IJMUIDEN Tachtig ton betonijzer vermist. Op het terrein van den tunnelbouw te Velsen kwam men tot een eigenaardige ont dekking. Men vermiste niet minder dan tachtig ton betonijzer. Het is niet bekend op welke wijze deze hoeveelheid is verdwenen. Er is aangifte bij de politie gedaan. Het onderzoek is nog gaande. Let op de konijntjes. De konijnendieven doen weer van zich spreken, na gedurende eenigen tijd niets van zich te hebben laten hooren. Ten nadeele van een inwoner van IJmpiden-Oost werd uit een schuurtje, staande op het erf achter diens huis, een drietal konijnen ontvreemd. De politie is van den diefstal op de hoogte ge steld. Van een textielkaart tot een armband. Wat er werd gevonden. Aan het hoofdbureau van politie, Tiberius- plein te IJmuiden-Oost, zijn over het tijdvak van 13 tot en met 20 Januari, over de vol gende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen een textielkaart, een sjaal, een kinderwantje, een portemonnaie, een hand schoen, een bajonet met schede, een paar handsehoenen, een borstrok, een vulpen, een ceintuur en een armband. Tevens werd een hond aangetroffen, waarvan de eigenaar on bekend is. De inlichtingen kan men eiken werkdag van elf tot twaalf uur en van vier tot vijf uur, 's Zaterdagsmiddags uitgezonderd, ver krijgen. Bevordering bijenteelt. Goed geslaagde middag. De afdeeling Velsen en omstreken van de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland hield een filmmiddag voor leden en genoodigden in het R.K. Vereeni- gingsgebouw aan den Wijkerstraatweg te Velsen-Noord. De voorzitter, de heer G. H. L. v. Scherpenzeel, wees er in zijn voor woord op, dat de mooie film over bijenteelt in Velsen reeds voor de tweede maal werd vertoond en dat de belangstelling nog zoo groot was, dat de zaal meer dan vol was. Hierna werd de film „Bijenleven" ver toond, deskundig toegelicht door den heer R. C. A. Kroes, oud-voorzitter van de af deeling Amsterdam. De heer Kroes merkte allereerst op, dat bijen niet alleen nuttig zijn, omdat ze ho ning en was produceeren, maar vooral om dat zij indirect voor het bevruchten van de fruitboomen en eenige andere land bouwgewassen zorgen. Bij het stuifmeel halen immers vliegt een bij van bloem tot bloem, en het stuifmeel van de eene bloem wordt daarbij gemakkelijk overgebracht op de bevruchtingsdeelen van een andere bloem, waardoor de zoo belangrijke kruis bestuiving plaats vindt. Zonder bijen is er geen of slecht fruit. Men zag de bijen honing en stuifmeel van de bloemen verzamelen en wegbrengen naar de bijenkasten, alwaar deze stoffen in ontvangst werden genomen door andere bijen van het volk en in de cellen van de raten opgeborgen werden. Wij zagen voor de kast een gevecht tusschen deze bijen en die van een vreemde kast, zoogenaamde roofbijen, welke een volkomen nederlaag leden. Aan het slot werden nog vragen beant woord. De voorzitter dankte den heer Kroes voor zijn interessante en prettige wijze van toelichting en den heer de Meza, directeur van den bijenstand Mellona voor het be schikbaarstellen van zijn projectietoestel en de bediening daarvan. De afdeeling Velsen bestaat binnenkort 7 jaar en telt thans 75 leden met 300 bijen volken. Cursus „moderne veeteelt". Het ligt in de