ACmuUtu. „Het nieuwe jaar vindt het Duitsche volk bereid n Bressen aan Oostelijk front gedicht. Oudejaarsrede van Dr. Göbbels In December 35 koopvaarders tot tot zinken gebracht. Rijksminister dr. Göbbels heeft bij de jaarwisseling op Oudejaarsavond een radio rede gericht tot het Duitsche volk. Het jaar 1943 was het totdusver zwaarste jaar van dezen oorlog. Het stelde ons voor de taak de voorwaarden, die wij in de vorige oorlogsjaren hadden veroverd, tegen den woe denden stormloop van den vijand te verdedi gen. Dat is ons voor het grootste deel gelukt. Wij hebben daarbij weliswaar tegenslagen moeten incasseeren, maar die kunnen in geen enkel opzicht beschouwd worden als van be- slissenden invloed. Door het laffe verraad van de Italiaansche koningsclique is het kamp van de Spil verzwakt met de economische en mili taire kracht van een bondgenoot en het viel niet te vermijden, dat het algemeene oorlogs beeld daardoor een verschuiving onderging. Wij moesten onze bakens achteruit zetten, zoo wel in het Oosten als in het Zuiden. Onze oorlogspositie is door deze gebeurtenissen weliswaar nauwer geworden, maar zij is meer dan toereikend om ons de zekere eindover winning te waarborgen. De Engelschen en Amerikanen staan niet aan de Brenner, maar ver buiten Rome. De aanvallende bolsjewistische legers heb ben niet tot aan de Duitsche rijksgrens kunnen opdringen, zooals zij dat gewild en beraamd hadden. Ons leger in het Oos ten biedt integendeel verbitterden tegen stand aan een front, dat ver buiten onze eigenlijke levens- en belangenruimte is gelegen. Elke strijdende Duitsche soldaat is derhalve ons hart duizendmaal nader, dan de bijzon der schrandere dagbladschrijvers van een zekere pers, die ons in het beste geval goede adviezen geven, maar overigens nauwelijks een woord van erkentelijkheid en dank vin den voor een heldhaftigen en offervaardigen stijrd, dien onze weermacht voert, ook voor de handhaving van het leven hunner volken. Eeuwig zal het als de grootste schande van deze eeuw worden bestempeld, dat Engeland en de Vereenigde Staten zich verbonden met het bolsjewisme om hun van haat vervulden strijd tegen het eerbiedwaardige continent tot een militair succes te maken. Zij zullen ook daarmede de overwinning niet behalen, in tegendeel, ten hoogste zullen zij de bestaans grondslagen van hun eigen volken ondermijnen Niettemin ligt daarin voor ons en voor Europa een enorm gevaar en wij moeten alle kracht bijeenrapen om aan dat gevaar het hoofd te bieden. Volkomen doelloos is het om daarbij te rekenen op de hulp van andere volken en staten, die eveneens bedreigd worden. Zij gelijken op het konijntje, dat gehypnotiseerd naar de slang kijkt tot het verslonden wordt. Wij zijn dus in hoofdzaak op onszelf aan gewezen. De economische en militaire kracht van het rijk is enorm gegroeid. Europa be vindt zich voor het grootste deel in onze handen. De vijand zal wel geen middel on beproefd laten, maar daartoe moet hij den gevaarlijken sprong wagen in het Westen. Hij probeert hem voorloopig te vervangen door een offensief uit de lucht. Wanneer ik over luchtoffensief spreek, dan is deze uitdrukking een zeer hoffelijke en ge reserveerde omschrijving voor een volkomen onsoldateske strijdmethode, die in de geschie denis haars gelijke niet kent in gemeenheid en ruwheid. Het is overbodig daarover nog woorden te verliezen. Ons volk heeft in 1943 de be proeving van de vijandelijke luchtterreur zoo schitterend doorstaan, dat de vijand zijn daaraan geknoopte verwachtingen de finitief kan begraven. De vergelding. Wij zijn onder den dwang der omstandig heden in zekeren omvang gewend geraakt aan de verschrikkingen van