Een ochtend in het kamp van Mook. Roode Kruis K inder legitimatiekaar t Arbeidsmannen krijgen uniformen. (Van een onzer redacteuren.) Het is tegen zevenen in het kamp Mook van den Nederlandschen Arbeidsdienst. De vele jongemannen, die den vorigen dag uit alle windstreken zijn aangekomen, om daar vijf en halve maand te vertoeven, slapen nog rustig op hun slaapzalen. Precies zeven uur trekt de hoornblazer langs de barakken voor de re veille en de vredige rust is verdwenen. Overal is bedrijvigheid en voorbereidingen worden getroffen voor het eerste punt van het pro gramma van den dag, n.l. ochtendgymnastiek. Vijf minuten later staan de tallooze jonge mannen in hun trainingspakken gereed. Veel is er eigenlijk niet te zien op dezen donkeren morgen, maar hier en daar worden zaklan taarns aangestoken, om waar te nemen, of allen de orders over de rompbuigingen e.d. op volgen. Eigenlijk is deze controle niet noodig want voor zoover we kunnen nagaan, wordt er met ambitie gewerkt aan de oefeningen welke den eersten ochtend slechts enkele minuten in beslag nemen. De spieren moeten wat losgemaakt' worden. De volgende dagen zal er meer tijd besteed worden aan dit be langrijke onderdeel van de lichamelijke vor ming van de opkomenden, maar voor dezen dag is het genoep. Dan naar het waschlokaal. Het ziet er keuri uit en veel ruimte is er ingericht, om het lichaam goed te verzorgen. Enkelen voelen zich in den N.A.D. al thuis en komen met ontbloot bovenlijf over het terrein, anderen ziin schuchter, doch daarin zal wel spoedig verandering komen Alles is immers nog zoo vreemd. Zoo begon de tweede dag van den arbeids man en in de toekomst zal iedere morgen op deze wijze ingezet worden, met dit verschil dat na 1 April de hoornblazer om zes uur in het kamp komt en het leven een uur vroeger begint. Dienst kon er dezen dag niet worden gedaan omdat er nog veel voorbereidende maatrege len getroffen moesten worden. Na aankomst waren allen voorzien van werkgoed, dekens ondergoed en benoodigdheden voor de licha melijke ontwikkeling. Aan het uiterlijke van den arbeidsman moest nog aandacht worden besteed en een bezoek aan den fourier was daarvoor noodig. Uniformen voor kleine en groote mannen, dikke en dunne waren aan wezig. Een kleermaker kwam er ook aan te pas, om na te gaan of hier en daar wat her steld moest worden en dan gaf hij aanwijzin gen hoe de knoopen vastgemaakt moesten worden, enz. De jongens verleenden vlot hun medewerking en iemand, die een te nauwe broek had ontvangen, verklaarde later, dat hij het kleedingstuk met een kameraad „ver- rolen" had. waardoor beiden er keurig uit zagen. Zoo gingen de jongens al met elkaar om. Dezen morgen moesten de jongens ook naar de badcellen voor een heerlijk verfrisschend douchebad Op netheid van het lichaam wordt bijzondere aandacht besteed en dat ondervon den de mannen wel. Bijna een etmaal waren we in het kamp en veel te doen was er nog niet. De jongens hadden het kalm en wisten nog niet, wat vlaggenparade is, hoe er met de schoppen geëxerceerd wordt, naar welk werkobject zij iederen morgen zullen trekken, welke werk zaamheden zij moeten verrichten om het kamp schoon te houden en welke diensten zij moeten verrichten bij de maaltijden. We waren nog tegenwoordig bij het eten. Den eersten keer werd aangeraden flink te eten onder het motto: „Nu je zes maanden groen gaat dragen, zorg dan voor goedgevulde magen". Dat de mannen zich het eten best lieten smaken, is te begrijpen. Daarvoor zijn ze nu eenmaal jong. Het zal nog wel twee dagen geduurd hebben eer het kampleven op volle toeren draaide. Dan heerscht er meer orde en regelmaat en zal de arbeidsman van het platteland den hopman niet gemoedelijk begroeten met „goejen morgen". Te verwachten is het echter, dat de hopman en zijn trouwe kaderleden zul len meewerken, dat de jeugd van Nederland een prettigen tijd in het kamp van Mook zal beleven en veel aandacht zullen besteden aan hun opvoeding. Burgerlijke Stand. HAARLEM 8 Januari 1944. BEVALLEN: 4 Jan., A. J. J. KooijmansScham- bach, d.; 5 Jan., E. OverwaterMaas, d.; 6 Jan., P. W. Ruppert—Willard, z.; H, K. Binkhorst- Hofman, d.; 7 Jan., W. B. M. ZeijlemakerMet selaar, z.; K. Blauw—Wit, z.M. Los—de Jong, d.; 8 Jan., L. H. OosterveerZandstra. 