g s s s o> X X eg S liliSllll 4> *0 IJMUIDEN HAARLEMSCHE RECHTBANK „De vriendendienst". Bij zijn reis naar huis ontmoette de 22-jarige stoker C. Z. te IJmuiden zijn vriend A. Z., die hem op 15 October verzocht om tijdens zijn verlof naar Holland een bedrag van 100 R.M aan de moeder van A. Z te overhandigen. Ver dachte verklaarde zich bereid om hem dezen „vriendendienst" te bewijzen. Eenmaal in Ol- denzaal wisselde hij .het bewuste bedrag echter tegen Hollandsch geld voor 75.en thuis gaf hij hiervan 60.aan zijn eigen fhoeder, terwijl de overige 15.voor shag werd aan gewend. De officier laakte een dergelijke mis selijke handelwijze, temeer daar C. Z. nog bij enkele jrwesties over een costuum en een paar schoenen was betrokken. Zijn reclasseerings- rapport bood evenmin een gunstig vooruit zicht en zoo wekte het geen verwondering, dat de eisch niet mild kon worden genoemd. De kans bestaat,dat C. Z. voor zijn vriendendienst een gevangenisstraf van l^fe iaar krijgt. Uitspraak 17 Februari. ECONOMISCHE RECHTER Tarwediefstal. De 41-jarige bakker F. L. Voorma te Velsen- Noord had zich voor den H#arlemschen eco- nomischen rechter te verantwoorden, daar hij zich op 26 Augustus van het vorig jaar schul dig maakte aan een tarwediefstal. De man, die blijkbaar het verschil tusschen het „lezen" of knippen van aren niet zoo nauw nam, werd dank zijn het uitgebracht rapport, dat gunstig luidde, veroordeeld tot 25.boete of 15 dagen hechtenis. Een veelzijdige buit. De 41-jarige Beverwijksche melkslijter J. Bos stond terecht,' wegens het stroopen van 20 struiken bruine- en witte boonen. Daar bij een huiszoeking in de woning van verdachte nog kleinigheden werden aangetroffen, die van dergelijke diefstallen afkomstig waren, had B. zich een veelzijdige buil kunnen toeëigenen. Behalve de tarwe wist hij narcissenbollen, tabaksbladeren en sjalotten te bemachtigen. De eisch luidde 2 weken gevangenisstraf. B. werd veroordeeld tot een geldboete van 20 of 16 dagen hechtenis. Bietenstrooper. De IJmuidenaar A. Bierenbroodspot bena deelde in het afgeloopen seizoen den landbou wer C. door 25 K.G. bieten te rooien. De bie tenstrooper werd veroordeeld tot een boete van 25.of 15 dagen hechtenis. Wat De Stormvogels wacht. Tijdens een onderhoud met den heer Joh. Rademakers, voorzitter van de IJmuider wan- delsportvereeniging iDe Stormvogels, bleek ons, dat er in de komende maanden geen reden zal om over gebrek aan activiteit te kla gen. Je wandelaars zullen er geregeld op uit kunnen trekken en ook overigens van tijd tot tijd op aangename wijze worden beziggehou den. De animo voor de wandelsport neemt ondanks de ongunstige omstandigheden nog geregeld toe, zoodat De Stormvogels over een flink aantal leden beschikt. Opmerkelijk is, dat deze in talrijke plaatsen wonen, waaruit blijkt, dat er een hecht vereenigingsverband is. Ook dit jaar zullen er talrijke tochten plaats hebben. Wat Noord-Holland betreft, denken we allereerst aan dien te Santpoort en omge ving, welke door de onlangs gevormde Velser Wandelsportcommissie zal worden georgani seerd. Het ontwerp voor de wandelagenda ver meldt verder: een lentetocht van S.A.V. te Alkmaar op 26 Maart, de ronde van Noord- Holland op 8, 9 en 10 April; een tocht te Am sterdam op Tweeden Paaschdag, de bollen- tocht van Jan Passtoors te Haarlem op 23 April een tocht te Purmerend op 3 Mei, een W.I.K.