"'lAiir'' fTTgn. Van Houten s PUDDINGPOEDERS j Kameraadschapsmiddag der N.S.V.O Piano.avond Cor de Groot. Op den tweeden avond van de serie „Groote Pianisten" was Cor de Groot aan de beurt. Hij vergastte het publiek op virtuoos klavierspel, dat als zoodanig ik bedoel om de technische volmaking hoogst Vieressant was, ook daar waar de zuiver muzikale beteekenis van het gebodene niet zoozeer tot geestdrift kon stem men, wat bijv. het geval was met de Rhapsodie Espagnole van Liszt en met Menuet et Valse van Saint-Saëns, een stuk waarvan smaak volle gedeelten in verdrukking gebracht wor den door virtuose uiterlijkheden en tamelijk banale thematiek Maar. zooals gezegd. Cor de Groot maakte dat het alles om de gave. klare en vlotte vertolking boeiend bleef. Dubbel genot schonk echter zijn interpre tatie van Praeludium en Fuga in gis kl. t. uit Bach's eerste deel van het Wohltemp Klavier, alsmede die van Brahms' Variaties op een thema van Handel en van de Valses nobles et sentimentalos van Ravel. In deze werken dien de de virtuoos de muziek, terwijl in de hier boven geciteerde de werken den virtuoos dienden zonder meer Het probleem om Bach te vertolken was zui- v&r pianistisch opgelost en daardoor min of meer geromantiseerd, wat vooral in een effect volle dynamiek tot uiting kwam. Hoe het op een piano anders kan Bach schreef immers voor clavecimbel "of clavichord zal wel al tijd een strijdvraag blijven. - Op zuiver pianistisch gebied, bij Brahms, hoorden wij wonderen van techniek en uit drukking: een kaleidoscoop van allerlei stem mingen vertoont zich bij het hooren dezer muziek aan het geestesd&g in bonte opvolging. Maar in die bontheid manifesteert zich een groot meester der variatie en tevens een groot meester van het klavier, dat hij naar eigen stijl tot de meest verrassende effecten dwingt. Cor de Groot trof voor de 25 veranderingen van het thema en in de magistrale slotfuga steeds de karakteristiek die men als de juiste kon aanvaarden: zoo wist hij het lange werk boeiend te houden en naar een machtiger climax op te voeren. Alle resoect voor wat dit ook technisch van hem vergde. En uit de Valse? nobles et sentimentales van Ravel puurde hij de suggestieve poëzie, die als een synthese uit deze dansen opstijgt: althans bij een voortreffelijke vertolking als dezè, welke m.i. deze origineele pianistische zetting veruit verkieslijker doet zijn boven de latere conceptie voor orkest. Deze verinnigde interpretatie toonde aan, dat Cor de Groot meer kan dan alleen maar virtuoos pianospelen, in welke richting zijn zeer ontwikkelde vakmanschap hem wel eens schijnt te drijven JOS. DE KLERK. Burgerlijke Stand- HAARLEM, 17 December. BEVALLEN: 15 Dec., A. J. de Grootv. d. Horst, z.16 Dec., T. TjeerdsmaDouma, d.; C. J W. HeeziusKoelemeijer, d.; C. H. W. WevelsHoijterna van Schoot. dt: B. C. de Haanvan Zijp. z.; M. W. Diemenvan Straaten z.J. G. H. v. Bakelv. d. Putten, d.r 17 Dec.. C. MeierOosterveer, d.; C. A. de Beus—Jansen, z.; A. H. Tichelaar—Bouw man. d.; G BaasGelling, d.; E. Scheerders-r— Thierrij, d. OVERLEDEN: 15 Dec., J. Schöfz, 74 j., Jans straat; H. Kies, 78 j., 2e Theemsstraat; 16 Dec., W. Schoffeimeer.. 