mm "'"MEUORINE Talrijke aanvallen bij Kirowograd en B. Zerkof afgeslagen. Zware Sovjetverliezen ten Z. W. van Dnjepropetrowsk. Een vroolijkê 4 baby door I Dementi van Britsche berichten over aanvallen op Londen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk zetten de bolsjewisten hun aanvallen, die hun vele verliezen kosten, voort en ver kregen na verbitterde gevechten een plaat selijke penetratie in onze stellingen. In het gevechtsgebied tusschen Kirowo grad en Belaja-Zerkof bleef den vijand in weerwil van zijn talrijke aanvallen, ieder succes ontzegd. Duitsche pantserformaties drongen in een tegenaanval de vijandelijke linies binnen en brachten den vijand zware verliezen aan menschen en materiaal toe. In het gebied ten Zuidwesten en ten Westen van Nowograd-Wolynsk duren de gevechten men den naar het Westen op- dringenden vijand voort, terwijl talrijke vijandelijke aanvallen werden afgeslagen. Tusschen Pripjet en Beresina leefde de ge vechtsactiviteit weer op en leidde tot de succesvolle afweer van talrijke aanvallen en uitvallen van den vijand. Ten Noorden van Newel vielen de bolsjewisten ook Dinsdag, door talrijke slagvliegtuigen ondersteund, on ze stellingen aan. Zij werden met zware ver liezen afgeslagen en verloren een aantal pant serwagens. Tusscenh het Ilmenmeer en de Finsche Golf hield de sterke vijandelijke druk in Zui delijke en Westelijke richting aan. In de groote moerasgebieden ten Westen van Nowgorod aan den spoorweg Leningrad-Pleskau en in het gebied van Jamburg ontstonden zware ge vechten. De plaats Jamburg werd na hevigen strijd opgegeven. In Zuid-Italië zette de vijand zijn sterke, door pantserwagens ondersteunde aanvallen tot uitbreiding van het bruggenhoofd van Nettuno tegen het Noordelijke front in den sector Aprilia-Cisterna voort. Terwijl hij op één plaats er in slaagde een diepe penetratie tot stand te brengen, Werden alle aanvallen aan het overige front, nadat een aantal vijan delijke pantserwagens was stukgeschoten, bloe dig afgeslagen. Eigen tegenaanvallen om de penetratieplek op te heffen, maken goede vor dering. Aan het Zuidelijk front ondernam de vijand ook Dinsdag in den sector ten Westen van San Elia gedurende den geheelen dag, door krachtig artillerievuur en pantserwagens gesteund, aanvallen. In weerwil van de nume rieke overmacht kon hij ten koste van zware verliezen slechts geringe terreinwinst behalen. Onze troepen heroverden in een tegenaanval verscheidene heuvelstellingen. Bij een her nieuwden, door pantserwagens ondersteunden aanval ten Zuiden van de Adriatische kust leed de vijand bijzonder zware verliezen. Duitsche torpedovliegtuigen vielen op 1 Febr des avonds voor de Noord-Afrikaansche kust een vijandelijk ravitailleeringsconvooi met succes aan. Een kruiser en zeven koopvaardij schepen met een inhoud van 52.000 brt. werden getroffen en deels zwaar beschadigd', twee Britsche vliegtuigen werden in een luchtge vecht neergeschoten. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen Dins dagnacht bommen neer op Berlijn, op West- Duitschland en in het Zuidelijke rijksgebied. Drie vijandelijke vliegtuigen werden vernie tigd. De aanvallen op Londen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt voorts mede: De Engelschen probeeren het effect van de Duitsche luchtaanvallen op Londen in den nacht van 21 op 22 Januari en van 29 op 30 Januari 1944 door welbewust onjuiste cijfers over het aantal aanvallende Duit sche vliegtuigen en over de aangerichte schade te verkleinen. In tegenstelling hiermede wordt verklaard: in den strijd geworpen waren meer dan 900 vliegtuigen, waarvan 750 vliegtuigen Londen met in totaal ver over de 1000 ton brisant- en brandbommen aanvielen. De overige vlieg tuigen ondernamen afleidingsaanvallen op Zuidoost-Engeland. Van alle aanvallen worden 34 vliegtuigen vermist. Volgens de rapporten der bemanningen zijn bij beide aanvallen op het stadsgebied van Londen in scheervlucht groote branden en verwoestingen waargeno men. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem (afw.), Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buitenland: J. C. van der Laag. H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J, J. E. van Baarse), Santpoort. Advertenties: W. van Ommen. Heemstede. VAN OE WEC 433 A Het gezonde kindermeel. Klaar in een wip! PRODUCTEN De Leider en Commissaris-generaal Ritterbusch bezochten de NSKK-motorschool. OpperbanTliider Eman onderscheiden De Leider heeft in gezelschap van Commis saris-generaal Ritterbusch en den commandant der W. A., mr. A. J. Zondervan, een bezoek gebracht aan de NSKK-motorschool „Neder land" in Limburg. Hier ontvangen eenige hon derden Nederlandsche jongemannen een gron dige theoretische en practische opleiding ii verkeer- en motortechniek, waarbij uiteraard de kennis van verschillende soorten generators een belangrijke rol speelt. Nadat de Leider de in perfecte militaire orde aangetreden eere compagnie had geïnspecteerd, werd een rond gang gemaakt door de school. De Leider toon de groote belangstelling voor de waarlijk vol maakte technische inrichting der school, waar aan de hand van tallooze modellen den leer lingen de geheimen van het motorvak door ervaren onderwijzers wordt bijgebracht Na de bezichtiging werden de leerlingen, al len vrijwilligers van de NSKK-gruppe Luft waffe, versterkt door een dertigtal Motor- W.A.-mannen, die een speciale generator-op leiding volgen, op een der oefenplaatsen in carré opgesteld voor een korte plechtigheid Voor 't front van de troep memoreerde Ober- führer Hegendörfer in een gloedvolle toe spraak de opdracht van den NSKK Korps- führer Kraus om in enge kameraadschap met de NSB een motorschool te stichten, waarop Nederlandsche jonge kerels opgeleid worden tot echte motorsoldaten, volkomen geschikt om binnen het kader van de Duitsche weermacht hun bijdrage voor de Europeesche overwin ning te leveren. Staan deze scholen dus thans in het teeken van den totalen oorlog, straks, na den vrede, die toch eenmaal komen zal zullen zij dienen om de motoriseeringsgedachte ook in het Nederlandsche volk te versterken. Mede dank zij deze scholen staan thans vele duizenden vrijwilligers in de Nederlandsche regimenten van de Gruppe Luftwaffe, waarin zij op onvolprezen wijze hun plicht doen. Dat deze Nederlandsche regimenten in dit ernstig uur op onderscheidene plaatsen in Europa hun soldatenplicht vervullen, is de groote verdien ste van opperbanleider Eman. Het was Ober- führer Hegendörfer daarom een eer en een voorrecht, in tegenwoordigheid van den Lei der, opperbanleider Eman in naam van den Führer en in opdracht van den Obergruppen- führer Von Baier-Ehrenberg, commandeur der NSKK-regimenten Nederland, het kruis van oorlogsverdienste met de zwaarden te over handigen. Nadat de Leider en zijn gevolg den onder scheiden opperbanleider hadden gelukge- wenscht, richtte de Leider zich tot de aange treden manschappen. Hij wees hen op het eer- vole van hun taak in dit noodlotuur