2 d.; C. A, HartogHuijkman, d.; S. P. Hoolevan Es, z. OVERLEDEN: 4 Jan., P. Box, 75 j., Jansstraat; 6 Jan., M. P. JeurgensDohman, 74 j., Jansweg; K. Bosch, 73 j., Vlamingstraat; C. W. Siegers, 55 j., Indischestraat. ONDERTROUWD: 7 Jan., D. H. Dollekamp en M. J. P. Cottigny. GEHUWD: 8 Jan., C. Stapel en S. IJff. HAARLEM 10 Januari 1944. BEVALLEN: 7 Jail., N. GravernakerBos, z. 8 Jan., G. M. v. Diggelen—Lacunes, z.; E. H. Quispel—Ansingh, z.; C. van Kampen—Poorter, z.: H. H. v. d. Maten—Bouwmann, z.; K. van EsSchmitz, z.; Z. WeijersKruiderink, d.; 9 Jan., M. G, v. d. Meer—Rijneveld, z.; C. M. Lem mers—Fens, d.; B. T. J. Hubbers—de Zwager, z.; G. W. M. Lacourt—Gielingh, z.; J. Bitter—van der Hoeff, z.: 10 Jan., R. van Roon—Post, d. OVERLEDEN: 8 Jan., J. J. van den Merkenhof —Vergers, 83 j., Rijksstraatweg; 9 Jan., J. G. P. Sabel, 67 j.. Gasthuissingel; W, Zwetsloot, 79 j Kamperiaan; M. Ruiter, 28 j., Gasthuisvest. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. Max Blokzijl debatteert met de jeugd. „Die bekende Max kunnen jullie nu zelf eens spreken en je kunt hem met jullie vra gen bestoken", waren de inleidende woorden, waarmede een jeugdleider van den Nationalen Jeugdstorm gisteravond in Den Haag de twee de reeks van jeugdvergaderingen opende waarin Max Blokzijl tot de Nederlandsche jeugd spreekt en gelegenheid geeft tot het stellen van vragen. Ze hebben hem bestookt, een 80-tot 100-tal overwegend uit jongens bestaand publfek luis terde geboeid naar de pakkende woorden van den bekenden radiospreker. „Ik spreek het liefst tot de jeugd, zoo zeide hij. Van de jeugd moeten wij het hebben. Van de ouderen gaat er eiken dag een af, maar bij de jeugd komt er eiken dag één bij en over luttele jaren zal de jeusci geroepen zijn om met elkaar de nieuwe volksgemeenschap te vormen. Ik ben geen propagandist, daar ben ik te dom voor, maar ik ben alleen hier gekomen, om jullie vragen te hooren en er op te antwoorden." En er kwamen vragen, veel vragen, vragen van jongens en van meisjes. Vragen, vaak meer dan de heer Blokzijl kon beantwoorden. Vragen, die duidelijk aantoonden, dat er wat in de Nederlandsche jeugd leeft en dat deze oorlog en zijn tallooze problemen niet onge. merkt aan haar voorbijgaat. Opmerkelijk daarbij was het gehalte van de vragen. Hieruit bleek duidelijk, dat de jeugd over de kernviaagstukken van dezen tijd na denkt en er dikwijls dieper in doordringt dan tallooze ouderen. Ep is geen enkele vraag gesteld, die getuigde van de keuvel- en klesse- bes-mentaliteic, die een deel van het Neder landsche volk schijnt te bezitten. Vanzelfsprekend werden spreker en gehoor het lang niet op alle punten eens, maar dat een dergelijke openhartige uitspraak tusschen Max Blokzijl en de jeugd in dezen tijd moge lijk is, stemt tot verheugenis. Aan het einde van den avond daalde de spreker van het podium af om midden tusschen de jeugd voort te gaan met talrijke vragen, die nog waren overgebleven, naar beste vermogen te beant woorden, waarbij hij ook niet ontkwam aan de handteekenirgenjagers. Hedenavond krijgt de Haarlemsche jeugd van 14 tot 22 jaar gelegenheid, in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw naar Max Blok zijl te luisteren en met hem haar problemen te bespreken. Petroleum voor kookdoeleinden. Van 12 Januari tot en met 8 Februari 1944 geeft elk der met „17" genummerde bonnen van de bonkaart U 215 voor kookdoeleinden recht op het koopen van één liter petroleum. Uitreiking nieuwe rijvergunningen voor motorrijtuigen. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Waterstaat maakt bekend, dat in het tijdvak van 15 Januari15 Februari a.s. nieuwe rijvergunningen en herkenningstee- kens voor motorrijtuigen zullen worden uit gereikt. Na 15 Februari 1944 zal het niet meer toegestaan zijn, de thans bestaande vergunningen en herkenningsteekens als geldige documenten te bezigen bij het ge bruik van een motorrijtuig. Deze vergun ningen moeten worden bewaard en de her kenningsteekens moeten op de motorrijtui gen bevestigd blijven, totdat deze door' den rijksinspecteur van het verkeer worden op gevraagd. Er wordt nogmaals op gewezen, dat streng de hand gehouden zal worden aan een zoo zuinig en doelmatig mogelijk ge bruik van de nog beschikbare voorraden brandstoffen, banden en andere materialen. De voorwaarden daartoe door den rijksin specteur van het verkeer aan de vergun ning verbonden, moeten strikt worden na geleefd. Het bovenstaande geldt niet voor de rij vergunningen en herkenningsteekens, welke vanwege den rijksinspecteur van het ver keer belast met de uitgifte van bijzondere vergunningen, Kromme Nieuwe Gracht te Utrecht, worden uitgereikt. Aanmelding voor den Landstorm. Voor de provincie Noord-Holland kunnen Nederlanders van 17 tot 45 jaar zich vervoe gen voor inlichtingen en aanmeldingen bij den vertegenwoordiger van den Landstorm: Voor Alkmaar en omstreken eiken Maandag van 19 tot 21 uur, Kringhuis N.S.B., Parkstraat 3; voor Amsterdam en omstreken eiken Dins dag van 19 tot 21.30 uur district N.S.B., Jan Willem Brouwersplein 5; voor Haarlem en omstreken eiken Donderdag van 19 tot 21.30 uur kringhuis N.S.B., Paviljoenslaan 3. De duur der opleiding is vier maanden; zij die voor Arbeitseinsatz zijn aangewezen, wor den vrijgesteld van uitzending. BEKENDMAKING. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Met ingang van 15 Januari 1944 is het wederom mogelijk als hulpzuster tot het Duit- sche Roode Kruis toe te treden. Aan alle Nederlandsche meisjes in den leef tijd van 2030 jaar, die de Duitsche taal be grijpen, wordt hiermeed de gelegenheid ge boden actief in lazaretten, ziekenhuizen of soortgelijke instellingen werkzaam te zijn. Men kan zich melden bij: SS-Ersatzkommando Niederlande, Korte Vij verberg 5, Den Haag. Nebenstelle Amsterdam, Dam 4. Nebenstelle Groningen, Heerestraat 46. Nebenstelle Alkmaar, Langestraat 56; Nebenstelle Heerlen, Saroleastraat 25; Nebenstelle Enschede, Hengeloschestraat 30. OPENING VAN DE FRITZ SCHMIDT- SCHULE. Met een korte plechtigheid is de in de nabijheid van Doorn gelegen eerste eigen D.A.F.-school van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden geopend door Dienstleiter W. Ritterbusch, die ter nagedachtenis aan den het vorige jaar ge storven eersten Leiter van het Arbeitsbe reich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden de school den naam Fritz Schmidt-Schule gaf. Duitsch Theater. Tiefland van Eug'. d' Albert. Als derde opera van het abonnement bracht het Duitsch Theater de veristische muziek-roman Tiefland, waarmee Eugen d'Albert, na een aantal mislukkingen en half-successen op theatergebied, in 1903 de muzikale en opera-lievende wereld verraste en die constant repertoire gehouden heeft. Laat er ons bijvoegen, dat de opvoering alhier op Maandagavond de ervaring gaf, dat Tiefland nog levenskracht genoeg bezit, om het hedendaagsche publiek te boeien en zelfs nog lang stand te houden. Het moge waar zijn, dat er muzikaal een paar zwakke plekken in voorkomen, maar die vergeeft men graag voor de markante typeering van Sebastiano, voor de wild-naïeve teekening van den oer-mensch Pedro, voor die dei- hartstochtelijk bewogen Martha-rol, en misschien meer nog voor de gelukkige uit beelding van de half-onnoozele Nuri en die der, in al haar naïveteit imposante figuur van den ouderling Tommaso en, niet te ver geten, het zeer raak getypeerde trio dei- kletsende buurvrouwen. De kleurige en goed gepondereerde orchestratie van het werk gaf het van eerstaf een artistieken voorsprong op sommige Italiaansche voor beelden van de veristische richting; en deze eigenschap mag nog steeds als een bijzonde- dere lof den componist nagegeven worden. Vergelijk bijv. maar eens het brutale klank- geweld van Cavaleria rusticana