AKKERTJES „KOSTELOOS." Het Nederlandsche Roode Kruis heeft on langs het prijzenswaardig initiatief geno men om aan kinderen, die nog te jong zijn om voor uitreiking van een persoonsbewijs in aanmerking te komen, legitimatiekaart jes te verstrekken. Het behoeft geen nader betoog, dat dergelijke kaartjes in onver hoopte gevallen zeer nuttige diensten bewij zen en veel moeilijkheden en leed kunnen voorkomen. De belangstelling voor deze actie van het Roode Kruis was dan ook groot en vele duizenden kinderen hebben reeds zoo'n kaartje in hun bezit. Aan on- en minvermogenden werd het kosteloos ver strekt, anderen moesten een dubbeltje be talen. Deze sympathieke actie heeft echter ook een minder fraaie zijde gehad. De leiding van het Nederlandsche Roode Kruis heeft namelijk gemeend deze scheiding tusschen betalenden en niet-betalenden op de kaart jes zelf tot uiting te moeten laten komen door bijna de helft- te doen bedrukken met het in dit verband wel zeer hatelijke woord „kosteloos". Armoede is geen schande, maar was het nu beslist noodzakelijk om de kin deren van hen, voor wie de betaling van een of meer dubbeltjes een bezwaar is, rond te laten loopen met een bewijs van onvermo gen hunner ouders? Kinderen zijn voor der gelijke dingen zeer gevoelig en zij, die met zoo'n kosteloos kaartje zijn opgescheept, zullen zich minderwaardig voelen tegenover de bezitters van een legitimatiebewijsje, waar op gedrukt staat, dat er een dubbeltje voor betaald is. Het is trouwens reeds gebleken, dat het publiek niet gediend is van de kaartjes met het hatelijke opschrift en liever een, dub deltje betaalt. Zoo is het Roode Kruis de dupe geworden van zijn ontactische handel wijze, want het moet een paar millioen kaartjes laten overdrukken, teneinde het woord, waaraan velen zich hebben gestoo ten, te doen verdwijnen. Dat beteekent ex-tra werk en waf erger is tijdverlies en vertraging bij de uitreiking der kaartjes, juist nu er geen dag te verliezen valt. Het is te betreuren, dat de leiding van het Nederlandsche Roode Kruis deze jam merlijke vergissing heeft gemaakt en het, naar uit het door haar gegeven antwoord op de critiek is gebleken, zelf niet wil inzien. Een beroep op administratieve noodzaak gaat niet op. want in dat geval had men de kostelooze kaartjes ook van 'n andere aan duiding kunnen voorzien. Het onderscheid, dat men bij deze overi gens zoo sympathieke actie gemeend heeft te moeten maken tusschen kinderen van betalenden en niet-betalenden is volkomen uit den tijd! VOOR DEN POLITIERECHTER. De 22-jarige Haarlemsche werkster E. R. bracht op 16 April van het vorig jaar een be zoek aan haar tante, in wier woning goederen van bombardements-slachtoffers waren onder gebracht. Mej. R. maakte van de gelegenheid misbruik om lepels, vorken en messen der getroffenen mee te nemen. De officier achtte het feit zeer ernstig en hoewel zij beweerde, dat de tante haar de ontvreemde artikelen zou hebben overhandigd, luidde de eisch drie weken gevangenisstraf. De politierechter redu ceerde de straf tot 1 week. Na 27 dienstjaren bij de Nederlandsche Spoorwegen maakte de 47-jarige werkman A. D. te Haarlem zich aan een rijwieldiefstal schuldig. De officier eischte 3 maanden, doch het gunstig rapport en na het pleidooi van den verdediger kreeg de man slechts een boete van 40. Voor een dergelijk feit stond eveneens de 24-jarige loodgieter A. Z. terecht. Hij had op 18 November een rijwiel ontvreemd. De eisch was 5 maanden gevangenisstraf. De man werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf. De 41-jarige C. v. d. L. vertoefde in den nacht van 8 op 9 October in het logement van den heer S. en doorzocht daarbij de zak ken van zijn slaapgenoot. De buit bestond uit een bedrag aan geld. Tegen den man, die thans te Veenhuizen zijn achttiende veroor deeling uitzit, werd 6 maanden gevangenis straf geëischt. Het vonnis luidde 5 maanden. JEUGDIGE FIETSENDIEVEN IN ACTIE. De recherche heeft een achttienjarigen tele grambesteller en een zeventienjarigen schip per