111 Van Houten's tUi NA DEN OORLOG. D. Het persbureau S. P. T. kwam dezer dagen met een beschouwing over de vraag, die in Zweedsche bladen aan de orde is ge steld: wie met de uitgeweken regeeringen zal onderhandelen over de na-oorlogsche plannen betreffende hun landen, Amerika of Engeland. Het blijkt dat er een soort naijver bestaat tusschen Londen en Washington op dit punt. Londen beweert n.l. dat de Britsche hoofdstad het centrum is van de in Engeland zetelende buitenlandsche re geeringen. Washington daarentegen acht zich het middelpunt van de Geallieerde oor logvoering en is uit die overweging van meening. dat Amerika bovenbedoelde be sprekingen moet voorbereiden en leiden. S. P. T. bericht verder, dat het in de eer ste plaats gaat om de vorming van een eigen regeering in de landen, die bezet zijn. De betreffende overeenkomsten zouden reeds in Londen geteekend zijn, maar aan gezien gebleken is, dat het Foreign Office in deze kwestie niet ook namens het Ameri- kaansche ministerie van buitenlandsche za ken handelde kwam de geheele zaak weer op losse schroeven te staan. Slechts aan de Noorsche regeering is het gelukt, zoowel met de Britsche als met de Amerikaansche regeering tot een accoord te komen. Het heeft er intusschen allen schijn van, dat er voortgang achter de zaak moet worden gezet, want nadat Washington verklaard had, dat de onderhandelingen, zooals die met Londen hadden plaats gehad ook door Amerika behoorden te worden ingeleid, heeft de Belgische vertegenwoordiging te Washington de besprekingen hieromtrent geopend, waarbij Prins Bernhard, voor een beleefdheidsbezoek aan Cordell Hull in de bondshoofdstad vertoevend, onderhandelt voor Nederland. Tot zoover het S. P. T. bericht, dat weer eens mag dienen als voorbeeld, met welk een aanmatiging Engeland en Amerika op treden en tot welk een vernedering de emi grantenregeeringen vervallen zijn. Want om te beginnen ligt het nog volkomen in de onbekende toekomst, hoe de afloop van de zen oorlog zal zijn. Diverse woordvoerders hebben daaromtrent geen twijfel gelaten en bij voortduring gewaarschuwd tegen niet gerechtvaardigd optimisme. Doch in weer wil van deze onzekerheid worden de kleine naties zonder meer voor de toekomst onder voogdij gesteld. Van Amerika. Of van Engeland. Daarover wordt blijkbaar op het ©ogenblik een beetje gekibbeld tusschen Londen en Washington. Want Londen zal zich wel verbeelden, oudere rechten te hebben, terwijl Washington minder naar Europa dan wel naar haar koloniaal bezit zal kijken. In dien belangenstrijd tusschen Engeland en Amerika wordt natuurlijk ook Neder land betrokken en. zou het op een over winning der geallieerden uitloopen, dan lijdt het geen twijfel, of voortaan zou hetzij in Downingstreet hetzij in het Witte Huis besloten worden, wat Nederland zich in het vervolg zal mogen permitteeren. En nu is het geen geheim, dat langzaam maar zeker de Nederlandsche emigrantenregeering naar de zijde van Amerika overhelt. De rede, die Van Kleffens eenige weken ge leden voor de radio heeft gehouden en waarin hij het denkbeeld ontwikkelde van een oppermachtig Amerika met Engeland als vooruitgeschoven post en Nederland en België als bruggehoofd laat in dit opzicht geen twijfel. Het denkbeeld is er dus en de voorbereiding voor de verwezenlijking er van is blijkbaar in handen gelegd van. prins Bernhard. Zie, wordt het in waarheid geen