Haarlemsche Courant Geallieerden verliezen 83 vliegtuigen boven Duitschland. De Duitsche luchtmacht boven Londen Nieuwsblad voor NoordrHolland Grootste luchtslagdie Europa tot nu toe meemaakte Leipzig een der doelen. BEKENDMAKINGEN. TdSrf&ng No. Bureanx: Groote Houtstraat a». Tel. Advert. 10724, Redactie 1080» Postgiro 134958 Haarlemsc&e Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 17250 Hoofdredacteur: p. c. Perks Maandag 31 Februari 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor Umuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damfate, Haarlem K 1297 Formaties Britsche bommenwerpers hebben in de vroege ochtenduren van Zondag een zwaren terreuraanval onder nomen op plaatsen in midden-Duitschland. In het bijzonder werden woonwijken der stad Leipzig door talrijke brisant- en brandbommen getroffen. De bevolking leed verliezen. Nadat de Duitsche luchtverdediging in de vroege ochtenduren van Zondag, reeds een zware nederlaag had toegebracht aan -de Britsche terreurbommenwerpers bij deze aan vallen, zijn sterke formaties Duitsche jacht vliegtuigen tijdens de ochtenduren van den zelfden dag weer in zware maar succesvolle .gevechten gewikkeld geweest met Ameri- kaansche formaties bommenwerpers, die eveneens midden-Duitschland wilden aanval len. Volgens de voorloopige berichten wer den 38 in hoofdzaak viermotorige bommen werpers neergeschoten. Volgens een bericht van Reuter is te Lon den officieel toegegeven, dat na den lucht aanval op Duftschland in" den nacht van Zaterdag op Zondag tot dusverre 79 bommen werpers vermist worden. Door een grootscheepsche poging om de Duitsche luchtverdediging\door schijnmanoeu vres te misleiden meenden de Britsche bom- Twee zware aanvallen achtereen In den afgeloopen nacht derde aanval In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben Duitsche vliegtuigen- aanvallen gedaan op Zuid- en Zuidoost Engeland. In de vroege morgenuren van Zaterdag had Londen een uur luchtalarm. Het aantal vijandelijke toestellen, dat boven de hoofd stad verscheen, was grooter dan normaal. In het officieele communiqué wordt hier over gezegd, dat „in het stedelijk gebied van Londen materieele schade en verliezen van menschenlevehs zijn ontstaan". In een ander bericht wordt toegegeven, dat de aanval „geer wijd vertakt" was, want uit vele gebieden van groot-Londen worden incidenten gemeld. Reuter heeft later nog het volgende bericht uitgegeven: In de' eerste morgenuren van Za terdag hebben da Duitschers den meest vast beraden luchtaanval sedert de groote aanval len van 1940-'41 ondernomen om Londen in brand te werpen. Zij wierpen 'n groote massa brisant- en brandbommen neer, ondanks het vreeselijke versperringsvuur van den verdedi gingsgordel der stad. Het luchtalarm duurde ongeveer meer dan een uur en op een ge geven oogenblik ontstonden branden in alle windrichtingen. Talrijke gebouwen werden ge troffen en bij het aanbrdken van den dag waren de reddingsmanschappen nog steeds in actie. De Stockholmsche bladen publiceeren Zon dag uitvoerige berichten van hun correspon denten over den jongsten Duitschen lucht aanval op Londen. Allen wijzen erop, dat dit de zwaarste aanval sedert meer dan twee jaar is geweest, en dat de Duitsche vliegtuigen erin geslaagd zijn tot het eigenlijke Londen door te dringen, waar groote branden ontstonden. De correspondent van Svenska; Dagbladet schildert een nachtelijken tocht door Londen. Vele wijken werden door het vuur zoo helder verlicht, dat men de lichten- der auto's niet noodig had. In de geheele stad zijn vele men- schen onder de ineengestorte huizen begraven. Een groot aantal is waarschijnlijk echter ge red. Te Londen verwachtte men nieuwe, waar schijnlijk nog heviger, aanvallen. Vergelding In verband met den nieuwen aanval wordt in bevoegde kringen te Berlijn wat betreft de vraag, of deze nieuwe aanval weer een, zij-het ook zeer doeltreffende op zich zelf staande actie is of dat deze aanval misschien het voor spel was voor den komenden slag om Londen, geen standpunt bepaald. I