Haarlemsche Courant Tweede front thans actueel geacht. Sovjets bij Witebsk teruggeworpen. Oordeel van Duitsche militaire kringen. Krachtige druk bij Sjitomir. 288c Jaargang No. 303 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134938 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Nieuwsblad voor N oord-Holland WcRnsdag 29 December 1943 Versehünt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Anglo-Amerikanen kunnen volgens Berlijn niet in gebreke blijven. Samenhang van actie in het Westen met winteroffensief der Sovjets. De situatie aan het Oostelijk front: geen territoriale aangelegenheid, maar een kwestie van het juiste oogenblik. Omtrent de algemeene Europeesche oor logssituatie schrijft de militaire correspon dent van het D.N.B., Martin Hellensleben: Terwijl men in Duitsche militaire kringen een houding van rustige zeker heid bij duidelijke gereserveerdheid aantreft, houdt het vijandelijke kamp zich in tegenstelling daarmee bezig met de toekomstige ontwikkeling op de oorlogsterreinen. Men toont zich daar althans bezorgd en probeert deze be zorgdheid te verbergen achter magere succesberichten. Dat betreft zoowel den in het Oosten begonnen winterslag als de kwestie der oprichting van een nu eindelijk doeltreffend tweede front, een kwestie, van welker actualiteit men aan Duitsche zijde overtuigd is. De inspectiereis van generaal-veldmaar- schalk Rommel op de eventueele punten van actie en de jongste officieele publica tie hierover heeft voldoende aangetoond, dat men aan Duitsche zijde gereed is. De vijand kan niet in gebreke blijven. Dat is algemeen de opvatting van Duit sche militairen. Een z.g. synchroniseering van beide ondernemingen is naar Duitsche opvatting een noodzakelijkheid voor den tegenstander. Ongetwijfeld is zij ook het belangrijkste militaire resultaat van de conferentie in Teheran geweest. En alles wat de vijand hierover zegt en inmiddels gedaan heeft, duidt er immers op, dat de poging thans moet worden geriskeerd, on der afleiding van de werkelijk te vormen zwaartepunten der invasie. Zal zij werkelijk geriskeerd worden? Daar van Duitsche zijde alle maatregelen genomen zijn, interesseert de beantwoor ding van deze vraag den Grootduitschen generalen staf slechts uit technisch oog punt, In dit verband is ook de Kerstrede van Roosevelt van belang, vooral het feit, dat de Engelschen met betere kennis van de gevaren eener invasie, het opperbevel over den geprojecteerden „gecombineer- den aanval", dus het z.g. tweede front, en daarmede de uitsluitende verantwoordelijk heid voor r--r\ mogelijke mislukking, heb ben overgezien aan de Amerikanen. „Er bestaat geen gemakkelijke weg naai de overwinning en het einde is nog niet in zicht". Op dezen zin van Roosevelt wordt in Duitsche militaire kringen sterk de na druk gelegd. Het Oostelijk front. De toestand in het Oosten heeft zich in ieder geval niet zoo ontwikkeld, als in het plan lag van de tegenpartij. Het optreden van de winterreserves, die nu datgene moeten klaarspelen, wat aan de vroegere massale inspanningen en massale offers niet is g'elukt, heeft niet het groote begin- succes opgeleverd. Er valt op het oogen blik zelfs een lichte ontspanning in de ge vechtspositie waar te nemen. Evenwel rekent men aan Duitsche zijde op een ver dere verscherping van den stormloop der Sovjets op de Duitsche stellingen en be schouwt men cie tot dusver ondernomen wintergevechtshandelingen slechts als een inleiding. Maar, hoe men het ook bekijkt, in het Oosten is de winteroorlog geen een zijdig bolsjewistische aangelegenheid. De faze van de worsteling om het initia tief is afgelost door de faze van de worste ling om het behoud van het initiatief. Oostelijk van Sjitomir zijn nieuwe bols jewistische concentraties gevonden. Der halve zullen hier nog zware en uiterst zware gevechten ontstaan. Aan Duitsche