Haarlemsche Courant Verbitterde strijd in sector-Korosten Nieuwsblad voor Noord-Holland Britsche commando-actie tegen het eiland Sercq. iJL-S; FiNsl» S jp!"' 288e Jaargang: No. 304 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bykantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Donderdag 30 December 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkery: Z. B. Spaarne 12. Tel. 1271S Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 35, IJrauiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K L»7 Duitsche terreinwinst bij Kirowograd. Sterkere druk der Sovjets bij Sjitomir en harde gevechten in het gebied van Witebsk. TreffeAi tusschen lichte zeestrijdkrachten in de Golf van Biskaye. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt Ten Noorden van Kirowograd hebben onze troepen ondanks taaien tegenstand van den vijand verscheidene plaatsen stormenderhand eenomen en concentraties van de bolsjewieken in verrassenden aan val uiteengeslagen. In het gebied van Sjitomir heeft de vijand zijn aanvallen versterkt. In zware gevechten werden zijn aanvaistoppen ten Z. O. van Sjitomir opgevangen. Verder naar het Noorden mislukten alle Sovjet-aanvallen. In totaal werden 41 vijan delijke tanks stukgeschoten. De bolsjewieken zetten Dinsdag na sterke artillerievoorbereiding en met talrijke tanks ook in den sector van Korosten den aanval in. Verbitterde gevechten zijn aan den gang. Bij Witebsk werden ook verder alle door braakpogingen van den vijand verijdeld. Ter stond ondernomen tegenaanvallen wierpen de bolsjewieken op eenige penetratieplekken na harde gevechten terug. In Zuid Italië verliep de dag, met uitzon dering van een vergeefschen vijandelijken aanval ten Noorden van Venafro, rustig. Dinsdag hebben 26 Amerikaansche bommen werpers onder bescherming van jagers aan vallen gedaan op het Opper-Italiaansche ge bied; 20 bommenwerpers werden in lucht gevechten, 2 andere door afweergeschut van het luchtwapen neergeschoten. Vier Duitsche jagers gingen verloren. Hun vliegtuigcomman danten konden zich echter met hun valscherm in veiligheid brengen. Aan de Westkust van Italië werden 2 Amerikaansche jagers ver nietigd. In de ochtenduren van 28 December heb ben de Britten getracht een commandoactie te ondernemen tegen het Kanaaleiland Sercq. Dit mislukte reeds in de dichte mijnvelden voor de kust, waar de vijand bij zijn haastigen terugtocht dooden achterliet. In de wateren van de Golf van Biskaye zijn van 27 tot 29 December gevechten geleverd tusschen Duitsche torpedobootjagers en tor pedobooten en Engelsche licht zeestrijdkrach ten. De eigen en de vijandelijke luchtwapens grepen voortdurend in de operaties in. In den loop der harde gevechten ontstonden be schadigingen aan beide zijden. Dinsdagnacht hebben eenige Britsche vlieg tuigen storingsaanvallen gedaan op West- Duitsch gebied. Martin Hallensleben, de militaire corres pondent van het D.N.B. brengt den Britschen „commandoraid" tegen het Kanaaleiland Sercq in verband met de vloot- en lucht- operaties in de Golf van Biscaje en spreekt de meening uit, dat steeds meer van dergelijke Britsche resp. Amerikaansche operaties ver wacht moeten worden. Behalve een permanente verkenning heb ben deze vijandelijke ondernemingen het doel, de Europeesche kusten te verontrusten, zoo schrijft hij. De vijand poogt, tegelijk met het verkennen van den Duitschen Kanaal- resp. Atiantischen wal een soort militairen zenuw oorlog te beginnen. Deze actie haalt niets uit. Zij zou slechts kunnen baten, indien de Duit sche verkenning op haar beurt niet beschikte over middelen, waardoor zij reeds bij de voor bereiding van ondernemingen van werkelijk militair belang op de hoogte is. Maar de vijand moet zijn beloften inlossen. Men moet afwachten, in hoeverre hij meent door dergelijke operaties reeds een afbetaling te kunnen doen op Stalins rekening, nadat Moskou de kostbare Anglo-Amerikaansche campagne in Zuid-Italië niet als volwaardig vervangingsmiddel voor het tweede front heeft aanvaard. In ieder geval staat vast, dat men van Duitsche zijde in deze nieuwe Britsche opera ties geen acties ziet, die den oorlog een snel ler verloop zouden