m-j-p PUDDING Een avond wintersport. Bijeenkomst van de Ned. Reisvereeniging Dat er veel animo voor de wintersport bestaat heeft de Nederlandsche Reisvereeniging in de laatste jaren ondervonden, doch ook thans zien de leden belangstellend uit naar het oogentolik, dat zij de ski weer kunnen aanbinden of op an dere wijze van de wintersporten kunnen genie ten. Dat bleek Donderdagavond in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw, waar de afdeeling Haarlem van de N. R. V. bijeenkwam. De heer C. Spaargaren sprak een inleidend woord, waar na de heer J. G. Beurs, voorzitter van de com missie voor de wintersport gelegenheid kréég, mee te deelen, hetgeen de N.R.V. voor de leden heeft; gedaan. Vijf en twintig jaar geleden werd de eerste winterreis ondernomen met 18 deei- nemers(sters). In den winter 193839 was het aantal reizen gestegen tot 71 en duizend dames en heeren trokken naar de besneeuwde bergen. De heer Beurs vertelde wat de N.R.V. gedaan heeft, om de techniek der wintersporten te be- vorderen, waarbij in het bijzonder aandacht is besteed aan het skiën door het organiseeren Van gymnastiekcursussen en het gebruik maken van de Duinrell. Na de vlotte causerie van den heer Beurs volg de de vertooning van enkele films. In de eerste plaats kregen de bezoekers te zien op welke wijze de skisport beoefend wordt, waarbij vele onderdeèlen de aandacht vroegen. Interessant was „Krullen en zwieren", waarin Maxie Herber en Ernst Baier op hun best waren. Dit onge ëvenaarde schaatsenrijderspaar bracht de toe schouwers in bewondering door hun wijze van rijden. Tenslotte bezochten de leden de Dolemie- ten, een wintersportcentrum bij uitnemendheid Met verschillende takken van sport werd kennis rijden. Tenslotte bezochten de leden de Dolomie- fraaie landschap. De afdeeling Haarlem heeft op dezen goed ge slaagden avond een voorproefje gegeven. Mogen velen weer spoedig aan de heerlijke, winterspor ten kunnen deelnemen. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Zaterdag de beurt aan het restant van de letter R vanaf Rut en Sa t.m. Sohik. HAARLEMSCHE RECHTBANK Het gestolen brief pak et. De 30-jarige hulpbestelster der posterijen, K. W., had zich voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden terzake het wegnemen van een briefpaket. De verdachte was werkzaam op het P.T.T.-kantoor te Overveen, waar zij dezen diefstal pleegde. Toen zij later werd teruggeroepen, trachtte mej. W. nog het ge- stolene ongemerkt in een zak met oud papier te verbergen, hetgeen mislukte. De officier achtte het feit zeer ernstig en elschte een ge vangenisstraf van 6 maanden met aftrek. Daar de verdachte zich reeds drie maahden in ar rest bevond, bepleitte de verdediger haar in vrijheidstelling. Het verzoek werd echter af gewezen. Diefstal van schrijfmachines! De 26-jarige Haarlemsche glazenwasscher J. G. en zijn collega, de 31-jarige Haarlemmer W-. P. B. hadden het vorig jaar het voornemen om een speurtocht naar schrijfmachines te ondernemen. Het tweetal maakte op 21 Octo ber zijn eerste „schrijfmachine-strooptocht1 Uit het gebouw van den keuringsdienst voor waren aan de Nieuwe Gracht werden twee schrijfmachines gestolen, welke voor 800.- aan den man werden gebracht. Beiden deel den de opbrengst. In December bezochten zij een accountantskantoor aan het Ripperdapark en ook ditmaal verdwenen zij met twee schrijf machines, die voor 400.werden verkocht, Beide verdachten waren reeds eerder veroor deeld en de officier achtte dan ook een strenge straf noodzakelijk. J. G. hoorde een gevange nisstraf van 1 jaar tegen zich eischen, terwijl ,W. P. B. waarschijnlijk gedurende tien maan den binnen de gevangenismuren zal moeten doorbrengen. Uitspraken 24 Februari. GEVONDEN VOORWERPEN. Boek, Wijtkamp, Klarenbeekstraat 58 zw.