd is te spreken van het begin van den slag om deze plaats. Dit beteekent niets anders dan een voortzetting van de gevech ten in het gebied ten Zuidwesten van Kre mentsjoeg, die sedert Tangen tijd ononder broken voortgaan. Met een dergelijke ont wikkeling moest men aan Duitsche zijde reke ning houden, en men heeft dat ook gedaan. De bolsjewisten lijden hier buitengewoon bloedige verliezen aan hun reeds weken op deze plaats voortdurend in den strijd gewor pen reserves, die gedeeltelijk bijeengeraapt zijn uit alle lichtingen en dikwijls ook steeds weer worden aangevuld door burgerlijke elementen van dicht bij het front. Ook hier moest de massa bereiken, wat de kwaliteit ontzegd bleef. En de massa bereikte in feite nog minder. Nieuwe harde, buitengewoon ver bitterde gevechten zijn aanstaande. Want de leiding der bolsjewisten zal het zich op den duur niet kunnen veroorloven haar front in dezen geheelen sector met eiken stap voor waarts door een voortdurend toenemend ge vaar bedreigd te zien, dat verder naar het Zuiden op de loer ligt. Want ten Noorden van Kriwoi Rog springt het Duitsche front nog tamelijk ver naar het Oosten naar den Dnjepr naar voren. Om die reden zal men spoedig intensiever gevechten moeten ver wachten. De Duitsche operaties ten Westen van Kief hebben den Teteref bereikt, een rivier, die de bolsjewisten krachtig hebben versterkt door stellingen. De vraag is nu hoe Manstein verder zal opereeren,- of hij op frontale wijze zal aanvallen of de stellingen der bolsjewisten aan den Teteref van de flanken uit zal op rollen. In elk geval ziet het er niet naar uit, dat de Duitsche maarschalk zijn divisies den pas zal laten markeeren. Zijn tot nu toe be reikte successen kenmerken het beste het sedert Sjitomir en Korosten naar het Oosten gericht Duitsche initiatief. Nieuw is de hervatting van de bolsjewis tische doorbraakpogingen in het gebied ten Zuiden van Newel. In hoeverre de aderlating van Maandag den bolsjewisten zal hebben ge leerd, dat de Duitsche afweer ondanks alle elasticiteit over het algemeen ook hier ingesteld is op de mogelijkheden der tookomst zal moeten worden afgewacht. In elk geval heeft de poging van Maandag der bolsjewis ten geen resultaat gehad. De gevechten duren nog voort. Aan beide zijden schijnt het pantserwapen weer op den voorgrond te komen, tenminste op dit gevechtsterrein. Van hier naar boven tot Leningrad valt opnieuw een grootere activiteit van bolsje wistische verkenningstróepen waar te nemen. Deze schijnt in verband te staan met het plan der bolsjewisten dezen tot nu toe verstarden sector van het front tijdens de komende vorstperiode" weder tot leven te brengen. Daar op dulden ook de aanvallen van Maandag door de bolsjewisten aan het Wolchoffront ondernomen, ditmaal ter sterkte van een regi ment. Intusschen is daar echter de dooi weder ingevallen, zoodat de vijand zijn plan op het oogenblik nauwelijks tot uitvoering zal kun nen brengen. De komende verkiezingen in de Vereenigd^ Staten. De New-Yorksche correspondent van Svenska Dagbladet Schrijft, dat alle teekenen er op wij zen, dat de a.s. campagne voor de presidents verkiezingen in de Vereenigde Staten met zwaar geschut zal worden ondernomen. In beide groote parijen doen zich ernstige ver schijnselen van verdeeldheid voor. Uit den oproep van een politieke groep, die zich democratisch noemt en overigens bestaat uit elementen, die door geringe gemeenschap pelijke belangen- verbonden zijn, blijkt, dat de kracht der democratische partij begint te tanen, nu zij 12 jaar aan de macht geweest is. Slechts met moeite wordt de partij nog door Roosevelt bijeengehouden. Anderzijds kan worden waargenomen, dat de leidende republikeinsche kringen de per soon en de leiding van Willkie niet goedkeu ren. Op duidelijke en volkomen openlijke wijze is het verzet tegen Willkie gebleken, vooral nadat de leidende republikeinsche kringen door eenige plaatselijke overwinningen tot de overtuiging zijn gekomen, dat de republikein sche candidaat voor het presidentschap goede kans heeft om te worden gekozen. Een enquête van het instituut Gallup heeft aangetoond, dat de populariteit der democra tische partij bij de arbeiders vermindert. De republikeinen zullen ongeveer een derde deel der arbeidersstemmen kunnen verwerven, tegen een kwart bij de laatste verkiezingen. Toch heeft, aldus de correspondent, deze ver schuiving nog niet zulk een omvang aangeno