den modernen oorlog. Het Engelsche volk daarentegen zal daaraan weer gewend moeten raken. De luchtoorlog bereidt den vijand slechts genoegen zoolang hij eenzijdig is. Wordt hij weer tweezijdig, dan zullen de vreugdekreten daarover in de Lon- densche pers spoedig verstommen. De Brit- sche en Amerikaansche piloten zullen echter binnenkort in het geheele rijksgebied tegen over een verdedigingskracht komen te staan, die hun den lust tot hun gemeene overvallen op Duitsche steden en haar burgerbevolking meer en meer zal ontnemen. Er bestaat geen oorlogswapen, dat niet op zeker tijdstip een tegenwapen te voorschijn roept. Zoo zal dat ook hier het geval zijn. De vijand treft met den luchtoorlog ons bewapeningspotentieel slechts in zeer beperkten omvang en daar mede is de succesvolle voortzetting van den oorlog voor ons absoluut gewaarborgd. De beslissing. Zeer waarschijnlijk is het dal de oorlog daar mede in het komende jaar zijn beslissende stadium zal binnengaan. Onze omstandigheden voor de overwinning zyn daarbij meer dan gunstig. Nooit heeft de Duitsche leiding komende gebeurtenissen met een zoo souvereine kalmte tegemoet gezien als ditmaal. Het ligt derhalve voor de hand aan te nemen, dat de Engelsche en Amerikaansche soldaten in het komende voorjaar nog verbaasd zullen opkijken. Een doorslaggevend element van de over winning is het bewustzijn van eigen recht. Dat bezitten wij in den vollen omvang. Wij weten heel nauwkeurig waarom wij Europa verdedigen. Als zijn leven verdedigt de soldaat een staat, die in den waarsten zin des woords zijn eigen staat en een sociale staat is, waarin het volk zichzelf via zijn beste zonen voor zijn eigen welzijn en geluk regeert. Duitsche weermachtberichten van Vrijdag en Zaterdag. Het Duitsche weermachtbericht van Vrij dagdag luidde als volgt: Ten Noorden van Kirowograd werd na aanvalsgevechten, die vier dagen hebben geduurd in weerwil van het taaie vijande lijke verzet en het zwaar ondermijnde ter rein een bres in het front gedicht. Behalve talrijke gevangenen werd een omvangrijke buit gemaakt. In de gevechtsgebieden van Sjitomir en Witebsk duren de zware gevechten met on verminderde kracht voort. De succesvolle afweer van superieure bolsjewistische strijdkrachten werd afgewisseld met eigen tegenaanvallen, waardoor talrijke plaatsen en domineerende hoogten heroverd werden. In de beide laatste dagen werden aan het Oostelijke front 240 vijandelijke pantser wagens vernietigd. Bij de zware afweerge- vechten in het gebied van Sjitomir heeft zich de SS-pantserdivisie Leibstandarte SS Adolf Hitler" onder bevel van den SS- Óberführer Wisch door een voorbeeldigen strijdgeest bijzonder onderscheiden. In den Westelijken sector van het Ita liaansche front werd een van zee komend, in den rug van onze gevechtsvoorposten ten Zuidoosten van Minturno geland vijandelijk bataljon in een tegenaanval teruggeslagen. Aan het overige front ondernam de vijand na krachtige voorbereiding door de artille rie verscheidene plaatselijke aanvallen. Terwijl hij er ten Noordwesten van Venafro in slaagde een hoogte te veroveren, werd hij op alle andere plaatsen bloedig afge slagen. In den strijd tegen het vijandelijke ravi- tsilleeringsverkeer hebben Duitsche duik- booten op den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee 5 vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 35.000 brt. tot zinken gebracht. Vier andere sche pen werden door torpedotreffers zwaar be schadigd. Van de voor de bescherming in den strijd geworpen strijdkrachten werden aan de Amerikaansche kust, in het Noorde lijke deel van den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee 3 torpedojagers tot