UiED.K.B.POST ScAi&iehwefik van Post Vogelwet belangrijk gewijzigd. Op 1 Mei worden diverse verbods bepalingen van kracnt. De Staatscourant van 11 dezer bevat een tweetal besluiten van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming, inzake een wij ziging en aanvulling van de Vogelwet 1936 en van het Vogelbesluit 1937. Beide besluiten i reden op 1 Mei 1944 in werking. Met ingang van dien datum is naast de in dit opzicht bij deze wet reeds strafbaar ge stelde handelingen, eveneens verboden: Het onder zich hebben (houden of bezitten), te koop vragen en koopen van beschermde vogels als bedoeld in art. 1 der Vogelwet 1936. Deze maatregel geldt zoowel t.a.v. levende beschermde vogels als t.o.v. doode al dan niet gepraepareerde beschermde vogels. Wat de levende beschermde vogels betreft, zijn van deze bepaling uitgezonderd de zwarte lijster, de kauw, de vink, de putter, de sijs, de kneu, de groenling en de geelgors. Alle andere levende beschermde vogels, die thans in volières of kooien worden gehouden, dienen vóór 1 Mei 1944 in vrijheid te worden gesteld. Indien het exemplaren betreft waar van kan worden aangenomen, dat ze zich in de vrije natuur niet kunnen handhaven, dient men met volledige opgave van de soorten en de aantallen van iedere soort, hiervan vóór genoemden datum mededeeling te doen aan het hoofd van de afdeeling Kuituurbescher ming en Wetenschap van het departement van Opvoeding Wetenschap en Kultuurbescher- mir.g te Apeldoorn, jhr. Molleruslaan 34. Er zal dan zorg voor worden gedragen, dat deze vogels naar een dierentuin worden overge bracht. Slechts in zeer bijzondere gevallen kan tot hel houden van levende beschermde vogels vergunning worden verleend. Wat de geprepareerde (opgezette) bescherm de vogels betreft, zijn van bovengenoemde be paling uitgezonderd exemplaren, welke na 1 Mei 1944 door een houder van een vogelver gunning B (preparateur) worden opgezet en afgeleverd, en die door hem zijn voorzien van een metalen merkteeken. Voor het hebben van opgezette beschermde vogels, die niet zijn voorzien van een dergelijk merkteeken (dit geldt derhalve voor alle thans in ons land aanwezige opgezette beschermde vogels) is een vergunning noodig, die bij het departement kan worden aangevraagd. Voorts is verboden het onder zich hebben, te koop vragen en koopen van eieren en nes ten van beschermde vogels, als bedoeld in art. 1 der Vogelwet 1936 en het houden van en deelnemen aan zangwedstrijden en andere wedstrijden, waarbij beschermde vogels zijn betrokken. Derhalve is het houden van en deelnemen aan z.g. „vinkenzangconcoursen", een sport, die vrijwel uitsluitend in Zuid-Limburg wordt beoefend, na 1 Mei 1944 niet meer toegestaan Afgifte van vergunningen tot het vervoeren van op geoorloofde wijze voorhanden gehou den levende en geprepareerde beschermde vo gels geschiedt door het departement. Vogelvergunningen tot het verplaatsen van eieren en nesten van beschermde vogels zul len met ingang van 1 Mei 1944 niet meer wor den verleend. De leeftijdsgrens waarop men voor eenige vergunning krachtens de Vogelwet 1936 in aanmerking kan komen, is gebracht op 18 jaren. NEDERLANDSCHE BURGEMEESTERS BEZOCHTEN KEULEN. Vijf-en-dertig Nederlandsche burgemeesters en vooraanstaande mannen der N.S.B. hebben een bezoek gebracht aan Keulen, om zich door eigen aanschouwing op de hoogte te stellen van de ervaringen met de afweermaatregelen tegen de Britsch-Amerikaansche terreuraan vallen. Zij werden ook ontvangen door gouw leider Grohe, die o.m. zeide, dat het voorbeeld van Keulen bewijst, dat de terreuraanvallen nooit een beslissenden invloed op het oorlogs gebeuren kunnen krijgen. De houding, aange nomen tijdens de beproevingen van den lucht oorlog, toont aan, hoezeer het volk doordron gen is van den geest van het nationaal-socia