Haarlemsche Courant Kruiser in brand geschoten en 7 torpedojagers vernield. Extra bericht van het Duitsche opperbevel. OUDEJAAR. 288e Jaargang No. 305 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Nieuwsblad voor Noord-Holland Vrijdag 31 December 1943 Verschijnt dageiyjks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, iJmuiden-Gost Uitg.: Graf. Bedryven Damiate, Haarlem K 1297 Bij treffen in Golf van Biscaye. Aan Oostelijk front Duitsche vorde. ringen bij Kirowograd. Korosten na harden strijd ontruimd. Doorbraak, pogingen der Sovjets bij Witebsk mislukt. Schade te Berlijn groot. Gevangenen en buit in Zuid.Italië. Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte gisteravond in een extra- bericht het volgende bekend: Bij de Woensdag gemelde gevechten van verscheidene dagen in de Golf van Biscaye heeft de Britsche marine door de Duitsche zeestrüdkrachten zware verliezen geleden. Onze onder bevel van den kapitein ter zee Erdmenger staande torpedojagers en torpe dobooten hebben in felle en langdurige ge vechten de Britsche kruisers „Glasgow" en „Enterprise" beschadigd en een daarvan iir brand geschoten. Duitsche onderzeeboo ten mengden zich in den strijd en torpe deerden in kloekmoedig uitgevoerde aan vallen zes Britsche torpedojagers. De on dergang van vijf torpedojagers kon ondub belzinnig worden waargenomen. De onder gang van den zesden torpedojager is even eens als zeker aan te nemen. In het verloop van deze gezamenlijke operaties gingen na heldhaftigen strijd tegen de met hun artillerie superieure krui sers een Duitsche torpedojager en twee torpedobooten met de vlag in top ten onder. Gedeelten van hun bemanningen werden gered. Een andere Britsche torpedojager werd door Duitsche onderzeehooten in den grond geboord in de wateren van de Newfound landsche banken. Daarmede heeft de Brit sche marine opnieuw een verlies te betreu ren van zeven torpedojagers, die zij voor convooieeringsdoeleinden dringend noodig Het Duitsche Weermachtbericht luidt als volgt: Ten Noorden van Kirawögrad heeft de eigen aanval ook Woensdag nieuwe vorde ringen gemaakt. In het gevechtsgebied van Sjitomir duurt de zware worsteling, waarin van beide kanten versterkingen werden geworpen, met toenemende felheid voort; 72 tanks werden stukgeschoten. De stad Korosten werd na harde ge vechten opgegeven. Bij Witebsk zijn opnieuw ondernomen doorbraakpogingen van de bolsjewieken mislukt door den taaien weerstand van onze troepen. Plaatselijke penetraties wer den afgegrendeld of in tegenaanval opge heven, 28 vijandelijke tanks werden stuk geschoten. Zware artillerie van het leger heeft voor den oorlog belangrijke doelen in Leningrad Vnet goed effect beschoten. Aan het Zuiditaliaansche front is ten Zuidwesten van Minturno een vijandelijk steunpunt vernietigd, de bezetting werd gevangen genomen en buit werd binnen gebracht. Herhaalde aanvallen van den vijand ten Noordwesten van Venafro en aan de Adriatische kust mislukten in ver bitterde gevechten. Een nieuwe terreuraanval van Britsche formaties bommenwerpers in de avonduren van Woensdag op Berlijn heeft verschei dene gebieden der Rijkshoofdstad zwaar getroffen. Er werden vernielingen, vooral in woonwijken veroorzaakt. Storingsaanvallen werden voorts gericht o;,i eenige plaatsen in West-Duitschland. ExSia keuringen voor de Waffen-SS en Landstorm Nederland. Het SS-Erzatzkommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te kernen, zal op 3 Januari nog een extra keu ring voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Deze keuringen zullen worden gehouden in het gebouw van het Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag, van 1014 uur. Aile inlichtingen omtrent de dienstneming in de Waffen-SS of Landstorm Nederland geven de Ersatzkommando's, Den Haag. Korte Vijverberg 5; Amsterdam, Dam 4: Alkmaar, Langestraat 56: Groningen, Hee restraat 46; Heerlen, Saroleastraat 25. Bij bovengenoemde adressen zijn even eens kostelooze spoorwegbiljetten voor de lieen- en terugreis verkrijgbaar. „HET NIEUWE JAAR". Op Maandag 3 Januari is het politiek weekpraatje van Max Blokzijl over den zender Hilversum I getiteld „Het nieuwe jaar". Naehtjagers en afweergeschut van het luchtwapen hebben ondanks zware belem mering door de weersomstandigheden vol gens hetgeen tot dusver is