Laatste woord van Moskou". Persstemmen uit Geallieerde kamp en van Duitsche zijde. Max Blokzijl te midden van de Haarlumsche jeugd. (Foto Peperkamp) KORT NIEUWS Naar uit Zuid- Italië wordt ge meld is sedert eenige dagen de Vesuvius in wer king; twee rood gloeiende lava- stroomen hebben zich een weg ge baand langs de zijden van den berg. De 14-jange E Mensing, werk zaam bij den landbouwer W Munneke te Nw. Amsterdam, keer de met paard en wagen van het land terug. Het paard sloeg hier bij op hol, waar bij de jongen van den wagen werd geslingerd. Hij is later aan de ge volgen overleden. Max Blokzijl en de jeugd. „Wat is Nationaal Socialisme?" „Hoe ziet U Nederland na den oorlog?" „Leeft U ook van Uw bonnen en komt U er goed mee uit?" „Wat zou U doen als U als jood geboren was?" Max Blokzijl zat er tusschen. Maar hij zat er niet leelijk tusschen, al valt het niet mee, een uur en langer mikpunt te zijn in een kruisvuur van vragen, die een gezelschap van een 250 jongelui stelt. Gisteravond is de heer Blokzijl dan in Haarlem geweest. Men weet, met welke be doeling: Een staag toenemende belangstelling van de rijpere jeugd voor de problemen van dezen tijd treedt aar. den dag. De jeugd stelt vragen. De jeugd verlangt antwoord, verkla ring, uiteenzetting De jeugd zit gelukkig niet bij de oakken neer als zoovele ouderen. Al deze overwegingen hebben er toe geleid, dat van hoogerhand besloten is, deze weetluzt te bevredigen en als eerste middel daartoe dient een groot aantal bijeenkomsten, waarop de heer Max Blokzijl in een korte inleiding de belangrijkste vragen van den dag behandelt, waarna de jeugd, die deze vergaderingen be zoekt, gelegenheid krijgt, informaties in ie winnen. Zoo was het ook gisteravond. In de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw waren een 250 jongens en meisje* van .4-22 jaar bijeengeko men en zij vertegenwoordigden alle schakee ringen der staatkundige inzichten. Er waren .Teugdstormers en jongelui, die van den Jeugd storm niets moeten hebben, voortrekkers uit de Jeugdherbergbeweging en anderen, die in weerwil var; hun leeftijd reeds in het voile leven staan en kameraden, die het liever over den theoretischen boeg gooien, in één woord: een stel jonge vogels van diverse pluimage. Voor dit gezelschap voerde de heer Blok zijl het woord. Hij ging met een enkel woord na. wat tot de gebeurtenissen van 1939 hac geleid, welke spanningen in binnen- en bui tenland aan den dag zijn getreden en tot wel ke ontwikkeling een en ander voerde. Hij wees er op, dal de gebeurtenissen er toe heb ben geleid, dat de oorlog tusschen enkele lan den is uitgegroeid tot een worsteling van Europa tegen het Aziatisch bolsjewisme en het Anglo-Amerikaansch kapitalisme en dat daarom op al wat Europeesch voelt de plicht rust, verzet te bieden tegen het zoo dreigend gevaar, een plicht, die helaas vele ouderen in ons land niet verstaan, doch waarvan de jeugd zich bewust zal moeten worden. Tot deze taak riep spt. ook de jeugd van Haarlem op. Nadat een korte pauze was gehouden werd gelegenheid tot vragen gegeven en de jeugd kwam los. Welhaast geen vraagstuk van maat- schappelijken aard is er, ten aanzien waar van niet iets te vragen bleek en het was ver kwikkend, te ervaren, hoe diep en hoe logisch meestal de vragers en niet minder de vraagsters bleken te hebben nagedacht over de moeilijkheden, die deze tijd schept. Het spreekt vanzelf, dat tientallen vragen in anderhalf uur bezwaarlijk tot een diep gaande beschouwing kunnen leiden en de heer Blokzijl moest zich dan ook wel beper ken tot een bondigheid, die zich tot de kern van de onderscheiden vraagstukken bepaalde. Hoe meer de tijd voortschred, hoe intenser de gedachtenwisseling werd, zoodat ten slotte de spreker het woord voerde, omgeven door een dichte haag van jongens en meisjes, die het niet moede werden hun argumenten uit te wisselen. De avond kan dus zeer geslaagd worden ge noemd. Den