68 j., Taanplaats; E. H. Heins, 68 j., Allanstraat; R. P. ten Berge Scholtens, 77 U Kleverparkweg. ONDERTROUWD: 17 Dec.. W. F: Teunissen *n M. L. R. C. Braat; R. Pool en R. A. de Vries; J. M Koopman en A. .T. M. van Huizen. 17 December. BEVALLEN: 13 Dec.: E. J. WeijersLoos, 2 d. 14 Dec.: P. H. M. KoelemanVan Sprundel, z.; C. W. BijleveldVan Leeuwen, d.; S. C. StrodijkOlifiers, d. 15 Dec.: W. J. v. d. Linden v. d. Vooren. d.M. L. Dooyeweerdv. Leeu wen, z.; M. A. CliteurRuiter, d.; A. Arnaud de CallavonBrandt, z.; G. Selmanv. d. Beek d.; J. M. W. de HekVijfwinkel; d. 16 Dec.: J. E. KloosterBosch, z.; W. G. v. d. Velden .Wijtkamp, (i.; W. F. KrielenMulder, d.; T. de Koe—De Vries, z.H. F. BezemerRietdijk, z. OVERLEDEN: 14 Dec.: J. PannekoekRijne- veld, 37 j., Kamperlaan; B. J. A. Theunissen. 81 j., Schotersingel; J. A. Schweitzer—v. Welt 59 j.: Reijer Anslostraat; G., 19 mnd., z. van A. H. Blansert, Zomervaart. 15 Dec.: W. We ber, 58 j., Lindenstraat; J. C. Klinkenberg Jansen, 72 j., Oranjeboomstraat. ONDERTROUWD: 15 Dec.: G. Beenhakker en A. H. Meijer. 16 Dec.: E. J. Offerman en J. Daim; F. H. Bottelier en P. Steur; J. C. Baij en A.'E. O. Günther; J. Rip en A. P. Kors; J. Groen en W. C. v. d. Sluijs; C. J. Hamelink en A. Rosman. GEHUWD: 16 Dec.: 0. C. de Smit en C. J. Talens; H. F. A. Smit en J. C. van Delden; A. N. Poelman en H. M. Kooyman. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Diensf en Binnenland. S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. O vermeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. „De ganzenhoedster" Vertooning door leerlingen van de Duitsche school. De maand December is uitermate geschikt, om schoolfeestjes te organiseeren en dan is er tevens gelegenheid voor de meisjes en jongens, om aan de ouders te laten zien. tot welke prestaties zij op het tooneel in staat zijn Een bewijs hiervan gaven Donderdag middag de leerlingen van de „Deutsche Volks- und Hauptschule" aan het Prinsenboiwerk in de tuinzaal van het Concertgebouw, waar een sprookjesspel vertoond werd. Uit de groote opkomst der ouders bleek de belang stelling, doch ook uit de groote aandacht, waarmee het spel gevolgd werd. Het hoofd der school spiak een inleidend woord, waarin hij eerst de gasten van de weermacht en partij welkom heette en ver volgens de beteekenis van het zonnewende- feest uiteenzette. De vertooning van het sprookjesspel ..Die Gansemagd" was een groot succes voor de organisatoren en dat was te danken aan de toewijding der jeugdige axecutanten. Dit spel is.ontleend aan een sprookje van Grimm en oor tooneel geschreven door Hedwig von Olfers. De muziek is van Walter Gunia. Dit als kinder-operette minder bekende stuk han delt over een koningsdochter, die naar een ander land reist, om met een zoon van een koning te trouwen. Zij wordt vergezeld van een kamerjuffrouw, die haar toekomst wil overnemen en het zoover weet te brengen, dat de koningsdochter ganzenhoedster wordt en zij de vermoedelijke a.s. bruid. Dë konings dochter slaagt er. dank zij een sprekende paardenkop in aan den koning mee te dee- ien. dat zij de dochter van een koning is en recht heeft met zijn zoon te trouwen. Behalve dertig leerlingen, werkten leden van het personeel aan het vlotte verloop mee Namen te noemen zou ons te ver voeren. We deelen daarom mee. dat de meisjes en jon gens