geconstateerd, 23- der aanvallende bommenwerpers neer geschoten. Göbbels spreekt hedenavond. Rijksminister dr. Göbbels houdt hedenavond ter gelegenheid van de jaarwisseling een toe spraak tot het Duitsche volk. De rede zal van avond om 8 uur door alle Duitsche zenders worden uitgezonden. Voorbereidingen tot invasie. Volgens een officieele mededeeling nemen op het oogenblik de in Engeland gestationeer de Amerikaansche troepen deel aan geweldige landingsmanoeuvres, die worden gehouden in eenzame kustgebieden. In landingsbooten brengt men de troepen en hun tanks en ge schut naar de kust. Oorlogsschepen en vlieg tuigen ondersteunen de landingen. De verdedi ging bijt van zich af met allerlei soort ge schut waarbij zelfs met scherp wordt gescho ten. Dat de oefeningen zeer grootscheeps zijn blijkt uit het feit. dat verschillende steden zijn ontruimd. In militaire kringen vraagt men zich af, of deze manoeuvres zijn te beschou wen als generaal Eisenhowers generale repe titie. De Britsche admiraal Sir Bertram Ramsay die indertijd de landingen bij Duinkerken en op Noord-Afrikaansche bodem heeft voorbe reid, is tot commandeerend invasie-admiraal benoemd. Met de leiding van de Geallieerde luchtstrijdkrachten bij deze operaties is sir Stafford Leigh Mallory, de „organisator der Iuchtoperaties bij Dieppe" belast. Tot opperbevelhebber der generaal Eisen hower toegewezen Fransche troepen zai wor den benoemd generaal De Lattre de Tassigny. Generaal De Lattre is evenwel verantwoording schuldig aan generaal Giraud, die opperbevel hebber blijft van alle Fransche troepen, waar deze zich ook mogen bevinden. Het commando van Giraud -.orUv.direct ouder hei Ge allieerde opperbevel. Generaal De Lattre de Tassigny zal groote vrijheid genieten, zoodat zijn ondergeschiktheid aan Giraud slechts als van formeelen aard kan worden beschouwd. Am. spoorwegstaking gaat niet door. De leiders der Amerikaansche vakvereeni D. Oudejaarsavond 1943 sluit een vor- genjaar af, dat wellicht grooter moeilijk heden heeft gebracht en zwaarder offers heeft geéischt dan eenig jaar tevoren in de geschiedenis der menschheid. Wat bij de vorige jaarwisseling hoogst twijfelachtig mocht heeten werd zekerheid: Vier jaren wereldoorlog heeft den vrede niet kunnen brengen en in weerwil van alle mogelijke en onmogelijke voorspellingen komt het nuchtere verstand slechts tot één besluit en wel, dat het einde van de beproeving dezer tijden eerst zal aanbreken wanneer nieuwe offers zijn gebracht en de tegen stellingen nóg grooter afmetingen hebben aangenomen. Het zou kortzichtig zijn, dit te verbloemen. De strijd heeft zijn hoogte punt nog niet bereikt, veel gevaar, ook voor ons, kan nog toenemen en dit gevaar voor oogen houden is in ieder geval ver standiger dan zich vleien met de hoop op een wonder. Zoo staat dus voor de vijfde maal een jaarwisseling onder oorlogsomstandigheden voor de deur en zoo wij geen moed kunnen putten uit het hoopvolle vooruitzicht, wij kunnen althans eenigermate tot een ver gelijking komen al biedt ook deze bezig heid weinig reden tot opbeuring. Het kan haast niet anders of de blik wendt zich hier naar het oorlogstooneel en de positie der legers, die een sterke wijzi ging ondervond vergeleken bij de situatie van een jaar geleden, een wijziging voor namelijk gemarkeerd door de feiten, dat geheel Afrika aan de Geallieerden toeviel en dat Sovjet-Rusland belangrijke gebie den in het Zuiden des lands herwon. De beteekenis van een en ander eenigszins, diepgaand te onderzoeken heeft hier wei nig zin, nadat in de afgeloopen maanden welhaast dagelijks hierover beschouwingen zijn geleverd. Bovendien, wat de een een nederlaag acht zai de ander wijs veldheers- beleid noemen. Ons bepalende tot de fei ten zij hier slechts geconstateerd, dat de ontruiming van Afrika door de Duitschers niet naar verwacht werd gevolgd is door een invasie, die de Anglo-Amerika- nen tot den voet der Alpen bracht, doch zich bepaalde tot met verraad gekocht krijgsbedrijf in Zuid-Italië, beperkt naar den omvang en ongewis in uitwerking. Aan den anderen kant wat het Oostfront be treft hebben we dit jaar gezien, hoe de slag in de ruimte, die ruim twee jaar in Oostelijke richting werd gevoerd, dit jaar in Westelijke richting woedde en tot dusver geen ander resultaat opleverde dan een groeiende