s g g g g g g g g cs g a o a X W H O es iJ gramofoonplaten gevr. lii 9 On 9 fc 9 9 91 9 9 0) ÖD •M 5ft «34 h Herdenking van den 30sten JanuarrM933. Bijeenkomst in het Concertgebouw te Haarlem. 1 Allerwege hebben Duitschers in hun va derland en daarbuiten Zondag het feit her dacht, dat elf jaar geleden het Nationaal- socialisrne als staatsvorm zijn intrede heeft gedaan. In de rede, die Hitier gisteren van zijn hoofdkwartier uit hield, wees hij op de inderdaad wereldschokkende beteekenis, die, na elf jaren, deze dag blijkt te hebben gehad voor het Duitsche volk en voor het geheele continent. Staat nu welhaast ieder het alternatief: Europa onder Duitsche he gemonie of een opgaan in den Sovjetstaat duidelijk voor oogen, zonder de groote ge beurtenissen, die zich op 30 Januari 1933 te Berlijn hebben afgespeeld, ware het nooit tot dit alternatief gekomen: de Duitsche re publiek van Weimar noch Frankrijk of een samengaan van alle toen bestaande Euro peesche mogendheden, indien het ooit tot een dergelijk samengaan zou zijn geko men, was in staat geweest zich duurzaam in een oorlog met de geweldige militaire macht der Sovjet-Unie te meten. Het is een lange weg geweest, van den 30sten Januari tot heden, en in do korte opsom ming van de het geheele volk omvattende vraagstukken, welke de Führer gaf, vraagstukken die het Nationaal-socialisme tot een oplossing heeft moeten brengen voor het den oorlog inging, weerspiegelt zich een grootere evolutie, dan menig land in een eeuw doorliep. Is dit alles tevergeefsch geweest of zal het Duitsche volk zegevieren? Ziedaar de groo te vraag van het oogenblik. In de woorden, die Hitler over Engeland sprak, klonk een duidelijke waarschuwing, nogmaals, want ook Engelsche belangen, niet slechts commercieele staan op het spel. Hoe dit ook zij, de uitslag van den strijd berust dat leerde de geschiedenis van de Natio- naal-socialistische partij niet slechts op de groepeering. dus de numerieke sterkte der tegenstanders, maar in voorname mate op het heilige willen. Dit willen heeft bij het Duitsche volk sinds '33 steeds meer voorgezeten, en het was voornamelijk de erkenning van dezen sterken stroom, dat reeds in 1934 de Zwitsersche professor Stegemann in zijn boek „Weltenwende" deed schrijven: „Wij staan niet slechts voor de her-ordening van Europa. De geheele wereld wijzigt zijn koers en deze wijziging werpt haar schaduw vooruit." Bijeenkomst te Haarlem Zooals overal in Europa herdachten de Duitschers ook in Nederland den 30sten Ja nuari. Op een bijeenkomst van de N. S. D. A. P. te Haarlem begon Ortsgruppenleiter Gerischt met dit citaat zijn herdenkingsrede. Er zijn tusschen de geschiedenis van de partij en die van het Duitsche volk van thans bepaalde parallellen te trekken. In de republiek van Weimar waren de politieke partijen slechts één in hun haat, zooals thans, aldus zette Spr. uiteen, Duitschlands vijanden van het oogenblik dit zijn. Was Engeland trouw gebleven aan zijn bij het begin van den oorlog ingenomen standpunt, dan had het reeds tweemaal Moskou den oorlog moeten verklaren: toen de Sovjets Polen van het Oosten uit binnenrukten en voorts nu zij de Poolsche uitgewekene re geering te Londen afwijst." „Maar het is niet de eenheid der tegen stellingen die op den duur kan overwinnen. Indien het Duitsche volk overwint, dan zal het zijn door zijn positieve innerlijke een heid: de sterkte van zijn gemoed. Het is de sterkte van ons gemoed, dat ons overeind moet houden." De heer Gerisch