Naar voorts uit Berlijn wordt gemeld, blijkt uit de rapporten van de Duitsche bemannin gen, dat de Britsche afweer door middel van batterijen luchtdoelgeschut en nachtjagers zonder uitwerking is geweest. Dit wordt ook bévestigd door het geringe aantal vliegtuigen, dat bij dezen aanval verloren is gegaan. In de vroege avnduren van Zondag heeft Londen opnieuw een aanval van sterke formaties zware Duitsche gevechts vliegtuigen te verduren gehad. In bevoeg de Berlijnsche kringen wordt verklaard, dat deze aanval op Londen in hevigheid niet ten achter heeft gestaan bij dien in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. De Britsche berichtendienst meldt hierover, dat men zwaar geschutvuur hoorde, dat in hevigheid het vuur vgn den vorigen nacht evenaarde. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat in de vroege ochtenduren van Maandag in het gebied van Londen wederom» lucht alarm is gemaakt. bardgmentsformaties, die Zondagochtend vroeg het gebied van Noord-Duitschland bin nenvlogen, zware verliezen te kunnen voor komen. De catastrofe, die de terreurbommenwer pers heeft getroffen, bewijst echter, hoezeer de Duitsche luchtverdediging, en vooral de nachtjager, zich intusschen heeft ingesteld op de bestrijding der Engelsche formaties bij slecht weer en in stikdonkere nachten. In een nachtelijken luchtslag, zooals dit continent nog niet gekend heeft, hebben de nachtjagers in nauwe samenwerking met het afweergeschut, den vijand de zwaarste neder laag toegebracht, die hjj tot dusverre heeft gejeden. De vernietiging van 83 viermotorige bommenwerpers staat gelijk met de uitscha keling van een geheel eskader. De zoogenaamde „stille verliezen", die vol gens een vroegere Britsche uiteenzetting op ongeveer 30 procent gesteld moeten worden, zijn in dit getal niet begrepen. Het grootste deel van de ongeveer 600 in zittenden der vernielde vliegtuigen is in de brandende wrakstukken omgekomen. Slephts een zeer klein percentage' kon door de val schermen het leven redden en geraakte in ge vangenschap. Bovendien is, van beteekenis het verlies van waardevol vliegtuigmateriaal met een gezamenlijke motorsterkte van ongeveer 300.000 pk. en van 830 van de modernste ma chinegeweren. Maarschalk Rommel in Normandië. Generaal-veldmaarschalk "Rommel heeft op zijn inspectietournée langs den Atlantischen wal dé laatste dagen de versterkingsinstalla ties in Normandië bezocht. Bijzondere aan dacht wijdde hij aan de uitgestrekte, dichte mijnversperringen in het kustterrein. Ten slotte bezichtigde hij de zeevesting Cherbourg met haar sterke vardedigingswerken. Japansch tegenoffensief aangekondigd. De wensch der Ver. Staten om het Aziati sche vasteland te gebruiken als aanvalsbasis voor de Japansche eilanden, zal een droom blijven, zoo verklaarde de perschef van de Japansche vloot in de Chineesche wateren. Hij zeide voorts, dat Japan op het oogenblik zijn voorbereidingen versterkt en dat het binnenkort een grootscheepsch tegenoffensief tegen de Amerikaansche troepen zal onder nemen. De höhere SS- und Polizeiführer deelt mede: Op 15 Februari 1944 is het Polizeistandgericht te Soest, provincie Utrecht, bijeengekomen en heeft de onderstaande leden van een groep terroristen ter dood veroordeeld: 1. De student Cornelis Burger uit Zeist; 2. Schoenmaker Cornelis Karman, Baarn. 3. De student Rut Veenendaal uit Tiel. Het overtuigend bewijs van hun schuld is geleverd en de veroordeelden hebben bekend o.a. aan de volgende strafbare feiten te heb ben medegewerkt: Moord op den ambtenaar van den crisis controledienst Muller op 3 Nov. 1943, alsmede aan den overval op het distributiekantoor in Geldermalsen in September 1943. Bovendien waren zij voor een deel in het verboden bezit van vuurwapens en hebben zij ophitsende anti-Duitsehe pamfletten verspreid. Het vonnis is, nadat het verzoek om gratie was afgewezen, met den kogel voltrokken. Voorts deelt de höhere SS- und Polizei führer mede: Op 14 Februari -1944 is het Polizeistandge richt in Assen bijeengekomen en heeft de on