Haarlemmers krijgen appelen. De Kerstboom brandt in fiufetaria-Restaurant Ledenconcert der H.O.V. Het Residentie-Orkest o.l.v. Toon Verhey. Een programma zooals we dat van Ver hey kennen: bondig en gesloten en liefst maar met de deur in huis vallend. Zonder ouverture of een ander inleidend stuk be gon de avond met Beethoven's Vierde pia no-concert. Dit vormde het eerste deel van het programma; het tweede ceel werd inge nomen door de'Derde Symphonie, de fa meuze Eroïca. Aldus een Beethoven-avond, die met twee van zijn markantste werken uit de periode van 180306 de volle rijp heid toonde van zijn z.g. tweeden stijl. Met dat al twee contrasten: het piano-concert een beel-d van geluk en jeugdige, spontane blijheid, slechts even doorhuiverd van de dreiging van het dialogeerend middendeel; de symphonie een beeld van strijd, van stoere bewustheid, van fierheid en over winning, waarin de Sturm und Drang zich manifesteert, maar wilskrachtig door een evenwichtige natuur gekneed wprdt naar het romantisch voelen, dat hier zijn scha duw vooruitwerpt, evenals trouwens ook in het klavierconcert. Theo van der Pas was de solist; zijn in terpretatie was van een limpiede klaarheid maar gestuwd door een levendige bezie ling, die alleen halt houdt waar de verlei delijke romantische excessen lokken (meer malen door de aanduidingen van den com ponist zelve) en. waar een vroeger pianis- tendom met emphase aan toegaf en meestal niet naliet er nog een schepje op te doen. Maar Van der Pas is een beheerschte na tuur, die het juiste midden weet te vinden tusschen de uitbundige rhetoriek van anno dazumal en de moderne observatie, die door zijn rijke musische aanleg nooit tot koelheid verstart; wel tot stille contem platie, maar dan voelt men dat onder die verstilling steeds een hart klopt. De solist speelde de cadenzert van Beethoven. Het werk wer>d mede uitstekend gediend door de orchestrale omlijsting, waarvoor Verhey zich compleet bij de inzichten van Van der Pas aansloot. En zoo hoorden we 'een viriele, zonnige en sterk reflecteerende herschep ping van een onverwoestbaar meesterstuk. Toon Verhey gaf aan de Eroïca de vol heid van zijn levendig temperament mee. Er waren oogenblikken dat het orkest zijn élan niet volkomen volgen kon, maar andere ook waarin een ultieme spanning tot een prachtig resultaat leidde. JOS. DE KLERK. „Westerman en Zoon" door „3acob van Lennep". Eerlijk gezegd, was de recensent Maandag avond naar den schouwburg gegaan in de verwachting dat hij zacht uitgedrukt maar matig geboeid zou worden. Immers, ruim een week geleden had hij hetzelfde stuk van een beroepsgezelschap bijgewoond en hij was er dus op voorbereid dat de nieuwe voor stelling wel zeer sterk zou verbleeken bij het geen hij al gezien had. Nog daargelaten dat ieder stuk. ook al wordt het nog zoo voor treffelijk gespeeld, bij een spoedige wederop voering gewoonlijk voor den toeschouwer veel van zijn kracht verloren blijkt te hebben. Het is dus geen klein compliment, dat ik ..Jacob van Lennep" maak, wanneer ik zeg, dat ik in mijn verwachting bedrogen ben uitgekopien. Daarmee wi! natuurlijk niet gezegd zijn, dat het spel vlekkeloos was. Er waren zelfs be paald zwakke gedeelten. Ik denk aan het eer ste bedrijf, dat over het geheel een matten indruk maakte. En dat, terwijl daarin zulke dankbare stukken zitten. Er werd te zacht en met te weinig relief gesproken, de typeering van de personen kwam niet uit de grondverf en kleine slordigheden bedierven den totaal indruk Ook mevr. Van Dongen als Martha Wesferman. die in het tweede en vooral in het derde bedrijf tot indrukwekkend spel kwam, was nog niet op dreef en kennelijk nerveus, zooa!