zinken gebracht. Formaties Amerikaansche bommenwer pers drongen Donderdag overdag be schermd door jagers tot boven West- Duitschland door en ondernamen een ter- reuraanval op de steden Mannheim en Lud- wigshafen. Tijdens verbitterde luchtge vechten met onze eskaders jachtvliegtui gen. alsmede door de luchtdoelartillerie verloor de vijand boven het rijksgebied en de bezette gebieden in het Westen 39 vlieg tuigen, waaronder een groot aantal zware viermotorige bommenwerpers. In de avonduren van Donderdag wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen neer op het Rijnland. Duitsche vliegtuigen deden storingsaan- vallen op het stadgebied van Londen. Zooals in een extra bericht is medege deeld. leed de Britsche marine bij de Woensdag gemelde gevechten van verschei dene dagen in de Golf van Biscaye door de Duitsche vlootstrijdkrachten zware verlie zen. Onze onder bevel van den kapitein ter zee Erdmenger staande torpedojagers en torpedobooten hebben in felle en langduri ge gevechten de Britsche kruisers „Glas gow" en „Enterprise" beschadigd en een daarvan in brand geschoten. Duitsche on derzeebooten mengden zich in den strijd en torpedeerden in kloekmoedig uitgevoerde aanvallen zes Britsche torpedojagers. De ondergang van vijf torpedojagers kon on dubbelzinnig worden waargenomen. De on dergang van den zesden torpedojager is eveneens als zeker aan te nemen. In het verloop van deze gezamenlijke Wij verdedigen ons leven. Het is goed dat wij dat weten. Een nederlaag zou ons allen vernietigen. Daartegenover staat de overwinning, die wij door te_ strijden kun nen en zullen behalen. Zij opent ons dc poort naar de definitieve vrijheid en onaf hankelijkheid van ons volk. Vraagt men mij nu hoe de eerste deugd heet, die ons naar deze overwinning leidt, dan kan ik slechts ten antwoord geven: het is de trouw aan onszelf, de trouw aan de wereld, die wij in gedachten hebben en aan onze poli tieke geloofsbelijdenis. Het komt er in hoofd zaak op aan, dat leiding en volk de zenuwen in toom houden, taai en volhardend de geva ren en moeilijkheden te boven komen en zich door niets laten afbrengen van de voortzetting van den eenmaal ingeslagen weg, die de juiste gebleken is. Om den Führer geschaard staan wij, volk der Duitschers, aan het einde van dit harde oorlogsjaar en zetten wij moedig den stap in de nog onbekende toekomst. Wij weten: het zal onze toekomst zijn. Fier en verbeten wach ten wij den vijand af of hij bij nacht en mist onze steden besluipt, of hij in het Oosten met een overmacht van menschen en materiaal op ons front storm loopt, of hij in het Zuiden be bloede koppen haalt, of dat hij tenslotte den stormloop waagt op den Atlantischen wal. Overal waar hij tegen ons optreedt staan aan het front Duitsche mannen tegenover hem en in het vaderland, waar die mannen ontbreken, staan Duitsche vrouwen, kna pen en meisjes. Het jaar 1944 zal ons bereid vinden. operaties gingen na heldhaftigen strijd te gen de met hun artillerie superieure krui sers een Duitsche torpedojager en twee torpedobooten met de vlag in top ten on der. Gedeelten van hun bemanningen wer den gered. Een andere Britsche torpedojager werd door Duitsche onderzeebooten in den grond geboord in de wateren van de New Found- landsche banken. Daarmede heeft de Brit sche marine opnieuw een verlies te betreu ren van zeven torpedojagers, die zij voor convooieeringsdoeleinden dringend noodig heeft. Het Duitsche weermachtbericht van Za terdag luidde: „Aan het bruggehoofd van Nikopol heb ben de Sovjets na krachtige artillerievoor bereiding, ondersteund door pantserwagens en slagvliegers, hun aanvallen hervat. Zij werden afgeslagen of in