De verschillen bij de aflevering der raapolie. Ongelijkheid der flesschen maakte nauw keurige vulling onmogelijk Le een kreeg iets meer, de ander iets minder. Wat Dc Gemachtigde voor de Prijzen heeft thans de volgende uiteenzetting gegeven over de z.g. oliekwestie: Nog voordat omstreeks Kerstmis door een voorbarige mededeeling van de Haarlemsche politie over geconstateerde tekorten bij de af levering van raapolie in flesschen. beroering bij de Nederlandsche pers en het Nederland- sche volk was teweeg gebracht, had de Prijs- beheersching bij verschillende fabrieken een onderzoek naar deze vermeende tekorten in gesteld. Deze onderzoeken zijn nadien minu tieus voortgezet, hetgeen veel tijd vergde. Zij hebben geleid tot de conclusie, dat den fabri kanten niet kan worden verweten tekort te zijn geschoten. Hiermede is niet gezegd, dat een ieder de hem toegezegde hoeveelheid olie tot op de laatste gram nauwkeurig heeft ontvangen! Er zijn ongetwijfeld menschen geweest, die iets te weinig hebben ontvangen. Hiertegenover staan evenwel anderen, die wat teveel kregen. Dat dit verschil practisch tegen elkaar wegvalt, blijkt niet alleen uit de hieronder nog te noe men cijfers, maar tevens uit het feit, dat bij het onderzoek in geen der gecontroleerde fabrieken „overgeschoten" olie is te voorschijn gekomen. Dat het bij den huidigen stand der techniek en bij het voorhanden flesschenmate- riaal niet mogelijk is gebleken een ieder pre cies het zijne te geven, moge te betreuren zijn, men moet zich er echter bij neerleggen. Hoe de flesschen gevuld worden. De verschillende onderzoeken hebben uit gewezen, dat de technische omstandigheden, die de tekorten en de overschotten hebben veroorzaakt, overal gelijktijdig optraden. De resultaten van de controles bij de grootste fabriek stemmen overeen met die van de con troles bij de overige fabrieken. Over de wijze waarop bij de grootste fabriek gecontroleerd werd, volgen hier eenige bijzonderheden. De vulling der flesschen geschiedt hier zoowel als elders automatisch en wel naar inhoud. Vullen op gewicht is met de bestaande appa ratuur helaas niet mogelijk. Volgens het offi- cieele proces-verbaal, dat de ambtenaren van de Prijsbeheersching van de controle opmaak te®. werkt dit apparaat ongeveer als volgt: In de flesch wordt een dubbel buisje gebracht. Eén buisje zuigt uit de flesch de lucht, zoodat hierin een vacuum ontstaat. De andere buis vult de flesch met olie. Zoodra het niveau van de raapolie gestegen is tot aan de monding van het vacuumbuisje, sluit de olietoevoer automatisch af. De hoogte van de olie in de flesch is dus alleen afhankelijk van de onver anderlijke lengte van de beide buisjes, die in de flesch gevoerd worden. Dit systeem van vullen is het eenig mogelijke en de fabrieken hebben dit ook voor den oorlog toegepast. Indien er flesschen bestonden, die alle een absoluut gelijken inhoud hadden, dan kon gegarandeerd worden dat elke flesch een ge lijk gewicht aan olie bevatte. Elke flesch is echter verschillend van ihnoud. Dit wordt veroorzaakt door glasdikte en afwijkenden vorm. Bovendien zijn twee verschillende soor ten flesschen gebruikt: z.g. „witte" en „half- groene". De witte flesschen werden reeds voor den oorlog gebruikt. Kort na den oorlog zijn half-groene flesschen betrokken. In de piactijk is gebleken, dat half-groene flesschen ie.s grooter van inhoud zijn dan de witte fiesschen Hoe gecontroleerd werd. De inhoudscontrole geschiedde op de vol gende wijze: uit een aantal van ongeveer 1500 witte en ongeveer 1500 half-groene flesschen namen