= o.a bleek uit het onhandige hanteeren van het telefoontoestel, een detail dat bepaald hinderlijk was Maar het tweede bedrijf, m i. wat dialoog betreft, toch niet het beste deel van het stuk, fik verwijs voor bijzonderheden naar mijn recensie in de Haarl. Courant van 13 Dec. '43) bracht een belangrijke stijging. Selman als Jos, Martha's zoon, en mevr. Rademaker ais Aimée, de echtgenoote van Jos, gaven hier overtuigend spel te zien. Ook Max Holdert door Bilderbeek beviei mij goed. Bij zonder mooi was Martha in de bekentenis aan haar zoon. Het publiek, dat helaas tot nu toe niet altijd on gepaste wijze gereageerd had (er komen blijkbaar enkele mensehen in den schouwburg, die zelfs op de tribune van een voetbalveld hinderlijk zouden zijn), kwam merkbaar onder den indruk. In het derde bedrijf waren de spelers er allen uitstekend in. Ook hier was vooral mevr. Van Dongen's spel treffend'en gaaf. Van de andere medespelenden verdient nog apart genoemd te worden De Braber, die een uitstekend getypeerden ouden getrouwen procuratiehouder gaf. Maar ook de overigen, die ik heiaas niet stuk voor stuk behandelen kan. gaven aardig spei te zien. Het tempo kan bij de volgende opvoeringen nog verhoogd worden. De spelleiding, die bij Van Dongen in goede handen was, zal daar ongetwijfeld zorg voor weten te dragen. B. VEURMAN. NOTARIS BENOEMD. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie is benoemd tot notaris te Haarlem, de heer W. ter Weel, chnd Hiaat-nota ris te 's-Gravenhage. Ds. I. P. v. d. WAAL. Ds. I. P. v. d. Waal, predikant bij de Ned. Herv. Gem.- alhier, staat op het drietal te door het emeritaat van ds. P. de Haas. Utrecht, in de vacature die aldaar ontstond Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. K. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. O vermeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J, J. E. van Baarse!, Santpoort. Advertenties: W. van Om men. Heemstede. Dezer dagen hebben wij medegedeeld, dat de inwoners van Haarlem in de gelegenheid worden gesteld, een halve kilogram appelen te koopen by hun groentehandelaar, bij wien zij bon 13 van de groentekaart hadden ingeleverd. Voor elke ingeleverde bon hebben zij recht op een halve kilo appelen. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit deelt thans mede, dat in Haarlem de groente handelaren, wier namen beginnen met de letters A tot en met J zijn bevoorraad. Zij, die bij deze handelaren bon 13 hebben ingeleverd, kunnen van Vrijdag a.s. af de hun toekomende hoeveelheid appelen koópen. Paard en een varken geslacht. Aantal personen in arrest. De economische itfdeeling van de Haarlem- sche politie is op het spoor gekomen van twee clandestiene slachtingen. In de eerste plaats is een Haarlemmer aangehouden, die in een schuur achter zijp woning een paard heeft geslacht. Dan zijn zes personen in arrest gesteld, die betrokken zijn geweest bij het slachten van een varken of die daaraan medewerking had den verleend. Het dier was in de Haarlem mermeer gekocht én geslacht. Het vleesch is naar Haarlem overgebracht en aan enkele per sonen verkocht, die weer voornemens waren het vleesch van de hand te doen. INBRAKEN EN DIEFSTALLÈN. In een kantoor aan het Ripperdapark heeft men zidh toegang