kunnen geven. De operaties tegen Sercq zoowel als het zeegevecht in de Berlijn wederom getroffen. De Duitsche hoofdstad was in de late avonduren van 29 December opnieuw het doel van een terreuraanval van vrij sterke formaties Britsche bommen werpers. Bij een geheel dicht wolken dek wierpen de Britten, naar het D.N.B. verneemt, brisant- en brandbommen op de dicht bevolkte woonwijken der stad. Nieuwjaarsoproep van Sauckel. Gouwleider Sauckel, de algemeen gevol machtigde voor de tewerkstelling, heeft tot alle werkers in de Duitsche oorlogsindustrie een oproep uitgevaardigd, waarin hij er op wijst, dat naast de onoverwinnelijke dapper heid der Duitsche soldaten, het optreden van hen, die in Duitschland werken, ook voor het nieuwe jaar een onaanvechtbare garantie vormt voor de eindoverwininng van Duitsch land. Sauckel sluit den oproep met een appèl, ook in het nieuwe oorlogsjaar alle kracht en alle vermogen tot het uiterste te geven om nog meer en nog betere wapens dan het vorig jaar te smeden en wapens en andere goederen in den grootst mogelijken omvang uit de bedrijven te voorschijn te laten komen. Golf v. Biscaje zullen wel voldoende duidelijk gemaakt hebben, dat de Duitsche strijdkrach ten overal op wacht staan en op het beslis sende oogenblik de juiste ontvangst bereid hebben. Manstein, de geraffineerde tacticus Aanval en afweer aan het Oostelijk front. De Sovjets hebben naar het gebied ten Westen van Kief het hoofdzwaartepunt verlegd van hun offensief, zoo schrijft de militaire correspondent van het D.N.B. Terwijl in het gebied van Newel, de doorbraakpógingen van de Sovjets voorloo- pig zijn afgeslagen, hebben de bolsjewieken in den gevechtssector vat Witebsk hun in spanningen voortgezet. Maar hun kracht is toch op het oogenblik niet meer gelijk aan die van voor Kerstmis. Hun reserves heb ben zij nu verplaatst naar het gebied ten Westen van Kief, waar zij met alle kracht probeeren een succes te behalen. Hun voor naamste stoot gaat in de richting van Sji tomir, dat zij op 20 November door den tegenaanval van generaal-veldmaarsehalk Von Manstein weer verlaren hadden. Tevens hebben zij een zeer sterke aanvalsgroep in Zuidwestelijke richting uitgestuurd naar Berditsjef en een andere numeriek niet minder aanzienlijke groep in beweging ge zet naar Radomysl met de taak ook Ko rosten weer in handen te krijgen. Met juist begrip voor dezen toestand heeft Manstein de vereischte tegenmaat regelen genomen. De gevechten zijn uiterst verbitterd en wisselvallig. De Duitschers pareeren met hun bekende beweeglijkheid, die ten deele bestaa: uit offensieve af weer, ten deele uit handige uitwijkbewe- gingen en wel zoodanig, dat daardoor de eigen plannen steun ondervinden. De ver liezen van de Sovjets zijn weer enorm. Evenwel lijden ook de Duitsche formaties, die vlak tegenover de vijandelijke concen tratiepunten stonden opgesteld en die de eerste kracht van den aanvalsstoot moes ten opvangen, niet onaanzienlijke verliezen. Percentsgewijze zijn zij echter gering, ge ring ook wanneer men ze afmeet naar de manoeuvre, die de Duitschers thans uit voeren. Het ligt voor de hand, dat zij bevel heb ben gekregen, in een vrij groote uitwijkbe- weging eerst de vijandelijke stootkracht te laten doodbloeden, een tactiek, waarmede de Duitschers het altijd weer hebben weten klaar te spelen aanzienlijke voordeelen te behalen en waardoor zij de numerieke su perioriteit van den vijand altijd weer han dig wisten te nivelleeren. Manstein is ech ter niet alleen een geraffineerde tacticus, doch naar de ervaring leert heeft 'hij juist bij het gebruik van de ruimte als wapen eigen operatieve denkbeelden. Girauds aftreden verwacht. Volgens berichten uit Algiers kan thans elk oogenblik het aftreden van Giraud als bevelhebber der dissidente Fransche troe pen worden verwacht. Men noemt generaal De Tassigny, die eerst onlangs naar Algiers is gekomen, als Girauds vermoedelijken opvolger. Girauds heengaan zou verband houden met diepgaande meeningsverschillen tus schen dezen en generaal De Gaulle, welke een zeer linksradicale koers volgt. Een delegatie van het dissidentencomité te Algiers heeft een bloemenhulde neerge legd