Haarlemsche Courant Winterslag in het Oosten ontbrand. Aanval van Amerikaansche strijd krachten op Nieuw-Brittannië. Nieuwsblad voor Noord-Holland Het weer aan het Oostelijk front. Voornaamste zwaartepunten bij Nikopol en Kirowograd. Japanners vernietigen talrijke vaartuigen. „Eerste faze van Spaansche revolutie ten einde" Hervorming van den Phalanx 288e Jaargang No. 297 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C, Berks Dinsdag 21 December 1943 Verschijnj: dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor Umpiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Ultg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1287 Groote rol aan tanks toebedeeld. Duitsche terreinwinst bij Korosten en aan de Berezina. Doorbraakpoging der Sovjets bij Witebsk mis. lukt. In Bosnië 3.000 partisanen gedood. Aan het Oostelijk front is de winterslag ontbrand, schrijft Martin Hallensleben, de militaire correspondent van het D.N.B., en hij vervolgt: Snerpende vorst heeft de laatste dagen de aarde in het Oosten weer hard en daarmede de straten en wegen weer berijdbaar gemaakt. Wat algemeen verwacht werd is nu bewaarheid geworden. De winterslag is be gonnen. Hij strekt zich uit over bijna het geheele Oostelijk front, met uitzondering van den Noordelijken sector. De oude strijdsectoren zijn weer geworden tot brandpunten van de wederzijdsche inspanningen. De worsteling bm het initiatief kenmerkt opnieuw de stra tegische plannen. Maar in tegenstelling tot de opening der 'winterslagen van 1941'42 en 1942—'43 is ditmaal de activiteit geen een zijdige bolsjewistische aangelegenheid. Eerder is het tegendeel het geval. Men moet derhalve aannemen, dat de Duitschers zich in de winterperiode van dit jaar niet tot een defensieve houding willen beperken, doch dat zij juist dit jaar getijde willen gaan gebruiken om de eigen vrijheid van handelen sterker uit te brei den. Op bepaalde vitale punten van het front hebben zij die vrijheid met een op vallende krachtsontwikkeling volledig herwonnen. Klaarblijkelijk is het dit gevaar, dat de Sovjets er toe gebracht heeft, hun toevlucht te nemen tot hun oude uitwijktactiek t.w. tpt verplaatsing der zwaartepunten van hun aanvallen. In de gebieden van Nikopol, ten Zuiden van Dnjepropetrowsk en in het ge bied van Newel probeeren zij den laatsten tijd aan trek te komen. Echter schijnen ook de Duitschers hun groote aanvalsactie, die tot dusver Oostelijk van Sjitomir en Korosten naar Kief liep, te hebben verplaatst. Want bij Kirowograd treden zij thans op met een aan- valskracht, die hierop duidt. Daarbij ziet Tiet er naar uit, dat de Duitschers niettemin in het gebied ten Westen van Kief hun doel hardnekkig blijven najagen. Als eerste aanvalswapen treedt weer de tank te voorschijn. De enorm zware verliezen der bolsjewisten aan tanks zijn een graad meter voor de intensiteit der Duitsche tegen maatregelen. De hevige pantsergevechten ten Zuiden van Nikopol duiden op belangwek kende plannen van beide partijen. Groote belangstelling gaat uit naar de Duitsche tegen bewegingen in het gebied van Kirowograd. Voorloopig kan hierover evenwel niet meer gezegd worden ,dan dat de Duitsche bewe gingen aan den gang schijnen te blijven en de Sovjets hier blijkbaar niet sterk genoeg zijn om den Duitschen tegenaanval tot staan te brengen. Vast staat allee'n, dat de Sovjets nu hun hoop stellen op den winter. De winteroorlog was tot dusver hun hoofd element. Daarmede willen zij nu bereiken wat hun van den zomer en het najaar niet ge lukt is. Bij Newel ondernemen de bolsjewieken op het oogenblik een nieuwe enorme krachts inspanning om te trachten, een doorbraak te forceeren door de Duitsche stellingen. De ervaring leert, dat groote offensieven, wan neer zij niet in den stormloop van de eerste dagen sterk aan terrein winnen, ondanks alle aanvankelijke successen ten slotte op niets uitloopen. Evenwel zijn de Duitsche militajren van meening, dat de slag zijn hoogtepunt nog pas tegemoet gaat. Het Duitsche weermachtbericht luidt „Op het bruggehoofd van Cherson hebben de bolsjewieken