wwaii MEDEDEELING g Max Blokzijl te midden van de Haarlemsche jeugd. (Foto Peperkamp) Max Blokzijl en de jeugd. KORT NIEUWS Naar uit Zuid- Italië wordt ge meld is sedert eenige dagen de Vesuvius in wer king; twee rood gloeiende lava- stroomen hebben zich een weg ge baand langs de zijden van den berg. De 14-jarige E Mensing, werk zaam bij den landbouwer W. Munneke te Nw. Amsterdam, keer de met paard en wagen van het land terug. Het paard sloeg hier bij op hol, waar bij de jongen van den wagen werd geslingerd. Hij is later aan de ge volgen overleden. „Wat is Nationaal Socialisme?" „Hoe ziet U Nederland na den oorlog?" „Leeft U ook van Uw bonnen en komt U er goed mee uit?" „Wat zou U doen als U als jood geboren was?" Max Blokzijl zat er tusschen. Maar hij zat er niet leelijk tusschen, ai valt het niet mee, een uur en langer mikpunt te zijn in een kruisvuur van vragen, die een gezelschap van een 250 jongelui stelt. Gisteravond is de heer Blokzijl dan in Haarlem geweest. Men weet, met welke be doeling: Een staag toenemende belangstelling van de rijpere jeugd voor de problemen van dezen tijd treedt aan den dag. De jeugd stelt vragen. De jeugd verlangt antwoord, verkla ring, uiteenzetting De jeugd zit gelukkig niet bij de rakken neer als zoovele ouderen. Al deze overwegingen hebben er toe geleid, dat van hoogerhand besloten is, deze weetluït te bevredigen en als eerste middel daartoe dient een groot aantal bijeenkomsten, waarop de heer Max Blokzijl in een korte inleiding de belangrijkste vragen van den dag behandelt, waarna de jeugd, die deze vergaderingen be zoekt, gelegenheid krijgt, informaties in ie winnen. Zoo was het ook gisteravond. In de tuinzaal van het Gem, Concertgebouw waren een 250 jongens en meisjes van .4-22 jaar bijeengeko men en zij vertegenwoordigden alle schakee ringen der staatkundige inzichten. Er waren Jeugdstormers en jongelui, die van den Jeugd storm niets moeten hebben, voortrekkers uit de Jeugdherbergbeweging en anderen, die in weerwil var. hun leeftijd reeds in het volle leven staan en kameraden, die het liever over den theoretischen boeg gooien, in één woord: een stel jonge vogels van diverse pluimage. Voor dit gezelschap voerde de heer Blok zijl het woord. Hij ging met een enkel woord na, wat tot de gebeurtenissen van 1939 had geleid, welke spanningen in binnen- en bui tenland aan den dag zijn getreden en tot wel ke ontwikkeling een en ander voerde. Hij wees er op, dat de gebeurtenissen er toe heb ben geleid, dat de oorlog tusschen enkele lan den is uitgegroeid tot een worsteling van Europa tegen het Aziatisch bolsjewisme en het Anglo-Amerikaansch kapitalisme en dat daarom op al wat Europeesch voelt de plicht rust, verzet te bieden tegen het zoo dreigend gevaar, een plicht, die helaas vele ouderen in ons land niet verstaan, doch waarvan de jeugd zich bewust zal moeten worden. Tot deze taak riep spr. ook de jeugd van Haarlem op. Nadat een korte pauze was gehouden werd gelegenheid tot vragen gegeven en de jeugd kwam los. Welhaast geen vraagstuk van maat- scbappelijken aard is er, ten aanzien waar van niet iets te vragen bleek en het was ver kwikkend. te ervaren, hoe diep en hoe logisch meestal de vragers -en niet minder de vraagsters bleken te hebben nagedacht over de moeilijkheden, die deze tijd schept. Het spreekt vanzelf, dat tientallen vragen in anderhalf uur bezwaarlijk tot een diep gaande beschouwing kunnen leiden en de heer Blokzijl moest zich dan ook wel beper ken tot een bondigheid, die zich tot de kern van de onderscheiden vraagstukken bepaalde. Hoe meer de tijd voortschred, hoe intenser de gedachtenwisseling werd, zoodat ten slotte de spreker het woord voerde, omgeven door een dichte haag van jongens en meisjes, die het niet moede werden hun argumenten uit te wisselen. De avond kan dus zeer geslaagd worden ge noemd. Den weinigen ouderen, die aanwezig waren is