Drie Nieuwjaarswenschen voor het Nederlandsche volk De Leider van het Nederlandsche Volk heeft op Nieuwsjaarsdag voor den microfoon de volgende rede gehouden: Het oude jaar is van ons heen gegaan; het jaar 1944 heeft zijn intrede gedaan In Augustus zal het 30 jaren geleden zijn, dat het oude Europa ophield te bestaan. Het was immers in Augustus 1914, dat de eerste wereldoorlog uitbrak. Van 19191939 was er de tusschenpoos van twintig jaren, van uiterst felle bewogenheid van het innerlijk leven der meeste Europeesche volkeren, gevolgd door den tweeden wereldoorlog, die nu woedt. Is er nog iemand die denkt, dat het Europa van 1914 nog terug zal komen? Zeker niet. Bewust of onbewust begrijpt een ieder, dat wij leven in een tijdperk, waarin wereldgeschiedienis wordt gemaakt, waarin een wereldrevolutie zich voltrekt. De geheele menschelijke samenleving verandert van structuur. Is één mensch, of zijn eenige men- schen verantwoordelijk daarvoor, dat deze wereldrevolutie plaats vindt? Ja, meenden in 1914 eenvoudige zielen, die dachten wijs te zijn, zij zeiden kaiser Wilhelm II was de schuld. En met overtuiging zeiden zij dat, zij geloofden daarin. Daarvoor hebben wij nu nog slechts een glimlach en zeggen: hoe is het mogelijk zoo kortzichtig te zijn. Een wereldrevolutie voltrekt zich naar Gods wil, dien wij bijna nimmer kunnen door gronden en waarnaar wij nog altijd zoekende zijn. gedreven door den wensch om in den strijd tusschen de goede en de kwade mach ten te staan, aan de zijde van de goeden. Aan deze wereldrevolutie ontkomt geen en kel volk. Het eene heeft van den aanvang af een actieve rol, het andere een meer pas sieve. Van 1914 tot 1918 waren wij, als Neder- landsch volk, geheel passief, neutraal noemde men dat. De volkenbond van Genève werd in 1920 gesticht om de wereldrevolutie tegen te houden. Een onbegonnen werk natuurlijk maar dit belette de toenmalige Nederland sche regeerende kringen niet om op dit ge bied kolossaal ijverig te zijn, want hun be langen waren verbonden aan het behoud van het bestaande. Wij herinneren ons van 1920 tot en met 1935 het hosannah voor den vol kenbond, welke sindsdien geruischloos in elkander is gezakt als een sneeuwpop bij toenemende warmte. En nu zijn wij actief be trokken in de wereldrevolutie of wij dit willen of niet. Die activiteit is al begonnen in 1935 toen de Nederlandsche regeering als eerste in Genève sancties eischte tegen Italië. Daarna door deel te nemen aan de ecoco- mische omsingeling van Duitschland door den uitvoer van groenten, vruchten, boter, enz naar Duitschland onmogelijk te maken en voor een appel en een ei onze boter naar Engeland te brengen (een kwartje per pond). Vele milloenen kilogrammen voedsel werden vernietigd met ongebluschte kalk of op den mesthoop geworpen. Wij herinneren ons de boycot-actie tegen Duitschland nog heel goed. Vele millioenen kilogrammen voedsel werden deze goddelooze voedselvernietiging, vree- zende, dat gerechte straf daarvoor eens zou komen in het lijden van gebrek door ons volk. Maar de groote meerderheid van ons volk kon mij niet verstaan door het hei- densch lawaai, dat tegen mij werd gemaakt. In 1940 kwam wat komen moest, het onver mijdelijke, omdat onze kust niet tegen Enge land en Amerika verdedigd was. de pantser forten bij Vlissingen en Kijkduin waren op bevel van Engeland niet afgebouwd. De mil lioenen gekost hebben zware kanonnen waren voor een schimmetje aan de joodsche firma Vlessing