aangehouden, die een fiets hadden gestolen achter een gebouw aan de Ramplaan. De fiets was nog in hun bezit. Zaterdag en Zondag hebben negen personen aangifte gedaan van diefstal van een fiets en Maandag kwam een aangifte binnen. VERSTREKKING APPELEN. De eerste afgifte van appelen op den bon le periode 1944 geschiedt Vrijdag 4 Februari, terwijl bevoorraad zullen zijn de kleinhan delaren, wier naam begint met de letter V tot en met Z en een gedeelte der Ietter T Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem (afw.j, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buitenland: J. C. van der Laag. H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. j't Is guur, zorgt voor Uw gezond» beid, nu meer dan ooitNeemt bij de eerste verschijnselen AKKER TJES, dan zet zoo'n kou ge woonlijk niet door. Blijft „fit". Nederland ach* Piano-avond Marinus Flipse. In de serie „Groote Pianisten" kwam Marinus Flipse Zaterdagavond aan de beurt. Hij begon met een bewerking (van Szanto) van het vurige in Buxtehude-stijl gehouden orgel-preludium in g kl. t. van Bach, waar zich ook een heerlijke fuga bij aansluit; deze laatste kregen we evenwel niet te hooren. De Prelude is ontegenzegge lijk voor kavier een effectvol stuk, en dat zou de bezwaren kunnen doen voorbijzien die men kan aanvoeren betreffende het spelen van bewerkingen, indien het Bach- repertoire niet zoo rijk was aan origineele klavierwerken. Marinus Flipse gaf deze composite weer met de kracht en het felle entrain dat ze verdraagt. Trouwens we hebben dezen avond ervaren dat Flipse in deze eigenschappen hoofdzakelijk zijn heil zoekt; zijn beste momenten waren m.i. dan ook deze, waar het forsch-temperament- volle vereischt werd. Zoo bijv. in de storm achtige finale van Beethoven's cis-moll Sonate, in de markante gedeelten van Liszt's Funerailles en in de bewogen num mers van Debu-ssy's eerste reeks Preludes. Het pezige spel van Flipse bereikte een hoogtepunt in zijn eerste bes-nummer, de Danse-rituelle du Feu van De Falla, waar in hij de capaciteiten van den Bechstein- vleugel op een harde proef stelde. Het interessantste van den avond was wel de volledige vertolking van de twaalf Pre ludes van Debussy in suite-verband. Dit bonte boek van muzikale beelden moge dan al geen suite zijn in den waren zin, als men die stukken echter zoo achter elkaar hoort, in de volgorde zooals de componist ze ge rangschikt heeft, blijkt het toch dat die orde een boeiende kracht heeft door afwis seling en tegenstelling, evenals dit het ge val is met de Preludes van Chopin. De ver tolking was technisch zeer knap, maar dat sluit niet uit, dat we eenigszins onvoldaan bleven betreffende de kleur en de poëzie van enkele deelen In het eerste gedeelte van den avond had Mozart's Sonate in A gr. t., met het fameuze Rondo alia turca, in een vlotte in terpretatie geklonken. JOS. DE KLERK „Nicodeitmis en z'n schaduw." Uitvoering door J. Cremer". Het thema van de getemde feeks is reeds voor vele auteurs, zoowel de klassieke als de moderne, in hun tooneelspelen een Leit motiv geweest. Ook Henk Bakker, ditmaal in combinatie met J. W. van der Heiden, heeft dit onderwerp in het nieuwste stuk te berde gebracht, al speekt het vanzelf, dat deze visie weer eens een geheel nieuwe be werking is van het oude motief. De vele kunstlievende leden van Bakker's vereeniging „Cremer" zagen Zondagmiddag in den Stadsschouwburg de première van, het kluchtige spel, dat „Nicodemus en zijn schaduw" geheeten is. Deze Nicodemus, makelaar in huizen, is wanneer het scherm voor het eerst opgaat een pantoffelheld ten voeten uit. Maar het gaat met zijn wils kracht steeds excelsior, omdat Josefine zijn vrouw, hem een willig slachtoffer waant voor een door haar geadoreerden hypnoti seur. Zoodat Nicodemus aan het slot ,,de lakens uitdeelt" en Josefine eindelijk haar Napoleon (waar zij diep in het hart sterk naar verlangd heeft) in de armen houdt. De prijzenswaardige vondst der auteurs is de ontdekking van een dubbelganger, die zij al naar het