KRUSCHEN rhizopon c. Geïnterneerde burgers op Java. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving door bemiddeling van het Internationale Co mité van het Roode Kruis te Genève, uit Ja pan een opgave van namen van op Java ge- interneerde burgerpersonen,. van Nederland sche nationaliteit. De uitgewerkte lijst omvat de volgende namen met yermelding van leef tijd en beroep: Blikhoff, A. F. H., 41 j., landheer; Blikdijk, Hendrikus, 56, bankemployé; Bliek, D. G., 20 professor; Blok, Cornelis, 44, adj. inspecteur; Bliemer, J. I., 46, handelsman; Bloemendaal R. D., 82, import; Blitz, G., 61, militair; Blanchmanche, E. A. G., 52, administrateur) Bliklander, W., 55. schepeling; Bletz, J. J., 53, administrateur: Bleiker, K., 40, kunstkenner (expert): Boot, G. K., 23, werktuigk. inge nieur; Bottema, Gerrit, 35, conducteur; Bos man, A. M. J., 52. manager; Bontekoe, H. A. J., 44, kapitein; Born, A. J. van den, 42, in genieur; Boezaard, J. C., 28, matroos; Boon R., 61, militair; Boesveld, J., 65, instructeur; Boomaard, C., 62, zonder beroep; Bonchaart, P. G. A., 41. politie-inspecteur; Boom, J. de, 38, soldaat; Bosch, E. D. W., 54, ziekenhuis- dienst; Boek, J. 52 j., ziekenhuisdienst; Boer, H., 49, employé; Boer, H. J. de, 53, handels man; Boeljon, M., 50, fabriekschefBoer, N. G. de, 54, inspecteur; Bochove, N. E., 34 leeraar; Bosch, P. A., 53, hotelbedrijf; Bosch, J. B., 20, student; Bosch, J. J. van den. 18, student; Bosch, Frederik van den, 21, student; Boogaard, Willem, 38, employé; Boon, T. M. 38, ambtenaar; Boersma, Wijndelt, 60, gepen sionneerd; Bovene, Johannes van, 56, beroep onbekend; Borst, Cornelis de, 5§, directeur ziekeninrichting; Boeren, M. H., 59, gepens.; Boilerman, H. G„ 50, directeur ziekeninrich ting; Boer, Ary, 54, gepens.; Booy, Aaldert, 58, directeur ziekeninrichting; Boes, J. C., 49, in genieur telegrafie; Bogers, K. J., 46, employé; Borking, Wilhelm, 54, werktuigk. ingenieur; Boot, Johannes, 19, zonder beroep; Boot, Cor nelis, 53, hoofdkantoor boswezen; Boer, Lam- bertus de, 39, ambtenaar; Bos, Arie, 46, inspec teur; Boelens, Barend, 49, nachtwaker; Bom mel, J. P. A. van, 22, boschwezen; Bos, Adriaan 59, klerk; Boulogne, Bastian, 44, leeraar; Boe lens, P. H. A., 45, electr.-techn. ingenieur; Bouwman, Martin, 55, verhuurkantoor; Bos man, W. G., 52, veearts; Bodewitz, Aiko, 56, schoenmaker; Boel, Jan, 45, kruidenier; Boon, Abraham van der, 19, student; Boonstra. A. C J., 31, scheepv. employé: Bouwmans, Wilhel mus, 51, leeraar; Bokkes, C. J., 64, melkhande laar; Bos. Jan, 58, schoenenfabrikant; Boon stra, H. N., 49 j., landbouw; Boender, C. B 38, masseur; Bollen. J. P., 19, zonder beroep; Boer, W. de, 37, scheepslooper; Boulogne, B., gepens.; Boxsel, W. A. van, 19, zonder beroep; Bolt, A., 44, hotelbedrijf; Bongenaar, M. P., 47, fotograaf; Born, T., 50, employé; Boer, Hendrik de, 49, gouv.-ambtenaar; Bottenheim, J. S., 52, fabrieksempioyé; Bonzet, H.. 60, coiffeur; Boo gaard, A. L., 61, militair (landleger); Boom gaard, F. W., 59, kippenfokker; Boelhouwer, H., 49, inspecteur: Boxs, J. W., 52, verhuurkan toor; Boermans, N.. 44, manager; Boogaert, G H., 58, militair (landleger); Bogstra, J. F., 46, fabrieksingenieur; Boerwinkel, E. J., 35. lee raar; Bouw, Roelof, 58, gepens.; Boode, J. M. 51, ijzergieter; Boonstra, Jan, 47, kleermaker; Bossink, Willem, 49, beroep onbekend; Boer, A. D. de, 56, ingenieur; Bos, H. S., 26. inge nieur; Booy, Hendrik, 29, handelsman; Boude- wijn, Jan, 43, duiker; Bruyn, Simon de, 21, lichtmatroos; Bekaert, Theodoor, 29, klerk; Burger, P. A., 25, klerk; Baars, Arie, 44, lee raar; Boekhorst, L. A. J. te, 38, klerk. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrij ging van nadere inlichtingen té wenden tot de Ve afdeeling van het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, dr. Kuyper- etraat 9, te 's-Gravenhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam voornamen, geboortedatum, beroep en laatst bekende adres der geïnterneerden. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J, C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men. Heemstede. Onzuiver bloed vergiftigt Uw lichaam en veroorzaakt Rheumatiek. Bestrijdt onzuiver bloed met Kruschen de beproefde en oyer de heele wereld erkende remedie, lederen dag de kleine dosis zoo veel als er op een cent gaat is voldoende om U te verlossen van Uw Rheumatiek, Uw hoofdpijn en die neerslachtige buien. Bij Apotb. en Drog. 0.41.0.76, 1.47. N.V, Rowntree Diensttijd van den Landsstorm verlengd. Opleiding met nieuwe wapens. Op voorstel van den Höheren SS- und Poli- zeiführer en in overleg met den Leider der Nationaal-Socialistische Beweging in Neder land, Mussert, heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied bepaald, dat met het oog op verdere opleiding met nieuwe wapens, de diensttijd van de in September en October 1943 opgeroepen en niet voor den duur van den oorlog verplichte recruten van den „Landstorm Nederland" met zes weken ver lengd wordt, voorts, dat alle reservisten, die in den „Landstorm Nederland" resp. in de vroegere „Landwacht Niederlande" gediend hebben, op 15 Februari 1944 om bovenvermelde redenen voor vier weken worden opgeroepen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande heeft van den Höheren SS- und Polizeiführer op dracht ontvangen, terstond met de oproepin gen te beginnen. Kaderopleiding Germaansche Landdienst. Eeuwen geleden trokken Nederlandsche boeren en handelaars naar het Oosten en vestigden zich in de steden of bouwden zich boerenhoeven. Steden als Danzig en Marien- werder laten nog heden de Nederlandsche invloed in hun bouwstijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosten. In Danzig en Bromberg kan men hen in het blauwe jeugdstorm-hemd ontmoeten. In totaal bevinden zich reeds 500 Nederlandsche jongens en meisjes in den Germaanschen Landdienst, om het boerenwerk weer te leeren. Later zullen zij zich eigen hoeven bouwen en mede de grondslag leggen voor een nieuwen Germaanschen boerenstand in deze gebieden. De jongens en meisjes zijn ondergebracht in kampen onder Nederland sche leiding. Over enkele weken begint de opleiding van kampleiders(sters) voor den Germaanschen Landdienst. Zij die meenen hiervoor geschikt te zijn kunnen zich voor opleiding aanmel den. Leeftijd H825 jaar. Aanmelden bij In den Wieringermeerpolder is men thans bezig met het beuken van vlas. In spe ciale machines, die een serie houten hamers bevatten, wordt het zaad van de stengels geklopt. (C.N.F./Kuiper Pax c) Piet Mondriaan overleden. De Nederlandsche kunstschilder P. C. Mon driaan is op bijna 72-jarigen ouderdom te New York overleden. Piet Mondriaan werd 7 Maart 1872 te Amers foort geboren. Zijn oom. Frits Mondriaan, gaf hem lessen in de schilderkunst, die hij voort zette aan de rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam. Hij schilderde aanvan kelijk figuur en landschap, later meer abstrac te kunstwerken. Mondriaan, die langen tijd te Parijs heeft gewoond, kwam omstreeks 1920 tot de door hem „neo-plasticisme" genoemde opvatting, volgens welke de schilderkunst de bouwkunst moet dienen. Hij schreef o.a. „Neue Gestaltung", „Le néoplasticisme" en bijdra gen in het orgaan „De Stijl". KORT NIEUWS Doordat het paard schrok en opzij sprong, geraakte de echtgenoote van den heer De Graaf, onderwijzer aan de Hervormde school te Doornspijk onder een wagen, welke met kunstmest was geladen. Zwaar gewond werd zij naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht waar zij thans is overleden. Onbekenden hebben een inbraak gepleegd in de Coöperatieve Zuivelfabriek te Dorst. Zij wisten aan de achterzijde het gebouw binnen te dringen err vertrokken met bijna 200 K.G. boter