ook Zondag verscheidene aanvallen ondernomen. Na vrij lange pauze hebben de bolsje wieken met sterke infanterie- en pantser strijdkrachten hun aanvallen op het brug gehoofd" Nikopol en het front ten Zuid westen van Dnjepropetrowsk hervat. Zij werden in harde gevechten afgeslagen, plaatselijke penetraties werden afgegren deld. Bij succesvolle eigen tegenaanvallen is het ten Zuiden van Nikopol tot zware pantsergevechten gekomen Daarbij wer den 69 vijandelijke tanks stukgeschoten. Bij Kirowograd duurt de harde worsteling voort. De bolsjewieken werden met zware verliezen afgeslagen en talrijke tanks werden vernield. Eigen pantserstrijdkrachten braken door een sterke vijandelijke tankafweerver- sperring heen en namen een belangrijk hoog tenterrein in bez,t. Alleen al in het ressort van één enkel leger werden Zondag 147 vij andelijke tanks vernield. Bij plaatselijke tegenaanvallen in het strijd gebied van Korosten en aan de Berezina hebben onze troepen eenige plaatsen stor menderhand génomen. Ten Oosten van Witebsk hebben de bols jewieken, na krachtige voorbereiding van artillerie en met steun van talrijke tanks, getracht door ons front heen te breken. Zij werden in zware gevechten afgeslagen. Eenige penetraties zijn afgegrendeld. Daarbij werden 43 Sovjet-tanks vernield of buiten gevecht gesteld. Ten Zuiden en ten Noordwesten van Newel heeft de vijand zijn doorbraakpogingen ook Zondag voortgezet. Zij mislukten in verbit terde gevechten, eenige doorgebroken vijan delijke gevechtsgroepen werden vernietigd of gevangen genomen. Onze troepen heroverden in tegenaanval eenige plaatsen en maakten daarbij verscheidene kanonnen buit. Aan het Oostelijk front heerscht op het oogenblik de vreemde toestand, dat het in het Zuiden veel kouder is dan in het Noorden. In het Zuiden heeft men hier en daar reeds 15 graden vorst geconstateerd, doch in het Noorden is de temperatuur slechts eenige graden onder nul. De Pripjet en de Dnjepr zijn gedeeltelijk dichtgevroren maar nog niet begaanbaar. De grond in de moerasgebieden is dermate hard dat de infanterie weer kan optreden. Van het Zuid-Italiaansche front wordt alleen activiteit van artillerie en stoottroepen ge meld. Op 18 en 19 December verloor de vijand in het gebied van de Middellandsche Zee '14 vliegtuigen. In Oost-Bosnië zijn bij ongunstige weers- en terreinomstandigheden sterke com munistische bendengroepen op nauw ter rein opeengedrongen en in harde ge vechten vernietigd of uiteengeslagen. De vijand verloor meer dan 3000 man aan dooden en 2668 aan gevangenen; 24 stukken geschut, ruim 100 auto's, w.o. tanks en ge pantserde verkenni'ngswagens, benevens groote hoeveelheden infanteriewapens, munitie en ander oorlogsmateriaal werden buitgemaakt. Vandelijke formaties vliegers hebben Zon dag opnieuw de stad Innsbruck aangevallen. In felle luchtgevechten boven de Alpen en door afweergeschut werden, voor zoover tot dusver is vastgesteld, 20 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben Zondagnacht BEKENDMAKING Extra keuringen voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland. Het SS-Ërsatzcommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Januari nog een extra keu ring voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Ersatzcommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag, van 1014 uur. Alle inlichtingen omtrent dienstne ming ,in de Waffen SS of Landstorm Ne derland geven de Ersatzcommando's Den Haag, Korte Vijverberg 5; Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Gronin gen, Heerestraat 46; Heerlen, Saroleastraat 25. Kostelooze spoorwegbiljetten kunnen eveneens bij de bovengenoemde adressen aangevraagd worden. Aan het brandpunt van het Oostelijk front. Warm eten is naar voren gekomen. „ju Voor de dagenlang in de loopgraven lig- en m de ochtenduren van Maandag bommen r, van zwaar kaliher on doelen in Zuid-Onst oen<le pantsergrenadiers zijn de waime van zwaar kaliber op doelen in Zuid-Oost Engeland geworpen. Een eigen vliegtuig wordt vermist. maaltijden een bijzonder genoegen. (SS PK Rottensteiner