KERSTSPELEN Opvoering door het gezelschap „Elpore". Eigenlijk zijn het twee spelen, maar zij hou den zoo nauw verband met elkaar, dat men ze als één geheel kan beschouwen. Het eerste behandelt het scheppingsverhaal en den zon deval, het tweede de verlossing door de ge boorte van Christus. Dit zijn gegevens die de grootste dichters verwerkten in geweldige dramatische schep pingen, maar die tevens van de vroegste tijden af het eenvoudige volk boeiden en bij dit volk uitbeelding vonden in het uit de kerkelijke plechtigheden ontstane geestelijke drama dat wij in zijn zuiversten vorm kennen in het mysteriespel der middeleeuwen. In de beroemde Oberammergauer Passie spelen leefde dit tot op den huidigen dag voort. Minder bekend is dat op tal van andere plaatsen nog lang soms tot heden toe verwante vertooningen gegeven werden, zij het dan ook op minder grootsche. maar daar om nog niet minder boeiende wijze. In Oberufer, een plaatsje even over de Hon- gaarsche grens, werd nog niet zoo heel lang geleden op gezette tijden een aantal inwoners uitgezocht dat zich in teruggetrokkenheid ging inleven in den geest van de uit te beelden figuren:' Jozef, Maria, Jezus, de herders enz. Daarna werden op de markt op eenzelfde wijze als dit bij ons in de middeleeuwen het geval was, voorstellingen gegeven ten aan- schouwe van het samengestroomde volk, de geestelijkheid en de autoriteiten. Twee van deze spelen heeft „Elpore" op zeer verdienstelijke wijze opgevoerd. Eerbiediging van het typische karakter van deze volksstukken in den besten zin. streven naar stijl, vermijding van goedkoop effectbejag ziedaar de kenmerken van deze voorstelling. Verrukkelijk naïef was vooral het gedrama tiseerde scheppingsverhaal, maar ook gedeel ten van „Christus' geboorte" waren pakkend door roerenden eenvoud en een stijl, die het tooneel soms haast in een levend geworden stuk van Vlaamsche primitieven veranderde. Maar neen, grootsch was het toch nergens. Vriendelijk en ongecompliceerd, tooneel voor kinderen van acht tot tachtig jaar. Bijzonder treffend was het voortdurend be trekken van het publiek in de handeling. Dit is ook echt een kenmerk van het oude mid- deleeuwsche tooneel. De dramatis personae kwamen bij deze voorstelling zingend op door het middenpad en wendden zich telkens ver klarend tot de zaal en om aan te geven wat er nu stond te gebeuren. De vertaling van mej. Bruinier leek mij pas send en smaakvol; zij bezigde 'n archaïstisch soms middeleeuwsch aandoend Nederlandsch, goed koftiend bij den stijl der stukken. Hoezeer ik overigens ook de eerbiediging van den geest van het origineel waardeer, ik meen toch dat het uit tooneeloogpunt geoorloofd is om in 't tweede stuk, dat hier en daar gerekt aandeed, een enkele flinke coupure aan te brengen. Men mag van een modern schouwburgpubliek nu eenmaal niet dezelfde geduldige soort be langstelling verwachten als van de vroegere inwoners van Oberufer. Men zal na lezing van het bovenstaande be grijpen, dat ik het betreur dat de zaal slecht gevuld was. Dat er veel kinderen waren jifich ik toe, „El pore" heeft hun thans zoo min als bij zijn sprookjesvoorstellingen iets voorgezet dat het zocht in banale grollen ot alledaagsche thea trale scènes welke in veel jeugdtooneelstukken en boeken voor de jeugd schering en inslag zijn. Het grijpt hooger: moge het daarvoor door een beter bezoek beloond worden. B. VEURMAN. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het morgen Woensdag de beurt aan het restant van de letter V vanaf Vel en de W tot en met Was. Mannelijke personen boven de 15 jaar tex- tielkaart medebrengen. Houders van L-inleg- vellen bon 52 van de toeslagkaart. GEVONDEN VOORWERPEN. Autoband. Elfrink, Frans Halsstraat 16. Cape, Bevolking, Stadhuis. Handschoenen. Kort, KI. Houtstraat 17. Shawl, Volkers, Oost Indiëstraat 116." Kousen, Klijn, Buskén Huet- straat 40. Laarsje. Wijkhuizen, Pleiadenstr. 17. Muts, Mons, Aelbertsbergstraat 64. Manteltje, Smits, Rozenprieelstraat 3 zw. Fietstasch met inhoud. Den Hartog, Marnixstraat 3. „DE GELAARSDE KAT". Woensdagmiddag zal Goosens Volkstooneel in het Concertgebouw voor de jeugd ten too- neele brengen het spannende sprookje „De gelaarsde kat". KYNOLOGENCLUB „KENNEMERLAND". Zaterdag a.s. organiseert de Kynologenclub „Kennemerland" in café-restaurant „Dreef- zicht" een wedstrijd voor honden van alle rassen. De keurmeester, de heer George Krebs uit Amsterdam zal de bijeengebrachte honden ras voor ras bespreken en beoor- deelen. JUBILEUM JOH. HOVENIER. Donderdag 23 December zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Joh. Hovenier als werfbaas bij den heer F. Filippo, handel in bouwmaterialen, Spaarndarr.scheweg 212 in dienst trad. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men. Heemstede. HUWELIJKSBEMIDDELING Waarom wendt U zich niet tot een werke lijk bona-fide bureau? U voorkomt dan door grondige, betrouwbare oriëntatie on- noodige teleurstellingen. Discretie is voor ons een persoonlijke eerezaak. Alle ge- wenschte inlichtingen worden U geheel vrij blijvend toegezonden, in blanco couvert, door Bureau „SUCCOUR", Agathastraat 145, Den Haag. Tel. (2 lijnen): 770754—770713. Kantooruren 109 uur. Loon moet tijdens bedrijfssluiting worden doorbetaald. Ten behoeve van de arbeiders, werkzaam in ondernemingen, die in de periode van 24 December 1943 tot 3 Januari 1944 gesloten moeten bijlven, heeft de secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken be paald, dat de werkgever over die periode het loon moet doorbetalen, dat de betrokken ar beiders zouden hebben verdiend, wanneer zij op de bewuste dagen hadden gewerkt. Dit voorschrift geldt evenwei niet, voor zoover wegens sneeuw, of vorst of wegens de gevol gen daarvan niet zou kunnen worden gewerkt. De werkgever moet den uitgevallen arbeids tijd, zoo mogelijk, door de betrokken arbei ders laten inhalen tusschen 2 Jan. en 1 Mei 1944. Bovendien kan hij het doorbetaalde loon verrekenen met de aan den arbeider vóór 1 Januari 1944 toekomende vacantie. Het overwerk mag verricht worden in af wijking van de Arbeidswet 1919, doch met dien verstande, dat niet langer mag worden gewerkt dan 11 uur p. dag en 60 V2 uur p. week. De regeling der hierbij te volgen arbeidstijden moet tevoren worden toegezonden aan het bevoegde districtshoofd der Arbeidsinspectie. GEREFORMEERDE KERK H. V. In de Begijnehofkapel wordt Vrijdag as., 's avonds van 8.309.30 uur, een Kerstnachtdienst gehou den. Voorganger is ds. G. W. van Deth; solozang van Ali de VinkVerschoor. In de Amsterdamsche Turnhal vondeii Zondag de jaarlijksche steenwedstrijden van den Amsterdamschen Turnbond plaats. De beide kampioenen, mej. G. J. Bonrmt (D.O.C.) en de heer M. J. Vos (Simson). (C.N.F./J. Zeylemaker Pax c) Brandstoffen voor kamerbewoners en pensiongasten. Kamerverhuurders en pensionhouders, voor zoover deze laatsten minder dan 10 gasten herbergen, kunnen in