Rede van Hitler. „Het lot van Europa is samengegroeid met dat van Duitschland." ona .RONAt Vervolg van pao 1 Wanneer Duitschland niet zou overwin nen, zou het lot der Noord-, Midden- en Zuid-Europeesche staten in enkele maan den tijds beslist zijn. Het Westen zou ech ter binnen zeer korten termijn volgen.Tien jaren later zou het oudste continent der beschaving de kenmerken van zijn leven hebben verloren. Het ons allen zoo dierbaar geworden beeld eener meer dan 2500-jarige geestelijke en materieele ontwikkeling zou zijn weggevaagd, volken als dragers van deze cultuur, hun ver tegenwoordigers van de geestelijke leiding der naties zouden echter ergens in de wouden of moerassen van Siberië van ellende omkomen, voorzoover zij niet door een schot in den nek reeds aan hun eind gekomen zouden zijn. Sinds 30 Januari 1933. De vernielende joodsche Ahasverus echter zou dan in een tweede triomfeerend poerim feest zijn vreugde kunnen uiten over de ver woesting van Europa. Dat echter het Duitsche volk thans in staat is dezen beslissenden strijd te voeren voor zijn behoud en het behoud van het geheele Europeesche continent, dankt het aan die Genadigde Leiding Gods, die na een langen strijd om de macht, thans elf jaar ge leden, het Nationaal-socialisme het doel liet bereiken. Zonder den dertigsten Januari 1933 en zonder de Nationaal-socialistische revolutie zonder haar geweldigen innerlijken arbeid van zuivering en opbouw, zou er thans geen factor in Europa zijn, die bij machte zou zijn het hoofd te bieden aan den bolsjewistischen kolo^ want het toenmalige Duitschland was zelf zoo ziek en door de toenemende joodsche infectie zoo verzwakt, dat het nauwelijks eraan kon denken het bolsjewistische gevaar in eigen boezem onder de knie te krijgen, laat staan dat het naar buiten toe zich tegen dit gevaar kon verweren. De economische ineenstorting, die precies zoo als in de andere landen door het joden dom was veroorzaakt, het werkloos maken van talrijke millioenen Duitsche menschen, de vernietiging van het hoerendom, de verwoes ting van ambacht en industrie, dit alles gold slechts de stelselmatige voorbereiding van de innerlijke ineenstorting. Deze werd onder steund door de handhaving van een zinloos geworden klassenstaat, die er nog slechts toe kon dienen het verstand van de breede massa om te zetten in haat, om haar zoo als stuurloos instrument te kunnen gebruiken voor de bolsjewistische revolutie. Door den proletari schen slaaf te mobiliseeren, hoopte men hem na de vernietiging van de nationale intelli gentie pas goed te kunnen verlagen tot den definitieven koelie. Maar zelfs indien dit pro ces der bolsjewistische revolte in Duitschland zeif niet tot het volledige resultaat geleid zou hebben, dan zou toch de staat in zijn demo cratische inrichting van Weimar slechts een belachelijke, hulpelooze verschijning geweest zijn tegenover de groote, wereldpolitieke taken van het heden. De opbouw. Om op dit conflict te zijn voorbereid moes ten derhalve niet alleen machtskwesties opge lost worden, doch in de eerste plaats maat schappelijke en economische aangelegenheden. Doordat het Nationaal-socialisme elf jaar geleden terstond een begin heeft gemaakt met de uitvoering van zijn program is het hem nog juist op tijd gelukt den staat op te richten, die niet alleen wat zijn kracht in het binnenland betreft, doch ook wat zijn macht naar buiten betreft, in staat is de Europeesche zending te vervullen, die eens in de oudheid Griekenland op zich genomen heeft tegen de Perzen, Rome te gen de Carthagers en in later eeuwen het Avondland eindelijk tegen de invasies van het Oosten. In het jaar 1933 waren derhalve naast vele andere, vier groote opdrachten aan ons gesteld vnn welker oplossing niet alleen de toekomst v.m Duitschland doch de redding van Europa, ja wellicht van de geheele menschelijke be schaving afhing. 