Haarlemsche Courant Oorlogskerstmis 1943 Winterslag in het Oostelijke front woedt in volle hevigheid. Nieuwsblad voor Noord-Holland Britsch-Fransche commando troep aan Kanaalkust vernietigd. Rede van Dr Göbbels 288e Jaargang No. 301 Bureaux Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 19724, Redactie 10609 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Maandag1 27 December 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor XJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiafe, Haarlem K 1297 Sterke aanvallen der Sovjets bij Nikopol, Dnjepropetrowsk, Sjitomir, Kritsjef en Witebsk, Duitsche terreinwinst bij Resjitza en Sjlobin. In Zuid-italië: Straatgeruchten te Ortona. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt De winterslag in het Oosten werd ook op den eersten Kerstdag met onvermin derde hevigheid voortgezet. Aan het brug- gehoofd van Nikopol en ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk hervatten de Sovjets hun aanvallen, die in felle gevechten mis lukten; 71 vijandelijke pantserwagens werden stukgeschoten, waarvan alleen 66 binnen het bereik van een divisie infan terie. In het strijdgebied van Sjitomir breidde de vijand zijn met superieure strijdkrachten ondernomen aanvallen tot nieuwe sectoren uit. Vijandelijke aanvalsspitsen die onze stel lingen waren binnengedrongen, werden in verbitterde gevechten opgevangen. Ten Noord westen van Resjitza won de eigen aanval verder aan terrein. In den sector van Sjlobin zuiverden onze grenadiers in een tegenaanval een vijandelijke penetratie. Ten Noordwesten van Kritsjel ging de vijand met vrij sterke strijdkrachten tot den aanval over. Hij werd afgeslagen, een plaatselijke penetratie werd gezuiverd. In het gebied van Witebsk duurt de zware strijd voort. Pogingen van de Sov jets, hun penetratie te verbreeden en een doorbraak te foreeeren, werden door ingrij pende reserves verijdeld. In Zuid-Italië duren de zware gevechten in den sector van Ortona voort. In een tegen aanval werd een belangrijk hoogtepunt her overd. In Ortona zelf zijn verbitterde straat gevechten aan den gang. Aan de rest van het front verliep de dag kalm, met uitzondering van vrij zwakke vijandelijke aanvallen ten Noordwesten van Mignano. Op 24 December probeerde een uit Engel- schen en Franschen bestaande cammandotroep onze draadhindernissen aan de kust van het Kanaal te naderen. De troep werd in de pan gehakt. Bij aanvallen van Engelsch-Amerikaansehe formaties vliegtuigen op den eersten Kerst dag op de stad Bolzano en eenige plaatsen in het gebied van Noord-Italië, werden 5 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Duitbooten brachten de laatste dagen op den Atlantischen Oceaan en in de Middel landsche Zee 5 schepen tot zinken met een gezamenlijken inhoud van 34.500 brt. en tor pedeerden een ander schip; uit beschermende schepen van convooien en duikboot-jacht groepen werden 9 vijandelijke torpedojagers en convooischepen tot zinken gebracht. Boord afweergeschut der marine schoot boven de Golf van Biscaye een vliegboot van het type Sunderland neer. De „Scharnhorst" gezonken. Op 26 December heeft een formatie Duitsche zeestrijdkrachten op de Noorde lijke IJszee een voor de Sovjet-Unie be stemd convooi aangevallen. In langdurigen strijd met superieure Engelsche zware zeestrijdkrachten is daarbij het slagschip „Scharnhorst", tot de laatste granaat vurend, na heldhaftigen strijd gezonken. Het convooi en den Engelschen beveili gingsstrijdkrachten werd zware schade toegebracht. Het slagschip Scharnhorst was in 1936 van stapel geloopen en in 1938 voltooid. Het schip had een waterverplaatsing van 26.000 ton en een snelheid van 27 knoopen. Het voerde 9 stukken geschut van 28 c.M. en 12 stukken van 15 c.M., voorts bezat het 14 stukken luchtdoelgeschut van 10,5 c.M. en 16 van 3,7 c.M. Er waren twee catapult-instal laties en vier watervliegtuigen aan boord. Het slagschip was 226 meter lang, 30 meter breed, de diepgang bedroeg 7,5 meter. De be manning van de Scharnhorst telde 1460 koppen. Radiorede van Pétain. Maarschalk Pétain heeft via de Fransche radio een Kersttoespraak gehouden, waarin hij alle Franschen aanspoorde te denken aan het doodelijke gevaar, waarin Frankrijk zou ko men te verkeeren, wanneer in Frankrijk een burgeroorlog zou uitbreken of wanneer het communisme zou triomfeeren. „De Franschen twisten, zij haten elkaar, zij hoonen de over heid, zij plunderen en