étui met inh., v. d. Heide. KL Houtstraat 21 zw.; ge wicht, ten Hoeve. Bataviastraat 49; hoed, Vink, Kleverlaan 141; horloge, Maerten, Burgwal 31 A rd.; hond, Theel, Kruistochtstraat 80 zw.; hand schoen, Westra, Raadhuisplein 24; hoed, Fran- kema, Gen. Cronjéstraat 23; hamer. Bogaard, Rijksstraatweg 536; hoed, Groendaal, Indiëstraat 101: horloge, Penman, Raafstraat 43; hond, Smit. Wilgenstraat 10; handschoen, Smits, Lorentzplein 44 rd.; jas. Coöperatie, Leidscheplein 4-7; pan toffeltjes, Dalen, Vooruitgangstraat 105 rd; pet, Bureau van Politie, Smedestraat 9; portemonnaie met inh„ Wortman, Sweelinckplein 10, Heem stede; sleutel, Heijman, A. v. d. Goesstraat 26; tasch, Berg, T, v. r. Goesstraat 36; tasch, Stam. Nachtegaalstraat 56; wanten, Bos, Rijksstraat weg 336; bescheiden, Bureau van Politie, Sme destraat 9; handschoen, Hokhof, Geweerstraat IC; handwarmer, Be velt, Zomerlaan 20, Heem stede; hond, Kan, Zuider Buiten Spaarne 44; kousen, Roemers, Residastraat 3; melkkoker, Berghout, Kenaustraat 5 B; manchetknoop, Boe- rée. Rijksstraatweg 274; portemonnaie mét inh., Beunder, Sophiastraat 15; portemonnaie, v. Ho gen. Schagchelsiraat 21 rd.; plaat, v, Freijen, Kleverlaan 22; richtingaanwijzer, v. Voorthuizen Brouwerskade 47 rd.; taschje, Klinkenberg, Vooruitgangstraat 80; tasch, Vrij, Spaarnrijk- siraat 9; want, v. Eij'kern, Tetterodestraat 41. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad; A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J, C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort, Advertenties: W.'van Om men, Heemstede. KlEVERl. 71 (BtOEMENDAAl) TEL. 229J5 HAARLEM. Hoofdk. A'dom. Fil: Rolterdom Den Hoog - leiden - Tilburg Hoorn - Gouda Nederland en de invasie. Volksvergadering in de gem. concertzaal. In een gisteravond gehouden volksver gadering der N. S. B. in de gemeentelijke concertzaal heeft de heer Jan Hollander ge sproken over het onderwerp „Nederland en de invasie". „Wij nationaal-socialisten, zoo zeide hij, hebben geen Engelschen zender of koffiedik noodig om te weten, dat de inva- ie, waarover nu al ruim drie jaar gespro ken wordt, eindelijk zal komen. Het is geen product van den vrijen wil der Engelschen. maar de inlossing van een belofte aan Sta lin en een poging om een keer te brengen in de militaire situatie. De Anglo-Amerika- nen hebben nu wel ingezien, dat het Duit- sche volk niet klein te krijgen is door bom bardementen. Integendeel, deze hebben dit volk staalhard gemaakt. Duizenden en dui zenden, die alles zijn kwijtgeraakt, beseffen thans des te sterker, dat zij alleen bij het winnen van den oorlog kans hebben, hun bezittingen terug te krijgen. Zij hebben niets meer te verliezen, maar leven nog in een hemel, vergeleken bij de hel, die er komt, als Duitschland den oorlog zou ver liezen. Fanatiek wordt dag en nacht aan de voorbereiding der vergelding gewerkt. Er zijn in Nederland nog menschen, die naieve voorstellingen hebben van hetgeen er hier bij de komst der Engelschen zou ge beuren. Men make zich geen illusies; er zal om eiken meter gronds gestreden worden. Er zijn in ons land vele huizen gesloopt, niet omdat de Duitschers dat zoo prettig vonden, maar omdat het met het oog op de verdedi ging bitter noodzakelijk was. Bij een invasie blijft echter in West-Europa geen steen op den anderen! Zelfs onze tegenstanders, aldus