LAARS s X Plaatselijke strijd aan het Oostelijk front. G X id G 35 Gevechten in Italië minder in omvang. «u luchtalarm S3 (ft S3 S3 S3 n ft H H O De Duitsche weermachtberichten van Zaterdag en Zondag. r Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde „Bij Kriwoi Rog versterkte de vijand zijn druk. Zijn tijdens den geheelen dag ondernomen aanvallen werden in hevige heen- en weergolvende gevechten afge slagen; op verschillende plaatsen werden diepe penetraties opgevangen. Ten Wes ten van Tsjerkassy werden nog meer deelen van de bevrijden gevechtsgroep nadat talrijke vijandelijke tegenaanvallen waren afgeslagen en ondanks moeilijke terreinomstandigheden, in onze gelederen opgenomen. Bij Witebsk hebben onze troepen in de periode van 2 tot 16 Februari 1944 tegenover den stormloop van meer dan 50 infanterie divisies en talrijke pantserformaties der bols jewisten in hardnekkige gevechten stand gehouden en daardoor in den tweeden thans geëindigden afweerslag een nieuwe groote af weerover winning behaald. De vijand leed zeer zware verliezen aan menschen en mate riaal. Onze luchtmacht steunde de afweer- gevéchten met sterke formaties slagvlieg tuigen en jagers en vernietigde in luchtge vechten en door luchtdoelartillerie 102 vijan delijke vliegtuigen. Tusschen het Ilmenmeer en het Peipusmeer, alsmede in het gebied van Narwa werden ook Vrijdag door pantserwagens en slagvliegtui gen gesteunde sterke aanvallen van den vij and afgeslagen. In het landingshoofd van Nettuno duren de verbitterde gevechten met een geweldig gebruik van artillerie voort, waarbij het ge lukte de omsingelingsring tot vier kilometer ten Zuiden van Aprilia voouit te schuiven. Met steun van pantserwagens ondernomen vijandelijke tegenaanvallen werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen? Er werden gevangenen en buit behaald. Bij Cassino wierp de vijand in plaats van de uitgeputte Amerikanen, Indische troepen in den strijd, die den geheelen dag storm liepen op het heuvelblok van Cassino. Alle aanvallen werden afgeslagen. Enkele pene traties werden in een tegenaanval onmiddel lijk opgeheven. Tallooze dooden liggen voor onze stellingen. Het station Cassino wisselde verscheidene malen van bezitter en bleef definitief in onze handen. Daar heeft zich de zwaar gewonde commandant van de afdeeling pioniers van het regiment grenadiers 211 sergeant-majoor Hoffmann bijzonder onder scheiden. Ten Zuiden van de Golf van Gaeta is Vrij dag een vijandelijke kruiser na een ontplof fing gezonken. De luchtmacht ondernam Vrijdagnacht met sterke formaties opnieuw een zwaren aanval op Londen. IXior het neerwerpen van een groote massa brisant- en brandbommen wer den in het stadsgebied uitgestrekte branden en verwoestingen veroorzaakt." Het weermachtbericht van Zondag luidt: Ten Zuiden van Kriwoi Rog brak een Duitsche gevechtsgroep door de Sovjet stellingen heen, veroverde talrijke plaats jes en sloot een opening in het front. Aan weerszijden van de stad mislukten vijan delijke aanvallen. Ook ten Oosten van Sjasjkof stortten vijan delijke aanvallen na zware pantsergevechten ineen. De bolsjewisten verloren daar 26 pant serwagens. Tusschen Pripjet en Beresina ging de vijand na krachtige artillerievoorbereiding, gesteund door pantserwagens en slagvliegtuigen, op nieuw tot den aanval over. Zijn doorbraak pogingen werden in harde, heen en weer gol vende gevechten, verijdeld, plaatselijke pene traties afgegrendeld. Bij succesvolle bestrijding van benden in het achterwaartsche gebied van den cen- tralen frontsector werden door beveili gingstroepen onder hardnekkigen vijande lijken tegenstand 257 kazematten