weinigen ouderen, die aanwezig waren is gebleken, welk een drang tot positief medewerken aan de oplossing van de groote maatschappelijke vraagstukken onder de jeugd heerscht. De jongeren vonden gelegen heid diverse zaken van twee kanten te lee- ren bezien en kennis te maken met motieven, die hun tot dusver geheel of ten deele onbe kend waren. Of aan den anderen kant een vergadering als deze de jeugdige bezoekers bevredigd heeft? Men kan het bezwaarlijk verwachten. Want over het algemeen gaven de vragen blijk van diep en ernstig nadenken en ver dienden beter lot dan met enkele woorden te worden afgedaan, hetgeen onder deze om standigheden nu eenmaal niet anders mogelijk was. En daarom gelooven we, dat vergade ringen als deze eerst dan recht vruchtdragend zullen zijn, indien ze gevolgd worden door bijeenkomsten, waarop een der vele vragen van den dag meer breedvoerig wordt inge leid en besproken. Moge er gelegenheid wor den gevonden, dergelijke jeugdvergaderingen te organiseeren! Het voortreffelijke pioniers werk van den heer Blokzijl zal dan niet ver geefs verricht zijn. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. De Sovjetverklaring inzake Polen. Alle Sovjet-Russische couranten pu- bliceeren heden het communiqué over de Poolsch-Sovjet-Russische kwestie en schrijven in haar commentaren naar „Aftontidningen" uit Moskou meldt dat dit het laatste woord van de Sovjet Unie is in deze aangelegenheid. Zouden de Polen te Londen zelf geen oplossing vinden, zoo wordt verder gezegd, dan zouden ..Poolsche troepen onder gene raal Berling in Polen orde gaan schep pen". De Londensche bladen melden, dat de Sovjet-verklaring over Polen ook in Enge land wordt beschouwd als het laatste woord der Sovjet-Unie in de grenskwestie. De openbare meening is, aldus Stock- holms Tidningen, het er over eens, dat de Polen thans het grensvoorstel der Sovjet- Unie moeten aannemen. De uitgeweken Poolsche regeering te Londen heeft de keuze tusschen het aanvaarden van Stalins voorstel en uitgeschakeld te worden. Men gelooft te Londen, dat Moskou bij afwij zing van zijn voorstellen openlijk een com munistisch Polen met een regeering naar zijn wensch zou oprichten. In de Poolsche communistische organisatie te Moskou zijn er, zoo zegt men, geschikte candidaten voor een dergelijke regeering. Naar Stockholms Tidningen meldt, heeft de verklaring van Moskou over de Poolsche Oostgrens in diplomatieke kringen te Washington geen verrassing, maar door haar eenzijdig karakter wel een zeker op zien gewekt. Men ziet in de verklaring een duidelijke aanwijzing, dat de Sovjet-Unie haar eigen weg wenscht te gaan, niet alleen bij de regeling der grenskwesties met Po len, maar ook bij die betreffende de Balti- sche landen, Finland en Roemenië. In ver schillende Amerikaansche kringen gelooft men, dat binnenkort een dergelijke verkla ring kan worden verwacht ten aanzien van de Baltische landen, Finland en Roemenie. De diplomatieke correspondent van het D.N.B., dr. Siegfried Horn schrijft: De officicele verklaring van het Sovjet- Russische telegraafagentsehap Tass betref fende de betrekkingen tusschen Polen en Sovjet-Rusland komt neer op de proclama tie van een Sovjet-Polen. Om welke rede nen Moskou zich na alle tot dusver gegeven dementis bereid verklaart tot een soort grensafbakening op den grondslag der Cur- zonlijn, blijft in feite onverschillig gezien het feit, dat ten eerste Oost-Polen opge- eischt wordt als integreerend bestanddeel der Sovjet-Unie, ten tweede, dat de door Moskou geprotegeerde Poolsche „patriot ten" onder leiding van een zekeren Wasi- lewska, doch niet de Poolsche emigranten te Londen aangegeven worden als de ware vertegenwoordigers van het Poolsche volk, ten derde, dat dit Poolsche volk, zooals Moskou het. ziet uitgenoodigd wordt toe te treden tot het beruchte Sovjet-Russisch- Tsjechische pact en ten vierde, dat een der gelijke van Moskou afhankelijk en door