Haarlemsche Courant Nationaal-soc. gemeenschap centrum van elk Europeesch zelfbehoud. Sterke Sowjetstrijdkrachten ingesloten bij Pogrebisjtsje. REDE VAN HITLER Nieuwsblad voor Noord-Holland Het gaat niet meer om behoud of herstel van evenwicht van krachten, maar om redding of ondergang van Europeesche cultuur. Elf jaar na het over nemen van de macht, Berlijn en Frankfurt a. Main geteisterd. 289e Jaargang- No. 25 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10124, Redactie 10600 Postgiro 134953 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein SJ. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Maandag 31 Januari 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: z. B. Spaarne 12. Tel. 12711 Kantoor iJmuiden: Kembrandtlaan 58, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 De Führer heeft naar aanleiding van den elfden verjaardag van het overnemen van de macht uit zijn hoofdkwartier de vol gende rede voor het Duitsche volk uitge sproken: In het vijfde jaar van den grootsten oorlog kunnen niemand meer de oorzaken en dus de zin en het doel van dezen wereldstrijd ondui delijk zijn. Want de tijd, dat het nog den schijn kon hebben, als ging het ook bij dezen strijd slechts om een van de, door Engeland telkens weder aangewakkerde Europeesche conflicten, om het continent onmachtig te maken het evenwicht der krachten te handhaven ten gun ste van het Britsche Empire, is lang voorbij. Wat sedert 1936 te Londen stelselmatig tot den oorlog hitste, is thans van drijver gedrevene geworden. De geesten, waarvan zij zich vol gens oud Britsch gebruik ook ditmaal dachten te bedienen, zijn hun als meesters zelf óver het hoofd gegroeid. Onverschillig, hoe deze strijd ook zou afloopen: Engeland heeft zijn rol op. het continent definitief uitgespeeld. De vraag is niet meer, of in den tegenwoordigen oorlog het oude evenwicht der krachten be houden of hersteld wordt, doch zij luidt thans: wie zal aan het eind van dezen strijd de over wegende mogendheid zijn. Of de Europeesche volkenfamilie, vertegenwoordigd door haar sterksten staat of de bolsjewistische kolos. Het eerste geval is echter slechts denkbaar, wan neer Duitschland dezen oorlog, die niet slechts een strijd voor dit land zelf, doch voor geheel Europa is, wint. In 't tweede geval zou Sovjet- Rusland overwinnaar zijn. De door bepaalde Engelsche bladen uitgestrooide opmerkingen, dat Sovjet-Rusland na eventueel Duitschland te hebben overwonnen, geen aanleiding meer zóu hebben verder in Europa door te dringen en derhalve zich eenvoudig tevreden zou stel len met de opvoeding, d.w.z. uitroeiing van het Duitsche volk, is een evenzeer voor Europee sche domkoppen berekende joodsche veronder stelling, als de andere, dat eer deze oorlog nog zal zijn afgeloopen, Engeland toch onmiddellijk de leiding van den nieuwen strijd tegen Sovjet Rusland denkt over te nemen. Want, ten eerste zal zich de overwinnaar in deze worsteling der volken zijn doelstelling niet door Britsche dagbladschrijvers laten voor schrijven en ten tweede zou in het geval van de overwinning van het bolsjewisme de treu rige rest van Europa nog wel nauwelijks onder Engelsche leiding verder strijden tegen den dan Europa beheerschenden Europeesch-Azia- tischen kolos der Sovjet-Unie, te meer, waar de militaire vooruitzichten van een dergelijken strijd slechts door een volkomen leeghoofd als veelbelovend beschouwd kunnen worden. Bo vendien weet elke Europeaan, dat in een der gelijk geval de misschien tijdelijk overgeble ven kleine West-Europeesche statenrest slechts de eer zou hebben, evenals de Empire-troepen der Canadeezen, Australiërs, Nieuw-Zeelan- ders, Zuid-Afrikanen, enz. alleen den bloedi- gen last te dragen in den strijd voor het be houd van de Britsche heerschappij en het spa ren van eigen menschenlevens. Eén ding is derhalve heel zeker: In dezen strijd kan er slechts één overwinnaar zijn, en dat zal of Duitschland of Sovjet-Rusland zijn. De overwinning van Duitschland beteekent het behoud van Europa en de overwinning van Sovjet-Rusland zijn vernietiging. Dat is, zoo als gezegd, zoo duidelijk, dat in de eerste plaats ook elke niet geheel versufte Engelsch- man het precies behoorde te weten. Wanneer daar desondanks met echt