f VtJt ei RONA Brandkasten. f. 10.000 moxm Adverteert in dit blad fCT' Recept Van Hputert belooning KOOPMANS* BAKMEEL IJMUIDEN Activiteit voor „moderne veeteelt" In September 1942 kwam het voor, dat de .Geitenfokvereeniging Velsen en omstreken zich voor een keuring gereed had gemaakt, waartoe 27 dieren werden voorgeleid. Na lang wachten kwam men tot de conclusie, dat de keurmeester verstek liet gaanDe ver- eeniging is toen een actie voor het verkrijgen van meer keurmeesters gaan voeren, maar het was haar duidelijk, dat hiervoor alleen menschen met een gedegen vakkennis aanmerking kwamen. Het gevolg was, dat er een cursus van twee maanden onder leiding van ir. H. Verschuyl, adjunct-Rijksveeteelt- consulent van Noord-Holland, in het Land- bouwhuis te Alkmaar werd georganiseerd. De actie trok in geheel Noord-Holland de aandacht, zoodat bestuurs- en gewone leden van heinde en verre kwamen om den cursus te volgen. Velsen nam met vijf personen deel Deze cursisten zullen Zaterdag tijdens een propagandamiddag te Santpoort in het kort een en ander van hetgeen zij hebben geleerd vertellen. Deze bijeenkomst is de eerste van een serie welke in geheel Noord-Holland de aandacht zal vragen, hetgeen bewijst, dat de Velser vereeniging zeker een van de ac tiefste is. Wel hoorde men er den laatsten tijd niet zooveel van, maar er zijn heel wat besprekingen gehouden en er is zeer veel werk verzet. Een dergelijke activiteit mag zeldzaam worden genoemd! Is de belangstelling voldoende dan zal de Velser vereeniging nog dit jaar een weke- lijkschen cursus voor de leden houden, en wel onder leiding van menschen, die een uit stekende opleiding hebben genoten. De Za terdag te organiseeren propagandamiddag is dan ook van groot belang, zoodat er wel veel belangstelling zal zijn. Flinke Strawberries-overwinningen. Kampioenskansen van Heeren 1. De hockeyclub Strawberries kan weer op een geslaagden wedstrijddag terug zien. Door de meeste elftallen werden namelijk stevige overwinningen geboekt. Het eerste dames-elftal heeft het eindelijk weer tot een zege gebracht. In den uitwed strijd tegen Ever Swift werd met 13 ge wonnen. Toch komt het ons voor, dat de juiste opstelling van de ploeg nog niet is gevonden. De dames-reserves versloegen H. B. S. 3 te Santpoort met 03 en nemen nu een mooie plaats op de ranglijst in. Zou deze ploeg nog een kansje op de bovenste plaats hebben Verder waren de uitslagen bij de dames Strawberries 4Alliance 2 11; Alliance 4 Strawberries 5 30; Strawberries bH. B. S b 13 en Strawberries cH. B. S. c 00. Zandvoort 1 is in eigen omgeving vrijwel door het eerste heeren-etlftal van Strawber ries verpletterd. De Aardbeien wonnen met 07. Toch kon niet worden beweerd, dat de gastheeren dezen dag bijzonder zwak waren. Vooral in de eerste helft vertoonden de Aard beien knap hockeyspel, waar de Zandvoorters haast niet aan te pas kwamen. Achtereen volgens maakten alle voorhoede-spelers een doelpunt, aan welk aantal Stada en Bleeker er elk nog een toevoegden. Stada in het bij zonder speelde beter dan in vorige wed strijden. De Aardbeien beleven dit seizoen veel ple zier van hun hoogere heeren-elftallen. Straw berries 1 heeft een veiligen voorsurong op nummer 2 van de ranglijst en dient dezen te behouden. Er komen nog enkele lastige uit wedstrijden, namelijk tegen Amsterdam 2 en B H. M. C. 1, maar een kampioenschap van de promotieklasse ligt binnen het bereik, iets waarnaar Strawberries reeds menig seizoen streeft. Ook de reserves gaan in spelpeil nog steeds vooruit. Een bijzondere prestatie leverde Heeren 3 door thuis met 61 van het sterke Alkmaar 4 te winnen. De menschen uit de kaasstad speelden een behoorlijk partijtje hockey, maar technisch en tactisch waren de Aardbeien dezen middag verre de baas. De