wees op het feit. dat de Japanners, die 70 jaar geleden nog met de speer vochten, thans met succes de enorme klachten der Vereenigde Staten met haar geheele technische apparaat het hoofd bieden. Hij verwees naar figuren als Dönitz, Rommel en Rundstedt aan Duitsche zijde; die deze maanden niet stil hebben ge zéten. In zijn ernstige rede zeide spr. voorts naar aanleiding van Nederlandsche vraagstukken nog: Wij weten, dat men ons in dit land niet bemint, maar wij houden van deze men- schen en achten hen veel te goed om den Vereenigde Staten als bruggehoofd te die nen, zooals Mr. Van Klef fens dat wil. Iedere schop aarde en iedere ton beton, die ver plaatst wordt, beteekenen een vermindering van onze militaire zorgen en een verhoo ging van de veiligheid ook van dit volk. Het is een moeilijke tijd. Wij maken veel mee. Maar het is een groote tijd en geen uur zullen wij vergeten, wat zij hebben ge dragen die ongezien en in stilte in deze dagen naast ons gaan. Kameraadschap in leed, kameraadschap in geluk. Eens zullen de vlammen der vreugdevuren den dag ver kondigen waarop de nieuwe tijd voorgoed overwonnen heeft. Van de zijde der N. S. B. werd op de bij eenkomst het woord gevoerd door den heer De Jong, die er o.m. op wees, dat de N.S.B. in moeilijke dagen vaak kracht heeft geput uit de vriendschap met het Duitsche natio naal-socialisme. Vaor óe groot-G.ïrmaan- sche eenheid heeft Mussert den Führer trouw beloofd en daarmee kan Adolf Hitler niet alleen rekenen op hem maar ook op alle Nederlandsche Nationaal-socialisten. RIJKSPOST SPAARBANK De Directie verzoekt om administratieve redenen gedurende de maand Februari geen spaarbank boekjes op te zenden voor bijschrijving van rente. Toch ingezonden boekjes worden op verzoek teruggezonden; dan moet echter met vertraging worden rekening gehou den. Gevaarlijk Jongensspel. Vijftien-jarige knaap aan de gevolgen van een explosie overleden. Twee jongens van 15 jaar hadden op school enkele scheikundige proeven meegemaakt en zij meenden thans in staat te zijn een soort donderbus te kunnen maken. Zij hadden eenige stoffen gekocht, waarmee zij Zater dagmorgen tegen twaalven" in de woning van J. K. aan den Schoterweg 214 gingen wei-ken. Een mengsel werd gemaakt, dat echter ont plofte. De exposie was van dien aard, dat de jongens zeer ernstig gewond werden. De toestand van J. M. van Wansem was zelfs levensgevaarlijk. Nadat geneeskundige hulp was verleend, werden de jongens per zieken auto naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht, waar Van W. om drie uur is overleden. Hij woonde op den Schoterweg 130. De toestand van den anderen jongen is ern stig, dóch niet levensgevaarlijk. In verband met dit droAig ongeval is het van belang ouders er op te wijzen, dat der gelijke proeven voorkomen dienen te worden, gezien de ernstige gevolgen. Na de expoisie had zich veel rook ontwikkeld, doch een brand was niet ontstaan. Verder zijn in de naaste omgeving enkele ruiten gesprongen. De jeugdige Jan van Wansum was doelver- dediger in een adspiranten-elftal van de voet balclub „Haarlem". Ten teeken van rouw hing Zondag de clubvlag halfstok van het kleedhuis. Vechtpartij met doodelijke afloop. Los werkman viel op de tramrails, waardoor hij een hersenschudding opliep. Zaterdagavond is na een korte vechtpar tij in de Koningstraat de dertigjarige H. H. van D., los-werkman van beroep, op de tramrails gevallen. Met een hersenschud ding is hij naar het St. Elisabeth Gasthuis overgebracht, waar hij Zondag aan de ge volgen is overleden. Van D. was in het café van den heer B. op bezoek en ongeveer acht uur verscheen daar ook de twintigjarige bakker D.K. Deze maakte met Van D. ruzie, omdat hij meende, dat de ander hem verraden had, waardoor hij een gevangenisstraf had moeten ondergaan. Het tweetal is naar buiten gegaan en een vecht partij ontstond. K. gaf Van D. een stomp op de kin. waardoor hij op de tramrails viel met het bekende gevolg. De recherche heeft Zon dagavond K. in arrest gesteld. 