verschaft,' waarna, twee schrijfmachines zijn gestolen. Uit een brandstoffenpakhuis aan de Wester gracht is tien ton anthraciet gestolen. De vestïbuledief heeft Dinsdag zijn slag geslagen in de Berkenstraat, waar hij een mantel heeft gestolen. Drie personen hebben bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een fiets. TE DURE KERSTBOOME*,. Bij een aantal personen, die kerstboomen verkoopen. heeft de economische afdeeling der politie een onderzoek ingesteld en het bleek haar, dat vijf handelaren twee of drie maal den officieelen prijs vroegen. Proces-verbaal is opgemaakt. DANSAVOND MAUD KOOL. In den Stadsschouwburg zal Donderdag a.s. onder auspiciën van de Haarlemsehe Orkest Vereeniging, een dansavond gegeven worden door Maud Kool. Zij wordt aan de vleugel begeleid door Johan Otten. Maud Kool zal dansen uitvoeren op mu ziek van G. Bizet, A. Casella, Cl. Debussy, W. Niemann, Joh. Otten. M. Ravel, G. Ros sini en R. Schumann. Johan Otten zal nog twee piano-soli ten gehoore brengen, n.l. van F. Liszt en F. Poulenc. PERSONALIA. De heer Wyma, hoofdcommies ter gemeente secretarie, heeft wegens gezondsheidsredenen, ontslag genomen als hoofdbestuurslid der ver eeniging voor Bevolkingsboekhouding. Van de oprichting der vereeniging in 1937 had de heer Wyma in het bestuur zitting. DECEMBER IN LONDEN „Vertel eens Bobby, waarom spijkeren die mannen de bladeren aan de boomen vast?" „Weet U dan niet, dat Churchill gezegd heeft: „Voordat de bladeren valiin is het met de Nazis gedaan." (Teek. Hövker/Orbis/Holland Pax) Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen. Donderdag de beurt aan de letters N, W. X, IJ en Z. Mannelijke per sonen boven de 15 jaar textielkaart mee brengen. Houders van L-inlegvellen bon 52 van de toeslagkaart. BEI A ARDCON C ERTEN TER GELEGENHEID VAN KERSTMIS. De stadsbeiaardier, de heer Jacq. G. Ver maak, zal ter gelegenheid van het Kerst feest op den beiaard van de Groote- of St. Bavokerk twèe concerten geven, n.l. Vrij dag 24 December, des avonds om negen uur en Zaterdag 25 December van 'kwart over negen tot kwart voor tien 's mojrgens. Het programma voor Vrijdagavond luidt: 1. Prelude van W. de Vries; 2. Komt wilt U spoeden naar Bethlehem en Komt allen te zamen; 3. Allegro van Schepers; 4. O, Kindeke klein en Nu syt wellecome; 5. An dante cantabile van Jef Denijn; 6. De her dertjes lagen bij nachte, O Kerstnacht en Stille Nacht. Zaterdagmorgen wordt het volgende pro gramma uitgevoerd: 1. Allegro deciso uit de sonatine in F van P. Gilson; 2. Eere zij. God en Er is een roos ontsprongen; 3. Pre lude van Jef van Hoof; 4. Komt en laat ons Christus eeren en Nu jubelt en weest blij; 5. Drie Noëls uit I'Organiste van C. Franck. Ontzetting uit het bedrijf. Strenge maatregelen tegen boeren, die de voedselvoorziening in gevaar brengen. In Juli van het vorig jaar zijn aan den secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij bijzondere bevoegd heden toegekend ten behoeve van de voedsel voorziening. Boeren, die aan hun verplichtin gen ten aanzien van de voedselvoorziening niet. in ieder geval niet in voldoende mate, voldeden, dan wel in het algemeen, schrome lijk tekort schoten bij de vervulling van hun taak: medewerking aan de voedselvoorzie ning, hebben sindsdien, voor velen van hen op gevoelige wijze, kennis gemaakt met de toepassing van deze bijzondere bevoegdheden van de overheid. Dezer dagen is het bewuste besluit aange vuld en is in de leemten, die de praktijk aan