u Onder Ons. I I a Eng iAchen in Athene. Zij zijn nu gekomen, de reeds sinds langen tijd aangekondigde Engelschen, maar andnrs, dan zij het zich gedacht hadden. Hier marcheeren zij in de straten van Athene in gevangenschap, nadat zij op het eiland Leros kapi- tuleerden. (PK Teschendorf Transo/Europr. P. c) KORT NIEUWS De 60.000 Mexicaansche textielarbeiders, die in staking waren gegaan, hebben het werk hervat op voor waarde, dat de regeering hun looneischen bin nen twee weken zal inwilligen. De Britsche minister in het Midden-Oosten, Casey is benoemd tot gouverneur van Bengalen. Deze benoeming heeft zijn uittre den uit het oor logskabinet ten gevolge. Pembaur Prof. Josef Pembaur vertolkte Maandag avond in de Gem. Concertzaal op de hem eigene ultra-romantische wijze een uitgebreid Beethoven-Brahms-Schubert-Chopin-Liszt-pro gramma. Het klonk als „Ein Marchen aus alten Zeiten", zooals we ons wel eens voor stellen dat de groote romantici, voornamelijk Liszt en zijn adepten moeten gemusiceerd hebben: uiterst innerlijk bewogen en met een groote vrijheid van tempo en dynamiek. Of er werkelijk in dien tijd zoo gespeeld werd, kan ik niet navertellen; alleen weet ik, dat de Liszt-leerlingen die ik nog het voorrecht ge had heb te mogen hooren in mijn jeugd, voor zoover ik het mij herinneren kan, niet zóó expressief romantiseerden als Pembaur. Maar Pembaur heeft zijn voorbeelden bij de nog oudere Listzianen kunnen zoeken en, verder puttend uit zijn eigen natuur, zich den stijl eigen maken, die zijn spel een zoo merkwaar dig retrospectief karakter geeft. Niemand mag er aan twijfelen dat deze .klavierkunstenaar uit volle overtuiging is zooals hij is. Zoo ooit het woord van Boileau „le style c'est l'homme gewaarmerkt werd, dan zeker bij dezen vir tuoos, wiens interpretaties evenzooveel zelf bekentenissen zijn: zoo voel ik het, zoo doe ik het, zoo ben ik; ik en kan niet anders. En wie in den ban van zijn suggestie komen en dat zullen wel de meesten zijn moeten hem ge- looven. De kracht der persoonlijkheid en der onwrikbare overtuiging doet wonderen. En zoo hoorden we dan zeer persoonlijke herscheppingen van Brahms' eerste Ballade, van Beethoven's Appassionata, van Schubert's Wandererfantasie, van Chopin's Ballade in g kl. t. en van een paar Liszt-composities. Bij deze laatste werken vooral was Pembaur volop in zijn element; hier werkte de aard der muziek mee om de vertolkingskunst te dienen. Pembaur maakte voor ons de 13e Rhapsodie en de „Legende van den H. Franciseus van Paola over de golven wandelend" tot een reeks boeiende muzikale beelden, virtuoos vertolkt, maar bovenal suggestief verteld. Geen wonder dat het publiek opgetogen was en dit nog meer werd, toen het als bisnummer ook nog „Hymnus der Liebe" van den onver- moeibaren virtuoos te hooren kreeg. JOS. DE KLERK. „Koning Lach." Gedurende de Kerstdagen is in den Stads schouwburg Ben ter Hall's Revue „Koning Lach" eenige malen opgevoerd. De naam Ter Hall schept verplichtingen, waaraan m.i. in lang niet alle opzichten is voldaan. Natuurlijk maken de tijdsomstandigheden het moeilijk om te komen tot een voorstel ling zooals we die vroeger gewend waren. Toch is het met mogelijk alle tekortko mingen met een dergelijken dooddoener te verontschuldigen. De naam van de revue is misleidend. Ik laat nu buiten beschouwing dat de bij de meeste komische scènes gewekte lach, voor zoover deze inderdaad gewekt werd, moei lijk „koninklijk" genoemd kon worden en let in de eerste plaats op de samenstelling van het geheel: er was hier vooral sprake van „show" in allen mogelijken vorm (op treden van „girls", balletten enz.); de scènes die het publiek in een vroolijke stemming moesten brengen waren verre in de minderheid. Ik wil werkelijk geen buitensporige eischen stellen en houd rekening met het revue-genre. Maar dit heeft ons vroeger in