a o a 8 8 8 8 9 X 8 8 8 8 8 9 9 U 9 *8 O ér r- al in a a <0 s 0) 08 •fa 8 •m «M *8 flk 8 08 8 «m if»g 8 8 W 8 8 M IJMUIDEN Kind overreden en gedood. Een vijfjarig meisje is te IJmuiden-Oost het slachtoffer van een ongeluk geworden.Het stak zonder op het verkeer te letten, op den Wijk aan Zeeërweg den rijweg over en zag dus niet, dat er een motorrijder naderde. Het kind ge raakte onder het motorrijwiel en werd vrij wel direct gedood. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Daarbij is gebleken, dat den motorrijder geen schuld treft. Het jeugdige slachtoffer was het eenige kind van de familie S., wonende aan den öosterduinweg. Opgepast voor insluipers. Meer dan eens hebben insluipers de laat ste maanden van 'zich doen spreken. Dezer dagen is opnieuw een dergelijk personage in actie geweest. Uit een woning aan den Hage- lingerweg te Santpoort werden een paal schoenen en een koffer met kleeding ont vreemd. De benadeelde kon niet verklaren op welke wijze deze eigendommen waren verdwenen. De politie stelt een nauwgezet onderzoek in. Intussëhen zorge men er voor, dat de deu ren, indien .-dit maar even mogelijk is, goed gesloten zijn. Zwijntjesjagers blijven actief. Telkens weèr wordt den laatsten tijd van rijwieldiefstallen gehoord. Ook in de gemeente Velsen zijn de zwijntjesjagers geregeld actief. Te IJmuiden-Oost werd dezer dagen een fiets van een erf achter een woning aan de Beukenstraat «ten nadeele van een inwoner dezer plaats ontvreemd. Er is aangifte bij de politie gedaan, die een. onderzoek instelt. Bovendien werd weer een rijwiel uit de particuliere stalling bij het station Santpijprt weggehaald. In den korten tijd, dat deze stal ling aldaar is gevestigd,- is dit reeds de derde fiets. In al deze gevallen is niets van de c'aders bekend. DiT politie stelt ook ditmaal een onderzoek in. Burgerlijke Stand. Geboren: C. Bos, z., Kruisstraat 13, Velsen- N. J. Spaanderman, z., v. Dalenlaan 49, Sant poort. Th. F. Donkers, d., Wüstelaan 83, Sant poort; C. J. Heeremans, z., Schuitstraat 4, Santpoort; H. Jager, z., De Ruijterstraat 145, IJmuiden. S. v. d. Kolk, z., Platanenstraat 42. IJmuiden. G. Uiterwijk Winkel, d., De Ruij terstraat 60, IJmuiden. E. Minnes, z., Wijker- straatweg 265, Velsen-N. Gehuwd: W. Snel en M. G. H. van der Does, Rotterdam, Jan Sonjestraat 19a. N. D. Fa'ber en T. Walthuis, Korkum, G 10; K. Jager en W. Schade, IJmuiden, P. Heinsfraat 36; G. Quak- kelaar en E. H. van Vliet, Amsterdam, Chr. de Wetstraat 62 III; F. Schuller en C. Beneker, IJmuiden, G. Doustraat 3; L. Schliker en L. Ch. Maarse, IJmuiden, Willebrordstraat 70; P. Schliker en A. Broek, IJmuiden, Willebrord straat 91. Overleden: Th. J. Brakenhoff, 4 j., d. van F. L. Brakenhoff, Gr. Hout- of Koningsweg 136 Velsen-N. D. Zwanenburg, 57 j., echtg. van F. W. Koks, P. C. Hooftlaan 62, Driehuis; J. Groeneveld, 78 j., wedn. v. A. Bonzet, Frans Netscherlaan 5, Santpoort; A. J. Robben, 4 j., z. van J. B. Robben, Kastanjestraat 32, IJmui- öen-Oost. V.S.V.Haarlem 21. Wie meende, dat de spelers na 17 wed strijden teekenen van voetbalmoeheid zouden ioonen, moet wel zeer verrast geweest zijn door den ijver, welke beide elftallen toonden om ieder voor zich dezen laatsten competitie wedstrijd toch nog te winnen. Het ging slechts .om de eer, doch dit bleek ook reeds een vol doende prikkel te zijn. Beide elftallen zijn gehavend uit de voor gaande wedstrijden gekomen. Bij Haarlem mankeerde Kluit in het doel en deze was vervangen