op het graf van Boniiier de la Cha- pelle, den moordenaar van admiraal Dar- lan. thans wordt hij te Algiers als patriot en held vereerd. j W "A*/ Wv V - J." y «S X. SM J. In den Wieringermeerpolder bevinden zich op sommige plaatsen nog zand platen op de kleigronden. De zandgrond wordt omgespit, zoodat de goede vette klei omhoog komt. (C.N.F./Kuiper Pax c) De strijd boven Rabaul en in China. Een en dertig vijandelijke vliegtuigen van een formatie van 50 machines zijn door Japansche strijdkrachten op 28 December boven Rabaul neergeschoten. Zeven van deze gevallen zijn nog niet bevestigd. De Japansche verliezen bedragen 3 machines. Japansche legereenheden, die sedert 2 November in het gebied ten Westen van het Toengting-meer in China in het veld waren gebracht, hebben 'de vijandelijke strijdkrachten aldaar vernietigd en alle militaire installaties van den vijand in het gebied van Tsjangteh, het voornaamste steunpunt van den vijand in deze oorlogs zones, vernietigd. Nadat de Japansche legereenheden het doel volkomen hadden bereikt, keerden zij naar hun uitgangspunt terug. Op het slagveld werden door den vijand 32.747 dooden achtergelaten, terwijl 14.325 man gevangen werden genomen. Aan Ja pansche zijde bedroegen de verliezen 1.666 gesneuvelden. Warrite onherstelbaar? Uit den Atiantischen Oceaan Js een con- vooi in de haven van Gibraltar aangeko men, dat bestond uit 77 schepen, voor het meerendeel van 10.000 ton. Een tweede convooi van 20 schepen is naar de Middel- lanasche Zee uitgeloopen. Het Britsche slagschip Warspite dat reeds acht weken zwaar beschadigd te Gibraltar in het dok ligt, zal naar een andere haven moeten worden versleept, daar men het te Gibraltar niet afdoende herstellen kan. Volgens deskundigen staat het te bezien, of de Warspite nog te gebruiken zal zijn. Roemeensche levensmiddelen voor Frankrijk. Wederom is een zending levensmiddelen uit Roemenië in Frankrijk aangekomen. Dit maal betreft het een transport van 51 wa gons, dat op kosten van den nationalen Roemeenschen vrouwenraad werd samen gesteld en bestemd is voor de kinderen der groote Fransche steden. Reeds eerder legde Roemenië getuigenis af van zijn sympathie voor Frankrijk door het zenden van levensmiddelen voor de Fransche vrouwen en kinderen, en voor de studenten van de Parijsche universiteit. De strijd aan het Zuidelijk front. Een kijkje op een dal aan den Oostelijken sector van het Zuid-Italiaansche front. De kronke lige rivier wordt door de hooge bergruggen der Zuidelijke Abruzzen geflankeerd. Hier trachtten de Anglo-Amerikaanschlï invasietroepen steeds weer voorwaarts te dringen en werden door de Duitsche leger- en valschermjagereenheden, die de hoogten aan weerszijden van het rivierdal bezet houden, in voor den vijand met hevige Marliezen gepaard gaande gevechten gewikkeld. (PK Slickers Sch/C.N.F. P. c) KORT NIEUWS De Zweedsche en Duitsche regee rings-commissies zullen deze week wederom in Stock holm bijeenkomen ter voortzetting van de besprekin gen over het Zweedsch-Duit- sche handelsver keer voor 1944. De Britsche am bassadeur te Lis sabon heeft Car- mona, den presi dent van de Por- tugeesche repu bliek, in opdracht van den Engel- schen koning het Grootkruis over handigd van de Orde van de Kou seband. - Admiraal Ro bert, voormalige gouverneur-gene raal van Martini que, is te Vichy aangekomen om aan maarschalk Pétain uitvoert rapport uit te brengen over de omstandigheden, welke tot de capi tulatie van dit Fransche eiland hebben geleid, DIEVEN IN DE NERING, D. Elk is een dief in eigen nering, zoo luidt oude volkswijsheid. In dit licht bezien is het opbeurend en verheffend, het bericht te lezen, dat ons gisteren gewerd, het be richt over de dertig gram olie, waaruit wij klaar en duidelijk mochten vernemen, dat deze oude wijsheid ook in onze dagen op gaat. Men kent de feiten: De distributie kende eenigen tijd geleden iederen Nederlander een hoeveelheid van 180 gram olie toe. Aan gezien het wat lastig is, rantsoenen van de zen omvang af te leveren, verstrekten de fabrieken, die met de levering belast waren de olie in flesschen, die 720 gram, dus vier rantsoenen heetten te bevatten. Het is