van ons werelddeel, dat ook om wille van de toekomst van Nederland tegen het bolsjewisme eener- zijds en het hartelooze kapitalisme anderzijds moet worden verdedigd. De Leider herinnerde er aan, dat hij reeds in 1935 een natuurlijke, Europeesche solidariteit heeft bepleit, zulks in tegenstelling met het onnatuurlijke gedrocht, waarmede Van Kleffens in 1944 ons in den steek gelaten volk gelukkig wil maken. Hij weet ons volk niet meer te bieden dan het land als slagveld van Amerika en Engeland ter beschikking te stellen voor een even waan zinnige als hopelooze poging het Sovjetrijk, dat na een Duitsche needrlaag over een menschen reservoir van 400.000.000 zielen zou beschik ken, van de Kanaalkust verwijderd te houden. Hier etgenover stellen wij, aldus de Leider, als Nederlanders, die trotsch zijn op eigen land en volk, Europa als ons grootere, gemeenschap pelijke vaderland, dat wij tegen onze eeuwige vijanden gemeenschappelijk moeten verdedi gen, wil het Avondland nog een toekomst heb ben. De Leider dankte tenslotte zijn mannen voor het offer, dat zij brengen in het belang van volk en vaderland en wekte hen op tot uiter ste plichtsvervulling in het uur der beproeving Dag van de jeugd. De Nederlandsche Omroep heeft het initia tief genomen om in de rij van traditioneele jaarlijksche feesten ook de jeugd haar eigen dag te geven. De omroepleiding heeft gemeend geen beteren dag te kunnen vinden dan 21 Maart, den aanvang van de lente, het begin van het nieuwe leven en van een nieuwen bloei. Op dien dag zal het geheele radiopro gramma in het teeken van de jeugd staan, dat wil zeggen, dat het muzikale gedeelte zal worden aangepast aan de jeugd, terwijl bijv. het vrouwenuurtje, het politieke praatje en andere rubrieken gewijd zijn aan jeugdproble men. In de middaguren zullen ruim twaalf honderd jongens en meisjes van alle richtin gen, afkomstig uit de Ned. Jeugdherberg centrale, Landjeugd, Arbeidsdienst, Jeugd storm en Nederlandsche Arbeidsfront bijeen komen in het Concertgebouw te Amsterdam, om daar te getuigen van hun wil tot eenwor ding. Er zal daar o.m. een cantate, speciaal voor deze gelegenheid gemaakt, worden uit gevoerd. Men hoopt den jeugddag tot een blijde tradi tie voor de jonge Nederlanders te kunnen maken. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is -het morgen Vrijdag de beurt aan het restant van de letter J vanaf Jonk en Ka t.m. Knib. NA DE INVASIE Gelijk bekend is men er reeds in verschil lende gemeenten toe overgegaan, voor openbare verkeersmiddelen voor te schrij ven, dat de jeugd zitplaatsen moet vrijma ken voor gebrekkigen en ouderen van da gen. Nu speelde zich dezer dagen in een tram het volgende af. Een oude heer komt binnen en een schooljongen biedt hem be leefd zijn zitplaats aan. De heer gaat zitten en zegt: „Dank je wel, dat is heel vriende lijk van je, maar trek je er maar niets van aan hoor. Over een maand of drie hoef je -dat niet meer te doen". KORT NIEUWS Sedert zes jaar bakt een bakkerij aan den boven- Donau kommies brood voor de weermacht. Dezer dagen werd het millioenste exem plaar in den oven geschoven. Het was voorzien van een bon, die recht gaf op een taart, een flesch wijn en twintig sigaretten. In Zwitserland wordt overwogen het vermengen van een percen tage aardappelen in de broodgrond stoffen verplicht te stellen, wegens nijpend gebrek aan broodgraan. Tijdens een door het Hauptkulturamt in de Rijkspropaganda- leiding der N.S.D.A.P. te Berlijn georganiseerde