de ambtenaren voetstoots van elke soort 50 volkomen gereinigde en gedroogde flesschen Met behulp van een gecontroleerde, nauwkeurig werkende weegschaal en een aan tal geijkte gewichten, werden deze flesschen elk afzonder gewogen, waarbij de tevoren van een bianke etiket voorziene fiesschen werden genummerd van 1 t.m. 50 en het voor deze flesch geldende gewicht werd genoteerd. Ver volgens zijr, deze 100 flesschen (50 half-groene en 50 witte) onder toezicht van de ambtenaren door het automatische vulapparaat gevuld met raapolie. Daarna zijn de gevulde flesschen stuk voor stuk gewogen, waardoor een bruto-ge- wicht werd bepaald. Na aftrek van het ver kregen gewicht van de flesch in kwestie is een r.ettogewicht verkregen: hef gewicht van de olie. Het laagste oliegewicht in de witte flesschen bedroeg 698 gram, het hoogste 734 en het gemiddelde 718 gram. Bij de half- groene flesschen was het laagste gewicht 709 gram, het hoogste 737 en het gemiddelde 722. Na deze controle op de fabriek werden bij een Haagschen grossier in levensmiddelen 48 door dezelfde fabriek geleverde flesschen raap olie in beslag genomen en naar de fabriek overgebracht. Deze 43 flesschen werden eerst van buiten goed schoongemaakt en daarna stuk voor stuk op een goed werkende weeg schaal met geijkte gewichten gewogen. Zoo werd het bruto-gewicht per flesch bepaald. Vervolgens werden deze flesschen door de ambtenaren ontkurkt en geledigd. De 48 kur ken wogen tezamen 61 gram. Hierna hebben de controleurs deze flesschen met voor dat doel geschikte benzine volkomen gereinigd. Nadat alle benzine uit de flesschen was ver dampt hebben zij de ledige flesschen weer elk afzonderlijk gewogen. Na aftrek van het ge wicht der flesschen en kurken bleek hgt ge- Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Hstede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. middelde gewicht van den netto-inhoud der flesschen aan raapolie 724.5 gram te bedragen. Het laagste gewicht was 712 gram, het hoogste 739. De ambtenaren zijn ook nog naar een glas fabriek gegaan, waar ruim 1.1 millioen fles schen voor de raapolie-distributie zijn ver vaardigd. Hier werd geconstateerd, dat bij flesschen zooals gebruikt zijn bij de aflevering van 4 rantsoenen 720 gram raapolie, een in- houdsverschil van 3 centiliter, d.w.z. pl.m. 30 gram olie, kan optreden. Deze afwijking zal door de nog weer geperfectioneerde fabricage methoden bij de in 1943 vervaardigde flesschen waarschijnlijk geringer zijn geweest dan bij de vóór 1940 afgeleverde. Het is echter nog altijd niet mogelijk twee volkomen gelijke flesschen te maken. Het door de Prijsbeheersching ingestelde onderzoek was reeds voorafgegaan door 3 andere controles, n.l. twee door de fabriek zelf ondernomen en één uitgevoerd door den centralen controle dienst. Op 9 December controleerde de fabriek 45 flesschen en werd een gemiddeld gewicht van 705 gram geconstateerd. Om het bestaande onderwicht zooveel mogelijk te verkleinen, heeft men de olieaanvoer en luchtafvoer iets verkort, waardoor de olie nog wat hooger in den hals van de flesch kon stijgen. Deze in korting was mogelijk omdat men tegenwoordig wegens materiaal-gebrek met kleinere kurken moet afsluiten. De op 11 December herhaalde controle leverde een gemiddelde inhoud van 713 gram op. Eenige dagen later kwam ae u.u. D. en controleerde 24 half-groene flesschen. Deze groenachtige flesschen, die een iets grootere inhoud hebben dan de z.g. „witte", bleken gemiddeld 723 gram te bevatten. Het laagste gewicht was 712 gram, het hoogste 736. Uit dit alles