thans gebleken, dat drie der groot ste oliefabrieken in ons land de olie hebben verstrekt in flesschen, die niet meer dan 690 gram olie bevatten. De Prijsbeheer- sching heeft ingegrepen en het vervolg van een en ander zal wel de aandacht van den bevoegden rechter hebben. Men kan deze week in het journaal der bioscopen zien, op welk een uiterst nauw keurige wijze de flesschen in de fabrieken gevuld worden. De hedendaagsche techniek heeft daar machines voor uitgevonden, dif? allersecuurst kunnen worden afgesteld, zoo dat er in de flesch geen gram olie meer of minder komt dan men wenscht. Men zou dan ook zeggen, dat het hun, die verant woordelijk zijn voor deze fraude, moeilijk zal vallen, haar goeden trouw te bewijzen. Laat ons thans een kleine rekensom ma ken. Deze drie groote oliefabrieken hebben, een zeer groot deel van het Nederlandsche volk van olie voorzien, vermoedelijk niet veel minder dan de helft. Dat is dus zooiets van vier millioen personen, hetgeen 1 mil- lioen flesschen olie beteekent. Op iedere flesch werd 30 gram ondergewicht gegeven, waaruit volgt, dat door het kraantje een beetje zuinig te laten loopen een millioen maal 30 gram is 30.000 K.G. olie door deze drie fabrikanten, om de volksuitdrukking te gebruiken, „achterover is gedrukt". Wat de bestemming van deze dertigdui zend kilogram olie straks zou worden, be hoeft weinig betoog en daarin ligt het mis troostige van deze aangelegenheid. Want er zijn duizenden en duizenden gezinnen, waar in de laatste jaren geen druppel spijs- oie voorhanden was en waarvoor de toe kenning van dit rantsoen kortweg een uit komst beteekende. En daartegenover staat het betrekkelijk klein aantal dergenen, die zich, rantsoen of geen rantsoen, konden per- mitteeren, olie in huis te hebben, al moest die dan twintig of dertig gulden of meer de flesch kosten. En ten nadeele van de eerst genoemde categorie zouden straks de ande ren bevoordeeld worden, zooals het helaas in deze dagen wel meer gebeurt als niet de Prijsbeheersching toevallig kan ingrijpen. Én we zien het weer: v/anneer er winst, ook oneerlijk verkregen winst in uitzicht wordt gesteld, blijft er van het gemeen schapsbesef zoo bitter weinig over. En zoo lang er kleine zwarthandelaartjes en direc ties van gerenommeerde Nederlandsche oliefabrieken het met hun geweten op een accoord blijven gooien, blijft het een ver drietige zaak en valt het moeilijk, den goe den moed te bewaren. Nieuwjaarsrede van den Leider. De persdienst van den Ned. Omroep meldt: De Leider van het Nederlandsche volk zal op Nieuwjaarsdag: te 13.30 uur via den zender Hilversum I een Nieuwjaarsrede tot het Ne derlandsche volk uitspreken. Extra keuringen voor de Waffen-SS en Landstorm Nederland. Het SS-Erzatzkommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Januari nog een extra keu ring voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Deze keuringen zullen worden gehouden in het gebouw van het Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, Deu Haag, van 1014 Alle inlichtingen omtrent de dienstneming in de Waffen-SS of Landstorm Nederland geven de Ersatzkommando's, Den Haag, Korte Vijverberg 5; Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Groningen, Hee restraat 46; Heerlen, Saroleastraat 25. Bij bovengenoemde adressen zijn even eens kostelooze spoorwegbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar. Italiaansche landarbeiders naar Engeland. Volgens een bericht in de Daily Mail worden er thans onderhandelingen gevoerd tusschen de regeering-Badoglio en de Brit sche instanties over een massale uitzen ding van Italiaansche landarbeiders naar Engeland. Zooals bekend zijn er in Groot- Brittannië reeds duizenden Italiaansche krijgsgevangenen te werk gesteld. Churchill en Roosevelt. Naar de Britsche berichtendienst meldt is te Londen officieel medegedeeld, dat Churchill zijn tegenwoordige verblijfplaats „met onbekend doel" verlaat om eenige weken „rust in zonneschijn" door te bren gen. President Roosevelt heeft kou gevat, en is Woensdag op advies van zijn geneesheer in zijn particuliere vertrekken in het Witte Huis gebleven.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1