Haarlemsche Courant Duitsche terreinwinst ten Zuid-Oosten van Kirowograd. Nieuwsblad voor Noord-Holland Amerikanen verliezen groot aantal bommenwerpers boven N.-W. Duitschland. 288e Jaargang No. 299 bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Eedactie 10890 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 13230 Hoofdredacteur: F. C, Berks Donderdag 23 December 1943 Verschijnt dageiyks, behalve op Zon- en Feestdagen DrukkerijZ. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg„: Graf. Bedreven Damiate, Haarlem K 1297 Aanvallen Sowjetbataljon aan het Noordelijk Krimfront vernietigd. Bres in het front ten N.W. van Resjitza gedicht. Mislukte doorbraak, pogingen der Sowjets in het gebied van Witebsk. Kerstgave van den Paus. Naar de zender Rome meldt, heeft Paus Pius XII besloten, ook op dit Kerstfeest door bemiddeling van zijn diplomatieke vertegenwoordigers een bedrag van betee- kenis beschikbaar te stellen voor de krijgs gevangenen en de oorlogsslachtoffers onder de burgerbevolking in de verschillende landen. VIER FIETSEN GESTOLEN. De Amsterdammer J. is aangehouden, die bekend heeft te dezer stede vier fietsen te hebben gestolen. Het Duitsche weermachtbericht luidt: Aan het Noordelijke Krimfront is een aanvallend Sovjetbataljon ingesloten en vernietigd. Nieuwe hevige aanvallen van den vijand op het bruggehoofd van Niko pol en het front ten Zuidwesten van Dnje- propetrowsk bleven zonder resultaat. Ten Zuidoosten van Kirowograd rukten onze troepen verder op. Van 5 tot 21 Dec. werden alleen al in 't ressort van een hier aanvallend legercorps 13Ó0 gevangenen binnengebracht, 274 tanks en 306 kanonnen van allerlei soort, benevens talrijke andere wapens buitgemaakt of vernietigd. In het gebied ten Noordoosten van Sjitomir weerden onze troepen sterke vijandelijke tegenaanvallen af en vermelden 3.7 tanks der bolsjewieken. Ten Noordwesten van Resjitza leidde een eigen aanval in moeilijk terrein na het over winnen van taaién tegenstand der bolsjewie ken tot het sluiten van een bres in het front. Het grootste deel van een vijandelijke garde- infanterie-divisie werd daarbij verslagen. Tal rijke gevangenen en omvangrijke buit werden binnengebracht. In het gebied ten Noorden en Oosten van Witebsk mislukten herhaalde doorbraakpogin gen van den vijand in zware wisselvallige ge vechten. Plaatselijke penetraties werden op geheven of afgegrendeld. Op eenige penetratie plaatsen wordt nog gestreden. De bolsjewieken verloren in dezen sector 20 tanks. Ook ten Nocrdwesten van Newel werden felle aanvallen van den vijand afgeslagen. Uit het hooge Noorden wordt levendige wederzijdsche activiteit van stoottroepen ge meld. Verkenningsaanvallen der bolsjewieken mislukten onder zware verliezen voor den vijand. In Zuid-Italië verzwakten de vijandelijke aanvallen aan de Adriatische kust weer. Vrij zwakke aanvallen in den sector van Ortona werden afgeslagen. Aan de rest van het front verliep de dag, behalve vergeefsche vijande lijke stoottroepbedrijvigheid, rustig. In de wateren van Sicilië hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen 2 vijandelijke koopvaar ders van middelbare grootte met bomtreffers zwaar beschadigd. Afzonderlijk vliegende vijandelijke toestellen hebben Dinsdagnacht bommen geworpen in West-Duitschland. Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 21 op 22 Dec: storingsaanvallen gedaan op Zuidoost-Engeland. Het D.N.B. meldt voorts: In de middaguren van den 22sten December zijn formaties Ame- rikaansche bommenwerpers, krachtig be schermd door jachtvliegtuigen, het grensgebied van Noordwest-Duitschland binnengedrongen. De vijandelijke formaties werden door de tel kens weder aanvallende Duitsche eskaders jachtvliegtuigen èn jachtkruisers uiteengesla gen. De vijand had het er blijkbaar op aan gelegd te kunnen oper.eeren onder bescher ming van het wolkendek, teneinde aldus, ver liezen van grooteren omvang te vermijden. Dit mislukte echter. Een aanzienlijk aantal viermotorige bommenwerpers en enkele Ame- rikaansche jachtvliegtuigen, die ter bescher ming meevlogen, werden tijdens verbitterde gevechten neergeschoten. Te Londen is Woensdagavond medegedeeld, dat na den aanval van Amerikaansche bom menwerpers op het grensgebied van Noord- west-Duitschlamt' in de middaguren van den 22sten December, Amerikaansche bommen werpers en vier jagers vermist worden. 