de heer Hollander, beseffen zeer goed, dat bij een Duitsche nederlaag de bolsjewisten niet bij onze grenzen halt houden. Stalin gebruikt nu reeds Churchill en de emigrantenregee- ringen, om zijn bloedige wereldrevolutie te verwezenlijken. Nog slechts eenige jaren geleden keerde ons volk zich fel tegen het bolsjewisme, hetgeen tot uiting kwam toen Finland werd aangevallen en in ons land in alle kringen hulpacties op touw werden ge zet. Thans is men ook afkeerig van het bols jewisme, dat naar men meent, wel door de Anglo-Amerikanen teruggedrongen zal worden na een Duitsche nederlaag. Dat zul len zij echter niet doen, omdat aan een uit gemergeld Europa, dat grootendeels in puin ligt, toch niets meer te verdienen valt. Dan is overal het bed voor het bolsjewisme ge spreid, ook in Nederland, dat dan volkomen afhankelijk zal zijn van buitenlandsche machten. Van Kleffens heeft dit reeds toe gegeven en zijn xolgelingen volkomen ont goocheld door zijn verklaring, dat het na den oorlog met de zelfstandigheidspolitiek van Nederland finaal uit is. Slechts in een vereenigd Europa kan ons land een zelfstandige plaats innemen, het geen de Führer den Leider onlangs opnieuw heeft verzekerd. Onze vroegere regeering voer in het kielzog van Engeland; zij was zelfs de Engelschen voor, toen zij aan Ja pan den oorlog verklaarde, waardoor wij ons koloniaal rijk, moeizaam in eeuwen op gebouwd, in enkele weken verloren. Onze soldaten vechten mee in het Oosten en onze arbeiders werken in Duitsche fa brieken, omdat wij geen parasieten willen zijn. Het is heusch geen pretje om in Duitschland te moeten werken, maar de Nederlandsche arbeiders slaan zich dapper door alle moeilijkheden heen. Velen zijn reeds de oogen opengegaan. Zij zien, waar toe een eensgezinde volksgemeenschap in staat is. De moreele en materieele kracht van het Duitsche volk is een muur, waar de vijanden van Europa den kop te pletter loopen. Spreker keerde zich in scherpe bewoor dingen tegen de slampampers, die in kroeg jes handel drijven in bonnen en tegen de O. W.-ers, die thans groote rijkdommen hebben vergaard. Al deze lieden zullen aan de beurt komen. Sprekende over de N. S. B. zeide de heer Hollander, dat van de 60.000 mannelijke le den er thans 30.000 aan het front staan of op andere wijze bij de oorlogsvoering betrok ken zijn. Ook het thuisfront vergt vele krachten, die hnn plicht op voorbeeldige wijze vervullen. Het aantal exemplaren van Volk en Vaderland, dat wekelijks verkocht wordt, is gestegen tot 230.000. Er zijn strijders noodig om Nederland binnen te leiden in het nieuwe Europa, dat thans in bloed en tranen geboren wordt. Nog heeft ons volk zijn lot in eigen hand. De geestelijken mogen bedenken, dat zij het aan de soldaten in het Oosten te danken hebben, dat zij nog op den kansel staan. De kerk, die aan overleden N. S. B.-ers een plaats in gewijde aarde weigert, maar wel een Requiemmis opdraagt voor een sluip- moardenaar, brengt zichzelf in gevaar. Voor de nationaal-socialisten zal er nog veel strijd te voeren zijn met de wapenen des geestes. Spreker gaf echter de verzeke ring, dat terreur met zoo noodig grootere terreur beantwoord zou worden. „Juist in de uren van beproeving marcheeren wij verder met het voorbeeld van den Führer voor oogen, in de overtuiging, dat ook ons land, dank zij den Leider, deel zal hebben in den oogst van den waren vrede." De drukbezochte bijeenkomst werd op geluisterd door zang van den Jeugdstorm. POLITIEAGENT WERKTE SAMEN MET INBREKERS Een aantal inbrekers, dat in den zomer van het vorige