zijde is men er op voorbereid. Bij Witebsk ligt het tweede zwaartepunt van het Sovjet-offensief. Opmerkelijk is, dat in tegenstelling tot het strijdbeeld in de beide vorige winters, ook hier Duitsche tegenaanvallen aan den gang zijn, hier, in een gebied, waarvan men moest aannemen, dat het 't uitsluitend aanvalsdomein zou zijn van de bolsjewieken. Vooral echter loopt de Duitsche tegenactie ten Noorden van Kirowograd en ten Noordwesten van Resjitza verder. Hetzelfde geldt van het strijdgebied ten Noorden van Kriwoi-Rog. De Duitsche actie ten Westen van Resjitza schijnt overigens op het oogenblik er meer op afgesteld te zijn, de terreinwinst van den laatsten tijd te versterken. De totale indruk van het Oostelijk front is, dat ondanks het kennelijke ontzien van de eigen strijdkrachten, de Duitsehers dit maal actief in den winterstrijd staan en dat de Sovjets weer een nieuwe periode van de aderlating ingaan, niet echter in de door hen gewenschte periode van den eindstrijd. Zij schijnt, wanneer men de Duitsche bewegingen met aandacht gade slaat, geen territoriale aangelegenheid te zijn, doch uitsluitend een kwestie van het ontstaan van het gunstigste oogenblik, dus een kwestie van tijd, een kwestie van het rijp worden van de algemeene situatie in den breedsten zin des woords. Bommen op buitenwijken van Rome In N.-Italië 19 bommenwerpers neergeschoten. Vijandelijke vliegtuigen hebben Dinsdag tegen den middag zware bommen laten vallen op wijken aan den rand van Rome. Er stortten eenige huizen in, waardoor tal rijke personen gedood of gewond werden. Aan de Via Appia en ten Oosten van Rome, werden verscheidene personen door bom scherven getroffen. Ongeveer 50 menschen werden gewond door machinegeweervuur. Het verschijnen van de Engelsch-Ame- rikaansche vliegtuigen boven Rome werd in Vaticaanstad onmiddellijk opgemerkt. De Paus ging. zooals ook bij vorige aanval len, onmiddellijk naar het venster om de manoeuvres der vliegtuigen gade te slaan. Toen hij de bommen hoorde inslaan, liet hij zich rapport uitbrengen over de aan gerichte schade. In de middaguren van den 28sten De cember hebben, naar het D.N.B. verneemt, Duitsche jagers in het Noorditaliaansche gebied 25 Amerikaansche viermotorige bommenwerpers aangevallen. In hevige luchtgevechten vernietigden zij de uit 9 bommenwerpers bestaande eerste formatie en drongen een tweede formatie van het beoogde doel weg, zoodat de vijandelijke bemanningen talrijke bom men uit nood lieten vallen. Ook de lucht doelartillerie wist een toestel neer te schie ten. Volgens de tot nu toe beschikbare rapporten zijn 19 van de 25 bommenwerpers vernietigd. Cealieerde Atlantische politie. De gedurende den oorlog georganiseerde Anglo-Amerikaansche „Atlantische patrouille- dienst" zou volgens welingelichte Londensche kringen ook na den oorlog gehandhaafd wor den. Naar de Londensche correspondent van Social Demokraten verneemt zal deze „Atlan tische Politie" behalve marine-strijdkrachten ook belangrijke eenheden van het luchtwapen -atten, zoodat de kwestie van het afstaan vloot- en luchtwapensteunpunten van bijzonder belang is. Men hoopt, dat men deze plannen zonder het sluiten van een direct pact kan verwezenlijken. Abetz bij Pétain. De Duitsche ambassadeur Abetz is Dins dagmiddag' Vergezeld van den specialen ge delegeerde van de Duitsche rijlcsregeering bij maarschalk Pétain, gezant Von Renthe- Fink, te Vichy aangekomen. De beide diplo_ maten zijn kort na ^aankomst door Pétain ontvangen. I A. .vcerge vechten in het gebied van Newd. - ï- blik na den strijd is de waardeering door den chef van de compagnie. Twee dappere Neder-Saksers schoten iw;t hun Pak bij een der dagelijksche aanvallen acht pantserwagens buiten gevecht. Voor deze bijzondere prestatie kregen beiden het IJzeren Kruis. Zoo eindigde een der gevechtrijke dagen, welke blït weermachtbericht vermeldt met de eenvoudige woorden: „Plaatslijke gevechten in het gebied van Newel". (P K. Muck O/H P. c) KORT NIEUWS Volgens een mededeeling van het Witte Huis bedroegen de oor logsuitgaven dei- Ver. Staten in November 1.1. 