/I RIN IJMUIDEN Ontspanningsbijeenkomsten. Wanneer men een vergelijking tusschen IJmuiden en Beverwijk maakt komt men tot de gevolgtrekking, dat eerstgenoemde plaats wat het uitgaansleven betreft toch wel heel karig bedeeld is. Dit blijkt des te duidelijker ais men nagaat hoe het nog slechts enkele jaren geleden was gesteld. Men was hier aan een druk vereenigings- leven gewend. Talrijk waren de uitvoeringen van de plaatselijke tooneel- en muziekver- eenigingen, zoodat er geenszins reden was om over gebrek aan afwisseling te klagen. Ook traden er dikwijls beroepsgezelschappen op, waardoor tooneel, muziek, cabaret en variété een vooraanstaande plaats innamen. Voor de uitvoeringen bestond over het alge meen veel belangstelling, zoodat er niet van een tijdelijk verschijnsel kon worden ge sproken. Toen de bijzondere plaatselijke omstandig heden van kracht werden was er reeds stil stand bij de meeste dilettantenvereenigingen. Nadat velen zich elders hadden gevestigd, werd de bescheiden activiteit, die er ondanks alles nog was, echter nog geringer, totdat er bijna niets meer werd gepresenteerd. Voor de ontspanning is IJmuiden-Oost momenteel uitsluitend op de film aangewezen. Het was te verwachten, dat Santpoort, waar talrijke IJmuidenaren tijdelijk wonen, op dit gebied wat meer zou presteeren. Dit is inder daad het geval. Van tijd tot tijd kan men er een ontspanningsavond bijwonen. Deze bijeen komsten moeten evenwel om logische redenen slechts beperkte mogelijkheden hebben. Beverwijk neemt een bijzondere plaats in. Men staat er van te kijken welk een activi teit daar wordt ontwikkeld. Het aardbeien stedeke heeft den laatsten tijd zooveel gezel schappen in zijn midden gehad, dat het op den duur moeilijk zal worden nog iets nieuws te presenteeren. Natuurlijk is het gehalte van de ontspanningsavonden niet altijd zooals velen het graag zouden wenschen. Maar dit neemt niet weg, dat er zeer goede pro gramma's zijn aangeboden. We denken verder aan het organiseeren van een operaconcert door de Haarlemsche Orkestvereeniging, waarvan een tweede velen zal verheugen, Tevens kunnen we herinneren aan de goede opvoering van de operette „Weensch Bloed". Tenslotte memoreeren we de te waardeeren tooneèlavonden, zooals het Arbeiders-tooneel- fonds er op zijn programma heeft en de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer er on langs een presenteerde. Ook de dilettanten vereenigingen ver richter? zeer verdienstelijk werk. We twijfelen er niet aan of ook te IJmui den zal een opbloei komen wanneer de om standigheden er zich beter voor leenen. De goede wil blijkt in ieder geval nog aanwezig te zijn en dat is een verschijnsel, hetwelk niet kan worden gemist. Van de groene velden. De spanning in de voetbalkampen is be langrijk verminderd na de resultaten, die Zon dag zijn geboekt. In het bijzonder geldt idt voor V.S.V., welke nog een kans op de eerste plaats leek te hebben, doch te Delft tegen D.H.C. een flinke nederlaag moest boeken. Alle illusies mogen nu wel als verdwenen worden beschouwd. De voetballers van IJmuiden-Oost bezetten de derde plaats met zeventien punten uit veertien wedstrijden. Bovenaan gaat nog steeds V. U. C., welke ploeg twee-en-twintig punten veroverde. Tweede is nu Ajax, welk elftal op achttien punten beslag heeft gelegd. De strijd gaat dus verder tusschen V.U.C. en Ajax. Stormvogels hééft in ons blad van giste ren is er uitvoerig over geschreven van A.D.O. (op eigen terrein nog wel) verloren. De IJmuidenaren zijn op de laatste plaats