blijkt wel, dat er geen sprake geweest is van „zwendel" of ook maar van onverantwoordelijke nonchalance. Bij den korten tijd, die voor het aftappen van de olie beschikbaar was Calvé b.v. vroeg 12 weken, kreeg er evenwel slechts 5 en moest met een drieploegen-stelsel werken om vóór Kerstmis klaar te zijn en bij de ongelijkheid van het flesschenmateriaal, is een gelijkmatige ver- deeling van het Kerstgeschenk van de distri butie niet mogelijk geweest. Dat de een er iets meer van ontvangen heeft dan de ander, is te betreuren, maar was onvermijdelijk. ONDERZOEK VAN HONDEN. De Reichsführer S.S. heeft in zijn kwaliteit van beschermer van het Zentral Institut für Hundeforschung den bekenden Nederland- schen geleerde dr. G. A. M. de Monyé be noemd tot lid van dit instituut en hem be last met onderzoekingswerkzaamheden. Het Zentral Institut für Hundeforschung heeft tot taak een van de oudste huisdieren van de mensch in biologisch, cultureel en historisch opzicht te onderzoeken, de resultaten van deze werkzaamheden te verspreiden ten bate van de houders van honden, alsmede om hierdoor bij te dragen tot het opvoeren van de prestaties bij het fokken en gebruiken van honden als nuttige dieren. In het bestek van deze taak heeft dr. De Monyé, die de eervolle benoeming heeft aan vaard, tot bijzondere taak gekregen om in samenwerking met andere Nederlandsche ge leerden bepaalde onderzoekingswerkzaam heden op zich te nemen. Nederland is voor hen een bijzonder geschikt land, omdat Ne derland bekend staat als een land met ratio- neele fokresultaten en omdat hier te lande de fokkerij op een bijzonder hoog peil staat. KORT NIEUWS De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft het besluit be treffende de paramedische bedrijven aange vuld met een bepaling, dat degenen, die be voegdheden verkregen hebben op dit gebied werkzaam te zijn, hun bevoegdheid tijdelijk of blijvend kunnen verliezen, indien zij bij rechterlijk vonnis een veroordeeling hebben ondergaan wegens onzedelijk gedrag, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst wegens het zich uitgeven voor geneeskundige, of wegens het openbaar aankondigen, dat men de geneeskunst uitoefent. Een wachtmeester van de marechaussée uit Budel, die zich door een smokkelaar had laten omkoopen, stond voor de Bossche recht bank terecht. Verdachte had in het grensge bied een smokkelaar aangehouden, die shag en textielgoederen vervoerde. Na eenig on derhandelen had hij den man echter laten loopen in ruil waarvoor hij eenige pakjes shag en een aantal klosjes garen had ont vangen. De officier van justitie vond, dat de verdachte zich als politieman schandelijk had misdragen en eischte een gevangenisstraf van een jaar met ontzegging van de bevoegd heid tot het bekleeden van eenig ambt voor den tiid van zes jaar. Te Wassetlaar, waar hij verpleegd werd, is op 82-jarigen leeftijd overleden de heer C. J. Hasselman, oud-lid van den Raad van State. Toen te Giessendam de kinderen van P. van Hout even alleen in huis waren, zag een 3-jarig meisje kans een fleschje met azijnextract van een plank te nemen. Na dit geopend te hebben gaf zij het aan een acht maanden oud zusje, dat er van dronk. Het kind is naar het ziekenhuis te Gorinchem gebracht, alwaar het na een smartelijk lij den is overleden. Te Eindhoven heeft zich wéderom een ongeval met een projectiel voorgedaan. Eenige knapen hadden een dergelijk voor werp gevonden en waren erin geslaagd het te demonteeren. Zij hielden bij het kruit, dat uit het voorwerp was gekomen, een lu cifer, met het gevolg, dat