7.3 milliard dollar of ongeveer 300 mil- lioen dollar per dag tegen 273 .nillioen dollar oer dag in Octo ber. Luitenant-ge neraal Renato Ricci, tot dusver ommandant van de Fascistische nilitie, is door den Duce met ge- ijktijdige bevor dering tot bevél- voerend generaal, tot minister van staat en tot com mandant van de nieuw gevormde republikeinsche nationale garde benoemd. Binnenkort zullen 700 oude en zieke in Est land wonende Zweden naar hun vaderland terug- keeren. KORT NIEUWS Uit een bureau op de staatsmijn Maurits te Geleen is een groote par tij levensmidde len en extra-bons voor zwaren ar beid ontvreemd, die bestemd wa ren voor uitrei king aan de mijn werkers, die op Zondag moeten arbeiden. Levens middelen en bons waren Vrijdag op het bureau ge bracht. Maandag morgen zag men, dat het bureau open stond en constateerde men, dat alles ont vreemd was. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de uitgeverij „Nenasu" te Utrecht bezocht de Leider het jubileerende bedrijf. Tijdens den rondgang laat dis Leider zich door vakkundig per soneel voorlichten. (C.N.F./Schipper Pax c) Ruïnes van Ortona in Zuid-Jtalië ontruimd. Jachtvliegers hebben in de Straat van Kertsj een Sovjet-torpedomotorboot tot zinken ge bracht. Ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk en ten Zuidoosten van Kirowograd zijn Sovjet aanvallen door tegenaanvallen afgeslagen. Eigen aanvallen ten Noorden van Kirowograd ontwikkelen zich gunstig. In het'gevechtsgebied van Sjitomir hield de krachtige druk van den vijand ook Maandag aan. Twintig vijandelijke pantserwagens wer den vernield. Ten Noordwesten van Resjitsa konden onze troepen na het afweren van vijandelijke tegen aanvallen hun stellingen verbeteren. In het gebied van Witebsk stortten herhaal de doorbraakpogingen der bolsjewisten in ver bitterde gevechten ineen. Door eigen tegen aanvallen werd de vijand op verscheidene punten teruggeworpen. In de succesvolle afweergevechten ten Zui den van Sjlobin heeft zich de versterkte Thü- ringsch-Hessische infanterie-divisie onder be vel van luit.-generaal Graf von Oriola bij zonder onderscheiden. Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het in den Westelijken sector slechts tot gevechten van plaatselijke beteekenis. Ten Noorden van Venafro ging bij een aanval van numeriek veel sterkere vijandelijke strijdkrachten een hoogte na zwaren strijd verloren. In het gebied van Ortona hebben onze troepen, nadat zij den vijand in de verbitterde gevechten der laatste dagen de zwaarste verliezen aan men schen en materiaal hadden toegebracht, de ruines van Ortona ontruimd en nieuwe stel lingen dicht ten Noordwesten van de stad betrokken. Strijd op Nieuw Brittannië. In totaal 118 schepen tot zinken gebracht. Het Japansche hoofdkwartier maakt be kend: 1. Onze bezettingstroepen zijn sedert 26 December in felle gevechten verwikkeld met de vijandelijke troepen, die aan de Westkust van kaap Gloucester op Nieuw Brittannië zijn geland. 2. Luchtstrijdkrachten der marine heb ben op 26 December bij een verrassenden aanval op een vijandelijk convooi in de Borgen Bay twee zware kruisers en twee groote transportschepen tot zinken ge bracht. Beschadigd werden drie groote transportschepen, die waarschijnlijk in den grond geboord zijn. 3. Op 27 December hebben luchtstrijd krachten bij kaap Marcus o.m. twee spe ciale met troepen geladen transportsche pen tot zinken gebracht. 