bedoeling van het bestuuï der Geitenfokvereeniging Velsen en omstre ken een cursus te houden, waaraan een groo- te behoefte blijkt te bestaan. Er zal onder richt worden gegeven inzake de vraag hoe een ideale geit kan worden gefokt, dat is een sobere, sterke, witte, ongehoornde geit, welke per dag vier liter melk van ongeveer vier procent vetgehalte geeft. Dit is beslist bereikbaar. Vijf leden volgen reeds gedurende twee maanden een specialen cursus, welke door ir. H. Verschuyl, adjunct-Rijksveeteeltcon- sulent van Noord-Holland, in het Landbouw- huis te Alkmaar wordt gegeven. De armoe dige misvormde geit, welke men nog tg dik wijls ziet, moet plaats maken voor prachtig stamboekvee, hetwelk een lust voor het oog is. Natuurlijk is dit niet in een jaar tot stand te brengen. Er is echter ook thans niet veel geld voor noodig, wanneer men voldoende geduld en liefhebberij heeft. Het werk van de vereeniging leidt er ook in dit opzicht toe, dat de belangen van de geitenhouders wor den gediend. Verordening grondbelasting. De taak van den gemeenteraad waarne mende heeft de burgemeester bij besluit van 16 September 1943 de „Verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting" vastgesteld. Het eerste ar tikel luidt als volgt: Op de aanslagen in de grondbelasting worden ten behoeve der ge meente geheven: 190 opcenten op de hoofd som voor de gebouwde eigendommen; 110 opcenten op de hoofdsom voor de ongebouw de eigendommen. In het tweede artikel is vastgesteld, dat de verordening 1 Januari 1944 in werking treedt. Met ingang van dien datum verval len de verordeningen op de heffing en in vordering van opcenten op de hoofdsom dei- grondbelasting, vastgesteld bij raadsbesluiten van 30 November en 21 December 1920. De verordening is door den secretaris-ge neraal van het departement van binnen landsche zaken bij besluit van 3 December 1943 goedgekeurd. „BALLAST WEG." (Teekening Erik Scherl/C.N.F. Pax) In de bioscopen. Thalia: „Schoonmoeder weet het!" Het Thalia-Theater presenteert in de nieuwe filmweek „Schoonmama weet het!" een rolprent, waarvan we reeds eerder een beschrijving hebben gegeven. Het is Ida Wtist, die in deze film een vooraanstaande plaats inneemt en duidelijk aantoont, dat dit haar zeker is toevertrouwd. Zij speelt als mevrouw Böhler, die de leiding van een bloeiend café-resaurantbedrijf heeft. Na tuurlijk heeft zij niet over gebrek aan werkza; riheden te klagen, maar bovendien heeft zij drie dochters, die haar heel wat hoofdbrekens kosten, vooral omdat zij niets voor dit zakenleven gevoelen. Mevrouw Böhler komt dikwijls voor problemen te staan, waarbij ze den moed echter niet spoedig opgeeft. De regie van deze interes sante film was in handen van Hans Deppen FIETS ONTVREEMD. Een inwoner van Haarlem had zijn fiets in een rijwielstalling op het terrein van het Hoogovenbedrijf geplaatst. Het stalen ros was bovendien van een goed werkend stan- daardslot voorzien. Desondanks heeft een onbekende zich van de fiets meester weten te maken. Er is aangifte bij de politie ge daan. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: I. Dragstra, Velsen-N., Wal- ravenstraat 9 en J. V. M. Groole, IJmuiden, Fr. Naereboutstraat 70. J. Dienaar, Terras- weg 82, Santpoort en C. H. Dubbeld, Ruys- doelstraat 17, IJmuiden. A. E. van Koort, Trompstraat 155, IJmuiden en J. C. Lohreij, Bloemendaal, Bredodeduin 4. P. Noordhuis, Oosterduinweg 10, IJmuiden en M. A. Huijer, Oosterduinweg 10, IJmuiden; toek. adres Oosterduinweg 10, IJmuiden. Gehuwd: H. van SchadewijkW. v. Deijck, Willebrordstraat 76, IJmuiden. Geboren: J. T. Dam, d., Gladiolenstraat 6, Santpoort. W v. Veeren, z., P. C. Hoofdlaan 75, Driehuis Velsen. C. Kwast, z., De Lumey- straat 18, IJmuiden. F. H. M. Imming, z., Lagerstraat 13, IJmuiden. W. H. A. M. Haver, z„ Beekvlietstraat 9, Santpoort. G. van Gel der, z., Kerkerinklaan 7, Santpoort. J. A. Nunnink, z., Melklaan 112, Velsen-N. Overleden: H. W. Kampert, 7 mnd., d. v. D. Kampert en G. W. Irik, Groeneweg 71, IJmuiden. J. v. Drongelen, 89 j., wed.e van D. Veltkamp, Hoofdstraat 117, Santpoort. G. J. Kok, 4 mnd., z. v. J. C. Kok en A. Schoorl, Meeuwenlaan 18, IJmuiden. Programma Strawberries. Het eerste heeren-elftal van de hockeyclub Strawberries heeft Zondag j.l. tegen Amster dam 2 een slechten wedstrijd gespeeld en met 0-4 verloren, welke cijfers wel wat geflatteerd waren, hoewel de zege den gastheeren zeker toekwam. Vermeld mag worden, dat de Aard beien eerst na een lange wandeling tot Amstel veen in het veld kwanjen; bij aankomst op de plaats van bestemming vernam men, dat Straw berries de eerste vereeniging was, die na de trammoeilijkheden 's Zondags, aldaar van bui ten kwam spelen. De andere clubs hebben hun wedstrijden voorlóopig uitgesteld. Voor morgen vermeldt het programma: Dames: Amsterdam 3—Strawberries 1. Ever Swift 2—Strawberries 2. Strawberries 4Ever Swift 4 te 12.30 u. Strawberries 5Rood Wit 5 te 10.30 u. Strawberries-jeugd bRood Wit- jeugd b te 10.30 uur. Heeren: Strawberries 2 Zuidwyck te 2.15 uur. Alliance 4Strawberries 5. Fit 4Strawberries 4. Het eerste dames-elftal onderneemt dus op zijn beurt de verre tocht naar Amstelveen. De speelsters zullen echter in Amsterdam de be schikking over eenige fietsen hebben, zoodat het nu wel beter zal gaan. Strawberries 2 (dames) moet van Ever Swift 2 kunnen win nen; de ploeg kan de puntjes nog goed gebrui ken, zoodat het beste beentje moet worden voorgezet. Bij de heeren is de wedstrijd tegen Zuid wyck voor Strawberries zeer belangrijk. Theo retisch is er nog een kampioenskansje, indien er morgen wordt gewonnen. Controle op „Ausweise". Gisteren kon men op" het station Velsen- IJmuiden-Oost een verscherpte controle door de politie op de „Ausweise" voor 't versperde gebied opmerken. Hieruit blijkt opnieuw, aan welk een risico degenen zich bloot stellen, die zonder geldig bewijs in dit gebied trachten te komen. We vestigen er nog eens de aandacht op, dat men in werkelijk dringende gevallen een „Tagesausweis" kan aanvragen. Het is on verantwoordelijk zonder zoo'n bewijs of de bekende „Ausweise" naar het versperde ge- ibied te gaan. Voetbalkansen onder de loupe. Spannende wedstrijden te verwachten Eenige weken geleden schreven we in ons overzicht in verband met het feit, dat de D.E. M.-voorhoede zoo schotloos was, dat het D. E.M.