met de be scheiden maar zeer gedifferentieerde or chestratie van Tiefland. De opvoering, onder regie van Dr.. Joa chim Klaiber en onder de muzikale leiding van kapelmeester Georg Pilowski, droeg de sporen van zorgvuldige voorbereiding. Al fred Sach had een pittoresk tooneelbeeld opgetimmerd en geschilderd het binnen hof van den molen die aan de voorstel ling veel kleur en sfeer verleende, maar eigenlijk toch eenige inconsequenties mee bracht, welke niet op rekening komen van den librettist, die het stuk laat spelen in het molenhuis, waaruit volgt, dat het jongge huwde paar, al zal het dan niet van de bruidskoets gebruik maken, toch niet noopt om den eersten huwelijksnacht onder den blooten hemel door te brengen. Maar ik geef toe, dat dit offer aan het pittoreske ele ment, dat de Duitsche regisseurs zoo dank baar weten uit te buiten, prachtige effecten teweeg bracht, die in een binnendecor niet zouden te bereiken zijn. De heldentenor Wilhelm Otto zong de Pedro-partij met gezond en stralend geluid, deed zijn actie in het voorspel soms nog wat te weinig aan een absoluut Weltfremde denken, later in de bedrijven leefde hij zijn rol meestal schitterend uit, vooral zijn ver haal van zijn gevecht met den wolf was prachtig. De Martha van Trude Sorge was glanzend van klank en temperamentvol van actie. Lothar Lessig vervulde als gast de rol van den landheer Sebastiano; zijn spel had meestal de noodige dwingende kracht, meer dan zijn te weinig markant baritonge luid, dat bovendien aanvankelijk teekenen van lichte indispositie liet hooren. Een prachtfgiuur was de Tommaso van Her mann Greiner, een basse-nohle van het zui verste water. De Nuri van Karin Michels Güttler was uiterst sympathiek en de tenor Hanus Goebel alsmede de bariton Anton Jorasch (resp. Nando en Moruccio) waren om hun vocale prestaties te prijzen. Een bijzonderen lof verdiende het trio Gertrud Jenne, Erna Troede en Hildegard Jachnow om hun vocale- en tooneelmatige prestaties. Hier merkte men de vaardige hand van een smaakvol en kundig regisseur, wat niet minder het geval was met het vlot actee- rende koor. Kapelmeester Pilowski liet het orkest mooi gedisciplineerd spelen en was steeds de parate middelaar tusschen de vocale en instrumentale elementen. JOS. DE KLERK. ASSCHEPOESTER. De fanfaronades, waarmee de uitvoering van Zondagmiddag werd aangekondigd, had den tweeërlei gevolg: ze maakten ons ietwat huiverig, te gaan luisteren, doch hadden tot uitslag dat de groote zaal van het Concert gebouw geheel gevuld was. Met die huiveringen liep het anders dan we verwacht hadden; nauwelijks was het doek op, of we bemerkten tot onze vreugde dat we een uitstekenden middag zouden hebben. De pure melodieën van de overoude kinderoperette werden gezonden met een zuiverheid en een mooie toonvorming, die respect afdwongen voor den instructeur Chris Hofland. En het waren zoo maar niet eenige uitblinkertjes, neen, alles wat gezongen werd, was verzorgd. En heel dien middag heb ik niet onzuiver hooren zingen. Te meer ver heugend was dit, omdat er in dit zingen ner gens sprake was van charge, doch overal met den grootsten eenvoud en natuurlijke muzika liteit werd voorgedragen. Men zal mij tegenwerpen dat toch de tekst al heel onbruikbaar en versleten Neder- landsch is. Komaan, laat men dan aan 't werk gaan en trachten, het eenvoudig proza van Charles Perrault in een passend Hollandseh gewaad te steken, de jeugd zal er wel bij varen. Wat zij dezen middag aanvoelde, was de bekoring der muziek; de spanning die 't gevolg was van een goede ensceneering; de pracht der costumes en de treffende belich ting; en tenslotte de zekerheid dat niet alle stiefmoeders zóó boos zijn als die van Assche- poester, maar dat ook de slechten zich kun nen beteren. Het mooie blanke zingen van de kleine verstooteling had natuurlijk aller sympathie. Maar zoowel de stiefzusjes als de stiefmoe der; de boschgeest zoo goed als de hofnar of de Prins kenden en zongen hun rollen uitste kend, en het koor der