en vet en een groote partij boterbonnen. Onder den spoorwegtunnel aan den Vleu- tenscheweg te Utrecht had een ernstige bot sing plaats tusschen een auto en een met paard bespannen wagen. De voerman van den wagen, de 40-jarige H. H. de Graaf, werd van den bok geslingerd, waarna hij nog een trap van het paard kreeg. Ernstige gewond werd hij naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij is over leden. Het voormalige gebouw van de burger wacht aan den Singel te Amsterdam werd des tijds door oorlogsgeweld vernield. De gevel van dit gebouw, dat door Vingtbooms werd ontworpen, en dat van cultuur-historische waarde is, werd echter grootendeels gespaard. De burgemeester van Amsterdam heeft nu be sloten, dezen gevel, die thans wordt gestut, op te meten, in teekening te brengen en daar na voorzichtig af te breken. De"bouwfragmen- ten kunnen dan worden opgeborgen, totdat te zijner tijd gelegenheid bestaat, den gevel op hieuw een plaats in het stadsbeeld te geven. Mannenkoor Proza en Poëzie. Een ouderwetsehe mannenkoor-avond in grooten stijl, met solisten van naam en reputatie. De koordirigent Jan Booda is er in geslaagd het oude Proza en Poëzie vlot te houden en het voor deze uitvoering mét eenige beproefde krachten te verstevigen, zoodat hij er in optima forma mee voor den dag kon komen. De voorteffelijke kwaliteit van het materiaal deed al direct de ooren spitsen bij het aanvangsnummer „Omhoog" van Heinze, een stukje dat om zijn eenvoud het twijfelachtige voorrecht bezit om al te vaak verknoeid te worden, maar ditmaal nu eens gerehabiliteerd werd door een klank- schoone en verzorgde reproductie, die slechts door een lichte alteratie van de bari tons een oogenblik van vertroebeling deed vreezen. Een werk dat hoogere eischen stelde, „Domine Jesu" van George Rijken, ontkwam minder goed aan het gevaar van toon-ontsporing; welke moeite de sonore bassen ook deden om het zakken te voor komen, zij moesten zich noodgedwongen toch ook in het onvermijdelijke schikken. Gelukkig ging dgt alles tamelijk geleidelijk, zoodat het ensemble bewaard bleef. Booda waagde het zelfs „Aanbidding" van Duvosel met zijn koor uit te voeren. En tot op zekere hoogte gaf deze krachtproef goede uitkom sten. Alleen de massale bezetting, die dit stuk noodig heeft om gloriant uit te klinken, ontbrak. Met dat al een belangrijke presta tie. Aan 't slot van den avond werd het publiek vergast op de bekende klanken van Saintis' „Sur les remparts" en het Soldaten- koor uit Gounod's Faust. Deze nummers kwamen den indruk van „een ouderwet- schen mannenkooravond" bevestigen. De medewerking van de sopraan Corry Bijster verschafte ons het genot van een belangwekkende dramatische aria van Beethoven („Primo Amore", een studiewerk van den meester, maar wat voor een!) van de Schubert-liederen „Die Almacht" (in Liszt's bewerking met mannenkoor) en „Der Hirt auf dem Felsen", met klarinet obligaat. Deze instrumentale partij werd zeer vlot en poëtisch vertolkt door Jac. Bijster. De zangeres was uitnemend gedis poneerd en het leek ons of het volume van haar stem nog grooter en haar timbre nog glansrijker geworden is. Tezamen met den klarinettist en Jan Booda als begeleider, maakte zij van „Der Hirt auf dem Felsen" een zeldzaam impressionant klanktafereel; dat werd zoowaar het hoogtepunt van den avond. Verder werkte nog mee de violist Louis Zimmermann, die met een sonate van Lo catelli, het Adagio uit Mozart's A-dur Con cert en,vooral met zijn eigen Mazurka het publiek veel genoegen verschafte. JOS. DE KLERK. D. A. de Foeljaeger t Twee dagen na het bereiken van zijn twee en tachtigsten verjaardag is te dezer stede overleden de heer D. A. de Foeljaeger. die vroeger een bekende persoonlijkheid is geweest in biljartkringen. In Zeeuwsch Vlaanderen, waar zijn vader een hotel had, is hij 7 Februari 1862 geboren. Binnen de