IJMUIDEN Inbraak in garage. Aantal banden ontvreemd. In den nacht var. Maandag op Dinsdag is er irn een garage aan de De Lumeystraat in gebroken. De dieven, die met de noodige brutaliteit te werk gingen, hadden niet over gebrek aan buit te klagen. Zij wisten zich meester te maken van vijf au to wiel en met binnen- en buitenbanden, twee auto-binnen- en buitenbanden en een achterwiel van een motorbakfiets met binnen- en buitenbanden. De daders zijn onbekend. De politie stelt een onderzoek in. Diefstallen uit verlaten woning. Achterstand geleidelijk ingehaald. Werd gedurende eenigen tijd niets meer van diefstallen uit huizen, waarvan de bewo ners zich door de omstandigheden elders hebben moeten vestigen gehoord, gisteren maakte het politierapport weer van een der gelijk voorval melding. Een inwoner van I.Tmuiden-O. deed aangifte van diefstal van timmergereedschap en twee petroleumtoe- stellen uit een verlaten huis aan de De Lu meystraat. Er wordt door de politie een on derzoek ingesteld. Burgerlijke Stand. Bevallen: F. J. Dekker, d., Planeiusstraat IJmuiden: N. Wolf, z.. Eikenstraat 13. IJmuiden; ,7. Dekker, d., Rijksweg 328, Sant poort; H. J. Niessink, d., Da Costalaan 22, VeisenG. Hoefakker, z., Wustelaan 5, Sant poort; G. v. Gooi, z., Beecksanghlaan 26. Velsen-N., F. Beliën, z., Hoofdstraat 186, Santpoort; J. C. v, d. Oever, z.. Acaciastraat 31, IJmuiden. PHILATELIE. De postzegel vereeniging IJmuiden en omstreken blijft ook in 1944 actief. Zoo wordt Vrijdag 28 Januari om 7 uur weer een ruilavond te IJmuiden gehouden en wel in het St. Fidelisgebouw aan den Zee weg, hoek Willemsbeekweg. Voor de leden in Beverwijk en omstreken wordt een ruil avond gehouden op Maandag 31 Januari eveneens om 7 uur en wel in een zaaltje van het Witte Kruis-Badhuis aan de Baanstraat te Beverwijk. KRUIMELDIEF IN ACTIE. Een inwoner van Rotterdam, die alhier werkzaam is, deed bij de politie aangifte van diefstal van een paar werkschoenen uit een perceel aan de Jan Kostelijklaan. HUISVESTING EN VERZORGING VAN KONIJNEN. In „Dierenbescherming" worden de vol gende bijzonderheden inzake de huisvesting en verzorging van konijnen gegeven. „Goede huisvesting is punt 1 voor goede verzorging, dus eerst doelmatige hokken, dan pas konijnen fokken. Twee, drie maal per dag op vasten tijd het juiste voer. Een maal per week een schoonmaakbeurt voor hok en vloer dan een nieuwe onderlaag van turfmolm er in, daarop wat haver- of roggestroo: zoo is het naar zijn zin. Til een konijn op bij het ruggevel, nooit bij de ooren. Ruimte, licht en lucht zijn drie groote factoren. Tocht en vocht moeten worden vermeden. Aan wisselende voeding alle aandacht besteden! Verzwakte dieren bij elkaar in te kleine, vervuilde hokken, met vaak ongeschikt of bedorven voer ziedaar de grondoorzaak van de jaarlijiksche konijnensterfte. AGENDA DONDERDAG 27 JAN. IJMUIDEN. Tha lia-Theater: Schoonmama weet het (film), 7.30 uur. BEVERWIJK. Kennemer-Theater: Uitvoering Tooneelvereeniging Kunst Na Arbeid. VRIJDAG 28 JAN. IJMUIDEN. Thalia- Theater: Nieuw filmprogramma, 7.30 uur. BEVERWIJK. Kennemer-Theater; Uitvoe ring Kunst Na Arbeid. AGENDA VOOR AMSTERDAM DONDERDAG 27 JAN. Stadsschouwburg: „Der Troubadour" (Deutsches Theater), 6.30 u. Concertgetouw: Volksconcert, 7.15 uur; kl. zaal: Cello-recital Bernard Michelin, 7.30 uur. Centraal Theater: „Adriaan Sn Olivier" 7.30 u. Leidscheplein Theater: „Alleen voor dames", 7.30 