wees, voorzien. Thans is de mogelijkheid geopend een bewindvoerder te benoemen, die in de plaats treedt van den vroegeren eige- -ffaar. Verder kan voortaan den ondernemer, die door den maatregel tot bedrijfsontzetting wordt getroffen, een inleveringspiicht worden opgelegd voor het bedrijfsvee en den bedrijfs- inventaris, terwijl hem ook het gebruik van zijn woning kan worden ontzegd. De gevol gen van bedrijfsontzetting ten aanzien van de pacht zijn eveneens geregeld. De aanvulling van het zoogenaamde „omzet tingsbesluit" houdt een ernstige waarschu wing in aan het adres van alle boeren, die nog meenen zich aan de naleving van de voedselvoorzieningsbepalingen en voorschrif ten te kunnen onttrekken. Kon er tot dusverre bij de overheid, met het oog op de moeilijk heden. die zich bij de toepassing van den strengen maatregel van bedrijfsontzetting konden voordoen, eenige aarzeling worden verwacht, voortaan is een dergelijke ver wachting ongegrond. De overheid verlangt de volle medewerking om de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk zoo goed mogelijk te regelen. Zij zal niet aarzelen degenen, die op grove wijze tegenwerken, met strenge maatregelen tot de orde te roepen FAILLISSEMENT. De Haarlemsehe Rechtbank heeft op Dinsdag failliet verklaard: Leendert Venus, metaalbewerker, wonende Terrasweg 37 te Santpoort. Curator Mr. P. J. Prinsen Ger- ligs te Haarlem en Rechter-Commissaris Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. PIANO-AVOND ANDRé JUIIRES. De bekende pianist André Jurres zal op Dinsdag 28 December in den Stadsschouw burg te Haarlem een piano-avond geven. Het programma vermeldt werken van Beethoven, Brahms, Grieg, Liszt en De bussy. TERAARDEBESTELLING Jhr. S. VAN LENNEP. Vele familieleden en vrienden van wijlen jhr. S. van Lennep waren Dinsdagmiddag op de algemeene begraafplaats te Heemstede bijeengekomen, om 'aan zijn stoffelijk over schot de laatste eer te bewijzen. De zoon van den overledene, jhr. M. A. van Lennep deelde in de aula mee. dat het de wensch van zijn vader was, dat bij de begrafenis niet gesproken zou worden. Velen voelen zich mogelijk ge drongen te spreken, daarom zal spr. de tolk zijn van allen. Eerst bracht hij in herinnering, dat zijn broer, die elders vertoeft, nog on wetend is van het overlijden van zijn ouders, om vervolgens de beteekenis te schetsen van zijn vader in den familie- en vriendenkring, in zijn werk c-n in maatschappelijke functies. Tot zijn 72e jaar was de overledene iederen morgen om negen uur op zijn kantoor van de Maatschappij voor Gemeente-crediët. Dan was hij regent van het Burgerweeshuis, bestuurs lid van het Diaconessenhufs, beide te Am sterdam en lid ran de commissie tot steun aan behoeftige Wankzinnigen in Noord-Hol land. In stilte deed hij veei. Dan wars hij een gewaardeerd lid van den Raad van Beroep te Amsterdam; tijdens de werkzaamheden dezer commissie bleek, dat hij onrecht niet kon dulden. Bovenal ging zijn belangstelling uit naar de werkzaamheden .voor de Kweek school voor de Zeevaart, waaraan hij 38 jaar zijn krachten heeft gegeven. Als zeeman voel de hij voor deze school en met plezier ging hij b'er naar toe. Tenslotte zeide spr.. dat zijn vader in het gezin en familie geheel opging, waardoor hij voor velen een middel punt was. Daarvoor dankte zijn zoon hem. Hierna werd de baar naar de groeve ge dragen, waar ds. G. A. Barger. predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Heemstede, het Onze