in hun kraam te pas komt, Nicodemus laten personifieeren met alle gevolgen, die aan het vervangen van een makelaar in huizen, liefhebbenden vader en onderdanigen, gehypnotiseerden echtgenoot verbonden zijn. Alles was zich ook maar eenigszins kon leenen tot het scheppen van dwaze situaties, grollige gezegden en mimes is bijeengeza- peld, zoodat niet zonder succes het ge- wenschte effect bereikt wordt. Het is zuiver amusement zonder zin, hetgeen de auteurs trouwens wel beoogd zullen hebben en het publiek heeft zich er kostelijk mee ver maakt. Het gelukkige einde ontbreekt niet, hoewel dit niet het meest geslaagde van het stuk is: er moest teveel concessie gedaan worden aan smaak en usance. Een spel als het bovenstaande vraagt in de eerste plaats de juiste types en een groote vlotheid. Aan geen van beide eischen ontbrak het „Cremer", welks lid Jacq. Tim merman ons een Nicodemus voorspeelde, zooals men niet beter zou kunnen wen- schen. Een perfecte rolkennis en een rijk geschakeerde gamma van geestige gebaren vergrootten de verdienste van zijn spel. De Josefine van Jo Bremer suggereerde eveneens op rake wijze wie de^eerste viool speelde in 't huis van Nicodemus; vooral in 1 beheerschte haar verschijning het tooneel Crombouw als haar zwager Jan was door de bonhomie, die hij in zijn vertolking legde een gezellige figuur met gullen lach, die vooral daar waar hij Nicodemus tegenover zich had, een prachtig sluitend samenspel te zien gaf. Vooral in 1, het bedrijf dat het beste liep, trad dit aan het licht. Henk Bakker speelde „de schaduw" en had er een typeering voor uitgedacht, die fraai in deze kluchtige vertooning paste. De verschillende nuances van dezen Hein Pot, den dubbelganger, verliefd en getrouwd, nuchter en aangeschoten, werden door zijn spel extra onderstreept. Anneke de Wilde, Ag. Koorenblik, Toos van Zijl, Eki Oostwald—Bouwer, Gerard Pierlot, Dick van den Engel, Aad Stroman en Wim Oostwald completeerden de rolbe zetting van deze première, die in velerlei opzicht zoo goed verzorgd was. Waarbij ik de geslaagde grime van Nicodemus en van zijn schaduw wil noemen alsmede de smaakvolle tooneelaankleeding. A. J. VAN DER WEIJDEN. „DE MOOISTE OOGEN VAN DE WERELD". Vrijdagavond 4 Februari geeft het Amster- damseh Tooneel in den Stadsschouwburg te Haarlem een herhaling van „De mooiste oogen van de wereld" tooneelspel van Jean Sarment. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan de letter Hart t.m. Hom. Voor Spaarndam van 912 uur voor de letters O t.m. U en van 1416.30 uur voor de letters V t.m. Z. VER. TOT BESTR. DER TUBERCULOSE ONDER HET RUNDVEE Zaterdagmorgen hield de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose onder het rund vee in het melkwinningsgebied Haarlem en Omstreken onder voorzitterschap van den heer J. C. Gehrels in het café K. de Louw aan de Spekstraat haar jaarvergadering. Het jaarverslag van den secretaris bevatte interessante gegevens. De heer H. P. Kwan- tes deelde mede, dat er gedurende de pe riode '42-'43 600 stallen met totaal 8155 runderen werden onderzocht. Het aantal T. B. C.-vrije stallen was zeer gunstig na melijk 394: hetgeen blijkt uit de opgaven voor voorgaande jaren: '38-'39 85, '39-'40 146, '40-'41 197, '41-'42 331. Daar het ge middeld aantal gecontroleerde stallen vrij wel gelijk was, kan men dus thans met 559 „reactie-dieren" of 6.85 pet. tevreden zijn. Verder dient evenwel te worden opgemerkt dat de laatste vier jaren het aantal runde ren met 3000 verminderde. Er werd in het afgeloopen vereenigingsjaar f 2453 aan con tributie van veehouders geind. terwijl de subsidie f 3549.94 bedroeg. De uitgaven voor de dierenartsen bedroegen f 5950.15. Het boekjaar, dat met een batig saldo van f 3727.77 begon, sloot in Mei 1943 met een nadeelig saldo van f 445.03. In de bestuurs- vacature van den heer N. Smit werd voor zien door de benoeming van zijn zoon de heer N. Smit Jr. HAARLEMSCIIE WEER- EN STERKE KUNDIGE KRING Op de vierde en laatste lezing van den cursus Sterrenkunde door den