- tocht te Amsterdam op Hemelvaartsdag, een tocht van De Laatste Loodjes in deze streek op 18 Juni etc. Natuurlijk is het mogelijk, dat in dit programma wijzigingen worden aange bracht. Verder zal er aan tochten buiten de provin cie kunnen worden deelgenomen. De oudste tak van sport kan dus weer door velen wor den beoefend. Zooals men zal weten, vragen thans nog de N.S.C.-Stedenschoonserietochten de aandacht, waarvan de derde Zondag te Am sterdam plaats heeft en de vierde 27 Februari te Utrecht wordt gehouden. STORMVOGELS IN BEKERSTRIJD. «H Ook Stormvogels heeft voor de wedstrii- •Jden om den N.V.B.beker ingeschreven. eg (8 U VI VI fa 0> öfi eg *3 u X eg ui 0» S X H $4 O O Vraagt voortaan MOLENAARS KINDERBLOEM ter vervanging van Molenaar^ Kinder- gneci, waarvan wij de productie tijdelijk fnoesren stopzetten. Molenaar's Kinder- jbloem is een zeer goed voedsel voor jfraby's eo kinderen - Jicht verteerbaar, *oed2aanr.en smakelijk. Uitsluitend ver krijgbaar op de rijstbonbene vens op de be~ scbuitbon (I pok is 3 beschuit- bonnen). Terrasvogels naar den kampioen. De wedstrijd HelderTerrasvogels, die oor spronkelijk 13 Febr. moest worden gespeeld zal reeds Zondag plaats hebben. Het kan een interessante ontmoeting worden, wanneer de Santpoorters niet genoodzaakt zijn met een verzwakt elftal te vertrekken. Aangezien 't Helder-terrein in een versperd gebied ligt, mag aan niet meer dan zestien per sonen van Terrasvogels doorgang worden ver leend; bij dit aantal zijn natuurlijk spelers en reserves inbegrepen. Supporters en donateurs kunnen hun ploeg dus niet vergezellen, indien zij niet zelf voor een „Ausweis" kunnen zor gen. Het volledige programma van Terrasvogels vermeldt de volgende wedstrijden: Helder Terrasvogels te 2.15 uur. Terrasvogels 2l.E.V. 2 te 12 uur en D.E.M. 5Terrasvogels 3 te 12 uur. Voor Zaterdag is het programma aldus: Terrasvogels aDe Kennemers b te 3.30 uur; D.E.M. bTerrasvogels b te 3.30 uur en Ter rasvogels cStormvogels te 2.30 uur. Na de overwinning, die Terasvogels Zondag heeft behaald, is de spanning wegens den strijd om de onderste plaats weer toegenomen. De ranglijst vermeldt: 1. Helder 16 gesp., 27 pnt. 2. Zandvoortmeeuwen 16 gesp., 18 pnt. 3. D.T.S. 15 gesp., 17 pnt., 4. Kinheim 14 gesp., 15 pnt. 5. Terrasvogels 16 gesp., 15 pnt. 6. H. F.C. 16 gesp, 14 pnt. 7. Halfweg 15 gesp., 13 pnt. 8. T.Y.B.B. 16 gesp., 13 pnt., 9. Schoten 16 gesp, 12 pnt. 10. Bloemendaal 16 gesp., 12 pnt. Zooals bekend is, moeten er totaal achttien wedstrijden worden gespeeld. Figuurzwemmen in Velserbad De directie van het Velserbad streeft er steeds naar den zwemliefhebbers en -lief hebsters afwisseling te bieden. Dit is niet altijd even gemakkelijk, maar over het al gemeen mag zeker worden geconstateerd, dat er goede denkbeelden worden verwe zenlijkt. Een en ander blijkt een gezonde propaganda voor het zwemmen te zijn, want de belangstelling neemt geregeld toe, zoodat telkens weer een stap op den goeden weg naar het ideaal: Iedere Nederlander zwem mer! wordt gedaan. De nieuwste attractie is het figuurzwemmen. Wellicht zal men zich herinneren, dat hieraan reeds bij de opening van het Vel serbad in 1937 aandacht is geschonken. Daarna geraakte het echter in het vergeet boek, hetgeen zeker te betreuren was. In derdaad vroegen vele andere bezigheden de belangstelling. Vooral het diploma-zwemmen eischte de interesse op. Velen hebben zich intusschen hiervoor geweerd en het is dan ook te be grijpen, dat in den kring der dames, die ook op dit gebied het juiste voorbeeld geven, stemmen konden worden beluisterd, vol gens welke er weer eens iets bijzonders diende te gebeuren. Het zwemmen biedt