Bezoek van den Leider aan Haarlem en omgeving Ledenappel te Haarlem. Ontvangst ten Raadhuize van Beverwijk. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan de letter S met uitzondering van Sch. Gisteren heeft Kring Kennemerland Zuid der N. S. B. in de Gem. Concertzaal een leden appèl gehouden, waarop de Leider het woord heeft gevoerd. In den middag arriveerde de Leider ten hui ze van den Burgemeester van Haarlem en be gaf zich met den heer Plekker, die, zooals men weet, de functie van Gemachtigde van den Leider bekleedt, naar de inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede, waar een daar ver toevende ernstig zieke kameraad werd be zocht. Vandaar ging de tocht naar Beverwijk. In Velsen hadden zich een groot aantal N. S. B.'ers verzameld, zoodat de reis >even werd onderbroken. Mussert verliet hier zijn auto en onderhield zich met een aantal der aanwe zigen. Te Beverwijk werd de Leider ten Raadhuize ontvangen door Burgemeester Van Grunsven Voor het Raadhuis stönden de W.A. en de Jeugdstorm aangetreden en had de gebruike lijke inspectie plaats, waarna het gezelschap zich naar de burgemeesterskamer begaf. Na dat hier eenige besprekingen waren gevoerd ontving Mussert de nagelaten betrekkingen van gevallen frontkameraden. De belangstelling van de zijde van het pu bliek in Beverwijk was zeer groot en harte lijk werd de Leider toegejuicht toen hij zich weder in zijn auto had begeven. Van Beverwijk ging de tocht weer naar Haarlem en wel naar de Paviljoenslaan, al waar voor het gebouw der Provincie en het Kringhuis der N.S.B. afdeelingen van de W.A. en den Jeugdstorm stonden opgesteld, die door den Leider geïnspecteerd werden. In het gebouw der Provincie had de ont vangst plaats door den Commissaris der Pro vincie, mr. A. J. Backer, die de Bestuurs raden aan den Leider voorstelde, die zich met elk der functionarissen geruimen tijd onder hield. Des avonds had de groote bijeenkomst in het Concertgebouw plaats. Het podium was versierd met de nationale en de N.S.B.-kleu ren en droeg, behalve het N.S.B.-embleem de vlaggen der Beweging en der nevenorganisa ties. Bovendien was een fraaie bloemengarnee- ring aangebracht. Ook de zaal was met de nationale kleuren en rood-zwart versierd. Op het tooneel had de W. A.-kapel uit Amsterdam plaats genomen. Lang voor het begin was de zaal vrijwel gevuld. De galerij had de Jeugdstorm, geflan keerd door een aantal W.A.-mannen, veroverd en liet zich niet onbetuigd, toen onder leiding van den bekenden Melchert Schuurman di verse strijdliederen werden gezongen. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de Commis saris der Provincie, mr. A. J. Backer, de bur gemeester van Haarlem, de Politiepresident Ph. Blank, de Ortskommandant Maj. Dr. Wel- ler, de Ortsgruppenführer der N. S. D. A. P., M. Gerisch; Landwirtschaftsrat Ufer. Nadat de Leider in gezelschap van den Kringleider J. W. Zwart, den gemachtigde van den Leider, S. L. A. Plekker en den Geweste lijken leider Ouwerkerk, de zaal had betre den, opende de Kringleider de bijeenkomst en vond daarbij de gelegenheid drie leden van den Kring Kennemerland Zuid, die in het afgeloopen jaar op gewelddadige wijze om het leven zijn gekomen, te herdenken. Spr. ge waagde voorts van de activiteit in den Kring en van zijn trouw aan den Leider. De Leider, die daarna het woord verkreeg, begon met op te merken, dat het niet gemak kelijk valt, zich een duidelijk beeld te vormen van het gebeuren in dezen tijd ais men de