IJMUIDEN Sport in de gemeente Velsen. Wat 1943 bracht, Wanneer men het afgeloopen jaar ten op zichte van de sport in de gemeente Velsen beziet, trekt men direct de conclusie, dat 1943 zeer wisselvallig is geweest. De bijzon dere plaatselijke omstandigheden hebben maar al te duidelijk hun stempel op het ver- eenigingsleven gedrukt en de besturen zijn dan ook dikwijls voor een krachtproef ge plaatst. Dat zij er in het algemeen in ge slaagd zijn de moeilijkheden te overwinnen is wel een woord van waardeering waard. Natuurlijk is het niet steeds gelukt alle bezwaren te ondervangen. Denken we aller eerst aan de voetbalclubs dan kunnen we memoreeren. dat Koning Voetbal van de IJmuider velden werd verdreven. V. S. V. vond een uitkomst door in Beverwijk te gaan spelen en de club behoeft van dit besluit waarlijk geen spijt te hebben. De tot nu toe gespeelde wedstrijden hebben zich in een groote belangstelling mogen verheugen en het ziet er naar uit, dat men ook in de komende maanden geen reden tot klagen zal hebben. Stormvogels kwam met Terrasvogels tot een accoord en ging zich hierdoor te Santpoort weren. Door de bereidwilligheid van een aan tal leden werd ovor een redelijke accomodatie gezorgd. De omstandigheden hebben er toe geleid, dat de wedstrijden van Stormvogels minder zijn bezocht. Het bestuur mag echter op veler waardeering voor het doorzetten rekenen. Wat de Velser clubs betreft kon Kinheim in eigen domein blijven en bovendien I. E. V. gastvrijheid verleenen. V. V. B. heeft Bever wijk als „thuisplaats" gekregen. Ook Water loo, O. I. V. en V. V IJ. zijn er in geslaagd stand te houden. Op de prestaties willen we ditmaal niet ingaan. Over de verrichtingen van het voet balelftal der Politie Sportvereeniging Velsen mogen we evenwel nog een en ander zeggen. De politiemannen zagen zich eveneens voor tegenslagen geplaatst, doch zijn er des on danks in geslaagd zich onder de beste ploe gen van de afdeeling te scharen en hebben dan ook een uitstekende kans op het kam pioenschap. Aan andere takken van sport heeft de politie ditmaal slechts weinig belang stelling kunnen schenken. Gememoreerd dient nog te worden dat de actieve heer Timmer mans zijn vereeniging vaarwel moest zeggen, aangezien hij elders ging werken. De heer Timmermans heeft zeer veel voor zijn club tot stand gebracht en de hartelijke woorden van erkentelijkheid tijdens zijn afscheid wa ren dan ook volkomen op hun plaats. Het ligt in onze bedoeling een volgende maal nog een en ander over het sportge beuren te Velsen in 1943 te vertellen. Ditmaal willen we tot besluit het werk van den ge meentelijken ambtenaar voor de lichamelijke opvoeding en de sport onder de loupe nemen De heer P. Dijkstra, die in het afgeloopen jaar als zoodanig werd benoemd, heeft blijk van veel activiteit gegeven. Bij de terrein- moeilijkheden heeft hij zich direct geweerd om tijdelijke oplossingen te vinden. Boven dien nam hij het initiatief tot het organiseeren van H. L. O.-proeven, die met succes voor de eerste maal in de gemeente plaats had den. Verder herinneren we ons zijn werk bij de N G. V.-vaardigheidsproeven, waarvoor velen in actie zijn geweest. De heer Dijkstra heeft tevens veel aandacht aan het zwemmen gewijd. Bij het diploma-zwemmen in het Velserbad is hij een bekende figuur geworden. Ook kunnen we er nog op wijzen, dat hii het initiatief nam tot het houden van een film middag te Santpoort, in samenwerking met de korfbalvereeniging Sport Vereent aldaar De zaal was geheel bezet en de talrijke jon gens en meisjes hebben van het programma veel kunnen leeren. De heer Dijkstra kan on getwijfeld met voldoening op zijn veelzijdig werk terugzien. Fietsendieven actief. De zwijntjesjagers zijn de laatste dagen weer actief geweest. In drie gevallen slaag den zij er in zich van een stalen ros meester te maken. Een bewoner van IJmuiden-Oost had een heerenrijwiel op het trottoir tegen een win kelpui aan de