Ongewoon zware verliezen der Bolsjewisten. 1 ICidl ICllldV&i** 1/111 €41 Al. ™£S"en?aa^mlfra„dT^n,M31s! Duitsche terreinwinst bij Kirowograd. 'Hf IK? 'W II 4?**% m Vrijdag' 17 December 1943 H 21 JUf» P1T1 QP IIP I SYt iFJlHi ™ropdzfny^ Feestdagen ]\lOUtVSÏyl(td VOOV "NOOf*dmUollcLttd Uitg.: Graf. Bedrijven Bamïate, Haarlem "88e Jaargang' No. 294 Bureaux: GrGote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10«00 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 32230, Hoofdredacteur: F. C. Derks i Van 5 November tot 13 December verloor het roode leger bij Kief en Sjitomir 5 div. infanterie, 3 div. cavalerie, een cavaleriecorps en 2 pant, serbrigades. Aanvallen op bruggehoofd Cherson, aan de Pripjet en bij Sjlobin afgeslagen. Hevige strijd in Zuid-ltalië. Innsbruck gebombardeerd. Ill do gevecliteir ton westen van Kief en door Duitsche tegenaanvallen van liet gebied van Sjitomir uit vernietigden de Duitsche troepen, naar het DXB ver neemt, in de periode van 3 November tot 13 December alleen al 3 bolsjewistische infanteriedivisies, 3 bolsjewistische ca valeriedivisies. 1 cavalerecorps en 2 bols jewistische pantserbrigades. De bolsjewisten leden voorts bij de ge vechten ten Westen van Kief en bij Duit sche tegenaanvallen van het gebied van Sji tomir uit ongewoon zware verliezen aan mensehen en materiaal. Alleen in de periode van 3 November tot 13 December verloren de bolsjewisten 8500 mail aan gevangenen, moer dan 20.000 man aan dooden, meer dan 1000 pantserwagens, rond 500 stukken ge schat, meer dan 1800 pantserafweerka- lionnen en 46 stukken luchtdoelgeschut. Hét opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Verscheidene aanvallen der bolsjewisten op het bruggehoofd van Cherson stortten in het geconcentreerde afweervuur ineen In het gebied van Kirowograd zetten onze troepen na het afweren van vijandelijke aan vallen hun tegenaanval voort en veroverden stormenderhand in weerwil van het taaie vijandelijke verzet vijandelijke plaatsen en belangrijke terreinsectoren. Aan de Pripjet vielen de bolsjewisten met steun van pantserwagens aan. Zij werden met zware, bloedige verliezen afgeslagen. In het gevechtsgebied van Shlobin mislukten ook gisteren na heen en weergolvende gevechten alle doorbraakpogingen van den vijand. Ten Zuiden van Newel zijn zware afweer- gevechten tegen de met superieure strijdkrach ten aanvallende bolsjewisten gaande. Aan het Oostelijk front werden gisteren 76 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den Westelijken sector van het Zuid- Italiaansche front ging de vijand Woensdag aan weerszijden van Mignano met vrij sterke strijdkrachten tot den aanval over. De aanval len werden afgeslagen, waarbij talrijke pant serwagens werden stukgeschoten. Om een ver loren gegane hoogte ten Noordwesten van Mignano wordt nog gevochten. Bij de voort zetting van hun in den Oostelijken sector met steun van pantserwagens ondernomen aanval leden de Britten ook Woensdag zware verlie zen aan menschen en materiaal. Een formatie Amerikaansche bommenwer- oers viel gistermiddag de stad Inhsbruck aan. Door brisantbommen ontstond vooral schade in woonwijken en aan cultureele gebouwen. Iri den nacht van Woensdag op Donderdag vlogen enkele vijandelijke storingsvliegtuigen boven het Rijnlandseh-Westfaalsehe industrie gebied. „De vallende kolos" Artikel van Dr. Göbbels. Rijksminister 9?. Göbbels voorspelt Engeland, dat het dezen oorlog zoowel militair als poli tiek verliezen zal. Hij schrijft in het hoofd artikel in het weekblad „Das Reich" onder het opschrift „De vallende kolos" o.s.: Engeland zal binnen afzienbaren tijd een invasie in het Westen moeten probeeren. Het heeft deze beloofd en zal er op den duur niet meer aan kunnen ontkomen. Roosevelt zal er zich voor wachten daarvoor nieuwe troepen contingenten beschikbaar te stellen, want hij staat voo^ een verkiezingscampagne, waarin iedere doode Amerikaansche soldaat mee z_al kiezen doordat tij tenminste honderd of zeffs duizend stemmen tegen Roos^elt uitbrengt. Dus zal Engeland door den zuren appel moe ten bijten en zelf den bloedigen last van dezen offergang moeten dragen. De invasie zal mis