yscKs MM ff/lerpiji? RHEUMASürt De nieuwe bonnen Botermargarine, rundvet en peulvruchten. Voor de komende veertiendaagsche periode zijn de bonnen 05 en 0G aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, taptemelk, vleesch, aardappe len en tabak (naar keuze). Van de bonnen Algemeen zijn geldig ver klaard: 025 en 026 voor bloem; 027 voor 250 gram peulvruchten; 028 voor vermicelli; 029 voor 20 plus of magere kaas; 030 voor suiker; 031 voor jam; 032 voor koffie-surrogaat; 033 voor eenheidstoiletzeep en 034 voor wasch- poeder. De kinderen tot 14 jaar krijgen waschpoedcr op de bonnen C10, D10 en E10 reserve en de kinderen van 0 en 1 jaar toiletzeep op bon Ell reserve. Deze laatstbedoelde kinderen krijgen voorts 250 gram rijst of gort op bon E09 re serve, terwijl voor de kinderen van 2 en 3 jaar 250 gram gort is toegewezen op bon D09 reserve. Van de versnaperingenbonnen kan men op 05 suikerwerken koopen. Tenslotte wordt van de boterbonnen op 05A een half rantsoen boter beschikbaar gesteld en op 05B een half rantsoen margarine, terwijl als z.g. inhaalrantsoen op bon 06A een half rant soen rundvet kan worden gekocht en als extra bon voor de kinderen beneden 21 jaar is aan gewezen de boterbon 08A voor het koopen van een half rantsoen margarine. De boterbonnen 06A en 08A blijven geldig tot 5 Maart en de zeepbonnen tot 20 Februari. Voor vermicelli zal op 20 Februari een nieu we bon worden aangewezen, voor koffiesurro gaat op 5 Maart en voor scheerzeep op 30 April PETROLEUM VOOR VERLICHTING Van 22 Januari tot en met 8 Februari 1944 geeft elk van de bonnen ,,52 Verlichting" en „53 Verlichting" van de bonkaart „S 121 recht op het koopen van één liter petroleum. De geldigheidsduur der bonnen „50 Verlich ting" en „51 verlichting" der bonkaart „S 121" en der bonnen „64 verlichting" der bonkaart „S 221" is verlengd tot en met 8 Februari a.s. Verstrekking van taptemclkpoeder Het taptemelk-walspoeder dat het vorig jaar als taptemelk is verstrekt, zal dezen winter niet als taptemelk, maar droog in zakjes ge distribueerd worden. Daartoe ontvangen de laptemelkverbruikers in het consumptiemelk gebied in het Westen des lands met ingang van 23 Januari 1944 voorloopig op hun bonnen niet 1L. taptemelk, maar 1% L. taptemelk en 50 gram taptemelk-walspoeder. Deze hoeveelheid walspoeder komt overeen met ruim '/a L. taptemelk. Onder dit gebied wordt verstaan de gemeenten in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, voor zoover de verbruikersprijs van taptemelk 9 of 10 ct. per L. bedraagt. Het walspoeder is ver pakt in pakjes van 200 en 300 gram, overeen komend met ruim 2 resp. ruim 3 L. taptemelk. Omtrent den prijs welke voor het poeder zal gelden, zal nog een nadere mededeeling in de dagbladen volgen. Op de zakjes komt een ge bruiksaanwijzing voor, waarnaar kortheids halve verwezen wordt. Bij het bereiden van pap, vla, pudding, pannekoeken, stamppot, groenten, sausen, enz. bewijst taptemelkpoeder uitstekende diensten. Maar de huisvrouw moet niet trachten er taptemelk van te maken. Wat in een behoorlijk ingerichte melkinrichting al niet mogelijk is, n.l. het geheel oplossen van walspoeder, gelukt in de huishouding zeker niet. Voor de koffie gebruike men dus de tapte melk, die men naast het walspoeder van zijn melkhandelaar ontvangt. Bonnen tijdig inleveren. Het is noodzakelijk, ten einde een vlotte voorziening te