en meer dan honderd opslagplaatsen van materiaal vernield. Groote buit aan wapens, vee en levensmiddelen werd behaald. De ban dieten leden groote, bloedige verliezen. Ten Noorden van Welikije Loeki en ten Zui den van het Ilmen- en Peipusmeer, alsmede in het gebied van Narwa, hield de krachtige vij andelijke druk aan. In verbitterde gevechten In korten tijd- weer gereed voor actie- Een Paktreffer heeft de ketting bescha digd, ijlings worden door de mannen nieuwe stukken ingezet. (PK Vorpahl HH/St. P. c) Hoofdredacteur: F. C- Derks. Haarlem, Chef van X>ienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, fiport en Stad: A. O vermeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. Ef. van Êaarsel, Santpoort. Advertenties: W.'van Om men, Heemstede. ^-•SZrnmmm ssfttuhsn BON ben* U met een beter VIANDO extractpasta op Uw bonnen! VIANDO Soepblok- ken, Juipoed-er, Jusposta. tmmmmm DSSBf A C lii-5 A F :s:s icca mislukten talrijke aanvallen der bolsjewisten. Vijandelijke colonnes op marsch en gereed staande troepen werden door geconcentreerd artillerievuur uiteengeslagen. In eenige pene- tratiegebieden zijn nog hevige gevechten gaan de. De gevechten op het landingshoofd van Net tuno duurden ook Zaterdag met onverminder de kracht voort. Eigen aanvallen en vijande lijke tegenaanvallen, die door pantserwagens werden gesteund, wisselden elkander ten Zui den en ten Zuidoosten van Aprilia af. Forma ties gevechts -en slagvliegtuigen vielen over dag en des nachts doelen in het landingshoofd van Nettuno met goed effect aan. In de haven van Anzio ontstonden door bomtreffers uitge breide branden en ontploffingen in munitie opslagplaatsen. Bij den strijd tegen vijandelijke scheepsconcentraties voor Anzio werd een transportschip van 7000 brt. in den grond ge boord en werden twee transportschepen van tezamen 16.000 brt. ernstig beschadigd. Onze duikbooten brachten in de wateren voor Nettuno drie volgeladen vijandelijke lan dingsschepen en een vrachtschip van 16.000 brt. alsmede twee torpedojagers tot zinken. In het zeilde zeegebied vernietigde een duikboot on der bevel van kapitanleutnant Fenski, zooals reeds Vrijdag gemeld, een vijandelijken krui ser. Aan het Zuidelijke front zette de vijand Tn het gebied van Cassino zijn grooten aanval, als gevolg van de zware verliezen, die hij de voorafgaande dagen hier had geleden, Zater dag niet voort. De dag verliep aan het geheele front, op enkele hevige plaatselijke gevechten in den sector ten Noordoosten van Castelforte na, kalm. Boven het Italiaansche frontgebied werden Zaterdag 18 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. In de ochtenduren van den 20sten Februari richtten formaties Britsche bommenwerpers een terreuraanval op plaatsen in midden- Duitschland, Door het werpen van een groot aantal brisant- en brandbommen werden voor al de woonwijken van de stad Leipzig getrof fen. Onze luchtverdedigingsstrjjdkrachten ver nietigden 83 viermotorige bommenwerpers. Vijandelijke storingsvliegtuigen wierpen Za terdagnacht bommen op plaatsen in Noord- en Noordwest-Duitschland. Zeestrijdkrachten, luehtdoelartillerie .aari boord van koopvaardijvaartuigen en luchtaf weergeschut der marine schoten in den tijd van 11 tot 20 Februari 12 vijandelijke vlieg tuigen neer. Verder deelt het opperbevel van de Duitsche weermacht met betrekking tot de op 18 Febr. gemelde bevrijding van de ten Westen van Tsjerkassy ingesloten Duitsche gevechtsgroep nog mede: De bevrjjde gevechtsgroep. De opneming van de bevrijde divisies is voltooid. De hier sedert den 28sten JSnuari afgesneden troepen van het leger en van de Waffen-SS, onder bevel van den gene raal der artillerie Stemmermann en van den luit.