300.000 man Chineesche troepen aan de Fransch-lndochineesche grens. Te Hanoi is bekend geworden, dat er op het oogenblik bij de grens van Fransch-Indochina een legermacht van '300.000 man Tsjoenking- troepen is samengetrokken. De regeering van Indochina heef 1®maatregelen ter verdediging van haar territorium genomen. (S.P.T.) Tojo acht 1944 beslissend voor de lapansche overwinning. Minister-president Tojo heeft op een gou verneursconferentie verklaard, dat in het ko mende jaar de grondslag voor de ei lid over winning van Japan, zal wórden gelegd. Het jaar 1944 zal beslissend blijken voor het be reiken van de Japansche overwinning. Tojo spoorde de gouverneurs aan, in hun provincies de productie, vooral die van vlieg tuigen, te vergrooten en alle krachten voor de overwinning in te spannen, opdat da vijand definitief ten val kan worden gebracht. Ook de productie van levensmiddelen moet uitge breid worden. Pact tusschen Moskou en Benesj geratificeerd. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is het verdrag tusschen de Sovjet-Unie en Benesj in het Kremlin geratificeerd. Duitsche tegenaanval iu het Oosten. SS-pantsergrenadiers, ge- zuten op hun voertuigen, trekken tijdens een tegenaanval in 't strijdgebied naar voren. (SS PK Grönert/Transo/Europr. P. c) KORT NIEUWS Uit een ge bouw te Helsin ki zijn 10.000 ci- garetten geroofd. Een bewaker werd doodgeslagen. In Hongarije is een algemeen' dansverbod inge steld. Naar aanlei ding van een overval door communistische benden te Sopnici en van verschil lende daden van terreur te Agram, waarbij verschei dene burgers zijn omgekomen, zijn 16 Kroatische bendeleden opge hangen. Diplomatieke erkenning van Tito. De Engelsche Nieuwsdienst haalt een be richt aan van de „Daily Telegraph", volgens hetwelk er thans een „missie van maarschalk Tito" op weg is naar Londen, die waarschijn lijk zal onderhandelen over de diplomatieke erkenning van het comité Tito in Londen. Voorts meldt de Engelsche Nieuwsijfenst uit Cairo, dat krachtens een besluit van de in Alexandrië gehouden conferentie aan „maar schalk Tito" de rang is verleend van opperbe velhebber der Geallieerden. Siciliaansche kinderen naar de SovjetUnie. Radio Rome meldt: De laatste twee dagen zijn reeds zes schepen met Siciliaansche kin deren, uit de haven van Syracuse vertrokken met bestemming naar een Sovjet-Russische haven. Volgens betrouwbare berichten worden nieuwe transporten voorbereid. De moeders, die niet tot de kade werden toegelaten, kon den, naar Radio Rome meldt, slechts met moeite door de Anglo-Ampjikaansche posten worden tegengehouden. Dr. Göbbels over de luchtaanvallen op Berlijn. Rijksminister dr. Göbbels heeft Dinsdag de leiders der Berlijnsche partij-organisaties, der weermacht, der politie, der stedelijke autori teiten, der brandweer en der luchtbescherming ontvangen, teneinde hun na de zwpre terreur- aanvallen op de rijkshoofdstad zijn dank te betuigen voor hetschitterend optreden van alle /bij de afweer betrokken instanties en personeel. Tegelijkertijd bracht dr. Göbbels hun ook de waardeering' van den Führer over. -In een toespraak zeide de gouwleider, dat men ook in de toekomst met nieuwe terreur- aanvallen op Berlijn rekening moest houden. Desondanks zal eens de steeds sterker wor dende afweer en een komende vergelding aan het drijven der luchthunneh een einde maken. Evenals talrijke andere Duitsche steden, heeft ook de rijkshoofdstad in de afgeloopen ddgen en weken bewezen, dat de vijanden hit Duit sche volk door de luchtterreur niet op de knieën, kunnen brengen. Behalve aan de be wonderenswaardige houding der bevolking is dit in de eerste plaats te danken aan het op treden der partij, der weermacht, der politie en van het stedelijke bestuur. Uit de verbeten woede, zoo ging dr. Göbbels voort, waarmede alle betrokkenen optreden bij de bestrijding van de branden en de schade en uit hun schit terende prestaties heeft Rij de zekerheid