heer H. Klei- brink Jr. werd eerst een aanvulling gegeven van hetgeen reeds in de derde lezing ter sprake kwam, n.l. de bouw van het heelal. Gesproken werd over de bekende roodver schuiving in het spectrum der spiraalnevels, welke geïnterpreteerd wordt als een bewe ging van ons af. Die snelheid is des te groo ter naar mate de nevels verder van ons weg stadn. Ten slotte gaf spreker aan de hand van vele lantaarnplaatjes een overzicht van de verschillende instrumenten, welke de as tronoom gebruikt. Dr. Max Euwe speelde te Amsterdam een simultaanpartij tegen leden van de af- deeling Amsterdam van den Nederland- schen Schaakbond. (C.N.F./Noske Pax c) Kindermaaltijd, eenpansmaaltijd en bonte avond. Zaterdag 12 Februari om 1 uur zal weer aan 1200 kinderen een maaltijd worden aangeboden in het Gemeentelijk Concertgebouw aan kin deren van de minst draagkrachtige gezinnen in onze stad. De kosten hiervan worden be taald uit giften welke ontvangen zijn van Haarlemsche kindervrienden. Om 6 uur 's avonds vindt eveneens in het Concertgebouw de 5de éénpansmaaltijd in dit seizoen plaats, terwijl daarna om half acht uur in den Stadsschouwburg een bonte avond wordt gegeven, aangeboden door de directie der Holland-Nautic Scheepswerf. Toegangs bewijzen voor maaltijden en bonte avond zijn verkrijgbaar bij de buurtschapshoofden van den N.V.D. en W.H.N. en op het Plaatselijk Bureau,Ged. Oude Gracht 47. Voor Heem stede Valkenburgerplein 20. Burgerlijke Stand. Haarlem, 29 Januari 1944. Bevallen: 27 Jan.: C. Roosenhart—Smit, d. 28 Jan.: J. G. MulderHofman, d. W. Pree- nenZwart, d. H. HendriksenOudkerk, z. A. W. Geerdinkvan Gorkum, z. A. Wezelen burgKuban, d. M. Aangeenbrug—Franken, z. T. C. SmitMöhringer. M. L. J. van Soldt Bos, z. C. M. H. SellmeijerBruning, d. Overleden: 26 Jan.: C. F. Valk, 67 j., Maer ten van. Heemskerkstraat 27 Jan.: M. J. v. d. Bentvan Biezen, 83 j., Gasthuisvest. H. AndringaWobbes, 68 j., Kennemerstraat. D. Prins, 18 j., Gasthuisvest. 28 Jan.: E. P. van Bommel, 80 j., Hazepatersiaan. C. Harten dorp, 80 j., Velserstraat. M. A. R. van der Velde, 48 j., Gasthuisvest HAARLEM 31 Januari 1944. BEVALLEN: 27 Jan., K. v. Dulleraan-Gliicks, z.; 28 Jan., J. W. M. J. Hln—Mengelberg, z.; 29 Jan., A. A. ReijertsHeeremans, z.; G. op de Kel derMenks, z.; E. M. Heeman—Oostdam. z.\ A. C. Hoekstravan Heerde, d.; A. BruijnsHof- mans. d.; F. A. Wijnstra—Wit, z.; C. E. Giffard •Erdtsieck, d.; 30 Jan., S. M. de Munk-van Nassau, d.; R. Hoogland—Terwal, d.; A. Hekking ■Tau, z.; A. M. Bomvan den Broek, d.; A. Janssenv. d. Berg, z.; A. Koning—Kootje, d.; 31 Jan., A. W. H. Kloes—Ratte, d. OVERLEDEN: 28 Jan., C. van der Maarel, 32 J., Kamperlaan; 29 Jan., G, Gernaat, 36 j., Gast huisvest; J. M. van der Wansem, 15 j., Schoter- weg; B. de Vriesvan der Veen, 74 j.. Essen- straat; 30 Jan,. C. van Vugt, 73 j., Sehotersingel ONDERTROUWD: 31 Jan., P, .1. M. Proper en J. Koster; G. Goosen en A, G. Zomer; J. Buter en M. van Tiel. GEHUWD: 29 Jan. T. Kol en J. Jansen. VOGEL VRIENDENCLUB „ONDERLING GENOEGEN" VIERDE HAAR 2e LUSTRUM. Onder groote belangstelling heeft de club van volièrehouders en vogelvrienden „Onder ling Genoegen", afd. Haarlem van den Ned. Bond van Vogelliefhebbers Zondag in een der zalen van Hotel De Leeuwerik haar tienjarig bestaan op waardige wijze gevierd. Reeds in de middaguren recipieerde het bestuur, waar bij de heer J. Uitenboogaard als voorzitter der feestcommissie de openingstoespraak hield. De heer C. Passchier te Zeist, secretaris van den Ned. Bond van Vogelliefhebbers, bood vervol gens met kernachtige woorden namens het hoofdbestuur zijn gelukwenschen aan. Zijn jubileumscadeau bestond uit een chèque. Haar lemsch Bloei was vertegenwoordigd door den heer Louwerse, die op zijn beurt namens het bestuur waardeerende woorden tot de jubi- leerende vereeniging richtte. Spr. hoopte, dat de uitstekende samenwerking van blijvenden aard zal zijn. Bij de komende vogeltentoonstel lingen van „O. G." zal dit streven met de ge bruikelijke medaille stellig