kunnen waarborgen, dat de con sumenten de melkbonnen bij hun melkleveran- ciers inleveren, zoodra de desbetreffende bon nen bekend zijn gemaakt. De taptemelkbonnen zijn evenals de bonnen voor gestandaardiseer de melk z.g. bestelbonnen, waarop de melk- leveranciers bevoorraad worden. Men stelle de melkbonnen voor de geheele 14-daagsche pe riode terstond na bekendmaking aan de melk- leveranciers ter hand. Deze zullen dan gedu rende die periode in staat zijn de hoeveelheid waarop de consumenten recht hebben, regel matig af te leveren. Laagste nummer aardappelbon alleen eerste week geldig. Zooals bekend zijn alle bonnen voor voe dingsmiddelen gedurende veertien dagen geldig. Voor aardappelen worden voor een periode van veertien dagen twee bonnum mers bekend gemaakt. Daar in de practijk is gebleken, dat in de laatste week van deze veertien dagen meer aardappelen gekocht werden dan in de eerste week, hetgeen moeilijkheden met den aanvoer mede bracht, is thans bepaald, dat in het vervolg het laagste der aangewezen bonnummers slechts gedurende de eerste week geldig zal zijn. Op bonnen, welke dit nummer dragen, zal men dus in de tweede week geen aardappe len kunnen betrekken. Voor de periode van 23 Januari tot 6 Februari is daarom be paald, dat de bonnen „Aardappelen 05" en „Toeslag 05" slechts tot en met 29 Januari geldig zijn. Ter vermijding van misverstand wordt er op gewezen, dat de bonnen „Aardappelen 06" en „Toeslag 06" van 23 Januari tot en met 5 Februari geldig zijn. 104-JARIGE OVERLEDEN. Te Dieren is in den leeftijd van 104 jaar en zeven maanden overleden mej. M. Stenfert, beter bekend onder den naam „Tante Mieke". Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad; A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W, van Om men, Heemstede. Verplicht rundvet op boterbon 06 A. Tevoren bij den slager inleveren. Van 23 Januari tot en met 4 Maart is op bon „Boter 06" uitsluitend rundvet ver krijgbaar. Per bon zal men 100 gram rundvet kun nen koopen. Te dien einde moet men bon „Boter 06A" vooraf bij zijn slager inleve ren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs en wel in het tijdvak van Zaterdag 22 Januari tot en met Zaterdag 29 Januari a.s. De af levering door den slager aan het publiek mag eerst van 6 Februari af geschieden. Zij, die gedurende genoemd tijdvak hun bon niet bij hun slager inleveren, kunnen hierop geen rundvet verkrijgen. De aandacht wordt er in het bijzonder op gevestigd, dat in afwijking van voorgaande regelingen, op dezen bon geen margarine mag worden afgeleverd, zoodat de bonnen „Boter 06A" waardeloos worden, indien men deze niet tevoren inlevert. Geïnterneerde Nederlanders op Java. Het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gra- venhage ontving, door bemiddeling van het Internationale Comité van het Roode Kruis te Genève, uit Japan een opgave van namen van in het „Java-camp" geïnterneerde burger- personen van Nederlandsche nationaliteit. Deze lijst omvat de volgende namen, waar bij de leeftijd achter dei} naam wordt vermeld: Beek, Willem van, 40, klerk; Berg, J. P. van den, 34, verkooper; Berkum, A. E. van, 41, gezagvoerder; Becker, Cama, 52, gevangenis directeur; Beylevelt, E. A., 59, drukkerij; Beest E. N. ter, 32; Beck, J. W., 58, gepensionneerde; Becking, Karei, 20, scholier; Berg, P. J. F. van den, 37, sergeant; Berg, L. W S. van den, 37 