Haarlemsche Courant Engelsche bemiddelingspoging tusschen Moskou en de Polen te Londen Zware worsteling om Kirowograd. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Voorstel van duisteren oor sprong in de „Observer". ïwwmmsmmïm Harde af weer strijd ten Z. van Kief en bij Berditsjef. 289e Jaargang: No. 7 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Maandag 10 Januari 1944 Verschijnt dageiUKS, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor iJmuiden: Rembrandtlaan 55, iJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlvm K 1297 In het Argentijnsche blad Notieias Graficas schrijft Hutchinson, corres pondent van de International News Ser vice, dat men thans te Washington alle hoop, dat de Sovjet-Unie de randsta ten zou behandelen volgens de beginse len van de Atlantische charta, heeft opgegeven. De eenige stof voor diplomatieke ge sprekken te Londen wordt gevormd door een bericht in de Observer over een voor stel, blijkbaar van Sovjeti-ussische zijde, dat beschouwd wordt als het laatste woord van Moskou in de Poolsch-Sovjetrussische kwestie. Bevoegde kringen te Londen weigeren commentaar op dit plajP te geven, hoewel het plan, volgens de Observer, door offi- cieele Engelsche en Amerikaansche kringen is goedgekeurd. Van Sovjet-zijde valt in het geheel niets te vernemen. Toegankelijke Poolsche emigrantenkringen ontkennen iets van dit voorstel te weten. Over het alge meen is men geneigd te veronderstellen, dat het bericht van de Observer tenminste be schouwd moet worden als een serieuze proefballon voor het bereiken van een com promis. Onduidelijk blijft echter, of dit be richt door de Westelijke Geallieerden of van Sovjetzijde gelanceerd is. Volgens de Observer stellen de Sov jets voor om in plaats van de grenzen van 1939 de zg. Curzon-linie te nemen, die, vergeleken met de grens van 1939, neerkomt op een grenscorrectie. Bo vendien zou Polen de districten van Gordno en Bialystok worden toege staan en tenslotte om zoo te zeggen als belooning voor een behoorlijk gedrag van Polen tijdens de onderhandelingen over Lemberg worden toegewezen. Ten aanzien van het overige Oost-Polen is Moskou, zoo wordt in het bericht ge zegd, ontoegeeflijk. In Londensche kringen verklaart men, dat de houding der Poolsche emigranten in de afgeloopen week slechts matige ver wachtingen ten aanzien van het plan recht vaardigt, indien het juist zou blijken te zijn, dat deze voorstellen jeeds geruimen tijd ge leden zouden zijn overhandigd. In Amerikaansche regeeringskringen wordt verklaard, dat eenigerlei storing der intergeallieerde politiek door de Poolsche kwestie nauwelijks te vreezen is. Engeland noch de Ver. Staten zullen de Sovjet-Unie den oorlog verklaren, wanneer de Polen hun voorooi-logsehe grenzen terugeischen. Daarom zullen de naties, kleine of groote, die vasthouden aan het herstel van het Poolsche gebied, alleen staan tegenover de Sovjet-Unie. Stockholms Tidningen meldt dat diplomatieke kringen te Washing ton verklaren, dat de houding der Sovjet- Unie niet anders uitgelegd kan worden dan dat zij Letland, Litauen, Estland, Oost- Polen, Bessarabië en de Noordelijke Boeko- wina van zins is te behouden. De aanval van de Prawda op Willkie, die in de V. S. groote verwondering heeft ge wekt, wordt daar als zeer belangrijk be schouwd, omdat zoo zegt men de offi- cieele Sovjetpers slechts artikelen publi ceert, die door de regeering zijn goedge keurd. Bovendien is de tekst van Willkie's artikel vóór de publicatie naar Moskou ge seind. Het is dus duidelijk, dat het steunde op een volledig begrip voor de Sovjet-Unie. De New-Yoi'k Times merkt op, dat de V. S. den strijd aan de zijde der Sovjet-Unie voortzetten, ook als de Sovjet-Unie het Poolsche vraagstuk alleen en met wapenge weld zou oplossen, want „er is letterlijk geen kwestie, die de Amerikanen van hun bondgenooten kan scheiden". Stemmen uit de Baltische landen. In de commentaren der Litausche pers wijst men er op, dat een van de meest inte ressante punten van de slotmededeelingen der conferenties van Cairo en Teheran is geweest, dat geen