verkocht. Het is jammerlijk te moe ten bedenken, dat ook mijn herhaaldelijke waarschuwingen daartegen van 1935—1940 in den wind werden geslagen. Het was toch zoo duidelijk, dat als de kust niet verdedigd werd, de Duitschers op een gegeven oogenblik moesten komen om het zelf te doen. Nu begrijpen wij allemaal, dat als de Duitschers hier aan de kust niet zulke sterke verdedigings werken gemaakt hadden, de Engelschen en Amerikanen hier geland zouden zijn inplaats van in Zuid-Italië en, indien zij nog niet ge land waren, hier zouden landen in de naaste toekomst. En wat dan nog, vragen velen? dan gaan immers de Duitschers direct op de vlucht dan zijn wij weer vrij? Ik wil niemand onrecht doen en dus volstrekt niet zeggen, dat de groote meerderheid van ons volk zoo kort zichtig is om zulk een gebeurtenis te wen- schen. Maar dat er velen zijn, die zoo spre ken, dat weten wij allen. Zeker is, dat als de door de Engelschen en Amerikanen in het Westen voorgenomen invasie hier plaats zou vinden, ons vaderland het strijdtooneel zou worden en daardoor zou worden verwoest. Ons land is zoo teer. Teerder dan andere landen. Een belangrijk deel is gelegen bene den den zeespiegel; vernieling van de polder gemalen beteekent onder water loopen. Onze huizen zijn van dunne baksteenen, bieden veel minder weerstand dan de dikkere muren van natuursteen, die in het buitenland gebruikt worden. Schuilkelders en gasmaskers voor de bevolking zijn uitzonderingen. Daarom weten Sluit het jaar met een wiji besluit. Spaar bi) DE RUKSPOST SPAARBANK O»»t kunt U lt»at op ntak«n) wij zeker, dat oorlogvoering in ons vaderland onze bevolking uitermate zwaar zou treffen, dat dit een ontzettende ramp zou zijn voor ons allen. En hiermede ben ik dan gekomen tot den eersten van de drie wensehen, die ik op dezen Nieuwjaarsdag voor ons volk wil uitspreken. Deze wensch luidt: Moge ons vaderland gespaard blijven voor een Engelsch-Amerikaansche invasie, die ons land tot oorlogstooneel zou maken, onze ste den en dorpen zou verwoesten en dood en ver derf over ons volk zou brengen. Maar in dit jaar dreigt ons nog een tweede gevaar, nog erger dan het hierboven genoem de: het bolsjewistische. Toen de Duitsche legers aan de Wolga ston den leek dit gevaar zoo ver af, dat velen het niet achtten en hun gevoelens lieten beheer- schen door de talrijke bezwaren aan den oor logstoestand hier verbonden. Maar dezelfde legers, die de Poolsche weermacht in 18 da gen vernietigden, die de Engelschen bij Duin kerken in zee wierpen, die de Fransche legers in zes weken tot overgave dwongen, diezelfde legers staan nu 2V2 jaar in strijd met de Sovjet Russische kolos. Vele millioenen bolsjewieken heeft Stalin geofferd; meerdere millioenen menschenlevens is hij bereid te offeren om zijn doel te bereiken; de groote stap tot de wereldrevolutie, waarmede Lenin in 1917 be gon. Deze groote schrede is: het onmetelijke Sovjet-Rusland uit te breiden met Sovjet- Europa. Zooals de Zuid-Afrikaanscne rene gaat de Britsche veldmaarschalk Smuts, het uitdrukte: de Sovjet-Russische kolos zal schrij den over Europa. Wanneer de Duitsche weermacht de dam in het Oosten niet zou kunnen houden, zullen de bolsjewisten niet alleen Duitschland en de Balkan overstroomen, maar geheel Europa. Het is dwaasheid te denken, dat een Westelijk strookje van Europa daarvan verschoond zou blijven, zooals velen nog doen, die gelooven, dat Engeland en Amerika dit blijvend zouden kunnen beletten. Zij, die