Vrijstelling van arbeidsinzet AKKERTJES De nieuwe bonnen Verduisteren: van 18.00 tot 7.45 uur Voor handel, ambacht, hotel-, caté- en restaurantbedrijf, voor accoun tants, boekhoud- en adnrnistratiebureaux en belastingadviseurs. Indieningstermijn tot 7 Maart 1944 Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Ten behoeve van den arbeidsinzet wordt sedert eenigen tijd cep nader onderzoek inge steld naar de mannelijke werkkrachten, welke in Nederlandsche bedrijven werkzaam zijn. Geschiedde tot voor kort de z.g. uitkamming van deze bedrijven ten behoeve van den ar beidsinzet rechtstreeks door de arbeidsbu- reaux, thans wordt een andere methode, de procedure der z.g. Z-kaarten toegepast, waar bij meer dan tot dusverre aandacht kan wor den geschonken aan de belangen van de ondernemingen. Thans vallen onder deze procedure de vol gende groepen van bedrijven en personen: handel, ambacht., hotel-, café- en restaurant bedrijven, boekhoud- en administratiebureaux, accountants en belastingadviseurs. Wil nu een ondernemer zekerheid hebben of- en in hoeverre hij en zijn personeel voor vrij stelling van arbeidsinzet in aanmerking ko men, dan dient hij bij de Hauptabteilung Wirt- schaft te Amersfoort een aanvrage daartoe in. Duitsche ondernemingen dienen haar aan vrage jn bij de Duitsche kamer van koophan del voor Nederland te Amsterdam. Deze instantie beslist over de aanvragen, waarbij dan aan de Nederlandsche vakgroepen resp. voor Duitsche ondernemingen de Duit sche kamer van koophandel, ruim gelegenheid wordt gegeven om de be/angen van de onder nemers te bepleiten. De ondernemers dienen zich voor de behartiging van hun belangen tot hun vakgroepen te wenden. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn ver krijgbaar gesteld bij de vakgroepen, de kamers van koophandel en de Duitsche kamer van koophandel voor Nederland te Amsterdam en te Rotterdam. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaalden hetzij voor een on bepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de betreffen de vakgroep resp. de Duitsche kamer van koophandel als de ondernemer één Z-kaart terug, waarop de beslissing is aangeteekend. De vrijstellingen die naar aanleiding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bindend voor de arbeidsbureaux en kunnen door deze bureaux niet. worden ingetrokken. Mocht desondanks een vrijstelling door èeh arbeidsbureau niet worden erkend, dan is de vakgroep resp. de Duitsche kamer van koophandel in de gelegen heid om in overleg met de Hauptabteilung Wirtschaft onmiddellijk daartegen op te komen De verzoeken om vrijstelling van bovenge noemde groepen van bedrijven en personen moeten onverwijld en wel uiterlijk tot 7 Maart 1ÏH4 bij de Hauptabteilung Wirtschaft te Amersfoort resp. bij de Duitsche kamer van koophandel te Amsterdam worden ingediend. Ondernemers, die verzuiméii binnen dezen Instituut sympathiseerende leden der N.S.B. opgeheven. De persdienst van de N.S.B. meldt: In het nieuwe nummer van Volk en Vaderland be paalt de Leider het volgende: „De strijd van het nationaal-soicalisme tegen de aanranders van Europa teekent zich, zoo wel op militair, als ook op politiek gebied, steeds duidelijker af. Ook in ons land staan al degenen, die zich hierbij vóór het nationaal socialisme verklaarden, als een hecht blok in de overtuiging, dal onze wereldbeschouwing zal zegevieren. De innerlijke kracht der bewe ging is door de tallooze ons opgelegde beproe vingen en door den inzet van vele duizenden leden aan alle fronten en op de zeeën in de laatste jaren dusdanig versterkt, ^at geen gevaar meer bestaat voor verlies van beginsel vastheid. Beperking van het ledental wordt daardoor thans niet meer noodig geoordeeld, reden waarom ik het navolgende bepaal: J. Mijn op 20 Juni 1941 in Volk en Vader land bekendgemaakte bepaling van 17 Juni d.a.v. inzake sluiting tot nader order van de N.S.B. voor rechtstreeksche toetreding van nieuwe leden, wordt hiermede opgeheven. 