Haarlemsche Courant JOELFEEST Doorbraakpogingen der Sovjets bij Kirowograd verijdeld. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verbitterde strijd ten Z. en N.-W- van Newel, v Britsche ideeën over de Duitsche vergelding. 288e Jaargang-No. 296 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Maandag 20 December 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor iJrnuiden: Hembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Aanvallen op Cherson mislukt. Afnemende acti%blj Sjlobin. Zware Sovjetverliezen ten W. van Kritsjef. Geallieerde tegenaanvallen in Zuid.Italië afgeslagen. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde als volgt: Op het bruggehoofd van Cherson zetten de bolsjewisten, gesteund door tanks en slagvliegers, hun aanvallen voort. Zij werden bloedig afgeslagen. Bij Kirowograd mislukten ook Vrijdag tal rijke vijandelijke aanvallen in harde gevech ten. Eigen tegenaanvallen braken taaien tegenstand van bolsjewieken en bereikten de gestelde doelen. Daarbij weyden 54 vijande lijke tanks vernield. Onder den indruk van de op de vorige dagen geleden zware, bloedige verliezen on dernam de vijand in het gebied van Sjlobin slechts vrij zwakke aanvallen. Door doel treffend artillerievuur werden concentraties infanterie en tanks uiteengedreven. Ten Westen van Kritsjef mislukten ver scheidene nachtelijke aanvallen der bolsje wieken met zware, bloedige verliezen. In een tegenaanval werd een kleine penetratieplaats gezuiverd Ten Zuiden en' Noordwesten van Newel bestormden de bolsjewieken ook Vrijdag bijna zonder onderbreking onze stellingen. Plaatse lijke penetraties werden afgegrendeld. In de wisselvallige en verbitterde gevechten leden de bolsj^vieken bijzonder zware, bloedige verliezen. Een infanteriedivisie sloeg alleen in de beide laatste dagen 34 aanvallen af, sloeg talrijke concentraties uiteen en vernie tigde 21 tanks. Op de Finsche golf hebben in de afgeloopen maanden beveiligingsformaties der marine 6 vijandelijke duikbooten, die trachtten naar de Oostzee door te dringen, tot. zinken gebracht. Bovendien kan aangenomen worden, dat an dere Sovjet-duikbooten door mijntreffers ver loren zijn. Bij de voortdurende gevechten werden nog andere vijandelijke booten zwaar beschadigd. Aan het Zuid-Italiaansche front is het na de zware gevechten der laatste dagen, waar bij de tegenstander in het gebied ter weers zijden van Venafro en aan de Adriatische kust de doorbraak in de richting van Rome en naar Pescare wilde afdwingen, niet tot gevechtshandelingen van eenigen omvang ge komen. Bij deze afweer van de vijandelijke doorbraakpogingen beeft de 29ste pantser- prenadierdivisie en vooral het gemotoriseerde grenadiersregiment no. 15 zich in hooge mate onderscheiden door weergalooze standvastig heid. Het Duitsche weermachtsbericht van Zon dag luidt „Aan het bruggehoofd van Cherson stortten herhaalde vijandelijke aanvallen in het af- weervuur van alle wapens bloedig ineen. In het gebied van Kirowograd konden Zaterdag alle pogingen der Sovjets, door onze stellin gen heen te breken, verijdeld worden. Eigen tegenaanvallen wonnen verder terrein. Ten Zuidwesten van Sjlobin verzwakte de ge vechtsactie. Een plaatselijke penetratie werd in een tegenaanval gezuiverd. Nieuwe con centraties der Sovjets werden door doel treffend artillerievuur uiteengeslagen. Ten Zuiden van Newel mislukten in harde gevech ten alle doorbraakpogingen van den vijand. Ten Noord-Westen der stad valt hij, onder steund door sterke pantserformaaies, met toe nemende heftigheid aan. Onze taai vechtende troepen schoten hier 41 Sovjet-pantserwagens stuk en brachten den vijand zware bloedige verliezen toe. In deze gevechten hebben zich de Noord- Duitsche 290e divisie infanterie onder bevel van den luitenant-generaal Heinrichs en de Pommersche 122e divisie infanterie Onder be vel van den luitenant-generaal Chili bijzon der onderscheiden. In den tijd van 16 tot 18 December vernie tigde de luchtmacht 52 Sovjet-vliegtuigen. Twee eigen machines worden vermist.. Bij aanvalsgevechten ten Noordoosten van Sjitomir op 9 en 10 December heeft zich luite nant Schumacher, compagnfescommendant in een regiment grenadiers, door ongewone dap perheid onderscheiden. Aan het hoofd van zijn compagnie oprukkend, vond hij den heldendood. In den Westelijken sector van het Zuid- Italiaansche front bleef het ook Zaterdag kalm. Aan de Adriatische