bakker; Berghes, J. H. C., 38, aannemer; Bit ter, Arnold, 23, accountant; Binnendijk, Jimmy 24, chauffeur; Bloemen, A. J I. M., 54, adver teerder; Blok, Emanuel, 18, student; Biegel, L. C„ 20, winkelier;' Bijlsma. Wiebe, 52, fa- brieksemployé; Blokdijk, Andries, 40, klerk; Bloem, E. A., 22, geen: Blonk, Adrianus, 57, gepensionneerd; Blum, A. S., 29, klerk; Bleyie, J. J., 49, tuinman; Bijl, M. J. J„ 59, klerk; Bloem, L. A„ 25, ingenieur; Blaas, J. J„ 18 scholier; Blankenstein, Louis, 50, makelaar; Blommers, J. M„ 34, machinist; Bloem, E. A., 40, gepensionneerd; Bovendeur, Piet, 42, zee man; Boorsma, Hendrik, 34, chauffeur; Bos man, J. A. F., 28, klerk; Bokkens, Dirk, 51, chef; Boender, Huibert, 37, klerk; Bosman, J. E., 42, assistent-machinist; Bons. Arie, 19, stu dent; Bodegraven, Arrie, 58, bouwer; Bouwens Cornelis, 36, fabrieksopzichter; Borst, H. H„ 46 klerk; Boomstra, Feico, 34, machinist; Bos, Arie, 19, geen; Bogaards, M. P. J., 36, hotel houder; Bollemeyer, J. C. C., 29, hoofdopzich ter; Bosch, W. J. 52, chef-accountant; Borgers, K. A., 19, scholier; Boer, Ilbert de, 26, machi nist; Bos, G. J., 27, koopman; Bol, W. F., 18, student; Boogaard, B. F„ 18, student; Bomhof, Lambertus, 36, klerk; Bosman, M. G., 42, fa- brieksleider; Bosveld, Willem, 50, klerk; Bon tenbal, H. R„ 19, student; Bouwmeester, Fre- derik, 21, klerk; Boer, Hendrik de, 35, arbeider; Borghstijn, Gustaaf, 26, chauffeur; Boompaal, Jurgen, 40, chef; Boon, Arie, 50, zeeman; Bout, W. T., 38, assistent-machinist; Bottema, Geert, 47, gezagvoerder; Bouwens, H. F. B., 44, chef bewaker; Boekhoudt, Roelof, 37, klerk; Bot ter, E. R., 19, student; Bosman, C. T„ 19, scho lier; Bouwmeester, C. C. J., 49, winkelier; Brinkman, Gerrit, 30, petroleummaatschappij- employé; Broedelet, A. C., 46, gepensionneerd; Broekhof, Rudolf, 33, accountant; Brummer, G. E. H. J., 51, civiel ingenieur; Bras, H. C., 33, zeeman; Brouwer, J. A., 58, klerk; Breman J. G„ 38, zendeling-priester; Broek, Humphrey, 36, klerk; Bruin, A. J. de, 41, inspecteur; Braaksma, A. G. M., 26, student; Bruning, T. J. C„ 37, employé bij electr. bedrijf; Brug, Hendrikus van den, 56, chef-bewaker; Broek huizen, Jacobus, 47, klerk; Breman, Alexander 19, scholier; Briers, Jozef, 34, klerk; Brinkman Jopie, 17, geen; Broekhals, Tommy, 28, tweede machinist; Bruin, G. J. de, 29, klerk; Bron, Willem van den, 51, klerk; Broekhuizen, Teu- nis, 46, leeraar; Breed, J. C. P. M„ 26, klerk; Broekhuijzen, G. J., 28 klerk; Brokhans, A. P. 42, accountant; Brauns M. W. J., 23, arbeider; Broekhuis, Piet, 51, kapper; Brom, Jan, 52, portier; Bruine, A. F. de, 18, student; Bruyn, Jan de, 17, student; Buser, J J., 50, leeraar; Buurman, D. W., 27, klerk; Bubberman, Pieter 47, eerste machinist; Bussen, Johannes, 22, zeeman; Buitink, J. H„ 46, gezagvoerder; Bui tenhuis, G. W. J., 53, postbeambte; Buissom- mer, P. B., 29, arbeider; Capellen, van de, 57, hoofdopzichter. Familieleden en bekenden van deze geïn terneerden gelieven zich ter verkrijging van inlichtingen omtrent correspondentiemogelijk heden te wenden tot de 5de afdeeling van het informatiebureau van het Nederlandsche Roo de Kruis, dr. Kuyperstraat 9, 's-Gravenhage. KELLNER GESTRAFT, DIE TE DURE BORRELS VERKOCHT. De Gemachtigde voor de Prijzen heeft eeni- gen tijd geleden ernstig gewaarschuwd tegen de gevolgen van het te duur verkoopen van borrels. Dat het