deze gedachten ver breiden, weten zelve wel beter. Het zijn de genen, die over kapitalen beschikken en een zeer korten Engelsch-Amerikaanschen bezet tingstijd, die mogelijk is, willen gebruiken om met hun kapitaal naar Canada uit te wijken, daarna ons vaderland en de groote massa van ons volk overlatend aan het dan onvermijde lijk ook over West-Europa voortschrijdend bolsjewisme. Dan zal de doodsklok over ons volk luiden. Gelukkig, dat in de laatste maanden van het afgeloopen jaar bleek, dat meer en meer volksgenooten dit enorm gevaar gaan besef fen. nu het nader tot ons is gekomen. Het is alsof een blinddoek hun van de oogen is ge vallen: zij worden ziende. Zij zien nu, waar om duizenden en duizenden van onze beste jonge mannen zich hebben ingezet in den strijd tegen het bolsjewisme. Honderden van hen hebben hun leven gegeven, zijn geble ven op de onmetelijke velden van Rusland. Zij gingen om hun vederland te verdedigen, om mede te helpen de Europeesche bescha ving, cultuur en godsdienst te behouden te gen de alles vernietigende bolsjewistische horden, Moge in dit nieuwe jaar velen, zeer velen hun voorbeeld volgen, zoodat naast de reeds bestaande Nederlandsche pantser- grenadierregimenten generaal Seyffardt en de Ruyter, nieuwe regimenten zullen kunnen worden opgesteld. Het is geen lafheid waar door nog velen worden teruggehouden. Het is wanbegrip. Wij moeten ons best doen dit wanbegrip uit te roeien, dan zal jong Ne derland weer weerbaar worden en door die weerbaarheid de rechten van volk en vader, land handhaven, Mijn tweede wensch voor ons volk is dan deze: Moge de dam in het Oosten gevormd door de Duitselie weermacht, dc verbon denen en de vrijwilligers, in de komende maanden zoo sterk blijken te zijn. dat de met millioenen legers aanstormende bolsjewisten en lmii door Amerika ge leverde enorme strijdmiddelen er niet doorheen komen, waardoor F.uropa van het bolsjewisme gered zal worden. Voor deze redding op het kantje af zullen eens alle volkeren van Europa dankbaar zijn, dankbaar aan allen, die daaraan mede hielpen en daarvoor leden, dankbaar boven al aan den man op wiens schouders God de geweldige verantwoordelijkheid heeft gelegd Europa te behoeden voor den ondergang in het bolsjewisme: Adolf Hitler. En nu mijn derde nieuwjaarswensch voor het Nederlandsche volk. Deze is moeilijker onder woorden te brengen, omdat o:ns ge moedsleven daarbij sterk is betrokken. De dagen van Kerstmis en Nieuwjaar zijn meer dan andere tijden van het jaar, dagen van bezinning en concentratie. Met Kerstmis en Oud en Nieuw leeft in een ieder meer nog dan anders de behoefte aan oen thuis, aan geborgenheid in gezin, in volk, in God. Kerstmis 1943 is daarom voor zoovelen van ons volk een droeve Kerstmis geweest. Onze gedachten gingen niet alleen naar hen. die door den dood van ons heengingen, maar ook naar onze volksgenooten overzee, die door den wereldoorlog reeds jaren lang van hun gezinnen geseheiden zijn en van wie de naaste verwanten zelfs niet weten of zij nog in leven zijn.In tienduizenden gezinnen waar van de vaders of de zonen in Duitschland werken was er leegte, omdat er plaatsen open waren, die men zoo gaarne gevuld had willen zien. En zeker kunnen wij er van zijn, dat bij alle volksgenooten buiten 's lands .grenzen, te land of ter zee op Kerstavond een wensch overheerschte: volgende Kerstmis thuis te zijn. En hun wensch is de onze. Een hoogst ernstig en uiterst moeilijk jaar is begonnen. Een