vast genageld, daar zij een achterstand van niet minder dan acht punten op de andere „candi- daten" hebben. En aan „inhalen" behoeft niet meer te worden gedacht. Het is jammer voor de Stormvogels, die het geheele seizoen hun best hebben gedaan, maar men staat voor het feit en daarom is het beter geen overdreven verwachtingen meer te hebben. Intusschen gaat de aandacht uit naar de vraag wat er met Stormvogels zal gebeuren. We zien den gang van zaken met belangstelling tegemoet. Santpoort boert goed. Zondag werd R.C.H. verslagen. Onze tweede klasser kan zich zóó langzamerhand in veiligheid brengen. Alk- maarsche Boys heeft in elf wedstrijden zes punten geboekt, terwijl H.B.C. in dertien ont moetingen er negen in de wacht sleepte. Sant poort heeft in dertien wedstrijden voor tien punten gezorgd. Z.F.C., De Kennemers en W.- Frisia hebben elf punten uit twaalf ontmoe tingen, tegen Alcmaria Victrix dertien punten uit veertien wedstrijden. Als het competitierad ongestoord kan blijven draaien kan er met de nog resteerende wed strijden flinke voortgang worden gemaakt. Daarna wacht de kamp om den Beker, zoodat er voorloopig nog geen gebrek aan voetbal behoeft te zijn. V.V. „BREESAAP". In een buitengewone algemeene leden vergadering van de Voetbalvereeniging „Breesaap" zijn eenige bestuurswijzigingen aangebracht, daar de voorzitter, de heer P. A. Veldheer, wegens drukke werkzaamhe den zich genoodzaakt heeft gezien deze functie te moeten neerleggen. Thans is in zijn plaats gekozen de heer H. v. Leusden, terwijl voorts voor de zaken den voetbalbond betreffende de heer G. F. Zandbergen het secretariaat zal waarnemen. Verder zullen in het bestuur zitting nemen de heeren D. Grootendorst, J. Koomen en J. de Greef. Een elftalcommissie is in deze bijeen komst eveneens geïnstalleerd en bestaat uit de heeren A. Holleman, P. A. Veldheer en T. Westerhuis. Voor de jeugdcommissie za gen de heeren H. v. Leusden en G. Pian- tioni zich benoemd. VISCHPRIJZEN VAN MAANDAG. Kleine tarbot f 5f 3,50, kleine griet f 2,50, ka beljauw f 2,20f 2, groote gul f 1,65f 1,50, klein- middelscho.l f 2,50, kleine schol 2e soort f 2, 3e soort f 0,80, 4e soort i 0,50, kleine schar f 0,30, bot f 1. Velser Wandelsportcommissie. Dat er tusschen de beide IJmuider wandel- sportvereenigingen De Kennemer Jagers en De Stormvogels een goede samenwerking is komt bij de werkzaamheden van de onlangs gevormde Velser Wandelsportcommissie tot uiting. Zooals we hebben medegedeeld, streeft deze er naar de door haar uitverkozen tak van sport in deze gemeente steeds meer be kendheid te geven en anderzijds de menschen van buiten met Velsen kennis te doen maken. Aan energie heeft de commissie geen gebrek, hetgeen blijkt uit het besluit direct de orga nisatie van een tocht ter hand te nemen. De voorbereidende werkzaamheden zijn in vollen gang, want er komt heel wat voor kijken om alles in goede banen te leiden. Dit is des te meer het geval, nu de plaatselijke omstandigheden talrijke beperkingen opleggen. Vóór den oorlog verzorgde De Kennemer Jagers bijvoorbeeld geregeld den Noordersluis- marsch, waarvoor een zeer bijzonder parcours was vastgesteld, zoodat er steeds op een groote deelname kon worden gerekend. Thans kun nen IJmuiden en Velsen natuurlijk niet in het schema worden betrokken. De commissie is voor haar in Maart te houden tocht dan ook op Santpoort en om geving aangewezen. Het zal de eerste in het nieuwe seizoen zijn, zoodat er veel belangstel ling wordt verwacht. Hierdoor is het moei lijk te Santpoort