KC0( $i$32j I] MUIDEN Voor ƒ10 „dichter bij de grens"... Politie onderzoekt zonderling geval. „Geef me tien gulden en ik zal er voor zorgen, dat hij dichter bij de Hollandsche grens komt te werken". De onbekende, die deze belofte aan een adres te IJmuiden-Oost deed, ontving inderdaad het door hem ver langde bedrag, maar tot nu toe bleef hij in verzuim voet bij stuk te houden. De politie heeft dit zonderlinge geval momenteel in handen. Men krijgt gaarne bericht van degenen, die in het buitenland werkzaam zijn. En omdat de gebruikelijke verzenaingsmogelijkheden met vrij veel tijdverlies gepaard gaan is men verheugd wanneer de gelegenheid zich voordoet een pakket aan een naar zijn werk terugkeerenden verlofganger mede te geven. Men schenkt dan gaarne zijn vertrouwen, zonder er rekening mede te houden, dat dit misplaatst kan zijn. Een inwoner van IJmuiden-Oost had aan een onbekende een pakket voor een arbei der in Duitschland medegegeven. De inhoud bestond uit levensmiddelen en geld. Met spanning werd op het bericht van ontvangst gewacht, maar tot nu toe heeft men hiervan niets gehoord. Bedoelde inwoner vermoedde dan ook onraad en heeft de politie van het gebeurde op de hoogte gesteld. Naar bleek had de onbekende tevens door valsche voorspiegelingen een bedrag van tien gulden gekregen. Voor deze belooning zou hij zorgen, dat de betrokken arbeider dichter bij de Nederlandsche grens zou gaan werken. Natuurlijk heeft de familie in dit opzicht niets wat op vervulling van de be lofte wijst, vernomen. Consultatiebureau T.B.C.-bestrijding Nieuwe regeling van kracht. Het bestuur van de Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose Ls er in geslaagd een doeltreffende regeling ten opzichte van het Consultatiebureau te treffen. Na het van kracht worden van de bepalingen voor het versperde gebied in de gemeente Velsen werd een voorloopige oplossing gevonden door gelegenheid te geven T>r. Kielstra te Bloeniendaal te bezoeken, maar het zal dui delijk zijn, dat er vele wcnscben onverwe- zenlijkt bleven. Tlians is in het perceel Kloosterstraat 5 te Beverwijk, welke plaats zooals bekend is door een ieder kan worden liercikt, een consultatiebureau inge richt. Het is in liet begin van deze week reeds door de verecniging overgenomen. Door de goede zorgen van den heer v. d. Pluim en alle anderen, die zich hiervoor verdienstelijk hebben gemaakt, ziet het ge heel er keurig uit en zal het aan zijn doel blijken te beantwoorden. De heer Anth. Peek, administrateur der vereeniging, was zoo vriendelijk ons het gebouw te laten be zichtigen en ons waar noodig een toelich ting te geven. Bij zijn binnenkomst ziet men aan de rechterzijde van de gang ff et kantoor en de inschrijfkamer der administratie. De wacht kamer, plaats biedende aan ongeveer veer tig personen, bevindt zich aan de linker zijde. Daarna zijn er drie kleedkamertjes, welke leiden naar de onderzoekkamer, waar de consulteerende arts, dr. Kielstra, zijn pa- tien ten opwacht. Wanneer het onderzoek is geëindigd gaat de arts naar een aan de an dere zijde gelegen Röntgenkamer, waar de patiënten worden doorgelicht of zoo noodig een foto wordt genomen. Ook wordt bij het nemen van de foto gebruik gemaakt van de donkere kamer, waar de beelden worden ontwikkeld en gespoeld. Even verder heeft men het laboratorium van de analiste voor het onderzoeken van bloed, urine en wat dies meer zij. Na de aflevering van de inrichting heeft de voorzitter van de Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose te Velsen, de heer J. H. Unger, zijn volle tevredenheid over het resultaat uitgesproken. Tevens richtte hij woorden van dank tot den heer v. d. Pluim en zijn staf voor hun zorgen, die zij aan het gebouw hebben gewijd, waardoor de tuberculosebestrijding kan worden voortgezet. Tevens toonde de voorzitter de erkentelijkheid jegens den aannemer