bijeenkomst sprak o.a ook de bevrijder van den Duce, drager van het Ridder kruis, SS-.Sturmbannfiihrer Skorzeny voor de genoodigden. (Orbis/Holland Pax c) Verduisteren: van 17.30 tot 8.15 uur Moritz Jahn in Haarlem. Voordracht uit eigen werk. De Duitsche dichter en novellist Moritz Jahn die een tournée door ons land maakt, heeft Woensdagavond in de Deutsche Schule te de zer stede voor een talrijk gehoor fragmenten uit eigen werk voorgelezen. Moritz Jahn be hoort tot de bekendste Duitsche schrijvers van dezen tijd. Hij werd in 1884 in Lilienthal bij Bremen geboren en zijn geboortegrond heeft hem bij zijn werken in hooge mate geïnspi reerd. Een aanzienlijk deel van het oeuvre van dezen literator, die langen tijd bij het onder wijs werkzaam is geweest, is dan ook in het Nederduitsche dialect, het z.g. „Plattdeutsch" geschreven. Ook gisteravond kreeg men hier van een proeve te hooren. De schrijver liet daaraan steeds de „vertaling" in het Hoog- duitsch voorafgaan, wellicht ten overvloede overigens, want het Nederduitsche dialect is niet zoo bijster moeilijk te volgen, zeker niet voor den Hollander, wien dit dialect door de sterke overeenkomst met het Nederlandsch gemakkelijk „in het oor" ligt. Men kreeg gisteravond allereerst eenige ge dichten te hooren, die Moritz Jahn een kwart eeuw geleden geschreven heeft en die gewijd zijn aan zijn in den vorigen wereldoorlog ge vallen vrienden. Daarna hoorde men enkele typische fragmenten uit een zijner bekendste werken „Ulenspegel un Jan Dood", waarin de invloed van het Oostfriesche land duidelijk merkbaar is. Een knappe vertelkunst viel op te merken in Jahn's „Denkmal des Junggesel len", waaruit door den schrijver een liumoris tisch fragment werd voorgelezen. Ook uit eenige novellen bleek, dat Moritz Jahn als verteller en schepper van een soms welhaast sprookjesachtige sfeer een kunstenaar van hooge orde is. Het meest echter boeide de spreker zijn pu bliek met de Unkepunz-Dichtungen, welke hij terecht tot het laatst bewaard had. De be spiegelingen en handelingen van Unkepunz, in wien ieder bijwijlen zijn eigen-ik herkent, zijn in al haar simpliciteit zoo vol zuivere menschelijkheid en zoo levenswaar, dat men er niet genoeg van krijgt naar deze puntige humoristische rijmen te luisteren. „Unkepunz" vormde de apotheose van een avond, die de toehoorders ongetwijfeld nader tot het werk van dezen merkwaardigen kunstenaar ge bracht heeft. Tot de aanwezigen behoorde de burgemees ter van Haarlem, de heer S. L. A. Plekker. KORT NIEUWS Twee mannen hebben dezer dagen in de galerij aan de Amstellaan te Amsterdam het lijk van een ongeveer 28-jarigen man achter gelaten, vermoedelijk Israëliet. Zij, die inlich tingen over deze zaak kunnen geven, worden verzocht zich tot de politie te Amsterdam te wenden. Te Bussum is, 62 jaar oiiü, overleden no taris P. Scheffelaar Klots, die daar ongeveer zeventien jaren het notarisambt heeft bekleed. In de buurtschap De Pollen, gemeente Vriezenveen, raakten de twee zoons van den landbouwer Scherphof des nachts in gevecht met een beruchten inbreker uit deze omge ving, v. d. B. geheeten, die poogde konijnen te stelen. De man trok, zoodra hij zich ontdekt zag, een mes en viel als een wildeman op de beide broers aan, van wie er een zoo ernstig gewond werd, dat hij naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd moest worden. De dief, die zelf ook gewond werd, wist te ontsnappen. Het ruim 2'/^-jarig zoontje van de familie Adema te Almelo, ging op de