tijd, dat we ons eens de oogen uit wrijven en ons afvragen of het aan iemand, die een blauwen Maandag in ons land heeft vertoefd en die van Nederlandsche tradi ties, volksaard en aspiraties niet dan een zeer oppervlakkige kennis kan doen gelden, moet worden overgelaten onderhandelingen te voeren, die van zoo onberekenbaar ge wicht kunnen zijn voor komende tijden? En wat te zeggen van een „regeering", die aldus knie en nek buigt voor den mo dernen roofstaat en ons land en ons volk onder het gezag brengt van het buitbeluste Amerikaansche kapitalisme? Wat moet er overblijven van de zoo vaak gehoorde ver zekering, dat het gevluchte ministerie der uitgeweken Nederlandsche kroon in Lon den geen ander oogmerk koesterde, dan te waken voor Nederland en de Nederland sche vrijheden en de Nederlandsche onaf- hankel i ikheid? Op dit alles zal ons volk toch eenmaal het antwoord geven. Na den oorlog. Als het zijn vertegenwoordigers zendt niet naar Washington of Londen maar naar de plaats, waar vrije volken een betere toekomst voor Europa zullen vinden. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. Geeft U ons Uw bon Verschillende smaken verkrijgbaar C_U D DING P_0 E D E R S Twee brieven uit Duitschland per maand Correspondentie op briefkaarten niet beperkt. Het Opperbevel van de Weermacht heeft de geldende regeling voor het postverkeer uit Diutschland naar het niet-vijandelijke buiten land, dus ook naar Nederland, met een ver ordening aangevuld, welke 15 Januari in werking treedt, meldt de N.R.C. In het niet zakelijke verkeer mogen In het vervolg ten hoogste 2 brieven per maand verzonden worden. Deze brieven mogen niet meer dan 2 kantjes schrift bevatten. Ieder kantje van den brief moet den volledigen naam en het volledig adres van den afzendet bevatten. Het aantal briefkaarten, dat verzonden mag worden, is echter aan geen beperking onder hevig. Alleen gewone briefkaarten, dus geen ansichtkaarten, zijn toegelaetn. Bovendien is bij de nieuwe bepaling het verbod opgenomen, gramofoonpiaten en an dere mededeeiingen, die op welke mechanische wijze ook opgenomen zijn, in het niet zake lijke verkeer te verzenden naar het buiten land. De voorschriften, die tot dusverre golden betreffende het aanbieden aan de postkan toren van brieven voor verzending naar het buitenland, zijn eveneens gewijzigd. De brieven moesten tot nu toe ingeleverd worden aan het loket van het postkantoor, waar de afzender zich dan door zijn pas moest legitimeeren. Met ingang van 15 Januari, den dag dus, waarop de nieuwe regeling in werking treedt, moet de afzender bovendien een controle- kaart voor het buitenlandsche briefverkeer (Kontrole-Karte für den auslandischen Brief- verkehr) overleggen. Deze kaarten zullen op aanvraag door de politie-instantties uitgereikt worden aan alle personen boven de 16 jaar, die in Duitschland wonen. Door het afkondigen van dezen maatregel kunnen de Nederlandsche arbeiders in Duitschland dus voortaan niet meer dan twee brieven per maand naar Nederland zenden. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Dinsdag de beurt aan de letter V. RANTSOENBONNEN BRANDSTOFFEN BLIJVEN GELDIG. Ten einde misverstand te voorkomen, wordt de aandacht erop gevestigd, dat de rantsoenbonnen voor brandstoffen met het opschrift „73 Een E Brandstoffen", gedrukt op een groenen achtergrond, niet door nieuwe rantsoenbonnen vervangen worden. Deze bonnen, alsmede alle andere rantsoen bonnen voor brandstoffen, blijven dus gel dig. KORT NIEUWS Dezer dagen is des avonds op de Hee rengracht te Amsterdam een vrouw door een individu neergeslagen en beroofd van een handtasch, o.m. inhoudende 2000, 4 gouden ringen met briljanten en andere sie raden alsmede eenige papieren. De dader heeft de papieren, welke in de handtasch zaten, weggeworpen. Te Voorburg is het negenjarig, meisje M. W. A. S. in de Heerenstraat onder een passeerende melkauto geraakt. Zij was vrij wel op slag dood. Te Botterdam is de 44-jarige mevrouw A. de Honde Jong, toen de stoomtram uit de richting Spijkenisse bij de halte Putsche laan zou stoppen, uitgestapt, terwijl de tram nog in beweging was. Zij kwam onder de wielen terecht. Haar beide beer.en wer den ter hoogte van de knie verbrijzeld. Zij is naar een ziekenhuis vervoerd, waar zij overleed. Te Oud-Beyerland is de 22-jarige N. Kleiberg bij zijn werkzaamheden in een autoreparatie-inrichting om het leven ge komen, doordat van het autowiel, waarvan hij de band oppompte, de velgring sprong en hem aan het hoofd trof. Te Maastricht overleed op 68-jarigen leeftijd architect W. Sprenger. De naam van dezen bouwkundige is verbonden aan de restauratie van vele monumenten in Lim burg. In de Staatscourant van 14 Januari is, een beschikking opgenomen inzake wijzi ging van de grenzen der gemeenten Ren- kum, Wageningen, Ede, Arnhem en He- teren. Te Apeldoorn hebben twee 18-jarige scholieren een fietsendief gegrepen, toen deze in de Hoofdstraat een rijwiel wilde stelen. Zij hebben hem naar het politie bureau gebracht, waar de gearresteerde een beruchte dief, H. ten H. uit Amsterdam, bleek te zijn. Op den Kanaalweg onder Weurt, ge meente Beuningen, is het 14-jarig meisje W. Otten bij het oversteken van den weg door een personenauto aangereden. Het meisje werd naar een ziekenhuis te Nij megen overgebracht, waar het is overleden. In Den Haag wilde de 7-jarige Maria van D. in de Scheepersstraat aan den zij kant op een met paard bespannen wagen klimmen. Zij viel en kreeg een achterwiel over de borst. Het meisje werd naar een ziekenhuis gebracht, waar het later is over leden. Burgerlijke Stand. HAARLEM 15 Januari 1944. BEVALLEN: 12 Jan., M. Verweij—Visser, z.; 13 Jan., G. P. Breedde Vogel, z.; A. M. A. v: Gor- kum—v. d. Brink, z.; 14 Jan.. A. A. Spreeuw van den Berg, z.; N. v. HeiningenHellingman, z.; E. M, BeukersGoebel, z.; A. J. LindBoon stra. d.; H. C. van Dijkv. d. Berg, z.; A. van Breugelvan Zon, z.; J. Speijers—van Altena, z.; 15 Jan., C. E. Stijnmanvan Es, d.; P. M. Berg huisSens, d.; M. A. Lubbersen—Groenehdaal, z.; D. JansenZeijlemaker, z. OVERLEDEN: 12 Jan., J. G. O., 10 mnd., z. v. C. A, Gehrels, Kamperlaan; G. v. d. Beek, 75 j., Schoterweg; 13 Jan., J. Blokike^, 6S j., Kenne- merstraat; J. N. J. E. Heerkens Thijssen, 77 j., Plein; 14 Jan., L. C. Kerkvliet, 27 j., Vinkenstraat; C. Koot, 71 j., Ripperdapark; J. M. Ravelli, 74 j., Kamperlaan. ONDERTROUWD: 14 Jan., H. Groote en L. v. d. Vlag. GEHUWD: 15 Jan., G. Harmes en P. C. J. van Kempen; C. J. Jansen en P. W. Oosterhof. SPORT EN WEDSTRIJDEN Voetbal E.D.O.