immers vele mogelijkheden, veel meer dan men met oppervlakkig bezien zou denken. De heer J. J. Waagmeester, directeur, was van meening, dat het oefenen in figuur zwemmen zeker een attractie zou blijken te zijn en ging eens op onderzoek uit. Intusschen is een groep van 20 a 25 da mes in de gelegenheid zich aan het figuur zwemmen te wijden. Er was al spoedig veel animo voor! Zooals bleek moest men het niet te gemakkelijk opvatten, vooral omdat samenwerking een eerste vereischle is. Maar onder leiding van het bevoegde per soneel van het Velserbad en dank zij de prettige stemming, werden er flinke vorde ringen gemaakt. We zagen enkele teekeningen (belangstel lenden kunnen deze in het Velserbad be zichtigen), door middel waarvan een indruk wordt gegeven van hetgeen er met figuur zwemmen kan worden bereikt. Er zijn ver scheidene variaties mogelijk, vooral als men eenmaal begrip van de bedoeling heeft. Van de drie oefeningen, die momenteel de aan- acht hebben, noemen we de „harmonica" en ,,'t vlotje", die op zichzelf reeds zeer interessant zijn. Men wil in het begin van Maart een de monstratiemiddag organiseeren en ver wacht hiervoor een groote belangstelling. In ieder geval rechtvaardigen de reeds ver kregen resultaten de verwachting, dat de animo steeds zal toenemen. En alle zwem liefhebbers zullen dit waardeeren, omdat ook hierdoor een goede propaganda wordt gemaakt en. vooral thans van alle mogelijk heden gebruik dient te worden gemaakt. O.I.V. VERSUS KINHEIM-RESERVES. OI..V. zal Zondag te twaalf uur op het T.Y.B.B.-terrein te Haarlem Kinheim 2 ont vangen. De reserves der geel-zwarten heb ben geen gemakkelijke taak, vooral wan neer men in aanmerking neemt, dat zij voor de onderste plaats in aanmerking komen. Veel succes geven wij hun tegen de stevige IJmuidenaren niet. O.I.V., dat een invaller heeft, komt als volgt uit: doel: N. Nanne; achter: Haver en Epskamp; midden: Cottaar, Jac. Vink en Jer. Vink; voor: Zonneveld, W. Buur, Kra mer, S. Nanne en Buur Sr. VEiSEN V.V.B. ONTVANGT C.S.V. De club der „Breesapers" zal Zondag na enkele weken rust de voetbalschoenen weer aantrekken om op het Beverwijkterrein het Castricumsche C.S.V. te ontmoeten. Reeds eenige malen zijn in het elftal van V.V.B. wijzigingen toegepast en vooral met betrekking tot de voorhoede. Afgezien van het feit, dat niet bekend is. wie de plaats onder de lat inneemt daar Olivier nog niet kag uitkomen, is weer een ingrijpende ver andering van de aanvalslinie doorgevoerd. De spil Bravenboer staat nu middenvoor, terwijl Spruit rechtsbuiten is opgesteld en Zandbergen de andere kant (voorheen rechts) voor zijn rekening neemt. Zandvliet (rechts) en Aptroot (links) vullen de voor hoede als binnenspelers aan. Zou de schot vaardigheid thans beter worden? C.S.V. ontmoet dus V.V.B., bestaande uit: doel: N.N.; achter: C. v. d. Bosch en P. Clots; midden: G. v. d. Veldt. H. Lantsink en P. Vlietstra; voor: L. Spruit, G. Zandvliet J Bravenboer, G. Aptroot en G. Zandbergen. F. GEISSLER JUBILEERT. Het zal Maandag 7 Februari een kwart eeuw geleden zijn, dat de heer F. Geissler als achttienjarige jongen in dienst kwam bij de N.V. De Plaatwellerij v.h. Olie en Gonnerman. waar ook zijn vader werkzaam was. Van zijn indiensttreding af heeft hij zijn vader vele jaren als hulp gediend in de watergaslasscherij. Later werd de jubilaris pijpenbuiger, waarin hij zich zoo bekwaam toonde, dat hij de laatste jaren meer buiten dan aan het eigen bedrijf werkte en veelal montage-arbeid verrichtte. Zoo werkte