een geschikte zaal te vinden. De commissie heeft voor start en finish dan ook het oog op Bloemendaal gericht, waar wel een geschikte gelegenheid is. Het parcours is intusschen geheel vastge steld. Het zal door Santpoort, Bloemendaal en Haarlem leiden. De deelnemers zullen totaal ongeveer vijf-en-twintig kilometer hebben af te leggen. De commissie heeft besloten een blijvende herinnering voor allen, die den tocht volbrengen, beschikbaar te stellen. Dit zal een medaille zijn, voorzien van het wapen der ge meente Velsen en de letters V. W. C. (Velser Wandelsport Commissie). De commissie zal ook overigens niet over gebrek aan werkzaamheden hebben te klagen. De activiteit is immers een kenmerk van beide vereenigingen. Verleden jaar heeft men aan talrijke tochten deelgenomen, zoodat er heel wat kilometertjes zijn afgelegd. Zooals het zich momenteel laat aanzien zal er dit jaar zeker niet minder bedrijvigheid aan den dag worden gelegd. Voor het verstevigen van den onderlingen band houden de vereenigingen bovendien geregeld clubbijeenkomsten, welke in een behoefte blijken te voorzien. De wandelsport is tijdelijk aan beperkende bepalingen onderhevig. Zoo is het niet ge oorloofd in groepsverband te loopen. Ook het individueel wandelen is echter een attractie. Dat de Velser Wandelsportcommissie er het hare toe bijdraagt om de wandelsport te pro- pageeren, is zeker een woord van lof waard. VELSEN Watervliet had moeite met T.H.B. Benauwde 54 zege. T.H.B.dat een zeer goede kans had op de bovenste plaats (bij een eventueele over winning zou het slechts één verliespunl meer gehad hebben) heeft het Watervliet in dpzen wedstrijd danig lastig gemaakt. Niet temin bewees Watervliet absoluut de sterk ste ploeg te zijn met het beste spel en de overwinning was dan ook volkomen ver diend. Beide ploegen telden eenige invallers. T.H.B. zette van het begin af aan een hoog tempo in en al spoedig bleek, dat Water vliet het niet gemakkelijk zou krijgen. Velt- huijs, de gevaarlijke man in den Watervliet aanval kreeg weinig kans tegen den oud- Zwaluwen speler Wals. Na ca. 15 min. scoorde de snelle T.H.B.-aanval een fraai doelpunt. Het Watervliet middenvak, dat tot nu toe nog niet op volle toeren had kun nen werken, kwam er nu beter in en gelei delijk werden de groen-gelen sterker. Velt- huijs c.s. werden echter goed in bedwang gehouden, zoodat het geruimen tijd duurde alvorens Velthuijs zij het door een ge lukje den gelijkmaker wist te scoren. De vak ver wisseling viel in het voordeel van de Velsenaren uit, daar de nieuwe T.H.B.-aan val volkomen door Broeksma c.s. in be dwang werd gehouden en geen enkele schietkans kreeg. Even voor de rust kreeg Tolk dicht bij den paal een vrije kans en benutte deze (12). Een soortgelijke kans werd even later door v. d. Brink gemist, doch deze speler wist kort na de rust zijn fout te herstellen, door op fraaie wijze den voorsprong op 3—1 te brengen. T.H.B. kreeg nu een zeer gevaarlijk aanvalsvak, doch alvorens dit vak gevaarlijk had kun nen worden, had Broeksma zonder veel moeite het 4e doelpunt in de mand gede poneerd (14). Toen echter T.H.B. den achterstand wist te verkleinen, zag het hier in zijn kans. Onder geweldig enthousiasme kwamen de Haarlemmers nu geweldig op zetten en inderdaad bleef voor hen succes niet uit. Nadat een dame den stand op 34 had gebracht, scoorde een heer -hoewel op minder fraaie wijze den gelijkmaker (44). Voor beide partijen was nu alles mogelijk en er werd nu fel gestreden. T.H.B. trof het echter niet, daar