Cederstraat neergezet. Het was van een behoorlijk werkend slot voor zien. Toen de eigenaar terug kwam was het echter spoorloos verdwenen. Een bewoner van Driehuis had zijn fiets in een stal aan den Stationsweg onafgesloten achtergelaten. Hij moest ondervinden, dat de zwijntjesjagers geen gebrek aan brutaliteit hebben, want een onbekende heeft het kar retje zonder te worden opgemerkt weten mede te nemen. Een bewoner van IJmuiden-Oost had zich op een transportfiets naar een café aan den Zeeweg beseven. Hij liet het rijwiel onbeheerd en niet afgesloten achter. Toen hij na een kwartier terug kwam deed hij de ontdekking dat hij genoodzaakt was te wandelen, aange zien de fiets met onbekende bestemming was verdwenen De politie onderzoekt al deze gevallen. Zeeman verdronken. Zondagmiddag werd de politie er van in kennis gesteld, dat er aan het strand bij paal 53 een lijk was aangespoeld. Aan de hand van bescheiden die zich hierop bevon den, bleek, dat dit het stoffelijk overschot van een 33-jarigen stoker ter koopvaardij uit Vlaardingen was. De naaste familie is in kennis gesteld. Het lijk is naar de begraaf plaats aan de Havenkade te IJmuiden over gebracht. Aan verkeerden kant ingestapt. Ten de politie dezer dagen weer op het station IJmuiden had post gevat om de drukte in goede banen te leiden, stelde zij vast, dat eenige personen probeerden aan de baanzijde, dus via de rails, in den trein te stappen om aldus hun mede-reizigers voor te kunnen zijn en zich van een be hoorlijke plaats te verzekeren. Als vanzelf sprekend is dit ongewenscht. Men zou voor vreemde situaties komen te staan, wanneer de orde niet werd gehandhaafd. Bovendien is het instappen aan de baanzijde niet van gevaar ontbloot. De politie maakte de over treders dan ook op hun verkeerde hande ling attent, doch een van hen wilde niet luisteren en stapte toch nog in. Het baatte hem weinig, want wegens overtreding van art. 43 van de Spoorwegwet werd proces verbaal tegen hem opgemaakt. Ook op het station Santpoort pleegt men zich wel via het baanvak van het station te verwijderen, wanneer men eenigen tijd voor de spoorboomen bij het perron moet wachten. Nog niet zoo lang geleden is de politie daar in actie geweest, waardoor menigeen een bekeuring in ontvangst had te nemen. De reizigers zijn dus in eigen belang overigens gewaarschuwd. BEWONER VAN SOEST AANGEHOUDEN. Een bewoner van Soest, die in de ge meente Velsen werkzaam is, werd wegens openbare schennis der eerbaarheid door de politie aangehouden. R.K. Zangkoor. De heer Grimbergen eere-directeur. Zondagavond heeft in de overvolle Paro chiekerk van den H. Laurentius v. Brin- disië te IJmuiden-Oost een herhaling plaats gevonden van de Kerstgezangen die in den Kerstnacht door het mannen- en jongens koor zijn uitgevoerd. De leiding was we derom in handen van den heer Adr. Blum. Evenals tijdens de Nachtmis werd er ook nu weer uitstekend gezongen en de uitvoe ring kan dan ook terecht zeer geslaagd ge noemd worden. Na afloop werd door het zangkoor een korte vergadering gehouden onder voorzit terschap van den Pater Rector. Deze deel de mede, dat de heer Grimbergen, die ge durende ruim twintig jaar directeur van het zangkoor geweest is, maar door de evacuatie niet meer in de gelegenheid was repetities en uitvoeringen te leiden, ontslag uit zijn functie heeft gevraagd. Aan een heer Grimbergen is eervol ontslag verleend onder dankzegging voor alles wat hij in al die jaren belangeloos voor het zangkoor gedaan heeft. De vergadering benoemde hem bij acclamatie tot eere-directeur. De heer Adr. Blum, die tijdens de af wezigheid van den beer Grimbergen, de leiding van het zangkoor had waargeno men, werd hierop onder luid applaus tot directeur bënoemd. Spreker hoopte, dat onder zijn leiding het mannen- en ook het jongenskoor in groei en bloei zullen blijven toenemen tot opluistering van de gods dienstige plechtigheden. Te Haarlem werd op Nieuwjaarsdag