kust werd een be langrijk heuvelterrein door onze troepen her overd. Tegenaanvallen van den vijand wer den onder zware verliezen voor den vijand ^afgeslagen. De gevechten duren nog voort. Beschermingsvaartuigen der marine en boordgeschut van een convooi schoten voor de kust van West-Frankrijk drie aanvallende vijandelijke bommenwerpers neer." Tarawa en Makin ontruimd. Uit een uitzending van den Japanschen omroep blijkt, dat volgens een mededee- ling van het hoofdkwartier van 20 Decem ber het 3.000 man sterke Japansche garni zoen, bestaande uit marine-infanterie, van de eilanden Tarawa en Makin is terugge nomen. Sedert 20 November had dit gar nizoen zich dapper geweerd in hevige ge vechten met een vijandelijke overmacht van 50.000 man. Churchills toestand. Het bulletin van Zaterdagmiddag over den gezondheidstoestand van den Britschen minister-president luidt: „De pols is iet of wat onregelmatig geweest, doch) de tempe ratuur daalt en de longontsteking verdwijnt geleidelijk". De vrouw van Churchill is Vrijdagmid dag per vliegtuig naar Caïro vertrokken om haar man tijdens zijii ziekte bij te Benesj bij Stalin. Naar het telegraafagentschap Tass meldt, heeft Stalin Zaterdag Benesj ontvangen voor een onderhoud, waaraan ook Molotof deelnam. In de donkere dagen voor Kerstmis In de donkere dagen voor Kerstmis gaan de gedachten van vele moeders naar hun jongen aan het front. Dappere moeders van dappere kerels! Eens zal de geschiedenis van dezen gigan- tisehen strijd van den Germaanschen mensch worden geschreven, dezen strijd voor het be houd van al hetgeen door de eeuwen heen door zijn ras werd gewrocht; De offers, door vele moeders gebracht, zullen daarbjj zeker niet aan de vergetelheid worden prijsgegeven Een overwinning van het slavendom, een overwinning van den bolsjewistisc-hen beest- mensch zou beschaving en kuituur van eeuwen vernietigen, zooals dit in Rusland is geschied. En de moeder, de Germaansche moeder, zal geen rol meer hebben te spelen in die „nieuwe orde". Dat dit nimmer zal gebeuren, daar staat de Duitsche soldaat borg voor! Hierin wordt hij gesteund door zijn Germaansche broeders vaak niet door het aantal, maar door de idee. Jonge Nederlander, besef uw plicht en volg den roep: behoed Europa voor den ondergang! Meldt u bij de Waffen-SS! Grafrede op de lummels. D,e titel van het" politiek weekpraatje. van Max Blokzijl dat hedenavond over Hilver sum II om 18.45 uur wordt uitgezonden, luidt: Grafrede op de lummels". PREDIKBEURTEN ■*~Wij maken er onze correspondenten op attent, dat de predikbeurten voor de Kerst dagen UITERLIJK WOENSDAG in ons bezit dienen te zijn. RED. Eisenhower in andere functie benoemd. Alexander volgt hem op. Naar het blad van het Amerikaan sche leger mededeelt is generaal Eisen hower tot opperbevelhebber der Ge allieerde „invasiestrijdkrachten" be noemd. De Amerikaansche generaal George Marshall zal zich naar Washing ton begeven om daar als chef van den generalen staf werkzaam te zijn. Tenslotte maakt het melding van de benoeming van generaal Alexander tot opvolger van generaal Eisenhower als opperbevelhebber der Geallieerde strijdkrachten in het Middellandsche Zeegebied. Ingebruikneming van een brug in de ber gen van Dalmatië. Waar de communisti sche benden in het Adriatische gebied erin slagen bruggen en wegen op te bla zen, wordt door de Duitsche pioniers ingegrepen. Om den opmarsch der troe pen mogelijk te maken worden de obstakels met spoed weggeruimd, nood bruggen geslagen enz. Deze houten brug over een bergrivier aan de kust van Dal matië is juist gereedgekomen en wordt plechtig ingewijd. Een regimentscom mandant van een eenheid der SS-berg- jagers knipt het lint door. (SS PK Kemps O/H P. c) De eerste vaste bewoners van de hoofd plaats van den Noord Oostpolder, Em- meloord, hebben dezer dagen hun woning betrokken. Het huisraad wordt in de woning gebracht. (C.N.P./van Buiten Pax c) Een Engelsch bericht over eigen tactiek. Exchange Telegraph heeft een bericht verspreid over de tactiek van den jong- stan Engelgch-Amerikaanschen terreur- aanval op Berlijn, waarin concreet wordt vastgesteld, dat als gevolg van het gebrek aan zicht door het dichte wolkendek, de aanvallende formaties bommenwerpers Donderdag j.l.haar bommen eerst wel bewust lukraak hebben uitgeworpen op de woonwijken der Berlijnsche bevolking. Eerst konden de bommenwerpers hun doelen niet vinden. Pas na