treeplank van een stilstaande vrachtauto zitten. Bij het weg rijden bemerkte de chauffeur het kind niet. De jongen kwam onder een der achterwielen en overleed eenige uren later. Onlangs is op een ontginning te Erica (Drente) een urnenveld ontdekt. Prof. dr. A. E. van Giffen te Groningen werd met deze oudheidkundige vondst in kennis gesteld. On der zijn leiding werden aldaar opgravingen verricht, waarbij een steengraf en een sleutel graf werden blootgelegd. In het laatste graf bevond zich een fraaie urn. Wegens de vele postdiefstallen worden af en toe steekproeven genomen. Zoo werd dezer dagen een Wassenaarsche brievenbestel ler gefouilleerd, waarbij een aantal poststuk ken te voorschijn kwam, dat hij onrechtmatig in zijn bezit had. In zijn woning werd nog een flinke partij post gevonden, waarbij brieven die reeds meer dan een jaar geleden besteld hadden moeten zijn. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat diefstal niet de bedoeling was, doch het achterhouden alleen was ge schied uit luiheid. Dinsdagmorgen werden aan den oever van het Piekemeer twee lijken aangetroffen. Het eene was van een man, het andere van een vrouw. Beide personen hadden schotwon den door het hoofd. Zeer waarschijnlijk zijn deze menschen elders gedood en vervolgens per auto vervoerd naar het meer. Naar het uiterlijk aanzien te oordeelen, waren het joden De lijken zijn na onderzoek naar Sneek ver voerd, op last van de marechaussee. Wedstrijdprogramma's. Het programma voor den Ned. Voetbalbond vermeldt wedstrijden, welke in de laatste weken waren uitgesteld en vermeldt o.a.: eerste klas, district 2: Feijenoord-Haarlem; Blauw Wit— Emma; RFC't Gooi; DHCAjax. Tweede klas: RCHKFC; KennemersAlcmaria Victrix; West FrisiaHBC; Alkm. BoysWFC. Derde klas: KinheimDTS; HelderTerrasvogels. Vierde klas: Vliegende VogelsOnze Gezellen. Reserve klassen: Stormvogels 2Kennemers 2; HFC 2 RCH 2; Zand voortmeeuwen. 2RCH 3. In de afdeeling Haarlem van den NVB zijn vastgesteld: afd. la: RCH 4Spaarndam; DEK Stormvogels 3; DSKKennemers 3; Beverwijk 2 —Haarlem 3a; O.G. 2EDO 3; afd. lb: NAS HFC 3; VSV 3—Geel Wit; OIV—Kinheim 2; Droste —EDO 4; afd. 2a: VSV 4Waterloo: Kennemers 4 —DEM 2 Terrasvogels 2—IEV -2; VVB 2—Sant poort 3; afd. 2b: HFC 5WH; DIO 2—VI. Vogels 2; THB 2—HFC 4. Afd. 2c: Ripperda 2—Haarlem 6; Schoten 3RCH 7; afd. 2d: Nieuw Vennep— Hillegom 2; VogelenzangHillinen 2. Het programma van den Nederlandschen Korfbalbond luidt voor a.s. Zondag als volgt: Eerste klasse: S.V.K.Archipel; RohdaKoog Zaandijk; Blauw Wit—D.E.D, Tweede klasse B: SportiefAmsterdam Zuid; Z.V.K.Groen Geel; Allen Weerbaar-Nieuwendam. Tweede klasse C: Swift 2Westerkwartier 2; D.E.D. 2Ooster kwartier 2; Archipel 2S.V.K. 2. Derde klasse E: Tndo 2Haarlem 1; FortunaWatervliet I. Voor de afdeeling .Haarlem" van den N.K.B. zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Eerste klasse: Sport Vereent 2Aurora 1. Tweede klas se: Nieuw Flora 2T.H.B. 2; Animo Ready 2— Oosthoek 2. Derde klasse: Watervliet 6Water vliet 4; Haarlem 3Aurora 4; Oosterkwartier 4 —Watervliet 5. Voor de dames zijn in de competitie van den Ned. Hockeybond o.a. vastgesteld: promotie klas B: Amsterdam 2Leiden; HBSBDHC 2; FitRood Wit 2; tweede klas b: ZandvoortLei den 2; BDHC 3—Rood Wit 3; BDHC 5-HHYC 3; Tweede klas C: StrawberriesAlkmaar; Hurley Ever Swift; BDHC 4O. K. Voor de heeren vermeldt het programma: promotieklas b: Am sterdam 2BMHCO. K.Strawberries; Zand voort—Amsterdam 3; tweede klas: Amsterdam 4 