uur. Royal: ,,ïk moet met je trouwen", 2.30 en 7.30 uur. Metropool: „De krant komt uit", 7.30 u. Carré: Cirkus Mikkenie-Strass- burger, 2 en 7.15 uur. VRIJDAG 28 JAN. Stadsschouwburg: „Der Troubadour" (Deutsches Theater), 6.30 u. Leid scheplein Theater, Royal, Metropool en Carré: zie Donderdag. Stedelijk Museum: Tentoonst. „Wat Aarde bewaarde" en „De Brug", dage lijks 104 uur. Onze Corsetières bezoeken regel matig verschillende plaatsen in Nederland. Vraag ons wanneer een barer in Uw omgeving komt. VAN BAERIESTRAAT 154-154 TELEFOON 22948-92054 AMSTERDAM-Z. Voor Haarlem en Omstreken Mej. ANDERSON Leidschevaart 328, Haarlem Gelijk spel van de H.O.S.C. Het is de Hoogovenschaakclub, zooals ge meld, niet gelukt ook haar tweeden compe titiewedstrijd te wimnen. Slechts niet een gelijk spel moest zij genoegen nemen. Dit maal kwam zij in actie tegen de schaakclub Purmerend, en het zag er langen tijd naar uit, dat de H.OSC haar eerste nederlaag te boeken zou krijgen, want er werd begonnen met een 01 achterstand, daar de partij aan het eerste bord vooruit gespeeld was en door Purmerend was gewonnen. Zelfs werd het 1—-4, maar geleidelijk verkleinde HOSC haar achterstand en tenslotte werd het 5—5. Aan het eerste bord weerde Zandbergen zich tegen P. Cnossen. Cnossen speelde de Siciliaansche verdediging. Zandbergen be handelde de opening verkeerd en kwam langzamerhand in het nadeel. In een slechte stelling maakte een blunder een snel einde aan de partij. (0—1). Ook Veldheer speelde met zwart de Siciliaansche verdediging. Hij kwam eveneens geleidelijk slechter te staan. In hevigen tijdnood (nog 7 zetten in één mi nuut) kon hij de juiste voortzetting niet vin den, waarna hij door F. Dokter werd mat- gezet. (0—2). Aan het derde bord zorgde G. L. de Haas voor het eerste halve puntje door remise te maken tegen G. Visser. Vis ser verdedigde zich Fransch. De Haas speel de de opening voortreffelijk en kwam beter te staan. Het bezit van de open c lijn bezorg de hem een uitstekende stelling. Tenslotte bleek, dat hij zich hiervan te veel had voor gesteld. want Visser verdedigde zich uitste kend en won zelfs de kwaliteit en later nog een pion; maar De Haas wist toch nog door eeuwig schaak remise af te dwingen 1/2—2 1/2). J. C. de Haas speelde tegen P. Pronk de opening zeer sterk. Hij kwam al spoedig gewonnen te staan, doch wikkelde daarna op de slechtste manier af, met het gevolg, dat hij een nederlaag te slikken kreeg (1/2—3 1/2). Wulms speelde tegen Oosterbaan een Slavische partij. Hij kwam geleidelijk beter te staan en won onbedreigd (1 1/2—3 1/2). De partij Don—Reitsma was de langste en bracht uiteindelijk de beslis sing. Het was een Boedapester. De heer Reitsma behandelde de partij niet op de juiste manier, zoodat wit een stuk won en later mat kon zetten (2 1/23 1/2). De Bruin speelde tegen P. Wiedijk een dame-gambiet, Br ontstonden wilde ver wikkelingen. In het eindspel stond hij een pion achter. De partij wist hij echter remise te houden (34). v. 