jaar het Gooi onveilig had ge maakt is door de rechtbank 'te Amsterdam veroordeeld tot zware straffen. De rechtbank legde de hoofddaders J. D. en J. v. d. W. uit Hilversum, tegen wie zes jaar was geëischt, eik vier jaren gevangenisstraf op. De politie agent W. V. uit Utrecht, die in uniform had medegewerkt aan de inbraken, werd conform den eisch tot vier jaren veroordeeld. H. S. uit Hilversum, conform den eisch tot twee jaren en K. H., tegen wien drie jaren was geëischt, tot een jaar Verduisteren; van 17.45 tot 8.00 uur De Sint Pieterskerk te Rome. Lezing dr. A. van der Boom. De vierde lezing in de serie kunsthistorische voordrachten door dr. A. van der Boom was gewijd aan de Sint Pieterskerk te Rome. Spr. herinnerde er in den aanvang van zijn voor. dracht aan, hoezeer Rome eeuwen lang aan trekkingskracht heeft uitgeoefend op vele kunstenaars, die de „Eeuwige Stad" en haar monumenten in teekeningen, prenten en schil derijen hebben weergegeven. Daarbij noemde hij den Haarlemmer Maerten van Heemskerk als een der eersten. Men vernam daarna tal van wetenswaardigheden over den groei van het oude Rome onder keizer Augustus en zijn opvolgers, vervolgens over de perioden van verval, welke de stad doormaakte. Tegenover dien neergang staat de zorg voor den bouw van Christelijke basilieken sedert den Con- stantijnschen kerkvrede van 313. In het brein van Paus Nicolaas V, rijpte pl.m. 1450 een gigantisch plan, n.l. de z.g. Bor- go, de Leonische stad, die Paus Leo X ter bescherming van de in de 4e eeuw gestichte St. Pietersbasiliek met hooge muren en torens had laten versterken, te bestemmen tot een Pauselijke residentie en daarbij de oude aan den Apostelvorst gewijde kerk te vervangen door een grootsch en modern bouwwerk. Kort daarop bouwde Paus gixtus IV de Sixtijnsehe kapel, waaraan de beste kunstenaars van hun tijd zouden medewerken. Maar het zou eerst Paus Julius TI zijn, die, gesteund door den Noord-Italiaanschen bouwmeester Bramante, de plannen weer opnam. De eerste steen werd in 1506 gelegd. Veel echter werd van Bra mante's oorspronkelijk ontwerp gewijzigd, tot Michelangelo op zijn 72ste jaar de leiding kreeg en de leuze aanhief: afbreken wat over tollig is en terug naar het oorspronkelijke plan. De grootsche koepel met een middellijn van 42 M. en een hoogte van meer dan 140 M. (tweemaal de hoogte van de St. Bavo met toren) is het ontwerp van Michelangelo. Zij kwam eerst in 1590 tot stand, 26 jaar na den dood van dezen meester. Nadat spreker de wijziging in den platte grond van „Grieksch kruis" in „Latijnsch kruis" had gememoreerd, kwam hij tot de figuur van den architect-directeur Carlo Ma derna, die den bouw der kerk tot stand bracht. De inwijding- geschiedde op 18 November 1624 door Paus Urbanus VIII. Voor de afwerking en voltooiing werd met de leiding belast de Napolitaansche beeldhouwer-bouwmeester Ber nini, die o.a. het groote tabernakel boven het hoogaltaar en de colonnade om het Sint Pie tersplein ontwierp. DRIE MAANDEN GEëlSCHT TEGEN ONVOORZICHTIGE CONDUCTRICE. Zij belde te vroeg af, waardoor een man onder de tram kwam. De 62-jarige Joh. Wiessenhaan was op 9 September j.l. in Rotterdam op het Beurs plein uit een wagen van lijn 3 gestapt, teza men met zijn dochter en schoondochter, ieder met een zak met 10 kg peren. Zij wilden overstappen op lijn 10, waarbij de beide vrouwen eerst instapten, gevolgd door W„ die eerst zijn zak peren op het voorbalcon van den bijwagen zette. Toen W. met zijn eene voet op de treeplank stond ging de tram rijden, waardoor W., die eenigszins