uitstekend werk verrichtten, dat zij aardige dansjes uitvoerden en een aantal liedjes keurig ten gehoore brachten. Voor be geleiding zorgde een orkest van de school, waarin eenige leerkrachten waren opgeno men. Zij kweten zich goed van hun taak. Het spel was ingestudeerd en stond onder leiding van de dames E. Griessmann, R Backhaus en S. Mayer. Met voldoening kan op deze open bare vertooning worden teruggezien. Des mor gens hadden de leerlingen een voorstelling bijgewoond Aanmelding voor den Landstorm. Voor de provincie Noord-Holland kunnen Nederlanders van 17 tot 45 jaar zich vervoe gen voor inlichtingen en aanmeldingen bij den vertegenwoordiger van den Landstorm: .Voor Alkmaar en omstreken eiken Maandag van 19 tot 21 uur, Kringhuis N.S.B., Parkstraat 3; voor Amsterdam en omstreken eiken Dins dag van 19 tot 21.30 uur district N.S.B., Jan Willem Brouwersplein 5: voor Haarlem en omstreken eiken Donderdag van 19 tot 21.30 uur kringhuis N.S.B., Paviljoenslaan 3. De duur der opleiding is vier maanden; zij die voor Arbeitseinsatz zijn aangewezen, wor den vrijgesteld van uitzending. BA N" K RT.TTA A F.TKS 2 gekookte aardappelen. 1 kopje haver mout of gortmout, 1/2 kopje suiker, aman delessence. citroenessenoe. 1 kopje bloem, 1 kopje water. 1 theelepel bakpoeder, een snufje zout. De aarda,ppelen fijn maken en met de ha vermout, de suiker en de essence vermengen De massa zoolang kneden tot zij goed ge mengd is, samenhangt en stevig is. Vijf rol letjes van pl.m. 10 cm. lengte vormen, dooi de massa op een met bloem bestoven tafel niet de palm van de hand uit te rollen. Van bloem, water, bakpoeder en zout een zeer dik beslag maken. De staafjes hier ééh voor één in onderdompelen, zoodat zij aan alle kanten met de^g bedekt zijn. Wat margarine in de koekepan smelten en de staafjes hierin zachtjes bakken met het deksel op de pan, na pl.m. 10 min. de staafjes keeren en de andere zijden ieder bruin en gaar bakken. De staafjes koud laten worden, naar verkie zing met wat jam bestrijken, in stukjes van pl.m. 2 cm. breed snijden en bij de thee pre senteeren. Een kwaliteitsproduct in ye/ichillende srmfttn vtrkrij De Nationaal-Socialistische Vrouwen-Orga nisatie heeft Donderdagmiddag in een der zalen van Brinkmann een kameraadschaps middag gehouden, waarvoor speciaal moeders en vrouwen van frontstrijders waren uitgenoo- digd. Onder de talrijke aanwezigen waren o.a. de dames J. Wilhelm, landelijk vertegenwoor digster van Hulp en Bijstand, T. van Dende- ren-Daliinga. kringvertegenwoordigster. A. Nierstrasz-Dolk. landelijk hoofd van den dienst kameraadschapsbijeenkomsten, J. H. de Gelder-Snijders, districtsleidster en E. Ver beek-Pet, districtspropagandiste. Later gaf ook de heer J. Zwart, kringleider van Kenne- merland-Zuid der-N.S.B van zijn belangstel ling blijk. In de zaal was een eenvoudige versiering met bloemen aangebracht. Mevr. Van Dende- ren-Dallinga sprak een openingswoord, waar in zij o.a. mededeelde, dat het voornemen be staat. meer dergelijke bijeenkomsten te hou den. Hierna was het woon* aan mevrouw J. Wil helm, die in het begin van haar toespraak den nadruk legde op dë beteekenis van het thuis front. Er worden aan de fronten bergen werk verzet, doch deze strijd is afhankelijk van den arbeid