zijn besten vorm een heerlijk luchtige, beschaafd geestige humor gebracht; en op een lager plan was het toch nog altijd ver makelijk en onderhoudend. Aan dezen iaatsten eisch had „Koning Lach" toch minstens moeten voldoen. Er waren enkele aardige gedeelten, zeker. Maar ze gingen teloor in een ietwat rommelige, gerekte vertooning. Behalve een harmonische opzet ontbraken humoristische talenten van eenige allure. Iemand als Van Aerschot heeft er ongetwijfeld slag van om het publiek te vermaken, maar hij was ook de eenige bij wien we een vlotheid en humor ontdekten die schetsen van een beter allooi waardig zouden zijn. De balletten en overige „shows", hoewel ook niet van bijzonder gehalte, vormden zoodoende nog niet het minste deel van deze revue. B. VEURMAN. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 5 tot en met 11 Decem ber werden in de provincie Noord-Holland 266 gevallen van roodvonk gemeld; waar van te Amsterdam 203, Aalsmeer 1, Be verwijk 1, Bloemendaal 2, Haarlem 9, Heemstede 4 en Velsen 3. Over deze periode bedroeg het aantal aangegeven diphteriepatienten 520, waaronder te Aals meer 1, Amsterdam 322, Assendelft 1, Be verwijk 3, Bloemendaal 1, Haarlem 54, Haarlemmerliede en Spaarnwoude 1, Haar lemmermeer 4, Heemstede 3 en Velsen 13. Er werden in Noord-Holland slechts 4 ge vallen van kinderverlamming gemeld, waarvan de patiënten allen in Amsterdam woonachtig zijn. VOOR DEN POLITIERECHTER. „Radio-misdeelden". Na de inlevering der radiotoestellen wor den er door sommigen pogingen aangewend om zich van het behoud der aetherklanken te verzekeren. Er worden echter bij den radiodistributiedienst geen nieuwe aanslui tingen meer verstrekt, doch hierdoor laten sommigen zich geenszins ontmoedigen. Het „stroopen" van radiomuziek schijnt- voor hen een soort liefhebberij te zijn. Deze clandestiene vertakkingen van het radio distributienet veroorzaken echter vrijwel steeds storingen; zoodat de luisteraars uit eindelijk weinig plezier van hun experi ment beleven. Dit moesten Maandagmor gen een drietal hunner ervaren, toen zij zich bij den politierechter terzake stroom- diefstailen hadden te verantwoorden. De 22-jarige operateur D. M. W. kreeg een geldboete van ƒ10 of 6 dagen hechtenis. De Haarlemmer W. v. S. ontving een der gelijke straf, terwijl de 25-jarige werktuig kundige C. K„ die reeds eerder een boete had betaald, tot 4 dagen hechtenis of 6 werd veroordeeld. Oneerlijke werksters. De 25-jarige werkster S. C. M. K. te Haarlem verrichtte geregeld bij de familie v. L. haar werkzaamheden, doch maakte hierbij van de gelegenheid misbruik om zich diverse voorwerpen toe te eigenen. Aanvankelijk ging alles goed, doch uitein delijk kreeg men achterdocht. Het neerleg gen van gemerkt geld was voldoende om de dievegge te ontmaskeren. Zoo verscheen zij Maandagmorgen voor den politierech ter, waarbij bleek, dat zij reeds twee paar kousen, suiker, koffiesurrogaat. snoepbon- nen en enkele zilverbonnen had gestolen. De officier achtte een dergelijk feit zeer ernstig. De straf luidde twee weken ge vangenisstraf met toepassing van de gra tie-clausule. De 20-jarige werkster A. S. d. K. huldigde eveneens dergelijke prac- tijken. Ten nadeele van mevrouw S. wer den er ook door haar een aantal voorwer pen gestolen. De bij haar gevonden tasch bevatte jam, luiers, biscuit, schoensmeer en enkele sigaren. De verdachte, die in middels was ondertrouwd, werd veroor deeld tot tien dagen hechtenis met toepas sing van de gratieclausule. De rechter merkte hierbij op, dat een vonnis nu een maal niet bevorderlijk is voor de feest vreugde der aanstaande bruiloft. KERST-MATCH DER KY.NOLOGENCLUB KEN'NEMERLAND. Talrijke hondenliefhebbers waren Eersten Kerstdag met hun dieren in „Dreefzicht' bijeengekomen, om deel te nemen aan de Kerstmatch der Kynologenclub Kennemer land. Er was voor dit evenement