de traditioneele voetbal wedstrijd H.F.C.oud-interr.ationaals gespeeld. Hierboven het elftal der oud-internationaals. Staanc'n v.l.n.r.: Caldenhove, Andriessen, Lagendaal, Weber, Pellikaan, Van Heel en Halle. Knielend v.l.n.r.: Wels, Vente, Tap en Van Nellen. (C.N.F./Stevens Pax c) KORT NIEUWS Bij opgra vingen in het Hunnerpark te Nijmegen op het z.g. Geerttrui- bergje gelegen te genover 't Valk hof, heeft men gedeelten van de fundamenten der eeuwenoude Sint Geertruikerk, de oudste van Nij megen, blootge legd. Deze kerk is gebouwd in de Frankische pe riode omstreeks 695. De opgegra ven fundamenten, deels van tuf steen, bleken nog in goeden staat te verkeeren. Tevens werd nog een der oude altaarstee-1 nen ontdekt die jammer genoeg bij het nagr bo ven brengen werd gebroken. De Stormvogels. De IJmuider wandelsportvereeniging De Stormvogels zal Woensdagavond de jaarlijk- sche aigemeene ledenvergadering houden. Aan de orde komt het jaarverslag van den secretaris, waarna de plannen voor het nieuwe jaar onder de loupe zuilen worden genomen. Tevens zal de regeling voor den eerstvol- genden wandeltocht worden besproken. VELSEN GOEDE DAG VOOR IJMOND. Met 5 punten uit 3 wedstrijden heeft de Handbalvereeniging IJmond Zondag het nieuwe jaar goed ingezet. De beide dames elftallen, welke op eigen terrein aan den Hoflanderweg speelden gelukte het de pun ten te veroveren, terwijl het tweede heeren elftal in Haarlem een gelijk spel behaalde. De dames van het eerste IJmond-team ont vingen B. G. V. 1, welke damesploeg een van de sterkste tegenstanders is. In de eerste helft ging de strijd vrijwel gelijk op, maar IJmond wist reeds spoedig de leiding te nemen (10). B. G. V. liet zich hierdoor niet verrassen en zorgde even later voor den gelijkmaker (11). Zelfs kwamen de Bloe- mendaalsche dames nog aan de leiding voor de rust aanbrak (12). Na de hervatting echter werden de Vel- senaren overwegend sterker, waardoor op nieuw gelijk werd gemaakt (22). Hoewel de voorhoede in staat werd gesteld eenige ge vaarlijke uitvallen te doen, werd B. G. V. steeds meer in de verdediging teruggedron gen. Een fortuinlijk schot bracht na eenigen tijd den stand op 32, waarna even voor het eindsignaal L. Konz de zege veilig stelde (42). De IJmond-dames van het tweede ontmoet ten Rapiditas 3, welke wedstrijd niet bij zonder fraai was. Door gebrek aan schot vaardigheid bleven in de eerste helft aan beide kanten doelpunten uit. Na de hervatting kon door IJmond eerst resultaat worden ge boekt, waarna mej. De Feber den stand op 20 bracht. De heerer>-reserves waren op bezoek bij Bato 2. Ondanks het overwicht gedurende een groot deel van deze ontmoeting wilde het voor het doel bij de Velsenaren niet vlotten. Daarentegen nam Bato zelfs de leiding (10). Direct na de hervatting kwam de gelijkma ker door een fraai doelpunt van Sauer, dat tevens de meerderheid in het veld nog ver hoogde. Toch zag IJmond geen kans meer tot doelpunten, waaraan het goede verdedigen van den Haarlemschen doelman ongetwijfeld veel heeft bijgedragen. S. S. H. 1 De Gymnastiekvereeniging ,,S. S. H.", welke door de schoolvacantie voorloopig haar oefen uren voor eenigen tijd heeft moeten staken, zal deze week weer met frisschen moed de oefeningen gaan beginnen, opdat binnen afzien baren tijd tijdens haar gebruikelijke jaarlijk- sche uitvoering de resultaten hiervan kunnen worden getoond. De aandacht der leden en van belangstellen den wordt er op gevestigd, dat wederom van het gymnastieklokaal der openbare school no. 7 aan den Wijkerstraatweg gebruik zal worden gemaakt en de oefenuren op normale wijze met ingang van Woensdag 5 Januari zullen worden gehouden. 