125 paar schoenen gestolen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men een brutaal stukje uitgehaald door in te breken in een filiaal van het schoenenmagazijn „Bata" aan de Amsterdamstraat, waarbij 125 paar dames- en heerenschoenen zijn gestolen. De dader heeft zich tegen een gevel opgetrok ken, kwam op' het dak, waar hij drie ruiten uithaalde. Vervolgens liet hij zich naar bene den zakken, om rustig een groot aantal paren schoenen te stelen. Door een dik touw aan de schoorsteen te bevestigen, heeft hij zich naar beneden laten zakken, om weer op straat te komen. Verder hebben twee onbekenden zich Zater dagmiddag om vier uur toegang verschaft tot een perceel aan de Gierstraat. Gestolen zijn een vloerkleed uit de keuken, twee lichtgrijze stofjassen, linnengoed en een blauw zijden japon. De jeugd en het nationaal socialisme. Leeszaal voor de Haarlemsche jeugd geopend In het Kringhuis der N. S. B. aan de Pa viljoenslaan is Zondagmiddag een leeszaal geopend, waar de jeugd in boek en ge schrift kennis kan nemén van het Nationaal socialisme, zijn ideeën en instellingen. El- ken Woensdag-, Zaterdag- en Zondagmid dag-staat deze leeszaal open voor de Haar lemsche jeugd en deskundige leiding is aan wezig om, waar noodig, voorlichting te verschaffen. Standaardwerken over het na tionaal socialisme liggen hier ter lezing, maar ook vinden de jonge bezoeksters en bezoekers er o.a. lectuur op het gebied van den Jeugdstorm, den Arbeidsdienst, als mede romans. De leeszaal draagt niet het karakter van een uitleenbibliotheek: de boeken kunnen dus niet meegenomen wor den. Bij de opening, die door den commissa ris der provincie, mr. A. J. Backer, burge meester S. L. A. Plekker en verscheidene functionarissen der Beweging werd bijge woond, heeft Kringleider J, W. Zwart het doel van de leeszaal uiteengezet en o.a. me degedeeld, dat het in het voornemen ligt in het gebouw ook een studiezaal voor de oudere leden der N. S. B. in te richten. Na zijn inleiding noodigde spreker den burge meester uit als eerste de leeszaal te betre den, waarna een gemeenschappelijke bezich tiging van de nieuwe zaal volgde. Vooraf was de jeugd hiertoe reeds in de gelegen heid geweest. Tenslotte richtte de burgemeester nog eenige woorden tot de aanwezigen, waarin hij wees op het belang van de leeszaal als voorlichtende factor. Spreker zeide her haaldelijk te hebben opgemerkt, dat de jeugd groote belangstelling voor het natio naal socialisme koestert. Wat de jeugd ech ter noodig heeft, is leiding, zoo mogelijk een „vaderlijke leiding". Het is de taak van de verantwoordelijke mannen daaraan hun kracht te wijden en de jeugd een betere op voeding te geven dan in den tijd van de de mocratie en de werkloosheid het geval was. Spreker legde nog eens den nadruk op den huidigen strijd tegen het bolsjewisme. Ver liest Duitschland, dan heeft de jeugd geen toekomst meer. Daarom moet deze slag ge- Wonnen worden. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Dinsdag de beurt aan het restant van de letter G vanaf Gif en Ha t.mv Hars. Voor Spaarndam van 912 voor de let ters A t.m. G en van 14.0016.30 uur voor DE HErR M. KNOT NAM AFSCHEID. Zondagmorgen heeft de heer M. Knot, die circa 15 jaar beheerder is geweest van het postkantoor te Heemstede, wegens zijn be noeming tot directeur van het Postkantoor te Hoofddorp, afscheid genomen. Om elf uur kwam de heer Knot met zijn echtgenoote op het kantoor en werd daar ont vangen door het volledige corps ambtenaren en beambten. Ook waren aanwezig de heer J. C. Smid, directeur van het postkantoor te Haarlem, benevens enkele vroegere ambte naren en bestellers. De heer Smid hield eery toespraak, waarin hij constateerde, dat er een band gevormd is tusschen den heer Knot en zijn personeel. Zijn heengaan wordt dan ook betreurd, al is er vreugde over zijn promotie. Namens P.T.T. dankte spr. den heer Knot voor zijn trouw en ijver en voor de goede zorg voor het per soneel. Vervolgens sprak de heer J. van Geelen, namens het personeel, die de situatie schetste, welke er op het kantoor bestond, toen de heer Knot de leiding overnam. Door de groote drukte was er veel achterstand, doch alles werd spoedig in goede banen geleid. Veel heeft de heer Knot ook in het belang van het personeel gedaan. Na ook mevrouw Knot toegesproken te hebben, bood de heer Van Geelen zijn schei denden chef een schilderstuk aan, voorstel lende het gebouw van den Ned. Protestanten bond te Heemstede, Mevrouw Knot ontving bloemen. Nadat nog de heer J. M. van der Meer een persoonlijk woord van dank had gesproken, dankte de heer Knot voor de hartelijke toe spraken en voor het geschenk, de verzekering gevend, dat dit een blijvende herinnering zal zijn aan de jare«. in Heemstede doorgebracht. COLLEGIALITEIT Door de recherche te Heemstede is aange houden de losse arbeider J. J. J. te Haarlem, die heeft bekend zich aan diefstal van een bedrag van 35.te hebben schuldig ge maakt. De dader, die op een Heemsteedsche poetsdoekenfabriek werkte, demonstreerde zijn treurige collegialiteit, waarvan zijn mede arbeider de dupe is geworden. officieele mededeelingen. inlevering zeep- en waschpoeder- bonnen, Detaillisten en grossiers kunnen de voor een- heidszeep en waschpoeder aangewezen bonnen in den vervolge, behalve in de vierde week van den geldigheidsduur en in de tweede week na afloop daarvan, ook in de tweede week van' den geldig heidsduur inleveren. Grossiers kunnen de even tueel van detaillisten ontvangen bonnen boven dien nog inleveren gedurende de vierde week na afloop van den geldigheidsduur. Inlevering ge- AGENDA MAANDAG 31 JAN. Stadsschouwburg: „Afscheid", 7.15 u. Rembrandt:'„Tonelli" (18 j.) 2.30, 6 en 8.15 u. Palace: „Wat 'n schatje" (14 j.), 2 en 8 u. Luxor: „Operabal" (18 j.) 2.30 en 8 u. Frans Hals: „Scheppingsdrang" (18 j.) 2.30 en 7.30 u. Moviac: „Rechtszaak dr. Deruga" (18 j.) 2.3Ó en 8 uur. durende de derde week na afloop van den gel digheidsduur kan derhalve niet meer plaats hebben. Voorts moeten de grossiers de bonnen voor toiletzeep in den vervolge op dezelfde wijze in leveren als de bonnen voor eenheidszeep en waschpoeder In verband met het bovenstaande moeten detallisten de bonnen „Algemeen 033", „Algemeen 034", „Reserve C 10", Reserve D 10" en „Reserve E 10" inleveren van 31 Januari t.m. 4 Februari, van 14 t.m. 18 Februari en van 28 Februari t.m. 3 Maart 1944. Grossiers moeten deze bonnen, alsmede de bonnen „Reserve e 11". van 31 Januari t.m. 4 