tegenaanvallen onder zware vijandelijke verliezen achter- uitgedreven.Talrijke pantserwagens werden stuk geschoten. Óok ten Westen van Sapo- rosje zijn verscheidene vijandelijke aanval len mislukt. Ten Noorden van Kirowograd werd een zich taai verdedigende vijandelij ke gevechtsgroep in de pan gehakt. In het gebied van Sjitomir werden Vrijdag in ver bitterde afweergevechten 59 pantserwagens stuk geschoten. Op verscheidene plaatsen gingen onze troepen tot plaatselijke succesvolle tegen aanvallen over. In het verloop van den zwaren af weerslag werd de stad Sjitomir weer prijs gegeven. Bij Witebsk mislukten opnieuw alle doorbraakpogingen van den vijand. Ten Noordwesten van Resjitza heb ben troepen van het leger onder bevel van den generaal der pantsertroepen Harpe in hevige gevechten, die zeven dagen duur den, een sinds weken bestaande frontleem te gesloten en daarbij sterke vijandelijke strijdkrachten vernietigd. De vijand leed buitengewoon zware bloedige verliezen. Er werd een groot aantal gevangenen ge maakt; 58 pantserwagens, 226 stukken ge schut van allerlei soort en talrijke andere wapens werden buitgemaakt of vernietigd. Aan het Zuid-Italiaansche front onder nam de vijand Vrijdag na krachtige artil- lerievoorbereiding eenige aanvallen, die voor onze stellingen ineenstortten. Formaties Britsch-Amerikaansch vlieg tuigen hebben Vrijdag overdag groot-Parijs en verscheidene plaatsen in de bezette ge bieden aangevallen. De bevolking leed vooral in eenige stadwijken van Parijs zware verliezen. Volgens de voorloopige be richten hebben luchtverdedigingsstrijd krachten bij deze aanvallen 19 vijandelijke vliegtuigen, meerendeels vier-motorige Amerikaansche bommenwerpers, vernie tigd. In den strijd tegen de Britsch-Ameri- kaansehe scheepvaart hebben luchtmacht en marine in de maand December 35 koop vaardijschepen met een gezamenlijken in houd van 225.200 brt. tot zinken gebracht; 24 andere schepen, met een gezamenlijken inhoud van 122.000 brt. werden door bom men en torpedotreffers zoo zwaar bescha digd, dat de ondergang van vele dezer schepen aangenomen kan worden. Aan vijandelijke oorlogsschepen brachten mari ne en luchtmacht tot zinken 18 torpedoja gers, 1 motortorpedoboot en twee kanon- neerbooten, Twee kruisers, 1 oorlogsschip van middelbare grootte, 1 torpedojager en 5 motortorpedobooten werden zoo zwaar beschadigd, dat ook een deel van deze schepen als verloren kan worden be schouwd. De Sovjets verloren door luchtmacht en marine in hetzelfde tijdvak zes onderzee booten, vier motortorpedobooten, twee ka- nonneerbooten, 1 ijsbreker, 15 landings booten, alsmede een aantal lichte oorlogs vaartuigen. Bovendien werden talrijke duikbooten, twee motortorpedobooten en een kanonneerboot beschadigd. EMISSIE J. J. BEYNES N.V. Naar wij vernemen is op het aangebo den bedrag gewone aandeelen Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes N.V. te Haarlem op enkele aandeelen na door aandeelhouders met recht van voor keur ingeschreven. Bij hoofdpijn, kies- t pijn, rheumatische en andere pijnen helpt MET VITAMINE IN "OOUCI Ot* C G x O w M 11 11 11 N II O** Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Dinsdag de beurt aan de letters Ba t.m. Boe» In de officieele mededeeling inzake de uit reiking van distributiebescheiden te Haar lem in het nummer van Vrijdag stond, dat Maandag 17 Jan. a.s. de letters O en F. aan de beurt zouden zijn. Dit is evenwel niet juist. Op Maandag 17 Jan, a.s. moeten de distributiebescheiden worden afgehaald door de personen wier namen beginnen met O of P. „DE MOOISTE OOGEN VAN DE WERELD". Het Amsterdamsch Tooneel geeft in den Stadsschouwburg te Haarlem op Vrijdag 7 Januari