40-Jarig jubileum bij Van Gelder. De heer J. Duineveld heeft Maandag de groote reeks van jubilea in 1944 bij de Papier fabrieken Van Gelder Zonen N.V. geopend met de herdenking van zijn 40-jarig dienstver band bij dit bedrijf. De jubilaris werd des morgens op het direc tiekantoor ontvangen, waar hij in tegenwoor digheid van de heeren ir. A. J. Allan, procu ratiehouder en ir. T. F. Hubrecht, bedrijfs- ingenieur der papierfabriek, op hartelijke wij ze' werd gehuldigd door den heer J. Smit, procuratiehouder. Deze schetste de goede loopbaan van den heer Duineveld, welke al deze jaren bij de papierproductie werkzaam was en door ijver en plichtsbetrachting zich tot papiermaker, een zeer belangrijke functie, heeft weten op te werken. De omstandigheden hebben er echter aan medegewerkt, dat de jubilaris, die vele jaren zijn papiermachine als zoodanig trouw bleef, thans hulpcellulosemaker is, in welke hoeda nigheid hij zich eveneens als een goed werker doet kennen. Als blijk van waardeering en erkentelijkheid overhandigde spr. den heer Duineveld namens de directie het vereerend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem, alsmede een enveloppe. Het gebrui kelijke gouden horloge, dat de directie gewoon is aan te bieden, zal den jubilaris te gelegener tijd worden overhandigd. Dat de heer Duineveld ook bij zijn kamera den gezien is, bewees een mooie bloemenhulde welke hem werd aangeboden. Te zijnen huize aan den Doodweg 65 bestond voor dit jubileum eveneens groote belangstel ling,welke zich, behalve in vele persoonlijke ge lukwenschen, ook uitte in schriftelijke felici taties, waaronder een waardeerende geluk- wensch van de hoofddirectie van het bedrijf te Amsterdam, alsmede in den vorm van bloe men. Alles bijeen is het voor den heer Duine veld ongetwijfeld een mooie herinneringsdag geworden. „WATERVLIET". De Korfbalvereeniging „Watervliet" heeft het nieuwe jaar skecht ingezet, althans voor1 wat betreft de wedstrijden, welke door enkele ploegen dezer vereeniging en nog wel op „eigen terrein" Zondag zijn gespeeld. Het tweede Watervliet-twaalftal ontving Animo Ready 1 om daarvan met niet minder dan 6-0 te verliezen; overigens geheel tegen de verhouding. De grootere productiviteit van de verschillende Haarlemsche aanvallen gaf in deze ontmoeting ongetwijfeld den doorslag. De groen-gelen waren in het veld zeker niet slecht en toen de rust dan ook met een 0-1 achterstand aanbrak, zag het er niet naar uit, dat de nederlaag zoo groot zou worden. Een fout van de Watervliet-verdediging veroor zaakte het eerste doelpunt voor Animo Ready. Op zichzelf was het zeker geen slecht resul taat van de Watervlieters, die tegen de Haar lemsche aanvallen zoo lang stand hielden. Na de hervatting bleek de Velser ploeg goede schütters te missen, terwijl bovendien het geluk niet mee zat, toen eenige goed gerichte schoten uit de mand wipten. Daarentegen was Animo Ready er beter in en kon deze ploeg den stand geleidelijk opvoeren, zoodat het einde kwam met een 0-6 overwinning voor da Haarlemmers. BEVERWIJK Caïssa op bezoek. De schaakgodin Caïssa heeft Maandag middag voor een heele week haar domicilie in onze plaats gevestigd, waar het zevende Nieuwjaars-schaaktournooi van de Hoog oven-Schaakclub in het Statenhuis aan de Zeestraat een aanyang heeft genomen en naar welk tournooi en meer speciaal naar de beide achtkampen de belangstelling van geheel schaaklievend Nederland uitgaat. En dit wekt geen verwondering, indien in aanmerking wordt genomen, cat de eere- groep A bestaat uit de meest bekende en ongetwijfeld ook meest sterke schakers van ons land, welke van heinde en ver zijn ge komen om de eer van dit grootsche tour nooi te trachten te bekampen. Niet minder belangrijk is de bezetting van de eere-groep B, welke bestaat uit spelers met tournooi-routine en jonge krachten, welke in dezen kamp gelegen heid vinden hun kunnen te toonen en wel licht tot de beste schakers van Nederland zullen gaan behooren. Voorts zullen de zeskampen, waarvan er nu reeds negen worden gehouden, en de te houden vierkampen evenmin aan be langrijkheid afdoen, zoodat mag worden geconstateerd, dat dit Hoogoven-tournooi, waarvoor thans reeds ruim 200 