lisme. Gouwleider Grohe sprak den wensch uit, dat de bloedsgemeenschap, die het Duit- sche en het Nederlandsche volk verbindt, ook een gemeenschap van persoonlijke kameraad schap zal worden. DE KINDERBIJSLAG. Zooals bekend moeten de arbeiders om in het bezit van kinderbijslag te komen, aan het einde van ieder kwartaal hun kinderbijslag lijst inleveren bij een Raad van Arbeid of bij een bedrijfsvereeniging. De naam der instel ling staat op de lijst vermeld. Zij dienen de lijst door den werkgever te laten onderteeke nen. Het komt n.l. nog al eens voor, dat zij geheel te goeder trouw zelf hun handtee- kening op de lijst zetten, hetgeen strafbaar is. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. O vermeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. Laat Uw gevel eens schil- deren. Uw huis zal er dan heel anders uitzien. Prijs opgave zonder verplich ting Uwerzijds. SINGEL 388-nmSTERDflm TEL 30789 Voorwaarden en kansen van een invasie. Schout bij nacht Gadow aan het woord. De voorwaarden en kansen der door de Ge allieerden sinds lang voorgenomen, thans blijk baar voor de deur staande invasie op het con tinent worden diepgaand besproken door schout-bij-nacht Gadow in een artikel in de D. A. Z. onder het opschrift ,,Voor den Storm" Hoewel veel van de aankondigingen der Ge allieerden, zoo zet de schrijver uiteen, tot den zenuwoorlog behoort, valt er aan den aanvals lust der vijanden van Duitschland niet te twij felen. Veel is er, dat hen dwingt tot een ener gieke krachtsinspanning: de bloedige verliezen der Sovjets, het fiasco in Italië, de groeiende critiek van troepen en vaderland, de uitgeble ven gevolgen van blokkade, agitatie en bom- terreur, de onverdraaglijke toespitsing der po litieke, sociale en economische na-oorlogsche vraagstukken, alsmede ook de bijna volkomen uitputting van Tsjoenking. Talrijke teekenen duiden weliswaar op een aanval op de West- en Noordkust van Frank rijk, doch de openhartigheid van deze aanwij zingen kan ook tot misleiding bestemd zijn, even goed als de voorspelling van een Ameri- kaanschen generaal, dat men bij Narvik zal aanvallen. Tenslotte spreken ook zinspelingen op Zuid-Frankrijk, de onderhandelingen met Turkije en de toenemende druk op Portugal en Spanje een woordje mee bij het zoeken van de aanvalsrichtingen der Geallieerden. Men kan zich dus het beste losmaken van alle teekenen en aanwijzingen, zoo schrijft Gadow, en alleen letten op de door de natuur gegeven strategische factoren. De schrijver houdt zich dan uitvoerig bezig met de om standigheden van de eventueele invasiefronten en komt tot de conclusie, dat Duitschland tegen alle mogelijkheden gewapend is. Overal aan Europa's fronten staan Duitsche soldaten en wapens, die reeds lang de zwaarste oorlogs beproevingen hebben meegemaakt. Tegenover het snoeven der Geallieerden plaatst de Duitsche leiding stilzwijgen en slechts aanwijzingen, dat ook zij zekere dingen achter de hand heeft. Of die voor of na of tijdens de invasie zich zullen laten gelden, moet nog blijken, evenals 't feit, of de Sovjets hun inspanningen nog eens zullen kunnen ver- hoogen en of het ook aan de Middellandsche Zee levendig zal toegaan overeenkomstig de „afstemming" van a'le Geallieerde offensieven voor hetzelfde tijdstip. Zeker is, zoo besluit Gadow, dat Duitsch- lands vijanden hun hoogste kaart uitspelen, wanneer zij thans zouden komen en dat, in dien zij een fiasco lijden, er een keer in het oorlogsverloop van niet te overziene beteeke- nis moet intreden. Dit alles vormt voldoende reden om alle geestelijke en physieke krachten in Duitschland op ongekende wijze in span ning te brengen. Een Groninger visscher bezig met het in gereedheid brengen van zijn „bot-taim". Deze bestaat uit een tweetal vleugels van rietstengels, die elk soms honderden meters lang