weer tot uiting komen. Ook de heer D. A. Mooy, secretaris der Volkstuindersvereeniging „Zonder Werken Niets" sloot zich bij de vorige sprekers aan. Het was voor den heer Heesemans geen ge makkelijke taak om allen dank te brengen voor hun felicitaties. Er was ook door de leden gewerkt om het tweede lustrum niet onopge merkt voorbij te laten gaan. Een bijzonder fraaie voorzittershamer vormde het geschenk der vogelvrienden en tevens mag het keurig afgewerkte embleem van het lid, den heer J. van Westerhoven, niet onvermeld blijven. Deze herinneringen, alsmede de talrijke schriftelijke attenties o.a. van de afd. Leeuwarden, Schie dam, Groningen, Kerkrade. Tilburg en En schede demonstreerden treffend de genegen heid jegens „O. G." Met een luid applaus werd vervolgens de 83-jarige C. Kroese die steeds een der steunpilaren voor de vereeni ging beteekende, gehuldigd.Hij kreeg het eere lidmaatschap en een vergulde jubileum-insigne De beide oprichters J. J. Michielse en P. Ree kers ontvingen eveneens een dergelijke onder scheiding. Aan alle leden werden verder de jubileumgeschenken uitgereikt. Hiermede be hoorde het officieele gedeelte tot het verleden, doch het eigenlijke feest begon pas: De popu laire klanken van Herman Theunissen en zijn orkest vulden weldra de zaal en toen het be kende trio De Vos zijn traditioneele entree had gemaakt, heerschte er een vroolijke sfeer, waarbij de promenade, aardige scènes en sma kelijke attracties niet achterwege bleven. Na een korte onderbreking werden de feestelijk heden 's avonds nog geruimen tijd met een uit gebreid cabaretprogramma voortgezet. „O. G." zal haar tweede lustrum niet licht vergeten. GEIT UIT EEN PAKHUIS GESTOLEN. Verdacht van diefstal van een geit heeft de recherche den twee-en-twintigjarigen fabrieks arbeider F. van B. aangehouden, die na een inbraak in een pakhuis in Haarlem-Oost een zwart-bonte geit had gestolen. De aangehou dene verklaart het dier in het water te heb ben gegooid, daar hij geen raad er mee wist. Naar de juistheid van deze verklaring wordt een onderzoek ingesteld. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 2 FEBRUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Musette-wijsjes. 7.Ö0 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Musettewijsjes. 7.40 Sportnieuws 7.50 Progr. Overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Ochtendconcert. (Van 8.45—8.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Het Omroeporkest en solist. 9.45 Godsd. iUtz. 10.00 Orkest Francis Keth. 10.45 Van varen, schepen en schippers. 11.00 Orgel en zang. 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Orkest Gerard van Krevelen. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt.... 13.10 Theo Uden Mas- man. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Het Riele Queling- kwartet. 14.40 Het Kinderkoor „De Merels". 15.00 Godsd. Uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor jonge menschen. 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 Het Amusementsorkest en soliste. 18.45 Een tooneeltechnicus vertelt over het leven achter de coulissen II. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alaleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Kamer orkest. 19.45 De familie Speelman. 20.15 Novum genus musicum. 22.00 BNO Nieuws- en cult, be richten. 22.1524.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M 17.00 Zingend door 't leven. 18.00 Schuman Brahmsprogramma. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Orgelmu ziek 19.45 Dansorkest Dick Willebrandts. 20.15 De Haagsche hofbeer. 20.30 Orkest Francis Keth. 2115 Pianovoordracht, 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. RS3KSPOST. SPAARBANK De Directie verzoekt om administratieve redenen gedurende de maand Februari geen spaarbank boekjes op te zenden voor bijschrijving van rente. Tóch ingezonden boekjes worden op verzoek teruggezonden; dan moet echter met vertraging worden rekening gehou den.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2