door Bosma. Bij V. S. verde digde Akkerman het doel voor den eveneens geblesseerden doelman Bol. Beide doelver- dedigers hebben goed gespeeld. Jammer, dat Bosma in de eerste helft over een door Van Zand ingeschoten bal dook. Dit was éijn eenige fout en nadien redde hij soms op bui tengewoon fraaie wijze. Voorts misten wij bij V. S. V. Van der Lugt en was Voet vervan gen door den jongen Van der Sluis. Bij «Haarlem had men het elftal radicaal omgezet: Van Daalen speelde middenvoor en Boeree rechtsbuiten. Laarhoven was zeer zwak op de linkshalfplaats en het enthousias me van Bot kwam nog al eens in botsing met den ijver van Van de Gevel, welke laatste bij V.S.V. linkshalf speelde. De beste man van het veld was wel de V.S.V.-spil De Vries, die zich merkwaardig bleek te hebben hersteld. Mocht V.S.V. eenige aanspraak op de overwinning willen maken, 'lan heeft zij dit wel aan De Vries te danken. Overigens was een gelijk spel 22 een betere uitslag geweest voor de spelverhouding en het was wel een tegenvaller voor de hard wer kende Haarlem-ploeg, toen zij in de 2e helft haar tijdelijke meerderheid in een doelpunt wist uit te drukken, dat scheidsrechter Van der Kooy dit doelpunt voor buitenspel af keurde. V S. V. nam de leiding door Sterk, toen deze een" scherpen voorzet van rechtsbuiten Van de Pieterman inschoot, nadat de geheele Haarlem-achterhoede den bal had gemist. Een doorbraak van den snellen Van Zand bracht het tweede doelpunt voor V. S. V. en het was Van Daalen welke een door Bot tegen de lat geschoten bal inkopte, waardoor de rust met 2—1 inging. - Nadien zagen wij nog vele fraaie staaltjes voetbal en vooral goed werk van den Haar lem-doelman. Haarlem zette nog een offen sief in, waarbij de Velser-doelman aan den 'and werd gevmeld. doch zonder ander resul taat dan een geannuleerd doelpunt. Bijna had ^alvers na een fijn staaltje samenspel met Slerk den stand nog op 31 gebracht, doch weer voorkwam Bosma een verandering in den #tand. Verduisteren van 18.15 tot 7.50 uur. 22 Febr.: zon op 7.45, onder 18.04 uur maan op 6.58, onder 15.54 uur Geslaagde GeitenfokkerS- bfjeenkomst. „De werkmanskoe" De Geitenfokvereeniging Velsen en Omstre ken ontwikkelt een behoorlijke activiteit en tijdens een propaganda-bijeenkomst in het ge bouw Zomerlust aan de Hoofdstraat te Sant poort, heeft men Zaterdagmiddag kunnen con- stateeren, dat er reeds een en ander is bereikt. De heer H. Prent, de populaire voorzitter en zijn getrouwen waren present, evenals diverse belangstellenden, doch de IJmuidenaren had den zich slechts matig vertegenwoordigd. De agenda voor dit bijzondere samenzijn bevatte zes interessante onderwerpen, zoodat de „werk manskoe" als het ware van verschillende zij den onder de loupe werd genomen. De heer Prent leidde de diverse sprekers in en bij afwezigheid van den heer S. Groot, de voorzitter van den provincialen bond, werden er in zijn plaats door hem enkele gegevens over de organisatie der geitenfokkers medege deeld. De beoefenaars der „moderne veeteelt" zijn bijna allen ljd der plaatselijke afdeelingen. Deze groepen behooren tot de provinciale bonden, welke op hun beurt weer zijn onder gebracht in de Nederlandsche Commissie. Het orgaan De Geitenfokker is een uitstekend contactmiddel. Tot de werkzaamheden der af deelingen behooren o.a.de bokkenhQuderij, het registreeren der jonge geiten en het stam boekwezen. Het controleeren dar melkproduc tie mag evenmin worden vergeten en voor Velsen zullen er