zijn. Aan het einde van deze vleugels is een groote vischfuik aange bracht. Met hoog water komt de bot op zetten en zwemt over de vleugels heen. Bij laait water blijft de visch achter, kan niet meer over de afscheiding komen en wordt langs de vleugels in de fuik geleid. Deze wijze van vischvangst is heel oud. (C.N.F./Folkers Pax c) Germaansche Landdienst. Eind Februari of begin Maart fiegint de op leiding voor kampleider en kampleidster voor den Germaanschen Landienst. In den Land dienst krijgen jongens en meisjes van 1417 jaar hun eerste opleiding tot boer en boerin. Overdag wordt gewerkt bij boeren in het dorp, terwijl men 's avonds in het kamp terugkeert. Elk kamp omvat 2030 jongens of meisjes. Zij die er voor gevoelen de leiding over zulk een kamp op zich te nemen kunnen hiervoor worden opgeleid. De opleiding duurt ongeveer 3 maanden. Aanmeldingen hiervoor te richten aan en inlichtingen te bekomen bij den „Na tionale Jeugdstorm afd. Landdienst, Utrecht, Koningslaan 9. ZAANDAMSCHE MARKT GESLOTEN. Daar door ambtenaren van de prijsbeheer- sching grove overtredingen werden geconsta teerd, is de markt te Zaandam, die iedere week op Donderdag en Zaterdag gehouden werd voorloopig gesloten. KORT NIEUWS De Amsterdamsche politie verzoekt be kend te worden gemaakt met de verblijfplaats van Julius Borosnyay, geboren te Feldsöma- daras (Hongarije), 23 Juli 1894, die op 28 Jan. j.l. zijn woning te Amsterdam heeft verlaten en sinds dien tijd spoorloos is. Een ongeluk wordt gevreesd. „De Mirakelridder." Première door „Het Amsterdamsch Tooneel" te Amsterdam. Een stuk van Lope de Vega, één van de achttienhonderd die hij geschreven moet. heb ben. Voorwaar geen klein aantal; deze Spaan- sche tijdgenoot van Shakespeare laat wel alle andere tooneelschrijvers in productiviteit ver achter zich. En men bedenke dat het hier doorgaans stukken van hoog peil betreft, dat Lope de Vega een vernieuwer van het too neel was, die nog lang na zijn dood binnen en buiten zijn landsgrenzen geweldigen invloed heeft uitgeoefend. Als Shakespeare keerde hij zich af van de voorschriften van het klassi- cistisch drama: hij schiep een eigen tooneel met regels die hem door eigen genialiteit en door het publiek gesteld werden. Want hij is door en door tooneelschrijver. In fantasie, in de scherpe teekening van zijn figuren komt hij volgens kenners van zijn werk Shakespeare nabij hij overtreft hem zelfs in het handig weven van intriges en het scheppen van ver wikkelingen. Maar in diepte van psychologie en problematiek blijft hij ver bij hem achter. En dat is ook wel de reden dat hij niet de algemeene bekendheid heeft van zijn Engel- schen kunstbroeder. Hoe weinig werd hij bijv in Nederland vertaald. Ook elders kent men hem maar matig. Des te vaker werd hij nage volgd, werden zijn gegevens in nieuwe stuk ken verwerkt, die soms naam verwierven zon der boven het origineel uit te komen. In „De Mirakelridder" toont Lope de Vega zich in al de kwaliteiten van blijspeldichter Treffend modern is zijn dialoog. Welk een vaart, welk een kleur zit er in die levendige scènes, hoe goed is het karakter van de hoofd persoon, den avonturier Luzman uitgebeeld, den man, die door de vrouwen op waarlijk virtuoze wijze te bedriegen hij kent ze in al haar zwakheden en treedt op het juiste moment liefkoozend. toornend, hartstochtelijk of onverschillig op in Rome kan leven als een Spaansche grandezza. En ook de bijfiguren zijn met rake halen geteekend, de vaandrig Lenato, blufferig en vatbaar voor ijdele praat, Filiberto, de rauwe, domme .primitief-eerlijke Fransche soldaat, de bangelijke, sluwe koppe laar Lofraso. Zelfs Luzman s dienaar Tristan is niet de gewone, conventioneele bediende geworden die zijn heer door handigheidjes uit de moeilijkheden redt;hij is een levende figuur die een