derstaande leder* van een groep terroristen ter dood veroordeeld: 1. de wegwerker Gerben Desire Oswald, uit Harlingen; 2. de kantoorbediende Gerrit Schuil uit Harlingen; 3. de timmerman Lolle R o n d a a n uit Beetgum; 4. de student Folkert B e r g s m a uit Delft. Het overtuigend bewijs van hun schuld is geleverd en de veroordeelden hebben bekend een poging tot moord te hebben gedaan op den Nederlandschen eersten luitenant der po litie Van Wijnen te Harlingen, alsmede op een anderen pro-Duitschen Nederlander. Boven dien hebben zij hun medewerking verleend bij overvallen op verscheidene gemeentehuizen en distributiekantoren. Voorts waren zij in het verboden bezit; van vuurwapens en hebben zij anti-Duitsche pamfletten verspreid. Het vonnis is, nadat het verzoek om gratie was afgewezen, met den kogel voltrokken. ■Ten slotte maakt de Höhere S.S.- und Polizeiführer bekend Bij de arres tatie van terroristen in Middelstum, provincie Groningen, op 11 Februari 1944, hebben deze verzet gepleegd en zijn daarbij doodgeschoten. Het zijn de volgende terroristen: 1. de monteur Claas Bos uit Middelstum; 2. de gemeente-ambtenaar Jacob Bieter Gootjes uit Baflo; 3. de gemeente-ambtenaar Pieter Gootjes uit Baflo. Zij waren allen iR het bezit van vuur wapenen. In de gemeenten Middelstum en Kantens is voorloopig het uur waarop de cafe's e.d. ge sloten moeten zijn vervroegd tot 19 uur en het uur waarna men zich niet meer op straat mag begeven tot 20 uur. Voor de verzorging van het Oostelijk front wordt reeds sedert geruimen tijd de Me 333, de „Gigant" met groot succes gebruikt. Met de gebruikelijke snelheid, doch zorgzaam en voorzichtig, wordt het zware geschut in denr romp van het vliegtuig gebracht. (PK Darmer/Atl/H. P. c) Een Haagsch ingezetene bezit een geit, die een drieling ter wereld heeft gebracht, hetgeen mede door het feit, dat dit zoo vroeg in het jaar geschiedde, een groote bijzonderheid is. 4 (C-NF./Meijer Pax el KORT NIEUWS Door den Brit- schen overval op 't Noorsche kust vaartuig „Irma" zijn, volgens het ingestelde onder zoek in totaal 62' Noren gedood, zoo meldt het Norsk Telegram Byra. De grootste Duitsche cham pagnefabrikant, Karl Henkell, is bij een luchtaan val om het leven gekomen. Henkei was president van de Duitsche golf club. Hij was een uitstekend speler. In opdracht van grootadmiraal Dönitz zijn aan pfficieren en manschappen van de Roemeensche marine uit naam van den Führer hooge Duitsche oorlogsonder scheidingen uitge reikt. De Sovjet- Russische maar schalk Sjoekof is benoemd tot de plaatsvervanger van Stalin in diens hoedanig heid van opper bevelhebber van het roode leger. De Venezo- laansche plaats Santa Isabel is door een grooten brand binnen en kele uren tijds volkomen ver woest. Er zijn geen menschen- levens te betreu ren. De gemachtig de van het Duit sche rijk in Italië, ambassadeur Rahm, heeft te Venetië namens Von Ribbentrop het Duitsche in stituut geopend. Verlies „Empress of Canada" toegegeven. De Canadeesche inlichtingendienst heeft thans het verlies toegegeven van de 26.500 ton groote „Empress of Canada", die een jaar geleden door een Italiaansche duikboot tot zinken werd gebracht Het schip werd in 1920 gebouwd en vertegenwoordigde een waarde van 9 millioen dollar. De Britsche admiraliteit heeft het verlies van den torpedojager Janus bekend gemaakt. De Jager had een waterverplaatsing van 1700 ton en was in 1939 voltooid. Paasikivi nog te Stockholm. Stockholms Tidningen meldt, dat Paasikivi, de vroegere gezant van Finland te Moskou, zich nog altijd te Stockholm bevindt. De Fin- sche minister van binnenlandsche zaken Ehrnrooth, is Vrijdag naar Helsinki terug gekeerd. Naar het blad van het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken verneemt, is Assar- son, de Zweedsche gezant te Moskou, Zater dag in de Zweedsche hoofdstad aangekomen. Over het doel van zijn thuisreis is niets na der»- bekend gemaakt. Zei flbeseherming tegen luchtaanvallen. Tentoonstelling te Haarlem van 3S Februari tot en met 5 Maart. De Nederl. Vereeniging