I3MUIDEN Zwijntjesjagers blijven actief. Nog steeds blijven de zwijntjesjagers van hun activiteit blijk geven. Zij getroosten zich veel moeite en aanvaarden ook heel wat risico om in het bezit van een stalen ros te komen. Een inwoner van Beverwijk heeft dit dezer dagen ondervonden. Hij had zijn fiets op het terrein van de Hoogovens ge plaatst, tegen een kleedlokaal, waarin hij zich even ging verkleeden. Toen hij enkele minuten later weer van zijn rijwiel gebruik wilde maken ontdekte hij dat een onbekende zich er van had meester gemaakt. De politie stelt een onderzoek in. „Moderne veeteelt." Den laatsten tijd heeft de „moderne vee teelt" in de gemeente Velsen naar buiten weinig van zich laten hooren, maar dit be- teekent niet, dat de activiteit van de Geiten- fokvereëniging- Velsen en omstreken is ver minderd. Het bestuur heeft van de gelegen heid gebruik gemaakt om een oplossing te vinden voor de moeilijkheden wegens veler vertrek naar andere gemeenten en de aan wijzing van versperde gebieden. Op bevre digende wijze is het gelukt aan de bezwaren tegemoet te komen. Ten behoeve van de leden, die in de ver sperde gebieden, waar het bestuur niet kan komen, wonen, is door de algemeene verga dering een vertrouwensman gekozen, welke alle^bijeenkomsten van het bestuur bezoekt. Als zoodanig is de heer L. Grapendaal, Vel- serduinweg 2 04 te IJmuiden-Oost, aange wezen. Hierdoor is geregeld onderling con tact weer mogelijk, daar aan ieder, die in de versperde gebieden woont, en iets van de geiten of de vereeniging wenscht te weten, zich tot den heer Grapendaal kan wenden. Dat er activiteit is wordt ook bewezen door het besluit een propaganda-middag betref fende de geit en de juiste wijze van verzor ging, opfok, erfelijkheidsleer en stamboek- wezen, te doen plaats hebben. Het hoofdbe stuur van den Proviancialen Bond zal wor den vertegenwoordigd door den voorzitter, den heer De Groot te Heiloo, en den secreta ris-keurmeester, den heer D. Wit Czn„ welke de belangen van het doelbewuste fokken zul len bespreken. Een en ander zal worden ver duidelijkt door platen inzake de ideale geit, zoowel in- als uitwendig. Tevens zal met lan taarnplaatjes door goede en slechte voor beelden het streven der vereeniging op fok- gebied worden verduidelijkt. Ongetwijfeld zal de bijeenkomst, die gratis kan worden bezocht, in een groote behoefte blijken te voorzien. De vereeniging, die op een gezonde, „breede" basis rust, verdient veler medewer king, omdat zij er voor zorgt, dat de „kleine man" niet alleen nu, maar ook later zooveel mogelijk profijt van zijn werkmanskoe" kan hebben. Hoe O.I.V. er voor staat. Nu het voetbalelftal van de R.K. Sportver- eeniging O.I.V. een vrijen Zondag heeft gehad is de gelegenheid geschikt om eens na te gaan hoe de ploeg er momenteel in de eerste klasse C der afd. Haarlem van den Ned. Voetbal bond voorstaat. De IJmuidenaren bezetten de vierde plaats, doch kunnen nog als tweede eindigen. De ranglijst ziet er n.l. als volgt uit: Droste 12 9 1 2 19 40—20 N. A_ S12 8 1 3 17 55—27 Schoten 2 12 6 3 3 15 33—33 O. I. V11 5 2 4 12 34—21 H. F. C. 3 12 4 3 5 11 41—32 V. S. V. 3 12 5 1 6 11 34—39 Geel-Wit 12 3 2 7 8 34—33 Kinheim 2 13 4 0 8 8 26—74 E. D. O. 4 12 2 3 7 7 36—69 Zondag zal O.I.V. te Heemstede tegen Geel- Wit spelen. Daarna wachten den IJmuidena ren nog een