stand werd tot 60 opgevoerd, waarna de scheidsrechter Alkmaar een doelpunt toe kende, hetwelk echter van buiten de slag cirkel was ingeslagen. Dit tegenpuntje kwam den gasten echter wel voor hun moeite toe. Het vierde elftal versloeg thuis Kraaien 3 met 30. De onderlinge wedstrijd Strawber ries 5Strawberries 6 eindigde met 70. AGENDA Woensdag 16 Februari: IJMUIDEN: Thalia- Theater: Mijn vriendin Josefine (film) 7.30 u. BEVERWIJK: Vereenigingsgebouw Populie renlaan: „Over twaalf dagen tegen midder nacht" door Jeugdig Wijk aan Duin (tooneel) 7.30 uur. Donderdag 17 Februari: IJMUIDEN: Thalia Theater: Mijn vriendin Josefine (film) 7.30 u. BEVERWIJK: Veilinggebouw Kennemerland: Afdeelingsvergadering Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde. AGENDA VOOR AMSTERDAM WOENSDAG 16 FEBR. Stadsschouwburg: ,,Ik hou van vier vrouwen'7.30 uur. Concert gebouw (gr. zaal): Orgelconcert Piet van Eg- mond, 7.30 u. KI. zaal: Pianovoordracht Willy Meeuwisse, 7.30 u. Centraal Theater: „Coli- nette", 7.15 u. Leidscheplein Theater: „Sprook jes", 7.30 u. Krasnapolskv: „Kermis in de hel" 7.30 u. Carré: Circus Mikkenie-Strassburger, 2 en 7.15 uur. DONDERDAG 17 FEBR. Stadsschouwburg „De mooiste oogen van de wereld", 7.15 uur. Concertgebouw: Concert m.m.v. Leo Orthel (piano), 7.15 uur. Centraal Theater en verdere theaters: zie Woensdag. Rijkspostspaarbank. Aan de kantoren van de Rijkspostspaarbank in de gemeenten Velsen en Beverwijk wer den gedurende de maand Januari van dit jaar de volgende bedragen respectievelijk ingelegd en terugbetaald: Beverwijk 159.757.52 en 42.523.59; IJmui- den 58.790.53 en 14.833.48; IJmuiden-Oost 42.756.27 en -7157.25; Santpoort-Dorp: f 33.791.87 en 11.942.63; Santpoort-Station: 24.374.19 en 6990.77; Velsen-N. 21.380.77 en 5185.76. De volgende aantallen nieuwe boekjes werden uitgegeven Beverwijk 312, IJmuiden 168, IJmuiden-Oost 112, Santpoort- Dorp 55, Santpoort-Station 36 en Velsen- Noord 45. VISCHPRIJZEN VAN DINSDAG Gr. tarbot 83.50, kl. tarbot 52.50, gr. griet 5, kl. griet 2.50, kl. middel tong 7.50 kl. tong 5.50, kl. haring 55 ct. wijting 80 ct. kabeljauw 2.202, gr. gul 1.65-1.50, kl. gul 1.351.20, middelschol 3, kl. middel schol 2.50, kl. schol 2e s. 2, idem 3e s. 80 ct. idem 4e s. 50 ct. kl. schar 30 ct. vispuf 10 ct. bot 1, alles per kg. VELSEN D. C. SMIT JUBILEERT. Het is Dinsdag voor den heer D. C. Smit, die het feit herdacht, dat hij veertig jaar ge leden in dienst kwam bij de Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V., een prettige herin neringsdag geworden, waartoe de groote be langstelling, zoowel apn het bedrijf als te zij nen huize aan de Banjaertstraat, veel heeft bijgedragen. De jubilaris werd des morgens op het direc tiekantoor ontvangen, waarbij behalve de hee ren J. Smit en ir. A. J. Allan, procuratiehou ders, mede tegenwoordig was de bedrijfsinge- nieur der papierfabriek, de heer T. F. Hu- brecht. Namens de directie richtte de heer Smit zich met hartelijke woorden van gelukwensch tot den jubilaris, waarbij hij memoreerde aan het ernstige ongeval, den heer Smit eenige jaren geleden overkomen en waardoor hij zijn toenmalige functie niet langer kon waarnemen Desniettemin is de jubilaris er in geslaagd zich nadien aan zijn huidige werkzaamheden goed aan te passen, hetgeen met waardeering en erkentelijkheid is gadegeslagen. De jubilaris mocht hierna de gebruikelijke enveloppe in ontvangst nemen, alsmede het vereerend getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel te Haarlem. Het gouden horloge zou den heer Smit te gelegener tijd nog worden aangeboden. In het afdeelingskantoor van de houtstof- fabriek werd de heer Smit, die vóór den oor log houtslijper was, door en namens het per soneel gehuldigd door den heer ir. T. F. Hu- brecht. Deze