1. Het rijk moest door de oplossing der sociale kwesties weer den verloren geganen innerlijken maatschappelijken vrede krijgen, d. w.z. de elementen der klassensplitsing in bour geoisie en proletariaat dienden in al hun tal rijke vormen van verschijning te worden weg genomen en in plaats daarvan diende één volks gemeenschap te worden gezet. Het beroep op het verstand diende te worden aangevuld door het meedoogenloos uit den weg ruimen van de elementen in alle kampen, die op kwaadaar dige wijze verzet aanteekenden. 2. De sociaal-politieke eenwording van het volk moest door de nationaal-politieke eenwor ding worden aangevuld, d.w.z. in de plaats van het niet alleen politiek maar ook als staat verscheurde lichaam van het rijk moest de Nationaal-socialistische eenheidsstaat treden en wel in een constructie en met een leiding, die geschikt konden zijn om ook aan de zwaar ste aanvallen en beproevingen van de toe komst doeltreffend het hoofd te bieden en 6tand te houden. 3. De door het volk en de politiek ge schraagde eenheidsstaat had tot taak terstond die weermacht te scheppen, die in haar gees telijke oriënteering, haar moreele houding, haar numerieke sterkte en in haar materieele b'wapening als instrument voldoende kon zijn om de taak van zelfbehoud op zich te nemen. Nadat de overige wereld alle Duit sche aanbiedingen eener beperking van de bewapening van de hand had gewezen, moest Duitschland zijn eigen bewapening dienover eenkomstig organiseeren. 4. Om in het algemeen met kans op succes zijn bestaan in Europa te kunnen handhaven was de aaneensluiting noodig van al die landen, die door Duitschers bewoond worden of gebieden zijn, welke meer dan duizend jaar van het Duitsche rijk deel hebben uitge maakt en die wat het volk betreft en in economisch opzicht onontbeerlijk zijn voor Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem (afw.), Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Hstede. Buitenland: J. C. van der Laag. H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. het behoud van het rijk, d.w.z. voor zijn poli tieke en militaire verdediging. Immum tegen bolsjewisme. Alleen de oplossing van al deze taken kon een staat te voorschijn roepen, die toen in nerlijk en uiterlijk bij machte was den strijd te voeren voor de verdediging van zichzelf en voor het behoud van de Europeesche volkenfamilies. Toen elf jaar geleden de nationaal-socialis tische beweging na een langdurigen, wettigen strijd de macht in den staat verkregen had, waren stellig ruimschoots de voorwaarden geschapen voor de succesvolle vervulling van deze taak. De Duitsche volksgemeenschap had in de beweging-zelf haar belichaming gevonden. Derhalve heeft niet de staat de beweging in den loop van de volgende jaren gevormd, doch de beweging vormde de staat. Wat er. nu voor grootsch sinds dien tijd is gepresteerd, aan den top van alle daden der nationaal-socialistische revolutie staat zonder twijfel de opbouw van de Duitsche volksge meenschap, de even behoedzame als volhar dende omzetting van den vrwegeren klassen- staat tot een nieuw sociaal organisme als volksstaat. Want daardoor alleen is het Duit sche rijk immuun geworden tegenover alle bolsjewistische infectiepogingen. Dat in dezen staat thans elke jonge Duitscher zonder aan zien van zijn geboorte, van zijn afkomst, zijn vermogen, de positie van zijn ouders, hun zoo genaamd beschavingspeil, enz., alleen volgens eigen verdiensten alles kan worden, is een der beslissendste daden van de nationaal- socialistische revolutie. Op hoe snelle wijze zich deze socialistische opbouw van ons volkslichaam voltrekt, wordt het sterkste bewezen thans in den oorlog. Want ook de weermacht is