in dit opzicht plannen worden uitgewerkt. In de provinciale commissies konjen de bij- houding der „F" en „H"-registers, de keurings rapporten en dergelijke aan de orde. Als een centrale figuur verricht de keurmeester een belangrijke taak. In aansluiting hierop merkte de heer D. Wit Czn., secretaris-inspecteur nog op. dat de provinciale bond 45 afdeelingen met 4125 leden en 7396 gelten telt. .Tien jaren 'ge leden waren er nog slechts 692 leden met 879 geiten aangesloten. Het is voorts aardig om te weten, dat de geitenfokkers ook internationaal zijn georganiseerd en destijds zelfs in Egypte en Mexico met hun dieren exposeerden. De heer Wit behandelde vervolgens de keu ringsmethoden, waarbij borst, kop, rug, poo len, stand, uiers en beharing als onderdeelen elk afzonderlijk worden beoordeeld. De meer ning der keurmeesters verschillen soms welis waar, doch er kunnen altijd goede adviezen worden verstrekt. Talrijke lichtbeelden illu streerden het gesprokene,waarbij frdhje exem plaren en verwaarloosde geiten met gebreken leerzaam materiaal bleken te zijn voor de ken nis cftr geitenliefhebbers. Een opname van de vroegere Velser afdeeling had aller aandacht. Over de erfelijkheidsleer bij geiten, gaf de heer W. C. Roos voorts een beknopt, doch duidelijk overzicht. Spr. toonde hierbij aan dat door strenge selectie afwijkingen vermeden kunnen worden. De waardevolle keuringsrap porten verschaffen de hiervoor onmisbare aan wijzingen. De heer H. L. den Haan hield een uiteen zetting over het geraamte: Door een stevig 'oeenderstelsel met een aantal forsche spieren wordt de melkproductie der dieren gunstig beïnvloed. Tenslotte gaf de heer C. Opdam een reeks uitvoerige wenken over hot onderhoud, de stalling en de voeding. Spr. toonde door en kele schema's aan, dat er nog veel voor de stalling der geiten kon worden verbeterd. Bij de verzorgipg der dieren mag de uitademing der poriën niet worden onderschat. In de voe ding onderscheidt men onderhouds- en groei- voedsel. Vooral bij dit laatste is het eiwit een voorname factor. Door kleine hoeveelheden beendermeel kan verder in de behoefte van phosfor en kalk worden voorzien "Afwisseling is een eerste vereischte. De heer H. L. Wisman was blijkbaar ver hinderd om zijn causerie te houden. Tenslotte deelde de heer Prent nog mede, dat er tijdens de ledenvergadering in Maart belangrijke be sluiten zullen worden genomen. Wandelsport. Zoowel leden van De Kennemer Jagers als van De Stormvogels zullen Zondag 27 Febr. na gedurende enkele weken rust te hebben gehad, weer in actie komen. Zij zullen aan den vierden en laatsten Stedenschoonserie- tocht te Utrecht deelnemen. Vertrokken wordt tusschen elf en twaalf uur van het gebouw De Vereeniging aan de Mariaplaats te Utrecht. De herinneringen aan deze Stedenschoonserie tochten zullen bestaan uit een bedrukt lint, waarop de wapens van de plaatsen, waar men heeft gewandeld, kunnen worden bevestigd. De heer Douwma jubileerde. De heer M. Douwma herdacht Zaterdag het feit, dat hij gedurende een kwart eeuw on afgebroken als timmerman bij de aannemers firma P. Bart en Zn. in dienst was. De jubi laris, die tot de „oude garde" van het perso neel behoort; heeft bij deze gelegenheid mo gen ervaren, dat hij niet werd vergeten. In zijn woning aan den Zeeweg 58 te IJmuiden- Oost kwam de heer Bart persoonlijk zijn ge- lukwenschen aanbieden, welke vergezeld gin-; gen van de gebruikelijke enveloppe met in houd en een bloemenhulde. - VELSEN