schetste hoe de lijn der toekomst verwachtingen van den jubilaris door het hem overkomen ongeval is gebroken, doch tevens hoe de jubilaris door geestelijke interesse ge dragen, met voldoening kan terugzien op de lange reeks van jaren aan het bedrijf door gebracht. Als huldeblijk werd den jubilaris een mooie plant aangeboden, welke met de bloemen in de woning, waar ook vele persoonlijke en schriftelijke gelukwenschen werden ontvangen kleur aan dezen herinneringsdag gaf. HANDBALVEREENIGING „IJMOND Voor de Handbalvereeniging IJmond waren slechts twee wedstrijden vastgesteld, waarbij alleen de heeren in het veld kwamen. IJmond 2 speelde op eigen terrein aan den Hoflanderweg te Beverwijk tegen Vooruit 2 uit Zaandam, welke club ondanks goed ver weer van de Velsenaren, zegevierde. In den aanvang ging de strijd gelijk op en zelfs wisten de Velsenaren vrij spoedig de leiding te nemen. Het krachtige verweer van Vooruit belette om verder resultaat te boe ken, maar IJmond zette tegen de ongetwijfeld sterke tegenstanders goed door. IJmond, dat in de eerste helft slechts 10 man telde, kreeg vlak voor de rust een zoodanige inzinking, dat de Zaandammers deze dankbaar uitbuitten en in 10 minuten tijd niet minder dan 5 doel punten scoorden. Na de hervatting hielden de Velsenaren goed vol en thans vlotte het ook beter. Nadat de gasten den stand nog tot 7-1 hadden opgevoerd was het laatste kwarteir geheel in het voor deel van IJmond 2. Deze meerderheid kon ook in doelpunten worden uitgedrukt, waarbij de nieuwe midden voor Sminia uitblonk door goed spel. Driemaal scoorde IJmond nog, zoodat de Velsenaren een eervolle 7-4 nederlaag hadden te boeken. Bij het eerste elftal was Concordia 2 slechts met 7 man verschenen, waardoor deze ont moeting voor de competitie niet doorging. Be sloten werd nu een vriendschappelijke wed strijd te spelen, waarbij de Haarlemmers met IJmond-spelers van het tweede werden aan gevuld. IJmond I bleek echter wel te sterk voor deze combinatie. Regelmatig werd gedoelpunt, zoodat de stand met de rust reeds 9-0 was. Na de hervatting had de opvoering van het tempo tot gevolg, dat de Concordia-IJmond-combina- tie met niet minder dan 21-0 werd „ingemaakt" DRIEHUIS ONVERANTWOORDELIJK GEREDEN Een inwoner van IJmuiden-Oost bevond zich met een paard en wagen, beladen met steenen, op het pad bij de voormalige P.E.N.-centrale aan de Kanaalstraat te IJmuiden. Hij liet zijn wagen het hellende pad afrijden zonder te remmen, waardoor de spoorwegafrastering en een stopsignaal voor „gesloten overweg" in verdrukking kwamen en werden beschadigd. De politie maakte wegens het onverantwoor delijk gedrag van den voerman proces-verbaal op. REGENJAS ONTVREEMD. Een arbeider, die in de gemeente Velsen werkzaam is, doch elders woont, deed bij de politie aangifte van diefstal van een blauwe gabardine regenjas uit een slaapkamerkast in een perceel aan den Stationsweg. Er wordt een onderzoek ingesteld. Diploma-zwemmen Velserbad. Dezer dagen heeft weer een aantal jongeren deelgenomen aan het diplomazwemen in het Velserbad. De meisjes N. Groen, J. M. Duker, R. van der Laan, D. Plug, D. Stappers, G. Hagedoorn R. Lips, S. Burgel, J. van Sikkeleris en H. Blom; de jongens: H. Hagedoorn en D. Groot voldeden allen aan de gestelde eischen en ver wierven het diploma I. De directie heeft inmidedls reeds het voor nemen om de jongeren Vrijdagmiddag om half vijf opnieuw in de gelegenheid te stellen aan de zwem-examens deel te nemen. Zoowel voor de diploma's I als II zullen de candidaten hun prestaties kunnen demonstreeren. CREMATIE. Onder groote belangstelling werd Dinsdag middag in het Crematorium te Velsen het stoffelijk overschot van de 7-jarige E. Mees te Santpoort, die dezer dagen te Ermelo het slachtoffer werd