lukken, maar naar wij mr. Churchill kennen, 'eerst wanneer Engeland's troepenreserves uitgeput en uitgebloed zijn. Dat is de Brit sche nederlaag op het slagveld, die op den voet gevolgd zal worden door de Britsche ne derlaag in de wereldpolitiek. Zwarte dagen breken daarmede yoor het Britsche wereldrijk aan. Men heeft wind ge zaaid, in de hoop, dat deze slechts over den vijand zal waaien. Nu zal men storm oogsten, die over Engeland zelf zal losbarsten. Einde loos leed zal het komende jaar over ontelbare Britsche gezinnen komen. Dat zou nog te dra gen zijn, wanneer het land er door gediend werd en er zich een nieuwe toekomst voor zou openen. Doch het tegendeel zal het geval zijn. Het Engelsche volk, toch al numeriek het kleinste der oorlogvoerende landen, zal daar bij zijn manlijke krachten door bloedverlies inboeten en vriend en vijand zullen zijn lot voor kennisgeving aannemen. Deze oorlog zal meer dan een beslissing brengen. Hij is in den waarsten zin een revo lutionaire oorlog, en het wereldbeeld zal. na dat hij zal zijn afgeloopen. nog nauwelijks iets gelijk op dat toen de volken den oorlog begonnefl. Wij staan aan het begin, Engeland aan het einde. Wij zullen omhoog komen, Engeland zal vallen. De Zuidafrikaansche premier, zoo zegt Dr. Göbbels, heeft onlangs de Britsche openbare meening niets meer of minder medegedeeld, dan dat Engeland zijn imperiale wereldpositie aan de Ver. Staten zal afstaan en dat Europa onder heerschappij van den Sovjetrussischen kolos zal komen. Het was kenmerkend, dat het communiqué van Teheran als laatste de onderteekening van Churchill droeg. Enge land staat voor het alarmeerende feit, dat het in plaats van voor Danzig voor zijn leven vecht, dat nog meer door zijn vrienden en bondgenooten dan door zijn vijanden bedreigd wordt. Groot Brittannië heeft geen mannen, geen schepen en geen geld meer. Het is afhankelijk van de genade van zijn bondgenooten. Meer nog, het heeft zich .met huid en haar aan hen verkocht. Men weet alleen nog niet, wie daarbij het leeuwendeel zal wegdragen. Luchtaanval op den Piraeus. Bij een aanval van Engelsch-Amerikaan sche vliegtuigen op den Piraeus, de haven stad van Athene, zijn 20 personen gedood en meer dan 100 gewond. De bommen kwamen terecht op een dicht bevolkte arbeiderswijk en vernietigden meer dan honderd huizen. Honderden Grieksehe arbeidersgezinnen zijn dientengevolge dakloos geworden. Toenemende actie der Duitsche duikbooten. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de eerste lord der admiraliteit Alexan der in het Lagerhuis verklaard, dat het toe nemen der scheepsverliezen als gevolg van het optreden van Duitsche d^iikbooten op den Atlantisehen Oceaan een gevolg is van de versterkte samenwerking tusschen de lucht macht en de vloot met inbegrip van de duik- booten van den vijand, alsmede van een ver betering der bewapening. Noodlanding van Roosevelt's vliegtuig op de Azoren. Naar te Lissabon bekend geworden is, heeft president Roosevelt op zijn vlucht van Cairo en Teheran ook enkele uren vertoefd op de door Engeland bezette eilanden der Azoren. Naar verluidt, stond dit bezoek niet op het program van Roosevelt, doch het vliegtuig van Roosevelt moest wegens mo- torpech op het eiland Tereeira een noodlan ding maken om dé schade te herstellen. President Roosevelt is intusschen van zijn conferenties in het Midden-Oosten in de Ver. Staten teruggekeerd.' Churchill is ziek. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de plaatsvervangende Britsche minis ter-president, Attlee in het Lagerhuis me degedeeld, dat Churchill koude heeft gevat en bedlegerig is. In de linkërlong heeft zich een ontsteking ontwikkeld. Benden achter Enaelsche front in Italië. De zender Rome meldt, dat zich volgens verklaringen van naar het Noorden gevluch te Napolitanen in den rug der Engelsche troepen een volslagen bendenactie heeft ont wikkeld. Patriottische jongemannen uit de dorpen hebben zich vereenigd tot groepen, die de Britsche verbindingen door sabotage en overvallen op alle mogelijke manieren trachten te storen. Deze stoottroepen, die het republikeinsch-fascistisehe insigne dra gen, staan onder leiding van uit