gebrekkig was, onder de tram ge raakte en zoodanig werd gewond, dat hij den volgenden dag is overleden. De 19-ja- rige conductrice C. M. van P. was dood door schuld ten laste gelegd, omdat zij zon der te kijken of er nog iemand instapte het vertreksignaal had gegeven, waardoor de tram was gaan rijden met het noodlottige gevolg. De officier van justitie bij de recht bank te Rotterdam achtte bewezen, dat de tram was gaan rijden terwijl W. nog bezig was in te stappen. Wanneer de conductrice gekeken had was het ongeluk niet gebeurd. Zij belde echter af met den rug naar het voorbalcon. Hij achtte grove schuld aan wezig en vorderde drie maanden gevange nisstraf met ontzegging van het recht om het beroep van conductrice uit te oefenen voor den tijd van vijf jaar. Uitspraak op 24 Februari. ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING In de algemeene vergadering van aan deelhouders van de Rotterdamsche Bank- vereeniging werden de jaarstukken goedge keurd en het dividend vastgesteld op 3 pet. (onv.). De aftredende commissarissen, de heer D. G. van Beuningen en jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, werden bij acclamatie herkozen. Voorts werd de af tredende directeur, mr. J. H. van der Meu- len tot commissaris benoemd. De heer L. W. Wildervank werd tot directeur benoemd. KORT NIEUWS Te Amersfoort wilde de 54-jarige reiziger J. W. B. uit Slagharen uit den trein van Am sterdam overstappen in den trein naar Zwolle. Deze trein was nog in beweging en voor de oogen van zijn dochter viel de man tusschen treeplank en perron en was op slag dood. De 75-jarige mevr. A. V. N.B.. die te Lunteren ten huize van familie verblijf hield, liep vermoedelijk doordat zij zich in de duis ternis in de deur vergiste, den kelder in. Een huisgenoote, die later de bejaarde dame miste, vond haar in bewusteioozen toestand in den kelder. De dood trad spoedig in als gevolg van een zware schedelfractuur. Ten gevolge van een te hoogen druk in een persgascylinder in het tankstation aan den Rijksstraatweg te Oudenrijn, is deze uit elkaar gesprongen, waardoor de 50-jarige J. C. V. uit Utrecht, die in een nabijgelegen garage werkzaam was, doodelijk werd ge troffen. De 33-jarige postbeambte C. K. uit Rijs wijk had herhaaldelijk brieven die hij ter bestelling had meegekregen, zich toegeëigend, waarbij hij speciaal de bedoeling had zich in het bezit te stellen van distributiebonnen, die in de brieven waren gesloten. De Haagsche rechtbank heeft K thans tien maanden ge vangenisstraf opgelegd. Volgens het Vlaamsche dagblad Volk en Staat zou Michel Clémenceau, de zoon van den Fransehen staatsman, bij een poging om te ontvluchten uit een Fransch concentra tiekamp, gewond zijn. IEDEREEN ZEGT: WETflZ...NET ECHT! Wat Hilling met „Nettie" heeft bereikt, houdt de beste belofte in voor wat Hilling straks weer in echte thee zal brengen. C. J. M. HILLING - Heerengr. 435 - Amsterdam C. Beschikbaarstelling van werkmanspaketten. Teneinde de beschikbare hoeveelheden werk kleeding te bestemmen voor hen, van wie aan genomen kan worden, dat hun reserves zijn opgeteerd, zal tot het samenstellen van werk manspakketten worden overgegaan. Handarbeiders en werkkleedingdragers, die werkzaam zijn in bedrijven met 50 of meer werkkleeding dragende arbeiders(sters), die nen zich ter verkrijging van een dergelijk paket te wenden tot hun werkgever, die zich voor het indienen van een collectieve aan vrage voor werkkleeding en werkmanspaket ten kan wenden tot het districtskleedingmaga- zijn (D.K.M.) van het rayon, waarin hij ge vestigd