onafhankelijke rol speelt. Ook de vrouwen zijn gevarieerde karakters, al is het onderling verschil hier geringer: de beide courtisanes Octavia en Beatrix, en de rijke getrouwde Isabella, die allen door Luz man bedrogen, worden. De inhoud van het stuk is niet na te vertel len het zit daartoe te vol met geestige vondsten en plotselinge wendingen. Als ras-tooneelschrijver weet Lope de Vega u tot het eind omtrent den afloop in spanning te houden. De opvoering door „Het Amsterdamsch Too neel" verdient allen lof. Ben Royaards' regie zorgde voor stijl en locale kleur. Hij oogstte in de hoofdrol een welverdiend succes. Johan Elsensohn's Tristan was zeer aannemelijk, van een goed bij de rol passende grove humor. Guus Hermus' Leonato, de vaandrig, stond mij minder aan. Deze figuur is er niet mee gediend wanneer men haar tot in het clow neske toe grappig tracht te maken. Ik noem verder nog Kees van Iersel als een vermakelijken Filiberto, Jenny van Maerlant als een innemende Spaansche courtisane, Mies Hagens als haar uitstekend getypeerde Fran sche collega en Elise Hoomans als de rijke Italiaansche, die het slachtoffer wordt van Luzsman's lagen. B. VEURMAN. DE HEER D. N. H. HAASE 70 JAAR. Zondag 20 Februari a.s. hoopt de heer D. N. H. Haase zijn zeventigsten verjaardag te vieren. In verschillende organisaties heeft de heere Haase een werkzaam aandeel gehad doch wel in 't bijzonder bij de Haarlemsche Reddingsbrigade. Zoolang de H. R B. be staat, dus van 26 Juni 1913 af, is hij hiervan lid en werd door hem, tot voor enkele jaren toen hij door een ernstige ziekte genoodzaakt werd af te treden, met groote activiteit aan het Brigadewerk deelgenomen. Van 27 Octo ber 1917 tot 11 Juli 1935 heeft hij zitting ge had in het bestuur. Sedert de instelling van den oproepdienst van den Ongevallendienst is de heer Haase hierbij aangesloten. Dan is vele jaren het onderhoud van het zuurstof apparaat van de H. R. B. in zijn handen, een taak die hij zeer nauwekurig waarneemt, zoodat altijd na het gebruik van het apparaat men er verzekerd van kan zijn, dat het di rect weer klaar staat voor gebruik. Ook in den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen was de heer Haase geen onbekende, hij heeft in de eerste jaren van het bestaan zitting gehad in de Technische Commissie. In 1935 werd de heer Haase be noemd tot lid van verdienste van de H.R.B. en in 1943 tot eere-lid. Voorts is de heer Haase de initiatiefnemer geweest tot oprich- 6rif „qn de H. Z. en P. C. De Waterratten en hij was hiervan in de eerste jaren van het bestaan voorzitter. GEVONDEN VOORWERPEN. Bril. Meijer, Zoetestraat 13rd. Zakboekje, v. Klis, Padangstraat 8. Corset. Heenk. Groote Houtstraat. Cahier, Roeland, Zuid Polderstraat 59. Hoed. Seijsener, Timorstraat 56. Hoed. Borger, Diederikstraat 3. Sleutel, v. d. Berg, Busken Huetstraat 48. Tasch met inh.. Bureau van politie. Smedestraat 9. Teekeningen, Nee- les, Allard Piersonstraat 11. Tasch met inh., List, Zuid Polderstraat 7. Vulpotlood. Bijlsma, Velserstraat 107. Vulpen, Sehering, Pleiaden- straat 38. Wanten, De Koek, A. L. Dyserinck- straat 116. HAARLEMSCHE SCHOOL VOOR KUNST NIJVERHEID. Zaterdagmiddag a.s. wordt een tentoonstel ling van werk van leerlingen gehouden in de teekenzalen van de Haarlemsche School voor Kunstnijverheid in het Frans Halsmuseum. Deze tentoonstelling, die voor iedereen toe gankelijk is, bevat o.m. een fraaie serie tee- kenwerk uit den Stadskweektuin. Ook op illu stratief en décoratief gebied, zoowel als op het terrein van de Binnenkunst wordt een en ander geëxposeerd. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan het restant van de letter T vanaf Trug en U, Va t.m. Vis. APPELENDISTRIBUTIE. Woensdag 16 Februari zullen de kleinhan delaren in groenten en fruit, wier namen be- ginen met de ietter E tot en met Z bevoorraad zijn met distributie-appelen voor den consu- ment. ,HET TEHUIS VOOR DAMES". Het Amsterdamsch Tooneel geeft in den Stadsschouwburg op Vrijdagavond 18 Februari i een herhaling van „Het Tehuis voor Dames", comédie van Axel Breidahl. Hockey WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. In de damescompetitie won Rood Wit den uitwed- strijd tegen S.C.H.C. met 3-1 en T.O.G.O. won op eigen terrein van H.D.M. In de promotie klas boekte Rood Wit 2 een zege van 3-1 op B.D.H.C. 2 en in de vierde klas won B.D.H.C. 4 met 3-1 van Hurley en Strawberries van Ever Swift. De heeren van Strawberries had den een productieve buit tegen Zandvoort en de uitslag werd 7-0 in hun voordeel. H.B.S. was eveneens op dreef en won met 3-1 van het bezoekende V.V.V. In de tweede klas zijn nog gespeeld: IJsvogeLs-Hurley 2-2; T.H.C.- B.M.H.C. 2 4-1; Amsterdam 4-IJsvogels 2 2-3. Dammen PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Te Oosterbeek werden de achtste en negende ronde om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland gespeeld. De uitslagen van de Zaterdag gespeelde acht ste ronde luidt: Huisman-Rinsma 1-1, Metz- Hellingman 1-1, Van Dartelen-Kinnegin 1-1, Vos-Anderson 2-0, Keller-IJff 2-0, Beers-v. d. Kraan 1-1, Jernberg-Baas 2-0. Zondag had de negende ronde tot resultaat: Keiler-Huisman 2-0, v. d. Kraan-Metz 2-0, Van Dartelen-Baas 1-1, Vos-Rinsma 2-0, Jernberg-IJff 1-1, Kin- negin-Hellingman 2-0, Anderson-Beers 1-1. De stand is thans: Keiler 14 p., Kinnegin 13 p., Vos 12 p., Huisman 11 p.. Van Dartelen 10 p., Beers, v. d. Kraan en IJff 9 p., Hellingman en Metz 8 p., Jernberg 7 p., Anderson en Baas 6 p., Rinsma 4 p. Voetbal PROGRAMMA VOOR DEN TECHNISCHEN DAG. Het programma voor den op Zondag 5 Maart te houden Technischen Dag van den N.V.B. luidt: - Zuid—Noord; Oost—West (beide districtswed- J strijden); AmsterdamRotterdam; Dordrecht Den Haag: Limburg—Utrecht; TwenteHaarlem J (terr. Heracles Almelo); Rotterd. 2e kl.Amsterd. 2e kl.; Haagsche 2e en 3e kl.Haarl. 2e en 3e kl.: Noord-Holland—Leiden (terr. Alcm. Victrix); GoudaGooi en Eemland; DrenteTwentsche 2e kl.HarlingenLeeuwarden; ZwolleFriesland. RADIO.PROGRAMMA WOENSDAG 16 FEBRUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Vlotte muziekjes. 7.40 Sport nieuws 7.50 Progr Overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Orgelspel. 8.30 Orkest Barnabas von Geczy. 8.45 Voor de huisvrouw. 8.50 Orgelspel. 9.00 In strumentaal operetteconcert. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Orkest Francis Keth. 10.45 Dr. Hans Gün- ther. 11.00 Vroolijke zang. 11.30 Kerkorgelconcert. 12.00 Almanak. 22.15 Orkest Gerard van Kreve- i len. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en Volk brengt13.10 Salonorkest. 13.45 Voor de jeugd. J 14.00 Cello en piano. 14.40 Kinderkoor „De Me- reis" en meisjeskoor „De Krekels". 15.00 Godsd. Uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor jonge menschen. 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 Het Amusementsorkest en soliste. 18.45 Een chauffeur vertelt over de ontwikkeling van het autobusverkeer. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Ein musi- kalischer Spass van Mozart. 19.45 De familie Speelman. 20.15 De apotheose van den dans. 22.00 BNO Nieuws- en cultureele berichten. 22.1524.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Het Omroep-Opera-Orkest en gram.muz. 18.00 Harmoniemuziek en koorzang. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Pianoduo Beuker en Denijs. 19.45 Opera koorzang. 20.15 Voetballend Duitschland en wij. 20.30 Theo Uden MaSman en Orkest Juan Tejada. 21.15 Sonate voor viool en piano. 21.45 Avond- a wijding. 22.00 BNO Nieuws- en cultureele be- richten. LttEDSRLANDSCtt f ABRIKAAI

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2