't Veer speelde tegen E. D. Lokman een Italiaansehe partij en kwam een pion voor te staan. Hij liep echter in een valletje, dat hem een stuk kostte en voerde verder een hopeloozen strijd (3—5). Kroon speelde te gen K. de Moer een dame-gambiet, op de 17e zet won hij een pion. op de 22e zet won hij de dame door een foutieve combinatie van zijn tegenstander, die meteen opgaf (4—5). De partij AartsHaars was een tweepaardspel in de nahand, Aarts kwam gedrukt te staan, maai- door tijdig de groote stukken af te ruilen, wist hij zijn positie te verbeteren en tenslotte te winnen (5—5). VELSEN Kaleidoscoopavond Hoogoven-Staten. Pe eerste Kaleidoscoopavond van de Vereeniging „Hoogoven-Staten", die in het Kennemer Theater werd gehouden, is bui tengewoon geslaagd, dank zij de vlotte me dewerking van vele Staten-leden, waarin die der Korfbalvereeniging „Watervliet" al een zeer groot aandeel hadden. Steeds weer blijkt, dat wat Hoogoven- Staten onderneemt, goed is georganiseerd. Dit behoeft geen verwondering te wekken, daar de buitengewone medewerking welke van vele zijden wordt verkregen en de voorafgaande studies dit mogelijk maken, mede door een enthousiasme, dat de uitvoe renden bezielt. Hiervan was de Staten-voorzitter, de heer drs. A. Demmers in zijn opening overtuigd en vooral het echtpaar Velthuys werd dank gebracht. Spr. apprecieerde de welwillend heid, waardoor de uitvoering tot stand kon komen. Op origineele wijze was het motto van den avond uitgebeeld, waarbij de heer R. Velthuys in zijn keurig gebouwde cel als omroeper fungeerde. De Watervliet-cavalerie opende het pro gramma met een voor de Staten propagan distisch lied. De vermakelijke geschiedenis in het liefdesdrama tusscihen Pyremus en Tisby, vond mede door de leuke aanklee ding der uitvoerenden, grooten bijval. De Staten bleken ook de beschikking te hebben over een nieuwe aanwinst, welke op keu rige wijze, beschaafd en met een goede mi- crofoonstem, enkele levensliedjes zong. Liedjes en verhalen bij het kampvuur, waarbij de gitaar en mondaccordeon goede diénsten bewezen, wercen eveneens ge apprecieerd, evenals de bijzonder interes sante oude boerendansen in passend cos- tuum. Ter gelegenheid van het derde lustrum bracht een koortje onder leiding van den heer Leo Pielage het nieuwste Statenclub- lied ten gehoore. Ongetwijfeld hadden de Berry's, gitaristen met eigen liedjes en muziek, wel het grootste succes van den avond. Vooral „Tijdbeeld" van R. Velthuys oogstte een uitbundig applaus. De Crinoline bracht in keurige uitvoering het Staten-leven weer onder de aandacht, gevolgd door een drietal black-outs, ge bracht door Watervlieters, welke veel hila riteit verwekten. Een mooie uitvoering van een feeëndans met rhythmiek door een achttal S.S.H.- leden trok groote belangstelling en tenslotte waren het weer de Berry's, die de vele aan wezigen bezighielden. Het vlotte programma van dezen avond liep voor allen te vroeg ten einde toen een koor van Watervlieters het slotlied deed hooren. Verduisteren: van 17.30 tot 8.30 uur 28 Jan.: zon op 8.30, onder 17.16 uur maan op 10.16, onder 21.17 uur I.E.V. blijft actief. Het slagen der propagandabijeenkomst van de afdeeling athletiek der R.K. Sport- vereeniging „I.E.V." deed het bestuur be sluiten de leden der vereeniging wederom bijeen te brengen en wel Zaterdagavond te half acht in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Wijkerstraatweg. Thans zal de propaganda geheel I.E.V. omvatten, waartoe de geestelijk adviseur, kapelaan J. M- J. Keet zal spreken. Er zul len door enkele athleten oefeningen op het tooneel worden gedemonstreerd. BEVERWIJK Gouden echtpaar. Het echtpaar Duinv. d. Zon, wonende aan den Alkmaarscheweg 318, herdenkt op 1 Februari a.s. den dag, waarop vóór 50 jaar de stap in het huwelijksbootje werd gewaagd. De bruidegom aanschouwde op 2 Juli 1870 te Wijk