Britsche huichelarij gedaan wordt als zou het ook anders kunnen zijn, dan hangt het slechts daarmede samen, dat de schuldige oorlogsmisdadigers te Londen geen mogelijkheid meer zien, waardoor zij zich uit hun eigen strikken zouden kunnen losma ken, en dat hun vooral de weg terug door hun joodsche lieden achter de schermen en aan stichters ook op binnenlandsch politiek terrein reeds is afgesneden. Het is derhalve voor Engeland en voor de Vereenigde Staten in het geheel niet meer de vraag of zij na dezen oorlog het bolsjewisme zelf willen of kunnen bestrij den. doch alleen nog de vraag of zij in staat zijn zich het bolsjewisme in de eigen landen van het lijf te houden. Wat Europa evenwel in de praktijk in het algemeen van Britsche beloften tot hulpverlee ning te verwachten heeft, wordt het treffendst bewezen door de Engelsch-Amerikaansche houding tegenover het lot van Polen, de Fin nen, de Baltische staten, alsmede van gansch Zuid-Oost Europa. Met de gewetenlooze be lofte eener garantie, dat zij Polen wilden helpen, heeft men dezen staat eens opgehitst tot den oorlog tegen Duitschland. Met de leugenachtige bewering andere staten tegen Duitschland in bescherming te moeten nemen, heeft men hun pacten van bijstand opgelegd, en nu worden onder even leugenachtige fra- zen al deze landen thans aan hun lot overge laten en opgeofferd. 7ij moeten echter worden prijsgegeven, niet omdat wellicht elke individueele Engelschman dat wil, maar omdat Engeland niet in staat is ingeval eener overwinning van 't bolsjewisme deze ontwikkeling te verhinderen. Ja, dat niet alleen. Omdat zij niet eens in staat zijn tegen over hun eigen door het bolsjewisme verpeste oppositie een andere politiek te vertegenwoor digen, laat staan met succes uit te voeren. Overigens zal elke staat, die zich zooals En geland eerst aan het jodendom heeft overge leverd, vroeg of laat aan deza pest ten onder gaan, tenzij hij op het laatste oogenblik nog irermant en met geweld deze bacteriën uit zijn lichaam verwijdert. De meening, als zou men tot een vreedzame samenleving of zelfs tot een nivelleering der eigen belangen met die der fermenten van deze volksvernielende kracht kunnen komen, staat gelijk met te hopen, dat het menschelijk lichaam in staat zou zijn zich op den duur aan te passen aan pestbacillen. Het doel: Europa. De vraag der redding van de Europeesche Staten en daarmede der redding van Europa is derhalve een vraag, die uitsluitend beslist wordt door het Nationaai-socialistische Duit sche volk en zijn weermacht en de daarmede verbonden staten. Wanneer echter Duitschland zou ineenstor ten, zou geen andere staat in Europa doeltref fend tegenstand kunnen bieden aan de nieuwe invasie der Hunnen. En dat weet men ook in het Kremlin. Derhalve zou ingeval eener over winning van Moskou reeds uit voorzorg voor de toekomst het lot der Duitsche natie de volledige uitroeiing door het bolsjewisme zijn. En dit doel is ook de openlijk toegegeven be doeling van het internationale jodendom. Het komt er daarbij niet op aan of de joodsche „Dapper zijn, nog even je tanden op eikaar." Die woorden, in je eigen landstaal tot je gesproken, duizenden kilometers van je ge boortegrond, terwijl je daar ergens in een veldalazaret ligt, die woorden halen je er bovenop! Die woorden doen je beseffen, dat er naast de vele en goede kameraden, die met je zijn opgetrokken tegen het bolsjewisti sche gevaar, voor een veilig Europa, óók meegekomen zijn: dappere jonge meisjes uit je eigen land. Wil je een derzulken zijn, zoo meld je dan voor de opleiding tot pleegzuster bij het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. „ONVERWACHTE ILLEGALE MEDESTRIJDERS". Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 18.45 uur over Hilversum I over „Onver wachte illegale medestrijders". voorvechters van dit doel in Engeland of in Amerika zitten, of zij in de verschillende sta ten van Europa rondzwerven, of dat zij in hun centrale te Moskou de lakens uitdeelen. Het is ook onverschillig of Europeesche of buiten- Europeesche staatslieden deze feiten inzien of willen loochenen, en het is pas goed van geen beteekenis of men in het eene of andere land gelooft door onderdanig vleien de zelfgekweek te joodsche bacteriën wellicht van haar gif te kunnen ontdoen. Vervolgtop pag. 2 Krachtige aanvallen bij Kertsj en ten Z.W. van Tsjerkassy afgeslagen. Zware gevechten bij Belaja Zerkof. Nog steeds harde afweerstrijd bij llmenmeer en Leningrad. Voor Italië's Westkust 5 torpedojagers en 12 andere vaartuigen in den grond geboord. Het Duitsche weermachtbericht van Za terdag luidde: Bij Kertsj en ten Zuidwesten van Tsjerkassy werden sterke vijandelijke aanvallen afgeslagen. In een penetra- tieplek wordt nog verbitterd gestreden. Terwijl ten Oosten van Belaja Zerkof vrij sterke vijandelijke aanvallen wer den afgeslagen, zijn ten Zuid-Oosten van de stad zware gevechten met op dringende vijandelijke gevechtsgroepen gaande .Ten Zuiden van Pogrebitsjtsje hadden onze aanvallen opnieuw goed succes. Vrij sterke vijandelijke strijdkrachten werden vernietigd en in den sector van één legercorps werden 73 Sovjet pantserwagens en 64 stukken geschut vernield of buitge maakt. De Oberjager Butz van een regiment jagers schoot hier op 26 Januari met zijn stuk geschut tien vijandelijke pantserwa gens stuk. Ten Westen van Polonnoje wierp een pantserdivisie de opgedrongen bolsjewisten in een tegenaanval terug en heroverde een belangrijke plaats. Tusschen Pripjet en Berezina sloegen onze troepen herhaalde aanvallen der bols jewisten in zware gevechten af. Ten Noord westen van het llmenmeer en in het gebied ten Zuiden van Leningrad leverden onze di visies nog steeds zware afweergevechten met ver overmachtige vijandelijke strijd krachten. Bij een volgens de plannen terug schuiven van onze linies werden de plaatsen Lossno en Gatsjina opgegeven. Sedert het begin van den winterslag voor Leningrad werden in dezen frontsector vol gens de tot dusver ontvangen berichten 510 vijandelijke pantserwagens vernietigd. De Rijnsch-Westfaalsche 126ste divisie infan terie heeft zich onder bevel van kolonel Fi scher bij deze gevechten bijzonder onder scheiden. Aan het Oostelijke front werden Vrijdag in totaal 223 vijandelijke pantser wagens vernietigd. In den Westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front viel de- vijand ten Noordoosten van Castelforte na he vige voorbereiding door de artillerie aan. In zware heen en weergolvende gevechten slaagde hij er in de Monte Rotonde te veroveren. Herhaalde aan vallen verder Noordoostelijk en in den sector van S. Elia werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Ook verscheidene aanvallen, die de vijand van het landingshoofd vpn Net- tuno uit met steun van pantserwagens ondernam, bleven zonder succes. Voor Anzio bestookten Duitsche slagvlieg tuigen de vijandelijke transportvloot als mede nieuwe ontschepingen van den vijand. Vier vrachtschepen met 14.000 brt. en drie vrij groote landingsvaartuigen werden deels zwaar beschadigd. Op de haveninstallaties en concentraties van landingsbooten werden voltreffers geplaatst. In de vroege morgenuren van 29 Januari zetten Britsche terreurvliegtuigen hun zware aanvallen op de Duitsche hoofdstad voort. Talrijke vijandelijke vliegtuigen wierpen onder bescherming van de wolken een groot aantal mijnen, brisant-, brand en fosforbrandbommen neer. In verschillen de deelen der stad werd schade aangericht. Getroffen werden opnieuw vooral woon wijken. kerken, ziekenhuizen en cultuur monumenten, De bevolking leed verliezen. Volgens de tot dusver ontvangen niet volle dige berichten werden 43 vijandelijke bom menwerpers neergeschoten. Het aantal der in den nacht van 27 op 28 Januari neerge schoten vijandelijke vliegtuigen is tot 32 gestegen. Zoodoende heeft de vijand bij zijn beide laatste aanvallen op Berlijn ten min ste 75 viermotorige bommenwerpers verlo ren. Bovendien werden boven de bezette ge bieden in het Westen nog negen vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben Vrijdag nacht doelen in Zuid-Oost-Engeland aan gevallen. Het Duitsche weermachtbericht van Zon dag luidt als volgt: Ten Noordwesten van Kirowograd, ten Zuidwesten van Tsjerkassy en in het gebied ten Oosten en ten Zuidoosten van Belaja Zerkow zijn onze troepen in zwaren afweer strijd verwikkeld met krachtige vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrachten. Ter wijl den bolsjewisten in enkele sectoren pe netraties gelukten, mislukten hun aanvallen