Moskou gecontroleerd Polen zijn grenzen ten koste van Duitschland naar het Westen zal uitbreiden. Evenals het vroegere Tsjecho-Slowakije zou een op die wijze vergroot Polen tot springplank worden voor de verdere Sovjet Russische aspiraties naar het Westen. Niet meer en niet minder verklaart het officieele Sovjet-Russische communiqué, dat in het volle licht gezien het door de Prawda ver kondigde standpunt bevestigt, dat de Sovjet Unie alle Oost- en Zuidoost-Europeesche problemen in haar zin zonder eenigerlei in menging van buiten van plan is te regelen. PIANORECITAL GEORGE VAN RENESSE De pianist George van Renesse zal Za terdagavond a.s. onder auspiciën van de Haarlemsche Orkest Vereeniging een recital geven in de Gemeentelijke Concertzaal. George van Renesse zal werken spelen van J. S. Bach, L. v. Beethoven (Sonate pathétique), F. Chopin, C. Franck en F. Schubert. PERSONALIA. De Haarlemsche Rechtbank heeft be- eedigd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Aalsmeer, de heer H. F. W. Kolb. wonende aldaar. „Masscheroen." Eén van onze mooiste middeleeuwsche drama's is ongetwijfeld „Mariken van Nieu- meghen". Mariken die zeven jaar met den duivel heeft verkeerd en zoo mede oorzaak is geworden van veler ongeluk, komt op Omme- ganckdach in Nijmegen terug en ziet daar op de markt het wagenspel van Masscheroen. Masscheroen, de procureur van Lucifer, eischt, zich beroepend op Gods rechtvaardigheid, de verdoeming van de zondige menschheid, maar Maria bepleit bij haar Zoon mededoogen en smeekt Hem haar nog de kans te geven zich te bekeeren. Dit tooneel ontroert Mariken zoozeer, dat ze tot inkeer komt. W. A P. Smit's Masscheroen is naar den vorm op het oude wagenspel geïnspireerd. Maar hij schreef het tijdens de oorlogsjaren en verleende het door beelden en gedachten uit den eigen tijd een soms huiveringwekkende actualiteit. „De duivel voer ten raid op God". Ook hier doet hij een beroep op Zijn recht vaardigheid. Hebben de menschen die hun vernuft gebruikten voor het vinden van mid delen tot elkanders vernietiging, die leeg en onwaar zijn in alles, wier gebed zelfs ge worden is tot een leugen of op zijn best tot een uiting van egoistisch verlangen nog recht op Zijn genade. Ja, is ook hier het antwoord. Alleen klinkt het voor mijn gevoel heel wat minder overtuigend dan in het middeleeuw sche spel, waar Maria's eenvoudige, warme woorden, de zondares tot plotselingen inkeer brachten. Daartegenover doet het moderne, ondanks de boeiende beelden, vrij ingewikkeld redeneerende antwoord aan den duivel wat kil aan; hier is niet de directe, warme harte- toon. Bedoelt de schrijver toch eigenlijk neen? Of is er alleen maar sprake van een tegenstelling tusschen Christelijk-Middel- eeuwsch en Protestantsch-modern De sobere voordracht in het gebouw van den Protestantenbond (Haarlem-Noord) liet niet na indruk te maken. Beurtelings werden door een vertellende figuur, een lichtende gestalte, een engel voorstellend, en een donkere, den duivel verbeeldend, gedeelten gezegd. Er tusschen werd op het orgel spe ciaal bij dit gedicht gecomponeerde muziek gespeeld. J. Brouwer als duivel trof door zijn door voelde beheerschte dictie. Hij heeft een warm donker getimbreerd stemgeluid, dat hij aardig weet te gebruiken. In zijn beste oogenblikken slaagde hij er in zijn figuur het tragische accent van den gevallen engel te verleenen Wanneer hij aan zijn spreektechniek wat meer aandacht besteedt, geloof ik wel wat van hem te kunnen verwachten. Waardig en gedragen, een rustig fond waarvoor de dra matische handeling zich afspeelde, was de voordracht van mevr. Kerkhoff door wie de epische fragmenten gezegd werden. lï'C^ Noordhoff was wat koel en vlak in haar plei dooi, maar viel nergens uit den toon B. VEURMAN. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan het restant van de letter K vanaf Kre en M. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft Dins dag in staat van faillissement verklaard: W. J. Boks, koopman in hout, Wethouder Ro denburgstraat 29, Haarlem. Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. Rechter commissaris Mr. E. J. W. Top te Haarlem. Na gedaan verzet is geindigd het faillisse ment van de N.V. Nederlandsche Handels- en Landbouwbank te Haarlem. Curator Mr. A. Bruch te Haarlem. JUBILEUM T. A. POSTMA. De heer T. A. Postma, beheerder van het bijkantoor der Posterijen aan den Schoter- weg. zal Zondag 16 Januari zijn 40-jarig dienstverband bij de P.T.T. herdenken. Stellig zal het hem op dezen dag niet aan belangstelling ontbreken. PERSONALIA. Onze stadgenoot ds. D. Henstra, Chr. Ger. predikant te Haarlem-N., staat op het tweetal te 's-Gravenhage-Oost. HAARL. WEER- EN STERREKUNDIGE KRING. De heer H. Kleibrink Jr. heeft voor de Haarlemsche Weer- en Sterrekundige Kring de eerste lezing gehouden van den cursus sterrenkunde. Na aan de hand van enkele lantaarnplaatjes de beweging van den sterrenhemel rond de poolas te hebben besproken, werden vluchtig de coördinatenstelsels, hoogte azimuth en declinatie rechte klimming behandeld. Vervolgens waren aan de orde aarde, zon en maan. Bij het eerste hemellichaam ging spreker iets uitvoeriger in op de massa bepaling (methode van Jolly). Bij de zon wer den de verschijnselen op en buiten het opper vlak, zooals vlekken, fakkels, protuberansen en de corona nader besproken. Bij de maan werden de verschillende formaties, als ring- bergen, bergketens en rillen vermeld. Een serie fraaie lantaarnplaatjes gaf een duidelijk beeld van het besprokene. Burgerlijke Stand. Haarlem, 11 Januari. Bevallen: 8 Jan.: A. C. van VelzenRiet broek, z. 9 Jan.; F. A. TollenaarGoossens, z. 10 Jan.: A. Brouwervan Maris, d. G. van der Goes—Zijlstra. A. D. VisserKortland, z. 11 Jan.: D. Blomvan Kilsdonk, z. E. M. Korremansv. Zijtveld, d. W. Nieuwenhuijs van der Weijde, z. Overleden: 7 Jan.: W. J. P. Schalken, 68 j., Kamperlaan. M. C. van PadjeLewis, 75 j., Kenaupark. 8 Jan.: M. J. Knape, 58 j., Talma- straat. C. de JongAkkerman, 45 j., Obistraat. 9 Jan.: F. A. Meijer, 68 j., Hagestraat. G. van Veen—Nap., 87 j.. Hazepaterslaan. N. de Jong, 71 j., Hazepaterslaan. 10 Jan.: C. J. van Don selaarNoordermeer, 69 j., Bakkerstraat. F. J. Goossens, 86 j., Hagestraat. A. C. M. Seijse- ner, 19 j., Timorstraat. D. Stoelhorst. 82 j., St. v. d. Wielenstraat. W. M. VisserRijkers. 33 j., Hazepaterslaan. J W. Louwerens, 76 j., Hagestraat. 11 Jan.: H., 22 d., z. v. A. van Giffen, Gasthuisvest. "RshcitgaLs zijn-iuifcop cU botv: «koop Row cinigtt- zag«Is -tegelijk. •UUuni ün swgelijc. koet omwocüa öjdb iruizjc vxxn. groote. hocveolk&cWi. CJtn lijstje Help-PT.T—mllgdLC-. HET WITTE HONDJE MET HET LEEREN DEKJE De volgende geschiedenis over een diefstal van 12.000 gulden, een eerlijk jongetje en een hondje met een dekje heeft zich in Rotter dam afgespeeld. Een familie in de stad had aangifte gedaan, dat 12.000 gulden aan bank papier verdwenen was. Eenige dagen later vervoegde zich een jongetje aan het bureau van politie. Hij had in het park geloopen en er een meisje ge zien, dat plotseling in een boschje verdween. Hij bleef staan kijken en zag tusschen het kreupelhout door, dat zij de aarde plattrapte, waarna zij haastig weer verdween. Nieuws gierig als jongens zijn, ging hij eens kijken, woelde in de aarde en vond daar tot zijn verbazing een enveloppe met ongeveer 8000 gulden. Met dit bedrag kwam het jongetje nu op het politiebureau en hij kon ook een vrij goed signalement van het meisje geven. Hij vertelde dat het meisje een wit hondje met een leeren dekje bij zich had. De politie bracht het vinden van het geld in verband met den bewusten diefstal. Een van de rechercheurs ging nog eens met de benadeel den praten en wat zag hij daar thuis loopen: een wit hondje met een leeren dekje Hij vroeg aan wien het beest toebehoorde en kreeg ten antwoord, dat het van een kennisje