is. Voor Noord-Holland: Beursplein 11 17, Amsterdam; voor Zuid-Holland (uitgezon derd Rotterdam): Luth. Burgwal 10a, Den Haag. Voorloopig komen slechts in beperkte mate bandarbeiders voor een werkmanspaket in aanmerking. De werkgevers, die reeds een collectieve aanvrage hebben ingediend, behoe ven niet opnieuw een aanvraag in te dienen. Zij krijgen dezer dagen bericht. Werkkleedingdragers, die werkzaam zijn in bedrijven met minder dan 50 werkkleeding dragende arbeiders(sters), en werkkleeding dragende zelfstandigen kunnen zich voor werk kleeding op de gebruikelijke wijze wenden tot den plaatselijken distributiedienst, die in zeer dringende gevallen vergunningen zal verstrek ken. Een regeling voor de distributie van werkmanspaketten voor deze categorie zal t.z.t. worden bekend gemaakt. AMSTERDAM BEVORDERT GROENTEN- TEELT. Om de groentenvoörziening te verbeteren is er van regeeringswege bij de gemeente besturen op aangedrongen het telen van groenten te bevorderen door met de land bouwers uit de omgeving contracten aan te gaan. Voor de hoofdstad is een plan opgemaakt voor het betelen van ongeveer 1400 ha landbouwgebied. De oogst van dit gebied blijft geheel ter beschikking van de ge meente. De op de teelt drukkende kosten komen voor rekening van den landbouwer, doch de gemeente draagt de kosten van het vervoer. Bovendien betaalt de gemeente een premie als vergoeding van bijzondere kosten voor extra-werkkrachten en extra-bemesting en voor het grootere risico dat voor den land bouwer aan de groententeelt is verbonden. In totaal heeft de burgemeester van Am sterdam een krediet van ƒ1.300.000 beschik baar gesteld voor de uitgaven, die aan het uitvoeren van dit plan zijn verbonden. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 12 FEBRUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz, 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Morgen concert. (Van 8.45—8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Gevarieerd concert. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Ork. Gerard Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Circus „Discotani". 12.00 Almanak. 12.15 Milonga's. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Nieuws en wenken voor onze volkstuinders. 13.05 De Melodisten en solist. 13.30 De wekelijksche wandeling. 13.40 De Melodisten en solist. 14.00 Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en solist. 15.00 Bonte middag. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitzending voor Nederlandsche zeelieden. 17.20 Aansluiting met Café-Bar-Caba- ret „Femina" te Amsterdam. 18.00 BNO Politiek weekoverzicht. 18.10 Theo Uden Masman en gram. muz. 18.45 Kier W.A. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Carlo Buti zingt. 19.30 Wie is Borgia? (II). 20.00 Voor de familie Luistergraag. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15 Graag gehoorde zangplaten. 23.45 24.00 Orgelspel. HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Het Musette-orkest. 14.35 Septet Jonny Ombach en soliste. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Klas sieke muziek. 16.45 BNO Nieuws. -17.00 Orgelspel. 17.30 Sonates voor viool en piano. 18.00 Operette- en Operaklanken. 19.00 BNO Nieuws en act. be schouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Mozart-Beet- hoven-concert. 20.15 Van beenen schaats tot mo derne noor. 20.30 Dansorkest Diok Willebrandts. 21.00 Licht Orkestconcert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. ió de beóie bijvoeding

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2