men, dat de- republikeinen het volgende jaar zouden kunnen hopen op een verdeeldheid van beteekenis in de stemmen der arbeiders. „Tijgers" worden gevoederd. De eene gra naat na de andere verdwijnt in hut „keelgat" van den „Tijger", om. voor den komenden aanval volkomen toegerust te zijn. (PK Wehmeyer Atl/H P. c) Italiaansehe kinderen naar de Sowjet Unie. De Zuid-Italiaansche kinderen tusschen 4 en 15 jaar, wier ouders door de Anglo- Amerikaansehe autoriteiten voor den ar beidsdienst zjjn opgeroepen en naar En geland, Canada, de Ver. Staten of Alaska zijn getransporteerd, zullen volgens een voorstel van den Sovjet-vertegenwoordi ger in de commissie voor Italië naar de Sovjet-Unie worden gezonden. Met dit plan herhalen de bolsjewieken, naar de zender van Rome in dit verband' opmerkt, hun reeds tijdens Sen Spaan- schen burgeroorlog toegepaste methode, doch alleen in veel grooteren omvang. Evenals de Spaansche kinderen, zullen thans de kinderen van Italiaansehe arbei ders in de instellingen der Sovjet-Unie in communistischen geest opgevoed worden en systematisch vervreemd van hun ouders en hun vaderland, benevens van hun godsdienst. De zender van Rome heeft in de scherpste bewoordingen ge protesteerd tegen dit door hem als af schuwelijk barbarisme gebrandmerkte plan, waaraan, naar hij hier aan toevoeg de, zich ook de Anglo-Amerikanen mede- 'plichtig hebben gemaakt. sEen harde noodzaak der tijden. Op ini tiatief van het Nederlandsche Roode Kruis kunnen kinderen beneden de 15 jaar voorzien worden van identiteits kaartjes. Moeders zorgt ervoor, dat Uw kinderen ten allen tijde deze kaartjes ook in den in Zuiden aansluitenden sector dragen, (Stapf/ReynhOUdt P&X C) Kolentekort in de Y.S. 25 millioen ton. Uit het te Washington gepubliceerde offi- cieele rapport over de acute kolen-, schaarschte in de Ver. Staten blijkt, dat de Ver. Staten het jaar 1944 zullen ingaan met een steenkooltekort van ongeveer 25 mil lioen ton. Griep in den staat New Yersey. In den Amerikaanschen staat New Yersey is een griepepidemie uitgebroken, tengevolge waarvan men zich genoodzaakt heeft gezien, alle scholen te sluiten. Amerikaansche medici zijn bevreesd, dat er weer in Amerika een even omvangrijke griepepidemie zal uitbreken als tijdens den laatsten wereldoorlog. 500 Italiaansehe soldaten vluchten uit een kamp der Geallieerden. Vijfhonderd Italiaansehe soldaten, die in Noord-Afrika gevangen genomen waren en onlangs naar Napels zijn overgebracht, zijn uit het concentratiekamp, .van waar zij op bevel van Badoglio aan de zijde der Anglo- Amerikanen aan het front in den strijd ge worpen zodden worden, ontvlucht. Eikenloof voor Roemeensch veldheer. De Führer heeft het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis ver leend aan den Roemeenschen generaal- majo'l Corneliu Teodorini. Roemeensche formaties hebben onden zijn bevel, gesteund door Duitsche zwaril wapens en Duitsche, Roemeensche en Kroa tische vliegers, het Sovjet-landingshoofd ten Zuiden van Kertsj opgeruimd. Amerikaansche oorlogsschepen in Britsche „homefleet". De Amerikaansche oorlogsschepen ma ken deel uit van de Britsche „homefleet". Deze maatregel is getroffen met het oog op de noodzakelijkheid van een eenhoofdige technische controle op gemeenschappelijke vlootoperaties in het geval van een invasie in Europa. Soebhas Chandra Bose op Java. Soebhas Chandra Bose, de president der Vrijindische regeering, heeft zich naar Java begeven om een bezoek aan de Japansche troepen te brengen. Op 12 December- is hij aangekomen te Batavia, waar hij een bezoek aan den commandant der Japansche troepen bracht. Des avonds sprak Bose op een ver gadering van een duizendtal Voor-Indiërs'. 42 millioen voor Kriegs- winterhilfswerk. De op 20 en 21 November gehouden derde straat collecte Jn het Duitsche Rijk voor het Kriegswinterhilfswerk 1943/44 heeft als voorloopïg resultaat een bedrag van ruim 42 millioen RM opgeleverd. Dezelfde col lecte bracht verleden jaar ruim 30,5 mil lioen op, zoodat thans ruim 37 procent moer is ontvangen. Geallieerden zouden in Italië 26.000 man hebben tierloren. O De Britsche minister van buitenlandsche zaken heeft bij de opening der debatten over den oorlog in het Engelsche Lagerhuis een rede gehouden, waarin hij ook gesproken heeft' over de jongste conferentie der Geallieerden. Eden verklaarde, dat de eerste der beide conferenties te Cairo, alsmede de conferentie