Noord- Afrika teruggekeerde Itaiiaansche officieren. Tusschen Sjitomir en Kief. Zooals in het bericht van het oppercommando der weermacht werd medegedeeld, werd de stad Sjitomir tijdens een Duitschen tegenaanval heroverd.. Sterke strijd krachten der Sovjets werden hier ver nietigd. Een beeld uit dezen strijdsiictor. Brandende „T. 34" liggen voor het dorp. De Bolsjewisten zijn op de vlucht ge slagen. Een Unterführer roept door mid del van teekens de mannen van zijn groep bijeen. (SS PK Büschel Atl/H P. C) 1939—1944 Wij zijn thans in het vijfde oorlogsjaar! In ijf jaren wordt men van knaap man. En veel, wat men als knaap niet beseft, is thans dui delijk geworden. Waargaathetom? Men weet het thans zonder twijfel. Of men weet het niet, maar dan zal men er nooit toe ko men de grootheid van. dezen tijd te begrijpen. Nooit hebben de Germanen een grooter kans kans gehad om eensgezind voor hun behoud te strijden dan thans. En toch blijven velen achterEn toch moeten zij beseffen, waar om het gaat. Hoe staat gij er tegenover, jonge Nederlander? Indien gij uw vaderland waarachtig lief hebt, neem dan de wapens ter hand en verde dig het tegen het bolsjewisme. Meldt u bij de Waffen-SS of den Landstorm, Nederland. Zware schatfe te Bari. De Amerikaansche minister van oorlog, Stimson, heeft in Washington verklaard, dat de laatste Duitsche luchtaanval op de haven Bari groote schade heeft veroorzaakt. Twee munitieschepen zijn getroffen en in de lucht gevlogen, waardoor zware branden zijn ont staan. Bovendien zijn nog verscheidene andere Geallieerde schepen in den grond geboord. Verklaring der Tsjechische regeering te Praag. President dr. Hacha en de Tsjechische mi nisters der autonome regeering' van het pro tectoraat Bohemen en Moravië hebben betref fende .het sluiten van het verdrag tusschen Benesj en de regeering der Sovjet-Unie een gemeenschappelijke verklaring afgelegd, die als volgt luidt: Uit naam van het Tsjechische volk spreken wij als zijn legale en bevoegde regeering plech tig een protest uit tegen de poging van onver antwoordelijke emigranten om ons vaderland uit te leveren aan het bolsjewistische imperia lisme. Het Tsjechische volk en zijn regeering zullen, indachtig aan hun Europeesche ver plichting, nooit een .pact met het .bolsjewisme erkennen, maar zich met alle krachten tegen het verraad der Boheemsche landen aan het bolsjewisme keeren. Wij zijn trouw aan Duitschland, welks weermacht thans alleen borg staat voor de redding van de Europee sche volken en hun cultuur. De Tsjechische jeugd heeft te Praag onder leiding van het curatorium voor Tsjechische jeugdopvoeding, dat 400.000 jeugdige Tsje chen van beiderlei kunne onder zich heeft, een groote betooging gehouden tegen het bolsjewisme. De referent-generaal riep het geheel Tsjechische volk op zich aaneen te sluiten tegen het bolsjewisme. Engelsch journalist over de komende vergelding. De Britsche journalist Cummings schrijft in de News Chronicle, dat er niet langer aan te twijfelen valt, dat de mededeelingen van het Duitsche opperbevel inzake de vergelding door middel van een geheim wapen, „zoodra dit ge reed is", ernstig moeten worden genomen. Volgens Cummings staat het vrijwel vast, dat Engelands tegenstander een speciaal wapen bezit, waarvan hij aanneemt, dat het gebruik daarvan aan Engelschen kant tot vertwijfe ling zal moeten voeren. De veronderstelling, dat dit alles op louter bluf zal berusten, dient energiek van de-hand te worden gewezen. De Sunday Express schrijft onder den titel: „Wij raken het spoor bijster", dat Engelands geest en ziel eertigszins in verwarring zijn gg- raakt. Men laat zich van zijn doel afleiden en legt niet genoeg energie aan den dag. Proble men zooals liberalisme, Mosley, Petain. sta kingen, brandstofverspilling, griep en oorlogs winstmakerij berooven de Engelschen van hun kracht, want de energie, welke men aan deze problemen besteedt, komt de oorlogsinspan ning niet ten goede. Wat Engeland thans ont breekt, is de sterke veerkracht, waarmee het zich telkens weer g%lijk in den tijd na Duin kerken wist op te richten. Destijds wist men, waar het om ging, maar deze bezieling heeft geen stand