van een noodlottig ongeval verascht. In Hal II sprak de moeder enkele afscheidswoorden, waarna de kist onder orgel spel daalde. BEVERWIJK VEREENIGING VAN AMATEUR-TABAK TELERS OPGERICHT. Teneinde te geraken tot oprichting van een vereeniging van amateur-tabaktelers in Noord-Holland, werd uitgaande van de Tuin bouw Studieclub Dinsdagavond onder leiding van den heer R. W. R. Muyen, voorzitter van deze club, een bijeenkomst in het Veiling gebouw „Kennemerland" gehouden. Gezien de steeds toenemende animo onder de inlandsche tabaktelers, was de belang stelling slechts matig. Namens de T. S. C. verwelkomde de heer Muyen de aanwezigen, om voorts een uiteen zetting te geven van het voornemen om te trachten een kring of vereeniging van ama- teurtabaktelers te stichten. In den aanvang der besprekingen bij de T. S. C was er aan gedacht de nieuwe vereeniging daaronder te doen ressorteeren, maar juist om zoo veel mogelijk amateurs bijeen te brengen, heeft de T. S. C. gemeend een geheel afzon derlijke vereeniging te moeten stichten. De bedoeling is dat iedere amateur tabak teler zich kan aansluiten. Vervolgens ging de heer Muyen in op voor den op te richten kring technische bijzonderheden, zooals over de grootte der vereeniging, de kwestie van het fermenteeren, enz. Wat dit laatste be treft, zeide spreker den wensch te uiten, de vereeniging zoo groot mogelijk te doen zijn in het belang van het fermenteerproces en daarmede voor alle tabaktelers. De oprichting van den kring vereischte een permanente commissie, naast welke een ad ministrateur wordt benoemd, die alle wen- schen van de tabaktelers uitwerkt en dus het geheele werk op zich neemt. Het lidmaatschap der vereeniging zal recht geven op het orgaan van de amateur-tabak- telers, behelzende goede wenken, alsmede op de brochure van den Rijks-tabakconsulent ir. Slits. Ontzaglijk veel is er noodig, aldus de voor zitter, om de tabak door teelt en behande ling tot uiterste geschiktheid te brengen, waartoe het lidmaatschap der vereeniging vele voordeelen biedt. In aansluiting hierop trad de heer Muyen in bijzondereheden omtrent de voorlichting bij het telen, het drogen en het ongetwijfeld meest belangrijke fermenteeren om verder te wijzen op het feit, dat fouten en gebreken bij de geheele behandeling door deze voor lichting kunnen worden voorkomen. Ten slotte stelde de heer Muyen voor tot oprichting over te gaan, waartoe alle aan wezigen hun instemming betuigden. Hoewel thans klein in aantal, vroeg de voorzitter de vereeniging, welke nu definitief was ge baseerd, uit te bouwen en zooveel mogelijk amateur-tabaktelers daarin te doen onder brengen, teneinde ook zoo groot mogelijke voordeelen te kunnen bereiken. In het be stuur van de nieuwe vereeniging van amateur tabaktelers van Noord-Holland werden ge kozen de heeren Zwaan, Van Rijn, Koster, Muyen en B. Machielse, welke laatste voor- Ioopig het secretariaat zal waarnemen. Het adres van den heer Machielse luidt: Kees Delftsweg 48 te Beverwijk. ook voor Uw kinderen! Het beste is ook voor Uw kinderen maar juist goed genoeg. Neemt daarom „Rona'op Uw kinderbon, een lekkere en voedzame drank. In pakjes van 150 en 500 gram: 25 resp. 50 cfs. Verduisteren: van 18.00 tot 7.45 uur 17 Febr.: zon op 7.55, onder 17.54 uur maan op 1.43, onder 11.24 uur (8.42 uur L. K.) OFF. PUBLICATIE VAN DEN GEMACH TIGDE VOOR DEN ARBEID. AANVRAGEN OM LOONSVERHOOGING. Zooals bekend, is voor loonsverhoogingen voor afgaande toestemming van den gemachtigde voor den arbeid noodig. Om redenen van administratieven aard heeft de gemachtigde thans besloten, met ingang van heden aanvragen tot loonsverhooging voor met name genoemde werknemers boven de 21 jaar slechts een keer per jaar en die voor werknemers van 21 jaar en jonger een keer per