uitwedstrijd, n.l. tegen N.A.S. te Halfweg en drie thuiswedstrijden, tegen Droste, H.F.C. 3 en Kinheim 2 op het terrein van T.Y.B.B. te Haarlem. D. C. 13. Het lag in de bedoeling van het bestuur der Damclub IJmuiden een gongwedstrijd te doen plaats hebben. Door omstandigheden kon deze echter geen doorgang vinden. Voor- loopig zal dan ook wel van het plan moeten worden afgezien. Daarentegen is het bestuur voornemens in Februari een bijzonderen wedstrijd te organiseeren, namelijk tusschen degenen, die zich elders hebben gevestigd en hen, die in de eigen plaats konden blijven. Laatstbedoeld tiental zal er als volgt uit zien; 1. De Boer, 2. Suyck, 3. Po^tma, 4. Ligt- hart, 5. F. Dukel, 6. Bosse, 7. Kramer. 8. Ott, 9. Visser, 10. Koetsier. 11. Swier en 12. Lie demans; Swier is aanvoerder. Voor eerstbe doelde ploeg is de formatie aldus: 1. Laros, 2. Dixhoorn, 3. Basstra, 4. Hühl, 5. Smit, 6. De Jong, 7. Bal, 8. Hoek, 9. Van Straten, 10. Schaap, 11. v. d. Velde, 12. Visser en 13. Schenk; aanvoerder is Hühl. Groote zege van Waterloo. Waterloo heeft zich in den vlot gespeelden thuiswedstrijd tegen De Kennemers 4 van zijn goede zijde laten zien. Het samenspel en on derlinge begrip waren bij de IJmuidenaren belangrijk beter dan in vorige wedstrijden. Met een 7-2 overwinning van Waterloo kwam het einde. De Kennemers doelpuntten vrij spoedig door een fout in de IJmuider verdediging. Korren tijd later werden de partijen echter op gelijken voet gebracht. Waterloo kwam steeds meer in het offensief en wist zijn overwicht in twee fraaie doelpunten om te zetten, zoodat de rust met 3-1 intrad. Ook in de tweede helft gaf Waterloo's aan voerder, Zwaan, hef goede voorbeeld. Steeds zwoegend en op de juiste wijze zijn aanwijzin gen gevend, was hij een stimulans voor zijn mannen, die hem dan ook niet teleur stelden en den stand tot 7-2 opvoerden. DE WATERLOO-RESERVES. Met negen man spelend heeft het tweede elftal van Waterloo een fraaie prestatie ge leverd door de leidende club Beverwijk 3, een puntje af te snoepen. De rust ging met een 20 achterstand van de IJmuidenaren in. Dit was echter voor Waterloo geen bezwaar er een schepje op te gooien. De moeite werd beloond, want het Bevcrwijksche doel werd tweemaal door boord. Het einde kwam met 22. SANTPOORT Stand Terrasvogels. Door de goede prestaties in de laatste wed strijden heeft Terrasvogels zich flink omhoog weten te werken, doch het gevaar voor de laatste plaats is nog steeds niet geweken. Wan neer men de ranglijst bekijkt, blijkt, dat niet minder dan negen ploegen nog vo»r de onder ste plaats in aanmerking kunnen komen. Wil len de Vogels hun huidige positie handhaven, dan zullen zij Zondag flink moeten aanpakken. Er wordt dien dag te Haarlem tegen T.Y.B.B. gespeeld. De punten zijn in deze afdeeling als volgt behaald: Helder 26 (kampioen), Zandvoort- meeuwen 16, D.T.S. 15, Kinheim 15, H.F.C. 13, Terrasvogels 13, Bloemendaal 11, Halfweg 11, Schoten 10 en T.Y.B.B. 10. Het programma vermeldt voor Terrasvogels nog de volgende wedstrijden: thuis tegen Bloe mendaal en Schoten; uit tegen T.Y.B.B. en Helder. Vrijdag zal Terrasvogels te acht uur een clubavond in De Weijman houden. DE LAGERE ELFTALLEN. De reserves van Terrasvogels hadden Zon dag doelpuntenhonger. Het tweede elftal van V. V. B. kreeg hierdoor een 101 nederlaag in ontvangst