aan Zee het levenslicht. Ook de bruid is in de badplaats geboren en wel op 25 November 1871. De nieuwe proeftuin. Met de verwezenlijking van de plannen van de stichting „Proeftuin" voor de Ken- nemer Duinstreek gaat het thans zeer snel den goeden kant op. De geheele tuin aan den Alkmaarscheweg is reeds diepgespit en zal door den Cultuur Technischen Dienst, in samenwerking met de Nederlandsche Heide Maatschappij worden gedraineerd, gedeelte lijk door middel van buizen en greppels. Het voornemen tot stichting van een perma nent gebouw met administratiekamer, schaftlokaal voor het personeel, bergplaats voor materialen, alsmede een afdeeling, waarin later het laboratorium zal worden ondergebracht, zal in verband met de tijds omstandigheden nog wel even op uitvoe ring moeten wachten. Zoolang niet tot het bouwen hiervan zal worden overgegaan, zal men zich trachten te behelpen met eenige kleinere gebouwtjes, afkomstig uit de volks tuintjes van Amsterdam. Ook zijn er po gingen aangewend om een smalspoor te verkrijgen. Over het teeltplan van 1944 is nog niets beslist, doch gedurende de maand Februari zullen alle aangesloten veilingen bijeen ge roepen worden. Op deze bijeenkomst zal de directeur, ir. A. W. v. d. Helm, zijn plannen voor 1944 uiteenzetten. Reeds is in principe besloten tot het plaatsen van heggen van klein zacht fruit, wat geheel in afwijking is met de in onze streek gebruikte elzenhagen. Eveneens heeft het bestuur reeds beslag kunnen leggen op 150 ramen platglas. Variétévoorstelling „Vreugde en Arbeid". Tijdens den bonten avond der Arbeidsge meenschap Vreugde en Arbeid, welke Woens dag in het Kennemer Theater werd gehouden, hebben vele Beverwijkers zich enkele uren kostelijk geamuseerd. Vooraf sprak een provinciaal vertegenwoor diger van het N.A.F. het welkomstwoord,waar na de talrijke artisten met tempo en bravour hun prestaties voor het voetlicht brachten. Met enkele forsche en warme melodieën maakte het accordeon-duo De Pico zijn entree. Hun muzikale vingervlugheid ging gepaard met zang en dans. De Flamingo's, twee jongemannen met een gitaar zongen vervolgens hun typische liedjes, waarbij ook het actueele onderwerp der ver duistering niet werd vergeten. Voorts demonstreerden de zusters Bosco en kele meters boven het tooneel hun stoute staaltjes van balanceerkunst met een rijwiel, dat verheven op twee ronde schijven was ge plaatst. Rudi West lanceerde geregeld zijn grappen, doch naast deze conference had zijn komisch optreden als de huisvader met de baby succes. De vroolijke buitelaars Flip en Flap bleken een attractie te zijn. Hun lenigheid had een verrassend effect en week af van het gebrui kelijke op dit gebied. Hoewel het uitgebreide programma over het algemeen een luchtig karakter droeg, kon toch mok de serieuze muziekliefhebber genieten o.a. van het optreden van een drietal cellisten. Voor de door hen gespeelde Berceuse van Godard bestond groote aandacht. Een dans van Chopin werd op keurige wijze uitgevoerd door het danstrio Gloria, Rey en Resco. Niet zonder verbazing konden de aanwezi gen verder de prestaties van Greta Boldini als „slangenmenseh" gadeslaan. Bij de lange reeks medewerkenden mag ook het Holborn-trio niet onvermeld blijven. Als acrobaten weerden zij zich kranig en ook hun muzikale klanken droegen bij tot het wel verdiende applaus. De muzikale begeleiding der diverse artisten was bij den heer Bert Klazema en zijn mannen in goede handen. Het orkest had dan ook een belangrijk aandeel in het welslagen der variété voorstelling. H. J. DE VRIES. WINKELIERSCOMBINATIE „PLAN WEST". Donderdag 27 Januari houdt de Winke lierscombinatie „Plan West'" haar jaarver gadering in het Witte Kruisgebouw. De agenda vermeldt o.m. een bestuursverkie zing wegens periodiek aftreden van de hee- ren E. van Rookhuizen, G. C. H. Tabak en E. Zijp. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Van 2 tot en met 8 Januari werden in Noord Holland 298 diphteriegevallen aangegeven, waarvan 121 in Amsterdam, 2 in Bloemendaal, 50 in Haarlem, 7 in Haarlemmermeer, 10 in Heemstede en 12 in Velsen. Voorts werden 189 gevallen van roodvonk aangegeven, waarvan 137 in Amsterdam, 1 in Aalsmeer, 2 in Bever wijk, 7 in Haarlem, 2 in Haarlemmermeer, 3 in Heemstede en 1 in Velsen. Verder kwamen in de provincie voor 28 gevallen van dysente rie, 2 gevallen van kinderverlamming, 1 geval van typhus en 1 geval van paratyphus. Woesteling stak twee menschen dood. Rechercheur schoot hem neer. In Kerkrade heeft zich een drama afgespeek dat thans reeds aan drie personen het leven heeft gekost, meldde de Limb. Koerier. Zekere P. B., die een verhouding had gehad met vrouw U. drong haar woning binnen. Hij bracht haar verschillende messteken toe, ten gevolge waarvan de vrouw bloedend in elkaar zakte. De dader heeft vervolgens zijn broer II. B. en diens vriend W., die de vrouw wilden gaan helpen, aangevallen. Hij bracht zijn broer niet minder dan 10 messteken toe en deze zakte op den weg bloedend in elkaar. W. werd ernstig aan den pols en aan het linkerbeen gewond. De dader begaf zich nu naar den mo len van Engelen, waarheen inmiddels zekere vrouw P. was gegaan, met de bedoeling, de politie telefonisch te waarschuwen. Ook deze vrouw heeft hij neergestoken. De molenaar nam de vlucht. Het dienstmeisje kwam, onbe wust van de gebeurtenissen, binnenloopen en kreeg twee vrij diepe steekwonden, een in de borst en een in den schouder. De dader begaf zich vervolgens naar de woning van de vrouw van zijn broer, die stervende op d enweg lag. Deze vrouw sprong uit angst voor haar zwager uit het raam. De dader heeft zich eerst schuil gehouden, maar is later naar een ziekenhuis gegaan, waar de gewonden verpleegd werden. Een rechercheur, die een der gewonden wilde spre ken. trof hem daar aan. Toen B. den politie man ook met het mes bedreigde, heeft deze den woesteling neergeschoten. DE NIEUWE SCHEERMESJES. Indertijd hebben alle mannelijke personen boven de 18 jaar een bon van de tabakskaart en vijf oude scheermesjes ingeleverd ter ver krijging van vijf nieuwe mesjes. Naar men de Haagsche Crt. van bevoegde zijde mededeelt, ligt 't niet in de bedoeling in de dagbladen bekend te maken, wanneer deze nieuwe mesjes te verkrijgen zijn. De winkeliers worden regel matig bevoorraad. Zoodra zij voldoende mes jes hebben, dienen zij hun klanten er van op de hoogte te stellen, dat de 5 nieuwe mesjes verkrijgbaar zijn. De prijs van de mesjes, die thans door de Ned. industrie vervaardigd worden, is 4Vï et; de scheermesjes, die de winkelier uit zijn voorraad zoo hij die nog heeft levert, mogen tegen den normalen prijs afgegeven worden. KAPELAAN STAAT TERECHT. De 33-jarige F. H. P. van der K„ kapelaan te Zwolle, vroeger te Renkum, stond terecht wegens het houden van een openbare inzame ling voor noodlijdende katholieke werkloozen te Renkum en het