half jaar in behandeling te nemen. Voor een vlotte afwikkeling der aanvragen is het wenschelijk, dat dergelijke verzoeken voor alle werknemers, die binnen een termijn van een jaar c.q. een half jaar, voor een verhooging in aanmerking komen, gezamenlijk en gelijktijdig worden ingediend, minstens zes weken voor den datum waarop de werkgever de verhooging wenscht te doen ingaan. De aanvrage moet de volgende gegevens over de werknemers vermelden: Naam; geboortedatum; burgerlijken staat; ge slacht; kostwinner(ster); arbeidstijd; aantal dienstjaren, functie datum en bedrag van de laatste loons- c.q. salariswijziging, alsmede datum en nummer van de beschikking, waarbij hier voor toestemming is verleend; huidig loon of sa laris; loon of salaris, waarvoor toestemming wordt gevraagd; eventueele toelagen, emolumen ten enz.; aantal werknemers der onderneming; datum waarop men de wijziging van het loon of salaris wenscht te doen ingaan; en ten slotte een uitvoerige motiveering. Bij verzoeken voor meer dan tien werknemers moet gebruik worden gemaakt van formulier welke op aanvraag bij het bureau van den - machtigde, Bezuidenhout 87 te 's Gravenhage, verkrijgen zijn. Ter voorkoming van misverstand worde er no op gewezen, dat het hierbij slechts gaat om aan vragen voor loonsverhooging ten behoeve van individueele personen. Colletieve aanvragen, welke betrekking heb ben op niet nader aangeduide werknemers (b.v« herziening van het loonschema van accoordloo- nen), of aanvragen op grond van functieveran dering, zullen op ieder tijdstip in behandeling worden genomen. AFGIFTE CONSUMENTENBONNEN. Met nadruk wordt de aandacht nogmaals op het volgende gevestigd: Het is aan detaillisten ten eenen male verboden bij een anderen detail list of bij een grossier onder afgifte van consu mentenbonnen goederen te koopen. Evenzeer is het aan grossiers en detaillisten verboden op con sumentenbonnen goederen aan detaillisten af te leveren. In den vervolge zal met de grootste ge strengheid tegen overtreders van deze bepaling worden opgetreden. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw maakt bekend, dat met ingang van heden de ter beschikking-hou- dings-plicht van zaden van groenvoedergewassen voorzoover betrekking hebbend op stoppelknollen zaad, merg- of voederkoolzaad en boterzaad, wordt ingetrokken. Ten aanzien van koolrapen- zaad blijft deze plicht dus bestaan. Het koopen, verkoopen, afleveren, ontvangen, vervoeren of op eenige andere wijze aan de on middellijke beschikking van bovengenoemd Be drijfschap onttrekken van koolrapenzaad blyft verboden. Nog eenige groote en kleine Brandkasten te koop. IDEM A Utrechtschestr. 90, A'dam, Tel. 30547. Na 6 u.: 87978. voorliet terugvinden van HENKIE en JOPIE MOT De broertjes zijn het laatst gezien, terwijl zij zich te goed deden aan dc bekleeding van 'n divan. Men vreest, dat zij in handen zijn gevallen van Motex en niet meer in leven zijn. Motex verdelgt irotten en larven. Behandeling met blauwzuurgas en Eulan voor. blijvende motvrijheid. KLEVERL. 71 (BLOEMENDAAL) ItLEF. 22955 - HAARLEM Hoofdk. A'dam Fil: R'dam Den Maag - Leiden - Tilburg Hoorn - Gouda PANNEKOEKEN DRIE IN DE PAN POFFERT gebakken van ER BOVEN UIT a komen doet U met onze beproefde individ. gelei de, door vele autoritei ten aanbevolen MENTALE TRAINING die U vrij maakt van minderh.gevoelens, bloos- en andere angsten en Uw Moe, Zelfvertrouwen, Concentratie, Tact en Geheugen versterkt. Te vens Cursussen in Alg. Ontwikk. en Gaaf Neder- landsch! Interess. geïll. brochures op aanvraag onder ver melding van dit blad en bijsl. v. 15 ct. voor port en adm.kosten. PELMAN INSTITUUT voor Mentale Training. Dir. A.E. van den Tol Damrak 68 - A'dam C. Telef. 41878

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3