juist nu weer zijn zwakste aanvalsvak in den aanval was gekomen. In deze periode verrichtte het Watervliet-middenvak wonderen en het doelpunt dat hierna van de hand van v. d. Brink kwam, was dan ook niet alleen fraai, doch ook volkomen verdiend (45), waar mede Watervliet tot nu toe alle wedstrijden in de derde klasse N.K.B. heeft gewonnen en 16 punten heeft verzameld. I.E.V.KINHEIM 45. (Vriendschappelijk). In het laatste half uur van deze ontmoe ting heeft I.E.V. getoond nog wel iets van den aanval te kunnen maken, door toen een aanvang te nemen den 5-0 achterstand in te loopen. Beide ploegen telden invallers en reeds direct werd het een aardige snelle partij met wisselende aanvallen. I.E.V. beging echter de fout te hoog tegen den ouderen broer op te zien, waardoor het combineeren, dat desondanks beter vlotte dan bij Kin- heim, niet ten volle tot ontwikkeling kwam. Van beide kanten werden enkele goede kansen geschapen, maar het juiste schot ontbrak nog. Toch had Kinheim het eerst succes, toen een als voorzet bedoelde bal via Prinssen tegen de lat in het doel ketste (01). Het gevolg hiervan was, dat Kinheim enkele snelle aanvallen opbouwde. Om den terugspringenden bal ontstond een doelworsteling, waarbij H. Groeneveld ten slotte Van Tunen passeerde (02). De tegenaanvallen van I.E.V. werden slecht afgewerkt. Te kort spel van de voor hoede belette resultaat te boeken. Tot twee maal toe hadden de gastheeren met pech te kampen en zelfs Schavemaker alleen voor Druyven staande miste hopeloos.Flink door zetten van H. Groeneveld bezorgde» hem een vrijgespeelden bal en Van Tunen werd op nieuw van dichtbij gepasseerd (0—3). Direct na de hervatting nam Kinheim weer het initiatief, waarbij Starreveld een prachtige gelegenheid tot schieten succesvol benutte (04). Een pracht kopbal van Prinssen ging rakelings over. De voortdu rende aanvallen drongen I.E.V. steeds terug. Een ren van Raaymakers werd besloten met een voorzet voor de voeten van H. Groeneveld, die zuiver inkogelde (05). Toen echter na een kwartier een pass van Spruit bij Schavemaker belandde zorgde deze op fraaie wijze voor een tegenpunt (15). Dit was voor I.E.V. het sein los te komen. Enthousiast werd verder gespeeld. Ongeveer 20 minuten voor het einde een I.E.V.-doorbraak; Slotemaker zette goed voor en (hoewel volkomen buiten spel) scoorde Th. de Jong (25). Nog geen mi nuut later was het opnieuw De Jong, die uit een voorzet langs den uitgeloopen Druy ven zuiver inkopte (35). Ten slotte was het de vlugge Schavemaker, die den grond slag legde voor I.E.V.'s vierde doelpunt, waarbij de toegeloopen Schoorl succes had (45). Hoewel nog levendig werd verder gespeeld, kwamen in het resteerende kwar tier geen doelpunten meer voor. VITESSE 1922—V.V.B. 2—2. V.V.B. wierp zich direct op den aanval en stevende reeds spoedig op het doel der Castricummers af, dodh de verdediging van Vitesse was op haar hoede. Hierna ontspon zich een snelle partij met beide ploegen af wisselend in den aanval. Toch wist V.V.B. geleidelijk een klein overwicht te krijgen, waaruit een serie snelle aanvallen ontston den. Maar de Vitesse-verdediging liet zich niet kennen. Enkele goede kansen, die schijnbaar niet te missen waren, gingen door het gladde veld verloren. Achtereen volgens kregen Nooi, Aptroot en Spruit een prachtige gelegenheid om de score te ope nen, maar even fraai werden deze opge legde kansen gemist. Doch ook de Vitesse- aanval liet zich niet onbetuigd en de Breesaap-achterhoede kreeg lastige proble men op te