het tijdvak 22 Decem ber a.s. tot en met 31 Maart 1944 op door de distributiediensten nader bekend te maken tijdstippen een aanvraag indienen ter ver krijging van brandstoffenbonnen voor de tweede periode, omvattende de maanden Januari tot en met April 1944. Wanneer in het betrokken perceel een cen trale verwarmingsinstallatie aanwezig is en aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, zal boven het normale, voor verhuurde kamers vastgestelde rantsoen een toeslag worden ver strekt. Alle aanvragen moeten zoowel door den kamerverhuurder of pensionhouder, als dooi de kamerhuurders of pensiongasten worden ingevuld. Een huurder, die meer dan één kamer heeft gehuurd, mag slechts voor één van deze kamers brandstoffen aanvragen, terwijl, indien verscheidene personen samen wonen, het desbetreffende formulier slechts door één van dezen mag worden ingevuld. De bonnen moeten, op door den distributie- dienst bekend te maken tijdstippen, worden afgehaald door den kamerverhuurder, resp. pensionhouder, die daarbij de distributiestam kaarten van zichzelf en van alle huurders, met uitzondering van personen van Duitsche nationaliteit, moet medebrengen. De te verstrekken brandstoffenbonnen cn dus ook de hierop te verkrijgen brandstoffen met uitzondering van den evcntueelcn te verstrekken extra toeslag voor centrale ver warming in het betrokken pand worden eigendom van den kamerhuurder of pen siongast. Deze is verplicht de brandstoffen te betrekken van den leverancier van zijn pen sionhouder of kamerverhuurder. Hoofden van gezinnen of zelfstandig wonen de personen, in wier woning een centrale ver warmingsinstallatie aanwezig is en die in op dracht van de betrokken instantie aan evacué's een woonruimte hebben afgestaan, welke we gens gemis van een schoorsteenaansluiting uitsluitend centraal kan worden verwarmd, kunnen voor het betrokken perceel een toe slag centrale verwarming aanvragen, tenzij voor deze evacué's een ander, woonvertrek beschikbaar zou kunnen worden gesteld, dat met een haard of kachel kan worden ver warmd. Indien de toeslag centrale verwarming reeds werd verstrekt, dienen verdere aan- vragen uiteraard achterwege te blijven. Brandstoffen voor kookdoeleinden. Houders van pensions, welke minder dan 10 gasten herbergen en waarvan het inwonende gezin van den pensionhouder voor het jaar 1943—1944 een kookkaart „U 115" of „U 215" heeft ontvangen, kunnen ter verkrijging van een rantsoen kookkolen ten behoeve van hun inrichtingen van 22 December a.s. tot 31 Ja nuari 1944 een aanvraag bij den plaatselijken distributiedienst indienen. Het rantsoen, dat alleen wordt verstrekt, indien apn bepaalde voorwaarden wordt vol daan, geldt voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 April 1944. Aanmelding voor den Landstorm. Voor de provincie Noord-Holland kunnen Nederlanders van 17 tot 45 jaar zich vervoe gen voor inlichtingen en aanmeldingen bij den vertegenwoordiger van den Landstorm: Voor Alkmaar en omstreken eiken Maandag, van 19 tot 21 uur, Kringhuis N.S.B., Parkstraat 3; voor Amsterdam en omstreken eiken Dins dag van 19 tot 21.30 uur district N.S.B., Jan Willem Brouwersplein 5; voor Haarlem en omstreken eiken Donderdag van 19 tot 21.30 uur kringhuis N.S.B.. Paviljoenslaan 3. De duur der opleiding is vier maanden; zij die voor Arbeitseinsatz zijn aangewezen, wor den vrijgesteld van uitzending. ALG. VEREEN. VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR In de