nu opgenomen in het kader van deze ontwikkeling. Meer dan zestig procent van het jonge officierskorps komt voort uit de rangen van de manschap pen en slaat daarmede de brug naar honderd duizenden arbeiders en boeren of leden van den kleinen middenstand. Het zal eens in de geschiedenis als een der grootste prestaties worden opgeteekend, dat het daarbij in dezen grooten staat is gelukt een socialistische revolutie te beginnen en uit te voeren, die zonder eenige vernietiging van nationaal be zit en zonder eenige beperking in de schep pende kracht der oude standen, niettemin de volledige gelijkstelling van allen heeft be reikt. Deze ontwikkeling zal het nationaal socialisme in onwrikbare vastberadenheid en consequentie voortzetten. Het zal daarmee ook aan het internationale jodendom alle aanknoopingspunten voor een innerlijke uit holling van ons volkslichaam ontnemen. De nationaal-socialistische gemeenschap kan der halve reeds thans beschouwd worden als het onaantastbare centrum van elk Europeesch zelfbehoud. Want alleen de staat, die in zijn eigen bin nenste volkomen vrij is van onsociale infec tiehaarden, kan aan het bolsjewisme met zekerheid ook naar buiten het hoofd bieden. Het jodendom zelf heeft in ons groote rijk alle macht verloren. Doordat het den oorlog tegen het nationaal-socialistische Duitschland op zijn geweten heeft, zal het medehelpen de denkbeelden der nationaal-socialistische revo lutie te verspreiden en de elementen van een wetenschappelijk inzicht en een zakelijke op lossing van deze kwestie ook anderen naties nader te brengen. De wereldoorlog van het jaar 1939 zal eens in de geschiedenis worden opgetee kend als een reusachtige herhaling van het proces tegen de partij in het jaar 1924. Evenals toentertijd deze aanval, die werd ondernomen om de beweging te vernietigen, de denkbeelden van de beweging als met het geweld eener exposie over gansch Duitsch land deed verspreiden, zoo zal deze strijd aan de volken binnen enkele jaren de oogen openen over de jodenkwestie en hun het nationaal-socialistische antwoord en de maat tegelen om het uit den weg te ruimen, even navolgingswaardig als vanzelfsprekend doen toeschijnen. Nu dezen oorlog. De grootheid van het wereldhistorische conflict zal daarbij de oogen en het ver stand der naties scholen voor het denken en handelen in zulke geweldige historische afmetingen. Uit de milioenen soldaten en krijsgevangenen groeien eens millioenen propagandisten voor dit inzicht. Dat de nationaal-socialistische revlutie bovendien in innerlijke organisatie, econo misch en potentieel het Duitsche volk de wapens tot zelfbehoud gegeven heeft, kan door niets krachtiger bewezen worden dan door den reusachtigen strijd die thans sinds vijf jaren woedt. Deze worsteling kan daarbij geen ander verloop nemen als tot dusver nog elke andere groote oorlog op deze aarde ge nomen heeft. Het op en neer gaan der ge beurtenissen kan derhalve alleen hem ter neerdrukken, die historisch noch heeft leeren zien noch denken. De weg van de visie van den halfblinden soldaat van het jaar 1918 tot aan de realiteit van den nationaal-socialistlschen staat in het jaar 1944, was geweldiger en stellig moeilijker dan de weg van het rijk van heden naar de definitieve overwinning. Dat aan het einde van dezen strijd even wel de overwinning van Duitschland en daar mede van Europa zal staan op zijn Westelijke en Oostelijke misdadige aanvallers, is voor eiken nationaal-socialist niet alleen de uiting van zijn geloof, doch als afsluiting van den geheelen tot dusver gevoerden strijd een innerlijke zekerheid. De garanten voor deze overwinning zijn niet alleen de soldaten aan het front, doch ook de strijders in het vaderland. Zooals het nationaal-socialisme uit den eersten wereld oorlog geboren