een hevige ont ploffing ontstond. Een der knapen werd hierbij ernstig, twee anderen licht gewond. Piano.avond Simon Admiraal. Bij het abnormaal groot aantal piano avonden, waarop het Haarlemsche publiek vergast wordt, doet zich het opmerkelijk verschijnsel voor, dat de programma's naar verhouding weinig afwisseling vertoonen, ja, dat dezelfde stukken steeds weerkeeren. Zoo hoorden we Dinsdagavond van Simon Admiraal de zooveelste Beethoven op. 109 van het seizoen en tevens de zooveelste Pré lude, Choral et Fugue van Franck (De su blieme vertolking, die Gieseking van het eerste werk gaf, ligt nog versch in het ge heugen, evenals de épatante interpretatie van Franck's compositie door Gerard Hen- geveld). Toegegeven dat deze meesterlijke repertoire-werken steeds van belang blijven en een voorname toetssteen vormen voor den concertgever, is de klavierliteratuur toch uitgebreid genoeg om dergelijke her halingen te voorkomen en het publiek een breederen kijk op het concertrepertoire te geven. Daar zou dan onze concert-organi satie het oog moeten op houden. Simon Admiraal begon met Bach (Fanta sie en Fuga in a kl. t.gelukkig geen be werking van een orgelcompositie maar een origineel klavierstuk, en wel een dat zelden aan de beurt komt. De vertolker had zich blijkbaar ernstig bezonnen op het probleem: hoe speel ik Bach op een modernen vleu gel? Én het resultaat was een zeer asceti sche verklanking, die de dynamische moge lijkheden van de piano opzettelijk weerde. Alles goed en wel maar een piano is nu eenmaal een piano, geen clavecimbel of clavichord die toch ook hun schakeerings- mogelijkheden hebben; en als men er toe overgaat om Bach op piano te spelen, zou ik meenen dat men daar dan ook de conse quenties van moet aanvaarden. Het gaf na die starre Bach-vertolking een opluchting de E dur-Sonate van Beethoven te hooren, waarmee Admiraal zijn voor treffelijke pianotechniek demonstreerde. Dit preciese, degelijke klavierspel miste echter den gloed van 'n doorleefden inhoud.En deza tweespalt was ook bij de verdere nummers van het programma waar te nemen: Im promptu in f kl. t. van Schubert (op. 142), de Fantasie in f kl. t. van Chopin en de Prelude, Choral et Fugue van Franck, hoe wel reeds aanmerkelijk minder in deze beide laatste werken. Men kon genieten van een gave pianistische weergave, van een zeldzame vingertechniek en ook wel van het noodige schakeeringsvermogen. En omdat dit van niet alledaagsche allure bleek, kon men tevreden zijn. Verder mag men hopen, dat deze jonge kunstenaar weldra moge rijpen tot een herschepper die door dik en dun weet te overtuigen en te boeien. Ik ben er van overtuigd dat we hierop niet al te lang zullen moeten wachten. JOS DE KLERK. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan het restant van de letter V vanaf Vit en Wa t.m. Wen. Oude stamkaarten met inlegvel bewaren. Nogmaals wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de oude distributiestam kaarten met inlegvel zorgvuldig bewaard dienen te worden, wanneer de tweede distri butiestamkaart is uitgereikt. Personen, in het bezit van een persoonsbewijs, dienen er bij de uitreiking van de tweede distributiestam kaarten nauwkeurig op te letten, dat een zegel op het persoonsbewijs wordt geplakt. Voor personen beneden 15 jaar wordt dit zegel op de tweede distributiestamkaart ge plakt. Van het oogenblik af, waarop de bon kaarten met gebruikmaking van de tweede distributiestamkaart zullen worden uitgereikt, zullen personen, die dit zegel niet hebben, moeilijkheden bij het verkrijgen van de bon