Maandagmiddag te Haarlem,gehouden algemeene vergadering van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur werd, na de ope ningsrede van den voorzitter, de begrooting voor 1944. welke sloot op een bedrag van 59.790, vastgesteld. Bij de rondvraag verzochten de afdeelingen Overveen-Bloemendaal en Bovenkarspel pogin gen aan te wenden, de 10 procent-heffing voor het surplusfonds ongedaan te maken, nu de prijzen voor de producten niet loonend zijn. De voorzitter achtte het zeer ongewenscht, het surplusfonds in' zijn inkomsten te beperken, daar het in de toekomst in staat moet blijven, de gevolgen van ongunstige situaties zooveel mogelijk te verzachten. Het hoofdbestuur er kent. dat de prijzen niet loonend zijn. Het doet met het Bedrijfschap voor Sierteelt-producten al het mogelijke, om hierin verbetering te brengen. Naar aanleiding van een verzoek van de afd. Bovenkarspel, deelde de voorzitter mede. dat het hoofdbestuur stappen doet, om het teeltverbod voor gladiolen op kleigrond inge trokken te krijgen. Aan de afdeeling Sassen- heim antwoordde de voorzitter op een desbe treffende vraag, dat pogingen worden gedaan, om de gladiolus-prijzen vastgesteld te krijgen, hetgeen tot dusverre helaas nog niet geschied is. Nadat nog naar aanleiding van een vraag van de afd. Lisse gesproken was over het voor en tegen der begrenzing van de overdracht der teeltbewijzen, werd de uitslag van de stemming over de candidaten voor het hoofd bestuur bekend gemaakt. In de vacature-S. Verdegaal werd gekozen de heer J. J. Rotte veel uit Sassenheim en in de vacature-M. Veld huijzen van Zanten de heer J. W. A. Lefeber uit Lisse. De voorzitter dankte tenslotte de aftreden de hoofdbestuursleden voor hetgeen zi> voor de vereeniging hebben gedaan. SPORT EN WEDSTRIJDEN Gymnastiek JAARVERGADERING K. T. K. Zondag middag hield onder leiding van den wnd. voorzitter, den heer F. G. J v. d. Berg, de Kennemer Turnkring zijn jaarvergadering bij Brinkmann. Deze bijeenkomst werd o.a. bij gewoond door het eere-lid mevr. M. Hop Beets. In den aanvang hield de heer v. d. Berg een uitvoerige rede naar aanleiding van het verscheiden van den heer J. Hop. in leven voorzitter van den Kring. Ook werd het over lijden herdacht van den heer T. Dekker, oud voorzitter van de T. C. De jaarverslagen, waaruit o.a. bleek een stijging van het aantal leden met 34 werden onveranderd goedge keurd. Décharge werd verleend aan den pen ningmeester, den heer F. J. Rikkerink. wiens rekening sloot met een klein nadeelig saldo. De vergadering aanvaardde geheel het tech nische programma voor 1944. Als hoogte punten van dit uit 14 onderdeelen bestaande programma komen voor: de jaarlijksche ont moeting tegen Zaanschen en Alkmaarschen Turnkring, een Bondskeur-uitvoering met de deelneming van de kampioensvereenigingen van Nederland op allerei gebied, en een per soonlijke wedstrijd tusschen de beste Neder- landsche turnsters en turners. Met bijna alge meene stemmen werd de heer F. G. J. van den Berg als voorzitter gekozen. In zijn plaats als secretaris komt de heer J. Fortgens. Herbe noemd werden in het bestuur de heer J. H. B. Brink en in de T. C. de heeren C. Th. Smal en B. J. Wieland Los. Als afgevaardigden naar de jaarvergadering van het Ned. Gymn. Ver bond zullen optreden de heeren F. G. J. v. d. Berg, G. (Tabak en B. J. Wieland Los. Bij de rondvraag kwamen geern belangrijke zaken ter sprake. Alleen dient gememoreerd, dat de nu 25-jarige