muren van zijn ouderlijke woning kreeg hij spoedig gelegenheid zich in de biljartsport te bekwamen en zijn prestaties kregen ver maardheid. Op jeugdigen leeftijd trok hij naar België, waar hij vele overwinningen boekte. Een handicap was het, toen hij naar Amsterdam verhuisde en drukke werkzaam heden hem belemmerden zich voldoende aan de sport te wijden. Later keerde hij weer naar Zeeuwsch-Vlaanderen terug en vond tijd aan wedstrijden in ons land en in België deel te nemen. Na zijn pensionnee- ring op twee en zestig jarigen leeftijd ves tigde de heer De Foeljaeger zich in Haar lem en dat beteekende een groote stap in zijn biljartloopbaan. Hij werd lid van „Door Eendracht Sterk" en kort daarop nam hij 't secretariaat op zich van den Ned. Biljart bond welke functie hij 3 jaar vervulde.Op de groene tafel onderscheidde hij zich en nam vele jaren deel aan het kampioenschap van Nederland eerste klas, drie banden. Ook als lid van de biljartclub „Sociëteit Vereeni ging" trad hij in wedstrijden op den voor grond. De Nederlandsche Biljartbond heeft zijn verdiensten erkend door hem te benoe men tot eerelid. Enkele jaren geleden heeft hij zich uit de sport teruggetrokken, doch zijn belangstelling er voor was nog groot. De teraardebestelling is bepaald op Za terdag a.s. op het R.-K. Kerkhof St. Bar bara aan het Soendaplein. PERSONALIA. Onze stadgenoot de heer J. van Dullemen, theol. cand. en werkzaam als hulpprediker te Watergraafsmeer, ontving een beroep van de Ned. Herv. Gemeente van Aarlanderveen. SPORT EN WEDSTRIJDEN Let op den trein als U een over weg zietI Let op de roodt T - als U jatn kooptI DE BESTE VRUCHTENCONSERVEN Voetbal HET PROTEST VAN V.U.C. AFGEWEZEN. Naar wij vernemen, heeft de protestcommissie van den N.V.B. liet protest van V.U.C. tegen den uitslag van den competitiewedstrijd, welke op 12 December j.l. in Amsterdam tegen Blauw Wit is gespeeld en toen eindigde in 'n overwinning van 32 voor de Amsterdammers, afgewezen. Wij her inneren er aan, dat in genoemden wedstrijd bij den stand van 21 voor Blauw Wit V.U.C. een strafschop wegens hands van Wilders kreeg te nemen. Stam schoot toen echter den bal kei hard tegen den paal. V.U.C. protesteerde vervol gens tegen 'het feit, dat tijdens het nemen van den strafschop Roode Kruismannen in het veld waren, die De Harder verzorgden. Na afloop van den wedstrijd werd de strapsehop toen nogmaals genomen en nu ingeschoten. DE BEKERWEDSTRIJDEN. Nu de inschrij vingen voor de bekercompetitie zijn gesloten blijkt dat nog ingeschreven hebben: VSV, EI-IS en THB. In totaal schreven ongeveer 630 clubs in. IJshockey GROOT ÏJSFEEST IN DE APOLLOHAL IN AM STERDAM. De Befehlsstelle Niederlande van de Hitler-Jugend organiseert op 5 Maart a.s. een groot ijssportfeest in de Apollohal in Amsterdam. Het programma vermeldt o.a. het rijden van dc Duitsche jeugdkampioenen voor 1943 en 1944 van de BDM en de H.J. alsmede van het Deytschen Jungvolk en «Jung-Madel. Bovendien zal een ijs- hockeywedstrijd worden gehouden tusschen ploegen van de Nat. Jeugdstorm en de H. J. Wedstrijdprogramma's. Het programma van den Ned. Voetbalbond voor Zondag a.s luidt. District 1: ADOXerxes; Vole- wijckersHBS; SpartaDWS; StormvogelsDFC; HermesEDO. District 2: EmmaVSV; 't Gooi— Ajax; VUC—Feijenoord; HaarlemDHC. Tweede klas: De KennemersWest Frisia; RCHOSV; ZFCAlcm. Victrix; WFCHBC. Derde klas A: BeverwijkKW: GVODEM; HRCSucces. Derde klas B: BloemendaalHFC; Zandvoort- meeuwenHalfweg; SchotenKinheim; TYBB DTS. Vierde klas F: EHSDSSH; BSM—THB; RipperdaOnze Gezellen; DCODIO Reserve klassen: HVC 2—Haarlem 2; WFC 2—VSV 2; H FC 2—Alcm. Victrix 2; Helder 2Kennemers 2; RCH 2AFC 3; Zand voortmeeuwen 2DWS 4; TYBB 2Bloemendaal 2; RCH 2Santpoort 2; HBC 2Volewijckers 4; Schinkelhaven 2—Zand- voortmeeuwen 3, Voor de heerencompetitie van den Ned. Hockeybond zijn vastgesteld: eerste