het- uitwerpen van een groot aantal brandbommen werden zij zicht baar, waarna men ze door het neerlaten van lichtfakkels nog heeft moeten markeeren. Martin Hallensleben, de militaire corres pondent van het D.N.B. acht dit Engelsche bericht zeer opmerkelijk met het oog op den komenden Duitschen vergeldingsslag. Hij schrijft o.m.: De schildering op zich zelf zegt den bevoeg den Duitschen militairen instanties" niets nieuws. Dat zij echter van Engelsche zijde thans gegeven wordt, onmiddellijk in aan sluiting op de bewering van Sherwood, den onderstaatsecretaris in Het Britsche ministerie van luchtvaart, volgens welke men uitsluitend militaire doelen bombardeert, dat acht men te bevoegden plaatse in Duitschland even ver helderend als opmerkelijk. Hierin ziet men de tegenover de wereld afgelegde bekentenis, dat de Engelschen hun bommen in het wilde weg neersmijten, om pas in den gloed van brandende woonwijken hun z.g. doelen te kunnen vinden.Met behulp van „Kerstboomen" zooals het „Christelijke" Engeland de licht fakkels noemt, heeft men de brandende bin nenstad van Berlijn in 32 vierkanten afge stoken en toen het bombardement op de „mili taire doelen" geopend, zooals in het Engel sche bericht verder beweerd wordt. Militaire doelen in de binnenstad van Ber lijn? Hier, waar zich, naar den Engelschen heel goed bekend is, geenerlei wapenindustrie, wel echter tallooze onvervangbare cultuur monumenten bevinden? Den Duitschen militairen interesseeren ech ter uitsluitend de gegevens, die de Britsche oorlogvoering biedt voor bepaalde Duitsche tegenmaatregelen. Men moet er zich in Enge land wel van bewust zijn, dat de aanhaling van het bericht van Exchange Telegraph «n dit verband volstrekt niet een theoretische constateering beteekent zonder meer. Men moet er zich in Engeland ter dege van bewust zijn, dat de bevoegde Duitsche instanties een en ander nuchter constatee- ren in het besef, dat dergelijke aanvallen van den vijand, zooals hij die hier zelf schildert, steeds meer rechtvaardigheid verleenen aan de Duitsche vergelding, en dat de Duitsche vergeldingsslag van groo- ten stijl, die men op het Britsche eiland tegemoet kan zien, binnen afzienbaren tijd een feit zal worden. United Press ziet de Duitsche vergelding reeds plastisch voor de Engelsche huisdeur en uit vermoedens over het niéuwe Duitsche wapen, dat daarbij gebruikt zal worden. Vol gens dit Amerikaansche persbureau zou hier bij gebruik gemaakt worden van een „enorm raketkanon", dat aan ruwe olie zijn beweeg kracht ontleent. Voorts zegt dit persbureau, dat de voorbereidingen voor den Duitschen tegenslag reeds in vollen gang zijn, zoowel in Noord-Frankrijk als in Duitschland zelf. Ten aanzien van de uitwerking van het nieuwe Duitsche wapen vermoedt United Press, dat deze zich uitstrekt tot een kring van niet min der dan 50 K.M2., hetgeen verklaard moet wor den door den aard van de lading. Het spreekt van zelf, zoo besluit Martin Hallensleben. dat men zich van Duitsche zijde om begrijpelijke redenen onthoudt van het in nemen van eenig standpunt ten aanzien van de gegevens van United Press. Maarschalk Rommel bij Von Rundstedt. Generaal-veldmaarschalk Rommel, die van den Führer de opdracht heeft de ver dedigingswerken van de vesting Europa te inspecteeren, is na voltooiing van zijn in spectiereis door Denemarken, in het hoofd kwartier van generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt aangekomen. In het middelpunt van het bezoek zullen naast besprekingen uitgestrekte inspectiereizen staan, die ten doel hebben de afweerkracht te onderzoe ken van den Atlantischen wal en de tref kracht der gereed staande Duitsche reser ves. 21 December voor velen niets anders dan de kortste dag van het jaar voor anderen niet anders dan een natuurver schijnsel winterzonnewende. Voor ons midwinter of joelfeest, het feest van den kringloop des levens, van het herboren licht, van het herdenken der gestorvenen -en van het geloof, dat wij voortleven in ons ^nageslacht en in ons volk. Uit grijze oudheid is zoo schrijft men ons van SS-zijde, dit feest van den ger maanschen mensch aan ons overgeleverd. Wanneer de velden en boomen kaal wer den en sneeuw en ijs het noordsche land schap bedekten, wanneer het gezoem der insecten en het zingen der vogels verstom de, wanneer de dagen licht en warmte moesten inboeten en de nachten troostel^ps lang en donker werden, groeide in