werd, zoo zal het in den twee den zijn Uiterste kracht en versterking krijgen Hoe het ook mag zijn, ten slotte zal het vaderland toch nooit wanhopen, want het weet om zijn lot te strijden en ziet zijn zonen voor zich vechten aan de fronten. Het front zal nooit versagen, doch ook na de moeilijkste dagen weer tot zichzelf komen, want in zijn hand is niet alleen de arbeidende, doch ook de niet minder dapper strijdende „Heimat" gelegd, dan het zelf gedwongen is te doen. De poging van onze vijanden, het Duit sche volk en het rijk door brisant- en brandbommen tot ineenstorting te bren gen, zal volk en rijk ten slotte steeds meer Dienstleiter Ritterbuseh en Van Geelkerken spraken in Eindhoven. Van de bijeenkomsten, in verschillende plaat sen van ons land gehouden ter herdenking der machtsovername, was de belangrijkste die in het Philips-ontspanningsgebouw te Eindhoven. De plaatsvervanger van den Leider, Van Geelkerken, en Dienstleiter W. Ritterbuseh hebbert daar het woord gevoerd. Beide sprekers schilderden het groote werk, dat Adolf Hitler tot stand brengt. Daarin is het feit der machtsovername geen hoogtepunt en nog minder een rustpunt. Het Duitsche volk, dat voordien geen orga nisch geleide gemeenschap was, doch-een ver zameling van elkaar wederstrevende groepee ringen zonder eenheid van wil en geest, heeft hij door zijn partij van de nationaal-socialis tische idee weten te doordringen. Bezield als het was door een hevig verlan gen naar eenheid moest het in en met zichzelf strijden om den grondslag voor zijn toekomst. Toen het bewustzijn daarvan was gewekt heeft de Führer de krachten weten vrij te maken voor een geweldig werk van socialistischen op bouw. Een onbluschbare drang om dit socia lisme vorm te geven binnen de landsgrenzen en ook elders, is steeds de politieke drijfveer geweest voor het Duitsche volk. Het was deze socialistische opbouwarbeid, welken de vijanden hebben willeM fnuiken. Want hun volken mochten onder geen beding kunnen opzien naar een maatschappij, welke een waarlijk socialisme had kunnen verwer kelijken. De dag der machtsovername is niet louter een mijlpaal. Elf jaren zijn verloopen en in deze betrekkelijk korte spanne tijds heeft zich in razend tempo een groot stuk geschiedenis voltrokken. Dienstleiter Ritterbuseh legde er den nadruk op, dat in deze jaren het lot van de germaan- sche volkeren, ja van geheel Europa vervloch ten en samengegroeid is met dat van Duitsch land. Dat moeten wij ons iedere minuut voor oogen houden, zoo zeide hij en daaruit de kracht en den wil putten tot gemeenschappe lijke verdediging en gemeenschappelijk be houd. Uit dit besef van ons gemeenschappelijk lot is ook de verbondenheid gegroeid met de kameraden van de N.S.B. Wij moeten deze lotsgemeenschap erkennen of we willen of niet. Daaraan tegemoet komen beteekent niet het aanvaarden van een kunstmatige construc tie, maar een weder laten ontwaken van ons diepste wezen. Van Geelkerken bracht in het bijzonder de gelukwenschen over van de Nederlandsche kameraden. In trouwe verbondenheid staan zij naast hun Duitsche kameraden. De duizenden aan de fronten en de gevallenen geven hun het recht dezen dag mede te gedenken. De verstreken elf jaren hebben aangetoond, dat een volk, dat niet berust in zijn lot, maar strijden wil, niet behoeft onder te gaan. De zelfde wil bezielt de leden der N.S.B., omdat zij weten, waarom het gaat. Wanneer men thans meent met bombardementen de hoofden en harten en wellicht straks ook de kusten stormrijp te kunnen maken, hoopte spr., dat de N.S.B.'ers bij een eventueele invasie in ons volk zullen staan als mannen, die geloof en hoop hebben. Geen somberheid is er bij ons, zoo verzekerde spr., doch verbetenheid tot het uiterste, tot het laatste Zoowel Dienstleiter Ritterbuseh als Van Geelkerken schetsten in hun rede den machti gen indruk, dien de Führer op hen gemaakt had, toen zij hem twee maanden geleden in zijn hoofdkwartier mochten bezoeken. De aan wezigen legden hem opnieuw plechtig de ge lofte van trouw af, waarna de bijeenkomst met het zingen van de strijdliederen der partij, van het „Mijn schildt ende betrouwen.en met den afmarsch der vaandels werd besloten. ALLE SCHILDERIJENHANDELAREN MOETEN ZIJN AANGESLOTEN BIJ DE KULTUURKAMER. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft in het bekende proefproces uitgemaakt, dat alle ver- köopers van schilderijen, ook van z.g. „Kitsch" in galanterie- en dergelijke zaken, aangesloten moeten zijn bij de Nederlandsche Kultuur kamer. De Hooge Raad, welk college deze zaak ter afdoening had gegeven aan het Hof te Leeuwarden, had reeds beslist, dat de omstre den schilderijen wel als kuituurgoederen moes ten worden beschouwd- HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 1000.—: 19995. 400.—: 1969. 200.—: 5333 5741 7114 10578 13240 21911. 100.—: 1084 1134 1367 2190 2333 4107 11019 13885 17247 19395 19575 20361 21120. versterken in hun socialistische eenheid en dien harden staat scheppen, die door de Voorzienigheid is uitverkoren, aan de geschiedenis van Europa in de komende eeuwen vormt te geven. Dat dit geweldige, wereldschokkende pro ces zich voltrekt onder leed en smart, stemt overeen met de eeuwige wet eener Voorzie nigheid, Die niet alleen al het groote in den strijd laat ontstaan, doch zelfs iederen af zonderlijken wereldburger onder smarten het licht der wereld laat aanschouwen. Het twaalfde jaar der nieuwe organisatie van ons volk zal aan het front en aan het vaderland uiterst harde eischen stellen. Hoe echter ook de storm mag razen en huilen aan onze vesting, ten slotte zal hij op zekeren dag, zooals elk onweer, bedaren, en uit zwarte wolken zal dan weer een zon te voorschijn komen en neerschijnen op hen die standvastig en onwrikbaar, trouw blijvend aan hun ge loof, hun plicht hebben vervuld. Hoe grooter derhalve ook thans de zorgen zijn, des te grooter zal eens de Almachtige de prestatie van hen afwegen, beoordeelen en beloonen, die tegenover een wereld van vij anden hun vaan in trouwe handen vasthiel den en onversaagd voorwaarts droegen. Deze strijd zal derhalve ten slotte ondanks alle dulvelsche inspanningen van onze tegenstan ders leiden naar de grootste overwinning van het Duitsche Rijk. is de kinderdraiik! De ..Rona -carameldranlt hcefl een heerlijke smaak en is voor Uw kinderen eelt ideale bijvoeding fn pakjes van I 50 en 300 gram: 25 resp 50 ets. Recept yanV\o»te„ Voetbal HaarlemEmma 06 Tegen een enthousiast en behoorlijk voet bal spelend Emma stelden de roodbroeken dit maal een wel zeer slecht en slap spelletje, waardoor zoowel de 0 als de 6 verdiend waren. Reeds de eerste aanval van Emma bracht de Haa-rlem-verdediging uit positie en v. d. Gijp schoot in (01). Van Gooi kwam geblesseerd uit den strijd, maar liet zich niet vervangen, wat wel geschiedde in de tweede helft toen hij bij een 50 achterstand gelijk met den geblesseerden Kluit het veld verliet. O.i. een uur te laat, want nu had de snelle linker vleugel van Emma den strijd reeds beslist. Na het eerste doelpunt bleef Emma in den aanval en bij een kalm hoog schot van v. d. Ven ging de bal via de handen van Kluit in het doel (0—2). Juist toen Haarlem tot wat beter spel scheen te komen bracht een snel le uitval door v. d. Gijp echter een derde doelpunt voor Emma (0—3). In de tweede helft begon Haarlem met ver schillende aanvallen, waarbij v. d. Hulst den bal echter te veel bracht en zich keer op keer niet snel genoeg herstelde. De aan vallen van Emma waren hierdoor steeds ge vaarlijk en nadat Kluit uitloopend een doel punt had