dergenen, die achterbleven. Hoe zou den de mannen en zonen kunnen strijden, als zij niet wisten, dat het thuisfront met hen medeleefde? Tijdens den vorigen wereldoorlog was dit thuisfront in Duitschland door ver schillende invloeden ondermijnd, hetgeen fu neste gevolgen heeft gehad. Thans, nu het niet alleen om Duitschland. maar om geheel Euro pa gaat. dient het thuisfront hecht te zijn. Bui ten onze grenzen worden enorme bewijzen van moed en kracht geleverd. Daartoe zal ook ons land moeten bijdragen. Spreekster laakte de houding van hen. die dit niet begrijpen. Het besef moet doordringen, dat ook de vrouwen een taak te vervullen hebben. Deze taak vindt de vrouw in de N.S.V.O. en spreekster gaf een korte uiteenzetting van den arbeid die in deze organisatie wordt verricht, o.m. de verzorging der frontstrijdersgezinnen en de uitzending van moeders en vrouwen, ten behoeve waar van reeds verschillende inrichtingen in Neder land werden geopend. Voorts vraagt het hos- pitaalwerk, hulp bij ziekten en bij distributie- aangelegenheden de aandacht der N.S.V.O. Uitvoerig behandelde mevrouw Wilhelm het onderwerp burenhulp. De leden der N.S.V.O. hebben opdracht tegenover anderen een tege moetkomende. begrijpende houding aan te ne men en zonder aanzien des persoons in de naaste omgeving hulp te verleenen. Dit stre ven wordt gesteund door de omstandigheid, dat voor bepaalde gevallen steeds de nood zakelijke materialen aanwezig zijn. Tenslotte uitte spreekster den wensch dat de innerlijke houding der vrouwen tot een voorbeeld voor anderen zal strekken In het vervolg der bijeenkomst gaven de dames Brandsma en Van Schaik een kern achtige samenspraak ten beste. Een drietal ge diehtep van mevr. Nierstrasz-Dolk vond bij allen weerklank. Verder werd een vroolijke schets ..Jodocus gaat uit visschen" opgevoerd, waarbij een pantoffelheld zich als een gewel denaar ontpopte. Mevr. Van Schaik en de heeren Reebers en De Paauw hadden een wel verdiend succes met dit stukje. Het was een welgeslaagde middag. MEISJES STALEN WASCHGOED. De recherche heeft twee meisjes van een was- scherij. aangehouden, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van ondergoed en hand doeken, welke, van klanten afkomstig waren. Aanvankelijk ontkenden zij. doch toen een huis zoeking was verricht, bekenden zij zich aan diefstal van een aantal goederen te hebben schul dig gemaakt. Voor een verder onderzoek zijn zij in arrest gehouden. HET LOOPT TEGEN KERSTMIS. Een bewoner uit de Van 't Hoffstraat heeft aan de politie medegedeeld, dat uit een hok in zijn tuin vijf konijnen zijn gestolen. KERST WIJDING-STONDE. ALLE DAG-KERK. Op Dinsdag a.s. 21 Dec. zal de dienst der A.D.K. geleid worden door Ds. H. Bartlema van Heem stede. Solozang van Alie v. d. Pol uit Nieuw Vennep. Om drie uur begint de zangdienst. Ingang Oude Groenmarkt. Koning Simeon II van Bulgarije aan het graf van Koning Boris III. Drie maanden na den dood van Koning Boris III vond in het Rila-klooster, het Bulgaarschc Nationale Heiligdom, de laatste rustplaats van den overleden koning, een rouwplechtig- heid plaats in tegenwoordigheid van de Koning-Moeder, van Koning Simeon II en leden van het Koninklijk huis. De Konin gin-Moeder Joanna, Koning Simeon II en Prinses Maria Louisa