gebeurtenissen gadeslaat, die iederen dag weer aan plaats grijpen. Ieder heeft in dezen tijd zijn lasten te dra gen, ook ieder volk, ook het onze, zoo goed als het Duitsche, doch er is een verschil tus- schen deze twee volken: het onze leeft bij de verdeeldheid, terwijl het Duitsche volk althans den zegen der solidariteit kent. Welk een verdeeldheid treedt in ons land aan den dag en hoe groot zijn de afstanden! Men denke hier aan onze landgenooten in In- dië, onze zeelieden, die waarlijk niet allen uit overtuiging voor Engeland varen, onze jongens in arbeidsinzet en krijgsgevangenschap ons volk is verspreid en zoo er voor ons één taak is, dan is het wel, de eenheid van het eigen volk na te streven. Ook de verbondenheid met onze nabuurvol ken is een taak voor ons en tenslotte is de eenheid in verscheidenheid, die wij zoowel als natie als ook als deel der Europeesche volken verbondenheid moeten nastreven, een opgave, die wij zullen moeten oplossen, zal ons land en zal Europa een toekomst hebben. Wij dienen besef te hebben van de moei lijkheden van dezen tijd om het geioof te ver krijgen, dat wij deze zwarigheden moeten ver duren,""Villen wij eenmaal een betere toekomst verwerven. Hier dient het oog gericht op de nieuwe, de jonge generatie, voor wie de vraag het meest klemt, of er straks een Europa zal zijn of niet zal zijn. Twaalf jaar bestaat thans de Beweging. Waarom kwamen die oudste leden en waarom gaven zij hun rustige leventje op? Omdat zij de teekenen der tijden verstonden en de ver- wordenheid der tijden niet konden verkrop pen. Omdat zij niet konden berusten in het weerloos maken van ons volk ten behoeve van Moskou. Omdat zij begrepen, dat dit Moskou in de kaart werd gespeeld in naam door de Marxisten, inderdaad door alle politieke par tijen, van Wijnkoop tot Colijn toe. Misschien waren die oude leden deels wat meer Natio naal deels wat meer Socialist, het groote doel stond allen sterk vcor oogen. Werden deze lieden, die het welzijn des Bij zijn aankomst te Haarlem was het eerste werk van den Hoofdredacteur: P. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A, Overmeer, Heemstede Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J E van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. vanOm men, Heemstede. Leidjer, de kameraden te begroeten. volks beoogden met open armen ontvangen Men weet wel beter Zoowel de kapitalist als de Marxist, zoowel de geestelijkheid als het atheïsme zag van dien tijd af maar één gevaar en dat was het nationaal-socialisme, be lichaamd in de N.S.B. en toen in 1935 de ver kiezingen de macht van de N.S.B. in het licht stelden,was er maar één overtuiging: de N.S.B moest dood en toen de verkiezingen van 1937 achter den rug waren, juichten E.D.D. en Oxford, dat het met de N.S.B. thans afgeloo pen was Drie zeer moeilijke jaren lagen toen in het verschiet: Op de N.S.B. bleef ondanks alle terreur de taak rusten, ons volk duidelijk te maken, dat in wezen Engeland hier regeerde, hetzelfde Engeland, dat ons in die jaren nood zaakte, ons verdedigingsmateriaal in Vlissin gen aan den jood te verkoopen. Daar was ook in die jaren het jodenvraag stuk in Nederland, waarvoor de N.S.B. de op lossing aan de hand deed, n.l. het voorstel, alle Nederlandsche en andere Joden een nieuw tehuis aan te bieden in Guyana. Er was toen niets dan afwijzende critiekthans zou den de Joden er veel voor over hebben, in Guyana te zitten. Inmiddels stegen de spanningen en 1940 bracht, wat de