-generaal Lieb, hebben in held- haftigen afweer^trijd stand gehouden te gen den stormloop van zeer overmachtige vijandelijke strijdkrachten en vervolgens in verbitterdeg evechten den omsinge lingsring van den vijand doorbroken. Leiding en troep hebben daarmede aan de historie van het Duitsche soldatendom een nieuw lichtend voorbeeld van heldhaftige vol harding, vermetelen aanvalsgeest en offer vaardige kameraadschap toegevoegd. De tot ontzet van deze gevechtsgroep aange treden formaties van het leger ep, van de Waffen-SS onder bevel van den generaal der pantsertroepen Breith schiepen in samenwer king met de onder leiding van den luit.-gene raal Von Vormann staande troepen onder de moeilijkste weers- en terreinsomstandigheden door voortreffelijk optreden van eiken soldaat de voorwaarden voor de doorbraak. De bolsje wisten leden zeer zware bloedige verliezen en verloren van 4 tot 18 Februari 728 pantserr wagens en stukken stormgeschut, 800 stukken geschut werden buitgemaakt en verscheidene duizenden gevangenen binnengebracht. Het achtste korps vliegers onder bevel van den luit.-generaal Seidemann heeft in beproef de wapenkameraadschap de zwaar worstelende troepen varf het leger voorbeeldig gesteund. Formaties transport- en gevechtsvliegtuigen ravitailleerden de ingesloten strijdkrachten onder moeilijke weersomstandigheden en krachtige vijandelijke afweer van jagers en luchtdoelartillerie, brachten hun munitie, le vensmiddelen en benzine aan en namen meer dan 2400 gewonden mee terug. Daarbij gingen 32 transportvliegtuigen verloren; 58 vijande lijke vliegtuigen werden in luchtgevechten en door luehtdoelartillerie neergeschoten. Verduisteren van 18.15 tot 7.50 uur. Vrijstelling van tewerkstelling. Verzoeken kunnen ingediend worden tot 7 Maart. Met verwijzing naar het op 14 Februari 1944 gepubliceerde bericht, wordt van bevoegde zijde nog het volgende medegedeeld: Buitenlandsche ondernemingen in Neder land, -d.w.z. ondernemingen, waarvan de eigenaars of het meerendeel der eigenaars geen Rijksduitschers en geen Nederlanders zijn, alsmede ondernemingen, waarvan meer dan 50 percent van het kapitaal niet in Duitsch of niet in Nederlandsch bezit is, moeten haar verzoeken, evenals de Duitsche ondernemingen indienen bij de Deutsche Han- delskammer für die Niedërlande in Amster dam of Rotterdam. Invulformulieren en Z- kaarten kunnen deze bedrijven eveneens bij de Deutsche Handelskammer verkrijgen. Alle overige bijzonderheden kan men vinden in het uitvoerige bericht dat op 14 Februari gepubliceerd is. De nieuwe stamkaarten en het brandstoffencodenummer. Het publiek en den brandstoffenhandel wordt er op gewezen, dat het codenummer van den brandstoffenleverancier, dat voorkomt op de oude stamkaart niet door de distributiedien sten op de nieuwe kaart wordt aangebracht en evenmin door verbruiker of brandstoffenhan- delaar daarop moet worden geplaatst. Het daarvoor bestemde vakje moet vooralsnog on ingevuld blijven. Het codenummer, dat op de oude stamkaart voorkomt, blijft dus tot nader order ten aan zien van de klantenbinding gelden/ De brandsctoffenleverancier dient zich, zoo als is voorgeschreven, vóór aflevering ervan (e overtuigen, of het code-nummer op de oude stamkaart van den desbetreffenden klant over eenstemt met zijn codenummer. Wanneer deze nummers niet overeenstemmen, mag hij niet afleveren. Te zijner tijd zal nog worden bekend ge maakt, hoe aanteekening van 't code-nummer van den brandstoffenleverancier op de nieuwe stamkaart dient te geschieden. 