bij het verlaten van de kloosterkerk. (Hoffmann/Stapf Pax c) KORT NJEUWS Het Dinsdag te Lissabon aange komen Clipper- toestel werd bij aankomst gedes infecteerd. Vijf uit Brazilië ko mende passagiers werden in obser vatie genomen daar in Brazilië de gele koorts heerscht. Luitenant-ge neraal Vandegrift die de leiding had van de invasie manoeuvre der Amerikaansche marine op Gua- dalcanar, is be noemd tot chef van hei» Ameri kaansche marine corps. Uit Kaapstad wordt vernomen, dat een goud klomp van 70 kg., 'rr recordgewicht, gevonden zou zijn in Belgisch Con go. Bii decreet is in Estland be paald, dat nu ook de lichting 1942 zal moeten dienst doen. Nieuwe regeling voor de centrale keukens. De voorwaarden, waaraan voldaan moet worden, om deel te kunnen nemen aan de centrale keukenvoeding worden gewijzigd. Tevens komt met'ingang van I Jan. 1944 de deelneming a f 0.30 per portie te vervallen, zoodat alleen de prijs van f 0.10 per portie gehandhaafd blijft. Om in aanmerking voor deelneming aan de centrale keuken voeding te komen, moet het inkomen van den aanvrager beneden een bepaalden norm liggen. Deze norm is niet in alle plaatsen gelijk doch is afhankelijk ge steld van de grootte, alsmede het'z.g. stads- of plattelandskarakter der gemeente. Bo vendien is de gestelde norm afhankelijk van de capaciteit van de centrale keuken ter plaatse. De Nederlandsche Volksdienst is aangewezen om te bepalen of een aanvrager voor deelneming in aanmerking komt. Bovenvermelde norm is niet van toepas sing op: de gezinsleden van die vrouwen, die- werkzaam zijn in de industrie e.d. en hier door niet in staat zijn warme maaltijden te bereiden; alleenwonende personen, eveneens niet in staat zelf warme maaltijden te be reiden. Aanvraagformulieren voor deelneming aan de centrale keuken zijn te verkrijgen bij de buurtschapshoofden van den Nederlandschen Volksdienst, alsmede de N. V. D.-kantoren en aan de uitdeelposten van de centrale keukens. De bovenstaande wijzigingen zijn nog niet van toepassing op de centrale keukens te Amsterdam, waarvoor te zijner tijd nadere mededeelingen zullen volgen. Voor nieuwe deelnemers aan de centrale keuken voeding wordt medegedeeld, dat per week ingeleverd moet worden aan «listrbu- tiebonnen: 1/5 boter- resp. margarinebon en 1 A-aard:i,ppeIbon per persoon. Ten aanzien van de inlevering van den 1/5 boter- resp. margarinebon wordt bekendgemaakt, dat hiervoor afgegeven kunnen worden 10 1/50 boterrantsoenbonnetjes (hotelbonnetjes). In dien men een halven boter- resp. margarine bon afgeeft ontvangt men CK- wisselbonnen terug, welke alleen voor de centrale keuken gebruikt kunnen worden. De deelnemer kan verzoeken om het tegoed in. 1/50 boterbon netjes terug te ontvangen, hetgeen geschiedt, indien deze voorradig zijn. PETER G1 EI /EN O V KR LED EX Te Maastricht is na een kortstondige on gesteldheid in den ouderdom van ruim tach. tig jaar overleden de heer Peter Gielen, oud directeur van de Mastreechter Staar. Hij verwierf voor zijn koor en zichzelf op tallooze concoursen en tournooien in binnen- en buitenland de hoogste en meest eeftolle onderscheidingen en verhief de Mastreech ter Staar tot de beste Nederlandsche man nenkoren. Vijf en veertig ja;yj|lang zwaaide Peter Gielen over de Staar oen dirigeerstok Eerst in 1 936 legde hij zijn directeurschap neer. AGENDA VRIJDAG 17 DEC. Stadsschouwburg: „Najaarsstormen" (Vereen. D. 1. U.) 7.30 u. Rembrandt: „Sarasate" (alle leeft.) 