N.S.B. altijd had voorzien Verdedigingslinies noch inundaties, vriend schap met Engeland noch een Volkenbond kon ons redden. Binnen weinige dagen was 't pleit beslecht. Drie dagen werd men vriendelijk jegens de N.S.B. Toen won de lichtgeloovig- heid het alweer: de Koningin was niet dan door geweld gedwongen uit Nederland gegaan, Prins Bernard had als een held gevochten en de regeering was uitgeweken om het Neder landsche imperium te reddenen weder om slikte Nederland de leugens van den En- gelschen zender en noemde ons landverraders. Het moet deze verblinding zijn, die ons volk nog steeds verhindert, in te zien, dat de zoo veelbegeerde onafhankelijkheid van Neder land een fictie is, indien men niet de nood zakelijkheid van een vereenigd Europa erkent. Deze tijd vraagt nu eenmaal nieuwe groepee ringen. Ook de heer Van Kleffens heeft dit onlangs voor de radio erkend, alleenhij deelde toekomstig Nederland natuurlijk in bij een op Engeland georiënteerde groepeering. Dit zou beteekenen Nederland maken tot een voorpost van Engeland, hetgeen intusschen toch niet een bolsjewiseering van Europa zou kunnen verhinderen. En dan doorzien wij de drogreden, dat het bolsjewiseeren van Europa door Amerika verhinderd zal worden Amerika is ver weg en zal zich om leven of dood van Europa niet bekommeren. Laat ons niet op Amerika vertrouwen Slechts één taak rust op ons: Als Europeanen ons zetten tot de verdediging van Europa. De eenvoudige Nederlander ziet dit waarlijk wel in en het is slechts een kleine groep, die aanstuurt op tegenwerking, verwarring en ver vviidering en in naam van de vrijheid haar toevluent neemt tot terreur. Onder dit alles richt zich de blik op die ééne figuur, die het lot van Europa draagt. Dat is eens anders geweest. Eens kor^men vertrou wen op de twee samenwerkende mannen, Mussolini en Hitier. Thans is het vertrouwen gevestigd op slechts één: den Führer. Dit vertrouwen bezit de N.S.B., niet het minst ten aanzien van het eigen land. Want het was de Führer, die aan spr. de verzekering schonk, dat Nederland zijn onafhankelijkheid zal blijven behouden. Hier geeft het woord van den Führer een belofte voor de toekomst, een toekomst, die een Europeesch geheel van lotsverbonden, vrije volken zal aanschouwen En in die toekomst zal ook de erkenning rij zen voor ons werken en streven en onze daden Dan zal de maatschappij weer een aspect krijgen overeenkomend met het Nationaal- Socialistisch inzicht: dan zal de vrouw weer zich aan haar gezin kunnen wijden en al wat thans gedaan moet worden omdat de oorlog gewonnen moet worden, zal tot het verleden behooren. Spr. eindigde met een opwekking aan de oude lqden der beweging zoo goed als tot hen, die nog maar kort geleden tot de N.S.B. toe traden, in gezamenlijke toewijding voort te gaan in de koers, die thans twaalf jaar door de N. S. B. gezeild is. Met het zingen van het 6e couplet van het Wilhelmus werd de bijeenkomst gesloten. (Foto Peperkamp) De Kroatische hoofdstad Agram gaat groote open bare schuilkel ders bouwen. Met den bouw wordt onmiddel lijk begonnen. De Chileen- sche minister van financiën heeft gelast dat nieuwe goudstukken zul len worden ge munt. Zij hebben een waarde van 100 pesos. Tengevolge van een autobot sing, waarbij hij een zware hoofd wonde heeft op- geloopen is de ordonnans-offi- cier van maar schalk Pétain kapitein Bonhom me, overleden. ook ideaal voor reiniging van dL X=tfe a 03 L m thD geverfd hout en geverfde plafonds THANS 250 Grom