kaarten kunnen ondervinden. UITREIKING VAN NIEUWE BONKAARTEN. De plaatselijke distributiediensten reiken van 20 Februari tot en met 18 Maart 1944 tegen overlegging van de oude distributie stamkaart en het daarbij behoorende oude inlegvel bonkaarten voor voedingsmiddelen uit. Bij de uitreiking der kaarten wordt de linkerbovenhoek van het oude inlegvel ver wijderd. Het resteerende gedeelte van het inlegvel moet tot nader order zorgvuldig door het publiek worden bewaard. Zij, die geboren zijn tusschen 20 Februari en 20 Maart van de jaren 1923, 1930 en 1940 moeten hun inlegvel ruilen vóór het in ont vangst nemen van hun nieuwe bonkaarten. GEVONDEN VOORWERPEN. Gebit, Oudhof, Oranjeboomstraai 25 I'd.; hand beschermer, Joosten, Doelstraat 44; portemor,- naie met inh., Belterman, Kleverparkweg 213. Dammen BLINDPARTIJ EN SIMULTAANSéANCE F. RAMAN. In het clublokaal der Haarlem sche Damclub zijn de nieuwe Haarlemsche damkampioenen gehuldigd en ter gelegenheid hiervan heeft de hoofdklasse-kampioen F. Raman een blindpartij gespeeld tegen den Haarlemschen kampioen 1ste klasse G. Bak ker en na afloop simultaneerde hij tegen een twintigtal sterke clubspelers. De blindpartij eindigde in een fraaie overwinning voor den blindspeler, die zijn tegenstander volgens de regelen der damkunst versloeg. Raman drong zijn tegenstander geheel in het defensief, dwong in de positie schijfwinst af en won daarna de partij. Raman speelde tegen 20 sterke clubspelers, waarvan hij 17 partijen won en slechts 3 partijen remise speelde tegen P. L. Schrijnemaekers en G. de la Rie (Haar lemsche Damclub) en D. Klaver (Damclub „Kijk Uit"). In de pauze werden de nieuwe Haarlemsche kampioenen door den voorzitter der Haarlemsche rayon-commissie, den heer J. W. van Dartelen, gehuldigd en werden de in de afgeloopen wedstrijden om de persoon lijke kampioenschappen van Haarlem en om streken behaalde prijzen uitgereikt. Zwemmen LEDENVERGADERING ZWEMCLUB HAAR LEM". Maandagavond is in restaurant Brinkmann de voorjaarsvergadering gehouden van de zwemclub „Haarlem". Nadat de jaar verslagen waren goedgekeurd, ging de voor zitter, de heer Bais.over tot uitreiking van den Officers Chocolade- en Biscuitfabrieken Coming-man-beker, welke voor 1944 werd toe gewezen aan Frits Maus voor zijn uitstekende prestaties op de rugcrawl. Evenals het vorige jaar werd de Najade-wisselbeker voor meisjes niet uitgereikt. De bestuursverkiezing leverde als resultaat, dat de heer J. Bais Czn., als voorzitter herkozen werd, terwijl als bestuurs leden de heeren D. Kamp, R. Otto en C. A. D. M. van Ellinckhuyzen werden benoemd. De technische commissie werd als volgt samenge steld: J. Borger, W. de Gee. Th. W. Holsken, R. Otto, M. Spaanderman. J. C. Veldhoff en D. Verdel. Daar het inmiddels reeds sluitings tijd was geworden, werd de druk bezochte ver gadering verdaagd tot Dinsdag 7 Maart. Handbal CONCORDIA SLAAT VOORUIT. De Concor dia heerenploeg heeft in den wedstrijd tegen Vooruit alles op alles geezt en in de Koog een verdiende overwinning van 41 behaald, voor namelijk door het solide spel der verdediging, waartegen de voorhoede der thuisclub weinig vermocht uit te richten. In den rood-witten aan val vlotte de combinatie bijzonder goed, doch door onzuiver schieten eenerzij ds en goed werk van doelman Tuinman anderzijds, gingen nog vele kansen verloren. In den Concordia-aanval had de nieuweling, J. van der Meer, een werk zaam aandeel in de overwinning. De plaatselijke dameswedstrijd RapiditasConcordia is in een 22 gelijk spel geëindigd, nadat de rust met een 20 