weten te voorkomen waarbij hij ge blesseerd werd, was hij even later zoo onfor tuinlijk een scherpen voorzet van den rechts buiten verder in eigen doel te werken (04). Een gevaarlijk schot van Okkelenburg werd door Kluit tot hoekschop verwerkt, maar hieruit schoot v. d Gijp over vele Haarlem mers heen den bal in het doel (05). Kluit en v. Gooi werden vervangen door De Ruiter en Stammes. De Haarlemvoorhoede onder nam vele maar ongevaarlijke aanvallen en zelfs een strafschop leverde geen doelpunt op, want Boeree schoot den bal in handen vpn den doelman. Een goede kopbal van Bakker werd gestopt en uit een der aanvallen door het bij Haarlem zeer zwakke midden bracht rechtsbinnen Smit den eindstand op 06. HEERENVEEN KAMPIOEN. De eerste kam pioen van de eerste klassers is bekend. In het Noorden slaagde Heerenveen er in den titel te behalen. V.U.C. dacht in Amsterdam kampioen te worden, doch werd door Ajax „afgedroogd" met 8—0. In afd. 1 blijft de strijd spannend door het gelijke spel van De Volewijckers tegen Xerxes en de overwinning van Hermes. Met E.D.O. gaat het mis en na het goede begin is de ploeg afgezakt tot de negende plaats. Met niet minder dan 70 won D. F C. van de Haarlemmers. HBC—ALKMAARSCHE BOYS 2—0. HBC heeft tegen de hekkensluiters een smadelijke nederlaag geleden. Vooral het spel der achter hoede was zwak, waardoor zelfs een matige aan val als die der Alkmaanders zooveel kansen kreeg, dat het zestal doelpunten geen verwonde ring hoeft te wekken. Voorts werd het gemis van Smit gevoeld, die slecht werd vervangen. De Alk- maarders namen met een buitenspel-doelpunt van Indri de leiding. Binnen drie minuten na rust was de stand reeds 03, na doelpunten van Goudsblom en Indri. Eerstgenoemde speler bracht den stand zelfs op 04. Een goede aanval van HBC's rechtervleugel leverde een doelpunt op, dat A. Martin achter Kramer kopte. Door Gouds blom werd het 15. Van der Linden van HBC en Admiraal van Alkm. Boys zorgden tep slotte voor een 2S uitslag. HBC won op eigen terrein nog geen enkelen wedstrijd. Santpoort leed in Enk huizen een 31 nederlaag tegen West Frisia en De Kennemers verloor met 7—2 van KFC. Verder zijn gespeeld: OSV—ZFC 9—2; Alcm. Victrix— WFC 1—1. FRAAIE OVERWINNING VAN SCHOTEN. In de derde klas heeft Schoten een bijzonder fraaie prestatie geleverd door Helder, dat sedert Januari van het vorig jaar niet meer verloren had, een nederlaag toe te brengen. Schoten stond met rust met 21 voor en maakte er zelfs 41 van. Daarna volgde een inzinking, waarvan de gasten gebruik maak ten en den stand op 4—3 brachten. T.IJ.B.B. speelde 1 tegen H. F. C., waardoor de positie van Schoten iets gunstiger is gewor den. Terrasvogels stelde zich zoo goed als veilig door een overwinning van 30 op Bloemendaal. HalfwegKinheim ging niet door. In Oudkarspel won D.T.S. met 42 van Zand voortmeeuwen. VLIEGENDE VOGELS OP DREEF TEGEN RIPPERDA. In de vierde klas heeft Vliegende Vogels zich na de nederlaag van de vorige week hersteld en een gelijk spel (22) be haald tegen Ripperda. Verder zijn gespeeld: T H. B.—E. H. S. 04; D. C O.—B. S. M. 41; Onze GezellenD. I. O. 12. EERSTE KI.ASSERS. DISTRICT I: Hermes DVS—ADO 4—3; Xerxes— De Volewijckers 3—3: HBS—Sparta 2—4; DWS— Stormvogels 4—i: DFCEDO 70. DISTRICT II: Haarlem—Emma 06; VSV— Blauw Wit 1—5; Ajax—VUC 8—0; Feijenoord— DHC 2—3. DISTRICT III: PEC—Enschedesohe Boys arg.: Tubanlia—NEC 1—0 gest'.; AGOVV—Wageningen 2—1: Quick—Heracles 0—2. Enschedé—Go Ahead 3—-2 DISTRICT IV: Eindhoven—LONGA 02: Wil lem II—NAC 3—3; Maurits—MVV 1—0; Byv— Spekholzerheide 6—0; Roermond—De Spechten 22. DISTRICT V; Heerenveen—Achilles 30; Velo- citas—LSC 0—3; Sneek—HSC 1-4; Veendam— Leeuwarden afg. Verduisteren: van 17.50 tot 8.15 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2