Februari, van 14 t.m. 18 Fe bruari, van 28 Februari t.m. 3 Maart en van 13 t.m. 17 Maart 1944 inleveren. voorraadopgave darmen en blazen. Ingevolge de verordening op de voorraadopgave en den verkoop van darmen en blazen 1944. is ieder, die varkens-, runderen- en kalfsdarmen en -blazen, schapen- en paardendarmen voorhanden of in voorraad heeft, verplicht van de door hem voorhanden of in voorraad gehouden hoeveelhe den van elk dezer producten opgaven te verstrek ken aan het bedrijfschap voor vee en vleesch. Deze opgaven dienen te geschieden uiterlijk op 4 Febr. '44 naar den toestand op 29 Jan. "44 te 24 uur. hooi voor het seizoen 1943/1944. Aan particulieren paardenhouders wordt be kend gemaakt, dat zij het hooi, waarvoor hun voor 't seizoen 1943 1944 een aankoopvergunning is verstrekt, op eerste aanbieding van hun leve rancier in ontvangst moeten nemen. Zij moeten zelf maatregelen treffen om deze hoeveelheid op te slaan of te doen opslaan. Indien hiertoe niet wordt overgegaan, bestaat de mogelijkheid, dat aan hen verder geen hooi meer wordt geleverd. geldigheidsduur kaastoewijzingen. De geldigheidsduur der toewijzingen voor ma gere en 20 4- kaas, welke een vervaldatum heb ben, gelegen in het tijdvak van 15 December 1943 t.m. 29 Februari 1944, is verlengd tot en met 29 Februari a.s. identiteitskaarten voor veulens. Personen die in het bezit zijn van veulens, waarvoor nog geen identiteitskaarten aanwezig zijn, hebben tot uiterlijk 8 Februari a.s. gelegen heid hun verzuim te herstellen. Hiertoe dienen zij bij den Plaatselijken Bureauhouder van hun district een door een veearts opgemaakt signale ment in te leveren, waarna hun een identiteits kaart zal worden toegezonden. Nadrukkelijk wordt erop gewezen, dat na bovengenoemde da tum elk veulen, waarvoor geen identiteitskaart aanwezig is. zonder meer in beslag zal worden genomen. Deze bepaling geldt ook voor han delaren. Leeraar, die met Paschen wenscht te trouwen, zoekt ETAGE, liefst gestoff., in Haarlem of omg. Br. onder no. 1758 Bur. van dit blad. Jong echtp. zoekt gemeub. ZIT-SL.KAMER m. keuken oi kookgel.h. Omg. Heem stede. Br. onder no. 1752. Aerdenhout. Dame-alleen, of Eehtp., v. goeden huize, zoekt AANSLUITING bij ge zellige Bridgeclub of andere gezellige club. Liefst voor de middagen. Br. onder no. 102671 aan „BOLREK" Ko ningsplein 1, Amsterdam. Op g. st„ H.-Z., in besch. mil. KAMER aangeb. m. voll. pens. Hooglandspark no. 37. TEHUIS GEZ. voor 'n hulp- beh. Juffr., niet bov. f 65 p. m., partic. of Rusthuis. L. de Vries, Westerhoutpark 10. WIE RUILT mijn Roïïêiflex 4.5 tegen een-oogige Reflex of Rolleiflex 3,5, bijbetaling mijnerz. Gevr. 6x6 Ver- gróotingsapparaat. BASTIN, Kamperstraat no. 5. WONINGRUIL. Wie ruilt mijn comfortabele 2e Bov.- huis in Amsterdam-Zuid, huurpr. f90 p. m. (met in begrip van centr. verw. en warm water) tegen een vrij Huis met tuin. zelfde huur prijs. in Heemstede, Noord- wijkerhout, Lisse, Hillegom, Sasscnheim of omg. daar van en dicht bij station ge legen? Br. onder no. 1769. Ter ruil aangeboden: KA MEELHAREN DAMESMAN- MANTEL, maat 40, v. witten dames-zomermantel, maat 40. Mevr. E. Dekker, v. d. Endelaan 45, Hillegom. Elk genre bespeelbare electr. opgenomen f 1 tot f 6 p. stuk. M. Tilstra, Gov. Flinckstr. 284 I, A'dam Tel. 95953 (tot 18 uur). GEZOCHT met spoed: Bad met geyser, keukengeyser, eiectr. gas- of kolenforpuls, alles wit geëm.; mooie haard of kachel, gasstel 2- of 3-pits, electr. strijkijzer, mooie kin derwagen. Brieven: G. Dijk man, Ceintuurbaan no. 67, Amsterdam. 