onzekerheid. In de derde plaats werd onze aandacht gespannen gehouden door den strijd om den Grooten Oceaan met de tallooze steun punten in Oceanië, een strijd, waarin Ame rika iedere schrede voorwaarts betaalt met een zwaren prijs aan materiaal en man schappen en deze offers zal dienen te blij ven brengen zoolang Japan de heerschappij in de lucht blijft voeren. Moge dit allés, als gezegd, tot uiteenloo- gingen van stokers, machinisten en wissel- peilde bespiegelingen leiden, over één zaak kan geen misvatting bestaan en dat is, dat deze wereldstrijd zijn hoogtepunt nadert. Vier jaren strijd voeren heeft het Britsche wereldrijk aan de grens zijner vermogens gebracht. Amerika voert een dubbelen oor wachters hebben hun stakingsbevel ingetrok ken, zonder evenwel gewag te maken van de loonkwestie, die nog steeds niet geregeld is. De stem der SS Op 1 Januari van 11.30 tot 12 uur houdt de Voorman der Germaansche S.S. in Nederland, 'aI,lu j-ici„'j IvL11 S.S. Standartenführer Feldmeyer, een Nieuw- volwaaidig rantsoen verschaften. Onder jaarstoespraak over den zender Hilversum 1, golflengte 415 meter. log voor doeleinden, die het Amerikaansche volk in 't einde onverschillig laten en Rus land kan zelfs zijn soldaten niet meer een Nieuwjaarsrede van den Leider. De Leider van het Nederlandsche volk zal op Nieuwsjaarsdag van 12.45 tot 1.15 uur over den zender Hilversum 1 een Nieuwjaarsrede tot het Nederlandsche volk uitspreken, in welke rede de Leider drie voor het Nederlandsche volk belangrijke wenschen tot uitdrukking zal brengen. deze omstandigheden baat het weinig, of men den oorlog voert in een alliantie van veertig rijken wanneer men er na vier jaar nog niet in geslaagd is, de grenzen van het gebied van den tegenstander ook maar van verre te naderen. Alles vraagt hier om een beslissing. En Duitschland? De tegenslagen zijn dit jaar zwaarder en talrijker geweest dan ooit te voren. Ook tactisch uitgevoerde terug tochten zijn en blijven terugtochten en van de Wolga naar den Dnjepr is een lange weg. Niettemin is gebleken, dat deze terugtocht en hetzelfde geldt voor de ontruiming In een ravitailleeringshaven op de Krim. 0\i;r de meeste Krim- havens is de oorlog in al zijn hevigheid getrokken. Desondanks zijn zij thans de hoofdslagaders, waardoor het ravitailleerings- verkeer voor de aldaar staande Duitsche eenheden vloeit. Zoo juist is een nieuw transport met geschut en munitie in een Krimliaven aangekomen. De vracht wordt uitgeladen om van hier uit naar het front getransporteerd te worden. (PK Spitzner ACh/C.N,F, P. c) De recherche te Delft heeft aangehouden en ingesloten B., werkzaam aan de Technische Hoo- geschool, die zich groote hoeveelhe den kolen, welke voor verwarming der hoogeschool- gebouwen be stemd waren, had toegeëigend en bovendien kolen bij leden van het personeel had la ten thuisbezor gen. Als verdacht van medeplich-i tigheid zijn nog gearresteerd E. en1 M. te Delft, ter-! wijl tegen de personeelsleden, die kolen hadden gekregen, proces verbaal is opge maakt wegens he ling. van Noord-Afrika nergens en nimmer het karakter van een vlucht heeft aange nomen, doch steeds gelegenheid bood niet alleen nieuwe stellingen te betrekken, doch bovendien ware vernietigingsslagen te ont wikkelen, waarbij vijandelijke kanonnen, vliegtuigen en tanks in ongetelden omvang vernield werden. Alleen het schijnbaar on uitputtelijk arsenaal der Sovjet-Unie heeft deze verliezen kunnen veroorloven. Bij dit alles heeft de Duitsche weermacht een onschatbare stimulans ontvangen door de houding van het Duitsche volk. Geen spoor, neen, geen spoor van twijfel of na derende moreele inzinking is dit jaar aan den dag getreden. Er zijn, zeker, dagen van rouw geweest, maar met een onge ëvenaard elan, gedragen door het besef, dat de economische positie van Duitschland onaantastbaar is, anderzijds door een alles beschamend vertrouwen in het leidend ver mogen van den man, die in 1943 tien jaap het lot van Eluitschland in handen hield, heeft het Duitsche volk geen oogenblik van wankelmoedigheid gekend en daarin de kracht gevonden zoowel tot dulden als tot lijden. Aan innerlijke kracht hebben onze Oosterburen zeker niets ingeboet. Een volk, dat in het begin van dit jaar kon wij zen op de helden van Stalingrad en aan. het einde op de helden van