voor de keurige uitvoering van het geheel en je gens alle anderen, die zich hebben inge spannen. De heer Unger wilde niet nalaten woor den van dank te spreken tot mevrouw en dr. Kielstra voor de vriendelijke gastvrij heid, die bij hen thuis werd genoten gedu rende den tijd, dat het gebouw nog niet gereed was. Gisteren heeft de eerste zitting voor pa- tienten van Beverwijk en omstreken plaats gehad. Woensdag en Vrijdag van half tien tot elf uur zijn de patiënten in de gemeente Velsen in de gelegenheid het gebouw te be zoeken. Intusschen zij er de aandacht op gevestigd, dat de besprekingen ook in het vervolg in het bureau aan de Briniostraat te IJmuiden-Oost worden gehouden. Nu opnieuw is gebleken, dat de Vereeni ging tot Bestrijding der Tuberculose alles doet om ook tegenwoordig zoo doeltreffend als mogelijk is voor haar prachtig doel te werken mag er nog wel eens op worden gewezen, dat zij ieders steun verdient. De vereeniging (gironummer 24967 Velsen) kan veler medewerking gebruiken. AGENDA WOENSDAG 9 FEBR. IJMUIDEN. Tha lia-Theater: 5000 Mark belooning (film) 7.30 uur. SANTPOORT. Zomerlust: Ita- liaansch Opéraconcert, 7.30 uur. DONDERDAG 10 FEBR. IJMUIDEN. Thalia-Theater: 5000 Mark belooning (film) 7.30 uur. Boompjes en hout van keet ontvreemd. Dat iedereen meer brandstof dan zijn rant soen toelaat kan gebruiken, is algemeen be kend. Maar het gaat niet aan de kachel door diefstal van brandhout warm te houden. De politie stelt dan ook een onderzoek in naar de verdwijning van ruim twintig eiken boompjes achter een woning aan den Velser- duinweg te IJmuiden-Oost en het onbevoegd wegnemen van den voorkant van een keet bij het zwembad De Heerenduinen aldaar, van welke diefstallen door den eigenaar, een inwoner van Santpoort, aangifte is gedaan. Portemonnaie met 85 ontvreemd. Oppassen voor de lange vingers van de kruimeldieven is tegenwoordig dringend noodzakelijk! Een inwoner van Bloemendaal, die te IJmuiden-West werkzaam is, heeft dezer dagen ondervonden, dat deze waar schuwing geenszins overdreven is. Hij had een portemonnaie, inhoudende 85.bij zich. 's Middags kwam hij echter tot de onaange name ontdekking, dat zijn beurs op niet ge makkelijk te verklaren wijze was verdwenen. De benadeelde heeft aangifte bij de politie gedaan. Deze stelt een onderzoek in. O.I.V. won weer. O. I. V. is er wederom in geslaagd op beide punten beslag te leggen. Na een middelmati- gen wedstrijd is Kinheim 2 in Haarlem-Noord met 53 verslagen. Wanneer dé ontmoeting nog tien minuten langer had geduurd, zouden we Kinheim er echter toe in "Staat hebben geacht mede door het zwakke spel van O.I.V.'s achterhoede, welke het laatste kwar tier allerminst hecht was een puntenver- deeling uit het vuur te sleepen. Kinheim pakte reeds in het begin flink aan; er werd goed over de vleugels gewerkt, maar tot doelpunten leidde dit voorloopig niet. Kramer bleek al spoedig weer de ge vaarlijke man van den IJmuider-aanval te zijn, maar de Kinheim-doelman wist onheil te voorkomen. Toen Kinheim onverwacht door brak beoordeelde keeper Nanne den bal verkeerd, waardoor het leer in het net terecht kwam (01). De IJmuidenaren begonnen weer even uit een ander vaatje te tappen; Kramer wekte zich schitterend vrij en doel puntte. Enkele minuten voor de rust maakte Buur Sr. er 21 van. O. I. V. zette de tweede helft met een flink tempo in, maar het spel werd te kort gehou den. Toch werd de voorsprong tot 31 ver groot en wel door Kramer met een geweldigen kogel van circa 35 meter afstand. Enkele mi nuten later vestigde Kramer de aandacht wederom op zich: hij maakte zich goed vrij en scoorde. Nóg eenige minuten later bracht Buur Sr. den stand op 51. De IJmuidenaren achtten de zege na dit succesvol kwartiertje veilig en deden kalm aah, hetgeen Kinheim met twee doelpunten afstrafte, het laatste ontstond door een kapi tale fout in de IJmuider verdediging. Behoudens Kramer, die weer een prima partijtje voetbal vertolkte, bleven alle O.I.V.