—Xerxes 1—4 E. D. O. beschikt over een aantal spelers, dat individueel goed speelt, doch een behoor lijke ploeg kan niet gevormd worden. Dat is ook de oorzaak van de groote nederlaag tegen Xerxes. Dezen keer was Schijvenaar op de linksbuitenplaats opgesteld en Zandstra speelde middenvoor. Aanvankelijk dachten we, dat deze opstelling succes zou opleveren, maar het is bij één doelpunt gebleven. Spoe dig na hel begin gaf Schijvenaar een keurige pass naar Zandstra, die E.D.O. de leiding gaf Hierna liet Schijvenaar goede staaltjes van voetbal zien en met schieten had hij zelfs pech, doch een buitenspeler was hij niet. Daarvoor was hij te langzaam. Ook de andere spelers demonsteerden af en toe tot welke prestaties zij in staat zijn, echter zonder succes. Zij hadden bovendien den goed spe lenden achterspeler Louwe tegenover zich, die het gevaar keerde. Een vlotter spel liet de voorhoede van Xerxes zien, als we ten minste onder de gegeven omstandigheden dat woord mogen gebruiken, omdat het niet steeds mogelijk was het spel te volgen. Lagen- daal was de gevaarlijke man en voor rust kopte hij op fraaie wijze een hoekschop van den rechtsbuiten Koning langs Wille. Na de hervatting was de achterhoede van E. D. O. minder op dreef en een goede spii werd gemist. Wel trachtten Oomen en Dreijer er wat van te maken, doch hei gelukte niet. Drie maal boekte Xerxes succes en Wilkes (twee maal) en Hoevenberg doelpuntten uit goed opgezette aanvallen (14). AjaxHaarlem 52. In zijn huidigen vorm bleek Ajax te sterk voor Haarlem, dat bovendien zeker niet een van zijn beste wedstrijden speelde. Het positiespel der Amsterdammers was goed verzorgd, terwijl bij de roodbroeken het plaatsen van den bal nogal eens wat te wen schen overliet. Spoedig was het 10 voor Ajax toen een voorzet van Fischer in de Haarlem-verdediging werd gemist waardoor Drager kon inschieten. Ajax bleef in den aanval. Bakker werd na 20 minuten spelen de bal in buitenspelpositie toegespeeld, waar na Keizer werd gepasseerd (11). Hierna was Haarlem eenigen tijd sterker, maar de aanvallen van Ajax, vooral over den rechter vleugel waar Fischer onvoldoende werd be waakt, waren uiterst gevaarlijk. Van de zijde van linksbuiten Drager dreigde minder ge vaar, daar Van Tiggelen hier een goede be waker bleek. Het laatste kwartier voor de rust oefende Ajax een sterken druk op het Haarlem-doel uit waarbij Fischer tweemaal Kluit wist te passeeren. Rust 31. Haarlem begon de tweede helft met goede aanvallen en na 10 minuten bracht Bakker met een kopbal uit een voorzet van De Winter den achterstand terug tot 32. Met Van der Hulst als centrale figuur in het middenveld was nog alles mogelijk, maar van een onvol doend terugspelen van den bal in de Haar lemverdediging profitteerde Broekman om Ajax een veiliger voorsprong te geven en tot overmaat van ramp trapte Verhappen een door Van Stoffelen ver naar voren gespeel den bal hard in eigen doel, waardoor de be slissing definitief en verdiend in het voordeel van Ajax viel. Wel drong Haarlem hierna sterk op, maar veel gevaar ontstond hierdoor voor het Ajaxdoel niet. EERSTE KLASSERS. De uitslagen luiden Distriet I SpartaDe Volewijckers 36. StormvogelsA. D. O. 35 E. D. O.Xerxes 1—4. D.F.C.H.B.S. 2—3. District II: V.U.C.Emma 40. D.H.C. V.S.V 51. AjaxHaarlem 52. BI. Wit R.F.C! 1—0. District III: TubantiaA. G. O. V. V. 15. N.E.C.Enschede 23. WageningenGo Ahead 11. Enschedesche BoysHeacles 25. P.E.C Quick 27. District IV: M^uritsN.O.A.D. 51. Spek- holzerheideWillem II 15. De Spechten Eindhoven 26. LongaM.V.V. 31. Roer mondN.A.C. 07. District V: Be QuickVeendam 01. Achil lesG.V.A.V. 03. HeerenveenSneek 43. STANDENLIJSTJES. Ach tereen vplgens wor- i^^^den genoemd het aantal wedstrijden, gewonnen partijen, punten en doelgemiddelde. DISTRICT 1 TWEEDE KLAS Volew. Hermes Xerxes ADO DFC EDO DWS Sparta HBS Stormv. 