VASTENAVOND-VIERINGEN „I. E. V.". Het bestuur van de R.K. Sportvereeniging I. E. V. laat zich vooral den laatsten tijd niet onbetuigd om op verschillende manieren, welke een goede gelegenheid geven den leden te binden en daarmede het onderling contact te bevorderen, de aandacht op de vereeniging te blijven vestigen. De voorafgaande propaganda-bijeenkomsten voor de beoefening van athletiek en voetbal hebben ongetwijfeld bijgedragen het bestuur te doen besluiten om, in verband met den ko menden vastentijd, niet minder dan een drie tal Vastenavond-vieringen te organiseeren en wel o.a. hedenavond en Dinsdagavond a.s. te 7.15 uur in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Wijkerstraatweg, onder het motto „Onze vroolijke Vastenavond-viering". Het programma van deze avonden, waarvan de eerste speciaal voor de^ leden en de beide andere voor de donateur^ en belangstellenden worden gehouden, bestaat uit tooneel, decla matie, zang, muziek en sportdemonstraties. In korten tijd weer gereed voor actie- Een Paktreffer heeft de ketting bescha digd, ijlings worden door de mannen nieuwe stukken ingezet. (PK Vorpahl HH/St. P. c) ZENDINGSAVOND. Voor de Nederlandsche Hervormde Gemeente zal Dinsdagavond om half acht in het gebouw der Gereformeerde Kerk aan den Koningsweg te Velsen-Noord een zendingsavond worden gehouden. Zendeling D. Neef te Oegstgeest zal hierbij een uiteenzetting geven. SANTPOORT Terrasvogels buiten gevaar. Gelijk spel tegeh. Schoten. In dezen wedstrijd is gebleken, dat Terras vogels -een tegenstander is, waar toch dege lijk rekening mee moet worden gehouden. Want de 11 uitslag geeft niet de vorhou- ding wear. Schoten mag zich gelukkig noe men met het gelijke spel. Niet alleen werd er in de eerste helft op Schoten's kant ge speeld, doch ook na de rust had Schoten niets in te brengen. De fout van Schoten was, zich direct in de verdediging terug te trekken, wat voor de Vogels natuurlijk niet bevordelijk was om doelpunten te maken. Het doel der gasten was echter dikwijls in gevaar en ontkwam op zeer gelukkige wijze aan doorboring Schoten had laten zien hoe het niet moest, want de bai werd steeds te hoog gespeeld, zoodat zij ook niet van haar helft kwam. De rust ging dan otfk met blan ken stand in. In de tweede helft waren het weer de Vogels die den toon aangaven. Door den bal steeds laag te houden ontplooiden zij een behoorlijk samenspel, waardoor dg rechts binnen van Voorting de gelegenK'éid kreeg met een schuiver de score te openen (1—6 voor de thuisclub.) Toen waren tien minuten van de tweede helft gespééld. Dè fetrijd werd daardoor veel aantrekkelijker en de span ning werd steeds grooter. Bij enkele uitval len van Schoten ontkwam ook het doel van de thuisclub aan doorboring. Na een half uur scoorde de rechtsbinnen van Schoten den geiijknuker uit een hoekschop (11). Met dezen uitslag zijn de Vogels aan het gevaar ontkomen. In ieder geval hebben zij zich waardig getoond 3e klasser te zijn. De verdere uitslagen van Terrasvogels zijn als volgt: Terrasvogels 2Xennemers 4. ter rein afgekeurd. D. E M. 4Terrasvogels 3 7—1. Terrasvogels aKinheim a, K. n o. g. Terrasvogels cV. V B b 3I. DE LAGERE ELFTALLEN. Voor de lagere elftallen van Terrasvogels vermeldt het programma voor Zondag: Ter rasvogels 2De Kennemers 4 te 10 uur en D. E. M. 4Terrasvogels 3 te 2 uur. Voor heden zijn de volgende wedstrijden vastgesteld Terrasvogels aKinheim a te 3.30 uur en Terrasvogels cV. V. B. a te 4 uur. Vastenavondfeest