de 75e opvoering van „De mooi ste oogen van de wereld", tooneelspel van Jean Sarment, KORT NIEUWS De politie te Zeist arresteerde een uit Rotterdam afkomstigen jongeman, die zich in een bosch te Doorn schuldig maakte aan aanranding van een 21-jarig meisje, dat voor zijn bedoelingen uit Zeist naar Doorn was gelokt. Door een brief was het meisje aangezegd naar Doorn te komen om een „ondergedoken"' broer te spreken. Schijn baar toevallig ontmoette het meisje daar een vriend van haar broer, die verklaarde haar wel verder te zullen brengen. Zoo trok het tweetal het bosch in, waar het argelooze meisje even moest wachten tot de jongeman zou terugkomen. In plaats van dezen kwam een man met een pistool het meisje bedreigen. De man bond de handen van het meisje op den rug vast en blinddoekte haar. Na door den man te zijn mishandeld, dreef de onverlaat haar voor zich uit tot ze weer buiten het bosch kwam. De man verdween, maar zij ont moette al gauw weer den vriend van haar broer, die haar naar de tram voor Zeist bracht. Na aangifte bij de politie, arres teerde deze den vriend, die eerst ontkende, maar ten slotte toegaf alles te hebben ge- ensceneerd. De Amsterdamsehe politie heeft een 25-jarigen Eindhovenaar aangehouden, mu sicus van beroep, die er een gewoonte van maakte, om in treinen en andere vervoer middelen connecties aan te knoopen met vrouwen, waarna 'hij poogde bij die vrou wen thuis te komen, hetgeen hem meer malen gelukte. Ook maakte hij kennis met verschillende musici, waarbij hij zich dan uitgaf voor een „ondergedokene". Wanneer hij eenmaal bij de menschen thuis kwam, maakte hij van het oogenblik, dat de be woner of bewoonster even afwezig was, ge bruik om alles van zijn gading mee te nemen, zooals levensmiddelen, geld, hand- taschjes, muziekinstrumenten, kleeding- stukken, enz. De man moet in tal van plaatsen deze praktijken hebben uitgevoerd, o.a. in Lei den, Utrecht, Eindhoven, Naarden en Ber gen op Zoom. De rechtbank te Amsterdam heeft twee politie-agenten, die met de bewaking van het spoorwegemplacement Rietlanden te Amsterdam waren belast en die twee pakken, inhoudende 10.000 sigaretten van dit emplacement hadden gestolen, veroor deeld tot elk negen maanden gevangenis straf. Een machinist, die ook een deel van de buit had gehad, werd tot vier maanden veroordeeld. Het driejarig zoontje van den arbei der G. Jager, te Achterbuurt, in de ge meente Steenwijkerwold trok een kan met heete koffie omver, waarbij het kind den kokenden inhoud over liet lichaampje kreeg. Het werd naar het Ziekenhuis te Zwolle gebracht, waar het is overleden. Door de bijzondere tijdsomstandig heden is het noodzakelijk, dat drukkers, alvorens opdrachten te kunnen uitvoeren, een aantal formaliteiten vervullen, hetgeen uiteraard tijd vergt. Er wordt daarom een ernstig beroep gedaan op iederen drukwerk- verbruiker om bestellingen aanzienlijk tij— diger te doen dan men eertijds gewend was. Dezer dagen hebben opsporingsamb tenaren van de Prijsbeheersching een raz zia gehouden op de konijnen- en pluimvee- markt te Den Bosch, waarbij tallooze ern stige prijsovertreding werden geconstateerd. Tegen een groot aantal verkoopers is pro ces-verbaal opgemaakt, terwijl vele kippen, konijnen etc. in beslag wei-den genomen, welke ter beschikking werden gesteld van ziekenhuizen en minbedeelden. De 39-jarige K. B., een gescheiden vrouw uit Zwolle, heeft destijds haar pas geboren kind vermoord door het in een emmer te verdrinken. De Zwolsche recht bank heeft haar veroordeeld tot 2y2 jaar gevangenisstraf, welk vonnis het Arnhem- sche hof thans in hooger beroep bevestigde.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 6