voorsprong der rood-witten was ingegaan en het dient gezegd, dat deze uitslag de verhouding goed weergeeft, al was het jammer, dat de ge lijkmaker voor velen nog al dubieus was. Bij beide partijen waren de verdedigingen supe rieur, zoodat het de aanvalsters maar zelden lukte om zich los te spelen. De Concordia ach terspeelster, J. Petiet, en de Rapiditas doel- vrouwe. J. Lucas, waren de besten van het veld. En de tweede klasse toonden de Rapiditas hee ren hun superioriteit door in den Helder met 111 van H.A.V. te winnen. Ook de dames van Bato gingen op den goeden weg voort en brach ten de Concordia reserves een 41 nederlaag toe. EJmond 2 kon het tegen de bezoekende Vooruit reserves niet tot een overwinning brengen en leed een 74 nederlaag. Korfbal OOSTERKWARTIER WINT VAN BLAUW WIT (43). Oosterkwartier I heeft voor een aange name verrassing gezorgd door met 43 van Blauw Wit I te winnen. Door deze overwinnig hebben de Haarlemmers hun lot nog in eigen hander om van de onderste plaats af te komen. Sport VereentNieuwendam is een zeer spor tieve en aantrekkelijke wedstrijd geweest. De 3antpoortenaren verloren met 40. een neder laag die hoofdzakelijk te wijten is aan het zwakke dames 6-tal. WatervlietHaarlem is een goede en spannen de wedstrijd geweest. Met rust leidde Watervliet met 40. doch na de rust scoorde D. Philippo op fraaie wijze 2 maal, terwijl Krelage er 43 van maakte. Op dit moment was dus nog niet te zeg gen wie zou winnen. Het was daarom jammer, dat twee arbitrale fouten evenzoo veel doelpun ten voor de Beverwij kers opleverden (63). Het Haarlem 12-tal kon zich aan deze teleurstelling niet onttrekken, zoodat het niet te verwonderen viel, dat Watervliet met 73 won. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 17 FEBRUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. Overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Gram.muz. 8.45 Voor de huisvrouw. 8.50 Gram. muz. 9.00 Licht klassiek orkestconcert. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 De Melodisten, orgel en zang. 11.00 De vader der barok. 11.15 Kamermuziekconcert. 12.00 Almanak. 12.15 Musette-orkest. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Het Omroep orkest en solisten. 14.00 Vraaggesprek over het onderricht in het volksdansen. 14.15 Salonorkest. 15.00 Viool en piano. 15.30 En hier is de koffergra- mofoón. 16.00 Septet Jonny Ombach, soliste en orgelspel. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden Masman.' 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Mu sette-orkest en soliste. 18.00 BNO Persoverzicht. 18.05 Het Omroep Operette-Orkest en soliste. 18.45 Brandende kwesties. 18.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 19.15 Het Concertgebouworkest en solist. (In d. pauze: Het onbewezen zesde zin tuig van het dier). 21.30 Hoe wordt een lied ge zongen V. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.1524.00 Vertrouwde wijzen in bonte rij. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Pianovoordracht. 17.30 Serenade voor strijkorkest. 18.00 Het Amusementsorkest, solist en Aetnercharme. 18.40 Pianovoordracht. 19.00 B NO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Gram.muz. 20.15 De vrouw op de schaats. 20.30 Voor Zarah's minnaars. 21.45 Avond wijding. 22:00 BNO Nieuws- en cult, berichten. houdt 'n vrouw jong? De vrouw, die uiterst fijn gelaatspoeder gebruikt, houdt haar teint jeugdig en frisch. Zij probeert daarom nu nog vlug een extra doos An- drélon Gelaatspoe der le koopin

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2