Bloemendaalsche Gymn. Ver. gehuldigd werd in den persoon van den heer P. v. d. Klinkenberg, het eenig overgeble ven lid sinds de oprichting, terwijl verder aandacht werd gewijd aan 't 36-jarig penning meesterschap van den heer C. Versteeg van' Turnlust-Beverwijk. WEDSTRIJDEN BATO. De groote toeloop van nieuwe leden dwong het bestuur van Bato de inschrijving te sluiten, ook omdat in die vereeniging vooral gestreefd wordt naar opvoering van het turnpeil. Dit kwam ook tot uitdrukking in de heerenwedstrijden als slui ting van Bato's onderlinge wedstrijden. Aan J. Roodenburg kon de eerste plaats in den len graad uiteraard niet ontgaan in dezen laatsten wedstrijd, waarvoor de internationaal geldende zeskamp was voorgeschreven. Op hem volgclen resp. J. W. v. Houten en K. IJs- peerd, waarvan eerstgenoemde won door beter afwerking. In den 2en graad kwam de jonge turner C. Smal keurig naar voren; hij werd gevolgd door A. Prent, Th. v. d. Meij en J. Streng. De uitslag in den 3en graad werd: 1. G. v. d. Berg, 2. W. Peute, 3. B. v. d. Broek. De wedstrijden stonden onder leiding van den heer C. Th. Smal, die tegen het oorspronkelijk voornemen in, ook voortaan als leider zal op treden. Voetbal HAARLEMSCn ELFTAL SAMENGESTELD. Het Haarlemsch elftal, dat Zondag a.s. op het terrein van E.D.O. tegen Rotterdam uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Kraak (Storm vogels); achter: Van Gooi (Haarlem), De Vries (VSV); midden: Odenthal, Schijvenaar (beiden EDO), Goedhart (Stormvogels); voor: Spek (EDO), Smit (HBO), Hanse (RCH), Bal vers (VSV), Sterk (VSV). Reserves zijn: Kluit (Haarlem), Jac. Groeneveld (RCH), Dreyer (EDO), Biesbrouck (RCH), Zwemmer (Storm vogels). Roode Kruis Kinderlegitimatiekaarl 3. Door het oorlogsgeweld Diep in zwijm neergeveld Bracht men het kind snel naar veiliger dreven. Door 't bewijs dat men vond Kon men U toen terstond Het bericht van zijn redding doen geven. Ouders of voogden, vraagt voor Uw kinderen tot 15 jaar een kinderlegiti- matiekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar bijHoofden van scholen, Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking) Afdeelingsbesturen van het Ned. Roode Kruis. Prijs f 0.10. Minvermogenden kosteloos. Zwemmen VLOT VERLOOP DER ZWEMCOMPETITIE. Het was Zaterdag voor de eerste maal dat de Zwemvereeniging „De Watertrappers" een ont moeting en wel de 3de organiseerde, van de zwem competitie van Kring Haarlem van den NZRB De 66 meter borsterawl dames was met 52 deel neemsters sterk bezet. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat de dames M. Jurg van VZV, A. v. Wijk van DWR en H. Bakker van HPC de eerste plaats bezetten met den tijd van 50.8 sec. Er viel-Jn deze geen beslissing doordat elk dezer zwemsters in afzonderlijke series waren inge deeld. Overigens was het een interessant zwem- nummer met spannende serie, waarbij 't opviel dat jonge krachten naar voren kwamen. De 66 meter schoolslag voor heeren nieuwelingen werd een "goede overwinning voor F. Koozekrans van „De Watertrappers", die de baan aflegde in 51.5 sec. Tweede werd J. Menger van HPC met den tijd van 53 sec., terwijl A. Nolte van HVGB de derde plaats innam met een tijd van 53.7 sec. Vervolgens kwamen de dames weer aan de start voor de 100 meter schoolslag Dit is een dei- fraaiste nummers van de wedstrijden geworden. In de laatste serie viel de beslissing. Deze bestond uit de dames N. Turkenburg en D. Turkenburg, beiden van „De