een flinke animo en de ruime zaal bood een ongewoon schouwspel. Binnen een carré, dat door tafeltjes werd gevormd, verrichtte de popu laire keurmeester George Krebs uit Amster dam zijn taak. Deze dierenkenner bij uit nemendheid liet elke hond de revue passeeren, waarbij steeds de nocdige opmerkingen wer den gemaakt. Het geheel dezer match zou men kunnen karakteriseeren als een boeiende causerie, waarin talrijke wetenswaardigheden over de diverse rassen waren verwerkt. De 38 concurrenten maakten deel uit van een bont gezelschap viervoeters, want men behoefde geenszins over afwisseling te klagen. Daar waren bijvoorbeeld: de fiere Duitsche herdershonden en de uitdagende foxterriers, de bekende Hollandsche keeshonden en de typische Pekingeezen. Een rijzige snelle Barsof bleek een waar contrast te zijn van de zeld zame whippet; evenals de krachtige Engelsche bulldog (een echte Nurks) van het Chow-Chow mode-exemplaar. Bij deze groote verscheiden heid ontbraken ook de Shetlandsche herders bonden, de Welsh-terriers, de bouviers, de spaniels en de dashonden niet. Eerst na drie uren konden de talrijke prijs winnaars worden bekend gemaakt. Over het algemeen toonde- de heer Krebs zich zeer tevreden over de kwaliteit der deelnemende dieren. Voor twaalf exemplaren luidde het oordeel zelfs uitmuntend. De uitslag der prijswinnaars vermeldt onder anderen: len prijs: „Basko Aleida van do Zaanhoeve", bouvier, eigenaar J. C. Hofdijk; 2. „Czaar Nicolaas van 't Saenredam", Engel sche bulldog, eigenaar C. Kluft. Met de glad- harige foxterrier: „Kampioen Cromwell of Joy" verwierf mevrouw C. P. Gunckel Dek king niet minder dan vier prijzen. Als num mer vier werd „Merthyr's Grietje", Welsh terrier van F. M. Heerkens Thijssen gerang schikt. „Ching-Ming" Pekingees, eigenaresse mej. F. Poot, was het mooiste dameshondje. Bij de Hollandsche keeshonden behaalde „Bertha van Maronsart" van J. Kloes een prijs. „Barbara of Joy" van mevr M. Gunckel Dekking werd nummer één der dashonden. Voor de Duitsche herdershonden won P. van Zwieren met „Dora van de Schapenduinen" een prijs. Aanmelding voor den Landstorm. Voor de provincie Noord-Holland kunnen Nederlanders van 17 tot 45 jaar zich vervoe gen voor inlichtingen en aanmeldingen bij den vertegenwoordiger van den Landstorm: Voor Alkmaar en omstreken eiken Maandag van 19 tot 21 uur, Kringhuis N.S.B., Parkstraat 3; voor Amsterdam en omstreken eiken Dins dag van 19 tot 21.30 uur district N.S.B., Jan Willem Brouwersplein 5; voor Haarlem en omstreken eiken Donderdag van 19 tot 21.30 uur kringhuis N.S.B.. Paviljoenslaan 3. De duur der opleiding is vier maanden: zij die voor Arbeitseinsatz zijn aangewezen, wor den vrijgesteld van uitzending. TENTOONSTELLING VAN H. F. BOOT TE ROTTERDAM. Voor een veertigtal olieverfschilderijen en elf aquarellen en teekeningen van den Haarlemschen kunstschilder H. F. Boot heeft de gemeentelijke dienst voor kultu- reele zaken te Rotterdam de groote ach terzaal van „Het Kunstenaarshuis" afge staan. Het doek „Abraham en de engelen", bekroond in den wedstrijd van het Vrouwe Virgiliusfonds, neemt de eereplaats in en verder wisselen portretwerk, naaktstudies en stillevens af met visies uit het volks leven. De gemeente Rotterdam heeft het doek „De kaartspelers" en een rood-krijt- teekening aangekocht. Het ligt in de be doeling deze werken een plaats te geven in de gemeentegebouwen. ROOKEN IN AUTOBUSSEN Een lezer vestigt de aandacht op het on aangename verschijnsel, dat dikwijls in de te Haarlem rijdende autobussen gerookt wordt, hetgeen voor niet-rookende passa giers overlast en bij de volte in de bus sen ook gevaar oplevert. Directie en controle staan hier machteloos. In de bus sen staat duidelijk te lezen, dat rooken ver boden is, maar het publiek moet nu een maal medewerken, anders komt er van zulk een verbod niets terecht. Op