steunen van een verboden vereeniging, welke gemeld doel nastreefde. De Arnhemsche vrederechter veroordeelde hem tot 1 maand gevangenisstraf. Voor het Vrede gerechtshof verklaarde verdachte, dat als zijn aandeel kan worden beschouwd het beheeren der gelden, welke hem werden afgedragen. De bedoeling was hen te steunen, die in moeilijk heden zouden komen door de opheffing van het R.K. Werkliedenverbond. Hij betoogde, nimmer zelf gevraagd te hebben om een bij drage. De president merkte op, dat het beplei ten der wenschelijkheid van zulk een fonds reeds een voldoende vorm van vragen is. De procureur-generaal, mr. Van Vloten, meende dat ten onrechte gevangenisstraf is opgelegd. Van een misdrijf is hier geen sprake, wel van een overtreding. Ten aanzien van het steunen van een verboden vereeniging vroeg spr. vrijspraak. Verdachte heeft door de gel den te beheeren echter medegedaan aan de inzameling. Dit is een ernstige fout. Daarom vroeg spr. 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. Op 4 Februari zal het Hof arrest wijzen. GEVAARLIJKE COCKTAILS. Het was de Ossche politie ter oore gekomen dat in een café in deze plaats minderwaardige alcohol werd geschonken. Bij onderzoek bleek, dat in het café „cocktails" werden geschon ken, bestaande uit bier, waarbij een scheut methyl-alcohol was gevoegd. De politie heeft de methyl-alcohol in beslag genomen. Tevens bleek dat in het café allerlei bonnentransacties werden afgedaan, in verband waarmede de caféhoudster en enkele bezoekers in arrest zijn gesteld. PREMIE VOOR LAND- EN TUINBOUW- ONGEV ALLEN VERZEKERING VERHOOGD Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken is voor de bij de Raden van Arbeid aangesloten werk gevers het premietarief der land- en tuinbouw ongevallenverzekering met ingang van 1 Juli 1943 met 10 pCt. verhoogd. Dit brengt met zich mede, dat reeds over het tweede halfjaar van 1943 de premie voor deze verzekering zal wor den berekend naar een tarief, waarbij deze premie per 1000 uitbetaald loon en per een heid van gevarencijfer niet meer 0.90 zal bedragen, doch 1. Burgerlijke Stand. HAARLEM 26 Januari 1944. BEVALLEN: 23 Jan.. J C. Schreurs—Terpoor- ten, z.; 24 Jan., C. M. Doesburg—Knape, d.; 25 Jan., C. Heijmel—Vos, z.; M. Sluizeman—Ver-, weij, z.; N FlipsenBakker, z.; A. M. P. Beau fort— Boode, d.; G. Stui—Schipper, d.; G. van Geestvan Dorp, z.; L. KolHommels, z.; J. C. v. RavesteinStevenhagen, z.; 26 Jan., C. Geu- kersRobbers, z.; M. H. BlokkerKensen, d. OVERLEDEN: 23 Jan., J. Smit—Hofman. 73 j., Borskistraat; 24 Jan., L. Treffers, 66 j., Schalk- wijkerweg; A. C. van der FangeVroom, 62 j., Prinsen Bolwerk; 25 Jan., C, P. van der Stadt Strijbis, 50 j., Kleine Houtstraat; C. M. Bosgie- ter, 48 j., Hazepaterslaan; H. H. M. M., 3 d.. z« v. H. H. Veltkamp, Ramplaan; D. M. van den Bos, 63 j., Saenredamstraat; S. J. M., 2 mnd., d. v. H. T. v. d. Klugt, Kamperlaan. ONDERTROUWD: 26 Jan.. J. A. Damveld en M. E. van Beusekom; J. G. John en R. M. Misset; L. A. de Groot en H. D. Vos; J. Hofman en P. G. S. Hoogerhuis; L. W. Buiis en W. H. van kessel; J. H. Bartman en A. Körnmann; D. Binkhorst en J. M. Bitterlich; R. H. B. Taverne en W,. G. de Hon; W. Hoogland en J. Janssens; D. H. Hom burg en G. M. Nijssen; N. W. Natte ën A. G. Kuijper; P. Booij en K. de Boer; L. Biesbrouck en W. M. Paardekooper; P. H. A. Vogelsang en E. C. J, Jonkheer.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3