deelnemers zijn ingeschreven, zeker zal worden tot dé schaakwedstrijd van ons land. De opening in het Statenhuis geschiedde door den heer P. A. Veldheer, tournooilei- der van de H.O.S.C., welke alle achtkam- pers hartelijk verwelkomde en zich daar bij speciaal richtte tot de bondsbestuurders van den A.N.S.B., de heeren G. van Har ten en J. Eggink, alsmede tot den oud voorzitter van den Ned. Schaakbond, den heer G. W. J. Zittersteyn om vervolgens te verwelkomen den heer drs. A. Demmers, chef van het Sociale Werk der K.N.H.S., alsmede enkele hoofdbestuursleden van Hoogoven-Sta ten. Met betrekking tot de eeregroep A zeide de heer Veldheer, dat het niet mogelijk zou zijn een sterkeren achtkamp samen te stel len, terwijl de B-groep de bijzondere aan dacht opeischt ten einde te zien, welke kracht van de jeugd zal uitgaan. De idee om een tweekamp te organisee ren met het oog op de schaakkwaliteiten en wie na Dr. Euwe 's lands sterkste scha ker zou zijn, werd door den heer Veldheer r,ok nog aangehaald. Ten slotte bracht spreker dank aan allen die hun medewerking tot het welslagen van dit tournooi hadden verleend, waarbij speciale dank uitging naar den heer Van Harten voor diens adviezen en naar de Friesche deelnemers, welke thans buiten gewoon goed vertegenwoordigd zijn. De heer Van Harten ving de officieele opening van het Nieuwjaarstournooi aan met enkele mededeelingen van internen aard betreffende het bondsbestuur van den A.N.S.B. om vervolgens te wijzen op den geweldig grooten propagandistischen stimu lans, die van het Hoogoven-tournooi uit gaat. Schetsende hoe een teveel aan wedstrij den en tournooien in ons land ontstaat, zeide de spreker, dat het Hoofdbestuur dit wil ondervangen om den daaruit eventueel voortvloeienden funesten invloed tegen te gaan. Hij roemde voorts de prettige samen werking met het bestuur van de H.O.S.C. Z.i. is het tournooi dé schaakwedstrijd van Nederland en opperde de heer Van Harten de mogelijkheid dat dit zelfs zoodanig kan ontwikkelen, dat internationale spelers zou den deelnemen. Tenslotte lichtte spreker de kwestie Al- jechin toe, welke thans in Spanje vertoeft en blijkbaar aan zoodanige ernstige ziekte lijdt, dat deze niet meer als schaker zal uit komen. Derhalve heeft het Euwe-comité voorbereidingen getroffen om den titel van Aljechin voor onzen landgenoot Dr. Euwe zoo mogelijk te doen opeischen. Nadat de heer Van Harten het zevende Nieuwjaarstournooi van de H.O.S.C. offi cieel had ingeluid, werd door de achtkam- pers onmiddellijk aangevangen. Enkele partijen werden tegen den avond afgebro ken om na een gemeenschappelijken maal tijd, waaraan ook de heer en mevr. ir. A. H. Ingen Housz aanzaten, te worden voortgezet. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Eeregroep A; W. J. Wolthuis—Chr. Vlagsma 01 N. CortleverH. Kramer10 W. Koomenir. H. J. v. Steenis V2Vz Th. D. v. ScheltingaTh. v.d. Tol 10 Eeregroep B: P. HenneberkeMr. A. H. Roose 'AVz J. Beenmr. C. J. Leembruggen V2Vz J. VisserG. A. Croes V2Vz H. D. Mulder v. Leens Dijkstra C. B. v. d. Berg Vz Een opmerkelijk verschijnsel in deze groep is de krachtmeting van de jeugdige schakers tegenover die der geroutineerden, waaruit blijkt, dat de jeugd zich nu reeds geducht zal laten gelden. Visser, een opko mende jonge schaker uit Utrecht, vervangt Th. de Jong uit Winterswijk. Voor de derde ronde zijn voor Woensdag vastgesteld: Groep A: VlagsmaCortlever; Koomen— W i 'huis; v. ScheltingaKramer; v. d. Tolir. v. Steenis. Groep B: mr. RooseBeen: Visser Henneberke; Mulder v. L. Dijkstramr. Leembruggen; v. d. BergCroes. AGENDA Dinsdag 4 Jan.: IJMUIDEN: Thalia-Theater Het zeemanskind (film) 7.30 uur. VELSEN Bioscoop De Pont: Vier vroolijke vagebonden (film) 7.30 uur. Woensdag 5 Jan.: IJMUIDEN Thalia- Theater: Het zeemanskind (film) 7.30 uur. VELSEN: Bioscoop De Pont: Vier vroolijka vagebonden (film) 7.30 uur.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3