- ers beneden hun normale peil. Willen zij suc ces hebben dan zullen zij Zondag tegen N.A.S. hun ouden vorm moeten hebben. SANTPOORT Kleine nederlaag der schutterij. De handboogschuttersvereeniging V.Z.O.S. is het seizoen begonnen met een vriend schappelijke wedstrijd tegen Frederik Hen drik, den kampioen van Noord- en Zuid- Holland. De Santpoorters hebben slechts met geringe cijfers van deze sterke ploeg verloren, hetgeen reden is van een flinke prestatie te spreken en goede vooruitzich ten van dit seizoen te hebben. Wat Frederik Hendrik betreft verwierf C, J. v. d. Drift 44 en 55, totaal 99 punten, terwijl hij met 11 den tweeden prijs ver overde. H. Hoffman legde beslag op 45 en 28, totaal 73 punten, C. v. Oevelen behaalde 53 en 51, totaal 104 punten, terwijl hij met 11 den vierden prijs verkreeg. P. Wentink Jr. had 32 en 36, totaal 68 punten. De witte rozenprijs was met 2 voor A. Krose, die 48 en 55, totaal 103 punten schoot. A. Post had met 7 den eersten prijs en kon bogen op 40 en 55, totaal 95 punten. De Delftenaren verwierven dus gezamenlijk 542 punten. Van V.Z.O.S. haalde J. v. d. Berg 45 en 52, totaal 97 punten binnen; hij won tevens met 7 den zwarterozenprijs; M. v. d. Berg verkreeg 45 en 38, totaal 81 punten, terwijl A. J. Voogt er 50 en 47, totaal 97 veroverde. J. Klauwers legde beslag op 44 en 34, totaal 87 punten. Ch. Smit had 43 en 42, totaal 85 punten en met 14 den derden prijs. P. J. Verhappen behaalde 42 en 51. totaal 83 punten. De V.Z.O.S.-ers verzamelden dus 537 punten. Leerlingen van Henk de Vries exposeeren. In de rustieke woning van den kunstschilder Henk de Vries aan den Bloemendaalschestraat- weg no. 8 is thans een tentoonstelling te zien, die de belangstelling alleszins waard is. De leerlingen van dezen verdienstelijken kunste naar exposeeren hier proeven van hun artistie- ken arbeid en wie geen vreemdeling in de wereld van de kunst is, zal bij zijn bezoek spoedig kunnen constateeren, dat in dit kunst zinnige milieu goede resultaten worden be reikt. Men moet bij het formuleeren van zijn oordeel over een expositie als deze, steeds voor oogen houden, dat men hier te doen heeft met werk van menschen, die voor een deel nog temidden of soms nog zelfs aan het begin van hun ontwikkeling staan. Daarnaast is het begrijpelijk, en men ziet het ook op deze ten toonstelling, dat dikwijls de eigen schilder- trant van den leermeester zijn stempel drukt op het werk van den leerling. Echter, dit laat ste is een verschijnsel, dat zich bij een waarlijk kunstenaarstalent geleidelijk minder zal mani festeeren. Bij de werken van Henk de Vries' leerlingen kan men in ieder geval verschei dene voorbeelden vinden, die duiden op een ontwikkeling naar een eigen karakter. Willen wij eenige der tentoongestelde schil derijen en pastels afzonderlijk memoreeren. dan mogen wij beginnen met de stemmige im pressie, die J. Beekman neerzette van het IJ bij Spaarndam. Het stilleven „citroenen op schaal" verdient eveneens vermelding en toont aan, dat deze schilder bij voortgezette studie van dit genre zeer zeker tot verdienstelijke dingen in staat is. J. Westerhoven was het best op dreef in zijn hulsttakje met de roode besjes en zijn rhododendrons. In het fleurige kijkje op de Mooie Hel waardeert men de wuivende riethalmen en de rappe scheepjes op den achtergrond en het is jammer, dat het zeilbootje op den voorgrond misteekend werd. G. Bas bereikte in zijn „schaaltje met appelen" een goede stofuitdrukking en zijn „stokrozen" bezitten ontegenzeggelijk charme. Van den zelfde valt nog een aantrekkelijk stukje met een boerderij op te merken; wat meer door- werktheid was dit tafereel overigens ongetwij feld ten goede gekomen. K. Maarschalk's goed gecomponeerd „landschap met