te nemen. J. van Vliet had het leeuwenaandeel in de score: hij maakte liefst zes doek 'anten! Voorting en Goedhart zorg den voor de rest. Het derde elftal van Terrasvogels verloor met 35 van D. E. M. 5. De adspiranten had den tegen De Kennemers-adspiranten a een 81 nederlaag te boeken. BEVERWI3K MANNENKOOR ZANGLTJST. Tijdens een repetitie-avond van het Man nenkoor Zanglust hebben de secretaris, de heer N. Adelaar, en de penningmeester, de heer H.v. Stein, hun jaarverslagen uitgebracht Deze getuigden van een opgewekt vereeni- gingsleven en een gestadigen groei van het aantal leden, donateurs en kunstlievende leden. Er had een bestuursverkiezing plaats wegens het periodieke aftreden van de heeren H. v. Stein en J. M. van Buren. Zij werden bij ac clamatie herkozen. De dirigent, de heer H. v. Dijk, werd voor een jaar opnieuw als zoodanig benoemd. Vervolgens werd er een programma voor 1944 vastgesteld. 5 Februari zal er een cabaret avond worden gehouden. In April zal de aan dacht worden gevraagd voor het tweede con cert, hetwelk voor donateurs en kunstlievende leden toegankelijk zal zijn. Wegens het groote succes zal er tevens nog een zomeravondkerk- concert .worden gegeven. Tenslotte wekte de voorzitter, de heer L. Blaauw, allen op de propaganda in Januari krachtig te steunen, opdat het aantal werken de leden, donateurs en kunstlievende leden opnieuw zal toenemen. Prijsbeheersching legde in 1943 ruim 27 millioen aan boeten op. Dat er een zeer groot risico vastzit aan het begaan van prijsovertredingen, blijkt wel heel duidelijk uit de cijfers, welke de Gemachtigde voor de Prijzen publiceert omtrent de activiteit van het prijsheheer- sehingsapparaat in het Mgeloopen jaar. Er werden 119.329 gevallen van prijsovertre- ding afgedaan, waarbij ƒ27.266.509,32 aan geldstraffen is opgelegd. In 1942 zijn er ruim 93.000 prijsovertredingen behandeld en hierbij is bijna ƒ12 millioen aan boeten opgelegd. Naast de geldstraffen, welke de inspec teurs voor ide prijsbeheersching opleggen, zijn er nog verschillende bijkomende straf fen, die herhaaldelijk worden gehanteerd en de veroordeelden in het algemeen gevoe lig treffen. Bij 14.062 (in 1942: 7890) ver oordeelingen werden inbeslaggenomen goe deren met een normale handelswaarde van ƒ803.628,53 verbeurd verklaard. Ook werd in 316 strafbeschikkingen de tijdelijke, in enkele gevallen zelfs de definitieve sluiting van winkel of bedrijf gelasj.. Een tijdelijk verbod tot uitoefening van een bepaald be roep werd aan 469 personen opgelegd. Van 48 zaken werd de bedrijfsvoering voor eenigen tijd onder toezicht van bepaalde overheidsinstanties gesteld. HANDELSOVEREENKOMST NEDERLAND—HONGARIJE Voor 1944 is een overeenkomst tot stand gekomen ter regeling van het handelsverkeer tusschen Nederland en Hongarije. Voor den invoer zijn contingenten vastgesteld, o.a. voor de volgende producten: hout, geneesmidde len, geneeskrachtige kruiden, damesconfec- tie, radio-artikelen en gloeilampen, fotogra fisch papier, wijn, zaai-erwten en groente zaden. Tevens bestaat in beperkten omvang de mogelijkheid voor invoer van andere producten. Als tegenprestatie zal Nederland o.a. le veren: radio-artikelen, metaalwaren, genees middelen, emaille. bloembollen en groente zaden. Ook voor andere producten bestaat een beperkte invoermogelijkheid. Voor den invoer