4. Luchtstrijdkrachten der marine schoten op 27 December van 50 vijandelijke vlieg tuigen. die een aanval ondernamen op Ra- baul, 23 neer. Uit het Geallieerde hoofdkwartier op Nieuw-Guinea wordt intusschen gemeld, dat vooruitgeschoven Amerikaansche ver kenningstroepen in het gebied van Arawe op Nieuw-Brittannië, waar 14 dagen gele den de eerste Amerikaansche troepen aan land gingen, zich als gevolg van den druk der Japansche tegenaanvallen moeten te rugtrekken. Eenheden der Japansche marine hebben in de periode van 15 tot 27 December in het gebied van Nieuw-Brittannië, volgens Domei, meer dan 118 vijandelijke oorlogs schepen, transportschepen en andere sche pen tot zinken gebracht. BEKENDMAKING Extra keuringen voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland. Het SS-Ersatzcommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Januari nog een extra keu ring voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Ersatzcommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag, van 10—14 uur. Alle inlichtingen omtrent dienstne ming in de Waffen SS of Landstorm Ne derland geven de Ersatzcommando's Den Haag, Korte Vijverberg 5; Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Gronin gen, Heerestraat 46; Heerlen, Saroleastraat 25. Kostelooze spoorwegbiljetten kunnen eveneens bij de bovengenoemde adressen aangevraagd worden. Boodschap van hef Internationale Roode Kruis. Door tusschenkomst van zijn delegaties in de verschillende oorlogvoerende landen heeft het Internationale comité van het Roode Kruis in December den bevoegden autoriteiten een boodschap voor de krijgsgevangenen en civiele geïnterneerden doen toekomen. Het Interna tionale comité heeft verzocht den tekst in alle interneerings- en concentratiekampen bekend te doen maken op het oogenblik, dat de bood schap door de pers en de radio wordt gepu bliceerd. Deze boodschap luidt als volgt: „Op het oogenblik, dat het nieuwe jaar begint, gedenkt het Internationale comité van het Roode Kruis met zijn 3000 mede werkers en met zijn gedelegeerden in de geheele wereld, de krijgsgevangenen en ge- interneerden van alle naties, alsmede hun familieleden, op bijzondere en liefdevolle wijze. Het Internationale comité van het Roode Kruis en zijn medewerkers spreken hun al len hun warmste en oprechtste deelneming met hun lot uit alsmede de hartelijke ge- lukwenschen voor 1944. De instelling heeft zich, trouw aan het ideaal van het Roode Kruis, niet tevreden gesteld met het zenden van een boodschap, zooals elk jaar, doch heeft zorg gedragen voor de verzending van tallooze Kerstgaven gedurende de laatste maanden, die voor hun landgenooten beschikbaar waren gesteld door de nationale Roode Kruis-instellingen van Amerika, Engeland, Canada. Duitsch- land en Frankrijk. Ook de Belgische, Poolsche, Nederland se h e, Joegoslavische, Grieksche en Noor- sche krijgsgevangenen hebben gaven ontvan gen. In den loop van de maanden November en December heeft het Internationale comité van het Roode Kruis ongeveer 900 wagons met Kerstgaven voor de krijgsgevangenen der Geallieerde landen in Duitschland ver stuurd. De Duitsche regeering heeft de Duitsche krijgsgevangenen in de diverse kampen 725 ton goederen alsmede een ge schenk in geld van den Duitschen rijkskan selier doen toekomen." Verkeerd aangesloten. Volgens cïe Daily Chronicle heeft Otto von Habsburg in Washington tevergeefs ge probeerd, zich een semi-officieelen status te bezorgen. Hij had daar een kantoorruim te gehuurd en in de telefoongids deze laten vermelden als „Oostenrijksch-Hongaarsche kanselarij". Het Amerikaansche departe ment van buitenlandsche zaken was echter daarvan niet gediend en heeft opdracht ge geven, de nieuwe „kanselarij" in den nieu wen gids achterwege te laten. POLITIEK JAAROVERZICHT MAX BLOKZIJL Op Donderdag a.s. zal Max Blokzijl niet een „brandende kwestie" behandelen. Hij zal over den zender Hilversum I dien avond reeds om 18.30 uur tot 19 uur zijn politiek jaarover zicht uitspreken.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1