de Prijsbeheersching ernstig is met de bestrijding van dezen wantoestand, ondervond de kellner M. G. Bennema uit Am sterdam, Tweecffe Kostverlorenkade 126-1, die betrapt werd bij het verkoopen van een glas citroenjenever voor 1.Hem werd door den inspecteur voor de prijsbeheersching ver boden om gedurende een jaar in het café- en restaurantbedrijf werkzaam te zijn. Bovendien kreeg Bennema, die op eigen initiatief had ge handeld en het teveel ontvangene in eigen zak had gestoken, een geldboete. OUD SPOORBOEKJE INLEVEREN BIJ AANKOOP VAN EEN NIEUW. In dezen tijd van papierschaarschte zien de Nederlandsche Spoorwegen zich genoodzaakt hun toevlucht te nemen tot een maatregel, waarvoor zij reeds thans de medewerking van het reizende publiek inroepen. Bij het ver schijnen van den volgenden reisgids zal men n.l. slechts dan een nieuw spoorboekje kunnen koopen, als men een oud inlevert. Verduisteren? van 17.15 tot 8.50 uur. HAARLEMSCHE RECHTBANK Kippendief In den nacht van 26 op 27 November van het vorig jaar trachtte de 41-jarige losse arbeider F K. te Amsterdam uit een schuur tje op een weiland in de Haarlemmermeer kippen te stelen, hetgeen hem aanvankelijk gelukte. Hij doodde 12 kippen, doch werd reeds onderweg aangehouden. Donderdag morgen had hij zich voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden en hierbij bleek dat de man reeds diverse veroordeelingen had ondergaan. In zijn requisitoir consta teerde de officier, dat het aantal kippendief stallen na de arrestatie van K. belangrijk verminderde. Hoewel verdachte verklaarde hiervan niets af te weten, hoorde hij vier maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Uitspraak 3 Februari. BONAANWIJZING OEKRAINE- SIGARETTEN. Voor de tweede distributieperiode der Oekraine-sigaretten zijn met ingang van 22 Januari a.s. de navolgende bonnen geldig verklaard: van de roode kaart de nummers zeven tot en met elf. Van de blauwe kaart de nummers vijf tot en met zeven. Daar nog niet alle bonkaarten verzonden zijn, blijven deze bonnen, evenals de reeds eerder geldig verklaarde bonnen twee tot en met zes van de roode en twee tot en met vier van de blauwe kaart, tot nader aan kondiging geldig. De winkeliers kunnen in verband hier mede de bonnen mummer één der roode en blauwe kaarten eveneens tot nader order ter bevoorrading aannemen. Oekraine-sigaretten zullen thans ook worden verstrekt aan degenen, die volgens den staf van den Ned. Arbeidsdienst daar voor in aanmerking komen. Aan de ar beidsmannen, die zich thans nog in een arbeidskamp in het Oosten bevinden, zul len de sigaretten rechtstreeks worden toe gezonden. Correspondentie over deze aan gelegenheid met den N.A.D. kan niet wor den gevoerd. Voorts worden Oekraine-sigaretten be schikbaar gesteld voor degenen, die aan het Oostfront staan of zich daar hebben ingezet en aan hen, die naar de meening van den Fürsorge-Officier der Waffen SS, Sonniusstraat 3, 's-Hertogenbosch, daar voor in aanmerking komen. Hun zullen kaarten worden toegezonden en wel aan de Nederlandsche adressen der rechthebben den, welke in de administratie van genoem den officier voorkomen. Eenzelfde regeling is getroffen voor SS-frontarbeiders, voor zoover zij niet van de N.O.C. een kaart ont vangen hebben. Familieleden van Nederlanders, die dienst nemen in de Duitsche weermacht (dus niet in het Ned. Legioen, dat onder den Fürsorge-Officier