woord is gezegd over de Oostzeelanden. Wel is het een ieder bekend, dat de bolsjewieken deze landen aan zich willen trekken. „Ons eenig geluk", aldus een Litausch blad, „is dat onze inschakeling in de Sovjet-Unie niet afhankelijk is van de conferentie van Teheran, noch van an dere confei'enties". De eenige waarboi'g tegen een hex'haling van het bolsjewis tische barbarisme is het wapen der Duitschers, onze bondgenooten, en de bedreigde volken zelf". Een dezer dagen uit Reval teruggekeerde industrieel uit Helsinki heeft den corres pondent van Svenska Dagbladet een inter view toegestaan. De industrieel, die ver scheidene jaren in Estland heeft gewoond en de terreur der bolsjewieken daar als oog getuige heeft kunnen volgen, verklaarde, dat men stellig kan spreken van een „Ont waken van het Estlandsche volk", dat geen tweede maal wil bukken voor het bolsje wistische juk. Op de algemeene vergadering van de agrarische vereeniging in het General- Bezirk Letland heeft de eerste directeur van den landbouw, Anderson, verklaard: EEN ZWEEDSCHE CARICATUUR Afton Tidningen publiceert in het Zon dagsnummer een caricatuur, die een vrouw vertoont, die de Poolsche emigrantencom missie te Londen voorstelt en die den Ame rikaan op haar knieën om hulp smeekt. Deze echter geeuwt verveeld. In een ge dicht onder deze caricatuur wordt gezegd: „Voor Polen en Dantzig verkaarde Enge land den oorlog, Amerika ook, ook al ge schiedde dit wat later. Zoo heeft men ons tenminste in de bladen verteld.' Maar blijkbaar hebben wij dit niet goed begre pen". Vervolgens wordt gezegd, dat de Poolsche kwestie en de plannen voor na den oorlog Washington langzamerhand be ginnen te vervelen, doch dat men moet doen alsof men hiervoor nog belangstelling heeft, daar de Polen in Amerika een tame lijk groot aantal stemmen kunnen uit brengen. Het laatste vers luidt woordelijk: „dat Stalin tenslotte toch doet, wat hij wil, daarvan kan men thans reeds overtuigd zijn, maar Washington wil blijkbaar nog een half jaar huichelen tot de verkiezingen voorbij zijn". „Stalin heeft kort geleden beweerd, dat de tijd niet ver meer is, dat de bolsjewisten het Letlandsche volle zullen bevrijden. Dat be- teekent, dat Stalin zijn legers over de Let landsche grens wil sturen. Letland is nooit onderdeel geweest van de radenrepubliek en zal dat ook nooit worden". Vertraging van erkenning Boliviaansch bewind. Rol der inter-Amerïkaansche verdlïdigingscommissie. De inter-Amerikaansche verdedi gingscommissie heeft het besluit geno men de erkenning van de nieuwe Boli- viaansche regeering niet slechts aan enkele Amerikaansche landen over te laten. De kwestie zal eerst uitvoerig worden besproken, waarna het Ameri kaansche blok in zijn geheel zijn hou ding zal bepalen. De commissie heeft besloten, dat de Ame rikaansche regeeringen die zich in oorlog bevinden met de Asmogendheden of de diplomatieke betrekkingen met haar hebben verbroken, zoo spoedig mogelijk besprekin gen zullen voeren over de diplomatieke stappen die moeten worden genomen. C o I'd el 1 Huil heeft verklaard, dat de Ver- eenigde Staten aan deze besprekingen zul len deelnemen. Tegenover de pers verklaarde Huil voorts dat het overleg vermoedelijk langs diplo- matieken weg zal geschieden. In ieder geval bestaat niet het plan, de ministers van bui- tenlandsche zaken bijeen te roepen. Of de Amerikaansche ambassadeur te La Paz zal worden teruggeroepen, is nog niet beslist. De Boliviaansche regeering heeft het plan een nieuwen vertrouwensman naar de Ver. Staten te sturen, en wel Iturralde, die on langs door president Villarroel is benoemd tot ondei'staatssecretaris aan het ministerie van buitenlandsche zaken. De Boliviaansche minister van bui tenlandsche zaken, heeft verklaard, dat de uitlating van Huil als zou de Boli viaansche revolutie door vreemde krachten worden gesteund, onbegrijpe lijk is. Vermoedelijk zullen de afgezette Boli viaansche politici documenten vervalschen om bewijsmateriaal te kunnen toonen. De huidige regeering wordt echter door het Bo liviaansche volk gesteund en voelt zich sterk genoeg