plegen sabotage. Luis tert naar een man, die alleen voor u hier is en die u als een vader bemint." BEKENDMAKING Extra keuringen voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland. Het SS-Ersatzcommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Januari nog een extra keu ring voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Ersatzcommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag, van 1014 uur. Alle inlichtingen omtrent dienstne ming in de Waffen SS of Landstorm Ne derland geven de Ersatzcommando's Den Haag, Korte Vijverberg 5; Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Gronin gen, Heerestraat 46; Heerlen, Saroleastraat 25. Kostelooze spoorwegbiljetten kunnen eveneens bij de bovengenoemde adressen aangevraagd worden. 58 vliegtuigen boven Rabaul neergeschoten. Luchtstrijdkrachten der Japansche marine hebben op 24 December den strijd aangebon den met een formatie van 135 vijandelijke vlieg tuigen, die probeerden Rabaul aan te vallen. Hierbij werden 58 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waarvan 5 waarschijnlijk. De Japansche verliezen bedroegen 6 vliegtuigen. Op de persconferentie heeft de woordvoer der medegedeeld, dat de vijandelijke verliezen hij de landingen op Kaap Marcus volgens voor zichtige schatting 4000 man bedragen. Kerstboodschap van Roosevelt. Roosevelt heeft in een Kerstboodschap verklaard, dat men zich aan Geallieerde zijde moet voorbereiden op nog veel meer leed, op slachtoffers en persoonlijke tra gedies. Er bestaan voor het Amerikaansche volk meer dan genoeg redenen om tot het inzicht te komen, dat deze oorlog een taaie en vernietigende oorlog is. Roosevelt zeide voorts, dat de oorlog thans een stadium bereikt, waarin men zich moet voorbereiden op lange verlies- lijsten van gesneuvelden, gewonden en vermisten. Er bestaat ook geen gemakke lijke weg naar de overwinning en het einde van den oorlog is nog niet in zicht. De vele officierefiT die ik, zoo zei Roose velt, op mijn buitenlandsche reis heb ont moet, hebben getuigenis afgelegd van de kracht, handigheid en vindingrijkheid der vijandelijke generaals en manschappen. Voorts hekelde Roosevelt de bij velen in de Ver. Staten heerschende meening, dat een snel einde van den oorlog te verwach ten en dat een overwinning reeds be haald is. In het verdere verloop van zijn Kerst boodschap verklaarde Roosevelt voorstan der te zijn van het toepassen van geweld voor het handhaven van den internationa len vrede. De Ver. Staten, Engeland en de Sovjet-Unie zijn het erover eens. dat De „Moord vereeniging". Deze foto toont den Amerikaanschen vlieger Kenneth D. Williams uit Charlotte (Noord Carolina), 1504 Scott Aventl;, geboren op 16 Mei 1922. Williams werd bij den aanval op Bremen op 26 November 1943 's middags kort na 12 uur bij Eggese (Grosz Mackenstedt) omlaaggeschoten. Hij behoort tot de vijandelijke terreurvliegers, die hun bommen op vrouwen en kinderen en op de woonwijken van Duitsche steden neerwerpen. De formatie, waartoe zijn machine, een Boeing Fortress 11, behoorde, draagt officieel du benaming „Murder incorporated", (Moordvereeniging). Deze benaming draagt ieder lid der bemanning in groote letters op de rugzijde van zijn vliegeruitrusting boven het Amerikaansche distinctief. Hetzelfde opschrift bevond zich op het neergeschoten vliegtuig. De ge vangen genomen Williams maakte bovendien bij zijn verhoor bekend, dat andere formaties en bemanningen mpt gelijksoor tige benamingen, welke aan de gangstertaai ontleend zijn, „ge doopt" werden. De gelaatsuitdrukking van den Amerikaanschen vlieger Williams leidt tot de gevolgtrekking, dat niet alleen de namen, maar ook de bemanningen uit de onderwereld van Chicago afstammen. (PBZ/R P. c> KORT NIEUWS Alle Parijsche openbare inrich tingen sluiten voortaan om tien uur des avonds in verband met stroombesparing. Het aantal ra dioluisteraars in Finland bedroeg eind November 475.479. Sinds het begin van dit jaar liep het op met een aantal van 50.357. Naar de Cor- riere della Sera meldt, zijn alle artilleristen van de Italiaanscha jaargangen 1896 tot 1922 opgeroe pen om bij de luchtafweer dienst te doen. Daar de vrouw van Ghandi drie maal een hart aanval heeft ge had, overweegt de Britsch-Indische regeering om haar vrij te laten. Bij verdrag tusschen Syrië, den Libanon en de Gaullisten gaat op 1 Jan. 1944 het beheer over douane, pos terijen en tele grafie van Syrië en Libanon uit handen van de Franschen over in die van de in- heemsche autori teiten. PREDIKBEURTEN Onze correspondenten gelieven er reke ning mede te houden dat de PREDIK BEURTEN voor Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag uiterlijk Woensdag in ons bezit dienlïn te zijn. „IN NEDERLAND WEET MEN HET". IDe titel van het politiek weekpraatje van Max Blokzijl van hedenavond luidt „In Nederland~weet men het." Mededeeling van den Fiihrsorgeoff*zier. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: Het spreekuur van den Führsorgeofficier, dat iederen Woensdag te Den Haag, Korte Vijverberg 5 gehouden wordt, zal op Woensdag 29 December niet plaatsvinden. Het eerstvolgende spreekuur is weer op Woensdag 5 Jan. 1944. Rijksminister Göbbels heeft, als alle jaren, op 24 December tot het Duitsche volk ge sproken. Hij wees er op, dat het Kerst feest, terwijl het vroeger, in vredestijd, het feest van de familie was, thans, op het hoogtepunt van den oorlog, voor mil- iioenen Duitschers als het ware het feest der gescheidenen is geworden. Ta ccze Duiirchers moeten bet dit jaar ver van het vaderland en van hun dierbaren vie ren, deels als soldaat aan het front of als wapenarbeider in voor den oorlog belangrijke bedrijven buiten het land, "is moeder met haar kinderen in de gouwen, die de geëvacueerden opnemen, of werkend in het uit de lucht be dreigde gebied, terwijl haar jongens en meis jes, beschermd tegen de verschrikking van de vijandelijke luehtterreur, in de kinderkampen verblijven. Duitsch verlangen znl in dit uur in alle richtingen door het rijk en naar verre streken gaan om de beminde en minnende har ten te zoeken en te verbinden. Niettemin blijft, aldus dr. Göbbels. ook dit jaar het Kerstfeest het meest Duitsche van alle Duitsche feesten voor ons allen. Als het ditmaal niet een feest van vrede en geluk kan zijn, dan moet het voor ons allen een geden ken van dit verlangen van millioenen zijn. Wij, Duitsch volk, zijn in dezen zwaren oor log om ons bestaan hard en onsentimenteel geworden, maar de poëzie van het leven, die nergens zoo schoon en verwarmend naar voren komt als bij het Kerstfeest, is daardoor niet verloren gegaan. Duitsche harten kloppen overal, waar Duitschers zijn, en de betoovering van den Kerstnacht verbindt ze met de ge meenschappelijke liefde en een groote natio nale hoop, die door dezen oorlog en de ko mende overwinning eindelijk in vervulling zal gaan. Deze hoop is dezelfde, of zij leeft in de nog veilige deelen van het rijk ofwel in de puinhoopen en kelderwoningen van onze door de vijandelijke luehtterreur zwaar geteisterde steden, staat opgericht als een groot Kerst- licht. dat zijn schijnsel over het geheele land verspreidt. Niemand van ons heeft ook maar in het minst de neiging om dit uur van een weemoe dig gescheiden zijn tot een uur van rouw te maken. Daarvoor zijn wij allen veel te hard geworden. Wij hebben in dezen oorlog veel verloren, maar ook veel gewonnen. Als wij armer zijn geworden aan uiterlijke goederen, is onze schat aan innerlijk bezit grooter ge worden. Wij leven in een tijd van de weder geboorte der wereld. Er is een sterk hart voor noodig, om dezen tijd te begrijpen en te ver- i staan. In de geschiedenis brengt elke geboor te haar weeën mee. Maar het gezonde instinct geeft jonge volken ook steeds weer de kracht om dat te dragen. Hoeveel bewijzen van on- sterfelijken levensmoed hebben wij Duitschers niet in het afgeloopen jaar wederom geleverd? Ons volk heeft zichzelf overtroffen en zooveel roem en eer vergaard, dat wij ons voor geen eeuw van onze geschiedenis behoeven te scha men. Onze soldaten hebben aan alle fronten gevochten met een heldenmoed, die de groot ste dapperheid uit onze sagengeschiedenis bij na evenaart en onze bevolking in het uit de lucht bedreigde gebied, onze mannen en vrou wen en zelfs onze kinderen staan tegenover de gemeene, arglistige luehtterreur met een held haftigheid en een doodsverachting, die meer dan erkentelijkheid en bewondering verdie nen. Hen allen geldt daarom vandaag mijn eerste groet. Groet tot de gewonden Een bijzonder woord van verbondenheid en erkentelijkheid spreek ik ook tot onze gewon den van het front en in het binnenland, die in lazaretten en ziekenhuizen genezing zoeken. De partij heeft alles gedaan om dezen Kerst avond voor hen tot een Duitsch feest te ma ken, hoewel zij van hun dierbaren gescheiden zijn. Hoe gaarne zouden- wij dat ook gedaan