Vader bad NiV. FABRIEK VAN RIJTUIGEN EN SPOORWAGENS J. J. BEYNES. Vanmiddag is de vorige week verdaagde buitengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Fabriek van Rijtuigen en Spoorweg wagens J. J. Beynes te Haarlem gehouden, ter behandeling van het voorstel, om het kapitaal met 2.000.000 te verhoogen en te brengen op 3.261.250. De vergadering, welke gerechtigd was tot het nemen van besluiten, nam het voorstel met algemeene' stemmen aan. DE HEER J. H. J. PFAFF 70 JAAR. Bij zijn 70sten verjaardag heeft de heer J. H. J. Pfaff, oud-directeur van het Haarlem sehe postkantoor een overweldigenden stroom van bloemen en gelukwenschen ontvangen. In zijn woning aan de Prins Hendriklaan 91 te Overveen werd het feit in den huiseiijken kring gevierd. Reeds in de morgenuren kwam de genegenheid jegens dan jarige op treffende wijze tot uiting, toen een commissie van P. T.T.-ambtenaren door een hartelijken brief en een fraai bloemstuk van haar medeleven blijk gaf. Ook de Haarlemsehe Postfanfaré en het Haarlemsch Postaal Mannenkoor bleven bij de bloemenhulde niet achterwege. Persoonlijk kwam de tegenwoordige directeur, de heer J. C. Smid zijn gelukwenschen aanbieden. Voorts kwamen brieven binnen van den directeur- generaal der P.T.T. te Den Haag en de Kamer van Koophandel. KUNSTVEILING. Op een dezer dagen te Haarlem gehouden kanst veiling is door den Nederlandschea Omroep een zeer fraaie ïtallaansétië violoncello, vervaardigd door Cagliano (omstr. 1700) aangekocht voor f 12.700. Voorts werd een zilveren koffie- en theeservies, afkomstig uit Sans-Souei te Potsdam verkocht voor f4500. Een Perzisch tapijt, een z.g. Royal Kirman „Tierteppich" bracht 1 18,500 op. KRUISWEG 22-24 HAARLEM Bekendmaking aan bezitters van motorvoertuigen. Op grond van de door den Gevolmachtigde van den Führer voor gebruik en registratie van motorvoertuigen uitgevaardigde beschik king en in overeenstemming met den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche C gebied en den Wehrmachtbefehlshaber in Nederland, worden door de bevoegde instan ties maatregelen ten uitvoer gelegd, waarvan het doel is een regeling te treffen voor het gebruik en de registratie van motorvoertuigen. O.m. krijgt ieder bezitter van een motorvoer tuig in ac eerstvolgende dagen via de be voegde Rijksverkeersinspectie formulieren, welker nauwgezette invulling in .alle opzich ten verplicht gesteld wordt. Een onachtzame, resp. onware beantwoor ding van alle' vragen, resp. niet-tydig terug zenden der formulieren wordt als sabotage beschouwd en brengt, ongeacht andere straf fen, confiscatie zonder schadeloosstelling van het motorvoertuig met zich mede. Ten aanzien van het gebruik van motor voertuigen wordt herinnerd aan de verplich ting tot het bijhouden van rittenboekjes en het bij zich hebben van de vereischte op dracht voor iederen afzonderlijken rit bene vens van de rijvergunning. Motorvoertuigen, die bij controle zonder de vereischte papieren worden aangetroffen, zullen in het vervolg in beslag genomen worden. Bezitters, resp. gebruikers worden herin nerd aan het verkoopverbod van motorvoer tuigen zonder vergunning van de bevoegde instanties. Der Bevollmaechtigde des Führers für Kraftfahrzeug-Einsatz- und Erfassung Beauftragter in den Nieder landen. Gez. Dr. ARAN. i Wielrennen COR WALS MET VERLOF IN ONS LAND. De bekende zesdagenrenner en stayerkampioen van Nederland, Cor Wals, vertoeft voor eenige weken met verlof in ons land. Hij