3. P. 3. Wierts overleden. Componist van vele bekende Nederlandsche liederen. Op bijna 78-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden de bekende Nederlandsche compo nist J. P. J. Wierts, die gedurende een lange reeks van jaren den groot-Nederlandsche.n liederenschat met zoo overtalrijke composities van zijn hand heeft weten te verrijken. - Deze componist van het "Nederlandsche lied is in wijden kring bekend en vele van zijn liedjes zijn zoo bekend geworden als volks liederen, waarvan de herkomst in een grijs verleden ligt. Wie kent niet zijn „Onder moe iers paraplu", of „Klein moederke alleen"? Van zijn hand zijn bijna tweehonderd wer ken verschenen. Als bijdrage tot de Neder landsche zangcultuur zijn zij van onschatbare waarde geweest. Het Nederlandsche volk heeft de liederen van Wierts altijd gaarne gezon gen, gelijk wel blijkt uit het feit. dat da eer ste reeks van zijn „Liederen van 't volk" niet minder dan vijftig drukken beleefde. Ook voor koor heeft Wierts vele werken geschreven o.a. op teksten van Alice Nahon, Adema van Scheltema en Celliers. Een groot werk voor gemengd koor, man nenkoor, kwartet, tenor en sopraansoli met begeleiding van piano, orgel en koper en ge titeld „Dithy-rambe op het Allerheiligste" is na de uitvoeringen te Den Haag en Amsterdam (R.K. Oratoriumvereeniging onder leiding van Theo van der Bijl) door vele R.K. Oratorium- vereenigingen op het repertoire genomen. De heer Wierts was Ridder in de Orde van Oranje Nassau, terwijl de Paus hem met het gouden eerekruis Pro Ecclesia heeft onder scheiden. Piano.avond Johan Otten. Voor de tweede maal in dit seizoen gai, Johan Otten een klavier-recital en het leek wel alsof hij het er op toegelegd had om de expressief poëtistsfre kwaliteiten van zijn spel die o.i. op den eersten avond niet overtuigend waren gebleken, met een ""daarvoor gunstig programma, naar voren te laten komen. Vooral de vijf stukken van Debussy, waar mee de avond besloten werd, accentueerde deze tendenz, die zich te meer opdrong om dat ze ook werkelijk aantoonden dat Otten met smaak en gevoel voor klankpoëzie te herscheppen, in dit geval te herdichten weet, De teere poëzie van Hommage a Rameau werd wel zeer opvallend fijn vertolkt; Soirée dans Grenade klonk als een treffende synthese van Spaansche folklore; Reflets dans l'eau kwam in zijn tempo rubato van het noten beeld los en suggereerde een wonderlijke sfeer vol tintelingen; Canope deelde een ge voel van stille droefheid mee; en Ondine werd een uiterst délicaat klankpoëem.Met deze reeks Debussy-composities heeft Otten ons volkomen overtuigd omtrent zijn talenten om zijn vaardig spel een geestelijken inhoud te geven met den noodigen zin voor picturale effecten. Maar ook de gevoelige accenten van een romantische sonate als die in A van Schubert hadden in die richting reeds gepleit. De 20ste Sonate (F gr. t.) van Haydn was een frisch en pittig begin van den avond; het klaterend spiritueele notenspel werd een aantrekkelijk geval, vooral omdat het meer was dan een objectieve reprodyetie. Mgt vier Etudes van Chopin demonstreerde Otten een pianospel in grooten stijl. Behou dens een paar onevenredigheden in de linker hand, was ook dit programmanummer zeer respectabel. Verder deed het ons genoegen dat deze jonge pianist ook eens met een modern werk kwam, n.l. met het tema con variazioni van Badings. Dit stoere, zeer duidelijk opgebouw de stuk, dat met een interessante fuga be sluit, vermocht in Otten's stevige interpre tatie doorloopend te boeien. Slotsom: een auditie die ons vertrouwen in den pianist Johan Otten niet weinig gesterkt en vergroot heeft'. Deze bescheiden kunste naar is bezig zich