aan het overige front met groote verliezen. In het verloop van onze tegenaanval len werden in het gebied ten Zuiden van Pogrebitsjtsje sterke vijandelijke strijdkrachten ingesloten. Zij gaan na het afweren van herhaalde ontlastings- aanvallen en uitvalspogingen haar ver nietiging tegemoet. Kanonniers van het Oostelijk front. Op practische wijze hebben zij met behulp van strookun tentlinnen het huisves tingsprobleem in hun vuurstelling opge lost. Een bunkerkacheltje zorgt voor een eenigszins dragelijke temperatuur. (PK Kripgans Atl/H P. c) Tijdens verdere aanvallen van onze pant serformaties ten Westen van Polonnoje werden verscheidene plaatsen heroverd. De vijand leed ook hier groote verliezen. In deze gevechten vond aan het hoofd van zijn divisie de enkele dagen geleden door den Führer met de hoogste onderscheiding voor dapperheid beloonde commandant van een pantserdivisie, generaal-majoor Schulz, den heldendood. Met hem verliest het leger een van zijn beste officieren, het pantser wapen een voorbeeldigen commandant. In het gebied ten Westen van Nowograd- Wolynsk leefde de gevechtsactiviteit weer op. Aanvallen der bolsjewisten werden af geslagen. Tusschen Pripjet en Beresina mislukten alle pogingen der bolsjewisten een penetra tie der laatste gevechtsdagen te vergrooten. Ten Noorden van Newel stortten plaatse lijke aanvallen der bolsjewisten ineen. De bij Nowo-Mssokolniki vooruitspringende bocht van het front werd naar een voorbe reide stelling teruggetrokken. Tusschen het llmenmeer en de Finsche Golf sloegen onze troepen op verscheidene plaatsen krachtige vijandelijke aanvallen af. Daartusschen zijn zware gevechten gaande met de verder naar het Westen en Zuiden oprukkende bolsjewisten. Aan het Zuid-Italiaansche front ging de vijand in den sector Minturo-Castelforte en ten Noordwesten van San Elia na hevige voorbereiding door artillerie over een breed front opnieuw tot den aanval over. In zware heen en weer golvende gevechten ging de Monte Juga verloren, doch werd door onze troepen na verbitterde gevechten op korten afstand hernomen. In de andere sectoren van het front werd de vijand in harde ge vechten bloedig afgeslagen. Op het bruggehoofd van Nettuno nam de vijand ook Zaterdag een afwachtende hou ding aan en viel hij slechts op een plaats ter sterkte van een bataljon zonder succes aan. Tijdens succesvolle eigen operaties van stoottroepen werden gevangenen binnenge bracht. De luchtmacht viel ook den 29sten Januari vijandelijke schepen voor Nettuno aan en bracht een torpedojager en twee vrachtschepen met een gezamenlijken in houd van 14.000 brt. tot zinken. Vier vracht schepen van tezamen 28.000 brt. alsmede een landingsschip werden beschadigd. Aldus heeft de Duitsche luchtmacht sedert den 22sten Januari bij het be strijden van de vijandelijke landings- vloot vijf torpedojagers, vijf vracht schepen van tezamen 27.000 brt. en ze ven landingsvaartuigen van tezamen 14.000 brt. tot zinken gebracht. Drie kruisers, zes torpedojagers, 41 vrachtschepen van tezamen 201.000 brt. als mede 18 landingsvaartuigen werden bescha digd. Het is aan te nemen, dat een deel van deze schepen vernietigd is. Beschermingsvaartuigen van een Duitsch convooi weerden in het Kanaal verschei dene zonder succes gebleven aanvallen van Britsche motortorpedobooten af en schoten een van de booten in brand. Formaties Amerikaansche bommenwer pers andernamen den 29sten Januari een terreuraanval op de stad Frankfurt am Main. Door het werpen van talrijke mijnen, brisant- en brandbommen werden zware schade en branden in verscheidene deelen van de stad, in het bijzonder in de binnen stad veroorzaakt en onvervangbare cultuur monumenten vernietigd. De bevolking leed verliezen. Volgens tot nu toe beschikbare rap porten werden hier en boven de bezette gebieden in het Westen 61 vijandelijke vliegtuigen, meerendeels viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. Eenige Britsche storingsvliegtuigen wierpen Zaterdagmiddag bonnen op Westduitsch gebied. Krachtige formaties der Duitsche lucht macht vielen in de late avonduren van Za terdag opnieuw Londen aan. In het stedelijk gebied werden groote branden en ontplof fingen waargenomen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1