ge kregen, dat het na het bevechten der eind overwinning in korten tijd gelukken zal de rijkshoofdstad grootsch en in nieuwe schoon heid weer op te bouwen. Berlijn zal dan, zoo wel uiterlijk als ook op grond van zijn moreel standhouden terecht den eeretitel van rijks hoofdstad kunnen opeischen. Stakingen in'Mexico en de V.S. Naar uit Mexico-City wordt gemeld, staken in Mexico 60.000 textielarbeiders, die een loonsverhooging van 20 procent eischen. De autoriteiten trachten door een bëmiddelings- actie uitbreiding der staking te voorkomen. Volgens United Press zijn de gemeentebe drijven van de Canadeesche stad Montreal Dinsdag bijna volkomen tot stilstand geko men door de staking van 2300 gemeente ambtenaren. De stakers, die lid zijn van de katholieke vakvereeniging der Canadeesche hoofdstad, verlangen verhooging van hun salaris. „Antwoord aan een eerlijk sociaal-democraat." In de serie brandende kwesties houdt Max Blokzijl heden over Hilversum I om 18.45 uur zijn praatje, dat tot titel heeft: „Antwoord aan een eerlijk sociaal-demo eraat". De gemeenschap Vreugde en Arbeid van het Nederlandse!:!; Arbeidsfront organi seert in samenwerking met den Neder-* landschen Volksdienst, in tal van plaat sen een Kerstfeest voor kinderen, wier vader in het buitenland werkt. Tijdens een Kerstfeest in Utrecht neemt een postbode de kaarten, welke de kleinen aan hun vader willen sturen, in ont vangst. (C.N.F./Schipper Pax c) Fiandin, Peyrouton en Boisson in arrest. Op bevel van het Fransche comité zijn Fiandin, oud-premier, Peyrouton, oud-gouver neur van Algerije, en Boisson, öud-gouverneur van Fransen West-Afrika, gearresteerd. Zij zijn overgebracht naar de militaire gevange nis te Algiers. De uit Algiers gevluchte Fransche oud kolonel Malez, die leider van den opbouw van het Gaullistische legers is geweest en wegens de bolsjewiseering der Gaullisten de wijk heeft genomen, heeft bij zijn aankomst te Tanger verklaard: „Het leger der dissidenten vertoont ernstige teekenen van verval. Op bevel der communisten zijn de nieeste actieve officieren ontslagen, aangezien zij als onbe trouwbaar werden beschouwd. Vijftigduizend marxisten, die uit een concentratiekamp zijn ontslagen en thans onder bevel van Marty staan, vormen het belangrijkste deel van het leger. Giraud heeft getracht in te grijpen, doch hij kon niets uitrichten. Precies zoo ziet het er uit bij de politie, die voor negen tien de tot de communistische partij behoort." De Am. oliepoiitiek in Arabië. Door het Arabische gezantschap te An kara is bekend gemaakt, dat de regeering van de V. S. Arabië een groote geldleening zal toestaan ter economische ontwikkeling van het land. Als tegenprestatie verplicht Arabië zich Amerikaansche oliemaatschap pijen belangrijke olieconcessies te geven. Darians moordenaar. Het comité der dissidenten te Algiers pu bliceert thans, een jaar na den moord op Darlan, een officieele verklaring betref fende zijn moordenaar. Deze verklaring luidt: Naar aanleiding van den dood van ad miraal Darlan hebben de autoriteiten en de pers door het publiceeren van tegen strijdige berichten een indruk gewekt, dat de moordenaar een Italiaansch agent was of iemand in dienst van Duitschland. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat deze ver klaringen onjuist waren. Op verzoek van de familie van Fernand Eugène Bonnier de la Chapelle, oordeelt het commissariaat voor justitie het noodig ze openlijk te logen straffen. BEKENDMAKING Extra keuringen voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland. Het SS-Ersatzcommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Januari nog een extra keu ring voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Ersatzcommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag, van 1014 uur. Alle inlichtingen omtrent dienstne ming in de Waffen SS of Landstorm Ne derland geven de Ersatzcommando's Den Haag, Korte Vijverberg 5; Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Gronin gen, Heerestraat 46; Heerlen, Saroleastraat 25. Kostelooze spoorwegbiljetten kunnen eveneens bij de bovengenoemde adressen aangevraagd worden. Mededeeling van den Fiihrsorgeoffizier. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: Het spreekuur yan den Führsorgeofficier, dat iederen Woensdag te Den Haag, Korte Vijverberg 5 gehouden wordt, zal op Woensdag 29 December niet plaatsvinden. Het eerstvolgende spreekuur is weer op Woensdag 5 Jan. 1944. Waarschuwende dagorder van Zweedschen opperbevelhebber. Generaal Thörnell, opperbevelhebber der Zweedsche weermacht, heeft ter gelegen heid van de jaarwisseling een dagorder tot de Zweedsche weermacht gericht, waarin hij waarschuwt voor de opvatting, dat het oorlogsgevaar'voor Zweden voorbij is. Hij verklaart, dat men niet den gering- sten waarborg voor de komende ontwikke ling heeft. Zonder een permanente mili taire paraatheid kan de regeering geen zelfstandige politiek volgen en de Zweed sche Belangen niet behartigen. Ofschoon de discipline en de geest der soldaten beter zijn geworden, doen zich enkele gevallen voor, waarin deze eigenschappen op be denkelijke wijze ontbreken. Men mag niet verzwijgen, dat vele Zweden en ook leden van de- weermacht zekere verschijnselen van vermoeidheid vertoonen, welke ge deeltelijk door de lange periode van pa raatheid te verklaren zijn. Die verschijn selen hebben zich uitgebreid, doordat veel vuldig de meening bestaat, dat het gevaar voor Zweden voorbij is. In dit verband wijst Thörnell er opnieuw op, dat er, sneller dan men denkt, een ge vaarlijke situatie voor Zweden kap ont staan. Het is eerste plicht, vooral voor de leden der weermacht, dat men dit beseft en dienovereenkomstig handelt. De pers publiceert dezen dagorder uit voerig en legt den nadruk op de wafefèchu- wing van den oppei-bevelhebber. ZUIVELFABRIKANT UIT ZIJN BEDRIJF ONTZET. De Overheid heeft termen gevonden het scherpe wapen van de bedrijfsontzetting te hanteeren jegens een zuivelfabrikant in het Limburgsche plaatsje Reymerstok (gemeente Gulpen), eigenaar van een aldaar gevestigde zuivelfabriek. Bij beschikking vaP den Se cretaris-generaal is deze „ondernemer op het terrein van de voedselvoorziening" ingaande 18 December 1943 voor onbepaalden tijd uit zijn bedrijf ontzet en is hem het gebruik van zijn bedrijfsgebouwen en zijn op het bedrijf gelegen woning ontzegd, terwijl in zijn plaats een daartoe aangestelde bewindvoerder met den tot diens beschikking bestelden bedrijfs- inventaris de bedrijfsvoering zal overnemen. Jarenlang heeft deze ondernemer zich schul dig gemaakt aan allerlei overtredingen. Een lange reeks van processen-verbaal, tuchtrech telijke verklaringen, vonnissen van den tucht rechter dan wel uitspraken van het centraal college voor de tuchtrechtspraak, getuigt van 's mans misdragingen. NDat hij tevens in aanraking met den straf rechter is gekomen behoeft daarbij niet te verwonderen. Bot,er afgeleverd zonder inne ming van distributiebescheiden, ongemerkte boter voorhanden, melk verkocht zonder bon en tegen te hooge prijzen, bepaalde zuivel producten bereid en afgeleverd zonder ver gunning, controle bemoeilijkt en tegenge werkt, botermerken onrechtmatig gebruikt, geknoei met monsters, administratie opzette lijk onjuist en onvolledig gevoerd er heerschte een schier chaotische toestand op administratief gebied ziedaar een onvol ledige opsomming, waarbij nog komt, dat Q$k technisch de zaak zooveel te wenschen over liet, dat er geen bedrijfszekerheid was. BIJ EEN INBRAAK DISTRIBUTIE BESCHEIDEN GESTOLEN. Een bewoonster aan de Waldeck Pyrmont- straat deelde aan de recherche mee, dat tijdens haar afwezigheid was ingebroken. Een ruit was vernield, waarna men was binnengeko men. Daarna is een deur van een kast gefor ceerd, waaruit distributiebonnen zijn gesto len. Als verdacht van deze inbraak heeft de recherche aangehouden de gebr. G., die be kenden zich aan het misdrijf te hebben schul dig gemaakt. De bonnen fiadden zij voor ƒ110 verkocht aan K. Deze is wegens heling aan gehouden. IN FRANKRIJK EEN JAS GESTOLEN. Een Haarlemmer had aan de politie mede gedeeld, dat tijdens -zijn verblijf in Frankrijk zijn jas was gestolen door een stadgenoot. Toen deze, zekere J., met verlof terugkeerde werd hij aangehouden en bekende zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1