14 12 24 50-18 KFC 14 9 20 43-26 WFC 14 7 15 31-24 OSV 14 6 14 34-28 «pH 14 5 14 29-31 W. Fnsia 14 5 13 26-27 A- VlCtr. 14 4 12 20-25 ZFC 14 5 12 27-34 Keiraem 14 6 12 25-43 Santpoort 14 1 4 12-41 ïpp, A. Boys 13 10 22 31—14 12 6 16 23—13 7 15 32—27 6 14 29—29 4 13 21—27 5 13 24—29 4 11 22—24 4 11 18—21 5 10 33—31 3 9 35—39 1 6 16—30 DISTRICT 2. DERDE KLAS V-UC 14 10 22 56-29 Helder 14 12 26 51—19 Ajax 14 8 18 39-24 ZandV. 14 7 16 41—27 VSV 14 7 17 31-29 DTS 14 6 15 32—30 Feijeno. 14 5 16 21-19 Kinh. 14 6 15 31—34 Haarlem 14 6 15 33-36 HFC 14 5 13 33—23 BI. Wit 15 5 15 23-27 Terr.v. 14 5 13 19—30 DHC 14 6 14 23-18 Bl'daal 14 3 11 24—30 Emma 14 4 10 16-32 HalfW. 14 4 11 17—26 RFC 15 4 10 29-37 Schoten 14 4 10 29—41 't GOOi 14 2 5 20-40 TIJBB 14 4 10 33—46 VERRASSINGEN IN DE TWEEDE KLAS. K. F. C. geslagen, dat was wel de grootste verrassing Met 21 verloren de leiders van W. F. C„ dat nu de tweede plaats bezet. Voorts won H.B.C. den uitwedstrijd tegen O.S.V. met 42, terwijl Santpoort met 21 over R.C.H. zegevierde. Alcmaria en West- Frisia deelden de eer in een doelpuntloozen wedstrijd. In de rust waren de vooruitzichten van H.B.C. verre van gunstig. Niet alleen stonden Smit en zijn mannen met 20 achter, doch bovendien gaf het groote overwicht van O.S.V. weifiig hoop op succes. De Heem stedenaren hebben zich, tegen de gewoonte in, daardoor niet laten ontmoedigen. Zij speelden in de tweede helft een frisch, open spel, dat O. S. V. niet meer kon volgen. Er werden vier doelpunten gemaakt, n.l. door Smit, A. Martin, van Bakel en Genemans. Eindstand 24. Dat was uitstekend werk Santpoort was tegen R. C. H. voortdurend sterker. Voor rust kreeg het reeds een goede kans om de leiding te nemen, toen het een In het N.A.D.-kamp „De Pieterbcrg" te Westerbork werden op plechtige wijze de schoppen, de symbolen van den arbeid, aan de nieuwe arbeidsmannen uitgereikt. (C.N.F./N.A.D./Hofmeester Pax c) strafschop toegewezen kreeg. Ninaber miste evenwel. Wijker was zoo onfortuinlijk het leder in eigen doel te plaatsen, waardoor R.C.H. een voorsprong kreeg. In de tweede helft werd het betere spel van Santpoort be loond met twee doelpunten van Bakkum. De uitvallen van R.C.H. waren door het falen der binnenspelers niet gevaarlijk. Lou Bies- brouek, die onvoldoende werd vervangen, werd in deze linie sterk gemist. SPANNING OM DE ONDERSTE PLAATS IN DE DERDE KLAS. Het ziet er naar uit, dat eerst aan het einde van de competitie bekend zal zijn, welke club onderaan komt. Halfweg en T.1J.B.B wonnen en Schoten veroverde een puntje op D.T.S. Laatstge noemde strijd werd in Oud-Karspel gespeeld en 2—2 was het resultaat. Halfweg heeft flink van zich afgebeten en het bezoekende H.F.C. een nederlaag van 10 toegebracht. Voor de rust kregen beide partijen opgelegde kansen, waarvan men geen gebruik maakte. De thuis club speelde geestdriftiger en de Haarlem mers hadden moeite met het terrein. Kort voor rust stopte doelman Andriesse een fraai schot van Van Ierland. Na de hervatting ging het spel gelijk op totdat Halfweg twintig minuten voor het einde kwam opzetten. H.F.C. legde zich op verdedigen toe, doch kon niet verhinderen, dat de linksbinnen P. van der