hij onder meer bij den bouw van Papier machine 18 bij Van Gelder Zonen, alsmede bij de Hoogovens en de Mekog. Als pijplei dingmonteur, zooals zijn vak thans genoemd worat, kan de heer Geissler op een zeer goeden arbeidstijd terugzien. De jubilaris heeft uiteraard het bedrijf van „De Plaatwellerij" in het betrekkelijke beginstadium meegemaakt en dientenge volge de zaak in haar geheele opkomst van nabij kunnen aanschouwen. Van slechts enkele tientallen arbeiders is het kleine bedrijf uitgegroeid tot een fabriek met een flinke personeelsterkte. Ongetwijfeld zal het den heer Geissler, die bij zijn collega's, maar ook bij zijn supe rieuren, goed staat aangeschreven, op zijn herdenkingsdag niet aan belangstelling ont breken. NED HERVORMDE GEMEENTE. In verband met bijzondere omstandighe den, welke zich des Zondags kunnen voor doen, verzoekt men ons het volgende onder de aandacht te brengen: Indien des Zondags eventueel luehtalarm wordt gegeven, zal, wanneer vóór den aan vang van de ochtendgodsdienstoefening dit alarm nog bestaat en het signaal „veilig" een kwartier na het oorspronkelijke aan- vangsuur nog niet is gegaan, deze dienst niet doorgaan. Mocht vóór het aanvangsuur van den avonddienst luchtalarm zijn en het veilig- signaal een half uur na het vastgestelde tijdstip van aanvang niet zijn gegeven, dan zal ook deze dienst geen doorgang vinden. SANTPOORT Wat Santpoort wacht Aangezien Zondag 6 Februari een inhaaldag is, komen het eerste en het tweede elftal van Santpoort niet voor de competitie uit. Sant poort I speelt een vriendschappelijken wed strijd tegen Spartaan I, aan den Spaarndam- merdijk te Amsterdam. Het zal voor onze plaatsgenooten een goede training zijn, daar Spartaan in de tweede klasse B op de vierde plaats staat en Santpoort door de nederlaag in Enkhuizen en de overwinning van Alkmaar- sche Boys weer Ieelijk in de knel is geraakt. De huidige stand van zaken is onderaan de ranglijst als volgt: H.B.C. heêft negentien verliespunten, terwijl Alkmaarsche Boys en Santpoort er elk achttien hebben. Santpoort moet nog spelen tegen Alcmaria Victrix, H.B. C. en De Kennemers uit en W.F.C. en K.F.C. thuis, zoodat nog ajlerminst mag worden ge zegd, dat de ploeg buiten gevaar is. Eindigt Santpoort onderaan, dan zou zij, wanneer er een normale competitie is, evenals Stormvo gels, onherroepelijk degradeeren. Weten de roodbroeken echter van de onderste plaats te blijven, dan dient er nog een beslissingswed strijd tegen de het laatst geplaatste club van dit seizoen te worden gespeeld. We vertrou wen er op. dat de Santpoorters hun best zul len doen om deze mogelijkheid te bewerkstel ligen, al zal het zeker niet meevallen. Handboogschutters in actie. V.Z.O.S. ontvangt Fred. Hendrik. Zondag opent de handboogschietvereeniging V.Z.O.S. het seizoen met een vriendschappe lijken wedstrijd tegen Frederik Hendrik uit Delft. Laatstgenoemde vereeniging is kampioen van Noord- en Zuid-Holland, zoodat de Sant poorters het allerminst gemakkelijk zullen krijgen. V.Z.O.S. heeft dezen winter echter intensief geoefend, zoodat het een spannende krachtmeting zal worden. Er worden 32 pijlen (2 x 16) geschoten. Om de spanning te ver- hoogen. zijn er niet minder dan zes prijzen beschikbaar gesteld. Voor V.Z.O.S. zullen de volgende schutters zich weren: J. v. d. Berg, M. v. d. Berg, A. J. Voogt, J. Klauwers, Ch. Smit, H Droffelaar en P. J. Verhappen. Reserves zijn: W. Immers en H. Klauwers. De wedstrijd wordt op de banen van V.Z.O.S. te Santpoort-Station (Koffiehuis) gehouden