2. Het instituut van „sympathiseerend-lid" zoowel als het instituut van „werkend-lid" worden dientengevolge afgeschaft. 3. Er worden voortaan onderscheiden: a. Leden: Zij, die in het bezit van een stamboeknummer gesteld zijn of worden. b. Kernleden: Leden, die hun krachten in bijzondere mate in dienst stellen van het na- tionaal-socialisme. Zij zijn politieke leiders en ontvangen een rang. c. Begunstigers: Zij, die zonder eenige ver dere verplichting uitsluitend financieelen steun verleenen aan de beweging. Uiteraard worden zij niet als leden der Beweging be schouwd." Aanmelding voor den Landstorm. Voor de provincie Noord-Holland kunnen Nederlanders van 17 tot 45 jaar zich vervoegen Voor inlichtingen en aanmeldingen bij den vertegenwoordiger van den Landstorm. Voor Alkmaar en omstreken eiken Maandag van 19 tot 21 uur. Kringhuis N.S.B., Parkstraat 3: voor Amsterdam en omstreken eiken Dins dag van 19 tot 21.30 uur district N.S.B., Jan Willem Brouwersplein 5; voor Haarlem en omstreken eiken Donderdag van 19 tot 21.30 uur kringhuis N.S.B.. Paviljoenslaan 3. De duur der opleiding is vier maanden; zij die voor Arbeitseinsatz zijn aangewezen, worden vrijgesteld van uitzending. termijn hun verzoek in te dienen, stellen daar mede zich zelf en hun personeel voor arbeids inzet elders ter beschikking. De arbeidsbureaux zullen t.z.t. aan deze be drijven de werkkrachten voor arbeidsinzet el ders onttrekken zonder dat de Hauptabteilung Wirtschaft, de vakgroepen resp. de Duitsche kamer van koophandel of welke andere in stantie dan ook hiertegen bezwaren kan doen gelden. Met nadruk wordt er dus op gewezen, dat die ondernemers die deze laatste gelegenheid tot het aanvragen van vrijstelling ongebruikt laten voorbijgaan, het aan zich zelf te wijten hebben, wanneer hun belangen bij het vrij stellen van hun werkkrachten niet worden behartigd. Voor verdere bijzonderheden zie men de pu blicatie in ons nummer van Dinsdag of men wende zich tot zijn vakgroep of de Kamer van Koophandel. Uitsluitend shag, rook- of pruim tabak op de tabaksbonnen. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van feienst er. Binnenland. S. R. Kuiper. Haarlem, J>ort en Stad: A. O vermeer, H'stede, Buiten- l.Md: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J, J. B. van I/aarsi.l. AsriVpoort. Advertenties: W, r#» Oirv- mc-n, Heemstede. Op de bonnen 09 en 10 zijn in de komende veertiendaagsche distributie- periode verkrijgbaar de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, tapte melk, vleesch, aardappelen en tabak, met dien verstande, dat van laatstgenoemd ariikel uitsluitend shag-, rook- of pruim tabak kan worden gekocht. Voorts zijn geldig verklaard de bonnen 56 en 57 voor bloem, 55 voor 250 gram peulvruchten, 54 voor vermicelli. 53 voor kaas, 52 voor suiker, 51 voor jam, 50 voor zeep (eenheidstoiletzeep), 49 voor wasch- poeder en bon 9 versnaperingen voor 150 gram versnaperingen. Voor kinderen beneden 14 jaar is op de bonnen C 18, D 18 en E 18 Reserve boven dien waschpoeder beschikbaar gesteld en voor de kinderen van 0 en 1 jaar op bon E 19 Reserve toiletzeep. De kinderen van 3 en 4 jaar krijgen op bon D 20 Reserve 250 gram gort en de kinderen van 0 en 1 jaar op E 20 Reserve 250 gram rijst of gort. Bon 9 A Boter is aangewezen voor het koopen van een half rantsoen margarine en bon 9 B Boter voor een half rantsoen bak- en braadvet, terwijl de kinderen tot 21 jaar een extra half rantsoen boter krijgen op de bonnen B 17, C 17, D 17 en E 17 Reserve. In herinnering wordt gebracht, dat de bonnen 06 A en 08 A Boter geldig blijven tot 5 Maart, de zeepbonnen tot 18 Maart, de scheerzeepbon R 01 tot 30 April en de aardappelbon 09 slechts tot 26 Februari. Voor vermicelli zal een nieuwe bon worden aangewezen op 19 Maart en voor kinderdra nkpoeder op 2 April. Van 19 Februari tot en met 4 Maart a.s. geeft de bon „Algemeen 053" recht op het koopen van 100 gram magere of 20 plus kaas. Voorts geeft bon „Versnaperingen 09" recht op het koopen van 150 gram ver snaperingen. Op dezen bon zal men 150 gram suikerwerk-artikelen, of, voor zoo ver voorradig, chocolade-artikelen kun nen betrekken. Voor het tijdvak van 5 tot en met 18 Maart a.s. zal eveneens een bon voor 150 gram versnaperingen worden aangewezen, zoodat men in totaal 300 gram ersnaperingen ontvangt geduren de een periode van vier weken. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN Teneinde misverstand te voorkomen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat bij de uit reiking van de nieuwe bonkaarten KA 404. KB404. KC404. KD404 en KE404 bon 26 van het vervolg-inlegvel wordt ingenomen en niet de linkerbovenhoek van het oude inlegvel, zooals ten onrechte is gepubliceerd. WEER BATTERIJEN Blijkens een officieele mededeeling van den directeur van het Bureau voor de Me talen-verwerkende Industrie kunnen zij, aan wie batterijen zijn toegewezen, zich na 16 Februari weer tot hun leverancier wenden ter verkrijging van de hun toegewezen bat terijen. BRANDSTOFFEN VOOR R1JKSDIHT- SCHERS EN MET DEZEN GELIJK GESTELDE NEDERLANDERS. De Duitsche Gevolmachtigde bij het Rijkskolentoureau maakt, in overleg met het Organisationsamt van de NSDAP, be kend, dat het in verband met de bevoor rading noodzakelijk is, dat de bonnen „Brennstoft'e, eine Einheit NSDAP" door de rechthebbenden zoo spoedig mogelijk en wel voor aflevering van de brandstoffen bij de daartoe aangewezen leveranciers worden ingediend. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat de leverancier de bruine bonnen „Brennstoffe, eine Einheit NSDAP" slechts tot uiterlijk 31 Maart 1944 mogen aannemen. Na dien datum hebben zij voor de verbruikers hun geldigheid ver loren. KORT NIEUWS. De rechtbank te Groningen veroor deelde den 61-jarigen assistent bij de poste rijen H. E., hoofd van de afdeeling expeditie te Groningen, iemand met 38 dienstjaren, we gens diefstal van een pakje, inhoudende twee wittebrooden, tot negen maandw» gevange- Vissnef. BEVERWIJK Het leven en werk van Michel Angelo. Lezing voor „De Gieteling". De gedachte van 't bestuur der Vereeniging De Gieteling een serie lezingen te doen hou den over „beroemde beeldhouwers en schil ders en hun werk" blijkt een goede te zijn geweest, niet slechts om aan de leden en vele anderen gelegenheid te bieden een diepere kennis daarvan op te doen, maar zeker ook om de belangstelling daarvoor te stimuleeren. En dit kwam Woensdagavond in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Schans op nieuw tot uiting door het groote getal aan wezigen, dat met gespannen aandacht de cau serie van den Haarlemschen beeldhouwer en secretaris van den Nederlandschen Kring van Beeldhouwers, den heer Theo van Reyn, over „Het leven en werk van Michel Angelo" heeft gevolgd. De heer Van Reyn ving zijn lezing aan met de uitbeelding van de familie van den groot sten beeldhouwer aller tijden,wiens werk noch vroeger noch thans overtroffen is. Te Caprice bij Florence in 1475 geboren, neigde Michel Angelo reeds op zeer jongen leeftijd naar het beeldhouwersvak, waartegen zijn vader zich verzette. Reeds op ongeveer 17-jarigen leeftijd trok de latere meester der beeldhouwers naar Florence om daar van den kunstminnaar uit de familie De Medici's, Lo renzo di Magnifico, les te ontvangen. Michel Angelo heeft zijn leven lang een wankele ge zondheid gekend en dit leven was door zijn geaardheid zeer moeilijk. Beschuldigd een groote twijfelaar te zijn, is deze uiterst be gaafde kunstenaar nooit volkomen begrepen. Michel Angelo kenmerkte zich door een he- roïschen twijfel staande voor de daad, doch hij verafschuwde deze met eenig wapen te be slechten. Zijn prachtige schepping van het beeld „de overwinning" geeft in overeenstem ming met dit pacifisme de beslechting van de daad door den geest weer op een wijze, zooals nog nimmer in de beeldhouwkunst zoo sprekend en