hebben voor onze gevangenen in het vijande lijke land. Zij kunnen gerust zijn, wij zullen hun geen schande bereiden. Als zij eens terug- keeren, zullen zij slechts ontvangen worden door een zegevierend, maar nooit door een verslagen volk. Daarvan mogen ook de Duitschers in het buitenland zeker zijn, die op moeilijke voor posten in vreemde landen staan, dagelijks den moddervloed der vijandelijke leugenpropagan da over zich heen moeten laten gaan en toch nooit den moed laten zinken. In het bijzonder gedacht de minister ook degenen, die treuren om het verlies van een zoon, een kind. var? hun vrouw, van man of vader, die aan het front of in het uit de lucht bedreigde gebied hun leven hebben geofferd voor het leven van het volk. Wat zou ik, al dus de minister, ten overstaan van hun smart meer kunnen zeggen, dan dat het volk zich deze offers waardig zal toonen. Juist zij, die alles voor het vaderland hebben geofferd, heb ben het recht van ons te verlangen, dat de komende overwinning het prijsgeven van zoo veel bloed en leven ook zal beloonen. Slechts moede en zieke volken hebben geen begrip meer voor den zin van een zoo held haftigen offerweg als het Duitsche volk gaat. Wat beteekent daartegenover het door de sla gen van den oorlog in menig opzicht primi tiever geworden leven? Het versterkt ons weerstandsvermogen, ons nationale plichtsge voel en onze vastbeslotenheid om door dezen oorlog een radicale wending in ons historisch lot tot stand te brengen. Wij marcheeren thans met lichte bagage. Velen onder ons hebben niet veel meer te_ verliezen. Het verlies van hun goed heeft hen slechts harder en strijd vaardiger gemaakt. De vijand heeft er geen denkbeeld van welk een kracht daarmede in het Duitsche volk is wakker geroepen. Wel licht zal hij die kracht in het komende voor jaar ondervinden bij een militair treffen met onze weermacht in het Westen. In het afge loopen jaar zijn wij in de groote steden en ook op het platteland dichter bij elkaar ge komen. In vele gevallen hebben wij elkaar pas daarbij goed leeren kennen. Wat ons nog ont brak om een volk te worden, dat heeft de vijand ons door zijn gemeenheden gegeven. Het rijk, de duizendjarige droom van alle goede Duitschers, vindt zijn voleinding niet in goede voornemens, het moet in onszelf zijn wedergeboorte beleven. Ais op aarde het langst duurt, wat onder de grootste gevaren en den zwaarsten druk bevochten en gehand haafd wordt, dan moet ons rijk eeuwig duren. Wij zullen het rijk in onze mannelijke be scherming nemen, als er gevaar dreigt en het, als wij eenmaal oud en moede geworden zijn, toevertrouwen aan de handen van een jeugd, die ons ijverig navolgt, opdat het nooit zal vergaan. Dat zijn de gedachten van diepe be zinning, die ons op den vijfden oorlogskerst avond bezielen. Het is geen feest van den vre de, maar volgens den wil van onze vijanden een feest van den oorlog, maar het moet ons brengen tot den vrede, een schoonen en ge- gelukkigen vrede, dien wij willen bevechten voor onszelf en vooral voor onze kinderen. Wij willen voor onze kinderen een dierbaar vader land bevechten, dat rijk is aan goederen van cultuur en geest, met een volk vol levensmoed en levensvreugde, gezond van lichaam en ziel en steeds bereid om het riik te beschermen. De minister bracht vervolgens de groet van den Führer aan het Duitsche volk over. Zoo als hij, aldus dr. Göbbels, thans in den geest bij zijn volk is, zoo is zijn volk bij hem. Onze groet aan hem is tevens ook onze dank en onze gelofte. Onze vijanden staan tegenover een volk, dat thans nog slechts denkt aan de zekere overwinning. Op leven en dood aan het rijk toegewijd, staan wij onwrikbaar om den Führer geschaard. Sterk van hart mar cheeren wij naar de toekomst. Welke vijand zou kunnen hopen het ooit klaar te spelen met zulk een volk, het door list te overrom pelen of onder het geweld van zijn wapenen te doen buigen. Het vaste geloof in de komen de overwinning is het wapen van ons hart. De hardheid van den tijd vindt ons bereid. Wij zullen de hardheid van onzen wil daartegen over stellen. Wie zou er aan willen twijfelen, dat de hardheid van onzen wil de hardheid van den tijd overwint? Daarvoor zijn slechts geduld en volharding noodig, hardheid van hart, wat intelligentie en een onwrikbare moed. Wij willen alles op ons nemen, nooit echter de schande, die voortvloeit uit de laffe gezindheid.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1