dienen belanghebbenden zich te wen den tot de rijksbureaux. resp. monopolie houders, waaronder de diverse producten ressorteeren. Exporteurs kunnen zich in ver binding stellen met den centralen dienst voor in- en uitvoer betreffende den uitvoer van industrieele producten en met de compe tente monopoliehouders voor agrarische pro ducten. PARIJSCHE BRIEVEN. De republikeinsche kalender (Van onzen Parijschen correspondent) Tot de vele veranderingen van korten duur welke de Ffansche revolutie met zich meebracht behoort een hervorming v,an den kalender Sedert 1582 was in Frankrijk de Gregoriaansche kalender in gebruik ge weest, in de Vereenigde Nederlanden pas in 1699 ingevoerd de „sans-culottes" vonden het welletjes Op 24 November 1793 nam de Conventie een besluit met terug werkende kracht tot 22 September 1792 tot invoering van den Republikeinschen ka lender De hervormingsidee was niet uit de lucht gevallen. Reeds Jean Jacques Rous seau, één der profeten van de Fransche re volutie, had er op gewezen, dat men bij voorbeeld immer voortging de vier laatste maanden van het jaar, September, (7e), October (8e), November (9e) en Decem ber (10e) te noemen, terwijl het in wezen de negende, tiende, elfde en twaalfde maand zijn. De Fransche revolutie was het nog minder eens met benamingen als Ja nuari en Maart, naar de Romeinsche goden Janus en Mars, Juni naar de godin Juno, Juli naar Julius Caesar en Augustus naar den Romeinschen keizer. En de dagen der week met nog eens Mars, met Jupiter, Mer- curius en Venus! Van den afgevaardigde Romme uit den Puy de Döme stamt het eerste voorstel tot hervorming Maar de Assemblee vond de voorgestelde wijzigingen met namen als Régéneration, Réunon, Jeu de Paume, Bastille, Peuple voor de dagen, toch te kras Ook het ontwerp van den afgevaar digde Millin, die de naamdagen der hei ligen in die van groenten wilde veranderen werd verworpen Niettemin is het eenigen tijd gebruik geweest te spreken van Porte Denis voor Port Saint Denis, rue Honoré voor rue Saint Honoré, etcetera, en Cha teau Thierry, geboorteplaats van La Fon taine, heette Egalité sur Marne Het rapport van Fabre d'Eglantine werd in genade aangenomen De auteur van „II pleut, il pleut, bergère" had zijn taak naar dichtersaard opgevat en het dient, gezegd dat zijn maandbenamingen een gelukkige vondst waren. Voor den herfst, 22 Septem ber tot 20 December, waren er Vendémiaire Brumaire en Frimaire, zijnde wijnoogst maand, nevelmaand en rijpmaand, (rijp in de beteekenis van bevroren nevel), voor den winter, 25 December tot 20 Maart: Nivóse, Ventöse en Pluvióse, zijnde sneeuw maand, windmaand en regenmaand, voor de lente, 21 Maart tot 18 Juni, Germinal, Floréal en Prairial, zijnde kiemmaand, bloeimaand en weide (gras) maand, en voor den zomer, 19 Juni tot 17 September: Messidor, Thermidor en Fructidor, zijnde oogstmaand, warmtemaand en vrucht maand. In de oude Nederlandsche maand- benaming vindt met zekere gelijkenis. De hiaten tusschen de seizoenen werden be schouwd als feestdagen De eerste feestdag, 17 September, Primidi, was gewijd aan het genie, de tweede, Duodi, aan den arbeid, de derde, Tridi, aan de actie, de vierde, Quartidi, aan de belooning, de vijfde, Quintidi, aan de meening. Deze overschot- dagen, die men de „sans-culottides" noem de, ontstonden wegens de verdeeling van