jaar, dat zonder twij fel veel leed en ellende over millioenen zal brengen. De dood waart rond, ieder mate rieel bezit is onzeker, onzekerder dan ooit. Vele plichten zijn te vervullen en de juiste vervuiling daarvan drukt neer, eischt meer, naarmate de innerlijke bereidheid om zich aan de plichtsvervulling te geven, minder groot is. Hierbij denk ik dan spe ciaal aan onze volksgenooten, die in Duitschland te werk zijn gesteld en waar onder er zoovelen zijn, die nog niet kun nen inzien, dat hun tewerkstelling een noodzaak is, de onvermijdelijke tegenweer tegen de millioenen Aziatische en Ameri- kaansche arbeiders, die dag en nacht oor logstuig maken, waarmede Europa vernie tigd moet worden. Wanneer zij maar allen inzagen, dat hun werk er toe moet bijdra gen om Europa en daarmede ook eigen volk er. vaderland te behouden, zouden de las ten lichter te dragen zijn Ik weet het, dat duizenden onder dikwijls moeilijke om standigheden den naam van den Neder- landschen arbeider in den vreemde hoog houden en daarmede Neerlands vlag, ook al wappert die niet boven de fabriek. Wij allen in het vaderland moeten hun daar voor dankbaar zijn. Het is nog maar kort geleden, dat ik den vurigen wensch uit sprak, dat de Nederlandsche arbeider in Duitschland zich zoo correct zou gedragen als de Duitsche soldaat in Nederland. Ouders, vrouwen, verwanten van hen die werken in Duitschland, spoort in uw trieven uw zonen en mannen aan, dat zij dit zullen doen, dat zij, staande te midden van mi.lioenen arbeiders van vele andere Europeesche volken, toch nimmer vergeten mogen, dat zij ons volk vertegenwoordigen, dat de naam, die ons volk in het buiten land zal krijgen, voor zulk een groot deel afhangt van hun gedrag. Wanneer ieder zich richt naar diegene, die beter is dan hijzelf en weigert te luisteren naar den geestelijk en moreel mindere, kan het niet anders of de Nederlander zal straks in het buitenland gerespecteerd worden. Van den korpsführer der N.S.K.K. ontving ik dezer degen een brief, waarin deze zin voorkomt: ,Es wird Sie mit Genugtuung erfüllen auch von mir zu horen, dass sich ihre Manner stets und überall tadellos bewahrt haben und das die Führer der betreffenden Ein- heiten sich immer uur anerkennend über die Haltung und den Einsatz ihrer Manner aussern". In het Nederlandsch: „Het zal u een groote genoegdoening zijn van mij te hoo- ren, dat uw mannen zich steeds en overal onberispelijk gedragen hebben en dat de leiders der betreffende eenheden zich steeds waardeerend over de houding en den inzet van uw mannen uiten". Een ieder zal begrijpen, dat ik nu denk in het bijzonder aan ai mijn kameraden aan het front, in de hospitalen en aan het thuisfront, die wederom een moeilijk jaar achter den rug hebben. Gehoond door eenigen, niet begrepen door velen.vormen zij toch naar mijn vaste overtuiging teza men de phalanx, die ons volgt uit den nood en de vernedering van heden zal opvoeren naar een gelukkiger toekomst. Voor ons volk in zijn geheeï, maar voor mijn kame raden in het bijzonder, was ik gelukkig terug te kunnen komen van het onderhoud met den Führer met de overtuiging en de waarborg, dat een vrije ontplooiing van onze volksche kracht zonder eenige gewe tensdwang voor ons is weggelegd. Het is zoo betreurenswaard, dat ons volk ook in deze moeilijke tijden nog niet een drachtig staat, hoeveel zorgen en inspan ning ik mij met mijn kameraden ook in een reeks van jaren daarvoor getroost hebben. Om uit een door