voor Luchtbe scherming heeft in samenwerking met de hoofdinspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen een tentoon stelling georganiseerd, welke van 28 Fe bruari tot en met 5 Maart in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond in de Tempeliersstraat te bezichtigen zal zijn. Zij beperkt zich uitsluitend tot het ter rein der zoogenaamde zelfbescherming. Het bleek noodig, op dit gebied het geheugen nog eens op te frisschen, want niet overal worden de raadgevingen goed opgevolgd, het slechtst in die plaatsen, waar men op dit gebied nog niets heeft meegemaakt. In andere plaatsen, die feeds van den lucht oorlog te lijden hebben gehad, heeft men leeren inzien, dat de gegeven adviezen op nractische ervaring berusten en dat men ze in zijn eigen belang dient op te volgen. Een groot aantal stands en maquettes verduidelijken 'op de tentoonstelling de maatregelen, welke men vóór, tijdens en na een bominslag moet nemen. Voorts zijn mo dellen van brandbommen, brandbussen, brandflesschen en -plaatjes aanwezig. Wat de bestrijdingsmidden betreft, beoerkt men zich tot het aangeven van die materialen en hulpmiddelen, welke momenteel, zij het dan misschien met eenige moeite, nog te krijgen zijn. Voor de jeugd is aan de tentoonstelling .een wedstrijd in het kleuren van teekenin- gen verbonden, die on de luchtbescherming betrekking hebben. Voorts zullen speciaal ingerichte etalages in verschillende deelen van de stad de aandacht op de tentoonstel ling vestigen. On den dag van de opening der tentoon stelling zal in het gemeentelijk concertge bouw een bijeenkomst voor genoodigden uit de kringen der luchtbescherming wor den gehouden, waar de hoofdinspecteur voor de luchtbescherming, luitenant-kolo nel A. Batenburg het woord zal voeren. INBRAKEN VAN HET WEEKEINDE De inbrekers en insluipers hebben in het afgeloopen weekeinde weer succes gehad. Bij den slager K. aan de Kleine Houtstraat heeft men een sluitboom van een dubbele deur doorgezaagd. Daarna zijn uit de ijskast een half varken van ongeveer 70 kg. en 20 kg. ossenvleesch gestolen en uit de achter kamer een paar zwarte' heerenschoenen. Aan de Bakenessergracht is het slot van een pakhuis verbroken en gestolen zijn ban den van een bakfiets, een kofferschrijfma chine en een fototoestel en uit een bureau op de bovenverdieping één gram goud en een aantal munten. Uit een gang aan de Karei van Manderstraat zijn een heeren- ovei'jas, een kerkboek en een das gestolen. Jn de Rollandstraat een winterjas en in een perceel aan de A. L. Dyserinckstraat een grijs jasje, bevattende vijf bonkaarten en eenige stamkaarten. „ALS HET OM ALLES GAAT". Het politiek weekpraatje van Max Blokzijl van hedenavond draagt dep titel; „Als het om alles gaat" KORT NIEUWS. Inbrekers hebben kans gezien bij een fa milie in'de Peellandstraat te 's-Hertogenbosch vopr'ruim 23.000 aan geld en juweelen wég te halen. De bewoners hadden een bedrag van ruim 19.000 in een geldkistje verborgen on der den vloer van de woning. Deze bergplaats bleek echter ook al niet veilig te zijn, want de dieven hebben .van een afwezigheid der fami lie gebruik gemaakt om den vloer open te breken. Tevens wordt een aantal juweelen, die een waarde van ruim 4000 vertegenwoor digen, vermist. Te Bergen op Zoom is tengevolge van een familietwist de 40-jarige J. van Haperen door zijn zwager, dqp 29-jarigen Vermeeren in de woning van laatstgenoemde door een messteek in het hoofd zoodanig gewond, dat hif vrij spoedig door verbloeding is overleden. De dader, die eerst de vlucht had genomen, heeft zich later op het politiebureau .gemeld en is ingesloten. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. Een 45-jarige caféhoudster, die een zaak dreef aan den Postjesweg te Amsterdam, moest zich voor de rechtbank te Amsterdam verantwoorden, omdat zij in haar café borrels had geschonken, die voornamelijk bestonden uit ongekleurde brandspiritus. Er werd 10 maanden gevangenisstraf tegen haar geëischt.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1