HH/St. P. c>) Op initiatief van den burgemeester van Rotterdam zullen onge veer 600 kinderen, wiïr vader in het buitenland werkzaam is, gezamenlijk Kerstfeest vieren. Als geschenk zullen zij speelgoed ontvangen, dat door. personeel in gemeentedienst in de vrije uren tot dat doel werd vervaardigd. (C.N.F./Hof Pax cl KORT NIEUWS Op instigatie van de Hongaar- J sche Honved is de parlementaire immuniteit van 2 sociaal democra tische afgevaar digden opgehe ven. Den Hon ved autoriteiten was een schrijven in handen geko men, waaruit bleek, dat de .af gevaardigden ern stig verdacht wor den van hoogvel'- raderlijke machi naties. De Zweedsche eisch tot schade vergoeding voor de aangerichte schade tengevol ge van Engelsche hommen op de Zweedsche uni- versiteitstad' Lund zal een millioen kronen bedragen. Het keizerlijke Japansche hoofdkwartier maakt bekend: 1. Japansche bezettingstroepen hebben de door den vijand aan land gezette strijdkrach ten in de nabijheid van Kaap .Marcus op het eiland Nieuw Brittannië op 15 Dec. aangeval len en zetten de zware gevechten met een deel dezer strijdkrachten voort. 2. Luchtstrijdkrachten der Japansche ma rine, die bij het aanbreken van den dag op 15 Dec. een vijandelijk convooi ontdekten, dat Kaap Marcus naderde, hebben het in de wa teren bij Kaap Marcus aangevallen en het sindsdien herhaalde malen zware slagen toe gebracht. Zij behaalden de volgende resultaten: bij den eersten aanval op 15 Dec. zijn een groot transportschip, 3 kleine transportschepen en ruim 30 landingsbooten in den grond geboord. Beschadigd werd een groote kruiser, die waar schijnlijk gezonken is, benevens een klein transportschip dat eveneens waarschijnlijk ge zonken is. De Japansche verliezen bedroegen 3 vliegtuigen, die nog niet op hun steunpunt teruggekeerd zijn. Bij den tweeden aanval in den middag van 16 Dec. werden een groote vijandelijke landingsboot en ruim 20 andere vijandelijke landingsvaartuigen tot zinken ge bracht, zwaar beschadigd en in brand gestoken werden twee speciale transportschepen, een groote landingsboot. benevens vele andere landingsbooten. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Ook deze transport schepen en landingsbooten hadden volle lading van troepen aan boord en werden vóór de landing tot zinken gebracht of zwaar bescha digd. De Japansche verliezen bedroegen 3 vliegtuigen, die niet op hun steunpunt zijn te ruggekeerd. Bij den derden aanval, vroeg in den ochtend van 17 Dec., werden een klein transportschip, vier groote landingsbooten en verscheidene -andere vijandelijke landings vaartuigen in den grond geboord; een groote landingsboot en nog twee groote landingsvaar tuigen werden zwaar beschadigd en in brand geworpen. Neergeschoten- werden acht vijan delijke vliegtuigen. De Japansche verliezen bedroegen 4 vliegtuigen, die nog niet op hun steunpunt zijn teruggekeerd. Op 16 Dec. on dernamen Japansche luchtstrijdkrachten een nachtelijken aanval en brachten den vijand zware schade toe. Tengevolge van de duister nis was het echter niet mogelijk de nauwkeu rige resultaten vast te stellen. 3. Japansche luchtstrijdkrachten der marine hebben 18 van ongeveer 40 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten, die trachtten Rabaul in den ochtend van 17 Dec. aan te vallen. De Ja pansche verliezen bedroegen 2 vliegtuigen, die niet zijn teruggekeerd. Verklaringen van Franco en Arrese Onder voorzitterschap van generaal Franco is Maandag te Madrid de bijeen komst van Spaansche gouwleiders geslo ten. Partij-minister Arrese maakte de geno men besluiten bekend en wees op de noodzakelijkheid eener hervorming van de Falanx. De organisaties der Falanx-; militie zijn met het oog op de binnenland- sche politieke ontwikkeling niet meer noo- dig, daar de taak die oorspronkelijk aan de militie was toegedacht, volledig dooi de weermacht kan worden vervuld. Vervolgens kondigde Arrese de ontbinding, resp. fundamenteele hervorming aan van an dere Falanxorganisaties, die met het oog op de gewijzigde omstandigheden thans ten deele geen recht van bestaan meer