partij- en klassenstrijd verdeeld volk een eendrachtig volk te ma ken, een waarlijke volksgemeenschap, lijkt nu moeilijker dan ooit. Wel is de noodzaak van deze samenhoorigheid meer en meer doorgedrongen, maar de weg daarheen is met voetangels en klemmen bezaaid door de toenemende materieele moeilijkheden. Het is zoo moeilijk om daarover heen te zien naar een toekomst, die zooveel beter is en ons allen trekt. Uit de worsteling van heden ontstaat een nieuw Europa, een vast verbond van vrije volkeren; in dit verbond een herboren Nederlandsch volk, gelouterd door het leed, in eendracht en harmonie werkend aan zijn toekomst, in Godsvertrou wen gedragen door den wil om gerechtig heid te betrachten. Als dei'de wensch voor het Nederlandsche volk spreek ik uit: Dat Kerstmis 1944 het Nederlandsche Volk vereenigd zal zien. dat allen die nu ver weg zijn. weer tot hunne gezinnen in hun eigen huis zullen zijn teruggekeerd en dat wij dan allen met moed en vertrouwen de toekomst tegemoet zullen zien, wetende, dat wij staan aan den vooravond van een nieuwe periode in ons volksbestaan, een periode, die een geweldigen opbloei te zien zal geven van onze nationale waarden, om dat wij ons bekend zullen hebben tot de groote Gcrmaansclie en nog grootere Euro peesche gemeenschap die de eenig moge lijke waarborg is voor de handhaving van de geestelijke en materieele waarden, die wü behoeven. Mogen deze drie wensehen vervuld wor den tot heil van volk en vaderland. Mijne volksgenooten, veel heil en zegen in het nieuwe jaar. doet de kleuren niet verbleeken THANS 250 Giom voor 24 cl. ZONDER BON HET DIENSTMEISJE IN EEN PAKJE SPORT EN WEDSTRIJDEN KORT NIEUWS De Amsterdamsche politie heeft een 25-jarigen Eindhovenaar aangehouden, mu sicus van beroep, die er een gewoonte van maakte, om in treinen en andere vervoer middelen connecties aan te knoopen met vrouwen, waarna hij poogde bij die vrou wen thuis te komen, hetgeen hem meer malen gelukte. Ook maakte hij kennis met verschillende musici, waarbij hij zich dan uitgaf voor een „ondergedokene". Wanneer hij eenmaal bij de menschen thuis kwam, maakte hij van het oogenblik, 'dat de be woner of bewoonster even afwezig was, ge bruik om alles van zijn gading mee te nemen, zooals levensmiddelen, geld, hand- taschjes, muziekinstrumenten, kleeding- stukken, enz. De man moet in tal van plaatsen deze praktijken hebben uitgevoerd, o.a. in Lei den, Utrecht, Eindhoven, Naarden en Ber gen op Zoom. Voetbal R.C.H. wint van H.B.C. met 3—2. Het eerste treffen tusschen de bewoners van het Heemsteedsche Sportpark is door R.C.H. gewonnen in een wedstrijd, waarin het spel peil vér onder de middelmaat bleef. Dat de ontmoeting niettemin het aankijken waard was, kwam doordat beide ploegen zich van het begin tot het einde hebben gegeven op de sportieve wijze, die deze wedstrijden tot dus ver steeds heeft gekenmerkt. Voorts konden de bezoekers Kick Smit in een nieuwe creatie zien, n.l. als linksachter, op welke plaats hij uitstekend voldeed. De blauwzwarten namen door Hut de leiding, nadat een doelpunt van A. Martin voor H.B.C. was afgekeurd. Hanse kreeg tegen den stug spelenden Van der Lin den weinig kans. Toen hij door afzwenken even vrij was gekomen, loste hij een hard schot, dat juist onder de lat achter Ketel verdween. R.C.H. had met de rust een nut tigen 2-0 voorsprong, welke een juiste weer gave was van het spelbeeld. Na de pauze was H.B.C. doorloopend sterker. Het duurde even wel bijna een half uur tot het eerste doel punt kwam. Smit was naar voren gekomen, waardoor het voorhoedespel veel beter werd. Drayer profiteerde daarvan. Toen de gelijk maker verwacht werd, ondernam Hanse een ren, waarbij hij van grooten afstand een on gevaarlijk schot loste, dat Hans Ketel niet behoorlijk verwerkte (3-1). H.B.C. hield vol. Door Van Bakel werd de stand 3-2; de ver diende gelijkmaker werd door de lat gekeerd. 