1909-1944 VENDUHUIS ALGEMEEN VERKOOP LOKAAL Nieuwe Gracht Haarlem P. HOOGEVEEN en Zn. Makelaar - Rijks-taxateur. Eerstvolgende VEILING van Inboedel, Meubilair en Roe rende Goederen DONDER DAG 10 FEBRUARI. In vol gende advertentie nader te omschrijven. Dagelijks kun nen goederen worden, inge bracht of afgehaald (ingang Parklaan). SWT Voor een vlotte afwik keling der 14-daagsche vei lingen wordt verzocht afre keningen in ontvangst te (doen) nemen Zaterdagmor gen of Maandag na veiling, ten kantore (ingang Park laan). Te koop gevraagd, goed on derhouden modern SLAAP KAMER-AMEUBLEMENT, liefst lichte houtsoort. Adres KOOPMAN, Schouwburgstr. 50, Haarlem, Telef. 21777. TE KOOP GEVR.: wolien bov.kleeding v. tw. 1V2 j- Hooge k. sch., m. 33-34; M - seh., m. 26; opklapbed m. of z. cmb. v. d. STAAY, Reek 31 Bennebroek. PIANO of PIANOLA te koop gevr. om de lange avonden te korten. Br. met prijs, merk en kleur: Timens, Mentawie- straat 22, Haarlem. Tc- koop gevraagd HOUT- DRAAIBANK. H. J. DOEVE, Friedalaan 69, Zwanenburg (Halfweg). GEVR.: Electr. waschmach.. Stofzuiger (slede of ketel) en pick-up combinatie. Aanb. met prijs: DE JONG, Zea- manl. 12a, Leiden, Tel. 23053 Te koop gevr.: klein model (Baby) PIANO. Br. m. prijs- opg. merk enz. aan Eich- holtz. Gr. Houtstraat 113. AANHANGWAGENTJE te koop gevr. voor invalide. Spoed. ALLART, v. Dort- straat no. 6. FILMTOESTEL (Optica) te koop met normaalfilms f 450. „Bravo", L. Costerstraat 25. Na 7 uur. TAFELLINNEN t. overname 11 servetten, m. 75-72 cm. a f 3,50; 12 vingerdoekjes f 15; 2 tafellakens 1,90-1.70 cm a f 20; 3 dekservetten a f 7,50. MOHR, Beelslaan no. 16, Telef. 15523. TE KOOP: 1 antiek laden- bureau, f 400; 1 microscoop, vergroot 800 x, f 500; 1 Am. Abplanalp's Gymn. toestel me* Geïllustr. gebr. aanwij zing f 125; voor geol. Stud., een verzameling mineralen en gesteenten, f 100; 1 groote schildpad f 200; eenige Ind. herten geweien f 10. Geen opkoopers. FLOR1S. Delft laan no. 71. TE KOOP: 3/4 Nertz Bont mantel (besch.) f450, roei- mach. f 100, luxe marmer- wascht. f 200, wit metalen kapst. f 60: eik. gebeeidh. kapst. f 60, rose gebord. shawl f35. Bezicht. 12,30— 2,30 BAGGERMAN. Bakker laan 33, Bloemendaal. TE KOOP H.bontjekker f 250 witte m. trui, k. m., f 10; 2 shirts, bl. en w. Tweka, f 12,50: wol vest, gr. m., f 15. Reinalda, Dr. Bakkerlaan 41 Bloemendaal. TE KOOP: Ardor vulkachel iri g. st., eompl., f 50; kinder stoel f25; slaapk.lampekapje f 8; 1 p. schaatsen, f 5. Strij- bos. Schoterweg 150 zw., na 7 uur. TE KOOP: licht mod. 3 zits- bankstel f 1650: zwaite ja- non, gr. 38, f25: 'sAv. na 6 uur: DE VOS, Klcerlaan no. 38. Te koop jonge FOXTFE- R1ER, wit, 8 w„ ruigharig (reu), f 15. L. POORTVLIET Bennebroekerdijk 15 Hoofdd. HUIS te koop gevraagd voor belegging, door particulier. Brieven met volledige irri. aan C. THEUNISSEN. Hugo de Grootkade 9 hs, A'dani. TE KOOP AANGEBODEN: kindermatras m. kussen f 12, stel overgordijnen en tafel kleed, handwèef f 24. fluw. schoorsteenkleed f 10. divan kleed. kussen, dressoirlooper f 16.50, stel hand weef gordij nen f 14, groote opossum kraag f 70. 1 paar zijden kniekousen f 3.50. zwart sa tijnen bruidsjonkerpakje 4 j. f 16, Axminster tapijt 2x3 mtr. f 60, zwaar vast cocos- tapijt 3x4 mtr. en 1 x 2)4 mtr. samen f 200. Jongens- en damesschoener van f 3 tot f 15, zware gordiinroeden v.a. f 5 tot f 16. Na 5 uur: J. Blokdijk, Zülweg 118, HrL

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3