gebleken, welk een drang tot positief medewerken aan de oplossing van de groote maatschappelijke vraagstukken onder de jeugd heerscht. De jongeren vonden gelegen heid diverse zaken van twee kanten te lee- ren bezien en kennis te maken met motieven, die hun tot dusver geheel of ten deele onbe kend waren. Of aan den anderen kant een vergadering als deze de jeugdige bezoekers bevredigd heeft? Men kan het bezwaarlijk verwachten. Want over het algemeen gaven de vragen blijk van diep en ernstig nadenken en ver dienden beter lot dan met enkele woorden te worden afgedaan, hetgeen onder deze om standigheden nu eenmaal niet anders mogelijk was. En daarom gelooven we, dat vergade ringen als deze eerst dan recht vruchtdragend zullen zijn, indien ze gevolgd worden door bijeenkomsten, waarop een der vele vragen van den dag meer breedvoerig wordt inge leid en besproken. Moge er gelegenheid wor den gevonden, dergelijke jeugdvergaderingen te organiseeren! Het voortreffelijke pioniers werk van den heer Blokzijl zal dan niet ver geefs verricht zijn. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarse], Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. Volksconcert H.O.V. Rotterd. Philh. Ork. o.l.v. Marinus Adam. Het moest natuurlijk Marinus Adam weer overkomen, dat een andere dan de aange kondigde solist zou meewerken en tijd en gelegenheid hadden ontbroken om met hem te repeteeren. Dit was, als ik mij niet be drieg, binnen het jaar reeds de derde maal, dat Adam voor een dergelijk geval stond; eerst met Keesen, dan met Poth en nu met Joachim Röntgen, die ter elfder ure-bereid gevonden was mevr. Oly Folge Fonden te vervangen. Zoo verviel het g-moll-concert van Bruch, maar het publiek deed een goe den ruil, want het kreeg in de plaats daar van het vioolconcert in D gr. t. (K.V. 218) van Mozart, wel geen rijp en doorwrocht stuk, maar een prille compositie van een jeugdig genie een 18-jarige een pro bleemloos werk, vol kinderlijke onbevan genheid, dat de charme van zijn eenvou dige klaarheid en het „prime sautier" van zijn directe vinding als hoofdkenmerk draagt. Met dat al een dankbare opgave voor den solist, die hier weinig of niet met het orkest te deelen heeft en er zich muzi kaal en technisch voortreffelijk mee kan doen gelden. En het bleek alras, dat Joa chim Röntgen een Mozart-speler was, die de kwaliteiten van het delicate, broze werk op superieure wijze kon realiseeren. Het deed daarenboven aangenaam aan, te erva ren dat Adam het met den solist volmaakt eens was, zoodat het tempo geen wijziging hoefde te ondergaan na het inleidend tutti. Stond bij den solist de zuiverheid boven alle bedenking, qua toonkwaliteit was zijn spel niet minder merkwaardig; zoo kon het An dante cantabile een juweel van klank wor den en het Rondeau de frischheid bewaren van deze juveniele schepping. Onder de veilige leiding van Marinus Adam gaf het orkest een degelijke proeve van handig vakmanschap en meelevend musiceeren. Ondertusschen bewees toch ook een kleine vergissing, dat repetities geen overbodige luxe zijn. Adam had den avond ingezet met een weloverwogen, tamelijk rustige interpreta tie van Beethoven's Ëgmont-ouverture. Hoofdschotel van het programma was de Symphonie van César Franck. Op een enkal klein detail na (onstabiliteit van het Alle gretto-tempo, dat door den althoboïst eenigs- zins geremd werd en zoo zijn meer traditio- neele karakter kreeg), was de uitvoering van dit meesterwerk voortreffelijk te noe men. Het klonk alles glanzend en bezield, en bovenal duidelijk en goed afgewogen. De Rotterdammers musiceerden onder Adam met volkomen overgave; vandaar dit mooie resultaat, dat door de voltallig bezette zaal dankbaar op prijs werd gesteld. JOS. DE KLERK. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan het restant van de letter K vanaf Kre en M. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft Dins dag in staat van faillissement verklaard: W. J. Boks, koopman in hout, Wethouder Ro denburgstraat 29, Haarlem. Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. Rechter commissaris Mr. E. J. W. Top te Haarlem. Na gedaan verzet is geindigd het faillisse ment van de N.V. Nederlandsche Handels- en Landbouwbank te Haarlem. Curator Mr. A. Bruch te Haarlem. JUBILEUM T. A. POSTMA. De heer T. A. Postma, beheerder van het bijkantoor der Posterijen aan den Schoter- weg, zal Zondag 16 Januari zijn 40-jarig dienstverband bij de P.T.T. herdenken. Stellig zal het hem op dezen dag niet aan belangstelling ontbreken. HAARL. WEER- EN STERREKUNDIGE KRING. De heer H. Kleibrink Jr. heeft voor de Haarlemsche Weer- en Sterrekundige Kring de eerste lezing gehouden van den cursus sterrenkunde. Na aan de hand van enkele lantaarnplaatjes de beweging van den sterrenhemel rond de poolas te hebben besproken, werden vluchtig de coördinatenstelsels, hoogte azimuth en declinatie rechte klimming behandeld. Vervolgens waren aan de orde aarde, zon en maan. Bij het eerste hemellichaam ging spreker iets uitvoeriger in op de massa bepaling (methode van Jolly). Bij de zon wer den de verschijnselen op en buiten het opper vlak, zooals vlekken, fakkels, protuberansen en de corona nader besproken. Bij de maan werden de verschillende formaties, als ring- bergen, bergketens en rillen vermeld. Een serie fraaie lantaarnplaatjes gaf een duidelijk beeld van het besprokene. „Masscheroen." Eén van onze mooiste middeleeuwsche drama's is ongetwijfeld „Mariken van Nieu- meghen". Mariken die zeven jaar met den duivel heeft verkeerd en zoo mede oorzaak is geworden van veler ongeluk, komt op Omme- ganckdach in Nijmegen terug en ziet daar op de markt het wagenspel van Masscheroen. Masscheroen, de procureur van Lucifer, eischt, zich beroepend op Gods rechtvaardigheid, de verdoeming van de zondige menschheid, maar Maria bepleit bij haar Zoon mededoogen en smeekt Hem haar nog de kans te geven zich te bekeeren. Dit tooneel ontroert Mariken zoozeer, dat ze tot inkeer komt. W. A P. Smit's Masscheroen is naar den vorm op het oude wagenspel geïnspireerd. Maar hij schreef het tijdens de oorlogsjaren en verleende het door beelden en gedachten uit den eigen tijd een soms huiveringwekkende actualiteit. „De duivel voer ten raid op God". Ook hier doet hij een beroep op Zijn recht vaardigheid. Hebben -de menschen die hun vernuft gebruikten voor het vinden van mid delen tot elkanders vernietiging, die leeg en onwaar zijn in alles, wier gebed zelfs ge worden is tot een leugen of op zijn best tot een uiting van egoistisch verlangen nog recht op Zijn genade. Ja, is ook hier het antwoord. Alleen klinkt het voor mijn gevoel heel wat minder overtuigend dan in het middeleeuw sche spel, waar Maria's eenvoudige, warme woorden, de zondares tot plotselingen inkeer brachten. Daartegenover doet het moderne, ondanks de boeiende beelden, vrij ingewikkeld redeneerende antwoord aan den duivel wat kil aan; hier is niet de directe, warme harte- toon. Bedoelt de schrijver toch eigenlijk neen? Of is er alleen maar sprake van een tegenstelling tusschen Christelijk-Middel- eeuwsch en Protestantsch-modern De sobere voordracht in het gebouw van den Protestantenbond (Haarlem-Noord) liet niet na indruk te maken. Beurtelings werden door een vertellende figuur, een lichtende gestalte, een engel voorstellend, en een donkere, den duivel verbeeldend, gedeelten gezegd. Er tusschen werd op het orgel spe ciaal bij dit gedicht gecomponeerde muziek gespeeld. J Brouwer als duivel trof door zijn door voelde beheerschte dictie. Hij heeft een warm donker getimbreerd stemgeluid, dat hij aardig weet te gebruiken. In zijn beste oogenblikken slaagde hij er in zijn figuur het tragische accent van den gevallen engel te verleenen. Wanneer hij aan zijn spreektechniek wat meer aandacht besteedt, geloof ik wel wat