voor 24 d. ZONDER 80N HET DIENSTMEISJE IN EEN PAKJE ECONOMISCHE RECHTER. Zwarte visch verhandeld. De Huizer vischventer W. Teeuwissen kocht bij het station van een onbekende 14 kg schol en 10 kg tong. Bij het uitventen van deze hoeveelheid „zwarte visch" te Haarlem werd hij gesnapt. Woensdagmorgen vorderde de economische rechter tegen hem een geld boete van 100 of 30 dagen hechtenis. Nieuw model rantsoenbonnen. Oude bonnen worden na 6 Februari ongeldig. Met ingang van 10 Januari zyn wederom voor aïle artikele rantsoenbonnen van een nieuw mo del in gebruik genomen. Deze bonnen hebben een blauwen achtergrond, waarop de naam van het artikel, de letters „1 R'\ „Vi> R" of „4 R alsmede de datum „15-4-44" gedrukt zyn. Alle rantsoenbonnen van het thans gangbare model, dat zijn dus de rantsoenbonnen met groe nen achtergrond, blijven tot en met 6 Februari a.s. geldig. Na dien datum kan op deze bonnen niet meer gekocht worden. De wisselbonnen voor 1/4 rantsoen brood, 1/7 rantsoen melk, 1/7 rantsoen taptemelk, 1/4 rantsoen kaas, 1/4 rant soen vleesch en 1/50 rantsoen boter blijven even wel geldig. Zij, dit rantsoenbonnen voor brood, beschuit boter, margarine, melk, taptemelk, vleesch of groente hebben ontvangen voor een periode, wel ke na 6 Februari a.s. eindigt, kunnen hun oude rantsoenbonnen bij den distributiedienst ruilen tegen ransoenbonnen van nieuw model voor zoo ver de oude bonnen bestemd zijn voor gebruik na 6 Februari. Deze mogelijkheid tot ruilen geldt uitsluitend voor de genoemde artikelen. Rant soenbonnen voor andere artikelen kunnen in geen geval geruild worden. RANTSOENKAARTEN. In den vervolge zullen verder vreemdelingen arbeiders met verlof uit het buitenland e. d. gee nlosse rantsoenbonnen voor voedingsmidde len meer ontvangen. In plaats van rantsoenbon nen zullen de distributiediensten aan deze perso nen z.g. rantsoenkaarten uitreiken, waarop bon nen voor voedingsmiddelen voorkomen voor een tijdvak van 1, 4 of 7 dagen. Voorts zullen pasgeborenen zoo noodig een dergelijke kaart ontvangen, waarop bonnen voor komen voor een tijdvak van 7 dagen. De bonnen van deze kaart nemen de plaats in van de rant soenbonnen, welke tot dusverre in een aantal gevallen verstrekt werden. Aanstaande en jonge moeders zullen in den vervolge gedurende 26 weken vóór de bevalling en 6 weken na de bevalling elke vier weken een rantsoenkaart, waarop bonnen voorkomen voor een tijdsduur van 4 weken ontvangen, inplaats van de rantsoenbonnen, welke zij tot dusverre ontvingen. Verder zullen zij, wanneer het kind in leven is, tegen overlegging van de distributie stamkaart van het kind gedurende 32 weken na afloop van de 6 weken na de bevalling nog rantsoenkaarten ontvangen. Zij moeten deze kaarten elke 4 weken bij den distributiedienst afhalen. De bovengenoemde rantsoenkaarten bevatten geen bonnen .voor sommige artikelen, waarvoor tot dusverre wel rantsoenbonnen werden ver strekt. Dit verschil wordt evenwel gecompenseerd door 't aantal bonnen, dat daarop voor de andere artikelen voorkomt. De nieuwe rantsoenbonnen en de bonnen van de bovenbedoelde rantsoenkaarten blijven blij kens hun opschrift tot en met 15 April a.s. geldig. Sinaasappelen voor kinderen van 0—4 jaar. Voor kinderen van 04 jaar zal 500 gram s naasappelen beschikbaar worden gesteld. Ter verkrijging hiervan moet men de bonnen „Reser ve D-8 en E-8" gedurende het tijdvak van 13 tot en met 17 Januari 1944 van te voren bij zijn leve rancier inleveren. De leveranciers zijn verplicht desgewenscht een ontvangstbewijs af te geven De aflevering der sinaasappelen aan het publiek zal van 23 Jan. a.s. af kunnen geschieden. HOOKERS MOESTEN TE VEEL BETA IJ De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een Haarlemmer, die eigengemaakte sigaretten tegen een te hoogen prijs verkocht en tegen een ander, die voor inlandsche ta bak te veel liet betalen. 