hooiberg" ver toont duidelijke sporen van talent. Dezelfde schilder stelde met eenvoudige middelen een „stilleven met wiel en bloempotten" samen, dat te prijzen is. Zijn „Kruik" is qua kleur en techniek lang niet slecht, maar doet nog min of meer schoolsch aan. Van de overige inzen ders noemen wij nog het frisch-groene tuintje van E. H. de Haan en een aardig getroffen schelp van J. Stam. Uiteraard is bovenstaande beschouwing slechts een „greep" uit het geëxposeerde ma teriaal. Wij vermelden daarbij die schilderijen en pastels, welke naar onze meening bet meest de aandacht verdienen. De tentoonstelling blijft geopend tot en met Zondag 13 Februari. HERM. VOSKUIL. VELSEN GESLAAGDE OUDERAVOND CHR. SCHOOL. De eerste van de beide ouderavonden, welke bij de Chr. School aan de Van Lange- veldstraat een jaarlijks terugkeerend ge bruik is, mocht zich Dinsdagavond in een zeer groote belangstelling verheugen. Daar door de leiding van deze avonden een bijzonder groote belangstelling werd verwacht, bleek gisteravond de noodzake lijkheid van een tweede bijeenkomst, die hedenavond plaats vindt. Het gymnastieklokaal der school leende zich voor deze bijeenkomst, waarin de leer lingen zich op het tooneel kranig weenden, uitstekend, temeer daar voor een ruim too neel was zorg gedragen. Als inleiding tot dezen avond liet het hoofd der school, de heer J. Wedzinga, de aanwezigen zingen Gezang 136 1, 2 en 5, om daarna voor te gaan in gebed. De heer Wedzinga verwelkomde de vele aanwezigen, w.o. de leden van het school bestuur en zeide dat zelfs enkele belangstel lenden teleurgesteld moesten worden. Deze avond verschilde van de andere, omdat nu het programma met muziek, zang en tooneel uitsluitend door de leerlingen werd verzorgd. Spreker vroeg clementie ten aanzien van hetgeen de kinderen, vooral die van de eerste klasse, zouden uitvoeren. „Prins Mario", een verhaal van een jongen prins, welke niet wilde leeren, vond een leuke en vlotte uitbeelding, welke aller aandacht bezighield. Op welke wijze Mario bewogen werd te gaan leeren lezen deden figuren uit sprookjesland zien. Veel werk Als vertrouwde, goede vrienden lit. In het landschap van de Zaan Hebben onxe oude molens 5 Plichtsgetrouw hun werk gedaan. 3» Maar de Tijd en de Vooruitgang Vragen niet naar romantiek. Keg heelt dat héél goed begrepen. Kijk maar eens naar 2ijn fabriek. 5 CllNGE DOORENBOS KEG i Thte «n Koffie (Thaw surrogaten) Verpoklc levensmiddelenPudding Verduisteren: van 17.45 tot 8.00 uur 10 Febr.: zón op 8.08, onder 17.41 uur maan onder 8.55, op 19.01 uur 11 Febr.: zon op 8.06. onder 17.43 uur maan onder 9.17, op 20.05 uur De strijd tegen de benden in de Bosnische bergen s(|ïlt bijzonder zware eischen aan de Duitsche bergjagers. Met behulp van een noodvlonder wordt een beek overgestoken. Hierbij moet men geen last van duizeligheid hebben. (SS PK Kemps Transo/Europr. P. c) was niet slechts van de uitvoering door de nog jonge kinderen gemaakt, maar bovenal was veel zorg besteed aan de kleeding van de vele_ tooneelisten, die de verschillende sprookjesfiguren weergaven. Het geheel was voor de jeugdige uitvoerenden een groot succes. Enkele leerlingen lieten zich vervol gens hooren in enkele voordrachten, die zeer in den smaak van de aanwezigen vie len. Ook de mondorgelclub werd met applaus beloond. Het tooneelspel van Nolst Trenité „De ring van den Hertog", voordracht in 4 be drijven, mocht door het vlotte spel van de uitvoerenden eveneens buitengewoon goed slagen en bewees dat een flinke studie noo dig is geweest om de lang niet gemakke lijke rolkennis bij te brengen. Ook de too- neelaankleeding droeg tot het succes veel bij. Op welke manier des hertogs ring op de juiste plaats terecht kwam door middel van den bakker, hield de aandacht geboeid. Al met al een vlotte uitvoering, die aan dezen ouderavond, welke bijzonder geslaagd is, een