ressorteert) moeten zich ter verkrijging van een toewijzing in verbinding stellen met den „Wehrmacht- fürsorgeoffizier über die Standartkomman- dantur" te Amsterdam. Met nadruk wordt er op gewezen, dat over deze toewijzing" in geen geval corres pondentie met den Fürsorgeoffizier in Den Bosch kan worden gevoerd. Wanneer alle kaarten voor Waffen-SS-Angehörigen zijn verzonden, zal hiervan in de bladen mede deeling worden gedaan. Diegenen, die dan geen kaart hebben ontvangen en meenen daar recht op te hebben, kunnen zich dan op nader bekend te maken wijze tot ge noemden officier wenden. Eenzelfde rege ling geldt voor de Nederlanders in de Duit sche weermacht. In geen geval zullen bonnen ongeldig worden verklaard, zoolang niet alle recht hebbenden een kaart hebben ontvangen. KORT NIEUWS Te Meppel wilde de 53-jarige J. Arends, wonende in de Woldstraat een lamp aan het plafond bevestigen. Hij viel van de ladder en was op slag dood. Toen de moeder even afwezig was, is een inbraak gepleegd in een benedenhuis In de Riouwstraat te Amsterdam, bewoond door een weduwe met vier kleine kinderen. De dieven ontzagen zich niet de distributiebescheiden en alle kleeren mee te nemen, tot zelfs de baby kleertjes toe. De politie te Zutphen heeft de hand ge legd op een vijftig misdadigers van om en nabij 20 jaar. Zij braken in in een jenever stokerij, waar zij 55 L. jenever stalen, plunder den een winkel, waarvan de bewoners afwezig waren en ontvreemdden daar boter, kaas en andere levensmiddelen. Voorts wisten zij bin nen te komen in een pakhuis, waar zij 300 K.G. suiker wegnamen. Dezer dagen zagen twee rechercheurs te Wormerveer een man, die twee prachtige hee- renfietsen bij zich had, welke hij trachtte te verkoopen. Het bleek, dat de rijwielen gesto len waren uit een stalling in de Valeriusstraat te Amsterdam. Dank zij de aanhouding kwam de rechercheur achter een complot van rijwiel helers, dat er zijn werk van maakte, te Am sterdam gestolen fietsen in verschillende klei ne plaatsen van Noord-Holland te verkoopen. Men is er in geslaagd, tot dusverre 25 gestolen rijwielen op te sporen. Een koopman van buiten kwam in de hoofdstad eens „de bloemetjes buiten zetten". Tal van café's genoten de eer van zijn bezoek. Danig onder den invloed liep de koopman op de Prinsengracht, daarbij gevolgd door een vrouw, die vreesde dat hij te water zou raken. Inderdaad werd dit sombere vermoeden be waarheid, doch dank zij het hulpgeroep van de vrouw, werd de drenkeling op het droge gebracht. Toen kwam de koopman tot de on aangename ontdekking, dat zijn portefeuille welke ongeveer 20.000 zou iphouden, was verdwenen. De politie tracht thans licht in deze duistere zaak te brengen. Een viertal leden van het personeel der centrale keuken te Almelo heeft maandenlang groote hoeveelheden boter, margarine en vet gestolen, hetwelk vergemakkelijkt werd door de medewerking van den chef-kok. Het ge- stolene werd clandestien verkocht. Twee der verdachten zijn thans veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en twee tot anderhalf jaar. V* Verkoudheids Preparaten over heel de wereld bekend mmmmmsm Uitreiking distributiebescheiden. Morgen Zaterdag is het de laatste dag van de uitreiking. Degenen, die tot heden verzuimden hun bescheiden af te halen hebben alsnog gelegenheid zulks te doen. Dr. E. EMMEN BEROEPEN. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Den Haag heeft gisteravond beroepen in de vacature, ontstaan door het overlijden van ds. P. J. Molenaar, dr. E. Emmen hier ter stede. Voetbal OVERSCHRIJVINGEN. Blijkens de off. me- dedeelingen van den NVB hebben de volgende spelers overschrijving aangevraagd: J. C. van der Staay van EDO naar Haarlem; D. J, de Bruyn van Waterloo naar De Kennemers; A. I. van Baekel van Schoten naar Vliegende Vogels; P. Spanjaard van VSV naar VVB; A. Greshof van Kinheim naar VVB; C. Rademakers van WY naar VVB; J. van Wilpen van Schoten naar VSV; A. G. Buys van DEM naar HBC; M. F. Feldmann van EHS naar Schoten; H. A. C. van Ravensberg van DSSH naar Haarlem; F. J van Ravensberg van DSSH naar Haarlem; G. Mulder van RAV (Amsterdam) naar Haarlem: D. A. Meulenberg van THB naar Haarlem; F. J. Ouwens van Vliegende Vogels naar Haarlem, E. Hofstra van EDO naar Schoten; A. C. A. van der Weiden van EDO naar RCH; H. J. van Straa- ten van DSSH naar RCH; J. P. Smit van HBC naar RCH; A. A. de Waard van Bloemendaal naar Blauw Wit; A, B. Hofman van Haven meeuwen naar Haarlem; J. W. Hekket van VVH naar Bloemendaal. ZAKFORMAAT Emanuel, Badoglio Co.: „Europeanen, komt bij ons, sluit U aan en U hebt de vrijheid in den zak!" (Teekening Zuk Orbis/Holland Pax c) RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 22 JANUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend- gymnastiek 7.15 Friseh en monter. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Progro.overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Notenregen. (Van 8.458.50 Voor de Huisvrouw). 9.00 Licht klassiek sonatenconcert. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Orkest Gerard Lebón. 10.45 Voor de Jeugd, il.00 Bioscooporgel. 11.15 Rond oude we reldzeeën. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Mas- man. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en Volk brengt13.05 Orkest Gerard van Krevelen. 13.30 De wekelijksche wandeling. 13.40 Orgelspel. 14.00 Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en so listen. 15.00 Revue: Met nieuwen moed vooruit. 16.45 BNO Nieuws 17.00 BNO Uitzending voor Nederlandsche Zeelieden. 17.20 Aansluiting met Café-Restaurant Astoria en gram.muz. 18.00 BNO Politiek weekoverzicht. 18.10 Orkest Gerard van Krevelen, 18.45 Hier W.A. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Pianospel. 19.30 Scaramouche III. 20.00 Voor de familie Luistergraag. 22.00 BNO Nieuws en cult, berichten 22.15 Franz Schier en het Wiener Bo hème Orkest. 22.45 Vrouwenzang. 23.1524.00 Op den dansvloer. HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Het Amusementsorkest. 14.40 Musette. 15.00 Voor de Jeugd. 15.30 Symphonische gedichten. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Omroeporkest. 17.30 Kwintet. 18.10 Duitsche Operette- en Operafrag menten. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de Jeugd. 19.20 Friesche liederen. 19.45 Pianovoordracht. 20.15 Voor de luisteraars die graag lezen. 20.30 Orkest Frans Wouters. 21.00 Licht klassiek avondconcert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cult, berichten. Rheumasan is WÊffig WM 8. beproefd in I fff m practijken kliniek. Rheumasan is bij alle apsthekers en drogisten ver krijgbaar. VLOEIBAAR f. 1.05; als ZALF in normale tube f. 0.58, extra groote tube f. 1.42.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2