gaaf, zoo tastbaar tot uitdrukking kwam. In zijn werken zocht deze Italiaansche maestro naar iets hoogers, wat boven de menschheid uitging en is daarin steeds ge slaagd. Van Florence trok Michel Angelo, slechts 20 jaar oud, naar Rome, om de klas sieke beeldhouwkunst te bestudeeren. In dezen tijd werd zijn werk beheerscht door den Ro- meinschen invloed en schiep hij zelfs heiden- sche uitbeeldingen, waarna ode groote boet prediker Savanarola hem tot andere aan het Christendom gewijde scheppingen beïnvloed de. Zoo ontstonden uiterst fraaie, levende beel den, welke bedoeld waren voor het grafmonu ment van Paus Julius II, waar hij 30 jaar oud aan werkte. Een pauselijke opdracht in dezen tijd deed Michel Angelo het penseel hanteeren om daarmede in de Sixtijnsche kapel te Rome prachtige, dogmatische, zuivere fresco's te schilderen op een fond van 40 M. lang en 15 M. breed, het scheppingsverhaal in al zijn ge4 ledingen, met uiterst beheerschte kunstvaar digheid weergegeven, voorstellend. In dezelfde kapel schilderde hij op ongeveer 70-jarigen leeftijd „Het laatste oordeel", een fresco, dat nimmer te vervangen is. 80 Jaar oud ontwierp Michel Angelo de maquette van de huidige St. Pieterskoepel te Rome en nog tien jaren later schonk hij de menschheid een der aangrijpendste beeldhouwwerken, het prachtige monument en laatste werk van den beroemden maestro,waarin de dood van Chris tus symbolisch is weergegeven. Met groote belangstelling en aandacht werd de causerie gevolgd, terwijl de lichtbeelden, die alle détails van Michel Angelo's werk duidelijk deden uitkomen en waarbij vorm, lijn, houding en uitdrukking een onovertroffen artisticiteit verraden, de vele aanwezigen in groote bewondering hielden. De heer G. van Eijk, tweede voorzitter van De Gieteling, die dezen cultuuravond van hoogstaand gehalte inleidde, was aller tolk in zijn dankwoord aan den heer Van Reyn, die blijk heeft gegeven zijn gehoor op uitnemende wijze te kunnen boeien. Dezelfde spreker zal a.s. Woensdag het leven en werk van den modernen beeldhouwer August Rodin behandelen. Btjna niet in staat uw dagelijkscb werk te doen? AKKERTJES zullen u weer spoedig en heelemaal kunnen opknappen. Klaag daarom niet, maar wacht niet, neem direct De Nederlandsche Pijnstil tee Teekenen van het naderend voorjaar. In de bloembollenstreek steken reeds hier en daar de crocussen hun kopjes door het riet, waarmede de velden gedurende de wintermaanden zijn afgedekt. (C.N.F./Kuiper Pax c) I) MUIDEN INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER VAN NOORDWIJK. De nieuwe burgemeester van Noordwijk, de heer G. Musegaas, uit Velsen, zal Zaterdag 26 Februari om twee uur in het raadhuis van Noordwijk officieel zijn ambt aanvaarden. VISCHPRIJZEN VAN DONDERDAG. Groote tarbot 1 8f 8, kleine tarbot f 5—f 5,30, groote griet 4—f 5, keline griet f 2,50, middel schol f 3, kleinmiddelsehol f 2,50, kleine schol 2e soort f 2, 3e soort 10,80. 4e soort f0.50, kleine schar f 0,30, vischpuf f 0,10, bot f 1, groote kabel jauw 2,20—f 2, groote gul f 1,65f 1,50, kleine gu> £1,20, wijting £0,80, bliek £0,20. VELSEN Uit het Kinheim-kamp. In Van Gelder's Sportpark zullen de geel zwarten Zondag Zandvoortmeeuwen ontmoe ten. De Velsenaren, die 'de laatste wedstrij den weinig fortuinlijk waren, mede door de invallers, zullen weer op Daniëls onder de lat kunnen rekenen, terwijl iiï cfe voorhoede H. Groeneveld links en rechts geflankeerd wordt door A. v. d. Steeg en A. Prinssen en Kuilenburg eveneens het elftal op den linker vleugel completeert. Kinheim I verschijnt dus met: doel: H. B. Daniëls; achter: W. G. Groeneveld en S de Vries; midden: F. Cnossen, P. Rem en H. J. v. d. Wateren; voor: W. A. Raaymakers, A. Prinsen, H. Groeneveld, A. v. d. Steeg en O. Kuilenburg. Kinheim 2 krijgt bezoek van V.S.V. 3, waar bij het elftal van de gastheeren wordt ge vormd door: doel: W Mol; achter: J. Ver- hoofstad en A. Rasmussens; midden: A. Da