dit publiek doet de lezer dus een be roep. Als de rookers een kwartiertje hun gewoonte kunnen bedwingen en de chauffeur geeft daarbij het goede voor beeld is er alweer wat ergernis minder. Roode Kruis Kinderlegitimatiekaart In het holst van den nacht Wordt verschrikking gebracht En men vlucht als een haas ergens henen. Raken kind'ren verstrooid? Met hun kaartje getooid Weet men ras waar ze heen zijn verdwenen. Ouders of voogden, vraagt voor Uw kinderen tot 15 jaar een kinderlegiti matiekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar bij: Hoofden van scholen, Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking) Afdeelingsbesturen van het Ned. Roode Kruis. Prijs 0.10. Minvermogenden kosteloos. Verduisteren: van 16.45 tot 8.45 uur DE JEUGD EN DE DIEREN BESCHERMING Tot vele jongeren is het begrip der dieren bescherming nog geenszins doorgedrongen, maar desondanks laat het bestuur der afdee- ling Haarlem der Ned. Ver, tot Bescher ming der dieren zich niet ontmoedigen en zoo wordt er in het bijzonder de aandacht gericht op de jeugd. Bij dit streven bleven gelukkig de resultaten niet achterwege: tal rijke jongens en meisjes werden enthousiaste dierenvrienden! Thans trekt de etalage van het afdeelingsgebouw aan de Ridderstraat 11 de belangstelling van het jonge volkje. De attributen, welke men hiervoor heeft gebe zigd, zijn slechts bescheiden: een sneeuwta- fereeltje met wat dennengroen en enkele kinderfiguren, een paar opgezette vogeltjes, een vogelhuisje en aardige prenten maken er deel van uit. Het geheel is voor velen een aanleiding om even stil te staan en hiermede heeft het bestuur reeds bij voorbaat zijn doel bereikt. De raadgevingen hebben betrekking op het verzorgen der vogels in den winter; zij zijn eigenlijk simpel, doch worden helaas maar al te weinig toegepast: voeder niet op de sneeuw.houd steeds voor de geveder_ de vrienden een stukje zwarte grond sneeuw vrij... en zorgt bij abnormaal koude dagen voor wat lauw water (bij vriezend weer be reikt men met een paar steenen en een woxine-lichtje, zooals in de etalage wordt aangetoond uitstekende resultaten) Het zijn slechts luttele kleinigheden doch stellig zal de afdeeling met deze actie onder de jeugd succes hebben. Nu zijn we dan „onder ons". In dit hoekje kunt ge voortaan eiken dag iets lezen over alle mogelijke onderwerpen, die zich zoo in deze dagen aan ons opdringen. Dat kan over de distributie zijn niet allemaal tegelijk, alstublieft dat kan over 'n film gaan, over 'n tooneelstuk, over 'n concert, over het gedrag van het publiek in de tram en den trein, over Oudjaar en over, ja, eigenlijk over alles behalveover de politiek en den oorlog. Indien ge iets te vragen hebt, dat ook voor anderen van belang kan zijn, vraagt het, en dan zullen we er samen over praten. Laten we elkaar eerlijk en openhartig de waarheid zeggen en laten we eerlijk genoeg zijn om er direct aan toe te voegen:^in zooverre de omstandigheden het ons nu eenmaal ver oorloven eerlijk en openhartig te zijn. Afgesproken dus, zet op de enveloppen „Onder ons" en dan krijg ik het wel. Kunnen we er niet in de krant over praten dan ont vangt ge zelf antwoord. Maar nogmaals alléén kwesties die ook voor anderen van belang zijn. Onder ons gezegd: zijn we met te dikwijls geneigd alles belangrijk te vinden als het maar ons zelf betreft 0 De distributie van appelen. De groentehandelaren wier namen beginnen met de letters K tot V (tot en met P. Veldt) zullen Donderdag de rantsoenen appelen kun nen afleveren aan degenen, die bij hen bon 13 van de groentekaart hebben ingeleverd. Vrij dag zullen de winkeliers van P. Veldt af tot en met F. Woning de appelen voor aflevering voorradig hebbem. ONTSNAPT EN WEER AANGEHOUDEN. De 39-jarige mej. M. uit Haarlem, die in Alkmaar eenige verduisteringen had gepleegd, was ruim een maand geleden aldaar in het Huis van Bewaring opgesloten. Toen zij ziek werd en in het Centraal Ziekenhuis in Alk maar werd opgenomen, wist zij uit, deze in richting te ontsnappen. De Haarlemsche politie heeft dezer dagen de vrouw aangehouden en naar Alkmaar overgebracht. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Autoped, Rijnsdorp. Grebbestraat 28; hand schoenen, Moonen, Begijnhof 12; hoed, Snoeks, Spaarnoogstraat 5; geld, Willemsen, Zuider-Tuin- dorplaan 19; hond Huijsdenus. Gijsbrecht van Aemstelstraat 173; kousen, Boegborn, Voorhelm- straat 41 rd.; kerkboek, Laan, Soerabajastraat 1; muts, Willegen. Leidschevaart 38; mof, de Jong, Bataviastraat 43'; teekeningen, Sparbe, Atjehstraat 104; want. Tiggelaar, Spaanschevaartstraat 111; wagentje, Molenaar, Jan de Braijstraat 8. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN Aangehouden is de Bloemendaler K„ die bekend heeft hier ter stede vier fietsen te hebben gestolen. In den loop van Maan dag zijn drie fietsen ontvreemd. VIER AUTOBANDEN GESTOLEN. Door verbreking van een slot van een schuurtje, staande aan de Korte Klever laan, zijn tijdens de Kerstdagen vier auto banden gestolen. VESTIBULEDIEF WAS WEER OP PAD. Uit een vestibule aan de Florisstraat zijn vier jassen gestolen. EENIGE HALTES VERVALLEN. Met ingang van 3 Januari vervallen de volgende haltes van de stadslijn Soenda- pleinHeemstede: Ds. Leydsstraat, Ken- nemerstraat en Valkenburgerplein (Heem stede). DE HEER VV. BOUMAN OVERLEDEN. Te Amersfoort, waar hij tijdelijk ver toefde, is in den ouderdom van 68 jaar overleden de heer W. Bonman, oud-hoofd inspecteur der Gemeentelijke Duinwater leiding, alhier. Na eerst eenigen tijd werk zaam te zijn geweest bij de Amsterdam- sehe waterleiding, trad hij op 1 April 1898 bij de inmiddels opgerichte Haarlemsche Waterleiding in dienst als eerste klerk. 1 Januari 1917 werd hij opzichter, 1 Juli 1921 inspecteur en 1 Mei 1924 hoofdinspec teur. Toen een aantal ambtenaren wegens het bereiken van den zestigjarigen leeftijd den gemeentedienst verliet, werd de heer Bouman op 1 Januari 1938 op wachtgeld gesteld. De crematie is bepaald op Woensdag middag te Westerveld, na aankomst van trein 14.50 uur.. RADIO.PROGRAMMA WOENSDAG 29 DECEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Ochtendgroet van Ludwig Rüth. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma-overz, 8.00 BNO Nieuws, ö.io Gees Veening en zijn gezelschap. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Fragmen ten uit composities van Eduard Künneke. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Ork. Gerard Lebon. 10.45 Voor dracht. 11.00 Orgelspel. 11.30 Pianospel. 12.00 Al manak. 12.15 Salonorkest. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Hoe prettig is zoo'n jagerij. 13.15 Salonorkest. 13.45 De vrije Woensdagmiddag. 15.00 Godsd.. uitz. 15.15 Musette-orkest en solist. 15.45 Gram.muz. 16.15 Alpenwijzen. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Viool, cello en pano en gram.muz. 18.00 BNO Bra- bantsch praatje. 18.05 Septet Jonny Ombach en soliste. 18,45 Heden ik, morgen gij. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Het Omroep Symphonie Orkest en solist. 19.45 De familie Speelman. 20.15 Het Omroep Symphonie Orkest. 20.50 Zang en piano. 21.00 Uit 't jonge hart. 22.00 BNO Nieuws- en cultureele berichten. 22.1524.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Voor ieder iets. 18.00 Orkest-concert. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Gevarieerd solistenconcert. 20.15 Sportpraatje. 20.30 Over het hart. 21.15 Liederen uit den cyclus „Winterreise". 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws en cultureele berichten. i l Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: ,T. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men. Heemstede.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2