heeft een zeer 7.waren tijd aan het Oostfront achter den rug Thans geniet hij temidden van de zijnen in Til burg een welverdiende rust. ERNST KAUFMANN OVERLEDEN. Een der bekendste figuren uit de Zwitsersche wiel- rensport, Ernst Kaufmann, is in Zurich op 44- jarigen leeftijd overleden. Sedert tien jaren had hij zich uit de sport teruggetrokken. Kaufmann heeft gedurende zijn succesvolle loopbaan 21 Zwitsersche records en een wereld record gebroken. Ook won hij twee grand prix', in 1923 en in 1927. Dammen HAARLEMSCHE DAMCLUB. Voor de Club- kampioensehappen wei-den Zondag j.l. de vol gende partijen gespeeld: Hoofdklasse: J. W. van Dartelen wint van D. Schrijnemaekers; J. B. Sluiter Jr. wint van J. H. Meure; F. Raman wint van G. Bakker; L. Kisch wint van D. Philippo. Eerste klasse: G. J. Steenkist Wint van J. Piek; J. Holm wint van Th. van Wort; A. Smit remise met G. de la Rie; A. J. Oremus remise met W. de Goede; Th. C. v. d. Sluijs wint van J. Piek. Tafeltennis HARLEM—'T GOO: Zondag 26 December wordt in het gymnastieklokaal-aan de Badhuis straat, hoek Kleine Houtweg, de stedenwedstrijd van de Lands-competitie tusschen Haarlem en 't Gooi gespeeld voor dames en heeren. De op stelling van de ploegen is als volgt: dames Haar lem: T. Lenaarts, R. Niesten, W. v. Rijswijk en als reserves mevr. T. HommersWaage en Ei Nijhuis. 't Gooi: mef. Imhof, mevr. v. Nek en mej. van Wijk. Heeren Haarlem: W. Traksel, A. Vrybloed, D. Wolters en als reserves G* Vogelzang en B. Duits, 't Gooi: Bron^r van Ham en Moezenbroek. Uit deze opstelling blijkt, dat er nog wel eenige spanning omtrent den uitslag zal zijn. Er zullen zeker spannende partijen' te zien zijn. De afdee- lingscompetitie verloopt regelmatig. Bijna alle wedstrijden van het oorspronkelijke programma zijn afgewerkt. Daarom is besloten om een vol ledige competitie te doen verspelen welke 25 Januari a.s .zal beginnen. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 23 DECEMBER 1943. HILVERSUM I. 414.4 M. 6.45 Het Wiener Bohème Orkest. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma overz. 8.00 BN O Nieuws. 8.10 Lichte samenzang. (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Lichte orkestmuziek. 9.45 podsdienstige uitz. 10.00 Orkest Francis Keth en gram.muz. 11.00 Op de vlucht. 11.15 Zang en piano en gram.muz. 12.00 Almanak. 12.15 De Me- lodisten. 12.-15 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Theo Uden Masman en orgelspel. 14.00 Wat oud is heeft nog waarde. 14.15 Kerst zangen. 15.00 Pianovoordracht. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 De Melodisten. 16.45 B,NO Nieuws. 17.00 Salonorkest. 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Salonorkest. 18.00 BNO Pers overzicht. 18.05 Operaconcert ntet zang. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en ac- ti'eelé beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Het Concertgebouworkest en solisten (in de pauze: Helgi en Sigrum. voor dracht). 20.50 Kamermuziek van Schuberl. 21.30 Hoe wordt een lied gezongen. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten. 22.1524.00 Vertrouwde wijzen in bonte rij. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Klassieke sonates. Ca. 17.40 Vier ernste Gesange, Brahms. 18.00 Paarsgewijs. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Pianoduo. 19.45 Orkest Will Glahé. 20.15 Voordracht. 0.30 Melodieën-wisseling. 21.20 Symphonie orkest. 1.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2