1 Kort hierop was het tijd. De Kennemers wohnen hun derde achtereen volgenden uitwedstrijd. Zij sloegen thans Z.F. C. met 3-0, een bijzonder fraaie prestatie van Koldewijn en zijn mannen. De juiste combi natie schijnt gevonden te zijn. Ds Alkmaarsche Boys verloren met 4-0 van W.F.C., terwijl de andere Alkmaarsche club in eigen huis met 5-2 door O.S.V. werd ge- klopt. Haarlem bij de inirede van 1944. Het nieuwe jaar werd op het Haarlem terrein op de traditioneele wijze geopend met de wedstrijden tusschen de elftallen van de athletiekvereeniging en de cricket- vereeniging. De athleten bleken ditmaal over de geheele linie de sterksten en be haalden 4-1 en 6-1 overwinningen op de vertegenwoordigers van de andere zomer sport, cricket. Zondag werd ais voorwedstrijd van den wedstrijd Haarlem-D.W.S. gespeeld Haar lem 2-Santpoort. Bij Haarlem 2 deed Hart man na zijn op 24 October opgeloopen blessure in den wedstrijd Emma-Haarlem een geslaagde poging om weer te gaan spe len. Het met 2 invallers uitkomende Sant poort benutte voor de rust beter de kan sen dan de Haarlem-reserves en nam een 2-0 voorsprong. Haarlem 2 maakte door Potharst en Hartman gelijk, maar het ein- de bracht Santpoort een 4-3 overwinning. De wedstrijd HAARLEM-D.W.S. (2-1) bracht twee volledige, elftallen in het veld. Als steeds tusschen deze tegenstanders werd het een prettige ontmoeting, waarin desondanks flink voor de overwinning werd gevochten. Door een snel tempo wa ren de Amsterdammers wel wat meer in den aanval, maar in het afwerken der aan- vallen bleek men. mede door goeden te genstand der Haarlem-verdediging. niet sterk. In de DWS-verdediging waren het soil Slot, Caldenhove en doelman Bruist, die het meest op den voorgrond traden. Boeree en Bakker gaven Haarlem een 2-0 voorsprong, waarna een goed schot van den DWS-rechtsbuiten den stand od 2-1 bracht. In de tweede helft was Haarlem aan vankelijk gevaarlijk, maar Bruist greep steeds goed in, waardoor het welverdiende doelpunt uitbleef. Wel slaagde DWS er in het spel te verplaatsen, maar hoewel de aanval der Amsterdammers enkele malen een behoorlijke kans op een doelpunt ver kreeg, bleef het geliikmakende doelpunt uit, ook nadat Van Gooi na een botsing met zijn partner Verhappen zich door Laarhoven had moeten iaten vervangen. HELDER STEVIGER OP DE BOVENSTE PLAATS. De strijd Helder-Zandvoort- meeuwen heeft de thuisclub met 4-2 ge wonnen, zoodat het te verwachten is, dat de ploeg het kampioenschap zal behalen. Ze heeft thans een flinken voorsprong, wel ke niet gemakkelijk in te halen is. Terras vogels was tegen het afzakkende DTS goed op dreef en won met 4-2. E.D.O. 2 VERLIEST. E.D.O. 2 kreeg in de reserve tweede klas bezoek van V. S. V. De I.Tmuidenaren wonnen met 4-3. Helder 2-H.F.C. 2 werd uitgesteld. EERSTE OVERWINNING VAN T.H.B. In de vierde klas zette T.H.B. het jaar goed in en won met 4-1 van DCO, waar door de eerste overwinning werd behaald. In Bennebroek won de plaatselijke club I met 2-1 van D.S.S.H.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 7