lossen. Echter voorkwam uitste kend ingrijpen van v. Vuuren en v. d. Steen (welke v. d. Bosch verving) erger. Een mooi doelpunt forceerde Bravenboer tien minuten voor de rust toen hij een hem toe- gespeelden bal keurig door de verdediging bracht en van dichtbij den doelman pas seerde (01). Na de hervatting waren de bordjes eenigs- zins verhangen en toonden de gastheeren, dat zij ,ook iets van voetballen afwisten, zonder nochtans te veel op den voorgrond te komen. Goed gesteund door spil Stengs trad Vitesse het meest aanvallend op. Ech ter kwam voor doel tot uiting, dat schieten ook een kunst is, waardoor het nog vrij lang duurde alvorens de gelijkmaker werd ge scoord (11). Nog geen minuut daarna ontstond door niet voldoende wegwerken van den V.V.B.-doelman een tweede doel punt (21). Daar de Breesapers wisten dat 't kon, gaven zij zich nog eens flink en met élan werd de strijd voortgezet. Een doel worsteling bracht tenslotte den bal bij Zandbergen, die niet aarzelce en onhoud baar in schoot (22). De resteerende tijd werd benut voor wis selende aanvallen, waarbij beide doelen nog enkele malen gevaar opliepen, doch de score werd niet gewijzigd en met de Vel senaren in den aanval kwam het einde. Veertigjarig jubileum bij Van Gelder. De heer Th. Verhoef herdacht Zaterdag onder flinke belangstelling zijn veertig-jarig arbeidsjubileum in dienst bij de Papierfabrie ken Van Gelder Zonen N.V. Zooals gebruikelijk werd de jubilaris des morgens op het directiekantoor ontvangen om namens de directie met zijn herdenking te worden gecomplimenteerd. Dit geschiedde door den heer J. Smit, pro curatiehouder in tegenwoordigheid van de heeren ir. A. J. Allan, procuratiehouder en ir. M. v. d. Lee, bedrijfsingenieur der afdee- ling buitenploég, waartoe de jubilaris behoort. De heer Smit releveerde in zijn hartelijke toespraak aan de komst van den heer Ver hoef en hoe hij dezen voornamelijk heeft leeren kennen bij zijn werkzaamheden als kraandrijver bij de buitenploeg. Spr. schetste vervolgens op welke wijze de jubilaris zich bij dit werk steeds heeft doen kennen als een goed arbeider, voor wien waardeering is om verder nog te memoreeren, dat ziekte een zeer zelden voorkomend verschijnsel was. Als bewijs van erkentelijkheid overhandigde de heer Smit den jubilaris namens de directie een enveloppe, alsmede het vereerend ge tuigschrift van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel te Haarlem. Het gebruikelijke geschenk, een gouden horloge, zal den heer Verhoef te gelegenertijd worden uitgereikt. In de omgeving van zijn dagelijkschen werkkring onderging de heer Verhoef een huldiging van zijn afdeeling. De afdeelings- che*. de heer Jac Schilp, schetste hierbij de karaktereigenschappen van den jubilaris, die steeds trachtte de belangen van de kameraden voor te staan met de bedoeling hen voordeel te doen. Dat dit waardeering vond bleek uit de aanbieding van een fraaie kleurets met opdracht. Van vele zijden mocht de heer Verhoef zoowel persoonlijke als schriftelijke geluk- wenschen ontvangen, zoodat het voor hem en zijn familie een prettige herinneringsdag is geworden. vtoett GeWVV'9 deQe. Aspirin um te doen «8i hem 25 jaar Fröbelonderwijzeres. Onder buitengewoon groote belangstell heeft mej. J. Lijnslager Zaterdag het herdacht, dat zij een kwart eeuw geleden hulp werd aangesteld bij de Maria Cornl Fröbelschool aan de Eendrachtstraat. jubilaresse, welke zich in dezen tijd tot ond wijzeres heeft opgewerkt, heeft zich d haar voortreffelijke eigenschappen niet slee