van Teheran geheel en al in het teeken ston den van de militaire aangelegenheden. Eden beweerde. dat het op de?e conferenties eelukt is de militaire aangelegenheden der Geallieer den in een .compleet en omvattend „voorbe- yeidingsstadium" onder te brengen, zooals tot dusver in dezen oorlog door de Geallieerden nog niet was bereikt. Met betrekking tot de kwesties over den strijd der Geallieerden tegen Japan en die op ie eerste conferentie te Cairo behandeld zijn, ?eide Eden: ..Wij moeten Japan bestrijden tot net bittere einde, onveacht de kosten en den 'ijd, die hiervoor noodie ziin". Eden verklaar de verder, dat hij uitdrukking gaf aan zijn. noop, dat deze besprekingen den grondslag '.ouden vormen voor een toekomstige samen werking tusschen .Groot-Brittannië. de Sovjet- Unie. de Ver. Staten en Turkije. Hij noemde net onderhoud met den Turksrhor» nresident zeer bemoedigend". Met betrekking tot den toestand in ..Joego- davië" bevestigde Eden in hoofdtaak. dat Groot-Brittannië Tito met alie kracht steunt en hiervoor de toe=temm;ng der Soviets en der Ver. Staten heeft. Een Britsche missie on der leiding van het parlementslid luitenant Fitzroy Maclean zal met de Soviet-m'ssie bij Tito samenwerken. Overigens stelt Groot- Brittannjië pogingen in 't werk om alle Joego slavische kringen die te^en den gemeens<-hap- o el ijk en vijand willen strijden, te vereenigen. Vervolgens gaf Eden toe dat Engeland ook in Griekenland naar eenzelfde doel streeft. Resumeerend zeide de meister van buiten landsche zaken, dat de drie conferenties Groot- Brittannië en. naar hii gelpofde. ook zijn Ge allieerden wel zeer hebben aangemoedigd, maar dat er toch geen reden vopr een licht vaardig optimisme bestaat. Het gekozen nlan zal in de komende maanden van alle verbon den naties geweldige inspanningen vergen. Groot-Brftfann?£ ziet eeTdaaf-c* xrrvy een zware taak. Eden heeft voorts de Britsche en Ameri kaansche verliezen bij de gevechten in Italië oogegeven. Volgens deze verklaring hebben de Britten van den dag der landing tot en met 23 November 3312 man aan dobden, 9709 ge wonden en 31 .S3 vermisten ir» fnfapl 16 074 man verloren. De verliezen der Amerikanen in Italië van - den dag der landing tot en met 23 November bedragen, naar Eden beweerde 1603 dooden, ^361 gewonden o-n o<?o* totaal 10649 man Eden verklaarde ten aanzien van de g vech-^ ten in Italië, dat toegegeven moet worden, dat de opmarsch der Geallieerde leger in de derde en vierde maand van den veldtocht „niet heelemaal zoo opzienbarende afstanden heeft afgelegd" als in de beide eerste maanden der gevechten. Eden verklaarde dit met er op te wijzen, dat thans de nauwste plaats van het Ttaliaansche schiereiland was bereikt, waar de Aoeniinen zich bijna uitstrekken van kust tot kust. Waar geen bergen zijn. komen övërstroo- mingen in hun plaats en de Duitschers buiten deze voordooien huHpr>«mwonn <*oed uit. „Dal God U leide De correspondent van het Spaansche 'blad Ya te Londen heeft bp ironische wijze herinnerd aan het feit, dat Churchillin Teheran met de volgende woorden afscheid nam van Stalin: „Vaarwel maarschalk Stalin, dat God U leide!". Sowjet Unie erkent het eom«té-Tit«s, Het informatiebureau der Sovjet- Unie publiceert een- officieelen com mentaar van Moskou op de gebeurte nissen in het Zuidslavisöhe emigran ten-, resp. oppositiekamp. In deze be schouwing wordt na een overzicht van de ontwikkeling van het comité-Tito nogmaals geconstateerd, dat het comi té-Tito door de Sovjet-Unie erkend is. Daarentegen heeft generaal Mihalowifsj „niets anders dan een negatieve houding der Sovjet-Unie" ontmoet. De Sovjetregee- ring heeft thans besloten een militaire missie naar Tito te zenden, ,,tot bet inwin nen van nauwkeuriger inlichtingen". Stakingsverbod in Zuid-ltalië. Het verbod om te staken of uit te sluiten hebben de Geallieerde militaire autoriteiten - voor geheel Zuid-ltalië afgekondigd. Hande lingen in strijd met dit verbod zullen streng worden gestraft. Tegelijkertijd met dit verbod "ïs aan de arbei ders van Zuid-ltalië toestemming gegeven om weer vakvereenigingen op te richten. In Vaticaansche kringen heeft het bericht, dat de Sovjet-vice-commissaris Wysjinski het voorzitterschap heeft bekleed van een in het hoofdkwartier van Badoglio gehouden verga dering der Geallieerde commisie voor Italië, groote ongerustheid veroorzaakt.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1