Watertrappers" en mej. A. v. Wijk van DWR. Mej. N. Turkenburg zette een formidabel tempo in dat de beide andere slechts met moeite wijten te volgen. Toch slaagde mej. v. Wijk ër in gelijk met mej. N. Turkenburg de laatste baan in te gaan. In haar eindspurt drong laatstgenoemde zich evenwel onweerstaanbaar naar voren om in den fraaien tijd van 1 min. 29.6 sec. te winnen. Mej. Van Wijk werd tweede in 1 min. 32.4 sec., terwijl mej, D. Turkenburg als derde eindigde in 1 min. 35.8 sec. Als laatste nummer van het programma werd de 5x66 meter borstcrawl-estafette verzwommen voor heeren nieuwelingen. De ploeg van HVGB bestaande uit A. Nater, M. Driessen. H. Vosman, K. Anthonie en J. Anthonie leverde een uitstekende prestatie door in deze estafette, hoewel door HPC en Haar lem zeer bedreigd, te zegevieren. Haarlem be zette de 2e plaats terwijl HPC derde werd. Waterpolo IN MEMORIAM D. E. VAN LEERSUMPRIJS. Zondagavond is in het Sportfondsdhbad 't jaar- üjksch tournooi om den „In memoriam D. E. van Leersumprijs" gehouden en opnieuw is HPC er in geslaagd den prijs te winnen door in den ein- strijd DWR een nederlaag van 41 toe te bren gen. In de eerste ronde speelden de Heemstede naren teg^L Haarlem en met moeite konden zij met 21 wrlnen. Haarlem nam de leiding, doch daarna werd HPC sterker en De Geest zette den achterstand in een voorsprong van 21 om. DWR won gemakkelijk van HVGB met 4-—0, waarbij v. d. Bogaarde en Kollerie op schot waren. HV GB zorgda daarna voor een verrassing door van Haarlem met 21 te winnen; in het bijzonder waren de gebr. Anthonie op dreef. De eindstrijd ging dus tusschen DWR en HPC'. Eerstgenoemde ploeg maakte enkele tactische fouten, waarvan HPC een dankbaar gebruik maakte. Maurits en Kloots zorgden er voor, dat HPC een voorsprong van 30 kreeg. Daarna doelpunte Kollerie tegen. Het spel ging tenslotte meer gelijk op. doch De Geest bracht den eindstand op 41. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 22 DECEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Het Meistersextet. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Programma overz. 8,00 BNO Nieuws. 8.10 Populaire morgenplaten. (8.45—3.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Operette-melodieën. 9.45 Gods dienstige ultz. 10.00 Salonorkest. 10.45 Boeren- nood in vroeger tijd. 11.00 Orgelspel met gram. muz. 11.30 Viool en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Dansorkest Dick Willebrandts. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.10 Musette orkest en soliste. 13.45 De vrije Woensdagmiddag. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Tenor en blaasinstrumenten. 17.35 Meisjes koor „De Krekels". 18.00 BNA Brabantsch praat je. 18.05 Omroeporkest en solisten. 18.45 Een too- neeltechniscus vertelt. 18.55 Spiegel v. d. dag. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Gro tesken. en Burlesken. 19.45 De Familie Speelman, 19.15 Attisch zout in zoete vooizen. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten. 22.1524.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Gedeelten uit „Mijn Vaderland". 18.00 Een licht klassiek concert. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Een krans van lichte melodieën. 0.15 Sport- praatje. 20.30 Omroeporkest en soliste. 21.15 Koor en solozang. Zl»45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten. Verduisteren: van 16.30 tot 8.30 uur

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2