was, die daar even haar hondje had gelaten, omdat zij een boodschap moest doen. Deze goede kennis werd geconfronteerd met het eerlijke jongetje, dat in haar het meisje van het park herkende. Aan ontkennen viel niet meer te denken. Zij had het geld van de bevriende famlie ontvreemd Ruim 4000 gul den had zij al opgemaakt. PSEUDO-POLITIEMANNEN GEARRESTEERD. Een handelaar, die 6000 kammen voor 9300 gulden aan twee kooplieden had verkocht, zou deze op een adres in de Wenslauerstraat te Amsterdam afleveren. Terwijl men bezig was, de kammen van een bakfiets af te laden, kwamen twee heeren naderbij, die voorgaven van de politie te zijn en die de partij, op vermoeden van prijsopdrijving, in beslag namen. Den verkooper namen zij mee naar het hoofdbureau, maar onderweg werd hij „vrijgelaten" met de mededeeling, dat er verder geen werk van zou worden gemaakt, doch dat de kammen verbeurd zouden worden verklaard. Het spreekt wel vanzelf, dat deze lankmoedigheid liet wantrouwen van den handelaar opwekte en dat hij alleen den tocht naar het hoofdbureau voortzette, waar hij zijn wedervaren vertelde. Reeds na enkele uren wisten „echte" rechercheurs vier be trokkenen op te sporen en korten tijd later was het geheele complot, bestaande uit zeven man, achter slot en grendel. De kammen wa ren reeds onderling verdeeld, doch zijn voor het grootste gedeelte opgespoord. TWEEDE UITKEERING VAN WINTERHULP Aanvragen indienen vóór 31 Januari. Voor de tweede uitkeering van Winterhulp Is de gelegenheid tot aanvragen thans open gesteld. Aanvragen kunnen worden gericht tot de buurtschapshoofden en kantoren van Winterhulp Nederland tot en met 31 Jan. a.s. Na dezen datum zal er beslist geen gelegen heid meer zijn aanvragen in te dienen. Zij die reeds voor de eerste uitkeering een aan vraag tot W. H. N. gericht hebben, behoeven thans voor de tweede uitkeering niet een nieuw verzoek in te dienen, daar deze eerste aanvrage voor de tweede uitkeering weer automatisch door Winterhulp behandeld wordt. Verzocht wordt de aanvrage met het oog op een spoedige uitkeering. zoo tijdig mogelijk in te dienen. Met nadruk zij er nogmaals op gewezen, dat alle verzoeken, die na 31 Januari a.s. worden ontvangen, beslist terzijde gelegd zullen moeten worden. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 13 JANUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. t.45 Orkest Georg Freundorfer. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Ochtenddienst. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Vroolijke Morgenklanken. (Van 8.458.50 Voor de Huisvrouw). 9.00 Italiaansch Orkestcon cert. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Orkest Malando en gram.muz. 11.00 ,,Het Licht". 11.15 Fluit, piano en strijkkwartet. 12.00 Almanak. 12.15 Op bezoek bij de familie de Boer. 12.30 Rhytmische klanken. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Het Amusementsorkest en gitaarduo. 14.00 Voor de Vrouw. 14.15 Orgel en zang. 15.00 Pianovoordracht. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 De Melodisten. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Orkest Klaas van Beeck. 17.30 Departementen houden spreekuur. 17.40 Kwartet. 18.00 BNO Persoverzicht. 18.05 Beethoven Von Weberconcert. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Het Con certgebouworkest en solist, (i. d. pauze: voor dracht). 21.30 Onbekend maakt onbemind. 22.00 BNO Nieuws en cult, berichten. 22.15 Vertrouwde wijzen in bonte rij. 23.2524.00 Trio voor viool, ceilo en piano. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Trio-concert. 18.00 Semi populair concert. 19,00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de Jeugd. 19.20 Ernst en luim. 20.15 De Elf stedentocht. 20.30 Vroolijke Solistenparade. 21.00 Danswijzen. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cult, berichten. Verduisteren: van 17.00 tot 8.45 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2