een voorname plaats onder onze concerteerende pianisten te verwerven. JOS. DE KLERK. Stond zij met haar neus plat iegen de ruiten- Nu l/gt 2e al 3 weken plat op bed! hiHf VAN DE RAMEN Voorl.actie Hfd. Insp. Luchtbescherming Teekening: Studio Arend Mever ft ft 09 S3 X ft O i G iM i Uitreiking distributiebescheiden. £3 Voor de uitreiking van distributiebeschei- svd den in de Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijnestraat, is het morgen Dinsdag de beurt aan de letter Ba .tot en met Èli. DE HEER CH. L. VAN DE BILT 75 JAAR. Onze stadgenoot de heer Ch. L. van de Bilt, oud-lid van de Tweede Kamer, die zich veel in het openbare leven heeft bewogen, hoopt Dinsdag 22 Februari zijn vijf en zeventigsten verjaardag te vieren. EVANGELISATIE ZANGKOOR. Opgericht is een tweede Gereformeerd Evan gelisatie-zangkoor in Zuid en Oost. Het kreeg den naam „Giliam". Dirigent is de heer B. J. G. Vink. TELEFONISCHE OPROEPBERICHTEN. Ook voor de telefoondistricten Amsterdam (met uitzondering van het plaatselijk net Amsterdam) en Arnhem kunnen thans geen telefonische oproepberichten dat zijn op roepberichten aan niet-abonné's voor een telefoongesprek met den aanvrager meer worden aangenomen. OEKRAINE-SIGARETTEN. Voor de eerstvolgende districtsperiode der Oekraine-sigaretten zijn van de roode bon kaart de bonnen 12, 13 en 14 en van de blauwe bonkaart bon 8 geldig verklaard. Alle tot op heden gepubliceerde bonnen behouden tot rnader order hun geldigheid. INBREKER OP DE VLUCHT NEER GESCHOTEN. Te Tilburg is de 37-jarige F. V. V., een bekende recidivist, die door de Tilburgsche recherche reeds geruimen tijd werd gezocht wegens een aantal inbraken, toen hij op het punt stond door de recherche gearresteerd te worden, op de vlucht neergeschoten. De man, die de woning uitvluchtte, zette, ondanks de herhaalde sommaties en eenige waarschu wingsschoten, zijn vlucht voort en werd doodelijk getroffen. RADIO.PROGRAMMA DINSDAG 22 FEBRUARI 1944. - HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45-Orkest Georg Freundorfer en Duo Ja. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Orkest Georg Freundorfer en Duo Ja. 7.40 Sportnieuws. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Disco-variété. 8.45 Voor de huisvrouw. 8.50 Kinderkoor. 9.00 Orkest Malando, 9.45 Godsd. Uitz. 10.15 Spaansche componisten. 10.45 Orkest John Kristel. 11.15 Vermaecking? van alle liefhebbers. 11.30 Orkest John Kristel. 12.00 Almanak. 12.15 .Fantasieën. 12.45 BNO Nieuws 13.00 Land en volk brengt.... 13.05 De Melodisten en gram.muz, 14.00 Waar nimmer de vrede za'. heerschen. 14.15 Salonorkest, orgel èn zang. 15.30 Voor de zieken. 16.00 De Arnhemsche Orkestver- eeniging. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Cabaret „Ne derlandsch Fabrikaat". 18.00 Binnenlandsch ge sproken overzicht. 18.05 Het Omroeporkest. 18.45 Jeugdstormuitzending. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Bonte vérscheidenheid. 22.00 BNO Nieuws- en cult, be richten. 22.15 Theo Uden Masman. 22.4524.00 Hartkloppingen op de plaat. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Sonatenconcert. 18.00 Orkest Emanuel Ram- bour en soliste. 19.00 GNO Nieuws en act. be schouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Sympho- nisch concert 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Me dedelingen van het NAF. 20.45 Fragmenten uit minder bekende opera's. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cultureele berichten. U VM «4 O VAN Of W«iG «Si A ipocsB-Q «en deerlijk ontbijt I Voedzaam en gezond I Klaar ia een wipt WÊ IM *4

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2