klas: Am sterdamHilversum. Promotieklas: Amsterdam 2Amsterdam 3; ZandvoortStrawberries. Twee de klas: HBSVVV. Voor de dames zijn o.a. vastgesteld: eerste klas: TOGORood Wit. Pro motieklas: LeidenHBS; Rood Wit 2BDHC 2 Tweede klas: Rood Wit 3—BDHC 5; HHIJC 3— BDHC 3. Het programma van den Nederlandschen Korfbalbond voor a.s. Zondag luidt als volgt: Eerste klasse: SwiftArchipel; Oosterkwartier— Blauw Wit; S.V.K.Rohda; Koog Zaandijk—Wes terkwartier. Tweede klasse B: LutoGroen Geel; OosterparkZ.K.V.; Allen WeerbaarSportief; Sport VereentNieuwendammerham, Tweede klasse C: Koog Zaandijk 2Oosterkwartier 2; D. E.D. 2—Blauw Wit 2; D.T.V. 2—Archipel 2; Wes terkwartier 2S.V.K. 2. Derde klasse E: Luto 2 T.H.B.: WatervlietHaarlem. Voor de afdeeling „Haarlem" van den Neder- landschen Korfbalbond zijn vastgesteld: Eerste klasse: Nieuw Flora IAurora I; Sport Vereent 2 Oosterkwartier 3. Tweede klasse: Oosthoek 2— Animo Ready 2 Derde klasse: Watervliet 6—Wa tervliet 5; Oosthoek 3—T.H.B. 3; Watervliet 4— Haarlem 3; Aurora 4Oosterkwartier 4. WEEKBLAD „SPORT" VERSCHENEN. Toen in Juni j.l. alle sportbladen werden opgeheven, volgde daarop de mededeeling, dat er een alge meen weekblad voor in de plaats zou komert. Thans is het eerste nummer verschenen van de uitgave, welke den naam „Sport" draagt, onder hoofdredactie staat van den heer Joh. Raatgever uit Bilthoven. Redacteur is de heer E. J. Holl- mann uk Haarlem. Het nummer opent met een artikel, getiteld ..Onze taak, gezien door dr. Her mann Harster", beheer H. van Groningen a Stu- ling schrijft, dat hij in de uitgifte van het spoU- blad een stap voorwaarts op den langen weg ziet, om te komen tot een volk, dat de betee- kenis van de sportbeoefening kan doorgronden en haar daardoor naar de juiste waarde weet te schatten. Tenslotte vermelden we nog van den inhoud „Vrouwelijke gratie door de sport", „Iedere voetballer hardlooper", „Paarden en cij fers", overzichten van voetbal, korfbal en hockey en een interview met Wim Tap, die zijn meening zegt over mental-training. Het blad wordt uitgegeven door de N.V. Ar beiderspers te Amsterdam. RADIO.PROGRAMMA VRIJDAG 11 FEBRUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.14 Or kestconcert. (Van 8.45—8,50 Voor de huisvrouw). 9.00 Ochtendconcert. 9.45 Godsd. Uitz. 10.15 Ork. Bartho Decker. 11.00* Voor de kleuters, li.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 128.15 Orgelspel. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt.... 13.05 Salonorkest. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. Uitz. 15.30 Viool en piano. 16.00 De filmband rolt. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Lichte klanken uit de Operettewereld. 18.00 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 18.05 De Arnhemsche Or- kestvereeniging. 18.45 Wat doet de directie; van den landbouw. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 B NO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Muziek ir. de Piste. 19.45 De sociale voorman. 20.00 Van 't een op 't ander. 22.00 BNO Nieuws- en cult, be richten. 22.15 Vroolijke Musettemuziek. 22.45 24.00 Wij bereiden U een gekruide Goulasch. HILVERSUM II, 301.5 M 17.00 Dansmuziek. 18.00 Orkest van de Duitsche Weermacht. 18.40 20 Minuten koorzang. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Operafragmenten. 20.15 Duitsche taal cursus. 20.40 Mededeeüngen van het N.A.F. 20.45 Symphonie-orkest. Co. 21.15 Gewijde koorzang. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. Verduisteren: van 17.45 tot 8.00 uur Behandel Uw aardappelen met het door da Landbouwvoorllchtings- dienst beproefde en goedgekeurde Remt de spruitvorming en voorkomt voedselverlies. Verkrijgbaar bij drogisten, zaodhandefaran enz. Indien niet voorradig, vraagt adressen bij do N.V. Amsterdamschc Chininefabriek

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2