kunnen houden. Kabinet van Iran afaetreden. De regeering- van Iran is afgetreden. Ver wacht wordt, dat minister-president Suheily met de vorming van een nieuwe regeering zal worden belast. Oprichting van een wereld- olieconcern? De New York Times deelt mede, dat een uit 12 mannen bestaand comité plannen zou hebben uitgewerkt voor een wereld-oliecon cern na den oorlog; een en ander op initia tief van den Amerikaansehen mnister van binnenlandsche zaken en „petroleum-dicta tor", Harold Ickes. Aan het hoofd van het comité staat de vice-president van de Standard Oil of New Yersey. De plannen zouden de Amerikaansche regeering zijn overhandigd. Tijdens Kerstnacht in Zwitserland de lichten op. ^ïn Zwitserland zal in den nacht van 24 op 25 December, in den Kerstnacht, niet wor den verduisterd. Voor Oudejaarsavond is een dergelijke be paling niet^ afgekondigd. Aan de kerken die dien avond een ©eredienst hebben, is het echter toegestaan niet te verduisteren. Brand in Am. brandbonmmen- vulierij. Er is brand uitgebroken in een brandbom- menvullerij te Dallas in Texas. Magnesium- voorraden ter waarde van verscheidene mil- lioenen doliars werden vernield. Do brand woedde drie uur en kon tot op 110 kilometer afstand gezien worden New Founlands zelfstandigheid Evans, de onderstaatssecretaris voor de Dominions, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsche regeering geen bezwaren heeft tegen een eigen regeering van New- Foundland. Een volledige zelfregeering, zoo voegde Evans hieraan toe, beteekent evenwel ook de verantwoordelijkheid voor het finan cieel beheer van New-Foundland. Groot-Brit- tannië kan er niet mede voortgaan, de finan ciën van New-Foundland te garandeeren. Am. spoorwegpersoneel kondigt staking aan. De vijf vakvereenigingen van spoorwegper soneel in de Vereenigde Staten hebben be kend gemaakt, dat zij besloten hebben op 30 December a.s. het werk neer te leggen, ten einde klem bij te zetten aan haar eischen in zake verhooging van de loonen. SOVJET-GEZANT BIJ KONING FAROEK. Radio-Beiroet deelt mede, dat koning Fa- roek binnenkort den nieuwen Sovjet-gezant te Cairo zal ontvangen ^oor het overhandigen van zijn geloofsbrievem De zender voegt hier aan toe, dat het personeel van het onlangs opgerichte Sovjet-gezantschap in Egvpte reeds sterk is toegenomen. ENGELSCHE BOM MEN' WERP ER IN ZWEDEN NEERGESTORT. Het Ziveedsche telegraafagentschap meldt dat in den afgeloopen nacht een meermo- torige Engelsche bommenwerper in het As- nenmeer bij Urshult in Zuid-Zweden is ge vallen, Vier inzittenden werden aangehou den, Naar drie andere wordt nog gezocht. KLEINHANDELAREN MOGEN GEEN GROENTEN OF FRUIT MEER VERZENDEN. Het vervoer van groenten en fruit is, zoo als men weet, in het algemeen verboden. Van dit verbod, neergelegd in het „Verbod van groenten ea-fruit 1942" is evenwel bij bestuursbesluit van de Nederlandsehe Groenten- en Fruitcentrale voor een aantal gevallen ontheffing verleend. Zoo mochten kleinhandelaren, als aan enkele formeele bepalingen was voldaan, pakketten ver sturen naar verbruikers. In de praktijk wa ren dat voornamelijk pakketten met fruit. Van deze mogelijkheid is evenwel misbruik gemaakt. Daarom is thans de ontheffing ingetrokken; zoodat de verzending voort aan niet meer is toegestaan. Het desbetref fende bestuursbesluit van de Nederlandsehe Groenten- en Fruitcentrale is opgenomen, in de Staatscourant van 9 Dec. j.l, Nu op het land het meeste werk is gedaan, is men op de boer derijen begonnen met het dorschen van het opgeslagen graan. Daartoe trekt een ware dorsch-„trein" bestaande uit tractor stoommachine, dorschmachinp met stroopers enz. van de eene boerderij naar de andere. (C.N.F./Kuiper Pax c) KORT NIEUWS In een voor New York be stemde Engelsche radio-uitzending werd medege deeld, dat tij dens de laatste week er in Enge land meer slacht-? offers aan griep zijn gevallen dan soldaten aan het Itaiiaansche front De Noorsche mi nister van justitie zal naar het Ooste lijk front vertrek ken om dienst te nemen bij de Noor sche vrijwilligers- formaties. Te dien einde heeft Quis ling hem verlof verleend.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1