aan elke oppositie het hoofd te bieden. „Associated Press" meldt verder uit Washington, dat de tinleveranties uit Boli via niet gestaakt zijn, hoewel de bespre kingen over den prijs nog niet zijn hervat. In geval de Boliviaansche regeering niet door de Vereenigde Staten zou worden er kend, zouden de onderhandelingen niet over de autoriteiten loopen, doch rechtstreeks met de eigenaars van de tinmijnen gevoerd worden. De vertrouwensman der Boliviaansche regeering in Brazilië heeft verklaard, dat het optreden der inter-Amerikaansche ver dedigingscommissie een inmenging betee- kent in het leven eener natie en de schen ding van haar souvereine rechten. De vertrouwensman dementeerde de be wering, dat de nieuwe regeering van Boli via nationaal-socialistische beginselen na streeft. De bevolking heeft er genoeg van te worden mishandeld door de eigenaars der tinmijnen, die beslissen over leven en dood der Boliviaansche arbeiders. De regeering zal opruiming houden onder de privileges eener kleine bezittende klasse. Het Chileensche blad La Hora maakt melding van de weigering der Chileensche regeering. den vertegenwoordiger van de nieuwe Boliviaansche regeering, Campero, officieel te ontvangen, omdat van een offi- cieele ontvangst slechts sprake kan zijn in dien de Chileensche regeering de nieuwe machthebbers in Bolivia heeft erkend. Volgens berichten uit Bolivia hebben.de studenten het voorbeeld van het syndicaat der Boliviaansche mijnwerkers gevolgd en geprotesteerd tegen het aarzelen met de erkenning van de nieuwe regeering. De stu- Bij de gevechten tusschen Duitsche- en Engelsche zeestrijd krachten in de Golf van Biskaje werden de Britsche kruisers „Glasgow" en „Enterprise" door onze, onfor bevel van kapitein ter zee Erdmenger staande torpedobootjagers en torpedobooten beschadigd. Een van de beide kruisers werd in brand geschoten. Hierboven de Britsche kruiser „Glasgow", die een waterverplaat sing van 9000 ton heeft. Zijn bewapening bestaat uit 12 stukken 15,2 cm geschut, 8 stukken 10,2 cm gesehut, 4 stukken 4,7 cm flakgeschut, en 6 torpedo-lanceerbuizen. In vredestijd bestaat de bemanning uit 700 koppen. (Scherl/Archiv C.N.F./Pax c) KORT NIEUWS Het landgoed van den voorma- ligen Italiaan- schen minister Grandi, den lei der van het com plot, dat dezen zomer tot den val van Mussolini heeft geleid, is met 16 andere landgoederen, die aan deelnemers aan het complot en aan sympathi seerenden behoor den, in beslag ge nomen. Een militaire attaché der Sov jet Unie is te So fia aangekomen. Er is ook een nieuwe militaire attaché van Bul garije benoemd. In de omge ving van Lour- des is een aard beving geregis treerd, die een tiental seconden duurde. Er zijn geen slachtoffers te betreuren.. Het Duitsche weermaehtsbericht van Za terdag luidde: Ter weerszijden van Kirowograd en in de stad zelf zijn felle gevechten aan den gang ïriet sterke vijandelijke sti-ijdkrachten. Eigen tankformaties hebben de bolsjewie ken ten Noorden van de stad in een tegen aanval teruggeworpen en een belangrijk heuvelterrein in bezit genomen. De zware afweergevechten ten Zuiden van Kief en in het gebied van Berditsjef duren met onverminderde kracht voort. De doorbraakpogingen der bolsjewieken wer den ook Vrijdag verijdeld, eenige penetra ties werden afgegrendeld. Ten Zuiden van Pogrebitsjtsje hebben onze troepen de aanvallende bolsjewieken ondanks verbitterden weerstand in tegen aanval teruggeworpen en daarbij een vrij groot aantal vijandelijke tanks vei'nield. Ten Noordwesten van Resjitza en ten Westen van Propoisk bleven verscheidene plaatselijke aanvallen der bolsj wieken zon der succes. Bij de voortzetting hunner krachtige aan vallen ten Noordwesten van Witebsk heb ben de bolsjewieken bijzonder zware ver liezen aan menschen en materiaal geleden. In eenige penetratieplaatsen zijn nog ver bitterde gevechten aan den gang. Ten Noorden van Newel stortten herhaal de vijandelijke aanvallen in ons afweervuui ineen. Het luchtwapen heeft, met het zwaarte punt in het gebied van Kirowograd en Ber ditsjef ingegrepen in de gevechten op