hebben. Onder stormachtige instemming verleende Arrese aan Franco de Gouden Palm. de hoog ste partij-onderscheiding. Arrese sprak over den socialen inhoud van de Spaansche politiek, die een stevige slag boom tegen het communisme vormt. De door den wereldoorlog achterhaalde politieke for mules zijn onbruikbaar geworden. De wereld van morgen zal in geen geval communistisch zijn, daar het communisme wel een politieke revolutie met succes tot stand heeft gebracht, doch zijn sociale revolutie mislukt is. In po litiek opzicht heeft het Russische communis- - me wel de onderdrukking van de kleine na tionaliteiten en de imperialistische expansie van de Tsaren-politiek voortgezet, doch een verbetering van de levensomstandigheden van het werkende volk heeft het in geen enkel opzicht bereikt. Wanneer als gevolg van den Spaanschen vrijheidsstrijd en den huidigen wereldoorlog buitengewone omstandigheden Spanje ertoe gedwongen hebben buitengewone maatrege len te treffen, dan zijn dergelijke maatre gelen slechts van voorbijgaanden aard ge weest. De eerste faze van de politiek fa den burgeroorlog, die hard moest zijn, is thans geëindigd. Tijdens de nu beginnende twee de faze moeten alle nationale energieën voor den nationalen opbouw geconcen treerd worden om tot het doel te geraken waarvoor zoo vele duizenden Spanjaarden hun bloed offerden. Tenslotte deelde Arrese mede, dat aan de Spaansche pers een grootere vrijheid dan tot dusver moet worden toegekend, daar een ge zonde kritiek den staat slechts van nut kan zijn. De minister motiveerde zijn standpunt met er op te wijzen, dat de wonden van den 'burgeroorlog reeds flink geheeld zijn, en dat staat en pers over voldoende gezag en disci pline beschikken.. Generaal Franco wees in zijn rede in het bijzonder op de dringende noodzaak om de nog bestaande sociale problemen op te los sen. Hij zeide verder: „Omdat Spanje een taak heeft in dit we reldgebeuren, moet zijn politiek duidelijk, hecht en kalm zijn, opdat een verkeerde uit eg en de mogelijkheid dat enkelen verwar ring stichten, vermeden worden. De strijd tegen de werkloosheid behoort tot een van de dringendste taken der gouwleiders. Behalve irrigatiewerkzaamheden, moeten ook de kolonisatie en de woningbouw bevorderd worden. Generaal Franco heeft voorts een verorde ning uitgevaardigd, krachtens welke alle Span jaarden. die tijdens den burgeroorlog waren veroordeeld tot gevangenisstraffen van ten hoogste 20 jaar, voorwaardelijk in vrijheid gesteld werden. De amnestie wordt uitgebreid lot gevangenen, die tot meer dan 20 jaar ver oordeeld waren, maar zich bijzonder goed ge dragen hebben, een slechte gezondheid hebben of zich verdiensten verworven hebben, en tot leden van weermacht en Phalanx, en tot gees telijken, die zich hebben schuldig gemaakt aan. politieke delicten, maar zich overigens goed gedragen en verdiensten jegens het vaderland verworven hebben. Volgens een verklaring van den president van den Spaanschen Cortes, bevinden zich thans in de Spaansche gevangenissen nog 30.000 politieke gevangenen. In het afgeloopen jaar werden 60 doodvon nissen voltrokken. Zonnewendetijdswende. De SS-man denkt eraan, waar hij zich ook bevindt. En hij voelt zich daar ver weg aan het Oostfront, gedragen door die prachtige ge- meènschapsgedachte der SS en vooral in de dagen vóór Joelfeest, vóór Zonnewende, valt hejt hem soms zwaar zijn plicht te doen, zijn plicht voor de groote Germaansche ge meenschap. Maar dan denkt hij aan zijn Ger- 'maansche voorouders, die deden wat hij nu doet en dit vanzelfsprekend achtten. Zonder uitzondering ging toen iedere weerbare man ten strijde voor het behoud van het vrije Germaansche land. Zoudt gij, jonge Nederlander, dan willen achter blijven, dan durven achterblijven, nu het niet alleen gaat om een vrij Germanje, maar tegelijk ook om het behoud van alles wat ons ras gedurende eeuwen aan kuituur waarden heeft gezameld? Aarzelt toch niet langer en neemt dienst bij de Waffen-SS of meldt u voor den Landstorm Nederland!

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1