-publiek de doelpunten duur betaalde. Het antwoord van de Beverwijksche voorhoede volgde prompt den volgenden dag Tervoort c.s. maakten tegen H.R.C. 7 doelpunten. De vorige week memoreerden wij naar aanleiding van de 3-0 nederlaag tegen Xerxes de zoo- veelste „nul" der Stormvogels-voorhoede en zeiden, dat commentaar overbodig was. Ook de Stormvogels-voorhoede heeft zich dit „stille verwijt" blijkbaar aangetrokken, al thans zij maakte tegen A.D.O. een aantal doel punten, als zij het vorige seizoen en tot dusver ook in dit seizoen nog niet gemaakt had. Jammer, dat nu, zeer tegen haar gewoonte in, de verdediging het zoo leelijk liet liggen! Anders hadden we zeer waarschijnlijk de eerste overwinning op eigen terrein kunnen noteeren. Door de 4 haar nog resteerende wedstrijden te winnen, kan Stormvogels het nog tot 12 punten brengen, een aantal, dat H.B.S., D.W.S. en Sparta reeds bezitten, zoodat het ook voor hen, die eerst moeten „zien" en dan pas „ge- looven", wel zoo langzamerhand duidelijk zal zijn, dat er voor Stormvogels geen „redden' meer aan is. Zondag komt H.B.S. op bezoek. De Hage naars zijn den laatsten tijd aardig op dreef overwinningen van 2-1 en 3-2 op E.D.O. en D.F.C.! zoodat de Stormvogels-verdediging bij voorbaat weet, wat haar te doen staat. Hopen we, dat ze zich net zoo hecht zal too- nen, als tegen Volewijckers in A'dam^bijv. De V.S.V.'ers hebben hun kansen op de bovenste plaats nu dan toch wel definitief verspeeld. Dat de strijd tegen D.H.C. geen ge makkelijke zou zijn, wisten we van te voren, doch dat daar in de Prinsenstad een 5-1 neder laag voor V.S.V. zou weggelegd zijn, hadden wij niet t^urven veronderstellen. Wat kan V.S.V. toch ook wisselvallig spe len Een week vóór de ontmoeting tegen D.H. C. kaVi de aanval van V.U.C., die gemiddeld goed is voor 4 doelpunten per wedstrijd, het met behulp van zijn spil slechts tot één doel punt brengen, terwijl de D.H.C.-voorhoede, die per wedstrijd ruim 1 doelpunt gemiddeld scoorde, kans krijgt om Bol vijfmaal te pas- seeren. En óók het eene doelpunt, dat de V. S.V.-voorhoede maakte, steekt schril af tegen de 4, welke de V.U.C.-doelman moest laten passeeren Voor morgen staat de uitwedstrijd tegen 't Gooi op het programma. De Hilversummers brachten 't er tot dusver al niet veel beter af dan Stormvogels 5 punten uit 14 wedstrijden doch doordat ze „slechts" 3 verliespunten meer hebben dan R.F.C., is hun positie minder wanhopig, waaruit volgt, dat V.S.V. op geduch- ten tegenstand moet rekenen. En onder deze omstandigheden zijn we nog lang niet zeker van een V.S.V.-zege De Santpoortsche roodbroeken hebben voor de zooveelste maal getoond, dat zij toch inder daad te sterk zijn voor de onderste plaats: Thans moest R.C.H. dat ervaren, hoewel de Haarlemmers toch '*een behoorlijke plaats op het ranglijstje innemen. Oorspronkelijk was voor morgen de uit wedstrijd tegen Kennemers vastgesteld, doch daarvoor is in de plaats gekomen Santpoort Alkm. Boys. Deze club bezet de onderste plaats en dit in 't licht bezien van het feit, dat Sant- poorts positie nog niet veilig is, toont aan, dat bij deze ontmoeting belangen op 't spel staan. Wij houden het op Santpoort. In 3 B hangt geduchte spanning om de on derste plaats. Het meest worden T.Y.B.B., Schoten, Halfweg en Bloemendaal door heti Damocles-zwaard bedreigd, doch ook Terras