den grond en den vijand zware, bloedige verlie zen en belangrijke verliezen aan wapens, oorlogstuig en voertuigen toegebracht. Vrijdagnacht zijn bij de bestrijding van het ëovjet-ravitailleeringsverkeer 7 trans portvliegtuigen vernield en 9 andere zwaar beschadigd. In het Westelijke deel van het Zuidita- liaansche front heeft de vijand met sterke strijdkrachten ondernomen aanvallen uit gebreid tot verdere sectoren. Na zware ge vechten gingen in het gebied ten Noordwes ten van Mignano twee bergtoppen verloren. Aan de rest van het front verliep de dag over het algemeen rustig. Britsch-Amerikaansche formaties bom menwerpers hebben Vrijdag overdag plaat sen in West-Duitschland en in het Zuiden van Duitschland aangevallen. Door lukraak neerwerpen van bommen ontstond vooral in Ludwigshafen en Mannheim aanzienlijke schade in woongebieden. Vrijdagnacht hebben storingsvliegtuigen bommen geworpen in het Rijnsch-Westfaal- sche industriegebied. De formaties vijande lijke bommenwerpers verloren bij deze aanvallen 33 vliegtuigen, in hoofdzaak vier motorige bommenwerpei-s. Acht eigen jagers keerden niet terug. Daarmede bedroegen de verliezen der Britsch-Amerikaansche terreurvliegers in de eerste week van 1944 262 vliegtuigen, waarvan 231 viermotorige bommenwerpers. Het Duitsche weermachtbericht van Zon dag luidt als volgt: In het gebied van Kirowograd duurt de hevige worsteling met onverminderde fel heid voort. In het Westelijk deel der stad wordt nog altijd verbitterd gevochten. Vast beraden ondernomen tegenaanvallen sloe gen de opdringende bolsjewieken ondanks hardnekkig verzet op verschillende plaat sen terug. Daarbij werden talrijke tanks stukgeschoten. Ten Zuiden van Kief, ten Zuiden en Wes ten van Pogrebisjtsje en in het gebied van Berditsjef verijdelden onze troepen talrijke vijandelijke aanvallen. Formaties der Waf- fen-SS sloegen in een tegenaanval een vij andelijke brigade op haar stéjlingen van. uitgang terug en vernietigden 27 Sovjet tanks en 5 stukken bestormingsgeschut. De luchtmacht mengde zich op de brand punten met goed succes in den strijd te land en bracht den Sovjets zware verliezen toe aan menschen en materiaal. Ten Wes ten van Resjitza ging de vijand, na hevige artillerievoorbereiding, met sterke strijd krachten over een breed front tot den aan val over. Onze stellingen werden met af grendeling van eenige penetraties overal in stand gehouden. Bij Witebsk lag het zwaartepunt van de Sovjet-Russische doorbraakpogingen Zater dag ten Zuidoosten van de stad. Zij werden ondanks het krachtige opti'eden van pant serwagens en slagvliegers in verbitterde ge vechten bloedig afgeslagen. De Sovjets ver loren hier 84 tanks, waarvan alleen 57 in een corpssector. Aan het Zuiditaliaansche front is de ge vechtsactie van den vijand in den sector ten Westen van Mignano-Venafro verzwakt. Verscheidene plaatselijke aanvallen op onze heuvelstellingen werden met zware verlie zen voor den vijand afgeslagen. Ook aan de kust van de Adriatische Zee bleef een sterke aanval van den vijand zonder resul taat. Een eigen stoottroep vernietigde een vijandelijk steunpunt en deed munitie-op slagplaatsen in de lucht vliegen. Eenige Britsche vliegtuigen hebben Za- tex'dagnacht bommen uitgeworpen op plaat sen in West-Duitschland. Daarbij werd op nieuw de Dom van Aken getroffen. dentenbond te La Paz heeft dit optreden der Amerikaansche republieken een on vriendelijke daad genoemd. Het voorgestel de systeem van wederzijdsche consultatie is ongerechtvaardigd en vormt een schending van de beginselen der juridische vrijheid van alle staten, alsmede van het zelfbe schikkingsrecht der volken. De bond van Boliviaansch spoorwegpersoneel heeft een soortgelijke verklaring gepubliceerd. De be slissing van de inter-Amerikaansche poli tieke verdedisingscommissie is, zoo woi'dt in deze verklaring gezegd, een minachting van de rechten van den Boliviaanschen staat. Raadhuis te Leiden. Ook voor het-behoud van deze Nederlandsche cultuurwaarden strijden onze vrijwilligers. (G.L./H P c)

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1