2.30, 6 en 8.15 u. Palace: Robert en Bertram" (14 j.) 2 en 8 u. (Zaterdag 2, 0 en 8.15 u.) Luxor: ..Carnaval der Liefde" (18 j.) 2.30 en 8 u. (Zaterdag u en 8.15 u.) Frans Hals: ,,De gouden stad"* 18 j.) 2.30 en 7.30 u. Moviac: „Vorstentragedie" (18 j.) 2.30 en 8 u. (Za terdag 2.30, 6 en 8.15 u.) ZATERDAG 18 DEC. Stadsschouwburg: Middeleeuwsche Kerstspelen, 2.30 u. Caba ret-variété Willy Derby-ensemble, 7.30 u. Gem. Concertzaal. Boyd Bachmann en zijn orkest. 7.15 uur. Bioscopen: zie Vrijdag, (Luxor 1.30 en 3.15 u.: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen). AGENDA VOOR AMSTERDAM VRIJDAG 17 DEC. Stadsschouwburg: ,,De verkochte bruid", 7 uur. Centraal Theater: „Soubrette", 7.30 uur. Leidscheplein Theater: „Alleen voor dames", 7.30 uur. Concertgebouw (kl. zaal): Cabaret, 7.30 u. Royal: Kerstvariété 2.30 en 7.30 uur. Metropool: „Baron Kneut", 7.30 uur. Carré: Circus, 2 en 7.15 uur. ZATERDAG 18 DEC. Stadsschouwburg: „Prinses Dulcinea", 7.15 uur. Centraal Theater' en verdere theaters, zie Vrijdag. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 18 DECEMBER 1943 HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws 7.50 Programma overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Orkest Hans Bund (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Symphonisch ochtendconcert en solist 9.45 Godsd uitzending. 10.00 Orkefet Gerard Lebon.^0.45 Voor de jeugd. 11.00 Gevarieerd programma. 11.20 An- genietje. revue 12.00 Almanak. 12.15 Orkest Piet van Dijk. 12.45 BNO Nieuws 13.00 Land en volk brengt13.05 Musette orkest 13.30 De wekelijk- sche wandeling. 13.40 Orgelspel. 14.00. Rotter- damsch Philharmonisch orkest en solisten. 15.00 Bonte middag. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitz. voor Ned. Zeelieden. 17.20 Musette programma. L8.00 BNO Politiek weekoverzicht. I8èlt) Salon orkest. 18.45 Hier WA. 18.55 Spiegel v. d. dag. 1900 BNO Nieuws en actueele beschouwing. Van 19.15 af alleen v. de Radio-Centrales. 19.15 Viool- soli. 19.30 Luisterspel: „Kraban de stijfhoofdige". 20.00 De familie Luistergraag. 22.00 BNO Nieuws en fcultureele berichten. 22.15 Van de eene liefde in d' andere. 23.3024.00 Walsen. HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Amusementsorkest en solist en zangtrio ..Klaver Drie". 15.00 Voor de jeugd. 15.3<£ Kinder koor „De Merels". 15,50 Beroemde pianosonates van L. van Beethoven. 16.25 Serenade. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Hongaarsch orkest Bandl Balogh. t7.30 Een half uurtje harmonicmuizek. 18.00 Operette- en operaklanken. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. \9.20 Kamermuziekconcert. 20.15 Voor luisteraars, die graag lezen. 20.30 Omroeporkest. 21.00 Beet- hoven-Brahms-concert. 21.45 Avondwijding, 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten. Verduisteren: van 16.50 tot 8.30 uur 18 Dec.: zon op 8.46, onder 16.27 uur maan onder 12.46, op 23.23 uur 19 Dec.: zon op 8.46, onder 16.27 uur maan op 23.23, onder 13.05 uur (21.03 uur L. K.)

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2