en begint te half één. Ambtsjubileum Ds. L. W. Erdman. Ds. L. W. Erdman herdenkt 7 Februari den dag waarop hij vóór 40 jaar als predikant der Ned. Hervormde Kerk werd bevestigd te Spij- kenisse. Hij vertrok vandaar naar Brielle en kwam in 1917 te IJmuiden, waar -hij bleef tot 2 Mei 1943, toen hij eervol emeritaat verkreeg. Sinds dien tijd geniet hij rust te Lochem in Gelderland. Ds. Erdman heeft zich gedurende de 25 jaren dat hij hier woonde, veel vrienden verworven en met leedwezen zag men hem, in dezen bij zonderen tijd, vertrekken. Ongetwijfeld zullen velen hem en zijn gezin ook op dezen feestdag gedenken. JUBILEUM R. KRAMER. Woensdag 10 Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Renze Kramer in dienst trad bij notaris W. A. Dolleman. Als jongmensch van 13 jaar begon hij als jongste bediende zijn loopbaan op het notariskantoor en thans is hij op dat kantoor 'n flinke kracht als kassier en klerk. Bij zijn patroon, het per soneel en de cliënten is hij door zijn aange naam humeur en groote bereidwilligheid een zeer geziene persoonlijkheid en het zal hem op dien dag voorzeker ook niet aan belang stelling ontbreken. De jubilaris woont thans te Santpoort, aan den Rijksweg 483. Boksen. GEEN AMATEURS NAAR DE BEROEPS KLASSE. De rijksgevolmachtigde voor de sport heeft bepaald dat voorloopig geen amateursbok sers naar de beroepsklasse mogen overgaan. De Heers Chocolade- en Biscuitfabrieken HUISSLACHTINGS- EN MEST CONTRACT VARKENS IN '44. Voor het .laar '44 zullen slechts die personen, die hun hoofdberoep in den land- of tuinbouw hebben, alsmede landarbeiders, welke op land. bouw- en tuin bedrijven werkzaam zijn. voor een huisslachting in aanmerking kunnen komen. Alle overige personen zullen dus geen huisslachtings- varken mogen opleggen, in bijzondere gevallen kan een uitzondering worden gemaakt voor die genen, die reeds voor 1 Jan. '42 regelmatig een huisslaohtingsvarken voorhanden hebben en aan kunnen toonen, dat zij over voldoende voeder beschikken uit eigen bedrijf. Aan de uitreiking van de machtiging tot slachting van een huis- slachtingsvarken zal de uitdrukkelijke voorwaar de worden verbonden, dat de betrokkenen de hem op het gebied der voedselvoorziening ge stelde verplichtingen naar genoegen van den prov. voedselcommissaris naar behooren heeft voldaaan. Bovendien zal ieder, die een huisslach- tingsvarken oplegt tevens een voor zijn bedrijf nader vast te stellen aantal ocntractvarkens die nen op te leggen en op het vereischte gewicht aan het vee- en vleesclraankoopbureau af te le veren. Slechts landarbeiders en zeer kleine boe ren zullen van de verplichting tot het leveren van mestcontractvarkens kunnen worden vrij gesteld. TEELT VAN TABAK OP CONTRACT Landbouwers, die alsnog voor een vergunning voor de teelt van tabak op contract in aanmer king Wenschen te komen, dienen zich daartoe ten spoedigste aan te melden bij den voorzitter van de vakgroep Groothandel I Tabak, Ben- drachtsweg 71 te Rotterdam. De productie-com missaris voor den tuinbouw en ooftteelt zal slechts teeltvergunningen verstrekken, nadat de planter zich contractueel heeft verbonden t< inlevering van den oogst. De afname van de oogst wordt door het contract gegarandeerd. D prijs, waarvoor de oogst zal worden opgekodh bedraagt gemiddeld en ten hoogste f 0.60 per Vi k.g. winddroge tabak. Nadere inlichtingen over de wijze van opkoop, het verstrekken van een voorschot op het ingeleverde product en de verrekening daarvan met den uiteindelijk te betalen