niëls, H. Smolenaars en J. Wormsbecher; voor: W. v. d. Star, C. Duineveld, Jos. v. d. Linden, J. v. Belle en A. Marcus. Hoe belangrijk deze ontmoeting voor Kin heim 2 is, blijkt uit onderstaanden stand. In dien de beide laatste wedstrijden worden ge wonnen, kan de onderste plaats worden ont gaan, daar de allerlaatste wedstrijd den hek- kesluiter E.D.O. 4 geldt. Dus alle krachten ingespannen, reserves.1 Er wordt op een klei ne zege gerekend! V S. V. 3 13 5 1 7 11 Kinheim 2 14 4 10 8 E. D. O. 4 13 3 3 7 7 2 strafpunten wegens niet opkomen. Tenslotte vermelden wij nog, dat ook Kin heim I heeft ingeschreven voor de wedstrij den van den N.V.B.-beker. ZONDAG: V.V.B.-I.E.V. Op het „Beverwijk"-terrein aan den Sint Aagtendijk te Beverwijk wordt Zondag de plaatselijke ontmoeting tusschen V. V. B. en I. E. V. gespeeld, welke zeker veel belang stelling van supporters zal trekken. De Breesapers hebben wederom enkele wijzigingen in de opstelling aangebracht. Zoo zai v. Vuuren rechtsback Clots terzijde staan, terwijl in de voorhoede J. Kelderman de plaats van linksbuiten Nooi inneemt. Wie het doel verdedigen zal is nog niet be kend. Olivier is nog steeds niet van de partij. V. V. B. komt dus uit met: doel: N. N.; achter: P. Clots en P. v. Vuuren; midden: G, v d. Veldt, H. Lantsink en P. Vlietstra; voor: G. Zandbergen, L Spruit, J. Braven- boer, G. Aptroot 'en J. Kelderman. De andere Velser club, „I. E. V.", heeft na de geleden nederlagen, die de kamipoens- kansen deden keeren, ook eén verandering in de opstelling toegepast. In de halflinie is Oorthuis weer opgesteld, terwijl J. v. d. Vliet linksbinnen zal spelen. J. de Jong is op den rechtervleugel vervangen door Stokman en Th. de Jong fungeert als middenvoor. Het elftal zal derhalve een grootere stabiliteit vertoonen. I.E.V. verschijnt met: doel: W. van Tunen, achter: W F. Stals en J. v. d. Zon; midden: A. Spruit, P. v. d. Berghe en G. N. Oorthuis; voor: A. Stokman, J. Schavemaker, Th. de Jong, J. v. d. Vlies en P. Sehoorl. ZENDINGSAVOND De Ned. Hervormde Gemeente zal Dinsdag 22 Februari des avonds te half acht in de Gereformeerde Kerk aan dén Koningsweg een Zendingsavond houden. Als spreker zal dien avond optreden de zendeling A. J. de Neef. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 19 FEBRUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws.~7.10 Ochtend gymnastiek. 7.40 Sportnieuws. 7/50 Progr. Overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.35 Lichte disco-klanken. (Van 8.458.50 Voor de huisyrouw),. 9.00 Sonatencon- cert 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Orkest Gerard Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00- Gevarieerd programma. 11.15 Albert Vossen. 12.00 Almanak. 12.15 Orkest Piet van Dijk. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Salonorkest. 13.30 De weke- lijksche wandeling. 13.40 Orgelspel. 14.00 Het Rot te rdamsöh Philharmoniseh Orkest. 15.00 Bonte middag. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitzending voor Nederlandsche zeelieden. 17.^0 Aansluiting met18.00 BNO Politiek weekoverzicht. 18.10 Salonorkest. 18.45 Hier W.A. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Orgelspel. 19.30 Wie is Borgia III. 20.00 Voor de familie Luistergraag. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15 De stem van Midden- en Zuid- Amerika. 23.0024.00 Een avond met Otto Do- brindt. HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Het Omroeporkest en gram.muz. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Pianovoordracht. Ca. 16.15 Kamerorkestcomposities. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 5 uur Santé. 17.30 Viool, altviool en cello. 18.10 Opera- en Operettefragmenten: 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Haydn—Mozartconcert. 20.15 Voor luisteraars die graag lezen. 20.30 Musette-orkest en soliste. 21.00 Gram.muz. 21.45 Avond wijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2