onze voorvaderen het verlangen naar de nieuwe wende. In den midwinternacht brandden de vuren om het nieuwe jaar van de zon te begroeten. Op dezen nacht schaarden fa milie en sibbe zich rond het haardvuur, want het joelfeest v/as steeds het feest van de sibbe'. De vrouw en moeder vormde het middelpunt als draagster en hoedster van het leven. Aan haar werden liederen ge wijd, die spraken van liefde en vereering. Haar kinderen waren het zinnebeeld van het nieuwe leven. In oude aan ons over geleverde mythen, sagen en sprookjes van het germaansche volk treedt de gestalte van het kind als symbool van het zich steeds weer verjongde leven naar voren. Wij spreken wel van joelfeest, maar dat woord „joel" is geen Nederlandsch woord, het is een leenwoord uit Scandinavië, dat eerst sinds kort hier ingang heeft gevon den. De reden daarvan is, dat wij geen eigen 'woord meer hadden voor het mid- winterzonnewendefeest, zooals wij dat nu vieren. Het was bij ons overgegaan in Sin terklaas en in het Kerstfeest, maar beide zijn iets anders. In het Noorden zijn naam en gebruiken van een echt zonnewendefeest bewaard en daarom hebben wij dien naam overgenomen. Zooals de naam voor ons nieuw is, zoo is ook het Joelfeest, zooals de SS dat viert, iets nieuws. Het bewustzijn van de oude beteekenis van dit feest is bij de SS tot nieuw leven gewekt. Wij zien in onze ka meraden die vallen niet slachtoffers van een wispelturig fatum, dat hen zinloos ver nietigde, maar mannen, die het hoogste ga ven voor een ideaal en die daarom levend bestanddeel van de wording van ons volk zijn en daarbovenuit van de Germaansche gemeenschap. Wij zien in de zonnewende van 21 December niet alleen maar een ons bekend natuurverschijnsel, maar het is tot zinnebeeld van den kringloop des levens, van het gaan en komen en daarmee ook tevens zinnebeeld van dezen tijd. Want wij beleven dezen tijd als een „Wende", als een groot keerpunt in de geschiedenis van het Germanendom, dat op den weg ten on dergang zich bevond en zich nu wendt. Van de vervreemding van eigen aard, het verloren gaan van het rasbewustzijn en daardoor de voortschrijdende verbastering en het afsterven van den natuurlijken drang zich voldoende te vermeerderen; al deze dingen dreigden ons met den onder gang; temidden van een wereld van vijan den. Thans zijn wij ziende geworden, heb ben wij uit de geschiedenis geleerd, zijn wij door den Führer gewekt en staan wij op het keerpunt: „de Wende". Deze wende be teekent voor ons ook een zich afwenden van nationale versrnippering, van het uiteen groeien der Germaansche volken, met toe nemende innerlijke verwijdering. Voor ons wijst de weg der toekomst naar een weer tot elkaar groeien, naar een toekomstige eenwording, bij alle verscheidenheid en veelvormigheid, die.daarbovenuit toch het levende bewustzijn zal hebben, te behooren tot het ééne, onverbrekelijke geheel, dat dan naar buiten ook vasten vorm zal krij gen en dat wij noemen met den ouden naam van „het Rijk". Zoo bergt het joelfeest oude voorstel lingen en zinnebeelden, zoowel als nieuwe en zelfs nog niet geboren toekomstbeelden. In onze liederen en handelingen spreken beide, want wij wijlen het oeroude met het heden en met de toekomst in één levenden stroom verbinden. Wij willen met ons Joelfeest geen de monstratie geven en er geen voorstelling van maken. Het is voor ons een feest van onze SS-gemeenschap, waar wij tezamen onze kameraden, levenden en dooden ge denken, waar wij onze gebondenheid met den Führer uitspreken, waar-wij ons ster ken door een samenzijn en waar wij ook de bewuste jeugd in willen betrekken, om dat zij het is, waarin wij en onze idealen zullen voortleven. Op den laatsten dag van het jaar ontste ken wij allen de kleine kaars, binnenin den luchter, en om 12 uur, bij de wisseling van oud en nieuw, de groote kaars er boven op. Wij voelen ons daarbij verbonden met alle SS-kameraden in heel de Germaansche wereld, met hun sibben en met onzen Führer. Ons teeken is daarbij het wente lend zonnerad, dat het teeken der eerste vrijwilligers in de divisie Wiking was en daar daarom in den top van den boom prijkt. Zuid-Iftalië onder Badoglio? De Geallieerde commissie voor het Ita- liaansche vraagstuk heeft voorgesteld, het grootste deel van Zuid-Italië met Sardinië en Sicilië onder het bestuur van de regee- ring-Badoglio te stellen,

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1