bij de vele honderden kinderen, welke on haar leiding hebben gestaan, maar ook de ouders zeer bemind gemaakt, hetg( uiteraard op dezen dag wel tot uitdrukk is gekomen. De huldiging door het schoolbestuur namens de directie der Papierfabriek schiedde des morgens in de bestuurskan door den heer J. Smit, waarbij tegenwoori waren mevr. J. AllanSchilthuis, bestuu lid, mej. A. S. v. d. Meer, hoofd der sch en de heer ir. A. J. Allan, procuratiehoul bij Van Gelder Zonen. De heer Smit releveerde aan de komst t mej Lijnslager als meisje aan de school de leiding behulpzaam te zijn Door hi liefde voor het kind wist zij de jeugdige le Iingen tot zich te trekken. Met groote wa deering schetste spr. hoe de jubilaresse z tot onderwijzeres had opgewerkt en als z< danig tot groote voldoening niet alleen v< de kleuters maar ook voor het schoolbestt en de ouders werkzaam is geweest. Als bev van erkentelijkheid overhandigde spre! namens de directie der Papierfabriek enveloppe, terwijl mej. Lijnslager van schoolbestuur een boekwerk in ontvangst 1 te nemen. Het personeel der school zorgde voor aardige attentie in den vorm van een schem lamp. Voorts mocht de jubilaresse van h familie een album ontvangen waarin ,,bf den uit de klas" zijn weergegeven, zoodat wel een bijzondere plaats verkreeg onder geschenken. Des avonds was het ruime speellokaal school gevuld met vele ouders, die n Lijnslager, mede met behulp van de hal werkklas, een warme hulde brachten. D klas verzorgde het gezellig samenzijn r zang en spel. wat bij de vele aanwezigen vanzelfsprekend ook bij de jubilaresse z in den smaak viel. Namens alle ouders, leerlingen en oi leerlingen zag de jubilaresse zich verrast i een fraaie boekenkast SANTPOORT p. s. v. „Wat is de juiste manier om een verzai ling op te bouwen?" Dit interessante ond werp zal tijdens de ledenvergadering van Postzegelvereeniging Santpoort, die Vrijd avond 21 Januari wordt gehouden, worden handeld. Verder gaat de aandacht uit naar notulen, de ingekomen stukken, de rondvr het beurshalfuurtje, de jaarlijksche verlot en de veiling. BEVERWIJK GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: een vuldop van een wag witte kinderwant, blauwe ceintuur, dam tasch, zilv. ringetje, kwartiermuts D. kindersokjes, handschoen, huissleutel, br ne glacé handschoen, groen étui met ii bruine gleufhoed. kinderwant, sleutel, au band. Verloren: een kinderhandschoen, bru portefeuille met inhoud, bril met montu rijw.handwarmer, bruine portemonnaie inhoud, polshorloge, gouden ring, kind wantje, zw. portefeuille met inhoud. r< culetaschje met inhoud, enveloppe i geld en distr.bescheiden, bruine led. hai schoenen, 1 bruine heerenhandsch., bru portemonnaie met inh., tasoh met inho hond. AGENDA DINSDAG 18 JAN. IJmuiden. Tha Theater: De egoïst (film) 7.30 uur. Veis Bioscoop De Pont: Rosen in Tirol" (fii 7.30 uur. Beverwijk. Luxor-Theater: Sterr parade (variété), 7.30 uur. WOENSDAG 19 JAN. IJmuiden. Tha Theater: De egoïst (film) 7.30 uur. Veli Bioscoop De Pont: „Rohen in Tirol" (f^ 7.30 uur. Beverwijk. Luxor-Theater: Sterr parade (variété). 7.30 uur. AGENDA VOOR HAARLEM DINSDAG 18 JAN. Gem. Concertzj Concertgebouw-orkest, solist Herman Kl bers, viool, 7 uur. Rembrandt: operi „Weensch Bloed", 2.30 en 7.30 uur. Pali „Schaduwen der duisternis" (18 j.) 2 en 8 i Luxor: „Een nacht vol dwaasheid" (18 j.) en 8 u. Frans Hals: „De groote schaduw" (II 2.30 en 7.30 u. Moviac: „Driemaal bruili (alle leeft.) 2.30 en 8 uur.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3