Vrijstelling van arbeidsinzet De nieuwe bonnen MONTE CASSINO. D. Tusschen Rome en Napels verheft zich, een goede vijfhonderd meter boven den zeespiegel, de heuvel Monte Cassino, die tot voor enkele dagen het wereldbe roemde klooster van dien naam droeg. Het maakte van verre den indruk van een ver sterkt Italiaansch kasteel en bewaarde de herinnering aan tal van feiten gedurende veertien eeuwen. Meer dan veertienhonderd jaar geleden, in 529 vond Benedictus hier een veilig on derkomen en stichtte er, ten Westen van de stad Cassino een klooster, dat evenwel in 590 door de Longobarden werd verwoest. Pas in 718 waren de Benedictijnen in staat, het klooster, dat inmiddels herbouwd was, opnieuw te betrekken, doch ruim anderhal ve eeuw later, in 884, kwamen de Sara- cenen en vernietigden de kloostergebouwen. In 949 keerden de monniken opnieuw terug en in de 11e en 12e eeuw beleefde de stich ting een bloeitijd, al leed ze nog herhaal delijk door invallende benden. Tof de ram pen, waarmede het klooster bezocht werd, behoorde vervolgens een aardbeving, die in 1349 de middeleeuwsche gebouwen ver woestte, doch ook deze ramp kon de Bene dictijner orde niet weerhouden, op de plek, waaraan zoovele herinneringen verbonden waren, opnieuw een klooster te bouwen, dat in het vervolg der tijden een centrum van wetenschap, kunst en geestelijk leven werd, waaraan de Fransche revolutie een einde maakte, zooaat lange jaren Monte Cassino geen hooger plaats bekleedde dan die van touristisch monument. In 1929 keerde de abdij van Monte Cas sino weder in het bezit van haar oorspron kelijke eigenaars terug en was sindsdien een der voornaamste geestelijke centra van Italië. Zij omvatte vele parochiën. De ge bouwen bevatten diverse kunstschatten, be langwekkende handschriften, wiegedrukken e. d. en een tweetal boekerijen, die meer dan 80.000 boeken, waaronder vele zeldza me exemplaren bergden. De abdijkerk was een weelde van marmer, mozaieken en ba- rokschilderingen. Monumentaal was de bin nenhof, waarvan de bouw aan Bramante wordt toegeschreven. Kunstschatten van groote waarde waren besloten in de tallooze vertrekken der diverse gebouwen, die in hun smettelooze blankheid den begroeiden heuvel van Cassino zoo schoon bekroonden, Dit cultuurmonument is dezer dagen door Anglo-Amerikaansche luchtstrijdkrachten verwoest, onder voorgeven, dat de Duit- schers het tot een militaire waarnemingS' post hadden ingericht. Dr. Dietrich, de Rijksperschef, heeft hier' omtrent het volgende medegedeeld. In de abdij zelf was geen spoor van Duitsche weermacht te bekennen. Tijdens het bom bardement waren er aanwezig de bijna 90- jarige abt en ongeveer twintig monniken, alsmede een 150-tal Italianen, die in het klooster een schuilplaats hadden gezocht. In de onmiddellijke omgeving van het klooster was geen Duitsch soldaat, geen machinegeweer- of geschutstelling aanwe zig en geen Duitsche artilleriewaarnemer bevond zich in of in de nabijheid van het klooster. Bovendien had het Duitsche com mando, om ieder denkbaar gevaar voor het klooster af te wenden, het grootmoedig aan bod van den abt, om in het klooster zwaar gewonden op te nemen en te verplegen van de hand gewezen en voor het klooster een Duitsche gendarmeriepost opgesteld, die op dracht had. er zorg voor te dragen, dat het klooster zelfs niet zou worden betreden door afzonderlijke Duitsche soldaten, die de situatie niet kenden. Tot zoover de mededeelingen van Dr. Dietrich. Deze voorzorgen hebben niet mo- f"n baten. Iedereen weet, dat het in Zuid italië den Geallieerden, speciaal den Ame rikanen, niet voor een wind gaat en om den waren staat van zaken te verbloemen werd uitgevonden, dat Monte Cassino door de Duitschers in staat van verdediging was ge bracht en bijgevolg tot een versterkte stel ling was gemaakt, zoodat de gebouwen in de krijgshandelingen waren betrokken. De ze valsche voorstelling van zaken moest