Oord een schot loste, dat de achterspeler Van Zijl van richting veranderde en dat in doel verdween (10). Het Halfweg in den aanval kwam het einde Bij H.F.C. ontbrak Gentis. De strijd T. IJ. B. B.Bloemendaal is ver diend door de geelzwarten gewonnen. Reeds na een kwartier zorgde Van Riel voor een voorsprong van 20. Kort voor rust kwam Bloemendaal opzetten en Schreuder en Koe- lemij maakten gelijk (22). Spoedig na de hervatting was het weer Van Riel, die doel puntte, thans uit een kopbal. Eén minuut voor het einde bracht Put uit een strafschop den stand op 42. Biljarten PIET DE LEEUW BLIJFT KAMPIOEN. De wedstrijden om het nationaal kampioen schap groot biljart kader 7'/2 is geëindigd met het resultaat, dat Piet de Leeuw voor dit jaar zijn titel heeft gecontinueerd. Groot was de spanning bij de beslissende partij tus schen de beide rivalen De Leeuw en Van de Pol, want hoewel de kampioen reeds één ge wonnen partij meer had, behoefde Van de Pol slechts van De Leeuw te winnen, aange zien het algemeen gemiddelde van den Rot terdammer hooger was. Het heeft niet veel gescheeld of Van de Pol was daarin geslaagd; hij wist het echter na zeer zwaren strijd slechts tot remise te brengen, overigens toch een fraaie prestatie van dezen speler, wan neer men het verloop van de partij in oogen- schouw neemt. De eindstand luidt 1 De Leeuw 2100 c„ 110 h.s. 14.09 gem. 1. De Leeuw 2100 c. 110 h.s. 14.09 gem. 2. Van de Pol 1991 c. 92 h.s. 14.22 gem. 3. Kobus 1861 c. 76 h.s. 11.41 gem. 4. v. Eymeren 1962 c. 71 h.s. 12.49 gem. 5. Metz 1634 c. 85 h.s. 9.44 gem. 6 Sweering 1898 c. 97 h.s. 11.36 gem. 7. Jacobs 1566 c. 72 h.s. 9.32 gem. 8. Dommering 1536 c. 83 h.s. 8.48 gem. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 18 JANUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Frisch begonnen. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Frisch begonnen. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Parade der Virtuozen. (Van 8.458.50 Voor de Huisvrouw). 9.00 Het Groote Amusementsorkest en gram.muz. 9.45 Godsd. Uitzend. 10.15 Piano, altviool en clarinet. Ca. 10.35 Salonorkest. 11.15 Schoenlapper en meesterzanger. 11.30 Salonorkest. 12 00 Almanak. 12.15 Marsehen voor piano en voor orkest. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 De Stichting Saxo—Frisia. 13.15 De Melodisten en solist. 14.00 Gram muz. 14.15 Solistenconcert. 15.00 Gram.muz. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Het Stedelijk Orkest van Maastricht en soliste. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 De Lichte Toets. 18.00 BNO Binnenlandsch ge sproken overz. 18.05 Orkestrale Operafragmen ten. 18.45 Jeugdstormuitz. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Bon te Verscheidenheid. 22.00 BNO Nieuws en cult, berichten. 22.15 Gram.muz. Ca. 22.45 Tanzerische Suite. 23.20—24 00 Melodieën in majeur en mineur. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kamermuziek van Mozart. 18.00 Orkest Jean Buurman en Djenny's Hawaiians. 18.35 Septet Jonny Ombach en soliste. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de Jeugd. 19.20 Klas sieke Gram.muz. 19.45 Orgelconcert. 20.15 Duit- sche taalcursus. 20.40 Mededeeiingen van het N. A.F. 20.45 Verkorte Opera ,,Zar und Zimmerman". 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. Verduisteren: van 17.00 tot 8.4S uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2