Berlijn kan niet verloren gaan. Wijst de ontwikkeling van het oorlogs bedrijf er onmiskenbaar op, dat een nieuw en hevig treffen voor de deur staat, hier wordt ook ons land in de gebeurtenissen betrokken. Want de totale oorlog omvat ook ons en heeft zijn stempel op vrijwel alle uitingen van het maatschappelijk leven gedrukt. Talrijke door den oorlog voor geschreven maatregelen noodzaakten wie weet hoevelen, huis en erf te verlaten, dik wijls met de wetenschap, dat de slooper zou komen zoodra de oude woning verlaten was. En de oorlogsindustrie, die haar on barmhartige eischen stelt en andere wach tende arbeid in Duitschland veroorzaakten het vertrek van groote scharen werkers naar het buitenland en de Jobstijding, dat ons voormalig leger zich tóch in krijgsge vangenschap moest begeven z<=tte de kroon op onze moeilijkheden. Het afgeloopen jaar heeft aldus ook van ons land en ons volk zware offers geëischt. Zwaarder evenwel, oneindig zwaarder was de ervaring, dat spoedig na de vorige jaar wisseling een ondergrondsche terreur be gon te woeden, die iedere mogelijkheid van rust en orde scheen te belagen. Onze stad genoot Weerman Bannink was een dei- eersten, die door sluipmoordenaarshand viel een weemoedige herinnering worde hier^ zijn nagedachtenis gewijd een der eersten in de lange, lange -.ij dei-genen, die hun werken en streven voor een nieuwen tijd met het leven hebben bekocht. Seyffardt, Posthuma, Reydon en zoovele anderen, vooraanstaand in het maatschap pelijk leven ofwel behoorend tot de breede rijen, die niet worden opgemerkt, vielen ais slachtoffer van gewetenloosheid en ver dwazing en al weten wij, dat zij niet ver geefs hebben geleefd, het verlies was er niet minder smartelijk om. Nog is deze terreur-niet ten volle geweken, al wordt het duidelijk, dat zekere kringen, waaruit bepaalde moordcentrales voortkwamen, in hun verfoeilijke actie beteugeld zijn. Mocht het nieuwe jaar ons als te voren de over tuiging schenken, dat het Nederlandsche volk geen volk van moordenaars is en dat hier te lande de sluipmoord en ook de ver goelijking daarvan ieder weldenkend mensch van afschuw vervullen moet. Om der gerechtigheids wille. Maar toch ook nog om een andere reden. Want het zou kunnen zijn, dat binnen niet te langen tijd allen, die elkander thans nog kwalijk bejegenen terzake van afwijkende levens- en wereldbeschouwing vereen'gd werden in een catastrofe, die ook over ons land zou kunnen komen. Waarom geen rekening ge houden met mogelijkheden, die elders toch ook onder het oog worden gezien? Het zou kunnen zijn, dat in het nieuwe jaar het tweede front geen klank meer bleef maar harde werkelijkheid werd. En, geloof, dan zal het er weinig toe doen, welk politiek dogma elk onzer belijdt. Binnenrukkende legers en verdedigende strijdkrachten, bommenwerpers en scheepsgeschut, para chutisten en pantsergrenadiers zullen zich daar weinig aan storen. God verhoede alles wat naar invasie zweemt! Maar een vrome wensch is niet altijd voldoende en mag niet verhinderen te zoeken naar weerbaarheid in het ge vaar. Welnu, zal in het onverhoopte geval van een landing aan onze kusten onze weer baarheid niet het best gediend zijn in een eendracht, die oude twisten begraaft en in de ure des gevaars het hoofd biedt aan de moeilijkheden, die ons dan van alle kan ten zullen bestormen? Dit alles te beseffen en te overdenken op een avond, die ons dikwijls zooveel vriendelijke romantiek schonk stemt mis troostig. Er zal vanavond menig moeilijk oogenblik te verduren zijn. Onze gedachten zullen uitgaan naar onze kinderen, dezen in de loopgraven, genen in het Arbeitslager, naar echtgenooten en verwanten, te velde, in arbeidsinzet of krijgsgevangenschap, zoo goed als daarginds de herinnering zal rijzen aan het ouderlijk huis of de vertrouwde wo ning. Er zullen vele en moeilijke vragen ge steld worden en het antwoord zal mis schien uitblijven. Er zal, boven alles, een hunkeren zijn naar dagen zonder angst en nachten zonder zorgen. een vragen, dat, hoe ons oordeel in de vervlogen dagen ook mocht zijn, ons allen voert tot het biddend verlangen, dat het nieuwe jaar deze wereld bezinning moge schenken in de verwarring, opdat in de harten aldus de kiem worde gelegd voor een rechtvaardigen vrede.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1