de schanddaad verbloemen, dat enkele dagen later dit eerbiedwaardig cultuurmonument even bewust als zinneloos verwoest en ver brand werd. De mededeelingen van Dr. Dietrich zijn thans gevolgd door een verklaring van ge neraal veldmaarschalk Kesselring, die de bewering, dat het klooster was gemaakt tot „het sterkste artillerieversperringsfort ter wereld", zooals van vijandelijke zijde was medegedeeld, een vierkante leugen noemt en daarbij refereert aan schriftelijke getuige nissen hieromtrent van den abt van het klooster Monte Cassino, van den beheerder der abdij en van den bisschoppelijk gedele geerde in het betreffende diocees, die alle drie verklaard hebben, dat voor of tijdens den bomaanval in het klooster noch in de omgeving Duitsche verdedigingswerken noch troepen noch oorlogsmateriaal zich hebben bevonden. Nu is het een harde waarheid, dat aan het oorlogsgeweld menigmaal cultuurgoed ten offer valt. Dat zal wel zoo blijven zoo lang er oorlogen gevoerd worden, hoezeer men deze verliezen zal betreuren. Ware het dan ook, dat thans van Anglo Amerikaan sche zijde werd aangevoerd, dat de vernie tiging van het klooster Monte Cassino een eisch van strategie was, daargelaten of het al dan niet door de Duitsche weermacht be zet was, men zou kunnen volstaan met een oordeel, dat zich bepaalde tot het krijgs bedrijf zelf. Maar nu het weer eens blijkt, dat de ver nietiging van een veertien eeuwen oud cul tuurgoed met liegen en bedriegen moet worden goedgepraat, ja, dat dit vandalen- werk nog wordt uitgebuit om er propaganda uit te halen tegen een tegenstander, die alles deed om den ondergang van bouw werk en kunstschatten te voorkomen, nu beleeft de menschheid weer eens een staal tje van het cynisme en de perversie, waar van Londen en Washington bij hun „voor lichting" het treurig geheim bezitten. Voor handel, ambacht, hotel-, café- en restaurantbedrijf, voor accoun. tants, boekhoud- en administratiebureaux en belastingadviseurs. Indieningstermijn tot 7 Maart 1944 Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Ten behoeve van den arbeidsinzet wordt sedert eenigen tijd een nader onderzoek inge steld naar de mannelijke werkkrachten, welke in Nederlandsche bedrijven werkzaam zijn. Geschiedde tot voor kort de z.g. uitkamming van deze bedrijven ten behoeve van den ar beidsinzet rechtstreeks door de arbeidsbu- reaux, thans wordt een andere methode, de procedure der z.g. Z-kaarten toegepast, waar bij meer dan tot dusverre aandacht kan wor den geschonken aan de belangen van de ondernemingen. Thans vallen onder deze procedure de vol gende groepen van bedrijven en personen: handel, ambacht, hotel-, café- en restaurant bedrijven, boekhoud- en administratiebureaux, accountants en belastingadviseurs. Wil nu een ondernemer zekerheid hebben of en in hoeverre hij en zijn personeel voor vrij stelling van arbeidsinzet in aanmerking ko men, dan dient hij bij de Hauptabteilung Wirt schaft te Amersfoort een aanvrage daartoe in. Duitsche ondernemingen dienen haar aan vrage in bij de Duitsche kamer van koophan del voor Nederland te Amsterdam. Deze instantie beslist over de aanvragen, waarbij dan aan de Nederlandsche vakgroepen resp. voor Duitsche ondernemingen de Duit sche kamer van koophandel, ruim gelegenheid wordt gegeven om de belangen van de onder nemers te bepleiten. De ondernemers dienen zich voor de behartiging van hun belangen tot hun vakgroepen te wenden. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn ver krijgbaar gesteld bij de vakgroepen, de kamers van koophandel en de Duitsche kamer van koophandel voor Nederland te Amsterdam en te Rotterdam. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaalden hetzij voor een onbepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de betreffen de vakgroep resp. de Duitsche kamer van koophandel als de ondernemer één Z-kaart terug, waarop de beslissing is aangeteekend. De vrijstellingen die naar aanleiding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bindend voor de arbeidsbureaux en kunnen door deze bureaux niet worden ingetrokken. Mocht desondanks een vrijstelling door een arbeidsbureau niet worden erkend, dan is de vakgroep resp. de Duitsche kamer van koophandel in'de gelegen heid om in overleg met de Hauptabteilung Wirtschaft onmiddellijk daartegen op te komen De verzoeken om vrijstelling van bovenge noemde groepen van bedrijven en personen moeten onverwijld en wel uiterlijk tot 7 Maart 1944 bij de Hauptabteilung Wirtschaft te Amersfoort resp. bij de Duitsche kamer van koophandel te Amsterdam worden ingediend. Ondernemers, die verzuimen binnen dezen termijn hun verzoek in te dienen, stellen daar mede zich zelf en hun personeel voor arbeids inzet elders ter beschikking. De arbeidsbureaux zullen t.z.t. aan deze be drijven de werkkrachten voor arbeidsinzet el ders onttrekken zonder dat de Hauptabteilung Wirtschaft, de vakgroepen resp. de Duitsche kamer van koophandel of welke andere in stantie dan ook hiertegen bezwaren kan doen gelden. Met nadruk wordt er dus op gewezen, dat die ondernemers die deze laatste gelegenheid tot het aanvragen van vrijstelling ongebruikt laten voorbijgaan, het aan zich zelf te wijten hebben, wanneer hun belangen bij het vrij stellen van hun werkkrachten niet worden behartigd. Voor verdere bijzonderheden zie men de pu blicatie in ons nummer van Dinsdag of men wende zich tot zijn vakgroep of de Kamer van Koophandel. Uitsluitend shag, rook- of pruim tabak op de tabaksbonnen. Op de bonnen 09 en 10 zijn in de komende veertiendaagsche distributie- periode verkrijgbaar de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, tapte melk, vleesch, aardappelen en tabak, met dien verstande, dat van laatstgenoemd artikel uitsluitend shag-, rook- of pruim tabak kan worden gekocht. Voorts zijn geldig verklaard de bonnen 56 en 57 voor bloem, 55 voor 250 gram peulvruchten, 54 voor vermicelli, 53 voor kaas, 52 voor suiker, 51 voor jam, 50 voor zeep (eenheidstoiletzeep), 49 voor wasch- poeder en bon 9 versnaperingen voor 150 gram versnaperingen. Voor kinderen beneden 14 jaar is op de bonnen C 18, D 18 en E 18 Reserve boven dien waschpoeder beschikbaar gesteld en voor de kinderen van 0 en 1 jaar op bon E 19 Reserve toiletzeep. De kinderen van 3 en 4 jaar krijgen op bon D 20 Reserve 250 gram gort en de kinderen van 0 en 1 jaar op E 20 Reserve 250 gram rijst of gort. Bon 9 A Boter is aangewezen voor het koopen van een half rantsoen margarine en bon 9 B Boter voor een half rantsoen bak- en braadvet, terwijl de kinderen tot 21 jaar een extra half rantsoen boter krijgen op de bonnen B 17, C 17, D 17 en E 17 Reserve. In herinnering wordt gebracht, dat de bonnen 06 A en 08 A Boter geldig blijven tot 5 Maart, de zeepbonnen tot 18 Maart, de scheerzeepbon R 01 tot 30 April en de aardappelbon 09 slechts tot 26 Februari. Voor vermicelli zal een nieuwe bon worden aangewezen op 19 Maart en voor kinderdrankpoeder op 2 April. Van 19 Februari tot en met 4 Maart a.s. geeft de bon „Algemeen 053" recht op het koopen van 100 gram magere of 20 plus kaas. Voorts geeft bon „Versnaperingen 09" recht op het koopen van 150 gram ver snaperingen. Op dezen bon zal men 150 gram suikerwerk-artikelen, of, voor zoo ver voorradig, chocolade-artikelen kun nen betrekken. Voor het tijdvak van 5 tot cn met 18 Maart a.s. zal eveneens een bon voor 150 gram versnaperingen worden aangewezen, zoodat men in totaal 300 gram versnaperingen ontvangt geduren de een periode van vier weken. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN Teneinde misverstand te voorkomen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat bij de uit reiking van de nieuwe bonkaarten KA 404, KB404, KC404, KD404 en KE404 bon 26 van het vervoig-inlegvel wordt ingenomen en niet de linkerbovenhoek van het oude inlegvel, zooals ten onrechte is gepubliceerd. WEER BATTERIJEN Bijna niet in staat uw dageljjksch werk te doen AKKERTJES zullen u weer spoedig en heelemaal kunnen opknappen. Klaag daarom niet, maar wacht niet, neem direct De Nederlandsche Pijnstiller Instituut sympathiseerende leden der N.S.B. opgeheven. De persdienst van de N.S.B. meldt: In het nieuwe nummer van Volk en Vaderland be paalt de Leider het volgende: „De strijd van het nationaal-soicalisme tegen de aanranders van Europa teekent zich, zoo wel op militair, als ook op politiek gebied, steeds duidelijker af. Ook in ons land staan al degenen, die zich hierbij vóór het nationaal- socialisme verklaarden, als een hecht blok in de overtuiging, dat onze wereldbeschouwing zal zegevieren. De innerlijke kracht der bewe ging is door de tallooze ons opgelegde beproe vingen en door den inzet van vele duizenden leden aan alle fronten en op de zeeën in de laatste jaren dusdanig versterkt, dat geen gevaar meer bestaat voor verlies van beginsel vastheid. Beperking van het ledental wordt daardoor thans niet meer noodig geoordeeld, reden waarom ik het navolgende bepaal: 1. Mijn op 20 Juni 1941 in Volk en Vader land bekendgemaakte bepaling van 17 Juni d.a.v. inzake sluiting tot nader order van de N.S.B. voor rechtstreeksche toetreding van nieuwe leden, wordt hiermede opgeheven. 2. Het instituut van „sympathiseerend-lid" zoowel als het instituut van „werkend-lid" worden dientengevolge afgeschaft. 3. Er worden voortaan onderscheiden: a. Leden: Zij, die in het bezit van een stamboeknummer gesteld zijn of worden. b. Kernleden: Leden, die hun krachten in bijzondere mate in dienst stellen van het na- tionaal-socialisme. Zij zijn politieke leiders en ontvangen een rang. c. Begunstigers: Zij, die zonder eenige ver dere verplichting uitsluitend financieelen steun verleenen aan de beweging. Uiteraard worden zij niet als leden der Beweging be schouwd." SOCIALE VOORMANNEN. Voor een aantal sociale voormannen uit Haarlemsche bedrijven heeft gisteravond de heer G. Zwertbroek, propagandaleider van het Ned. Arbeids Front het woord ge voerd. Hij heeft daarbij een overzicht ge geven van hetgeen tot dusver door het N.A.F. werd bereikt en constateerde, dat daartoe in de eerste plaats de eenheid in de organisatie van den arbeid moet wor den gerekend. Wat nog niet is bereikt, is de organisatie der werkers. Deze voor het N.A.F. te winnen door het argument der overtuiging, is de taak, die vooralsnog in de eerste plaats voor het N.A.F. is weggelegd. Spr. wees er op, dat het te betreurén is dat men er in arbeiderskringen onvoldoen de besef van heeft, dat het oude liberalisme in breeden kring zich nog laat gelden en van socialisme noch van sociale maatregelen wil weten. Bedenkelijker is het evenwel, dat er ook van werknemerszijde nog steeds tegenwerking valt te constateeren en dat de oude bureaucratie en ambtenarij nog lang niet verdwenen zijn, ten bewijze waarvan spr. het feit aanhaalde, dat het in December van het vorig jaar drie weken moest duren, voordat de Nederlandsche posterijen de pakjes tabak, die het N A.F. voor de tewerkgestelden in Duitschland ter verzending had aangeboden, had willen aanvaarden. Ook het feit, dat tientallen arbeidsregelingen nu al langer dan twee jaar op afdoening door de ambtelijke in stanties wachten, gispte spr. Nadat de heer Zwertbroek na de pauze eenige vragen had beantwoord, sloot de plaatselijke leider van het N.A.F. te Haarlem, de heer Marti Aanmelding voor den Landstorm. Voor de provincie Noord-Holland kunnen Nederlanders van 17 tot 45 jaar zich vervoegen voor inlichtingen en aanmeldingen bij den vertegenwoordiger van den Landstorm. Voor Alkmaar en omstreken eiken Maandag van 19 tot 21 uur. Kringhuis N.S.B., Parkstraat 3; voor Amsterdam en omstreken eiken Dins dag van 19 tot 21.30 uur district N.S.B., Jan Willem Brouwersplein 5; voor Haarlem en omstreken eiken Donderdag van 