Ysvogels; BMHC 2—VVV; Ysvogels 3THC '25; HBS—Hurley. Tennis PROPAGAND A-BIJEENKOMST TE HEEMSTE DE. De stichting ,,Heemsteedsche Sportparken" heeft het initiatief genomen om een filmvoor dracht te organiseeren over tennis, daar de be langstelling voor de tennissport in Heemstede steeds grooter wordt. Deze voordracht zal Za terdagmiddag om 4 uur in het Sportparkrestau rant aan de Sportparklaan worden gehouden. Aan de hand van eenige films van bekende spe lers zal een uitleg gegeven worden van de slagen, tactiek en techniek in het tennisspel. Sprekers zijn de heeren C. Vreedenburgh, propagandist van den N.L.T.B. en C. M. M. Constandse. Gymnastiek WEDSTRIJD K.T.K. Voor de vereenigings- wedstrijd in vrije oefeningen en gereedsehaps- oefeningen van den Kennemer Turnkring (waarvoor de plaatsen reeds weken geleden wa ren uitverkocht) zijn 14 ploegen aangemeld, die het geheel tot een keur-uitvoering kunnen stem pelen. Bate zal laten zien vrije oefeningen (hee ren), Concordia hoepeloefeningen (dames), Turn- lust H. vrije oefeningen (dames), T.V.S. knots oefeningen (dames) en rhythmischen dans (idem), Gratia-Plato grondgymnastiek (dames), Sparta vrije oefeningen (dames), halter-oefeningen (dames-senioren) en dito (heeren). S.S.H. vrije oefeningen (dames), Turnlust B. knotszwaaien (dames), bewegingsstudie (idem), vrije oefenin gen (dames-senioren) en grondgymnastiek (heeren). Dammen CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1943/1944 HAAR LEMS CHE DAMCLUB. Deze wedstrijden werden voortgezet met de sesultaten: Hoofd klasse: F. Raman wint van J. H. Meure; F. Ra- man wint van D. Schrijnemaekers; J. H. Meure wint van J. van Looij. Eerste klasse: Th. van Wort wint van S. Oosterveer; P. van Dijk remise met A. J. Oremus; J. Holm wint van P. van Dijk; Joh. Philippo wint van J. Piek; G. de la Rie wint van G. J. Steenkist. Door de overwining van Holm op van Dijk promoveerde eerstgenoemde speler naar de hoofdklasse. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 4 Februari 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. Overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Amusements orkest met koor en solisten. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Orkest Malando. 9.45 Godsd. Tjitz. 10.15 Orkest Carlo Carcassola. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Salonorkest. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 De Melodisten en solist. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Goasd. Uitz. 15.30 Viool en ciavecimbel. 16.00 De filmband rolt. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 ,,Der Bettelstudent". 18.00 BNO: De Tordaner vertelt over sociale nooden. 18.05 De Groninger Orkestver. 18.40 Wat doet de directie van den landbouw. 19.00 BNO Nieuws en act. be schouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 19.15 Tienduizend zwarte schijven. 19.45 De sociale voorman. 20.00 De Allemansga ding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15 —24.00 Zangzestal. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Orkest Klaas van Beeck. 17.35 Melodieën uit een uitstalkast. 18.20 Orkest Gerard van Kre velen en soliste. 19.00 BNO Nieuws en act. be schouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Operacon cert. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededeelin- gen van het NAF, 20.45 Licht klassiek avondcon cert. 21.45 Avondwijding, 22.00 BNO Nieuws en cult, berichten.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2