prijs, zal de voorzitter van genoemde vakgroep verstrekken. Aanvragen, welke na 20 Februari a.s. worden ontvangen, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. De plan ters, die reeds een plantvergunning van den productiecommissaris voor den tuinbouw en ooftteelt ontvingen, kunnen eveneens alsnog een contract als bovenbedoeld afsluiten en dienen zich daarvoor aan te melden bij den voorzitter van de vakgroep Groothandel in Tabak. VERKOOP KANTOORMACHINES OP VERGUNNING. Blijkens 'bekendmaking in de Staaisct. van 1 Februari 1944 is de bestaande verplichting voor handelaren in kantoormachines om hun voorra dige schrijfmachines te verkoopen en af te leve ren aan dengene, te wiens behoeve door het bureau voor de metalenverwerkende industrie een vergunning wordt afgegeven, uitgebieid tot adresseermachines met de daarbij behoorende ponsmachines, kasregisters en tel-, reken- eri boekhoudmachines. De voorraad van bedoelde kantoormachines voor Nederlandsche behoefte is zeer gering, zoodat slechts in uiterst urgente gevallen een verkoop- en afleveringsvergunning kan worden verleend VERPLICHTING TOT INSCHRIJVING VAN LANDBOUWERS EN VEEHOUDERS BIJ HET BUREAU VAN DEN VOEDSELCOM MISSARIS. Nu de Landbouw-Crisis-Organisatie (L.C.O.'s) en de Prov. Inkoopcentrales van Akkerbouwpro ducten (P.I.C.A.'s) zijn opgeheven, zijn de werk zaamheden van deze Organisatie, voor zoover niet behoorende tot de taak van het Aan- en Verkoop-Bureau van Akkerbouwproducten (A.V. A.) overgenomen door het Bureau van den Pro vincialen Voedselcommissaris. In verband hier mede moeten zij, die voorheen bij de L.C.O. en de P.I.C.A. georganiseerd dienden te zijn, thans geregistreerd worden bij het Bureau van den Voedselcommissaris (Verordening Registratie plicht 1944). Deze registratieplicht geldt voor een ieder die verbouwer is van: Granen, Peulvruch ten, Aardappelen, Suikerbieten, Boekweit, Wit lofwortelen, Gras, Hooi, Veevoederartikelen, Vlas en Hennep voor zoover totaal meer dan 5 Are grond wordt beteeld, alsmede voor ieder, die een of meer Paarden, Runderen, Varkens, Schape11, Geiten of stuks Pluimvee houdt.. Zoo dra iemand een of meer der bovengenoemde pro ducten gaat verbouwen, en/of houder van ge noemd vee is geworden moet hij of zij binnen 14 cl£gen nadien registratie aanvragen bij den Plaat selijken Bureauhouder. Nadat de registratie heeft plaats gevonden ontvangt betrokkene een be wijs van registratie met een „registratie-num mer". Zij. die reeds verbouwer en/of veehpuder resp. pluimveehouder in den zin van genoemde verordening zijn. en op 31 December 1943 niet bü de Landbouw-Crisis-Organisatie waren aange sloten, moeten zich alsnog binnen veertien dagen na plaatsing van dit bericht aanmelden. Zü die op 31 December 1943 reeds wel als georganiseer de bü de Landbouw-Crisis-Organisatie waren toe gelaten, worden automatisch als „geregistreer de" overgeschreven naar het Bureau van den Prov. Voedselcommissaris en behoeven zich dus niet opnieuw aan te melden. Het organisatie- nummdt van deze L.C.O. georganiseerden wordt dan hun „registratienummer" het bewijs van toe lating bij de L.C.O. wordt hun „registratiebe wijs" en moet door hen dus zorgvuldig worden bewaard. Een ieder, die ophoudt verbouwer of veehouder in den zin van bovengenoemde ver ordening te zijn, is verplicht daarvan binnen veertien dagen nadien kennis te geven aan den P.B.H., ingeval van overlijden rust bedoelde vei» pliohting op de(n) rechtsopvolger(s).

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3