19 tot 21.30 uur kringhuis N.S.B., Paviljoenslaan 3. De duur der opleiding is vier maanden; zij die voor Arbeitseinsatz zijn aangewezen, worden vrijgesteld van uitzending. Zes jaar geëischt tegen berucht inbreker. In 3 maanden 40 inbraken gepleegd! In de maanden September, October en No vember van het vorige jaar werd Alkmaar en omgeving schier dagelijks verontrust door diefstallen, welke in den nacht gepleegd wer den. Honderden distributiebonnen, misschien wel duizenden, werden dan door de dieven mee genomen, die bovendien alle andere voorwer pen meenamen, zooals gouden en zilveren sie raden en horloges, schoenen, tasschen, porte feuilles, enz. enz. Bovendien werd steeds al het geld, dat gevonden werd, meegenomen, zoodat er vele honderden guldens van eige naar wisselden. Verdacht van deze diefstallen werd de 29- jarige D. T. gearresteerd. Dezer dagen had hij zich voor de Alkmaarsche rechtbank te ver antwoorden, waarbij bleek, dat hij in 3 maan den 40 diefstallen had gepleegd. Hij bekende alles. Tegen hem werd 6 jaar gevangenisstraf geëischt. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen de laatste dag. Alsdan hebben diegenen, die tot heden verzuimden de bescheiden af te halen, daartoe alsnog de gelegenheid. KORT NIEUWS. De rechtbank te Groningen veroor deelde den 61-jarigen assistent bij de poste rijen H. E., hoofd van de afdeeling expeditie te Groningen, iemand met 38 dienstjaren, we gens diefstal van een pakje, inhoudende twee wittebrooden, tot negen maanden gevange nisstraf. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 19 FEBRUARI 1944. HILVERSUM I. 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. Overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Lichte discoklanken. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Sonatencon- cert. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Orkest Gerard Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Gevarieerd programma. 11.15 Albert Vossen. 12.00 Almanak. 12.15 Orkest Piet van Dijk. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Salonorkest. 13.30 De weke- lijksche wandeling. 13.40 Orgelspel. 14.00 Het Rot- terdamsoh Philharmonisch Orkest. 15.00 Bonte middag. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitzending voor Nederlandsche zeelieden. 17.20 Aansluiting met18.00 BNO Politiek wëekoverzicht. 18.10 Salonorkest. 18.45 Hier W.A. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Orgelspel. 19.30 Wie is Borgia IIJ. 20.00 Voor de familie Lulstergraag. 22.00 BNO Nieuws- en cult: berichten. 22.15 De stem van Midden- en Zui'd- Amerika. 23.00—24.00 Een avond met Otto Do- brindt. HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Het Omroeporkest en gram.muz. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Pianovoordracht. Ca. 16.15 Kamerorkestcomposities. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 5 uur Santé. 17.30 Viool, altviool en cello. 18.10 Opera- en Operettefragmenten. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 HaydnMozartconcert. 20.15 Voor luisteraars die graag lezen. 20.30 Musette-orkest en soliste. 21.00 Gram.muz. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. Blijkens een officieele mededeeling van not, de bijeenkomst met een woord van den directeur van het Bureau voor de Me talen-verwerkende Industrie kunnen zij, aan wie batterijen zijn toegewezen, zich na 16 Februari weer tot hun leverancier wenden ter verkrijging van de hun toegewezen bat terijen. Verduisteren: van 18.00 lot 7.45 uur dank aan den spreker. NIET DRINGEN BIJ TRAMHALTES Op het Stationsplein te Amsterdam is een 56-jarige dame ten gevolge van het dringen van het publiek bij een tramhalte onder een bijwagen van lijn 16 gekomen. Haar beide beenen werden verbrijzeld. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W- van Om men. Heemstede. >^gS lbO 0

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2