van hem te kunnen verwachten. Waardig en gedragen, een rustig fond waarvoor de dra matische handeling zich afspeelde, was de voordracht van mevr. Kerkhoff door wie d<= epische fragmenten gezegd werden. ML» Noordhoff was wat koel en vlak in haar plei dooi, maar viel nergens uit den toon B. VEURMAN Piano-avond Jan Couvée. Deze klavierspeler is voor Haarlem geen onbekende, vooral door zijn jarenlange werkzaamheid aan „Haarl. Muziekinstituut" waar hij tal van goede leerlingen vormde. Maar sinds ik hem het laatst hoorde, heeft hij zich ontwikkeld tot pianist van groot formaat. Wat was dan de reden dat zijn concert zoo weinig belangstelling trok? On getwijfeld gaf het feit, dat den laatsten tijd zulk een groot aantal piano-avonden is ge geven, den doorslag. Dat wij hem rekenen tot de klavierspelers van groot formaat, wordt gerechtvaardigd door de wijze waar op hij het programma, dat hij had aange kondigd, uitvoerde. Wij wisten, hoe hij in Scarlatti, in Brahms ook, excelleerde en op dit concert konden we ons daar andermaal van over tuigen. Scarlatti's „Sonatas", eigenlijk stuk ken in tweedeeligen liedvorm en zonder doorvoering, zoo terloops door Hans von Bülow tot Suiten vereenigd, vragen een zeer bijzondere techniek, daar zij geheel zijn ingesteld op de viooltechniek uit die dagen en dus geheel nieuwe elementen be vatten. Couvée speelde ze met verbluffende agiliteit. Ook in Brahms (variaties en fuga over een thema van Handel) verraste zijn feillooze techniek, maar méér toch bekoor de hij door de klankkleur, verkregen door zijn opmerkelijk sostenuto-spel: de echte Brahms ten voeten uit, de Brahms der kla vierkwartetten in g, in A. In Beethoven (Mondschein-sonate) gaf hij 't eerste deel langzamer dan men ge woon is, het Presto agitato in prachtige op vlammingen van hartstocht. Hierdoor kwam het zeer ernstige middendeel in schoon licht te staan, vooral omdat hij het trio van het Scherzo zangerig hield. Met de voortreffe lijke vertolking der sonatine van zijn col lega Cor de Groot toonde hij, dat baatzucht niet. de drijfveer is van zijn handelen. Dat bij hem de innerlijke waarde der muziek den doorslag geeft, bleek ook uit de keuze van een der „Goyescas", van Granados. Wie „los mavos enamorados" zóó voordraagt, geeft blijk van groote innerlijke concentra tie, zonder welke deze schoonste bladzijde uit Granados (de Maya en de nachtegaal) geen enkele uitwerking heeft. Me; Turina en Albeniz had Jan Couvée zeer effectvol den avond kunnen beëindi gen. Hij speelde echter tot slot de schoonste aller balladen, Chopin in g. Het was veel, te veel haast voor één avond. Maar het was schoon, war" vors van rrM-rlijk rff en evenals Brahms prachtig in de verf. Er was maar één wensch onbevredigd, n.l. dat de zaal niet gevuld was. G. J. KALT. BEVESTIGING EN INTREDE DS. H. JONKER. Onder groote belangstelling heeft onze stadgenoot de heer H. Jonker, theol. candi- daat, j.l. Zondag zijn intrede gedaan als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Molenaarsgraaf, nadat hij tevoren was be vestigd door ds. K. J. v. d. Berg van Garde ren met Joh. 1 69. Ds. Jonker deed in trede met Openb. 1:18. Hij werd o.m. toe gesproken door zijn 80-jarigen grootvader en door ds. H. J. Plaggemars, die mede aan de handoplegging deelnam, namens de Ned. Herv. Gem. van Spaarndam. Toegezongen werd Psalm 72 10 en Ps. 20 1. gijnnigjbopdja bons*. e koop liever eenige. itegeLs 4 •telkens ahx zögalijcbosfcro- rruxok. vrnu groote hoe een. lijstje HdpOT.T—ertlHcLPe ECONOMISCHE RECHTER Stamkaart beleend. De 29-jarige Haarlemsche koopman E. Kensen had de stamkaart met inlegvel be leend en stond Dinsdagmorgen voor den economischen rechter terecht, evenals de 44-jarige kantoorbediende H. Voorderhake, die hierbij betrokken was. Beiden werden veroordeeld tot een geldboete van 10,of 6 dagen hechtenis. De derde overtreder in deze zaak de Haarlemmer G. Leunk