1 1/2 kg. is in beslag genomen. Burgerlijke Stand. HAARLEM 12 Januari 1944. BEVALLEN: 9 Jan., J. M. H. Stui—Kenselaar, z.; 10 Jan., T. M. CroijmansMulkens, d.; A. M. van GunsterenJansen, z.; J. C. M. Donkerlo d. Berg, z.; 11 Jan., H. J. van RheenenWil- lems, z.; A. P. Tintelde Jager, d.; D. Looij Starreveld, z.; M. F. A. v. d. Valk—van Dijkman, d.; A. M. v. WijngaardenWesterhof, d.; A. Boe- réeTuil, d.; 12 Jan., M. Bruijnsvan Luijn, z. T. C. Kerkhoff—van Loon, d. M. H. Mathol—de Graaff, d. OVERLEDEN: 9 Jan., K. Kassteen, 25 j., Gast- huisvest; 10 Jan., T. VlamingHamburg. 66 j., Hazepaterslaan; W. T. H. Reijnen, 77 j., Ver- spronckweg; IT. J. van DorstHooijer, 62 j., Tes- selschadepelin; 11 Jan. R. C. B., 3 mnd.. d. v. G. Schell, Jansstraat; H. H. Einmahl, 65 j., Zocherstraat; G. E. M. Kamerbeek, 61 j„ Kinder- huisvest; R. O. Ottevanger, 81 j., Oosterstraat; L. Hagenaar, 73 j., van Dortstraat; C. P. Kleef, 36 j., Kamperlaan. ONDERTROUWD: 12 Jan., W. J. Janssen en C. J. Houtakker; J. Zorge en M. S. v. d. Berg; J. M. v. Beusekom en C. M. C. Toepoel; M. H. L. Groe- nevelt en A. van Dijk; G. Oetelmans en M. G. Oosterbaan; U. H. Dijkstra en L. de Graaf; J. Vahrmeijer en A, M. v. Klooster; F. J. M. v. d. Weiden en P. C. Lammerse GEHUWD: 11 Jan., D. H. Dollekamp en M. J. P. Cottigny; 12 Jan., C. J. Hamelink en A. Rosman; A. M. S. P. v. Eeden en M. S. v. Delden; A. W. M. Niemeijer en C. I. v. d. Wall; W. J. F. Korstjens en W. M. Wesseling; J. C. Willemse en A. M. v. d. Velde; C. v. d. Linden en H. Zui- dema; T. M. Koops en J. S. H. Blanken. Schrijfmachines in een kinderwagen Drie inbraken opgehelderd dank zij actief optreden der recherche. Op een avond zagen twee rechercheurs twee jongemannen loopen, die vroeger reeds met de politie in aanraking waren geweest, in gezelschap van een juffrouw, die een kin derwagen voortduwde. De politiemannen stelden een onderzoek in den wagen in en met succes. Er lagen n.l. twee schrijfma chines onder de dekens. Het drietal werd naar het bureau van po litie overgebracht, om een nader onderzoek in te stellen en toen kwam aan het licht, dat de jongemannen, een negentien en een een en twintig jarige metaalbewerker, beiden te dezer stede woonachtig, de schrijfmachines hadden gestolen uit een>kantoor aan het Ke naupark. De juffrouw was een kennis van het tweetal en vermoedelijk heeft zij zich niet aan een misdrijf schuldig gemaakt. Men had haar gevraagd in de omgeving te wach ten, dan zouden de anderen iets koopen uit. den zwarten handel. De recherche is verder gaan speuren en toen bleek, dat de aangehoudenen ook had den ingebroken in een winkel van een hor logemaker in Naarlem-Noord, waar de buit uit eenige horloges en eenige voorwerpen bestond. Dan had het tweetal met een een en twintigjarigen timmerman een inbraak ge pleegd in het Kenaupark, waar twee schrijf machines gestolen zijn. Een vierde persoon is aangehouden, die verdacht wordt de horloges en schrijfma chines gekocht te hebben. De goederen zijn nog niet opgespoord. CREMATIE J. G. P. SABEL. Onder groote belangstelling werd Woens dagmiddag in het crematorium te Velsen het stoffelijk overschot van den heer J. G. P. Sabel verascht. Duidelijk kwam hierbij de genegenheid tot uiting jegens hem, die zoo vele jaren met toewijding de belangen der Nederlandsche Reisvereeniging behartigde. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op mevrouw De MirandaStrömbohm, verte genwoordigster der Zweedsche Spoorwegen; de heeren A. C. Dijkman, algemeen-penning meester der N.R.V. namens het hoofdbestuur; H. v. Donkelaar en C. Spaargaren namens het bestuur der afdeeling Haarlem, alsmede vele leden en vriepden. Nadat allen zich in de aula hadden verza meld herdacht de heer Dijkman den ont slapene, wiens werkzaamheden voor de N.R.V zulke gunstige resultaten hebben opge leverd. Ruim dertig jaren diende de overle dene de N.R.V. o.a. als algemeen-secretaris en voorzitter. Zijn verslagen waren een literair genot, doch in het bijzonder bezat de heer Sabel de gave van het leiderschap. Tijdens de vele reizen naar alle deelen der wereld heeft hij daardoor velen aan zich verplicht. Deze pionier der zeereizen voerde velen naar het hem zoo geliefde Scandinavië. Mede namens het hoofdbestuur betuigde spr. voor dit alles zijn waardeerihg. Namens de afdeeling Haarlem nam de heer Van Donkelaar afscheid van den heer Sabel en memoreerde hierbij zijn verdiensten als voor zitter der afdeeling. Dank zij de stuwkracht van den heer Sabel groeide de interesse voor het reizen. Bij het dalen der kist, welke met een aantal bloemstukken was gedekt, speelde de organist „Ases Tod" van Grieg. JUBILARISSEN BIJ DE CENTRALE WER.KPLcV.ATS Vandaag zijn de heeren J. Varia voorman en J. J. Temminck, bankwerker, vijf en twintig jaar werkzaam on de Centrale Werk plaats. Eerstgenoemde is in zijn woning en de ander op de werkplaats gehuldigd. Bei den werden toegesproken door hun chef, die een geschenk onder envelop en een oorkonde aanbood. Van de collega's ontvingen zij een schemerlamp. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 14 JANUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Luchtige ochtendzang. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Adalbert Lutter speelt walsen, 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Ochtendconcert. (Van 8.45 8.50 voor de Huisvrouw). 9.00 Amusements orkest en solist. 9.45 Godsd. Uitz. 10.15 Salon orkest. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Zang en pia no. 12.00 Almanak. 12.15 Septet Jonny Ombach. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en Volk brengt 13.05 De Melodisten en de 10 Vroolijke Meisjes. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. Uitz. 15.30 Viool, cello en piano. 16.00 Plakboek 1892. 16.35 Gram.muz. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Het Omroep orkest en solisten. 18.00 BNO: De Jordaner ver telt over sociale nooden. 18.05 De Groninger Or kest Vereeniging. 18.45 Wat doet de directie van den Landbouw? 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Van 't een op 't ander. 22.00 BNO Nieuws en cult, berichten. 22.1524.00 Platen Caleidoscoop. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Dansmuziek. 18.00 Een Meisjeskoor. 18.30 Harmonieconcert. 19.00 BNO Nieuws en act. be schouwing. 19.15 Voor de Jeugd. 19.20 Italiaansch- Duitech Opera-concert. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Sympho- nisch Orkestconcert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en eult. berichten.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2