vogels en H.F.C. moeten het oog op de onder ste plaats gevestigd houden, terwijl Kinheim en D.T.S. er ongetwijfeld ook nog wel voor gevoelen voor alle zekerheid een paar punten binnen te halen. In dit verband zijn de ontmoetingen Kin heimD.T.S. en T.Y.B.B.Terrasvogels van zeer groot belang. Ze eindigden destijds resp. in 11 en 21 (voor Terrasvogels). We heb ben thans veel moed, dat het maximum aan tal punten binnen komt. Over V.V.B. schreven we, dat we best te vreden zouden zijn, als ze tegen Vitesse een gelijk spel behaalde. Welnu, we waren tevre den, want de V.V.B.-ers brachten het zoover! I.E.V. moet nu o.i. in staat zijn het morgen tegen Vitesse tot een overwinning te brengen. Stormvogels 2 speelt thuis tegen W.F.C. O.i. moeten de Vogels in staat zijn revanche te nemen voor de op 17 October j.l. geleden 5-1 nederlaag. Ten opzichte van V.S.V. 2, dat naar H.F.C. 2 trekt, zijn we niet zoo optimis tisch: In T gunstigste geval behaalt zij een gelijk spel. Santpoort 2 ontvangt Watergraafsmeer 2. Wat denken de Santpoorters van een gelijk spel? SANTPOORT Na.uitreiking distributiebescheiden De na-uitreiking van distributiebescheiden aan de inwoners van Santpoort-dorp en Sant poort-Station zal Maandag 24 Januari geschie den. Zooals steeds dient men zich hiertoe in de lokalen van het Badhuis aan de Wüste- laan te vervoegen. Wat Santpoort wacht. Zondag speelt Santpoort op het Haarlem terrein den thuiswedstrijd^tegen de Alkmaar- sche Boys. De talrijke Santpoort-supporters zullen deze ontmoeting met de laatste plaats als inzet zeker niet gaarne willen missen. Zij verwachten, dat de spelers zooals tegen R.C.H. hun uiterste best zullen doen om op beide punten beslag te leggen. Het tweede elftal van Santpoort komt tegen de Watergraafsmeer-reserves in actie en zal er naar streven met overleg en ambitie te spelen. Santpoort 3 heeft Zondag j.l. voor het eerst het zoet der overwinning mogen smaken. Wanneer er één schaap over den dam is vol gen er meer. Zondag vraagt de groote strijd tegen de sterke IJmuider club Waterloo de aandacht. Wanneer er stev:g wordt aangepakt zijn de Santpoorters zeker niet kansloos. HEEMSKERK VIJFTIG JAREN BLOEMBOLLEN CULTUUR Blijkens een mededeeling in het weekblad voor bloembollencutuur herdenkt de afdee ling Heemskerk van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur 27 Februari haar vijftig jarig bestaan. Aanvankelijk werd het bestuur gevormd door de heeren W. Seignette, voorzitter, G. J. v. d. Ploeg, secre taris en C. Beentjes, penningmeester. Beide laatstgenoemden hadden gedurende vele ja ren zitting in het bestuur der jubiieerende afdeeling. De heer v. d. Ploeg vervulde meer dan 40 jaren het secretariaat en nam gerui- men tijd een functie waar in het hoofdbe stuur. In 1920 verliet de heer Beentjes het bestuur. Het heengaan van wijlen den heer Seignette beteekende in 1915 eveneens een verlies voor de afdeeling. BEVERWIJK Beverwijk heeft het lands kampioenschap op de 300 M. Het Centraal Bestuur voor het Draf- en Renwezen te 's-Gravenhage heeft aan de Harddraverijvereeniging „Beverwijk en Om streken" in verband met het 50-jarig bestaan het landskampioenschap op de 300 M. baan toegewezen. Het ligt in het voornemen om, behoudens toestemming der bevoegde auto riteiten, deze kampioensdraverij op Donder dag 3 Augustus te houden. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 23 JANUARI IJMUIDEN Ned. Hervormde Kerk. Velserduinweg. 10.30: Ds. G. F. Callenbach. Geref. Kerk, Velserduinweg. 10 en 3.30: Dienst. Chr. Geref. Kerk. Vereenigingsgebouw, Kalverstraat. 1 0 en 3.30: Ds. A. Zwiep. Oud-Kath. Kerk (Goede Herderkerk) Vel serduinweg. 8.45: H. Dienst. Vergadering van Geloovlgen, Willemsbeek- weg 38. 10: Edredienst. 4.30: Bediening des Woords. Gel. Gem. Het Leger des Helix, Willems- beekweg. 10.15: H. Dienst. Woensdag 7.30: Openbare samenkomst. Zaterdag 7.30: Bid stond. Ned. Lutli. Genootschap. Geen dienst. VELSEN Ned. Hervormde Kerk (Geref. Kerk) Ko ningsweg. 11.15: Ds. Johs. Bronsgeest. 6: Ds. H. Bartlema, van Heemstede. Geref. Kerk, Koningsweg. 9.30 en 4: Dienst SANTPOORT Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. R. H. Oldeman. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. L. Lagerweij, van IJmuiden. 4: Ds. J. A. Peters, van Be verwijk. Geref. Kerk. Burg. Enschedélaan. 10 en 3.30: Ds. H. J. ten Brink. Geref. Kerk iu H. V., Wustelaan. 10: G. M. J. Winter, hulpprediker Amsterdam-Zuid. Oud-Kath. Kerk (Ned. Herv. Kerk) Burg, Enschedélaan. 3: H. Dienst. Gel. Gem. Het Leger des Heils (geb. Her steld Verband). Wustelaan. 3.45: Samen komst. BEVERWIJK Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. A. Peters. Voorb. H. Av. 7: Zie onder Wijk aan Zee en Duin. Doopsgezinde Kerk, Mennozaal. 3>: Lezing Mej. Mia van Oostveen. Vrije Evangelisatie „Maranatha", Koning straat. 9.30: B'dstond. 10 en 5,: A. Besselaar, Sr., uit Amsterdam. 11.45: Zondagsschool, Woensdag 7.3 0: W. Dubbeldam Rotterdam. WIJK AAN ZEE EN DUIN Ned. Herv. Kerk. 10: J. Swaak. hulppred. Ned. Herv. Vereen.-gebouw. Populieren laan. 10: Ds. H. E. Beker, van Heerlam. 7: 3. Swaak, hulpprediker. GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. PRIJZEN' VERSCHE EN VERWERKTE MOSSELEN. De prijzen, waarvoor mosslen ten hoogste aan den consument mogen worden verkocht, be- dragen Versche mosselen per kg. ongeknipt f 0,12, ge knipt 1 0.16. Mosselen in azijn: potten met netto inhoud van 240—250gr. mosselvleesch, incl. pot f 0,40; blikken met netto inh. van 240250 gr. mosselvleesch incl. blik f 0.50; haringpotten met netto inh. van 2000 gr. mosselvleesch excl. pot f 2,40; in vaten per kg. mosselvleesch incl. vat f 1,25. Mosselen in gelei: potten 'met netto inh. van 240250 gr. mosselvleesch excl. pot f 0.42. Mosselen irv tomatensaus, potten met netto Inh. van 240—250 gr. mosselvleesch excl. pot f 0,45; blikken met netto inh. van 150 gr. mosselvleesch incl. blik f 0.58. Gezouten mosselen: in kistjes per kg. mossel vleesch incl. kist f 1.20; los uitgewogen verwerkte mosselen per kg. f 1,25. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN CENTRAAL BUREAU VOOR DE STATISTIEK. Het dezer dagen gepubliceerde bericht inzake de verhuizing van het C.B.S. naar Leidschendam behoeft in zooverre wijziging, dat het onderdeel loonstatistiek (afd. econ. en sociale statistiek) niet op twee nummers bereikbaar is. doch slechts op een t.w. tel. 111368, 's Gravenhage.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3