was niet verschenen. Hij kreeg 40,boete. Schoven tarwe gekocht. De 37-jarige chauffeur W. A. van der Hulst te Haarlemmermeer had ongeveer honderd schoven ongedorschte tarwe in voorraad.Dinsdagmiddag was hij hiervoor op de zitting van den Haarlemschen economi schen rechter gedagvaard. H. verklaarde de schoven voor eigen gebruik te hebben ge kocht. Dit was echter geen geldig excuus. Het vonnis luidde ƒ20,boete of 10 dagen hechtenis. PIANORECITAL GEORGE VAN RENESSE De pianist George van Renesse zal Za terdagavond a.s. onder auspiciën van de Haai'lemsche Orkest Vereeniging een recital geven in de Gemeentelijke Concertzaal. George van Renesse zal werken spelen van J. S. Bach, L. v. Beethoven (Sonate pathétique), F. Chopin, C. Franck en F. Schubert. PERSONALIA. De Haarlemsche Rechtbank heeft be- eedigd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Aalsmeer, de heer H. F. W. Kolb. wonende aldaar. Onze stadgenoot ds. D. Henstra, Chr. Ger. predikant te Haarlem-N., staat op het tweetal te 's-Gravenhage-Oost. Burgerlijke Stand. Haarlem, 11 Januari. Bevallen: 8 Jan.: A. C. van VelzenRiet broek, z. 9 Jan.; F. A. TollenaarGoossens, z. 10 Jan.: A. Brouwervan Maris, d. G. van der GoesZijlstra. A. D. Visser—Kortland, z. 11 Jan.: D. Blomvan Kilsdonk, z. E. M. Korremansv. Zijtveld, d. W Nieuwenhuijs van der Weijde, z. Overleden: 7 Jan.: W. J. P. Schalken, 68 j., Kamperlaan. M. C. van PadjeLewis, 75 j., Kenaupark. 3 Jan.: M. J. Knape, 58 j., Talma- straat. C. de JongAkkerman, 45 j., Óbistraat. 9 Jan.: F. A. Meijer, 68 j„ Hagestraat. G. van VeenNap., 87 j., Hazepaterslaan. N. de Jong, 71 j., Hazepaterslaan. 10 Jan.: C. J. van Don selaarNoordermeer, 69 j., Bakkerstraat. F. J. Goossens, 86 j., Hagestraat. A. C. M. Seijse- ner, 19 j., Timorstraat. D. Stoelhorst, 82 j., St. v. d. Wielenstraat. W. M. VisserRijkers, 33 j., Hazepaterslaan. J W. Louwerens, 76 j., Hagestraat. 11 Jan.: H., 22 d., z. v. A. van Giffen, Gasthuisvest. RADIO.PROGRAMMA DONDERDAG 13 JANUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. C .45 Orkest Georg Freundorfer. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Ochtenddienst. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Vroolijke Morgenklanken. (Van 8.458.50 Voor de Huisvrouw). 9.00 Italiaansch Orkestcon cert. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Orkest Malando en gram.muz. 11.00 „Het Licht". 11.15 Fluit, piano en strijkkwartet. 12.00 Almanak. 12.15 Op bezoek bij de familie de Boer. 12.30 Rhytmisehe klanken. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Het Amusementsorkest en gitaarduo. 14,00 Voor de Vrouw. 14.15 Orgel en zang. 15.00 Pianovoordracht. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 De Melodisten. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Orkest Klaas van Beeck. 17.30 Departementen houden spreekuur. 17.40 Kwartet. 18.00 BNO Persoverzicht. 18.05 Beetho-ven Von Weberconcert. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Het Con certgebouworkest en solist, (i. d. pauze: voor dracht). 21.30 Onbekend maakt onbemind. 22.00 BNO Nieuws en cult, berichten. 22.15 Vertrouwde wijzen in bonte rij. 23.2524.00 Trio voor viool, cello en piano. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Trio-concert. 18.00 Semi populair concert. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de Jeugd. 19.20 Ernst en luim. 20.15 De Elf stedentocht. 20.30 Vroolijke Solistenparade. 21.00 Danswijzen. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cult, berichten. Hugas - Elgersma - Potgieser bericht den aanvang per Febru ari a.s. van nieuwe cursussen M.O. BOEKHOUDEN STAATSPRAKTIJ KDIPLOMA Inl., prospectus en aanmelding aan de lesgebouwen van EXAMENOP LEIDING Don Haag - Sweelinclcpleln 46 - Tol. 336785 R'dam - Hoemraod»»ingel 111 Tol. 30898 Haarlem - Frans Halsplein 9 - Tol. 16372

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2