elke maand in drie decaden, welke even eens zeer prozaïsch Primidi. Duodi, Tridi en zoo voort heetten; de tiende dag, Decadi, was de rustdag. De extra-complementaire dag van een schrikkeljaar heette Sextidi en was aan de republiek gewijd; het repu blikeinsche feest werd dus maar eens in de vier jaar gevierd. Lang heeft Fabre d'Eglantine niet van ziin roem genoten. Hij besteeg op 5 April 1794 met de Dantonnisten de guillotine, doch vond nog den moed en de gelegenheid eenige manuscripten tusschen de menigte van toeschouwers te werpen onder den kreet: „Mes amis, sauvez ma gloire", mijn vrienden, redt mijn roem. Van dien roem rest echter weinig dan het geciteerde kin derliedje. Want Napoleon, die eens gene raal Vendémiaire werd genoemd, hief bij decreet van 9 Seotember 1805 den republi keinschen kalender op, en met ingang van 1 Januari 1806 werd de Gregoriaansche kalender in gansch Frankrijk weder inge voerd. Th. Oegema. Wijziging Am.-Britsch leen. en pachtverdrag? De New York Times meldt, dat er op het oogenblik Engelsch-Amerikaansche bespre kingen over een nieuwe leen- en pachtover eenkomst plaatsvinden. Het gaat hier om de herziening van ..zekere speciale problemen" ontstaan door de nieuwe verhoudingen. Het blad spreekt van een uitbreiding van de overeenkomst tot Engelsehe grondstoffen en een nieuwe regeling van den overzeesehen handel. De gevluchte leden van den grooten fase. raad. Over de verblijfplaatsen van de ex-leden van den grooten fascistischen raad, die bij verstek ter dood zijn veroordeeld, verluidt in welingelichte fascistische kringen te Ve rona, dat de vroegere ambassadeur in Ber lijn Dino Alfieri in Zwitserland en zeer waarschijnlijk te Genève is. Hij is pas ge vlucht toen de fascistische radio-omroep scherpe critiek op zijn beleid uitoefende. De aanstichter van het gebeurde, Grandi, is in opdracht van de regeering Badoglio naar Portugal vertrokken en houdt zich nog steeds in Lissabon op. Van Bottai wordt verondersteld dat hij zich ergens in Italië verborgen houdt. De Marsico en Acerbe zijn uit de Abruzzen afkomstig en men ver onderstelt dat dezen zich in het bergland hebben teruggetrokken. Over Bastianini en Kossoni heeft men geen enkele aanwijzing, doch men veronder stelt ook van hen dat zij zich ergens in Italië ophouden. Dit dozijntje tinnen lepels Is el vijftig jaren oud En tóch lepelden die lepels Toen al graag Keg s Havermout pj; Maar ook Uw modèrne lepel Is daartoe steeds graag bereid |=F- Lepels wéten wat van Keg komt W=- Is goedkoop en kwaliteit. 3 CLINGE DOORENBOS KEG Ihic en Kohic (Ibens iuno$u1en). VtrpaltK le>tosn»kid«fenPikJJtjj Installatie mr. B. 3. Besier. Als substituut-officier van justitie bij de rechtbank. In de openbare civiele zitting van de Haar-, lemsche rechtbank is mr. B. J. Besier ge ïnstalleerd als substituut-officier van justitie. Sedert zijn benoeming tot ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Haarlem was mr. Besier waarnemend substituut-officier en belast met de economische zaken. Nadat de griffier, mr. C. van Leeuwen van Duivenbode de akte van beëediging had voor gelezen, hield de president, jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten een korte toespraak, waarin hij opmerkte dat de rechtbank reeds geruimen tijd de werkzaamheden van mr. Be sier als waarnemend substituut-officier gade