buurkinderen zal menigeen jaloersch hebben gemaakt om in zulk een vlotte uitvoering ook eens te mogen meezingen. Jammer daarom, dat een over groot deel der aanwezige jongens en meisjes zich zóó onhebbelijk gedroeg, dat soms het werk van den pianist den heer Hofland er onder moest lijden tot groot ongerief van de goedwillenden. Des ondanks heeft de exploi- 't Roode Kruis geeft het kind Zóó als het leven begint Een bewijsje ter legitimatie. Zoo raakt baby nooit zoek Want dat spreekt als een boek Bij een vlucht of een evacuatie. Ouders of voogden, vraagt voor Uw kinderen tot 15 jaar een kinderlegiti- matiekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar bij: Hoofden van scholen, Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking) Afdeelingsbesturen van het Ned. Roode Kruis. Prijs 0.10. Minvermogenden kosteloos. tatie besloten, voor de vele teleurgestelden nog éénmaal, n.l. Zondag 16 Jan. de uitvoe ring te herhalen. Met klem zij er op aange drongen, de kinderen niet zonder toezicht te laten. Overal in den lande verliepen de uit voeringen in volmaakte orde; Haarlem maak te ein droeve uitzondering. Ik wil tenslotte nog wijzen op de keurig verzorgde balletten (een tiental) die de moeite van een bezoek ruimschoots loonen G. J. KALT. CONCERT DOOR HET RÖNTGEN- KWARTET. Vrijdagavond a.s. zal in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, onder auspiciën van de Haarlemsche Orkest Ver- eeniging, het Röntgen-kwartet optreden. Dit kwartet bestaat uit de heeren Joachim Röntgen, 1ste viool, Piet Nijland, 2de viool, Wim de Zoete, alt-viool en Cornelis Preuyt, cello. Zij zullen het concert openen met het kwartet in A dur, K.V. 464 van Mozart, waarna het kwartet No. 3 in D dur Op. 18 van Beethoven wordt uitgevoerd. Na de pauze zullen zij nog het Kwartet No. 3 in A dur Op. 41 van R. Schumann ten gehoore brengen. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan de letter Ka t.m. Kra. Voor Spaarndam van 912 uur voor de letters O t.m. U; en van 1416.30 uur voor de letters V t.m. Z. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 12 JANUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Instrumen taal filmconcert. (Van 8.458.50 Voor de Huis vrouw). 9.00 Het Omroeporkest. 9.45 Godsd. Uit zending 10.00 De Melodisten. 10.45 Persoon en werk van Alfred Rosenberg. 11.00 Orgelspel en zang. 11.30 Viool en plano. 12.00 Almanak. 12.15 Salonorkest. 13.00 Land en Volk brengt13.10 Salonorkest. 13.45 Voor de Jeugd, 14.00 Beiaard spel. 14.10 Ballade van Kapitein Joos de Decker. 14.50 Beiaardspel. 15.00 Godsd, Uitz. 15.15 Tango parade. 16.00 Orkest Frans Wouters en gram.muz. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor jonge menschen. 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 Het Amuse mentsorkest en solist. 18.45 Een baggerman ver telt zijn ervaringen. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15. af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Het Om roep Symphonie-orkest en solisten. 19.45 De fa milie Speelman. 20.15 Het Omroep Symphonie- orkest en soliste. 21.00 Uit 't jonge hart. 22.00 B NO Nieuws en cult, berichten. 22.1524.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Bekende ouvertures. 17.30 Orgelspel, 18.00 Licht klassiek orkestconcert. 19.00 BNO Nieuws en act. besohouwing. 19.15 Voor_de Jeugd. 19.20 Orkest Boyd Bachman. 20.00 Joliann Strauss me lodieën. 20.15 Marathondans. 20.30 Theo Uden Masman en gram.muz. 21.15 Piano voordracht. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. Verduisteren: van 17.00 tot 8.45 uur Dal smaakt uitstekend, dat moet gezegd 1 Ja, Mevrouw... 't is ook NEWE... NET ECHT Wat Hilling met „Nettie" heeft bereikt, houdt de beste belofte in voor wat Hilling straks weer in echte thee zal brengen. wn> IEDEREEN ZEGT. NETHE NET ECHT I C. J. M. HILLING - Heerengr. 435 - Amsterdam-C. Vertegenwoordiger: J. DIECKMAN, Madelievenlaan 15 Aerdenhout Voor bestellingen telef. 12555 of 21167.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2