Santpoort. De R.K. S. V. Santpoort had Donderdag voor leden en genoodigden in De Weyman een in tiem Vastenavondfeest georganiseerd. Na een kleine lichtstoring' op het tooneel, die den organisatoren mede met het oog op den tijd danig met de handen in 't haar deed zitten, kon de voorzitter der Sportvereeniging. de heer J. P. Nijssen. zijn openingswoord spreken, waaruit we willen aanstippen de mededeeling, dat het bestuur groote plannen voor de toekomst heeft. Het wil n.l. ook de beoefening van andere takken van sport ter hand nemen, zoowel voor jongens als voor meisjes en spreker riep daarvoor nu reeds de medewerking van ouders en van hen, 'die zich geroepen en bekwaam gevoelen om leiding te geven, in. Hierna was het woord aan een aantal dames en heeren van het Haarlemsche „Telefonia". Dank zij eenige aardige liedjes en een vlotte conférence van den conferencier, was er spoe dig contact met de zaal en dat bleef den ge- heelen avond gehandhaafd, als bewijs, dat de Haarlemmers een goede keus uit hun reper toire hadden gedaan. Concert Vcx Humana. Trots talrijke bezwaren wist Santpoorts Gemengd Koor Vox Humana zijn activiteit te behouden. De heer Henk Arisz zwaait nog steeds den dirigeerstok en de resultaten blij ven niet achterwege. Voor de vele zangliefhebbers in Santpoort zal het een verrassing zijn om te vernemen, dat zij het populaire vocale gezelschap, na een onderbreking van veie maanden, dezer dagen wocr eer - kunnen beluisteren. Er wordt op Dinsdag 22 Februari om half acht in het gebouw Zomerlust aan de Hoofd straat een concert gegeven, waaraan tevens medewerken de heer Jan te Sla, bas, het dub- belmannenkwartet Harmonia te Haarlem en het Spaarndamsch Gemengd Koor. Stellig zal het geenszins aan belangstelling ont breken. BEVERWIJK Honkbalvereeniging actief. Nieuw seizoen besproken. In haar clublokaal aan den Alkmaarsehewcg kwam de honkbalvereeniging Beverwijk in vergadering bijeen. Na zijn welkomstwoord, memoreerde de heer Grapendaal nog het suc ces dat het vorig seizoen was behaald. Hij sprak.de overtuiging uit, dat Beverwijk aok dit seizoen van zich zal doen spreken. Het was voor spr. een teleurstelling, dat hij het besluit van fret bestuur 'van den honkbalbond inzake de toelating tot de tweede klasse nog niet kon mededeeien, doch hij hoopte de leden dezer dagen per circulaire hiervan in kennis te kunnen stellen. Tenslotte wekte spr. de leden op dit seizoen trouw de oefenavon den te bezoeken; hij deelde onder bijval mede, dat het bestuur besloten heeft dit seizoen met twee negentallen uit te komen. Bij den bond is inmiddels een verzoek ingediend het eerste negental op Zondag te laten spelen. Aannemen de, dat dit verzoek wordt ingewilligd (en volgens den wedstrijdleider van het district Haarlem bestaat hiertoe alle kans) zullen wij dezen zomer aan den St. Aagtendijk talrijke interessante ontmoetingen te aanschouwen krijgen. Als inzet van dit seizoen zal 5 Maart een demonstratie tusschen twee eerste klasse negentallen gegeven worden. Die dag zal in het teeken der sport staan, want naast deze ontmoeting zal een voetbalwedstrijd gespeeld 'worden tusschen een Haarlemsch en Bever- wijksch elftal. Voorts heeft men zich in ver binding gesteld met de Nederlandsche Hand balvereniging en indien de plannen doorgang' kunnen vinden, zal er een demonstratie tus schen twee dames-handbalteams worden ge geven. Nadat de heer Maenhout nog eenige mede- deelingen inzake het beschikbare materiaal had gedaan, was het woord aan den heer H. Wezenaar voor het bespreken van een aantal spelsituaties. Op duidelijke wijze schetste deze talrijke moeilijke momenten en met behulp vatï een athematisch voorgesteld terrein wer den deze vefflaard. Het was een zeer leerzame avond. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling dergelijke avonden regelmatig te doen plaats vinden. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: D. J. Verheijden en W. A. J. A. Bleeker: H. A. Steenbeek ea M. Pronk. Getrouwd: H. Luiken en'C. E. Duin; P. Schoemaker en C. Oudhuis. Geboorten: M. Th. L. WalthuisVan de Lis donk, d. E. P. Mj BuurSpoelstra, z. J. Wag- terDe Vries, d. J. SchoenmakerVan Hou- welingen, d., A. Moolenaars—Van der Gulik, z. J. C. van BaarVan Veen, 2 z. Chr. A. SnoeiVan Rooij, d. A. M. SchmidtOuden dijk, d. Overleden': H. Wijs, 81 j., echtg. van J. Rijm- dorp; Anth. Kalkman, 71 j. echtg. van M. v. d. Hoeven; A. M. J. Th. A. B. J. Saakes, 83 j., wed. van R. J. de Jong: KI. Stierp. 66 j., wed. van N. H. Alles; J. W. P. Spruijt, 69 j.. echtg. «•#an M. A. P. Lagerweij. EXCURSIE. Een groot aantal leerlingen van den Tuinbouw wintercursus hebben Donderdag onder leiding van hun leeraar, den heer C. B. Broeze, een zeer geslaagde excursie gemaakt naar een kleine, maar desniettemin fraaie vaktentoon stelling van gebroeide bolbloemen, welke te Sassenheim is gehouden. Daarna wertLeen bezoek gebracht aan Hil- legom, alwaar een kijkje werd genomen in het broeiproevenbedrijf van de firma Ruygrok. Het is voor de 32 leerlingen ongetwijfeld een prc^iige dag geweest, die hun vele wetens waardigheden heeft rijker gemaakt. GEREFORMEERDE KERK. De kerkeraad der Gereformeerde Kerk heeft tot ouderlingen benoemd de heeren G. Keizer en W. van Zalinge. UITSLAGEN AFC 3—Kenn. 2 3—3. Kenn. adsp. BDEM a 07. DEM D— Kenn. D 14. DRIEHUIS Facult. Lijkverbranding. Blijkens een mededeeling der Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding werden et- het vorig jaar in het Crematorium te Velsen 1223 personen verascht, terwijl het aantal plechtigheden over 1942 1244 bedroeg. In Januari 1944 hadden er 129 crematies plaats en gedurende dezelfde periode van 1943 luidde de opgaaf 86. AGENDA MAANDAG 21 FEBR. IJmuiden. Thalia- Theater: De stem van het woud (film), 7.30 u. Velsen. R.K.Vereenigingsgebouw: Vastenavond feest R.K. Sportvereeniging I.E.V. Beverwijk. Luxor Theater: Variétévoorstelling, 7.30 uur. DINSDAG 22 FEBR. IJmuiden. Thalia- Theater: De stem van het woud (film), 7.30 u. Velsen. R.K. Vereenigingsgebouw: Vasten avondfeest R.K. Sportver. I.E.V. Santpoort. Zomerlust: Concert Vox Humana, 7.30 u. Be verwijk. I.uxor-Theater: Variétévoorstelling, 7.30 uur. Vereenigingsgebouw Populierenlaan: Over twaalf dagen tegen middernacht door Jeugdig Wijk aan Duin (tooneel), 7.30 uur. AGENDA VOOR AMSTERDAM MAANDAG 21 FEBR. Stadsschouwburg: „De Mirakelridder", 7 uur. Concertgebouw: Liederenavend Wilhelm Strienz, 7.30 uur. KI. zaal: Piano-avon<j Willem Andriessén, 7.30 u. Centraal Theater: ..Colinette", 7.15 u. Leidsche- plein Theater: ro ok j es A 7,30 uur. Royal: Variété, 2.30 en 7.30 u. Metropool: „Hiep, hiep, hiep, hoera, ik ben papa!" 7.30 u. Carré: Circus Mikkenie-Strassburger, 2 en 7.15 uur. DINSDAG 22 FEBR. Stadsschouwburg: „De mooiste oogen van de wereld", 7.15. uur. Concertgebouw: Bonte avond ten bate van Frontzorg, 7 uur. Centraal Theater ep verder» theaters: zie Maandag.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3