slaat. Het verheugt haar, dat mr. Besier be noemd is en zij wenscht hem geluk met de eer volle benoeming. De president hoopte, dat de substituut-officier zijn functie nog langen tijd zai blijven vervullen, ook als hem in de toe komst een ander arbeidsterrein wordt aan gewezen. Vervolgens verklaarde spr. hem voor geïnstalleerd. De officier van justitie, mr. W. M. P. Overman wenschte den nieuw benoemde geluk namens het openbaar ministerie en mr. A. Bruch sloot zich daarbij aan namens de balie. Tenslotte dankte mr. Besier de sprekers voor huii toespraken en sprak den wensch ui^ dat hij nog geruimen tijd mag werken aari deze rechtbank, welke hem zoo prettig is tegemoet gekomen. BEEEDIGING VAN LEERLING VERPLEEGSTERS VAN HET ROODE KRUIS In het Deutsche Theater in Den Haag zijn dezer dagen leerling-verpleegsters van het Duitsche Roode Kruis in Nederland beëedigd. Vertegenwoordigers van staat, partij en weer macht, benevens van het presidium van het Duitsche Roode Kruis, waren hierbij aan wezig. De Beauftragte des Deutschen Roten Kreuzes in den Niederlanden, DRK-Oberst- führer dr. Reuter, gaf een uitvoerige uiteen zetting van de 80-jarige geschiedenis van het Roode Kruiswerk. Ook sprak hij over de ver schillende gebieden van het Roode Kruiswerk in het nationaal-socialistische Duitschland en vooral in Nederland. Hij riep de leerling verpleegsters op, vrijwillig door gehoorzaam heid, trouw" en bereidheid tot optreden dee! te nemen aan de verantwoordelijke taken volgens het woord van den Führer: „Roode- Kruiswerk is onzelfzuchtig dienen van volk en vaderland in voortdurende hulpvaardig heid". Na de beëediging sprak de Leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, Ritterbusch, over de taken van den gemeen- schappelijken strijd ten aanzien van de we reldbeschouwing. SUBSIDIE VOOR TUBERCULOSE BESTRIJDING Blijkens een mededeeling van den secre taris-generaal van het departement van So- /ciale Zaken moeten verzoeken om gedurendt het-jaar 1944 rijkssubsidie voor de tubereu. losebestrijding te mogen ontvangen vóór der eersten Maart van dit jaar worden ingediend De uitbetaling van het subsidie voor 1943 is door omstandigheden vertraagd, doch zal zoo spoedig mogelijk geschieden. AGENDA WOENSDAG 19 JAN. IJMUIDEN Thalia Theater: De egoist (film), 7.30 u. VELSEN, Bioscoop De Pont: „Rozen in Tirol" (film), 7.30 uur. BEVERWIJK. Luxor Theater: Sterrenparade (variété), 7.30 uur. DONDERDAG 20 JAN. IJMUIDEN. Thalia Theater: De egoist (film), 7.30 u. VELSEN, Bioscoop De Pont: geen voorstelling. BE VERWIJK. Luxor-Theater: Sterrenparade (variété), 7.30 uur. AGENDA VOOR AMSTERDAM WOENSDAG 19 JAN. Stadsschouwburg: „Demeter" en „Les animaux modèles", 7.15 u, Concertgebouw: Sonatenavond Janine Andra- de en Theo van der Pas, 7.15 u. Centraal Thea ter: „Adriaan en Olivier", 7.30 u. Leidschepleit Theater: „Alleen voor dames", 7.30 u. Royal: „Alles of niets", 2.30 en 7.30 u. Metropool: ..Dé krant komt uit", 7.30 u. Carré: Circus, 2 en 7.15 uur. DONDERDAG 20 JAN. Stadsschouwburg „Georges Dandin" en „Belachelijke hoofschi juffers", 7.15 u. Concertgebouw: Concert m.mj Walter Gieseking, piano 7.15 u. Centraal Thea ter en verdere theaters: zie Woensdag. Sted Museum: Tentoonstelling „Wat Aarde bewaar de" en „De Brug" dagelijks 104 uur.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3