bijzonder cachet verleende. BEVERWIJK De Hoogoven Schaakclub actief. Het omvangrijke werk van de tournooi- commissie van de H. O. S. C. voor het zevende Nieuwjaars-schaaktournooi, dat nauwelijks een maand geleden zulk een grooten opgang maakte en op buitengewoon voortreffelijke wijze is geslaagd, heeft aan de voortvarende activiteit van het driemanschap een zoodanige stimulans gegeven, dat thans reeds weer nieu we toekomstplannen in voorbereiding zijn. Dr. Eu we komt. Een voor onze omgeving en in het bijzonder voor de H. O. S. C. belangrijk evenement voor de schaaksport vormt ongetwijfeld het bezoek van Neerland's besten schaker, den lands kampioen Dr. Max Euwe, welke onze aard- beienstad met een bezoek zal vereeren en op uitnoodiging van de Hoogoven-schakers een simultaan-séance komt spelen. De datum van dezen wedstrijd, die zeker veler belangstel ling zal hebben is vastgesteld op Zaterdag April (geen Aprilmop Het ligt in het voornemen van het H. O. S. C.-bestuur on geveer een dertigtal borden door de leden te doen bezetten Dames-kampioenschap. Hoewel het groote tournooi nog versch in het geheugen ligt heeft de commissie niet ge aarzeld reeds weer aan het volgende groote schaakfestijn te denken en daaraan, zoo mo gelijk, een bijzondere attractie te kunnen verbinden. Daartoe is het initiatief genomen om de wedstrijden voor het landelijk dames schaakkampioenschap bij het eerstvolgende tournooi te doen spelen. In principe blijkt het hoofdbestuur van den A. N. S. B. en met name den heer G. van Harten, die de spil genoemd kan worden, bereid hieraan zijn medewerking te verleenen. Echter zullen hieraan tusschen de sterkste schaaksters voor- wet^^ijden vooraf moeten gaan, opdat komt vast te staan, welke krachtige meesteres op het schaakbord tegen de huidige landskam pioene mevr. F. Heemskerk zal uitkomen. Onze landskampioene bezit haar titel reeds sinds 1937, doch zij heeft sedert dien deze titel nog nimmer behoeven te verdedigen. Derhalve mag, indien het prachtige initiatief van de H. O. S. C. werkelijk resultaat heeft, het volgend jaar een uiterst belangrijk schaak evenement in onze omgeving worden ver- Wacht. De plannen voor de toekomst gaan zelfs nog verder. Konden bij het laatste tournooi twee eere-groepen achtkampen worden samengesteld, voor het volgende tournooi wil men trachten buiten deze beide groepen meer achtkampen te vormen; deze echter met in schrijving, zooals dit eveneens bij de zes kampen het geval was. Dat dit toekomstplan kans van slagen heeft is buiten twijfel, daar van verschillende zijden hiervoor reeds een beroep op de tournooi-commissie is gedaan en derhalve dus wel belangstelling heeft. Voorts zal getracht worden het volgende tournooi van de H. O. S. C. in zijn geheel in een en hetzelfde gebouw te doen plaats vin den, wat zeker een vereenvoudiging in de toch reeds veel omvattende organisatie zou zijn. Doch hoe dit alles zich zal ontwikkelen, is nog een open vraag in de verre toekomst, hoewel er naar gestreefd wordt, welke be langstelling voor de nog komende tournooien ook zal bestaan, de eenvoudsgedachte, die het werk van Hoogoven-Staten kenmerkt, naar voren te brengen. Trouwens dit is de vorige maand wel bewezen. Want juist door zijn eenvoudigen opzet kon het Hoogoven» KORT NIEUWS De Argentijn- sche regeering heeft de diploma tieke betrek kingen met het Frankrijk van Vi chy, met Bulga rije, Roemenië en Hongarije verbro ken. Wolkbreuken hebben groote overstroomingen in Transvaal ver oorzaakt. De schade is aan zienlijk. Er zijn verscheidene bruggen wegge spoeld. Tot opvolger van den commis saris-generaal voor het joodsche vraagstuk in Frankrijk is Pa thy du Clam be noemd. Hij is een zoon van den ma joor, die indertijd kapitein Dreyfuss, _v_ heeft gearresteerd tournooi op een echt prettige sfeer bogen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3